FRIENDS OF BUHL PARK 5K
5K
Overall Finish List
June 08, 2013
Results By Miles of Smiles Timing Services
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Albert Brannan 1822 21 M 1 Top Fin 16:22.70 5:17/M
2 Barry McLaughlin Jr. 1812 24 M 2 Top Fin 16:45.10 5:24/M
3 Mark Osborne Hermitage PA 1732 55 M 3 Top Fin 19:08.70 6:10/M
4 Niko Boccuzzi 1832 24 M 1 20-24 19:15.00 6:13/M
5 Dylan Clark 1776 14 M 1 12-15 19:23.50 6:15/M
6 Brett Whitty New Wilmington PA 1761 15 M 2 12-15 19:34.40 6:19/M
7 David Snyder 1835 34 M 1 30-34 19:46.90 6:23/M
8 Tom Macri 1777 53 M 1 50-54 19:59.90 6:27/M
9 BOB KILAR West Middlesex PA 1790 47 M 1 45-49 20:27.40 6:36/M
10 Trevor Smith Sharpsville PA 1748 19 M 1 16-19 20:32.00 6:37/M
11 John Erdesky III 1839 34 M 2 30-34 20:39.00 6:40/M
12 Morgan Swartz West Middlesex PA 1756 21 F 1 Top Fin 20:45.70 6:42/M
13 Keith Covert 1794 31 M 3 30-34 21:06.70 6:48/M
14 Jeremy Fabian 1849 26 M 1 25-29 21:10.70 6:50/M
15 Justin Walter Hermitage PA 1780 16 M 2 16-19 21:21.20 6:53/M
16 Daniel Papay 1782 8 M 1 1-11 21:37.60 6:58/M
17 Vincent Falconi Sharpsville PA 1695 20 M 2 20-24 21:47.00 7:02/M
18 Randy Brown Hermitage PA 1676 55 M 1 55-59 21:49.50 7:02/M
19 John Black 1786 43 M 1 40-44 22:03.20 7:07/M
20 Jeffrey Heiges Ellicott City MD 1706 9 M 2 1-11 22:03.60 7:07/M
21 Jeff Heiges Ellicott City MD 1705 44 M 2 40-44 22:09.60 7:09/M
22 Chris Miglesz 1798 14 M 3 12-15 22:12.10 7:10/M
23 Jeff Papay 1783 40 M 3 40-44 22:14.30 7:10/M
24 MICHAEL KIFER Hermitage PA 1787 54 M 2 50-54 22:21.60 7:13/M
25 Matt Perna 1814 28 M 2 25-29 22:24.30 7:14/M
26 David George 1826 45 M 2 45-49 22:37.70 7:18/M
27 RAEANN ERDESKY Hermitage PA 1840 32 F 2 Top Fin 22:41.70 7:19/M
28 Ken Hunkus 1770 46 M 3 45-49 22:45.20 7:20/M
29 Denise Jamieson 1800 40 F 3 Top Fin 22:48.70 7:21/M
30 Cory Gibson Hermitage PA 1698 35 M 1 35-39 23:02.90 7:26/M
31 Bob Gavala 1851 65 M 1 65-69 23:17.10 7:31/M
32 Tim Powers 1836 48 M 4 45-49 23:26.40 7:34/M
33 Erin Burke Hubbard OH 1679 35 F 1 35-39 23:33.10 7:36/M
34 Tracy Stefanek 1771 16 M 3 16-19 23:40.70 7:38/M
35 Keith Barto 1789 12 M 4 12-15 23:48.90 7:41/M
36 Megan Keating New Wilmington PA 1715 42 F 1 40-44 23:49.60 7:41/M
37 Lori Tumpak 1809 38 F 2 35-39 23:50.80 7:41/M
38 Charlie Gilchrist 1781 67 M 2 65-69 24:01.60 7:45/M
39 Rebecca Sperring Hermitage PA 1751 41 F 2 40-44 24:18.40 7:50/M
40 Moe Phillabaum Sharpsville PA 1734 45 M 5 45-49 24:37.30 7:56/M
41 Richard Brull Owings Mills MD 1677 44 M 4 40-44 24:38.00 7:57/M
42 Kari Hedderick 1848 25 F 1 25-29 24:40.40 7:57/M
43 Lenny Lathrop 1847 25 M 3 25-29 24:40.60 7:57/M
44 Christopher Ague 1813 34 M 4 30-34 24:49.00 8:00/M
45 Rachel Mettee Hermitage PA 1727 17 F 1 16-19 24:53.40 8:02/M
46 Justin Townsend 1803 31 M 5 30-34 24:57.00 8:03/M
47 Mike DeJulia 1846 43 M 5 40-44 24:58.20 8:03/M
48 Tracey Bednar New Castle PA 1670 31 F 1 30-34 25:02.20 8:05/M
49 Susan Borowski Sharon PA 1674 49 F 1 45-49 25:07.50 8:06/M
50 Amanda Grexa Masury OH 1700 13 F 1 12-15 25:08.40 8:06/M
51 Justin Kraynak Hermitage PA 1716 28 M 4 25-29 25:14.10 8:08/M
52 Chris Gerber 1802 33 M 6 30-34 25:15.00 8:09/M
53 Jodi Banas Hermitage PA 1668 52 F 1 50-54 25:15.70 8:09/M
54 Mark Kujala 1821 41 M 6 40-44 25:16.10 8:09/M
55 Samantha Malufau 1799 26 F 2 25-29 25:17.10 8:09/M
56 Holly Jackson Sharpsville PA 1708 28 F 3 25-29 25:19.70 8:10/M
57 John Gantz 1831 49 M 6 45-49 25:24.20 8:12/M
58 Dave Gill 1815 49 M 7 45-49 25:30.40 8:14/M
59 Patricia Chongolola Sharon PA 1685 40 F 3 40-44 25:42.60 8:17/M
60 Chrissy Prestoini 1778 42 F 4 40-44 25:48.50 8:19/M
61 Anna Zrile Mercer PA 1766 17 F 2 16-19 25:48.70 8:19/M
62 David Getway Sharpsville PA 1804 46 M 8 45-49 25:55.90 8:22/M
63 David Ornelas 1773 29 M 5 25-29 26:10.90 8:26/M
64 Victoria Whitty New Wilmington PA 1762 19 F 3 16-19 26:19.20 8:29/M
65 Brittany Leo Sharpsville PA 1719 24 F 1 20-24 26:28.20 8:32/M
66 Alexis Greene Hermitage PA 1699 18 F 4 16-19 26:28.40 8:32/M
67 Bryan Marriotti Sharpsville PA 1721 46 M 9 45-49 26:28.60 8:32/M
68 Bill Dodd Sharon PA 1688 54 M 3 50-54 26:30.30 8:33/M
69 Kellie Sickafus Cortland OH 1743 41 F 5 40-44 26:44.60 8:37/M
70 Jonathan Stewart Grove City PA 1752 60 M 1 60-64 26:49.80 8:39/M
71 Larry Klemens 1797 60 M 2 60-64 26:57.00 8:42/M
72 Jennifer Diegan 1824 25 F 4 25-29 26:58.60 8:42/M
73 Josh Covert 1792 29 M 6 25-29 26:59.20 8:42/M
74 Abbie Leali Hermitage PA 1718 26 F 5 25-29 27:06.20 8:45/M
75 Kathryn Wilson Hermitage PA 1763 34 F 2 30-34 27:18.40 8:48/M
76 Kathleen Shoaf New Castle PA 1741 66 F 1 65-69 27:34.50 8:54/M
77 Amber Sowers 1844 40 F 6 40-44 27:55.40 9:00/M
78 Jeff Smith West Middlesex PA 1746 29 M 7 25-29 28:12.10 9:06/M
79 Janet Pudlo 1833 50 F 2 50-54 28:17.00 9:07/M
80 Paul Luchette 1834 45 M 10 45-49 28:17.90 9:07/M
81 Charlotte Serjak New Castle PA 1740 52 F 3 50-54 28:21.50 9:09/M
82 Veronica Porterfield Sharon PA 1735 33 F 3 30-34 28:26.70 9:10/M
83 Tyler McDowell 1788 14 M 5 12-15 28:29.60 9:11/M
84 Lorie Mettee Hermitage PA 1726 49 F 2 45-49 28:30.30 9:12/M
85 Wendy Marriotti Sharpsville PA 1722 43 F 7 40-44 28:33.20 9:13/M
86 AMANDA MILICH 1817 27 F 6 25-29 28:40.90 9:15/M
87 Amy Stumpf Kent OH 1755 35 F 3 35-39 28:45.30 9:16/M
88 Jill DiPaolo Lewes DE 1687 35 F 4 35-39 28:49.30 9:18/M
89 Chris Tabaka Hermitage PA 1757 44 F 8 40-44 28:53.70 9:19/M
90 Jake Wiley 1796 13 M 6 12-15 28:56.20 9:20/M
91 Ken Jackson Sharpsville PA 1709 31 M 7 30-34 28:57.90 9:20/M
92 John Wiley 1795 50 M 4 50-54 29:00.50 9:21/M
93 Dominic Milanesc 1801 36 M 2 35-39 29:03.20 9:22/M
94 Jim Spatare 1852 42 M 7 40-44 29:05.10 9:23/M
95 Christen Jones 1830 28 F 7 25-29 29:10.50 9:25/M
96 Randy Jones 1829 36 M 3 35-39 29:10.50 9:25/M
97 Bruce Rayner, Jr. Edinburg PA 1736 29 M 8 25-29 29:13.50 9:25/M
98 Bobbi Jo Cathcart Hermitage PA 1683 22 F 2 20-24 29:26.30 9:30/M
99 Jacqueline Fisher 1842 30 F 4 30-34 29:32.10 9:32/M
100 Katie Lanier Pittsburgh PA 1717 35 F 5 35-39 29:44.40 9:35/M
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
101 Kathy Jones Greenville PA 1713 56 F 1 55-59 30:07.70 9:43/M
102 Kathryn Teeters Austintown OH 1758 28 F 8 25-29 30:10.70 9:44/M
103 Bob McVey Hermitage PA 1725 60 M 3 60-64 30:16.10 9:46/M
104 James Williamson 1772 19 M 4 16-19 30:25.50 9:49/M
105 Brian Ellison 1816 51 M 5 50-54 30:35.40 9:52/M
106 John Grexa Masury OH 1701 12 M 7 12-15 30:41.00 9:54/M
107 Steven Gerber Sharon PA 1697 30 M 8 30-34 30:47.10 9:56/M
108 Ashley Marriotti 1823 27 F 9 25-29 31:01.20 10:00/M
109 Peter Winkler Franklin PA 1764 60 M 4 60-64 31:01.50 10:00/M
110 Lauren Blum Beaver Falls PA 1673 27 F 10 25-29 31:30.60 10:10/M
111 Jessica Sickafus Sharpsville PA 1742 22 F 3 20-24 31:40.70 10:13/M
112 Michael Duhar 1828 58 M 2 55-59 31:48.00 10:15/M
113 Madey Myers 1767 6 F 1 1-11 31:56.30 10:18/M
114 Olivia Covert 1793 25 F 11 25-29 31:58.30 10:19/M
115 Kaitlyn Stidham Hermitage PA 1753 18 F 5 16-19 32:12.80 10:23/M
116 Aaron O'Brien 1774 44 M 8 40-44 32:15.10 10:24/M
117 Sandra Manning 1784 53 F 4 50-54 32:20.90 10:26/M
118 Angela Reda Hermitage PA 1737 42 F 9 40-44 32:25.80 10:27/M
119 Amanda Needler 1850 26 F 12 25-29 32:29.80 10:29/M
120 Amy Smith West Middlesex PA 1745 29 F 13 25-29 32:30.40 10:29/M
121 Laurie Joanow Hermitage PA 1711 45 F 3 45-49 33:04.00 10:40/M
122 Anita Stuard Brookfield OH 1754 45 F 4 45-49 33:06.10 10:41/M
123 Roger Smith Hubbard OH 1747 29 M 9 25-29 33:26.70 10:47/M
124 Mary Beers New Castle PA 1671 47 F 5 45-49 33:33.00 10:49/M
125 Carrie Weimer Mercer PA 1760 45 F 6 45-49 33:38.50 10:51/M
126 Bob Jazwinski Hermitage PA 1710 58 M 3 55-59 33:49.90 10:55/M
127 John Dohar 1827 25 M 10 25-29 34:07.80 11:00/M
128 Amy Robb Hermitage PA 1738 27 F 14 25-29 34:31.50 11:08/M
129 Shane Eaton 1769 24 M 3 20-24 34:43.30 11:12/M
130 Cheryl Sperring Hermitage PA 1750 60 F 1 60-64 34:53.40 11:15/M
131 Sarah McBride-Kraynak Hermitage PA 1724 27 F 15 25-29 35:22.00 11:25/M
132 Jessica Stipanovich 1841 26 F 16 25-29 35:24.30 11:25/M
133 Lydell Jordan West Middlesex PA 1714 13 M 8 12-15 35:32.60 11:28/M
134 Dawn Black 1785 41 F 10 40-44 35:44.90 11:32/M
135 Sandy Borko 1779 66 F 2 65-69 36:07.60 11:39/M
136 C J Myers 1768 9 M 3 1-11 36:26.60 11:45/M
137 Joyce Garnet 1843 42 F 11 40-44 36:39.10 11:49/M
138 Laura Ekker Columbus OH 1693 33 F 5 30-34 36:41.00 11:50/M
139 Randy Simmons 1806 65 M 3 65-69 36:41.70 11:50/M
140 Rachel McBride Hermitage PA 1723 32 F 6 30-34 36:43.40 11:51/M
141 Ben Houston 1805 58 M 4 55-59 36:44.10 11:51/M
142 Amanda Smith Hubbard OH 1744 29 F 17 25-29 36:44.60 11:51/M
143 Sally Jazwinski 1818 57 F 2 55-59 36:57.80 11:55/M
144 Allen Coccia Sharon PA 1686 68 M 4 65-69 37:41.30 12:09/M
145 Erin Hartle Hermitage PA 1704 29 F 18 25-29 37:44.90 12:10/M
146 Christina Zaremba West Middlesex PA 1765 32 F 7 30-34 37:45.50 12:11/M
147 Michelle Johnson Boulder CO 1712 45 F 7 45-49 38:31.40 12:25/M
148 Jean Goodhart 1807 62 F 2 60-64 39:05.80 12:36/M
149 Patty Kelly 1819 54 F 5 50-54 39:48.20 12:50/M
150 Bobbi Patterson 1825 56 F 3 55-59 40:10.20 12:57/M
151 Rylan Dye Hermitage PA 1691 7 M 4 1-11 40:55.50 13:12/M
152 Tricia Dye Sharpsville PA 1692 38 F 6 35-39 40:59.70 13:13/M
153 Julia Trambley 1837 12 F 2 12-15 41:11.70 13:17/M
154 Jane Trambley 1838 50 F 6 50-54 41:35.00 13:25/M
155 Jennet Bertmeyer 1811 18 F 6 16-19 45:55.60 14:49/M
156 Nancy Bertmeyer 1810 39 F 7 35-39 45:58.10 14:50/M
157 Beth Halloran Sharpsville PA 1703 42 F 12 40-44 46:25.20 14:58/M
158 Susan Mehallick 1820 37 F 8 35-39 46:25.60 14:58/M