OIL CITY YMCA TURKEY TROT 5K
Overall Finish List
November 21, 2020
Results By Miles of Smiles Timing Services
5K WALK
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Rodney Daum Tionesta PA 2041 63 M 1 Top Fin 36:57.86 11:55/M
2 Jim Bell Oil City PA 1496 74 M 2 Top Fin 39:45.86 12:49/M
3 Valerie Wakefield Franklin PA 2176 56 F 1 Top Fin 41:02.12 13:14/M
4 Gail Beck Oil City PA 1492 61 F 2 Top Fin 41:02.12 13:14/M
5 Kevin Fulmer Oil City PA 2091 35 M 3 Top Fin 41:26.93 13:22/M
6 Rick Maleski Franklin PA 2102 67 M 1 60-69 41:32.81 13:24/M
7 Bernard Daum Tionesta PA 2044 70 M 1 70-99 41:43.78 13:27/M
8 Sandy King (V) 1 0 F 3 Top Fin 43:32.00 14:03/M
9 Joni Kifer Clarion PA 2101 65 F 1 60-69 43:42.44 14:06/M
10 James Kifer Clarion PA 2100 66 M 2 60-69 43:42.69 14:06/M
11 Becky Russel (V) 2 0 F 1 0- 0 44:05.00 14:13/M
12 Barbara Mattis Meadville PA 2121 59 F 1 50-59 44:14.48 14:16/M
13 Tammy Klugh (V) 3 0 F 2 0- 0 45:59.00 14:50/M
14 Michelle Morgan Oil City PA 2131 61 F 2 60-69 50:59.46 16:27/M
15 Nancy Horne Oil City PA 2097 66 F 3 60-69 51:31.91 16:37/M
16 Pam Fry Oil City PA 2090 72 F 1 70-99 51:32.11 16:37/M
17 Melissa Whitling Shippenville PA 2180 53 F 2 50-59 51:33.94 16:38/M
18 Cheryl Servey Shippenville PA 2170 53 F 3 50-59 51:35.36 16:38/M
19 David Riddle Oil City PA 2169 63 M 3 60-69 51:44.30 16:41/M
20 Jeannine Guth Oil City PA 2092 60 F 4 60-69 55:35.72 17:56/M
21 Dale Massie Oil City PA 2120 73 M 2 70-99 55:57.98 18:03/M
22 Pauline Rankin Emlenton PA 2168 65 F 5 60-69 56:14.23 18:08/M
23 Mason Albert Oil City PA 310 15 M 1 13-19 56:14.48 18:08/M
24 Cindy Heffern Franklin PA 2096 55 F 4 50-59 57:36.98 18:35/M
25 Kim Coombes Reading PA 2039 57 F 5 50-59 57:36.98 18:35/M
26 Mary Ann Bazzoli Washington PA 1424 80 F 2 70-99 58:16.22 18:48/M
27 Jennifer Sharrar Rimersburg PA 2172 51 F 6 50-59 58:52.48 18:59/M
28 Angello Perillo Oil City PA 2134 52 M 1 50-59 59:31.90 19:12/M
29 Amy Stroup Oil City PA 2173 44 F 1 40-49 59:32.70 19:12/M
30 Erin Vanwormer Oil City PA 2174 42 F 2 40-49 59:44.49 19:16/M
31 Maggie Vanwormer Oil City PA 2175 13 F 1 13-19 59:48.25 19:17/M
32 Megan Sharrar Rimersburg PA 2171 21 F 1 20-29 59:51.88 19:18/M
33 Bobbie Haines Oil City PA 2094 33 F 1 30-39 1:00:17.99 19:27/M
34 April Dinger Clarion PA 2083 36 F 2 30-39 1:00:17.99 19:27/M
35 Dave Heath Oil City PA 2095 71 M 3 70-99 1:00:18.24 19:27/M
36 Matthew Haines Oil City PA 2093 41 M 1 40-49 1:00:20.99 19:28/M
37 Dakota Weaver Franklin PA 2177 7 M 1 1-12 1:03:22.65 20:26/M
38 Marlie Manning Franklin PA 2119 32 F 3 30-39 1:03:27.73 20:28/M
39 Connie Weaver Oil City PA 2178 78 F 3 70-99 1:03:34.64 20:30/M
40 Alex Albert Oil City PA 431 12 M 2 1-12 1:05:53.68 21:15/M
41 Carla Wheeler Oil City PA 2179 73 F 4 70-99 1:10:01.61 22:35/M
42 Katie Purvis Oil City PA 2167 41 F 3 40-49 1:10:02.83 22:35/M
5K RUN
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Matthew Puleio Meadville PA 1038 16 M 1 Top Fin 16:52.00 5:26/M
2 Magnum Vincent Franklin PA 900 18 M 2 Top Fin 17:02.65 5:30/M
3 Jack Mumford Oil City PA 743 14 M 3 Top Fin 18:06.90 5:50/M
4 Logan Lutz Clarion PA 693 14 M 1 13-19 18:40.60 6:01/M
5 Ethan Knapp 997 15 M 2 13-19 18:41.40 6:02/M
6 Dominique Guiste Oil City PA 643 17 M 3 13-19 18:56.66 6:06/M
7 Kaine McFarland Tylersburg PA 712 15 M 4 13-19 19:05.64 6:09/M
8 Dylan Lux Franklin PA 694 17 M 5 13-19 19:21.90 6:15/M
9 Douglas Basinski Pittsburgh PA 314 49 M 1 40-49 19:26.40 6:16/M
10 Andy McGarvie Titusville PA 734 15 M 6 13-19 19:47.93 6:23/M
11 Keegan Kirkwood Oil City PA 687 13 M 7 13-19 19:57.39 6:26/M
12 Evan Klapec Oil City PA 688 23 M 1 20-29 19:59.30 6:27/M
13 David Balot Oil City PA 313 18 M 8 13-19 21:01.33 6:47/M
14 Aiden Thomas Lucinda PA 879 15 M 9 13-19 21:08.21 6:49/M
15 Olivia Mumford Oil City PA 744 17 F 1 Top Fin 21:15.91 6:51/M
16 Guy Stallone Oil City PA 870 25 M 2 20-29 21:18.60 6:52/M
17 Christian Speece Oil City PA 862 15 M 10 13-19 21:19.41 6:53/M
18 Kennedy Liederbach Oil City PA 1039 14 F 2 Top Fin 21:28.61 6:55/M
19 William Womer Franklin PA 991 17 M 11 13-19 21:38.57 6:59/M
20 John Burke Corsica PA 339 48 M 2 40-49 21:40.62 6:59/M
21 Roxanne McFarland Tylersburg PA 733 43 F 3 Top Fin 21:41.65 7:00/M
22 Jamie Cubbon Oil City PA 380 49 M 3 40-49 21:44.73 7:01/M
23 Todd McGill Franklin PA 738 49 M 4 40-49 22:13.79 7:10/M
24 Megan Puleio Meadville PA 1037 13 F 1 13-19 22:35.10 7:17/M
25 Ella Speece Oil City PA 865 14 F 2 13-19 22:45.42 7:20/M
26 Cody Whitling Summerville PA 981 17 M 12 13-19 23:10.65 7:28/M
27 Edward Reagle Meadville PA 754 34 M 1 30-39 23:18.16 7:31/M
28 Helen Hampikian (V) 4 0 F 1 0- 0 23:46.00 7:40/M
29 Melissa Good Linesville PA 635 51 F 1 50-59 23:46.67 7:40/M
30 Michael Sandrock Clintonville PA 830 56 M 1 50-59 23:55.67 7:43/M
31 Kayla Hanna Cranberry PA 663 13 F 3 13-19 24:04.88 7:46/M
32 Kelsey Hanna Cranberry PA 666 13 F 4 13-19 24:09.15 7:47/M
33 Abby Mellott Titusville PA 739 24 F 1 20-29 24:32.42 7:55/M
34 Joshua Tygert Seneca PA 893 22 M 3 20-29 24:59.92 8:04/M
35 Rob Hoover Franklin PA 680 45 M 5 40-49 25:13.37 8:08/M
36 Charlie Hepfl Brookville PA 676 12 M 1 1-12 25:32.66 8:14/M
37 Jenna Taylor Saint Petersburg P 878 32 F 1 30-39 25:32.92 8:14/M
38 Zofia Earp Seneca PA 601 12 F 1 1-12 25:34.28 8:15/M
39 Traci Hanna Cranberry PA 660 48 F 1 40-49 26:01.36 8:24/M
40 Larry Lee Oil City PA 690 46 M 6 40-49 26:21.43 8:30/M
41 Stacie Marsh Oil City PA 696 32 F 2 30-39 26:28.56 8:32/M
42 Zach Garbarino Clarion PA 626 29 M 4 20-29 26:34.66 8:34/M
43 Madyson Kissell Oil City PA 1042 12 F 2 1-12 26:35.42 8:35/M
44 Rod Brest Meadville PA 338 72 M 1 70-99 26:35.89 8:35/M
45 Erin Hepfl Brookville PA 677 40 F 2 40-49 26:37.50 8:35/M
46 Addi McGarvie Titusville PA 736 13 F 5 13-19 26:37.68 8:35/M
47 Patty Kaltenbach Emlenton PA 684 53 F 2 50-59 26:38.31 8:35/M
48 Grayden McGarvie Titusville PA 737 9 M 2 1-12 26:38.92 8:35/M
49 Brian Rodgers Cranberry PA 793 39 M 2 30-39 26:40.95 8:36/M
50 Kaleb Guiste Oil City PA 644 10 M 3 1-12 26:45.65 8:38/M
51 Karey Rodgers Oil City PA 828 44 F 3 40-49 26:53.40 8:40/M
52 Baine Snyder Cooperstown PA 861 16 F 6 13-19 26:54.40 8:41/M
53 Darren Waid West Sunbury PA 909 25 M 5 20-29 27:03.33 8:44/M
54 Jessica Troup Marble PA 889 40 F 4 40-49 27:07.60 8:45/M
55 Kallie Mong Venus PA 742 13 F 7 13-19 27:49.86 8:58/M
56 Angela Gerics Oil City PA 998 32 F 3 30-39 28:06.36 9:04/M
57 Tracy David (V) 5 0 F 2 0- 0 28:12.00 9:06/M
58 Erin Kohlmeyer West Sunbury PA 689 33 F 4 30-39 28:18.68 9:08/M
59 Richard McClay Edinboro PA 709 73 M 2 70-99 28:38.68 9:14/M
60 Ellie Coyer Franklin PA 379 12 F 3 1-12 28:44.94 9:16/M
61 Amanda Martinec Oil City PA 700 43 F 5 40-49 29:01.43 9:22/M
62 Alicia Schwab Franklin PA 831 27 F 2 20-29 29:09.14 9:24/M
63 Melanie Rodgers Seneca PA 794 35 F 5 30-39 29:20.68 9:28/M
64 Jordan Linz Meadville PA 691 18 F 8 13-19 29:39.25 9:34/M
65 Lilly Nearhoof Meadville PA 745 19 F 9 13-19 29:40.43 9:34/M
66 Dave Shenk Erie PA 849 52 M 2 50-59 29:58.77 9:40/M
67 Jennifer Bickel Oil City PA 334 34 F 6 30-39 30:02.42 9:41/M
68 Taylor Hepler Oil City PA 678 12 F 4 1-12 30:22.48 9:48/M
69 Lynn Stancliff Erie PA 872 50 F 3 50-59 30:23.13 9:48/M
70 Renee Young Franklin PA 993 31 F 7 30-39 30:23.35 9:48/M
71 Frank Yohe Meadville PA 992 68 M 1 60-69 30:25.60 9:49/M
72 Rebekah Deal Oil City PA 387 42 F 6 40-49 30:53.43 9:58/M
73 Stacy Ginkel Knox PA 627 46 F 7 40-49 30:53.84 9:58/M
74 Jay Gerics Cranberry 1040 14 M 13 13-19 30:58.44 9:59/M
75 Stacy McCain Seneca PA 708 47 F 8 40-49 31:14.37 10:05/M
76 Bryan Hagen Clarion PA 653 36 F 8 30-39 31:15.37 10:05/M
77 Amanda Claypoole Clarion PA 378 30 F 9 30-39 31:15.37 10:05/M
78 Stefanie Whitmer Parker PA 986 35 F 10 30-39 31:25.35 10:08/M
79 Mary James Conneaut Lake PA 682 61 F 1 60-69 31:39.16 10:13/M
80 Mara Martinec Oil City PA 699 16 F 10 13-19 31:40.17 10:13/M
81 Madison Marczac 995 15 F 11 13-19 31:52.16 10:17/M
82 Emma Davis 996 26 F 3 20-29 31:52.17 10:17/M
83 Emilee Dolan Meadville PA 586 31 F 11 30-39 32:03.16 10:20/M
84 Cathy Tygert Franklin PA 896 35 F 12 30-39 32:35.60 10:31/M
85 Michele McDonald Titusville PA 711 50 F 4 50-59 32:42.72 10:33/M
86 Nicholas Moen Franklin PA 740 30 M 3 30-39 33:45.78 10:53/M
87 Sara Sims Greenville SC 860 32 F 13 30-39 33:55.13 10:56/M
88 Brooklyn Williams Kennerdell PA 988 8 F 5 1-12 33:55.13 10:56/M
89 Douglas Waid West Sunbury PA 906 48 M 7 40-49 34:28.11 11:07/M
90 Gina Moen Franklin PA 741 32 F 14 30-39 34:52.70 11:15/M
91 Brandy Hall Oil City PA 655 37 F 15 30-39 34:57.97 11:16/M
92 Tytus Troup Marble PA 883 13 M 14 13-19 35:07.57 11:20/M
93 Chris Hudson Oil City PA 681 48 M 8 40-49 35:13.68 11:22/M
94 Gregory Marshall Oil City PA 697 10 M 4 1-12 35:15.93 11:22/M
95 Chad Troup Marble PA 884 41 M 9 40-49 35:23.66 11:25/M
96 Kathy Watters West Hickory PA 920 54 F 5 50-59 35:30.96 11:27/M
97 Cindi Tygert Seneca PA 899 65 F 2 60-69 35:38.46 11:30/M
98 Nancy Blauser Seneca PA 337 64 F 3 60-69 35:41.45 11:31/M
99 Robyn Holz Chicora PA 679 42 F 9 40-49 35:43.56 11:31/M
100 Riley Marshall Oil City PA 698 8 F 6 1-12 36:25.21 11:45/M
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
101 Armand Engelbrecht Pittsburgh PA 1041 39 M 4 30-39 36:29.96 11:46/M
102 Richard Drelick Oil City PA 588 68 M 2 60-69 36:35.81 11:48/M
103 Cory Pugliese Rouseville PA 749 32 M 5 30-39 36:56.71 11:55/M
104 Geneva Maleski Franklin PA 695 64 F 4 60-69 37:22.71 12:03/M
105 Mary Long Franklin PA 692 55 F 6 50-59 37:46.95 12:11/M
106 Kari Prelog West Hickory PA 747 45 F 10 40-49 38:05.85 12:17/M
107 Shania Whitmer Parker PA 987 16 F 12 13-19 38:08.70 12:18/M
108 Haley James Conneaut Lake PA 683 25 F 4 20-29 38:19.87 12:22/M
109 Ashlyn Shuffstall Seneca PA 851 13 F 13 13-19 39:14.18 12:39/M
110 Jameson Young Franklin PA 994 34 M 6 30-39 39:58.67 12:54/M
111 Alyssa Schiffer Seneca PA 999 20 F 5 20-29 40:20.72 13:01/M
112 Stephanie Ford Polk PA 623 40 F 11 40-49 40:50.22 13:10/M
113 Emma Reitz Erie PA 763 15 F 14 13-19 40:54.12 13:12/M
114 Tom Wilson Seneca PA 989 66 M 3 60-69 41:02.22 13:14/M
115 Jennifer Kightlinger Cranberry PA 686 41 F 12 40-49 41:42.15 13:27/M
116 Dan Weaver Franklin PA 922 41 M 10 40-49 41:55.79 13:31/M
117 Linda Engelbrecht Pittsburgh PA 609 73 F 1 70-99 42:17.95 13:38/M
118 Alaina Weaver Franklin PA 925 9 F 7 1-12 42:19.38 13:39/M
119 Lynn Harriger Polk PA 670 72 F 2 70-99 47:09.54 15:13/M
120 Cara Dilley Franklin PA 400 11 F 8 1-12 49:16.98 15:54/M
121 Brittin Winters Oil City PA 990 16 F 15 13-19 51:05.49 16:29/M
122 Mary Campbell Franklin PA 365 35 F 16 30-39 51:12.50 16:31/M
123 Heather Antill Oil City PA 312 41 F 13 40-49 56:13.45 18:08/M