HOLLIDAYSBURG DISTANCE CLASSIC
Overall Finish List
October 02, 2021
Results By Miles of Smiles Timing Services http://www.smileymiles.com
HALF MARATHON
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 AJ Kelly Altoona PA 170 38 M 1 Top Fin 1:14:41.37 5:42/M
2 Rich Love Altoona PA 179 56 M 2 Top Fin 1:21:57.58 6:15/M
3 Dave Claar 151 35 M 3 Top Fin 1:26:48.48 6:38/M
4 Jonathan Makoczy 181 30 M 4 Top Fin 1:27:05.32 6:39/M
5 Travis Kagarise Williamsburg PA 169 41 M 5 Top Fin 1:27:52.28 6:42/M
6 Jeff Bartlett 402 56 M 1 0-99 1:32:21.48 7:03/M
7 Morgan Kiebler 171 25 F 1 Top Fin 1:36:34.48 7:22/M
8 Brianna Davis Hollidaysburg 154 29 F 2 Top Fin 1:37:38.54 7:27/M
9 Natalie Isett Huntingdon PA 168 28 F 3 Top Fin 1:39:39.67 7:36/M
10 Gordon Trexler Altoona PA 197 52 M 2 0-99 1:39:41.94 7:37/M
11 Naomi Pennington AltoonaAltoona’s P 185 42 F 4 Top Fin 1:41:31.16 7:45/M
12 Bill Rabold Hollidaysburg 403 35 M 3 0-99 1:41:55.32 7:47/M
13 Ben Long 177 36 M 4 0-99 1:42:18.71 7:49/M
14 Eric Bush Youngwood PA 148 28 M 5 0-99 1:44:18.60 7:58/M
15 Adelaide Green Glenside PA 161 29 F 5 Top Fin 1:49:10.28 8:20/M
16 David Clapper Jenkintown PA 152 27 M 6 0-99 1:49:10.35 8:20/M
17 Tyler Pepper 406 50 M 7 0-99 1:52:05.36 8:33/M
18 Amy Prokop Huntingdon PA 188 51 F 1 0-99 1:52:05.61 8:33/M
19 Christine Borst Petersburg PA 94 54 F 2 0-99 1:52:12.34 8:34/M
20 Kevin Miller Altoona PA 33 51 M 8 0-99 1:52:46.29 8:36/M
21 Lawrence Knott Altoona PA 172 50 M 9 0-99 1:53:12.30 8:38/M
22 David Borst Petersburg PA 95 55 M 10 0-99 1:53:29.55 8:40/M
23 Duane Brumbaugh Duncansville 146 60 M 11 0-99 1:53:34.61 8:40/M
24 Julie Evans 158 46 F 3 0-99 1:59:01.36 9:05/M
25 Doug Endler 157 61 M 12 0-99 2:00:28.86 9:12/M
26 Christy Huber Tyrone 167 57 F 4 0-99 2:01:37.78 9:17/M
27 Bill Buck Claysburg 147 62 M 13 0-99 2:01:47.11 9:18/M
28 Ben Harader Altoona PA 163 47 M 14 0-99 2:02:36.69 9:22/M
29 Kristie Bauer Tyrone PA 85 50 F 5 0-99 2:03:52.92 9:27/M
30 Kurt Gooding Tyrone PA 160 58 M 15 0-99 2:04:35.75 9:31/M
31 Mitch Steele Martinsburg PA 194 58 M 16 0-99 2:05:40.12 9:36/M
32 Don Longstreth 178 49 M 17 0-99 2:05:53.60 9:37/M
33 Fred Petrunak Altoona 187 68 M 18 0-99 2:05:54.61 9:37/M
34 John Stump Roaring Spring 196 79 M 19 0-99 2:06:27.37 9:39/M
35 Tom Worthington II Blandburg 199 45 M 20 0-99 2:06:36.29 9:40/M
36 Daniel Kurtzman Osterburg PA 405 26 M 21 0-99 2:06:53.63 9:41/M
37 Pamela Watters Tyrone 198 37 F 6 0-99 2:07:38.63 9:45/M
38 Aaron Lardieri Altoona PA 175 35 M 22 0-99 2:07:43.36 9:45/M
39 Jeff Davidson 153 60 M 23 0-99 2:08:58.34 9:51/M
40 Patti Caswell Tyrone 150 54 F 7 0-99 2:10:00.87 9:55/M
41 Kim Pepper 186 51 F 8 0-99 2:11:03.49 10:00/M
42 Hyunwook Lee State College PA 176 42 M 24 0-99 2:13:27.51 10:11/M
43 Scott Lantz Altoona PA 174 43 M 25 0-99 2:14:03.48 10:14/M
44 Derin Moore Roaring Spring 183 55 M 26 0-99 2:18:26.82 10:34/M
45 Becki Sell 192 32 F 9 0-99 2:19:03.38 10:37/M
46 Erin Shumac Altoona 193 39 F 10 0-99 2:19:59.30 10:41/M
47 Richard Parker Duncansville 184 67 M 27 0-99 2:20:11.11 10:42/M
48 Michelle Dunio Altoona 156 40 F 11 0-99 2:21:46.13 10:49/M
49 Jorden Luther Altoona 180 30 M 28 0-99 2:21:46.16 10:49/M
50 Hannah Bush Youngwood PA 149 27 F 12 0-99 2:22:21.13 10:52/M
51 Jamie Dean Altoona 155 41 F 13 0-99 2:22:25.14 10:52/M
52 Jolene Kopriva Hollidaysburg 173 68 F 14 0-99 2:24:05.21 11:00/M
53 Kristin Schwartz Jersey City NJ 191 44 F 15 0-99 2:26:07.39 11:09/M
54 Christine Wagner Hollidaysburg 401 71 F 16 0-99 2:51:45.31 13:07/M
55 Michael Miller Calvin PA 400 66 M 29 0-99 2:54:47.55 13:21/M
56 Joe Franco Altoona 159 58 M 30 0-99 2:54:50.00 13:21/M
10K
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Tom Hallinan 16 37 M 1 Top Fin 42:53.69 6:55/M
2 Ethan Kern 23 19 M 2 Top Fin 44:59.76 7:15/M
3 William Robbins 40 35 M 3 Top Fin 45:00.93 7:15/M
4 Shari Roberts Ellicott City MD 41 37 F 1 Top Fin 47:32.78 7:40/M
5 Randy Tarpey Tyrone 47 55 M 1 55-59 48:37.28 7:50/M
6 James Shiring Hollidaysburg PA 44 30 M 1 30-34 49:20.57 7:57/M
7 Kara Hunt Hollidaysburg PA 22 35 F 2 Top Fin 50:17.90 8:07/M
8 Rich Harter 543 65 M 1 65-69 50:25.31 8:08/M
9 Neil Benton Hollidaysburg PA 4 39 M 1 35-39 51:01.41 8:14/M
10 Nikki Decker 50 45 F 3 Top Fin 51:14.20 8:16/M
11 Scott Harding Jr Altoona 17 21 M 1 19-24 53:33.55 8:38/M
12 Amanda Edevane 10 35 F 1 35-39 53:49.83 8:41/M
13 Erica Burger Hollidaysburg 6 40 F 1 40-44 54:26.81 8:47/M
14 Gail Good Altoona 527 58 F 1 55-59 55:22.82 8:56/M
15 Matt Leaper 524 39 M 2 35-39 55:25.11 8:56/M
16 Aubree Miller 32 29 F 1 25-29 55:32.58 8:57/M
17 Jodie Albarano Hollidaysburg PA 2 44 F 2 40-44 55:41.33 8:59/M
18 Heather High Hollidaysburg 520 48 F 1 45-49 55:41.58 8:59/M
19 Emily Mandel Hollidaysburg PA 27 40 F 3 40-44 55:46.46 9:00/M
20 Ashley Benton Hollidaysburg PA 3 38 F 2 35-39 56:17.16 9:05/M
21 Chelsy Neugebauer 35 31 F 1 30-34 56:57.83 9:11/M
22 Andie Petrunak 36 31 F 2 30-34 56:57.83 9:11/M
23 Jami Hall Hollidaysburg PA 561 52 F 1 50-54 57:03.49 9:12/M
24 Dave Miller 48 61 M 1 60-64 57:24.20 9:15/M
25 Rebecca Holland 18 33 F 3 30-34 59:53.96 9:40/M
26 Danielle Cappello 7 33 F 4 30-34 1:00:23.59 9:44/M
27 Dan Holzer 19 36 M 3 35-39 1:00:29.53 9:45/M
28 Casey Fetherman Mount Wolf PA 12 32 F 5 30-34 1:02:19.46 10:03/M
29 Ervin Fetherman Mount Wolf PA 13 29 M 1 25-29 1:02:19.66 10:03/M
30 Gene Hall Hollidaysburg 566 73 M 1 70-99 1:05:36.15 10:35/M
31 Kate Kilcoyne Altoona 24 37 F 3 35-39 1:06:09.70 10:40/M
32 Dodie Mercer Altoona PA 31 38 F 4 35-39 1:06:20.25 10:42/M
33 Lisa Salaymal-Strohman Altoona PA 538 40 F 4 40-44 1:06:24.84 10:43/M
34 Suzanne Swope 526 60 F 1 60-64 1:08:18.77 11:01/M
35 Kelly Munly Altoona PA 34 47 F 2 45-49 1:09:01.84 11:08/M
36 Sherry Phillips Altoona 37 64 F 2 60-64 1:10:31.51 11:22/M
37 Angeline Leeper Hollidaysburg 26 67 F 1 65-69 1:12:10.77 11:38/M
38 Kelly Bottenfield Altoona 5 49 F 3 45-49 1:13:08.91 11:48/M
39 Anirudh Achariya 1 26 M 2 25-29 1:18:26.55 12:39/M
40 Alexandra Spirou 46 31 F 6 30-34 1:24:38.36 13:39/M
5K WALK
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Donna Stoltz Altoona 4307 61 F 1 Top Fin 35:45.31 11:32/M
2 Michael Boytim Tryone 4245 38 M 1 Top Fin 37:18.91 12:02/M
3 Lisa Appleby Everett 404 61 F 2 Top Fin 41:36.77 13:25/M
4 Dave Despot Altoona 4280 65 M 2 Top Fin 41:37.17 13:25/M
5 Sherry Obert Bedford 396 65 F 3 Top Fin 42:05.70 13:35/M
6 John Beschler Altoona 4213 66 M 3 Top Fin 43:01.33 13:53/M
7 Megan Shirk Duncansville 4302 41 F 1 40-44 43:31.22 14:02/M
8 Mike Wagner 4578 66 M 1 65-69 43:36.77 14:04/M
9 Chrissey Wagner Hollidaysburg 399 61 F 1 60-64 43:36.95 14:04/M
10 David Leeper Hollidaysburg 4195 68 M 2 65-69 45:18.33 14:37/M
11 Kathy Woods Hollidaysburg 4313 67 F 1 65-69 45:51.29 14:47/M
12 Christine Hess Martinsburg 4283 56 F 1 55-59 46:23.32 14:58/M
13 Gena Worthington 4314 40 F 2 40-44 46:43.97 15:04/M
14 Koelle Williams Hollidaysburg PA 4310 44 F 3 40-44 48:05.72 15:31/M
15 Andrew Williams Hollidaysburg PA 4309 13 M 1 12-14 48:05.72 15:31/M
16 Robert Conte Sr Altoona 4279 71 M 1 70-99 48:09.82 15:32/M
17 Janis Miller 4199 60 F 2 60-64 49:20.70 15:55/M
18 K-Dog Bell Altoona 4211 34 M 1 30-34 49:25.77 15:56/M
19 Eleanor Nash 4298 83 F 1 70-99 50:26.74 16:16/M
20 Brooklyn Lambert Altoona 4192 12 F 1 12-14 50:32.83 16:18/M
21 Terry Householder Duncansville 395 70 M 2 70-99 50:41.78 16:21/M
22 Eric Ziegler 4524 25 M 1 25-29 51:27.25 16:36/M
23 Kaylee Lill Altoona 4196 26 F 1 25-29 51:29.68 16:36/M
24 Lori Williams Tyrone 4311 47 F 1 45-49 52:11.95 16:50/M
25 Scott Harding Altoona 4282 48 M 1 45-49 52:36.78 16:58/M
26 Christine Brown Hollidaysburg PA 398 59 F 2 55-59 52:45.93 17:01/M
27 Cathy Householder 394 66 F 2 65-69 52:45.93 17:01/M
28 Jared Williams Altoona PA 397 25 M 2 25-29 54:56.84 17:43/M
29 Katie Flynn 4281 24 F 1 19-24 55:00.53 17:45/M
30 Lauren Hippo 4189 29 F 2 25-29 55:00.58 17:45/M
31 Marmie Pheasant 4299 85 F 2 70-99 55:15.33 17:49/M
32 Bob Snyder Altoona 4304 79 M 3 70-99 55:16.71 17:50/M
33 Saphira Williams Tyrone 4312 12 F 2 12-14 55:18.74 17:50/M
34 Gary Rhodes Altoona 190 81 M 4 70-99 57:08.83 18:26/M
35 Robyn Hampton 4593 64 F 3 60-64 57:09.90 18:26/M