SPRING CREEK GRAVEL CHALLENGE
Overall Finish List
June 19, 2021
Results By Miles of Smiles Timing Services
LONG COURSE
Start Finish Net
Place Name Bib No City Age Gend Age Group Time Time Time Pace
1 Curtis Smith 150 Reign Cycling 33 M 1 19-45 17:48.53 2:07:22.60 1:49:34.07 18.6MPH
2 Shawn Geiger 142 28 M 2 19-45 17:35.44 2:10:00.15 1:52:24.71 18.1MPH
3 Mike Reed 147 Reign Cycling 33 M 3 19-45 18:45.51 2:12:51.66 1:54:06.15 17.9MPH
4 Jeffrey Weidow 153 Project Pedal 37 M 4 19-45 17:57.55 2:13:50.10 1:55:52.55 17.6MPH
5 Aaron Shafer 149 Fitt Racing 45 M 5 19-45 17:41.87 2:15:03.41 1:57:21.54 17.4MPH
6 Nate Gallaher 115 39 M 6 19-45 19:00.13 2:16:57.72 1:57:57.59 17.3MPH
7 Ryan Craig 87 32 M 7 19-45 17:45.48 2:19:30.47 2:01:44.99 16.8MPH
8 Todd Brown 106 32 M 8 19-45 18:00.20 2:21:44.20 2:03:44.00 16.5MPH
9 Roy Gryskevich 216 Frankford Mountain 67 M 1 46-99 18:13.37 2:22:05.98 2:03:52.61 16.5MPH
10 Mac Messer 101 Aero Dog Racing 16 M 1 1-18 19:38.27 2:23:46.48 2:04:08.21 16.4MPH
11 Richard Fell 205 56 M 2 46-99 17:53.84 2:22:06.62 2:04:12.78 16.4MPH
12 Michael Nesbitt 145 36 M 9 19-45 18:44.34 2:28:27.49 2:09:43.15 15.7MPH
13 Sean Brady 154 Hollow Oak Coyotes 54 M 3 46-99 18:08.39 2:28:30.12 2:10:21.73 15.7MPH
14 Rich Allen 109 Ag3R 64 M 4 46-99 18:31.31 2:31:48.24 2:13:16.93 15.3MPH
15 Anthony Steffey 151 Indiana Cycling Cen 42 M 10 19-45 21:57.83 2:35:18.50 2:13:20.67 15.3MPH
16 Spencer Clark 209 49 M 5 46-99 19:06.54 2:33:02.72 2:13:56.18 15.2MPH
17 Eric Bergman 104 Aerodog Racing 32 M 11 19-45 18:37.44 2:33:24.79 2:14:47.35 15.1MPH
18 Chase Steinbuhler 247 50 M 6 46-99 18:40.33 2:36:20.61 2:17:40.28 14.8MPH
19 Richard Esposito 204 57 M 7 46-99 19:01.38 2:37:06.17 2:18:04.79 14.8MPH
20 Joe G Fraas 212 JMacCycling/MargieB 62 M 8 46-99 18:15.13 2:39:32.24 2:21:17.11 14.4MPH
21 Diana Wolfe 254 Project Pedal 53 F 1 40-99 18:20.82 2:40:16.97 2:21:56.15 14.4MPH
22 David Tedeski 152 39 M 12 19-45 18:53.28 2:43:55.69 2:25:02.41 14.1MPH
23 Chris Farrell 108 Penn Highlands Comm 39 M 13 19-45 20:31.83 2:49:26.25 2:28:54.42 13.7MPH
24 Brion Cooke 50 Team Debo Moving 52 M 9 46-99 18:48.30 2:49:25.54 2:30:37.24 13.5MPH
25 Darin Shaffer 229 Hollow Oak Land Tru 47 M 10 46-99 22:20.77 2:55:03.90 2:32:43.13 13.4MPH
26 Maria Notaro 250 Happy Valley Women' 28 F 1 19-39 18:25.98 2:55:32.55 2:37:06.57 13.0MPH
27 Lynn Botelho 252 Indiana Cycling 58 F 2 40-99 18:27.82 3:00:50.62 2:42:22.80 12.6MPH
28 Charlie Chen 107 41 M 14 19-45 19:09.19 3:06:12.57 2:47:03.38 12.2MPH
29 Jack Jones 220 ProjectPedal 50 M 11 46-99 18:24.12 3:05:40.41 2:47:16.29 12.2MPH
30 John Mays 228 Lupine Lighting Sys 51 M 12 46-99 24:15.76 3:12:19.17 2:48:03.41 12.1MPH
31 Dave Coulson 103 Team OMD 71 M 13 46-99 18:41.78 3:10:07.33 2:51:25.55 11.9MPH
32 Dale Swoger 102 16 M 2 1-18 19:13.72 3:12:45.83 2:53:32.11 11.8MPH
33 Jake Shannon 110 Elk County Gravel 37 M 15 19-45 18:46.27 3:13:52.31 2:55:06.04 11.7MPH
34 Evan Bernard 105 30 M 16 19-45 18:34.36 3:36:51.21 3:18:16.85 10.3MPH
35 Naomi Jarvis 253 GTB 55 F 3 40-99 0:06.98 3:23:42.29 3:23:35.31 10.0MPH
SHORT COURSE
Start Finish Net
Place Name Bib No City Age Gend Age Group Time Time Time Pace
1 Karolina Wojciak 111 28 F 1 19-99 20:30.13 1:43:27.10 1:22:56.97 14.5MPH
2 Alex Stroud 206 27 F 2 19-99 19:11.52 2:08:52.00 1:49:40.48 10.9MPH