PUNXSUTAWNEY GROUNDHOG JOG
4 MILER
Age Group Results
February 03, 2024
Results By Miles of Smiles Timing Services
Female OVERALL Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amy O'Donnell Ebensburg PA 924 39 5 26:18.35 6:35/M
2 Kara Shirley Oakmont PA 955 38 14 30:19.68 7:35/M
3 Becky Wittrig Port Matilda PA 995 55 18 31:20.76 7:50/M
Female 0 and under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kelly Wilbur Punxsutawney PA 2418 0 167 1:15:44.35 18:56/M
Female 1 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brenna Murdock Commodore PA 818 14 69 42:12.30 10:33/M
2 Ellie Kiebler Clarksburg PA 615 8 78 42:56.53 10:44/M
3 Leena Murdock Commodore PA 833 11 125 59:10.91 14:48/M
4 Nari Manzo Worthville PA 660 12 148 1:09:04.83 17:16/M
5 Shea Warnock Charleston SC 988 9 157 1:09:38.82 17:25/M
Female 15 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sophie Baker Dayton PA 161 16 31 34:07.51 8:32/M
2 Stella Murdock Commodore PA 867 17 34 34:11.33 8:33/M
3 Harmony Wilbur Punxsutawney PA 992 16 168 1:15:44.35 18:56/M
Female 20 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alice Hoover Patton PA 531 21 97 47:39.44 11:55/M
2 Macey Hollenbaugh Punxsutawney PA 529 23 108 50:18.46 12:35/M
3 Madison McDonald Curwensville PA 746 21 109 50:32.63 12:38/M
4 Kelsey Chromiak Kittanning PA 482 24 133 1:05:22.25 16:21/M
5 Dakota Hetrick New Bethlehem PA 526 24 142 1:08:02.29 17:01/M
6 Simone Kramer Macomb MI 632 20 175 1:20:48.86 20:12/M
Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Allison Markel Bethlehem PA 670 26 28 33:48.42 8:27/M
2 Tyler Robillard Du Bois PA 942 25 48 37:32.83 9:23/M
3 Megan Boland Patton PA 186 27 52 37:49.94 9:27/M
4 Laura Chelgren Punxsutawney PA 299 27 66 41:06.42 10:17/M
5 Agnes Hoover Patton PA 530 25 96 47:38.79 11:55/M
6 Jordan Devault State College PA 500 26 99 48:00.79 12:00/M
7 Lauren Gillespie Pittsburgh PA 512 26 101 48:49.23 12:12/M
8 Samantha Cioppa Austin TX 485 28 104 49:28.68 12:22/M
9 Delaney Wolfe Punxsutawney PA 997 28 111 51:39.34 12:55/M
10 Bree Maines Rossiter PA 647 27 137 1:07:43.43 16:56/M
11 Darian Gruver New Bethlehem PA 517 28 139 1:07:49.50 16:57/M
12 Kelly Arnholt Memphis TN 148 28 155 1:09:38.12 17:25/M
13 Megan Gillespie Pittsburgh PA 513 29 156 1:09:38.59 17:25/M
14 Jena Dryden Westminster MD 504 27 159 1:10:34.88 17:39/M
15 Lara Eichhorn Fishers IN 507 28 170 1:15:59.80 19:00/M
Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Eduina Rai Long Island City N 938 33 38 34:41.98 8:40/M
2 Breanne Lockhart Smicksburg PA 637 31 70 42:13.75 10:33/M
3 Ashley Welsh Du Boisdubois PA 991 34 113 52:36.78 13:09/M
4 Karla Chavez Ligonier PA 298 31 120 54:51.55 13:43/M
5 Dorothy Stout Bakersfield CA 978 32 130 1:03:56.26 15:59/M
6 Candice Brink Northern Cambria P 199 30 136 1:07:43.43 16:56/M
7 Kiana Crawford Saint Marys PA 494 30 141 1:07:57.58 16:59/M
8 Alicia Smith Rossiter PA 958 31 150 1:09:10.78 17:18/M
9 Stephanie Bonnette Troy MI 195 34 173 1:20:48.30 20:12/M
Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Vanessa Johnson Slippery Rock PA 586 35 20 32:07.21 8:02/M
2 Andrea Palmiotto Indiana PA 928 38 25 32:53.85 8:13/M
3 Nicole Perchinsky Pittsburgh PA 934 39 53 38:55.77 9:44/M
4 Valerie Warnock Charleston SC 989 39 72 42:15.53 10:34/M
5 Erica Rasmussen Gunnison CO 939 36 73 42:32.28 10:38/M
6 Renea Cassidy Aliquippa PA 292 35 98 47:50.80 11:58/M
7 Adnenne Fye Punxsutawney PA 2408 35 152 1:09:28.28 17:22/M
Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bethany Perri Blairsville PA 935 40 22 32:38.13 8:10/M
2 Krista Morris Allenstown NH 802 41 30 34:05.68 8:31/M
3 Nikki Pencak Brooklyn NY 933 44 54 39:15.93 9:49/M
4 Nora Gardner Kennett Square PA 510 40 92 46:14.72 11:34/M
5 Lisa Smith Kittanning PA 961 44 144 1:08:06.74 17:02/M
6 Jessie Manzo Worthville PA 650 42 176 1:21:23.58 20:21/M
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kosie Shepherd-Porada Seward PA 953 45 44 36:06.55 9:02/M
2 Jennifer Hanson Erie PA 521 49 45 36:12.65 9:03/M
3 Mary Dinger Kane PA 501 45 51 37:40.76 9:25/M
4 Heather Heitzenrater Punxsutawney PA 524 48 60 39:53.71 9:58/M
5 Amy Reagan Port Matilda PA 940 48 121 54:53.63 13:43/M
6 Lisa Murdock Commodore PA 858 46 134 1:05:27.82 16:22/M
7 Janice Hogan Greensburg PA 527 47 162 1:10:51.71 17:43/M
8 Tammy Steele Poland OH 973 46 166 1:12:52.77 18:13/M
9 Kathryn Kramer Macomb MI 631 48 172 1:20:47.67 20:12/M
10 Shannon Peters Sterling Heights M 936 49 174 1:20:48.31 20:12/M
Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gina Graham Clearfield PA 516 51 23 32:42.70 8:11/M
2 Melissa Good Albion PA 514 54 27 32:55.48 8:14/M
3 Jill Szekely Trafford PA 979 51 35 34:14.16 8:34/M
4 Rachel Hurtack Ebensburg PA 533 50 61 39:54.70 9:59/M
5 Lisa Noble Steubenville OH 922 53 76 42:53.51 10:43/M
6 Jodi Myers Lewistown PA 875 51 83 44:08.76 11:02/M
7 Maria Thibault Ligonier PA 981 52 119 54:32.12 13:38/M
8 Colleen Gearhart Kittanning PA 511 51 123 56:56.31 14:14/M
9 Deana Lowmaster Big Run PA 646 53 132 1:04:59.76 16:15/M
10 Inge Zerbee Gallitzin PA 999 53 146 1:08:57.58 17:14/M
11 Emily Patton Pittsburgh PA 932 50 163 1:10:52.33 17:43/M
12 Jennifer Emmonds Ford City PA 508 51 164 1:10:52.90 17:43/M
13 Gwen Hollenbaugh Punxsutawney PA 528 50 171 1:16:45.34 19:11/M
Female 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sharon Nelson Conneaut OH 920 58 37 34:31.25 8:38/M
2 Christine Palmiotto Columbia SC 929 59 94 47:08.54 11:47/M
3 Mary Beth Rine Indiana PA 941 59 127 1:01:31.27 15:23/M
4 Melissa Myers Johnsonburg PA 879 55 138 1:07:48.71 16:57/M
5 Cindy Snyder Punxsutawney PA 964 58 143 1:08:02.49 17:01/M
Female 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Janet Stewart Creekside PA 975 60 95 47:16.95 11:49/M
2 Robin Gulley Scottdale PA 518 61 114 53:02.97 13:16/M
3 Carleen Davis Freeland MD 2394 60 115 53:08.17 13:17/M
4 Michele Belak Delmont PA 173 60 117 54:06.80 13:32/M
5 Sharon Stewart Sprankle Mills PA 976 61 118 54:20.30 13:35/M
6 Marianne Vannatta Bakersfield CA 984 61 131 1:03:59.51 16:00/M
7 Barbara Palmer Greensburg PA 927 64 160 1:10:38.84 17:40/M
8 Sheri Lazer 2414 63 165 1:11:25.33 17:51/M
Female 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Margaret Carr Willoughby OH 289 67 90 45:11.53 11:18/M
2 Maryellen Winn Coatesville PA 994 69 122 56:12.58 14:03/M
3 Jeril Goss Punxsutawney PA 2410 65 154 1:09:28.49 17:22/M
Male OVERALL Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 A.j Kelly Altoona PA 593 42 1 22:53.99 5:43/M
2 Dean Banko New Florence PA 169 40 2 24:56.83 6:14/M
3 Ronnie Liscio. Jr Pittsburgh PA 636 39 3 25:27.87 6:22/M
Male 1 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Logan Burns Hollidaysburg PA 278 13 13 30:18.75 7:35/M
2 Dylan O'Donnell Ebensburg PA 925 8 15 30:21.31 7:35/M
3 Tommy Crary Ligonier PA 490 12 40 35:32.27 8:53/M
4 Brennan Saxfield Indiana PA 947 12 42 35:48.73 8:57/M
5 Colin Smith Kittanning PA 959 11 84 44:17.27 11:04/M
6 Theodore Martin Punxsutawney PA 725 6 87 44:56.45 11:14/M
7 Carson Nedley Greensburg PA 918 13 105 49:36.36 12:24/M
8 Collin Saxfield Indiana PA 948 11 110 50:47.29 12:42/M
9 Blake Cravens Indiana PA 491 13 116 53:53.81 13:28/M
10 Kal-El Waksmunski Punxsutawney PA 985 13 129 1:01:58.63 15:30/M
11 Connor Cravens Indiana PA 493 9 145 1:08:36.79 17:09/M
12 Landon Smith Rossiter PA 960 10 149 1:09:04.87 17:16/M
13 Owen Smith Rossiter PA 962 8 151 1:09:10.98 17:18/M
Male 15 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Patric Dinger Kane PA 502 16 50 37:40.52 9:25/M
Male 20 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Owen Schiele Chalfont PA 949 23 7 27:51.46 6:58/M
2 Ryan Schiele Chalfont PA 950 20 12 30:18.72 7:35/M
3 Riley Myers Lewistown PA 917 20 21 32:25.11 8:06/M
4 Patrick Hoover Patton PA 532 23 39 35:16.76 8:49/M
5 Adam Burger Union City NJ 268 23 63 40:37.55 10:09/M
6 Hunter Kaplin Punxsutawney PA 589 23 107 50:18.19 12:35/M
Male 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Hahn Bethel Park PA 519 26 9 28:56.14 7:14/M
2 Tyler McDonald Curwensville PA 749 25 49 37:39.21 9:25/M
3 Evan Heasley Apollo PA 522 27 65 41:01.27 10:15/M
4 Zachary Bish Oil City PA 185 27 85 44:21.95 11:05/M
5 Cullen McGinnis Elizabethelizabeth 781 28 102 48:49.28 12:12/M
6 Austin Wolfe Punxsutawney PA 996 28 112 51:39.34 12:55/M
7 Zane Parks Fishers IN 931 28 169 1:15:59.60 19:00/M
Male 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Palmiotto Pittsburgh PA 930 33 6 26:57.49 6:44/M
2 Matthew Lockhart Smicksburg PA 645 33 71 42:14.16 10:34/M
3 Tyler Kiebler Clarksburg PA 617 33 79 42:57.75 10:44/M
4 Stephen McGarvey Austin TX 769 31 103 49:28.68 12:22/M
Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Matt Reagle Oil City PA 2415 39 11 29:42.36 7:26/M
2 Todd Sudik 2416 35 17 30:50.93 7:43/M
3 Chad Kauffman Punxsutawney PA 592 35 26 32:54.46 8:14/M
4 Aaron Chromiak Ford City PA 300 36 56 39:34.42 9:54/M
5 Carl Martin Punxsutawney PA 717 39 88 44:57.25 11:14/M
6 Scott Duncan Kennett Square PA 506 39 93 46:14.78 11:34/M
7 Travis Bufler Port Matilda PA 266 36 100 48:01.30 12:00/M
Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Shaun Donald Punxsutawney PA 503 40 19 31:56.48 7:59/M
2 Scott Seeley Brookville PA 952 43 29 33:52.86 8:28/M
3 Francis Catalano Punxsutawney PA 293 41 46 36:55.22 9:14/M
4 Eric Jentzsch Ridgeley WV 582 42 106 49:47.53 12:27/M
5 Jesse Warnock Charleston SC 987 40 158 1:10:26.71 17:37/M
Male 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ben Brucker Springdale PA 265 46 4 25:40.25 6:25/M
2 Simon Fecteau Long Island City N 509 48 24 32:48.76 8:12/M
3 Michael Wilbur Punxsutawney PA 993 45 57 39:40.51 9:55/M
4 Brandon Burns Hollidaysburg PA 276 45 62 40:30.28 10:08/M
5 Geoffrey St. Marie Vandergrift PA 966 45 80 42:59.98 10:45/M
6 Craig Murdock Commodore PA 832 48 135 1:05:27.93 16:22/M
Male 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Timothy Wyant Freeport PA 2417 53 8 28:39.70 7:10/M
2 Mike Heitzenrater Punxsutawney PA 525 54 32 34:08.51 8:32/M
3 Ken Szekely Irwin PA 980 54 47 37:20.77 9:20/M
4 Jonathan Cunkelman Homer City PA 497 53 55 39:20.59 9:50/M
5 Jeff Rudesyle Shippenville PA 945 52 58 39:43.14 9:56/M
6 Francis Oaks Westover PA 926 52 68 41:44.97 10:26/M
7 Matthew Smilo Glenn Campbell PA 957 53 86 44:24.00 11:06/M
8 Brent Heitzenrater Punxsutawney PA 523 51 124 58:04.89 14:31/M
9 Sean Waksmunski Punxsutawney PA 986 50 128 1:01:58.57 15:30/M
10 Michael Zerbee Gallitzin PA 1000 52 147 1:08:57.78 17:14/M
Male 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Randall Bond Punxsutawney PA 192 56 33 34:10.13 8:33/M
2 Mitch Radella Cranberry Twp PA 937 58 43 35:59.53 9:00/M
3 Ryan Wells New Bethlehem PA 990 58 59 39:49.23 9:57/M
4 Mario Cajati Port Saint Lucie F 281 56 64 40:40.50 10:10/M
5 Frank Noble Steubenville OH 921 55 77 42:53.71 10:43/M
6 Robert Shick Kittanning PA 954 59 91 45:15.88 11:19/M
7 Roy Schneider II Lorain OH 951 57 126 59:43.67 14:56/M
8 Mark Myers Johnsonburg PA 878 56 140 1:07:57.58 16:59/M
9 Matthew Komornik Easton MD 2409 59 153 1:09:28.33 17:22/M
Male 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Larry Van Dyke Pittsburgh PA 983 62 10 29:24.92 7:21/M
2 Tony Noxon Conneaut OH 923 61 16 30:35.69 7:39/M
3 Dave Nedley Irwin PA 919 61 41 35:47.92 8:57/M
4 David Komlenic Finleyville PA 618 64 67 41:22.64 10:21/M
5 Gary Reinhart Punxsutawney PA 2407 63 75 42:49.27 10:42/M
6 John Karpacs Hillsdale PA 2368 61 89 45:07.41 11:17/M
7 Mike Markiewicz Erie PA 686 60 161 1:10:40.83 17:40/M
Male 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Cooper Tallmadge OH 488 65 36 34:23.25 8:36/M
2 Bob Carr Willoughby OH 288 65 74 42:38.70 10:40/M
Male 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Frank Yohe Meadville PA 998 71 81 43:18.56 10:50/M
2 Tom Gorka Pittsburgh PA 515 72 82 43:40.77 10:55/M