HOLLIDAYSBURG DISTANCE CLASSIC
Age Group Results
October 02, 2021
Results By Miles of Smiles Timing Services http://www.smileymiles.com
HALF MARATHON
Female OVERALL HALF MARATHO Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Morgan Kiebler 171 25 7 1:36:34.48 7:22/M
2 Brianna Davis Hollidaysburg 154 29 8 1:37:38.54 7:27/M
3 Natalie Isett Huntingdon PA 168 28 9 1:39:39.67 7:36/M
4 Naomi Pennington AltoonaAltoona’s P 185 42 11 1:41:31.16 7:45/M
5 Adelaide Green Glenside PA 161 29 15 1:49:10.28 8:20/M
Female 0-99
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amy Prokop Huntingdon PA 188 51 18 1:52:05.61 8:33/M
2 Christine Borst Petersburg PA 94 54 19 1:52:12.34 8:34/M
3 Julie Evans 158 46 24 1:59:01.36 9:05/M
4 Christy Huber Tyrone 167 57 26 2:01:37.78 9:17/M
5 Kristie Bauer Tyrone PA 85 50 29 2:03:52.92 9:27/M
6 Pamela Watters Tyrone 198 37 37 2:07:38.63 9:45/M
7 Patti Caswell Tyrone 150 54 40 2:10:00.87 9:55/M
8 Kim Pepper 186 51 41 2:11:03.49 10:00/M
9 Becki Sell 192 32 45 2:19:03.38 10:37/M
10 Erin Shumac Altoona 193 39 46 2:19:59.30 10:41/M
11 Michelle Dunio Altoona 156 40 48 2:21:46.13 10:49/M
12 Hannah Bush Youngwood PA 149 27 50 2:22:21.13 10:52/M
13 Jamie Dean Altoona 155 41 51 2:22:25.14 10:52/M
14 Jolene Kopriva Hollidaysburg 173 68 52 2:24:05.21 11:00/M
15 Kristin Schwartz Jersey City NJ 191 44 53 2:26:07.39 11:09/M
16 Christine Wagner Hollidaysburg 401 71 54 2:51:45.31 13:07/M
Male OVERALL HALF MARATHO Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 AJ Kelly Altoona PA 170 38 1 1:14:41.37 5:42/M
2 Rich Love Altoona PA 179 56 2 1:21:57.58 6:15/M
3 Dave Claar 151 35 3 1:26:48.48 6:38/M
4 Jonathan Makoczy 181 30 4 1:27:05.32 6:39/M
5 Travis Kagarise Williamsburg PA 169 41 5 1:27:52.28 6:42/M
Male 0-99
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeff Bartlett 402 56 6 1:32:21.48 7:03/M
2 Gordon Trexler Altoona PA 197 52 10 1:39:41.94 7:37/M
3 Bill Rabold Hollidaysburg 403 35 12 1:41:55.32 7:47/M
4 Ben Long 177 36 13 1:42:18.71 7:49/M
5 Eric Bush Youngwood PA 148 28 14 1:44:18.60 7:58/M
6 David Clapper Jenkintown PA 152 27 16 1:49:10.35 8:20/M
7 Tyler Pepper 406 50 17 1:52:05.36 8:33/M
8 Kevin Miller Altoona PA 33 51 20 1:52:46.29 8:36/M
9 Lawrence Knott Altoona PA 172 50 21 1:53:12.30 8:38/M
10 David Borst Petersburg PA 95 55 22 1:53:29.55 8:40/M
11 Duane Brumbaugh Duncansville 146 60 23 1:53:34.61 8:40/M
12 Doug Endler 157 61 25 2:00:28.86 9:12/M
13 Bill Buck Claysburg 147 62 27 2:01:47.11 9:18/M
14 Ben Harader Altoona PA 163 47 28 2:02:36.69 9:22/M
15 Kurt Gooding Tyrone PA 160 58 30 2:04:35.75 9:31/M
16 Mitch Steele Martinsburg PA 194 58 31 2:05:40.12 9:36/M
17 Don Longstreth 178 49 32 2:05:53.60 9:37/M
18 Fred Petrunak Altoona 187 68 33 2:05:54.61 9:37/M
19 John Stump Roaring Spring 196 79 34 2:06:27.37 9:39/M
20 Tom Worthington II Blandburg 199 45 35 2:06:36.29 9:40/M
21 Daniel Kurtzman Osterburg PA 405 26 36 2:06:53.63 9:41/M
22 Aaron Lardieri Altoona PA 175 35 38 2:07:43.36 9:45/M
23 Jeff Davidson 153 60 39 2:08:58.34 9:51/M
24 Hyunwook Lee State College PA 176 42 42 2:13:27.51 10:11/M
25 Scott Lantz Altoona PA 174 43 43 2:14:03.48 10:14/M
26 Derin Moore Roaring Spring 183 55 44 2:18:26.82 10:34/M
27 Richard Parker Duncansville 184 67 47 2:20:11.11 10:42/M
28 Jorden Luther Altoona 180 30 49 2:21:46.16 10:49/M
29 Michael Miller Calvin PA 400 66 55 2:54:47.55 13:21/M
30 Joe Franco Altoona 159 58 56 2:54:50.00 13:21/M
10K
Female OVERALL 10K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Shari Roberts Ellicott City MD 41 37 4 47:32.78 7:40/M
2 Kara Hunt Hollidaysburg PA 22 35 7 50:17.90 8:07/M
3 Nikki Decker 50 45 10 51:14.20 8:16/M
Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Aubree Miller 32 29 16 55:32.58 8:57/M
Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Chelsy Neugebauer 35 31 21 56:57.83 9:11/M
2 Andie Petrunak 36 31 22 56:57.83 9:11/M
3 Rebecca Holland 18 33 25 59:53.96 9:40/M
4 Danielle Cappello 7 33 26 1:00:23.59 9:44/M
5 Casey Fetherman Mount Wolf PA 12 32 28 1:02:19.46 10:03/M
6 Alexandra Spirou 46 31 40 1:24:38.36 13:39/M
Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amanda Edevane 10 35 12 53:49.83 8:41/M
2 Ashley Benton Hollidaysburg PA 3 38 20 56:17.16 9:05/M
3 Kate Kilcoyne Altoona 24 37 31 1:06:09.70 10:40/M
4 Dodie Mercer Altoona PA 31 38 32 1:06:20.25 10:42/M
Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Erica Burger Hollidaysburg 6 40 13 54:26.81 8:47/M
2 Jodie Albarano Hollidaysburg PA 2 44 17 55:41.33 8:59/M
3 Emily Mandel Hollidaysburg PA 27 40 19 55:46.46 9:00/M
4 Lisa Salaymal-Strohman Altoona PA 538 40 33 1:06:24.84 10:43/M
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Heather High Hollidaysburg 520 48 18 55:41.58 8:59/M
2 Kelly Munly Altoona PA 34 47 35 1:09:01.84 11:08/M
3 Kelly Bottenfield Altoona 5 49 38 1:13:08.91 11:48/M
Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jami Hall Hollidaysburg PA 561 52 23 57:03.49 9:12/M
Female 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gail Good Altoona 527 58 14 55:22.82 8:56/M
Female 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Suzanne Swope 526 60 34 1:08:18.77 11:01/M
2 Sherry Phillips Altoona 37 64 36 1:10:31.51 11:22/M
Female 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Angeline Leeper Hollidaysburg 26 67 37 1:12:10.77 11:38/M
Male OVERALL 10K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tom Hallinan 16 37 1 42:53.69 6:55/M
2 Ethan Kern 23 19 2 44:59.76 7:15/M
3 William Robbins 40 35 3 45:00.93 7:15/M
Male 19 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Scott Harding Jr Altoona 17 21 11 53:33.55 8:38/M
Male 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ervin Fetherman Mount Wolf PA 13 29 29 1:02:19.66 10:03/M
2 Anirudh Achariya 1 26 39 1:18:26.55 12:39/M
Male 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 James Shiring Hollidaysburg PA 44 30 6 49:20.57 7:57/M
Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Neil Benton Hollidaysburg PA 4 39 9 51:01.41 8:14/M
2 Matt Leaper 524 39 15 55:25.11 8:56/M
3 Dan Holzer 19 36 27 1:00:29.53 9:45/M
Male 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Randy Tarpey Tyrone 47 55 5 48:37.28 7:50/M
Male 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dave Miller 48 61 24 57:24.20 9:15/M
Male 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rich Harter 543 65 8 50:25.31 8:08/M
Male 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gene Hall Hollidaysburg 566 73 30 1:05:36.15 10:35/M
5K WALK
Female OVERALL WALK Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Donna Stoltz Altoona 4307 61 1 35:45.31 11:32/M
2 Lisa Appleby Everett 404 61 3 41:36.77 13:25/M
3 Sherry Obert Bedford 396 65 5 42:05.70 13:35/M
Female 12 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brooklyn Lambert Altoona 4192 12 20 50:32.83 16:18/M
2 Saphira Williams Tyrone 4312 12 33 55:18.74 17:50/M
Female 19 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Katie Flynn 4281 24 29 55:00.53 17:45/M
Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kaylee Lill Altoona 4196 26 23 51:29.68 16:36/M
2 Lauren Hippo 4189 29 30 55:00.58 17:45/M
Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Megan Shirk Duncansville 4302 41 7 43:31.22 14:02/M
2 Gena Worthington 4314 40 13 46:43.97 15:04/M
3 Koelle Williams Hollidaysburg PA 4310 44 14 48:05.72 15:31/M
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lori Williams Tyrone 4311 47 24 52:11.95 16:50/M
Female 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Christine Hess Martinsburg 4283 56 12 46:23.32 14:58/M
2 Christine Brown Hollidaysburg PA 398 59 26 52:45.93 17:01/M
Female 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Chrissey Wagner Hollidaysburg 399 61 9 43:36.95 14:04/M
2 Janis Miller 4199 60 17 49:20.70 15:55/M
3 Robyn Hampton 4593 64 35 57:09.90 18:26/M
Female 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kathy Woods Hollidaysburg 4313 67 11 45:51.29 14:47/M
2 Cathy Householder 394 66 27 52:45.93 17:01/M
Female 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Eleanor Nash 4298 83 19 50:26.74 16:16/M
2 Marmie Pheasant 4299 85 31 55:15.33 17:49/M
Male OVERALL WALK Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Boytim Tryone 4245 38 2 37:18.91 12:02/M
2 Dave Despot Altoona 4280 65 4 41:37.17 13:25/M
3 John Beschler Altoona 4213 66 6 43:01.33 13:53/M
Male 12 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andrew Williams Hollidaysburg PA 4309 13 15 48:05.72 15:31/M
Male 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Eric Ziegler 4524 25 22 51:27.25 16:36/M
2 Jared Williams Altoona PA 397 25 28 54:56.84 17:43/M
Male 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 K-Dog Bell Altoona 4211 34 18 49:25.77 15:56/M
Male 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Scott Harding Altoona 4282 48 25 52:36.78 16:58/M
Male 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mike Wagner 4578 66 8 43:36.77 14:04/M
2 David Leeper Hollidaysburg 4195 68 10 45:18.33 14:37/M
Male 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Robert Conte Sr Altoona 4279 71 16 48:09.82 15:32/M
2 Terry Householder Duncansville 395 70 21 50:41.78 16:21/M
3 Bob Snyder Altoona 4304 79 32 55:16.71 17:50/M
4 Gary Rhodes Altoona 190 81 34 57:08.83 18:26/M