BEAVER FIRE DEPT. RACES 10K
Overall Finish List
May 31, 2014
Results By Miles of Smiles Timing Services http://www.smileymiles.com
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 William Huber Zelienople PA 556 29 M ***** 25-29 38:04.90 6:08/M
2 Douglas Basinski Pittsburgh PA 508 43 M ***** 40-44 38:29.30 6:12/M
3 ANDREW REINER 645 28 M ***** 25-29 39:52.20 6:26/M
4 STEVE GOLDCAMP 663 53 M ***** 50-54 39:58.30 6:27/M
5 EMMETT SANTILLO 655 52 M 1 50-54 40:06.10 6:28/M
6 Joseph Zalac Wexford PA 624 36 M 1 35-39 40:07.10 6:28/M
7 Tina Seech Upper St Clair PA 601 52 F ***** 50-54 40:19.60 6:30/M
8 rob gaus Fombell PA 658 48 M 1 45-49 40:26.00 6:31/M
9 Jonathan Hoegle Beaver PA 550 30 M 1 30-34 40:30.50 6:32/M
10 Bill O'connor Pittsburgh PA 583 52 M 2 50-54 41:12.40 6:39/M
11 JAY SHOWVAKER 640 21 M 1 20-24 41:38.10 6:43/M
12 John Garland Aliquippa PA 535 34 M 2 30-34 42:25.90 6:50/M
13 Jason Figura Pittsburgh PA 534 31 M 3 30-34 42:42.40 6:53/M
14 Mike Johnston Beaver Falls PA 560 30 M 4 30-34 42:58.90 6:56/M
15 Scott Rodenbeck Beaver Falls PA 599 49 M 2 45-49 43:11.00 6:58/M
16 RON BURKET 661 54 M 3 50-54 43:25.30 7:00/M
17 Stephen Hall Monaca PA 544 32 M 5 30-34 43:33.50 7:01/M
18 Alysha Bartosh Coraopolis PA 507 33 F ***** 30-34 43:47.30 7:04/M
19 Gregory Nero Aliquippa PA 629 16 M 1 16-19 43:47.70 7:04/M
20 warren smith MCDONALD PA 660 60 M 1 60-99 43:54.20 7:05/M
21 John Black Sharon PA 626 44 M 1 40-44 44:01.80 7:06/M
22 Adam Andrew Beaver PA 503 40 M 2 40-44 44:25.20 7:10/M
23 MICHAEL LUTZ 649 34 M 6 30-34 44:26.70 7:10/M
24 JOHN PANE 669 50 M 4 50-54 44:27.50 7:10/M
25 LAUREN RUTKOSKI 654 32 F ***** 30-34 44:39.60 7:12/M
26 Ben Andrick Mount Joy PA 505 23 M 2 20-24 45:01.20 7:16/M
27 RENEE MCRAE 667 53 F ***** 50-54 45:01.80 7:16/M
28 Christopher Nixon Venetia PA 582 23 M 3 20-24 45:08.00 7:17/M
29 Jen Priest Beaver PA 594 39 F 1 35-39 45:19.20 7:19/M
30 Danielle Lucas Pittsburgh PA 571 28 F 1 25-29 45:46.80 7:23/M
31 BOB HARDMAN 652 60 M 2 60-99 46:09.80 7:27/M
32 Chris Kropf Aliquippa PA 568 29 M 1 25-29 46:14.60 7:27/M
33 Eric Dillon Rootstown OH 627 37 M 2 35-39 46:34.10 7:31/M
34 Matthew Stagl Aliquippa PA 607 30 M 7 30-34 46:38.10 7:31/M
35 Erik Hoeke Beaver Falls PA 551 31 M 8 30-34 46:47.20 7:33/M
36 JONATHAN MCRAE 665 18 M 2 16-19 47:03.30 7:35/M
37 DARRELL MARTIN 650 44 M 3 40-44 47:21.40 7:38/M
38 DOUG DAUKA 656 54 M 5 50-54 47:28.70 7:39/M
39 William Reigeluth Lakewood CO 598 41 M 4 40-44 47:36.30 7:41/M
40 Tom Heid Aliquippa PA 546 59 M 1 55-59 47:38.80 7:41/M
41 Jessica Hauser Rochester PA 628 39 F 2 35-39 47:47.90 7:42/M
42 Stephen George Rochester PA 536 59 M 2 55-59 47:53.20 7:43/M
43 MARY ESCHENFELDER 641 20 F 1 20-24 47:58.10 7:44/M
44 Aaron Thompson Darlington PA 615 30 M 9 30-34 48:17.90 7:47/M
45 Jocelyn Bowser Beaver PA 512 32 F 1 30-34 48:21.40 7:48/M
46 Erin Huang Pittsburgh PA 555 17 F 1 16-19 48:39.10 7:51/M
47 Tony Deluca Pittsburgh PA 522 34 M 10 30-34 48:47.00 7:52/M
48 Emily Dugan Bellevue PA 529 29 F 2 25-29 48:47.80 7:52/M
49 Aaron Dobson Steubenville OH 527 35 M 3 35-39 48:58.20 7:54/M
50 Rodney Brown New Brighton PA 514 46 M 3 45-49 49:15.70 7:57/M
51 JOSHUA MATEER 648 13 M 1 13-15 49:47.60 8:02/M
52 Mark Lamison Beaver PA 569 46 M 4 45-49 49:55.40 8:03/M
53 Renee Wilson Beaver PA 620 36 F 3 35-39 50:06.90 8:05/M
54 Mark Eschenfelder Beaver PA 642 58 M 3 55-59 50:08.10 8:05/M
55 Dana Andrew Beaver PA 504 39 F 4 35-39 50:13.20 8:06/M
56 JOSEPH COLLINS 651 36 M 4 35-39 50:21.00 8:07/M
57 David Bellia Beaver Falls PA 509 47 M 5 45-49 50:36.10 8:10/M
58 Jordan Wood Beaver PA 621 31 M 11 30-34 50:36.90 8:10/M
59 Deanna Hiltz Aliquippa PA 549 32 F 2 30-34 50:59.30 8:13/M
60 Robert Sforza Moon Township PA 602 43 M 5 40-44 51:08.90 8:15/M
61 RICK CAVALIERE 644 56 M 4 55-59 51:20.60 8:17/M
62 Rob Stoudt Beaver PA 609 39 M 5 35-39 51:22.00 8:17/M
63 Nathanael Wilson Pittsburgh PA 618 29 M 2 25-29 51:24.90 8:17/M
64 Diane Swauger Port Matilda PA 613 38 F 5 35-39 51:35.40 8:19/M
65 Scott York New Brighton PA 623 32 M 12 30-34 51:36.40 8:19/M
66 Lisa Hoeke Beaver Falls PA 552 30 F 3 30-34 52:05.30 8:24/M
67 Tim Stancec Beaver PA 608 50 M 6 50-54 52:15.20 8:26/M
68 SEAN FRANKS 671 27 M 3 25-29 52:29.30 8:28/M
69 Chris Dugan Bellevue PA 528 31 M 13 30-34 52:41.50 8:30/M
70 Christy Dioguardi Beaver PA 526 38 F 6 35-39 52:46.70 8:31/M
71 Jennifer Kamzelski Freedom PA 562 39 F 7 35-39 52:46.90 8:31/M
72 Louis Toppetta Beaver PA 616 19 M 3 16-19 52:56.20 8:32/M
73 RANDY OTTO 662 64 M 3 60-99 52:58.40 8:33/M
74 RENEE GAUS 657 44 F 1 40-44 53:11.60 8:35/M
75 Lauren Iannessa Aliquippa PA 557 34 F 4 30-34 53:15.00 8:35/M
76 David Fisher 635 31 M 14 30-34 53:31.00 8:38/M
77 Priscilla Prolongo Canfield OH 596 18 F 2 16-19 53:41.30 8:40/M
78 MATTHEW THOMAS 668 35 M 6 35-39 53:43.60 8:40/M
79 ROBERT SCHIELA 670 37 M 7 35-39 54:41.30 8:49/M
80 EMILEE CILLIA 664 27 F 3 25-29 54:48.80 8:50/M
81 JIM GOETZ 676 35 M 8 35-39 55:16.30 8:55/M
82 Lacey Zelinski Erie PA 633 35 F 8 35-39 55:17.40 8:55/M
83 Heather Bixler Beaver PA 511 37 F 9 35-39 55:22.90 8:56/M
84 Desiree Kovacevic Darlington PA 567 40 F 2 40-44 55:24.20 8:56/M
85 Brad Hiltz Aliquippa PA 548 31 M 15 30-34 55:36.40 8:58/M
86 Lee Shultz New Wilmington PA 631 43 M 6 40-44 55:58.90 9:02/M
87 Michael Kane Aliquippa PA 563 31 M 16 30-34 56:04.10 9:03/M
88 Drew Howard Mcdonald PA 553 36 M 9 35-39 56:07.50 9:03/M
89 Lenny Yensull Ellwood City PA 622 51 M 7 50-54 56:36.90 9:08/M
90 Alan Offstein Butler PA 585 67 M 4 60-99 56:57.00 9:11/M
91 RAY ENGLISH 647 78 M 5 60-99 57:14.80 9:14/M
92 Kelly Maloney Beaver Falls PA 574 45 F 1 45-49 57:44.80 9:19/M
93 Bill Nichol Beaver PA 581 53 M 8 50-54 57:46.00 9:19/M
94 Michelle Murray Imperial PA 579 33 F 5 30-34 57:54.10 9:20/M
95 Chad Pollard North Canton OH 593 40 M 7 40-44 57:58.40 9:21/M
96 Kelley Bellia Beaver Falls PA 510 20 F 2 20-24 58:23.80 9:25/M
97 David Neely Beaver PA 580 47 M 6 45-49 58:30.20 9:26/M
98 Ren Travis Conway PA 617 24 M 4 20-24 58:32.40 9:26/M
99 Amy Mauk Ambridge PA 575 36 F 10 35-39 58:52.10 9:30/M
100 Lori Perini Beaver PA 590 49 F 2 45-49 59:18.20 9:34/M
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
101 JEN MINSTER 673 23 F 3 20-24 59:19.30 9:34/M
102 Noah Erin Beaver PA 625 25 M 4 25-29 59:39.70 9:37/M
103 STEPHANIE ERIN 639 24 F 4 20-24 59:40.60 9:37/M
104 Tracie Pedaline Rochester PA 588 38 F 11 35-39 59:50.70 9:39/M
105 Sammy Pedaline Rochester PA 587 33 M 17 30-34 59:51.10 9:39/M
106 Amber Zinski Crescent PA 674 26 F 4 25-29 1:00:15.20 9:43/M
107 Robert Briczinski Midland PA 513 27 M 5 25-29 1:00:16.30 9:43/M
108 STACIE DOUGHTY 643 35 F 12 35-39 1:00:51.10 9:49/M
109 Janet Mikula Aliquippa PA 577 53 F 1 50-54 1:01:01.80 9:50/M
110 Erica Mcclure Wintersville OH 576 27 F 5 25-29 1:01:05.20 9:51/M
111 JESSICA DAVIS 636 33 F 6 30-34 1:01:37.50 9:56/M
112 JOHN DAVIS 637 41 M 8 40-44 1:01:38.00 9:56/M
113 TERRI MITKO 653 55 F 1 55-59 1:02:04.30 10:01/M
114 Timothy Sutor Freedom PA 612 27 M 6 25-29 1:02:10.70 10:02/M
115 KATIE GROCOTT 659 32 F 7 30-34 1:02:14.60 10:02/M
116 Beth Albers Beaver PA 502 52 F 2 50-54 1:02:18.60 10:03/M
117 Hannah Sutor Freedom PA 611 26 F 6 25-29 1:02:30.00 10:05/M
118 Joey Jones 638 44 M 9 40-44 1:02:31.80 10:05/M
119 Sara Peffer Oakdale PA 589 37 F 13 35-39 1:02:42.90 10:07/M
120 Sean Priore Freedom PA 595 31 M 18 30-34 1:03:13.70 10:12/M
121 Kimberly Johns Beaver PA 559 47 F 3 45-49 1:04:19.60 10:22/M
122 Sandy Radmanich Ellwood City PA 597 41 F 3 40-44 1:04:19.90 10:22/M
123 RENEE SHIRAISHI 672 43 F 4 40-44 1:04:27.00 10:24/M
124 JAYANN CHRISTINA 677 30 F 8 30-34 1:04:27.40 10:24/M
125 Patti Offstein Butler PA 586 66 F 1 60-99 1:04:44.90 10:26/M
126 Lori Griffith Cranberry Township 541 50 F 3 50-54 1:05:05.50 10:30/M
127 John Ropelewski Zelienople PA 600 43 M 10 40-44 1:05:52.00 10:37/M
128 Anna Daugherty Butler PA 519 25 F 7 25-29 1:05:56.80 10:38/M
129 Levi Brugere Renfrew PA 516 21 M 5 20-24 1:06:00.40 10:39/M
130 Scott Spearing Monaca PA 606 51 M 9 50-54 1:06:25.10 10:43/M
131 Jeff Desantis Baden PA 523 49 M 7 45-49 1:06:48.50 10:46/M
132 Amy Hackett Pittsburgh PA 542 25 F 8 25-29 1:06:50.50 10:47/M
133 Leesha Brugere Renfrew PA 515 23 F 5 20-24 1:06:52.20 10:47/M
134 Jennifer Del Signore Beaver PA 521 44 F 5 40-44 1:07:51.40 10:57/M
135 Meghan Dietz San Francisco CA 525 30 F 9 30-34 1:08:01.90 10:58/M
136 Maureen Slemenda New York NY 604 34 F 10 30-34 1:08:02.20 10:58/M
137 Jessica Leslie Beaver Falls PA 570 24 F 6 20-24 1:10:29.30 11:22/M
138 Joah Hackett Pittsburgh PA 543 57 F 2 55-59 1:11:01.30 11:27/M
139 Theresa Perini Beaver PA 591 15 F 1 13-15 1:11:58.50 11:36/M
140 Samantha Edinger Pittsburgh PA 533 17 F 3 16-19 1:12:26.80 11:41/M
141 Jeff Wass Midland PA 632 41 M 11 40-44 1:12:31.50 11:42/M
142 Bridget James Sewickley PA 558 30 F 11 30-34 1:18:19.70 12:38/M
143 Jenifer Kendall Beaver PA 564 33 F 12 30-34 1:19:38.80 12:51/M
144 Michele Angelo Aliquippa PA 506 43 F 6 40-44 1:26:11.60 13:54/M
145 DANIELLE BOBISH 634 20 F 7 20-24 1:28:26.30 14:16/M