ROCK N THE KNOB
Overall Finish List
September 18, 2021
Results By Miles of Smiles Timing Services http://www.smileymiles.com
MARATHON
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 David Endress Tyrone PA 419 47 M 1 Top Fin 4:44:05.83 10:51/M
2 Dean Banko New Florence PA 403 38 M 2 Top Fin 4:52:25.26 11:10/M
3 Brendan Jones Morgantown WV 439 33 M 3 Top Fin 4:53:25.49 11:12/M
4 Aaron Keckley Sipesville PA 441 31 M 1 30-39 5:03:34.57 11:35/M
5 Lee Strappello James Creek PA 482 38 M 2 30-39 5:07:25.44 11:44/M
6 Tyler Hockenberry Thompsontown PA 436 31 M 3 30-39 5:20:33.81 12:14/M
7 Allen Foster Cleveland OH 422 29 M 1 20-29 5:34:44.39 12:47/M
8 Jonathan Scovell Chambersburg PA 474 37 M 4 30-39 6:04:37.25 13:55/M
9 Jessica Simao Hackettstown NJ 479 34 F 1 Top Fin 6:06:57.27 14:00/M
10 Matthew Nelson East Freedom PA 462 35 M 5 30-39 6:18:59.26 14:28/M
11 Adam Piper Latrobe PA 467 43 M 1 40-49 6:20:32.21 14:31/M
12 Thom Lutkenhouse Bristow VA 454 49 M 2 40-49 6:22:46.94 14:37/M
13 Drew Martin West Milton PA 458 23 M 2 20-29 6:28:26.37 14:50/M
14 Carol Shirk Altoona PA 477 58 F 2 Top Fin 6:37:08.99 15:09/M
15 Jacque Schiffer Olivebridge NY 473 56 F 3 Top Fin 6:41:57.85 15:20/M
16 Suzanne Fleishman State College PA 421 30 F 1 30-39 6:45:13.91 15:28/M
17 George Conrad Huntingdon PA 413 44 M 3 40-49 6:51:04.65 15:41/M
18 Douglas Ritchey Martinsburg PA 470 34 M 6 30-39 6:53:37.38 15:47/M
19 Brian Hemak Jermyn PA 430 48 M 4 40-49 6:56:30.96 15:54/M
20 William Caughey Stevensville MD 410 42 M 5 40-49 6:59:20.00 16:00/M
21 David Markowski Pittsburgh PA 456 47 M 6 40-49 7:03:15.83 16:09/M
22 Jon Crays Warren OH 414 51 M 1 50-59 7:05:24.17 16:14/M
23 Kurtis Hingl Franklin PA 434 22 M 3 20-29 7:14:26.95 16:35/M
24 Corey Gildea Hollidaysburg PA 426 35 M 7 30-39 7:19:38.68 16:47/M
25 Rob Demayo State College PA 416 46 M 7 40-49 7:19:50.14 16:47/M
26 Samantha Carney Lemoyne PA 408 45 F 1 40-49 7:20:12.69 16:48/M
27 Stephen Mead Latrobe PA 459 35 M 8 30-39 7:24:25.83 16:58/M
28 Heidi Hemak Jermyn PA 431 48 F 2 40-49 7:37:01.19 17:27/M
29 Jeremy Hanawalt New Cumberland PA 427 33 M 9 30-39 7:38:55.33 17:31/M
30 Amber Merulli Monaca PA 460 36 F 2 30-39 7:41:19.67 17:36/M
31 Ej Shiflet Apo AE 476 46 M 8 40-49 7:45:22.67 17:46/M
32 Jamie Shouse Butler PA 478 26 F 1 20-29 7:46:03.13 17:47/M
33 Matt Willett Greensburg PA 490 48 M 9 40-49 7:47:26.92 17:50/M
34 Adam Ansel Bedford PA 402 40 M 10 40-49 7:54:09.91 18:06/M
35 Craig Eckenrode Bedford PA 418 57 M 2 50-59 7:56:11.42 18:10/M
36 Autumn Wood Johnstown PA 493 33 F 3 30-39 7:56:11.65 18:10/M
37 Joseph Tarris Hummelstown PA 484 64 M 1 60-99 7:56:30.10 18:11/M
38 Huy-Liem Nguyen Rockville MD 463 28 M 4 20-29 7:57:14.78 18:13/M
39 Ted Bielawa Hamilton VA 404 51 M 3 50-59 8:02:14.92 18:24/M
40 Greg Garst Haymarket VA 424 51 M 4 50-59 8:03:11.15 18:27/M
41 Matt Konopka Haymarket VA 444 47 M 11 40-49 8:03:39.56 18:28/M
42 Emily Willingham Greencastle PA 491 30 F 4 30-39 8:05:06.20 18:31/M
43 Stacey Rice Chambersburg PA 468 37 F 5 30-39 8:05:06.40 18:31/M
44 Eric Bridenbaugh Altoona PA 407 37 M 10 30-39 8:06:23.40 18:34/M
45 David Lukes Stewartstown PA 453 50 M 5 50-59 8:06:27.90 18:34/M
46 Ryan Hirt Pittsburgh PA 435 41 M 12 40-49 8:10:06.40 18:42/M
47 Julia Warick Harrisburg PA 488 30 F 6 30-39 8:15:27.39 18:55/M
48 Chanon Surovec Reedsville PA 483 42 F 3 40-49 8:21:21.39 19:08/M
49 Dina Huehn Pittsburgh PA 438 34 F 7 30-39 8:22:00.70 19:10/M
50 Gregory Ryan Orlando FL 471 33 M 11 30-39 8:22:01.32 19:10/M
51 Jenn Stewart State College PA 481 46 F 4 40-49 8:25:12.52 19:17/M
52 Tin Luu Centreville VA 455 40 M 13 40-49 8:25:12.94 19:17/M
53 Brian Turnau Bristow VA 486 43 M 14 40-49 8:29:33.52 19:27/M
54 Scott Carter Coraopolis PA 409 29 M 5 20-29 8:29:38.73 19:27/M
55 Chris Latsko Royersford PA 446 49 M 15 40-49 8:39:35.50 19:50/M
56 Careen Shafer Huntingdon PA 475 46 F 5 40-49 8:40:41.63 19:52/M
57 Juliana Lapek Gallitzin PA 445 27 F 2 20-29 8:50:17.34 20:14/M
HALF MARATHON
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Aj Kelly Altoona PA 551 39 M 1 Top Fin 2:21:04.40 10:46/M
2 Stephanie Daniels Johnstown PA 532 49 F 1 Top Fin 2:46:41.87 12:43/M
3 Mike Fabian Murrysville PA 535 60 M 2 Top Fin 2:54:14.38 13:18/M
4 David Claar Hollidaysburg PA 529 35 M 3 Top Fin 2:56:02.36 13:26/M
5 Sean Craig Du Bois PA 530 44 M 1 40-49 2:58:46.11 13:39/M
6 Timothy Mcgee Pittsburgh PA 560 43 M 2 40-49 3:05:42.57 14:11/M
7 Kurt Kretchman Indiana PA 555 30 M 1 30-39 3:06:32.35 14:14/M
8 Lauren Leonard Huntingdon PA 557 36 F 2 Top Fin 3:07:33.31 14:19/M
9 Kipper Bush Morgantown WV 527 35 M 2 30-39 3:09:42.00 14:29/M
10 Sarina Beasley Pittsburgh PA 521 35 F 3 Top Fin 3:10:42.30 14:33/M
11 Gary Dodson Duncansville PA 533 48 M 3 40-49 3:13:05.96 14:44/M
12 Jason Thibault Sagamore Hills OH 588 41 M 4 40-49 3:24:30.35 15:37/M
13 Rajesh Medatati Morgantown WV 561 40 M 5 40-49 3:25:23.10 15:41/M
14 Eric Feagley Huntingdon PA 536 50 M 1 50-59 3:25:24.79 15:41/M
15 Carl Leer Johnstown PA 556 53 M 2 50-59 3:25:44.93 15:42/M
16 Falyn Kiebler Clarksburg PA 552 28 F 1 20-29 3:26:13.60 15:45/M
17 Brett Dodson Hollidaysburg PA 587 36 M 3 30-39 3:28:52.59 15:57/M
18 Jeff Amorose Pittsburgh PA 517 23 M 1 20-29 3:29:57.60 16:02/M
19 John Amorose Golden CO 518 30 M 4 30-39 3:29:57.81 16:02/M
20 Heath Miller Manns Choice PA 563 50 M 3 50-59 3:31:07.54 16:07/M
21 Kellie Seaton Providence Forge V 576 31 F 1 30-39 3:33:40.34 16:19/M
22 Eric Miller Martinsburg PA 562 47 M 6 40-49 3:33:42.60 16:19/M
23 Lisa Silvonek Lehighton PA 579 39 F 2 30-39 3:36:27.20 16:31/M
24 Jennifer Booth Berlin PA 524 44 F 1 40-49 3:36:28.59 16:31/M
25 Bryan Scott Indiana PA 575 41 M 7 40-49 3:40:26.59 16:50/M
26 Nicholle Orsborne Altoona PA 566 45 F 2 40-49 3:42:55.38 17:01/M
27 Tyler Kiebler Clarksburg PA 553 30 M 5 30-39 3:43:47.94 17:05/M
28 Bethany Mcgee Pittsburgh PA 559 41 F 3 40-49 3:44:53.83 17:10/M
29 Evan Sakmar Johnstown PA 573 34 M 6 30-39 3:45:22.24 17:12/M
30 Tiffany Sakmar Johnstown PA 574 34 F 3 30-39 3:45:22.58 17:12/M
31 Ellen Amalfitano Hagerstown MD 516 52 F 1 50-59 3:49:54.53 17:33/M
32 Fredrick Ferguson Morrisdale PA 539 47 M 8 40-49 3:50:29.26 17:36/M
33 Brad Shambach York Springs PA 577 44 M 9 40-49 3:51:19.81 17:39/M
34 Shawn Beranty Kittanning PA 522 49 M 10 40-49 3:52:18.33 17:44/M
35 Brad Zearfoss Shanksville PA 586 58 M 4 50-59 3:57:36.54 18:08/M
36 Kevin Feather Bedford PA 537 42 M 11 40-49 4:01:26.82 18:26/M
37 Elijah Hollopeter Big Run PA 547 40 M 12 40-49 4:01:54.32 18:28/M
38 Sara Dodson Martinsburg PA 534 25 F 2 20-29 4:02:37.98 18:31/M
39 Brandin Claar State College PA 528 46 M 13 40-49 4:03:03.32 18:33/M
40 Anne Kaleda Blairstown NJ 550 35 F 4 30-39 4:04:54.97 18:42/M
41 Brian Brown Lewisburg PA 526 46 M 14 40-49 4:07:41.84 18:54/M
42 Brian Reighard Windber PA 568 57 M 5 50-59 4:10:34.36 19:08/M
43 Brooke Shambach York Springs PA 578 43 F 4 40-49 4:12:09.68 19:15/M
44 Eric Bray Alexandria VA 525 49 M 15 40-49 4:12:48.00 19:18/M
45 Wayne Glass Gallitzin PA 543 39 M 7 30-39 4:13:52.45 19:23/M
46 Gary Reinhart Punxsutawney PA 569 61 M 1 60-99 4:15:49.38 19:32/M
47 Seth Sager Tyrone PA 572 39 M 8 30-39 4:16:52.30 19:36/M
48 Mallory Garvin Jersey City NJ 541 35 F 5 30-39 4:24:45.30 20:13/M
49 Hully Hoover Hollidaysburg PA 548 52 F 2 50-59 4:27:35.21 20:26/M
50 Oliver Herndon Belle Vernon PA 546 49 M 16 40-49 4:29:11.51 20:33/M
51 Jennifer Reppert Myerstown PA 570 43 F 5 40-49 4:29:47.55 20:36/M
52 Albert Swortwood Lock Haven PA 582 48 M 17 40-49 4:31:00.55 20:41/M
53 Jane Grassadonia Hollidaysburg PA 544 60 F 1 60-99 4:48:10.00 22:00/M
54 Tracey Johnson Brookins West Pittsburg PA 549 65 F 2 60-99 4:50:03.78 22:08/M
55 Megan Giammarco Saxonburg PA 542 41 F 6 40-49 4:50:37.46 22:11/M
56 Jason Trebus East Palestine OH 583 43 M 18 40-49 4:54:03.52 22:27/M
57 Anthony Barr Claysburg PA 520 52 M 6 50-59 4:55:43.92 22:34/M
58 David Czarnota Franklin OH 531 44 M 19 40-49 5:16:24.26 24:09/M
59 Wendy Artz Dayton OH 519 41 F 7 40-49 5:16:41.97 24:10/M
10K
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Steve Templin Muncy PA 1993 48 M 1 Top Fin 1:00:08.78 9:42/M
2 Thomas Hallinan Cresson PA 1935 37 M 2 Top Fin 1:12:50.37 11:45/M
3 Ryan Hills Hollidaysburg PA 1939 29 M 3 Top Fin 1:13:44.11 11:54/M
4 Mike Gressler Du Bois PA 1931 38 M 1 30-39 1:14:17.93 11:59/M
5 Jane Hallinan Allison Park PA 1933 30 F 1 Top Fin 1:16:19.14 12:19/M
6 Carmen Desanzo Wexford PA 1908 42 M 1 40-49 1:16:59.30 12:25/M
7 Aaron Ritchey Everett PA 1979 43 M 2 40-49 1:19:42.77 12:51/M
8 Allison Rohrs Fairhope PA 1982 36 F 2 Top Fin 1:20:19.93 12:57/M
9 Matt Gildersleeve Dubois PA 1928 50 M 1 50-59 1:20:44.62 13:01/M
10 Dennis Drake Mount Union PA 1914 55 M 2 50-59 1:23:27.11 13:28/M
11 Emily Koehle Ebensburg PA 1944 29 F 3 Top Fin 1:23:52.37 13:32/M
12 Jarrod Sharpe Wells Tannery PA 1984 41 M 3 40-49 1:24:39.23 13:39/M
13 Joseph Patterson Hyndman PA 1969 21 M 1 20-29 1:24:40.00 13:39/M
14 Landon Vom Steeg State College PA 1998 39 M 2 30-39 1:26:09.00 13:54/M
15 Grant Wills Altoona PA 2000 34 M 3 30-39 1:26:55.87 14:01/M
16 Kevin Miller Altoona PA 1962 51 M 3 50-59 1:27:22.49 14:05/M
17 Ryan Hanlon Gallitzin PA 1937 14 M 1 0-19 1:27:34.38 14:07/M
18 Blair Leydig Bedford PA 1950 42 M 4 40-49 1:27:37.86 14:08/M
19 Cole Buser Butler PA 1897 48 M 5 40-49 1:28:54.12 14:20/M
20 Josh Plumley Cheswick PA 1973 39 M 4 30-39 1:29:32.24 14:26/M
21 Julie Hallinan Washington DC 1934 30 F 1 30-39 1:29:45.52 14:29/M
22 Casey Fetherman Mount Wolf PA 1919 32 F 2 30-39 1:31:05.12 14:41/M
23 Brent Storm Altoona PA 1988 36 M 5 30-39 1:31:12.87 14:43/M
24 Thomas Miller Central City PA 1963 50 M 4 50-59 1:31:48.15 14:48/M
25 Laura Eagler Northern Cambria P 1915 32 F 3 30-39 1:31:58.21 14:50/M
26 Stephanie Papas State College PA 1968 36 F 4 30-39 1:33:09.63 15:01/M
27 Amy Plumley Cheswick PA 1972 35 F 5 30-39 1:33:26.47 15:04/M
28 Martin Biesinger Hollidaysburg PA 1895 52 M 5 50-59 1:33:27.62 15:04/M
29 Robert Newlin Portage PA 1965 43 M 6 40-49 1:33:55.37 15:09/M
30 Anthony Mikesic Martinsburg PA 1961 49 M 7 40-49 1:34:23.62 15:13/M
31 Lawrence Knott Altoona PA 1943 50 M 6 50-59 1:35:18.65 15:22/M
32 Kimberly Replogle Altoona PA 1977 40 F 1 40-49 1:36:19.36 15:32/M
33 Krista Biesinger Hollidaysburg PA 1894 42 F 2 40-49 1:36:40.10 15:35/M
34 Deanna Ritchey Everett PA 1980 43 F 3 40-49 1:37:47.11 15:46/M
35 Ben Harader Altoona PA 1938 47 M 8 40-49 1:38:04.12 15:49/M
36 Craig Cover Altoona PA 1905 54 M 7 50-59 1:40:08.62 16:09/M
37 Diane Marlowe Altoona PA 1952 42 F 4 40-49 1:42:27.37 16:31/M
38 Jesse Landis Berlin PA 1946 38 F 6 30-39 1:42:32.62 16:32/M
39 Alison Caddy Martinsburg PA 1898 25 F 1 20-29 1:44:18.40 16:49/M
40 Michaela Mccrary New Market MD 1955 28 F 2 20-29 1:44:31.12 16:51/M
41 Lee Friedline Bedford PA 1925 37 M 6 30-39 1:44:53.32 16:55/M
42 Roxanna Ritchey Berlin PA 1981 38 F 7 30-39 1:49:03.12 17:35/M
43 Billie Jo Kiel South Royalton VT 1942 31 F 8 30-39 1:49:25.50 17:39/M
44 Kendra Martin West Milton PA 1954 25 F 3 20-29 1:49:28.64 17:39/M
45 Jodi Dively Glen Burnie MD 1910 53 F 1 50-59 1:52:02.82 18:04/M
46 Gregg Feaster Bedford PA 1918 43 M 9 40-49 1:52:07.86 18:05/M
47 Jami Hall Hollidaysburg PA 1932 52 F 2 50-59 1:56:07.61 18:44/M
48 Donna Fick Boalsburg PA 1921 56 F 3 50-59 1:56:12.35 18:45/M
49 Kate Berliner New Albany IN 1893 45 F 5 40-49 1:56:23.61 18:46/M
50 Ervin Fetherman Mount Wolf PA 1920 29 M 2 20-29 1:56:33.23 18:48/M
51 Heidi Walter Johnstown PA 1999 51 F 4 50-59 1:57:16.61 18:55/M
52 Robert Pramuk Hollidaysburg PA 1975 25 M 3 20-29 1:58:50.87 19:10/M
53 Stephenie Steck Jonestown PA 1986 55 F 5 50-59 1:59:26.94 19:16/M
54 Kimberly Stewart Ebensburg PA 1987 44 F 6 40-49 2:02:31.82 19:46/M
55 Bradley Oaks Bedford PA 1966 43 M 10 40-49 2:03:11.36 19:52/M
56 Jean Cano State College PA 1899 44 M 11 40-49 2:06:43.45 20:26/M
57 Donna Arthurs Gallitzin PA 1890 48 F 7 40-49 2:08:29.52 20:43/M
58 Eric Grant Cresson PA 1929 48 M 12 40-49 2:08:29.72 20:43/M
59 Kristi Japalucci Johnstown PA 1940 41 F 8 40-49 2:15:04.77 21:47/M
60 George Downey Honey Brook PA 1912 52 M 8 50-59 2:15:18.60 21:49/M
61 Maria Downey Honey Brook PA 1913 48 F 9 40-49 2:15:18.78 21:49/M
62 Jennifer Engelhardt East Berlin PA 1916 35 F 9 30-39 2:15:19.94 21:50/M
63 Laura Potoski Gibsonia PA 1974 38 F 10 30-39 2:20:02.22 22:35/M
64 Dodie Mercer Altoona PA 1959 38 F 11 30-39 2:24:34.72 23:19/M
65 Courtney Leydig Bedford PA 1951 43 F 10 40-49 2:27:42.59 23:49/M
66 Ry Gallagher Altoona PA 1927 24 M 4 20-29 2:29:39.34 24:08/M
67 Matthew Middleton Altoona PA 1960 36 M 7 30-39 2:29:39.90 24:08/M
68 Julie Berliner Bellwood PA 1892 47 F 11 40-49 2:30:22.19 24:15/M
69 Patrick Hanlon Gallitzin PA 1936 42 M 13 40-49 2:33:11.85 24:42/M
70 Korry Cowher Tyrone PA 1906 28 M 5 20-29 2:33:12.57 24:43/M
71 Steven Colyer Tyrone PA 1903 22 M 6 20-29 2:33:12.78 24:43/M
72 Tamara Trunzo Alexandria PA 1995 39 F 12 30-39 2:34:53.76 24:59/M
73 Cena Reisling Bedford PA 1976 45 F 12 40-49 2:34:53.84 24:59/M
74 Stephen Engelhardt East Berlin PA 1917 36 M 8 30-39 2:43:15.84 26:20/M
75 Leanna Meiser Elizabethtown PA 1957 42 F 13 40-49 2:44:01.88 26:27/M
76 William Meiser Elizabethtown PA 1958 42 M 14 40-49 2:44:03.89 26:28/M
77 Rosalie Tarris Hummelstown PA 1992 64 F 1 60-99 2:48:59.60 27:15/M
78 Teddi Beck Gallitzin PA 1891 15 F 1 0-19 2:49:21.33 27:19/M
79 Logan Cuomo Gallitzin PA 1907 15 F 2 0-19 2:49:21.33 27:19/M
80 Mark Hengst 1978 41 M 15 40-49 2:53:43.56 28:01/M
81 William Smith Manns Choice PA 1985 50 M 9 50-59 2:53:44.33 28:01/M
82 Ted Fiess Claysburg PA 1923 53 M 10 50-59 3:06:55.66 30:09/M
83 Rhonda Fiess Claysburg PA 1922 53 F 6 50-59 3:06:55.67 30:09/M
84 Thomas Stover Columbia MD 1989 43 M 16 40-49 3:27:18.26 33:26/M
85 Kate Kreis Severn MD 1945 34 F 13 30-39 3:27:18.55 33:26/M