KISKI VALLEY TURKEY TROT 5K
November 25, 2021
Results By Miles of Smiles Timing Services smileymiles.com
Final Team Results
5K
Team - JIVE TURKEYS Finish Position - 1
Team Score (times): 59:44.12
O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time
1 52 Michael Braun Worthington PA M 5 5 18:26.50 18:26.50
2 54 Ben Brestensky Sarver PA M 15 20 20:31.11 38:57.61
3 173 Luke Hassler Sarver PA M 20 40 20:46.51 59:44.12
4 185 Trent Hicinbothem New Kensington PA M 59 99 23:56.90 1:23:41.02
5 174 Ross Hassler Sarver PA M 110 209 26:34.94 1:50:15.96
6 184 Jude Hicinbothem New Kensington PA M 187 396 30:25.33 2:20:41.29
7 182 Ellen Hicinbothem New Kensington PA F 195 591 30:45.43 2:51:26.72
8 183 Jane Hicinbothem New Kensington PA F 317 908 38:21.51 3:29:48.23
9 181 Adam Hicinbothem New Kensington PA M 318 1226 38:21.51 4:08:09.74
Team - WALKERS CREW Finish Position - 2
Team Score (times): 1:08:26.61
O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time
1 486 Nino Walker Pgh PA M 17 17 20:37.26 20:37.26
2 488 Brian Walker Pgh PA M 41 58 23:00.99 43:38.25
3 461 Tyler Stone Delmont PA M 70 128 24:48.36 1:08:26.61
4 460 Nathan Stone Delmont PA M 84 212 25:45.49 1:34:12.10
5 459 Jeff Stone Delmont PA M 98 310 26:12.87 2:00:24.97
6 485 Bailey Walker Pittsburgh PA F 142 452 28:24.22 2:28:49.19
7 487 Kellie Walker Pittsburgh PA F 255 707 34:39.81 3:03:29.00
8 489 Octavia Walker North Versailles P F 332 1039 40:26.24 3:43:55.24
Team - BURRELL SWIM TEAM Finish Position - 3
Team Score (times): 1:09:12.32
O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time
1 162 Levi Haas Lower Burrell PA M 16 16 20:33.98 20:33.98
2 202 Shane Jablonski New Kensington PA M 19 35 20:38.80 41:12.78
3 161 Jim Haas Lower Burrell PA M 134 169 27:59.54 1:09:12.32
4 65 Samantha Callen New Kensington PA F 232 401 32:51.68 1:42:04.00
5 178 Sam Heinrich New Kensington PA M 248 649 34:11.41 2:16:15.41
6 158 Darryl Griffith New Kensington PA M 274 923 35:37.14 2:51:52.55
7 493 Carly Walton New Kensington PA F 292 1215 36:38.47 3:28:31.02
8 495 Chloe Walton New Kensington PA F 302 1517 37:18.40 4:05:49.42
9 159 Ryan Griffith New Kensington PA M 371 1888 44:56.58 4:50:46.00
10 175 Auri Heinrich New Kensington PA F 377 2265 45:40.93 5:36:26.93
11 177 Deanna Heinrich New Kensington PA F 420 2685 51:08.41 6:27:35.34
12 345 Amy Pastor New Kensington PA F 435 3120 52:05.94 7:19:41.28
13 346 Hannah Pastor New Kensington PA F 436 3556 52:07.76 8:11:49.04
Team - RUN TURKEY RUN Finish Position - 4
Team Score (times): 1:09:51.71
O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time
1 254 Sam Kvocak New Kensington PA M 39 39 22:56.52 22:56.52
2 58 Shane Brunazzi Boston PA M 48 87 23:25.46 46:21.98
3 46 Darcy Bowman Apollo PA F 50 137 23:29.73 1:09:51.71
4 133 Rachel Faas Russellton PA F 69 206 24:37.72 1:34:29.43
5 55 Ron Brown Bairdford PA M 137 343 28:18.48 2:02:47.91
6 253 Maggie Kvocak New Kensington PA F 143 486 28:27.92 2:31:15.83
7 347 Allison Patterson New Kensington PA F 177 663 30:01.71 3:01:17.54
8 35 Tamara Baum Apollo PA F 193 856 30:40.34 3:31:57.88
9 295 Emma Mellinger Hyde Park PA F 294 1150 36:48.75 4:08:46.63
10 511 Allie Zdobinski Apollo PA F 328 1478 40:12.45 4:48:59.08
Team - GIVE US THE BIRD Finish Position - 5
Team Score (times): 1:11:20.35
O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time
1 234 Falyn Kiebler Clarksburg PA F 35 35 22:38.16 22:38.16
2 452 Chris Stankay Clarksburg PA M 37 72 22:49.78 45:27.94
3 236 Tyler Kiebler Clarksburg PA M 89 161 25:52.41 1:11:20.35
4 232 Chelsea Kiebler Export PA F 250 411 34:22.68 1:45:43.03
5 233 Corie Kiebler Export PA F 315 726 38:16.75 2:23:59.78
Team - OWENS Finish Position - 6
Team Score (times): 1:12:28.51
O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time
1 340 Nathan Owens Natrona Heights PA M 40 40 22:59.97 22:59.97
2 336 Daniel Owens Natrona Heights PA M 57 97 23:54.27 46:54.24
3 338 Jeremiah Owens Natrona Heights PA M 81 178 25:34.27 1:12:28.51
4 341 Summerly Owens Natrona Heights PA F 115 293 26:49.69 1:39:18.20
5 339 Karie Owens Natrona Heights PA F 158 451 29:11.83 2:08:30.03
6 337 Elisabeth Owens Natrona Heights PA F 173 624 29:55.71 2:38:25.74
Team - SUE SHELL Finish Position - 7
Team Score (times): 1:14:30.33
O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time
1 469 Micah Thimons New Kensington PA M 12 12 20:13.47 20:13.47
2 220 Nolan Johngarlo Apollo PA M 90 102 25:54.88 46:08.35
3 440 Vince Sonafelt Leechburg PA M 139 241 28:21.98 1:14:30.33
4 438 Devan Sonafelt Leechburg PA F 140 381 28:22.52 1:42:52.85
5 437 Darian Sonafelt Leechburg PA F 141 522 28:22.60 2:11:15.45
6 439 Kim Sonafelt Leechburg PA F 151 673 28:47.12 2:40:02.57
7 219 Grayson Johngarlo Apollo PA M 419 1092 51:02.52 3:31:05.09
8 436 Susan Solomon Apollo PA F 431 1523 52:02.93 4:23:08.02
9 217 Emerson Johngarlo Apollo PA F 432 1955 52:03.26 5:15:11.28
10 305 Alexandra Moorhead Lower Burrell PA F 433 2388 52:03.76 6:07:15.04
11 218 Gary Johngarlo Apollo PA M 434 2822 52:05.92 6:59:20.96
12 402 Michele Seaholm Vandergrift PA F 444 3266 53:01.88 7:52:22.84
13 147 Melissa Gabrielli Vandergrift PA F 450 3716 53:18.70 8:45:41.54
Team - HOLY LEAGUE Finish Position - 8
Team Score (times): 1:19:43.82
O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time
1 121 Stephen Dristas Imperial PA M 71 71 24:48.51 24:48.51
2 261 Aj Lazar Greensburg PA M 113 184 26:43.80 51:32.31
3 350 Vivian Pawlowski Apollo PA F 135 319 28:11.51 1:19:43.82
4 349 Julie Pawlowski Bennett CO F 163 482 29:25.27 1:49:09.09
5 34 Kalina Battle-Atkins Pittsburgh PA F 414 896 50:44.78 2:39:53.87
6 33 Karen Battle Pittsburgh PA F 442 1338 52:59.85 3:32:53.72
Team - EDWARDS Finish Position - 9
Team Score (times): 1:24:04.58
O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time
1 126 Macey Edwards Sarver PA F 72 72 24:54.89 24:54.89
2 125 Brock Edwards Sarver PA M 130 202 27:55.98 52:50.87
3 124 Beau Edwards Sarver PA M 205 407 31:13.71 1:24:04.58
4 127 Taylor Edwards Sarver PA F 209 616 31:18.85 1:55:23.43
Team - PACE MAKERS Finish Position - 10
Team Score (times): 1:27:54.24
O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time
1 445 Miles Spaulding Apollo PA M 149 149 28:45.97 28:45.97
2 442 Callie Spaulding Apollo PA F 152 301 28:47.32 57:33.29
3 444 Ellie Spaulding Apollo PA F 184 485 30:20.95 1:27:54.24
4 443 Dan Spaulding Apollo PA M 186 671 30:23.70 1:58:17.94
5 274 Laurie Martin Apollo PA F 490 1161 1:00:22.33 2:58:40.27
6 275 Tim Martin Apollo PA M 491 1652 1:01:27.59 4:00:07.86
Team - MALC Finish Position - 11
Team Score (times): 1:29:53.79
O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time
1 122 Laura Durso Township Of Washing F 112 112 26:41.64 26:41.64
2 100 Edward Cummings Township Of Washing M 214 326 31:35.95 58:17.59
3 101 Kelsey Cummings Township Of Washing F 215 541 31:36.20 1:29:53.79
Team - DUKE & CAESAR Finish Position - 12
Team Score (times): 1:38:45.22
O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time
1 458 Tony Stimmell Leechburg PA M 118 118 27:04.62 27:04.62
2 456 Barry Stimmell Leechburg PA M 269 387 35:19.69 1:02:24.31
3 457 Beth Stimmell Leechburg PA F 284 671 36:20.91 1:38:45.22
Team - FAST 2022 Finish Position - 13
Team Score (times): 1:53:45.02
O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time
1 205 Skylar Jackman Apollo PA F 194 194 30:40.71 30:40.71
2 204 Frank Jackman Apollo PA M 251 445 34:23.67 1:05:04.38
3 413 Alivia Sherbondy Apollo PA F 401 846 48:40.64 1:53:45.02
4 414 Todd Sherbondy Apollo PA M 402 1248 48:44.33 2:42:29.35
Team - ATTACK !! Finish Position - 14
Team Score (times): 2:03:53.65
O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time
1 304 Angela Moore Apollo PA F 249 249 34:13.24 34:13.24
2 216 Justin Jocuns Apollo PA M 368 617 44:49.83 1:19:03.07
3 215 Juliet Jocuns Apollo PA F 369 986 44:50.58 2:03:53.65
4 214 Jack Jocuns Apollo PA M 396 1382 47:41.50 2:51:35.15
Team - HELYBOY Finish Position - 15
Team Score (times): 2:09:13.00
O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time
1 48 Jon Boyer Shelocta PA M 273 273 35:34.90 35:34.90
2 280 Helen Mcelwain Export PA F 345 618 42:12.45 1:17:47.35
3 270 Abigail Lynch Greensburg PA F 424 1042 51:25.65 2:09:13.00
4 271 Thomas Lynch Greensburg PA M 494 1536 1:02:47.13 3:12:00.13
5 49 Kara Boyer Shelocta PA F 495 2031 1:02:47.17 4:14:47.30
Team - ZUKAS Finish Position - 16
Team Score (times): 2:30:32.53
O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time
1 516 Donna Zukas Apollo PA F 327 327 40:09.69 40:09.69
2 515 Carl Zukas Apollo PA M 465 792 55:11.42 1:35:21.11
3 513 Bennett Zukas Apollo PA M 466 1258 55:11.42 2:30:32.53
Team - A-TEAM Finish Position - Inc.
Team Score (times):
O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time
1 12 James Amorose Pittsburgh PA M 258 258 34:46.34 34:46.34
2 13 Jeff Amorose Pittsburgh PA M 259 517 34:46.34 1:09:32.68
Team - B-TEAM Finish Position - Inc.
Team Score (times):
O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time
1 140 Jake Folaron Oakmont PA M 1 1 17:30.20 17:30.20
2 406 Yuner Sesmas Murrysville PA M 6 7 19:00.56 36:30.76