PUNXSUTAWNEY GROUNDHOG JOG
4 MILER
Overall Finish List
February 03, 2024
Results By Miles of Smiles Timing Services
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 A.j Kelly Altoona PA 593 42 M 1 Top Fin 22:53.99 5:43/M
2 Dean Banko New Florence PA 169 40 M 2 Top Fin 24:56.83 6:14/M
3 Ronnie Liscio. Jr Pittsburgh PA 636 39 M 3 Top Fin 25:27.87 6:22/M
4 Ben Brucker Springdale PA 265 46 M 1 45-49 25:40.25 6:25/M
5 Amy O'Donnell Ebensburg PA 924 39 F 1 Top Fin 26:18.35 6:35/M
6 David Palmiotto Pittsburgh PA 930 33 M 1 30-34 26:57.49 6:44/M
7 Owen Schiele Chalfont PA 949 23 M 1 20-24 27:51.46 6:58/M
8 Timothy Wyant Freeport PA 2417 53 M 1 50-54 28:39.70 7:10/M
9 David Hahn Bethel Park PA 519 26 M 1 25-29 28:56.14 7:14/M
10 Larry Van Dyke Pittsburgh PA 983 62 M 1 60-64 29:24.92 7:21/M
11 Matt Reagle Oil City PA 2415 39 M 1 35-39 29:42.36 7:26/M
12 Ryan Schiele Chalfont PA 950 20 M 2 20-24 30:18.72 7:35/M
13 Logan Burns Hollidaysburg PA 278 13 M 1 1-14 30:18.75 7:35/M
14 Kara Shirley Oakmont PA 955 38 F 2 Top Fin 30:19.68 7:35/M
15 Dylan O'Donnell Ebensburg PA 925 8 M 2 1-14 30:21.31 7:35/M
16 Tony Noxon Conneaut OH 923 61 M 2 60-64 30:35.69 7:39/M
17 Todd Sudik 2416 35 M 2 35-39 30:50.93 7:43/M
18 Becky Wittrig Port Matilda PA 995 55 F 3 Top Fin 31:20.76 7:50/M
19 Shaun Donald Punxsutawney PA 503 40 M 1 40-44 31:56.48 7:59/M
20 Vanessa Johnson Slippery Rock PA 586 35 F 1 35-39 32:07.21 8:02/M
21 Riley Myers Lewistown PA 917 20 M 3 20-24 32:25.11 8:06/M
22 Bethany Perri Blairsville PA 935 40 F 1 40-44 32:38.13 8:10/M
23 Gina Graham Clearfield PA 516 51 F 1 50-54 32:42.70 8:11/M
24 Simon Fecteau Long Island City N 509 48 M 2 45-49 32:48.76 8:12/M
25 Andrea Palmiotto Indiana PA 928 38 F 2 35-39 32:53.85 8:13/M
26 Chad Kauffman Punxsutawney PA 592 35 M 3 35-39 32:54.46 8:14/M
27 Melissa Good Albion PA 514 54 F 2 50-54 32:55.48 8:14/M
28 Allison Markel Bethlehem PA 670 26 F 1 25-29 33:48.42 8:27/M
29 Scott Seeley Brookville PA 952 43 M 2 40-44 33:52.86 8:28/M
30 Krista Morris Allenstown NH 802 41 F 2 40-44 34:05.68 8:31/M
31 Sophie Baker Dayton PA 161 16 F 1 15-19 34:07.51 8:32/M
32 Mike Heitzenrater Punxsutawney PA 525 54 M 2 50-54 34:08.51 8:32/M
33 Randall Bond Punxsutawney PA 192 56 M 1 55-59 34:10.13 8:33/M
34 Stella Murdock Commodore PA 867 17 F 2 15-19 34:11.33 8:33/M
35 Jill Szekely Trafford PA 979 51 F 3 50-54 34:14.16 8:34/M
36 David Cooper Tallmadge OH 488 65 M 1 65-69 34:23.25 8:36/M
37 Sharon Nelson Conneaut OH 920 58 F 1 55-59 34:31.25 8:38/M
38 Eduina Rai Long Island City N 938 33 F 1 30-34 34:41.98 8:40/M
39 Patrick Hoover Patton PA 532 23 M 4 20-24 35:16.76 8:49/M
40 Tommy Crary Ligonier PA 490 12 M 3 1-14 35:32.27 8:53/M
41 Dave Nedley Irwin PA 919 61 M 3 60-64 35:47.92 8:57/M
42 Brennan Saxfield Indiana PA 947 12 M 4 1-14 35:48.73 8:57/M
43 Mitch Radella Cranberry Twp PA 937 58 M 2 55-59 35:59.53 9:00/M
44 Kosie Shepherd-Porada Seward PA 953 45 F 1 45-49 36:06.55 9:02/M
45 Jennifer Hanson Erie PA 521 49 F 2 45-49 36:12.65 9:03/M
46 Francis Catalano Punxsutawney PA 293 41 M 3 40-44 36:55.22 9:14/M
47 Ken Szekely Irwin PA 980 54 M 3 50-54 37:20.77 9:20/M
48 Tyler Robillard Du Bois PA 942 25 F 2 25-29 37:32.83 9:23/M
49 Tyler McDonald Curwensville PA 749 25 M 2 25-29 37:39.21 9:25/M
50 Patric Dinger Kane PA 502 16 M 1 15-19 37:40.52 9:25/M
51 Mary Dinger Kane PA 501 45 F 3 45-49 37:40.76 9:25/M
52 Megan Boland Patton PA 186 27 F 3 25-29 37:49.94 9:27/M
53 Nicole Perchinsky Pittsburgh PA 934 39 F 3 35-39 38:55.77 9:44/M
54 Nikki Pencak Brooklyn NY 933 44 F 3 40-44 39:15.93 9:49/M
55 Jonathan Cunkelman Homer City PA 497 53 M 4 50-54 39:20.59 9:50/M
56 Aaron Chromiak Ford City PA 300 36 M 4 35-39 39:34.42 9:54/M
57 Michael Wilbur Punxsutawney PA 993 45 M 3 45-49 39:40.51 9:55/M
58 Jeff Rudesyle Shippenville PA 945 52 M 5 50-54 39:43.14 9:56/M
59 Ryan Wells New Bethlehem PA 990 58 M 3 55-59 39:49.23 9:57/M
60 Heather Heitzenrater Punxsutawney PA 524 48 F 4 45-49 39:53.71 9:58/M
61 Rachel Hurtack Ebensburg PA 533 50 F 4 50-54 39:54.70 9:59/M
62 Brandon Burns Hollidaysburg PA 276 45 M 4 45-49 40:30.28 10:08/M
63 Adam Burger Union City NJ 268 23 M 5 20-24 40:37.55 10:09/M
64 Mario Cajati Port Saint Lucie F 281 56 M 4 55-59 40:40.50 10:10/M
65 Evan Heasley Apollo PA 522 27 M 3 25-29 41:01.27 10:15/M
66 Laura Chelgren Punxsutawney PA 299 27 F 4 25-29 41:06.42 10:17/M
67 David Komlenic Finleyville PA 618 64 M 4 60-64 41:22.64 10:21/M
68 Francis Oaks Westover PA 926 52 M 6 50-54 41:44.97 10:26/M
69 Brenna Murdock Commodore PA 818 14 F 1 1-14 42:12.30 10:33/M
70 Breanne Lockhart Smicksburg PA 637 31 F 2 30-34 42:13.75 10:33/M
71 Matthew Lockhart Smicksburg PA 645 33 M 2 30-34 42:14.16 10:34/M
72 Valerie Warnock Charleston SC 989 39 F 4 35-39 42:15.53 10:34/M
73 Erica Rasmussen Gunnison CO 939 36 F 5 35-39 42:32.28 10:38/M
74 Bob Carr Willoughby OH 288 65 M 2 65-69 42:38.70 10:40/M
75 Gary Reinhart Punxsutawney PA 2407 63 M 5 60-64 42:49.27 10:42/M
76 Lisa Noble Steubenville OH 922 53 F 5 50-54 42:53.51 10:43/M
77 Frank Noble Steubenville OH 921 55 M 5 55-59 42:53.71 10:43/M
78 Ellie Kiebler Clarksburg PA 615 8 F 2 1-14 42:56.53 10:44/M
79 Tyler Kiebler Clarksburg PA 617 33 M 3 30-34 42:57.75 10:44/M
80 Geoffrey St. Marie Vandergrift PA 966 45 M 5 45-49 42:59.98 10:45/M
81 Frank Yohe Meadville PA 998 71 M 1 70-99 43:18.56 10:50/M
82 Tom Gorka Pittsburgh PA 515 72 M 2 70-99 43:40.77 10:55/M
83 Jodi Myers Lewistown PA 875 51 F 6 50-54 44:08.76 11:02/M
84 Colin Smith Kittanning PA 959 11 M 5 1-14 44:17.27 11:04/M
85 Zachary Bish Oil City PA 185 27 M 4 25-29 44:21.95 11:05/M
86 Matthew Smilo Glenn Campbell PA 957 53 M 7 50-54 44:24.00 11:06/M
87 Theodore Martin Punxsutawney PA 725 6 M 6 1-14 44:56.45 11:14/M
88 Carl Martin Punxsutawney PA 717 39 M 5 35-39 44:57.25 11:14/M
89 John Karpacs Hillsdale PA 2368 61 M 6 60-64 45:07.41 11:17/M
90 Margaret Carr Willoughby OH 289 67 F 1 65-69 45:11.53 11:18/M
91 Robert Shick Kittanning PA 954 59 M 6 55-59 45:15.88 11:19/M
92 Nora Gardner Kennett Square PA 510 40 F 4 40-44 46:14.72 11:34/M
93 Scott Duncan Kennett Square PA 506 39 M 6 35-39 46:14.78 11:34/M
94 Christine Palmiotto Columbia SC 929 59 F 2 55-59 47:08.54 11:47/M
95 Janet Stewart Creekside PA 975 60 F 1 60-64 47:16.95 11:49/M
96 Agnes Hoover Patton PA 530 25 F 5 25-29 47:38.79 11:55/M
97 Alice Hoover Patton PA 531 21 F 1 20-24 47:39.44 11:55/M
98 Renea Cassidy Aliquippa PA 292 35 F 6 35-39 47:50.80 11:58/M
99 Jordan Devault State College PA 500 26 F 6 25-29 48:00.79 12:00/M
100 Travis Bufler Port Matilda PA 266 36 M 7 35-39 48:01.30 12:00/M
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
101 Lauren Gillespie Pittsburgh PA 512 26 F 7 25-29 48:49.23 12:12/M
102 Cullen McGinnis Elizabethelizabeth 781 28 M 5 25-29 48:49.28 12:12/M
103 Stephen McGarvey Austin TX 769 31 M 4 30-34 49:28.68 12:22/M
104 Samantha Cioppa Austin TX 485 28 F 8 25-29 49:28.68 12:22/M
105 Carson Nedley Greensburg PA 918 13 M 7 1-14 49:36.36 12:24/M
106 Eric Jentzsch Ridgeley WV 582 42 M 4 40-44 49:47.53 12:27/M
107 Hunter Kaplin Punxsutawney PA 589 23 M 6 20-24 50:18.19 12:35/M
108 Macey Hollenbaugh Punxsutawney PA 529 23 F 2 20-24 50:18.46 12:35/M
109 Madison McDonald Curwensville PA 746 21 F 3 20-24 50:32.63 12:38/M
110 Collin Saxfield Indiana PA 948 11 M 8 1-14 50:47.29 12:42/M
111 Delaney Wolfe Punxsutawney PA 997 28 F 9 25-29 51:39.34 12:55/M
112 Austin Wolfe Punxsutawney PA 996 28 M 6 25-29 51:39.34 12:55/M
113 Ashley Welsh Du Boisdubois PA 991 34 F 3 30-34 52:36.78 13:09/M
114 Robin Gulley Scottdale PA 518 61 F 2 60-64 53:02.97 13:16/M
115 Carleen Davis Freeland MD 2394 60 F 3 60-64 53:08.17 13:17/M
116 Blake Cravens Indiana PA 491 13 M 9 1-14 53:53.81 13:28/M
117 Michele Belak Delmont PA 173 60 F 4 60-64 54:06.80 13:32/M
118 Sharon Stewart Sprankle Mills PA 976 61 F 5 60-64 54:20.30 13:35/M
119 Maria Thibault Ligonier PA 981 52 F 7 50-54 54:32.12 13:38/M
120 Karla Chavez Ligonier PA 298 31 F 4 30-34 54:51.55 13:43/M
121 Amy Reagan Port Matilda PA 940 48 F 5 45-49 54:53.63 13:43/M
122 Maryellen Winn Coatesville PA 994 69 F 2 65-69 56:12.58 14:03/M
123 Colleen Gearhart Kittanning PA 511 51 F 8 50-54 56:56.31 14:14/M
124 Brent Heitzenrater Punxsutawney PA 523 51 M 8 50-54 58:04.89 14:31/M
125 Leena Murdock Commodore PA 833 11 F 3 1-14 59:10.91 14:48/M
126 Roy Schneider II Lorain OH 951 57 M 7 55-59 59:43.67 14:56/M
127 Mary Beth Rine Indiana PA 941 59 F 3 55-59 1:01:31.27 15:23/M
128 Sean Waksmunski Punxsutawney PA 986 50 M 9 50-54 1:01:58.57 15:30/M
129 Kal-El Waksmunski Punxsutawney PA 985 13 M 10 1-14 1:01:58.63 15:30/M
130 Dorothy Stout Bakersfield CA 978 32 F 5 30-34 1:03:56.26 15:59/M
131 Marianne Vannatta Bakersfield CA 984 61 F 6 60-64 1:03:59.51 16:00/M
132 Deana Lowmaster Big Run PA 646 53 F 9 50-54 1:04:59.76 16:15/M
133 Kelsey Chromiak Kittanning PA 482 24 F 4 20-24 1:05:22.25 16:21/M
134 Lisa Murdock Commodore PA 858 46 F 6 45-49 1:05:27.82 16:22/M
135 Craig Murdock Commodore PA 832 48 M 6 45-49 1:05:27.93 16:22/M
136 Candice Brink Northern Cambria P 199 30 F 6 30-34 1:07:43.43 16:56/M
137 Bree Maines Rossiter PA 647 27 F 10 25-29 1:07:43.43 16:56/M
138 Melissa Myers Johnsonburg PA 879 55 F 4 55-59 1:07:48.71 16:57/M
139 Darian Gruver New Bethlehem PA 517 28 F 11 25-29 1:07:49.50 16:57/M
140 Mark Myers Johnsonburg PA 878 56 M 8 55-59 1:07:57.58 16:59/M
141 Kiana Crawford Saint Marys PA 494 30 F 7 30-34 1:07:57.58 16:59/M
142 Dakota Hetrick New Bethlehem PA 526 24 F 5 20-24 1:08:02.29 17:01/M
143 Cindy Snyder Punxsutawney PA 964 58 F 5 55-59 1:08:02.49 17:01/M
144 Lisa Smith Kittanning PA 961 44 F 5 40-44 1:08:06.74 17:02/M
145 Connor Cravens Indiana PA 493 9 M 11 1-14 1:08:36.79 17:09/M
146 Inge Zerbee Gallitzin PA 999 53 F 10 50-54 1:08:57.58 17:14/M
147 Michael Zerbee Gallitzin PA 1000 52 M 10 50-54 1:08:57.78 17:14/M
148 Nari Manzo Worthville PA 660 12 F 4 1-14 1:09:04.83 17:16/M
149 Landon Smith Rossiter PA 960 10 M 12 1-14 1:09:04.87 17:16/M
150 Alicia Smith Rossiter PA 958 31 F 8 30-34 1:09:10.78 17:18/M
151 Owen Smith Rossiter PA 962 8 M 13 1-14 1:09:10.98 17:18/M
152 Adnenne Fye Punxsutawney PA 2408 35 F 7 35-39 1:09:28.28 17:22/M
153 Matthew Komornik Easton MD 2409 59 M 9 55-59 1:09:28.33 17:22/M
154 Jeril Goss Punxsutawney PA 2410 65 F 3 65-69 1:09:28.49 17:22/M
155 Kelly Arnholt Memphis TN 148 28 F 12 25-29 1:09:38.12 17:25/M
156 Megan Gillespie Pittsburgh PA 513 29 F 13 25-29 1:09:38.59 17:25/M
157 Shea Warnock Charleston SC 988 9 F 5 1-14 1:09:38.82 17:25/M
158 Jesse Warnock Charleston SC 987 40 M 5 40-44 1:10:26.71 17:37/M
159 Jena Dryden Westminster MD 504 27 F 14 25-29 1:10:34.88 17:39/M
160 Barbara Palmer Greensburg PA 927 64 F 7 60-64 1:10:38.84 17:40/M
161 Mike Markiewicz Erie PA 686 60 M 7 60-64 1:10:40.83 17:40/M
162 Janice Hogan Greensburg PA 527 47 F 7 45-49 1:10:51.71 17:43/M
163 Emily Patton Pittsburgh PA 932 50 F 11 50-54 1:10:52.33 17:43/M
164 Jennifer Emmonds Ford City PA 508 51 F 12 50-54 1:10:52.90 17:43/M
165 Sheri Lazer 2414 63 F 8 60-64 1:11:25.33 17:51/M
166 Tammy Steele Poland OH 973 46 F 8 45-49 1:12:52.77 18:13/M
167 Kelly Wilbur Punxsutawney PA 2418 0 F 1 0- 0 1:15:44.35 18:56/M
168 Harmony Wilbur Punxsutawney PA 992 16 F 3 15-19 1:15:44.35 18:56/M
169 Zane Parks Fishers IN 931 28 M 7 25-29 1:15:59.60 19:00/M
170 Lara Eichhorn Fishers IN 507 28 F 15 25-29 1:15:59.80 19:00/M
171 Gwen Hollenbaugh Punxsutawney PA 528 50 F 13 50-54 1:16:45.34 19:11/M
172 Kathryn Kramer Macomb MI 631 48 F 9 45-49 1:20:47.67 20:12/M
173 Stephanie Bonnette Troy MI 195 34 F 9 30-34 1:20:48.30 20:12/M
174 Shannon Peters Sterling Heights M 936 49 F 10 45-49 1:20:48.31 20:12/M
175 Simone Kramer Macomb MI 632 20 F 6 20-24 1:20:48.86 20:12/M
176 Jessie Manzo Worthville PA 650 42 F 6 40-44 1:21:23.58 20:21/M