TSTCA XC AA BOYS
Overall Finish List
October 21, 2020
Results By Miles of Smiles Timing Services http://www.smileymiles.com
Total
Place Name Team Bib No Age Gend Time Pace
1 Ryan Pajak RINGGOLD 312 9 M 16:11.30 5:13/M
2 Quintin Gatons GREENSBURG SALEM 153 12 M 16:21.29 5:16/M
3 Mike Formica KNOCH 209 12 M 16:26.38 5:18/M
4 Lucas Pajak RINGGOLD 311 12 M 16:38.50 5:22/M
5 Joel Beckwith INDIANA 183 12 M 16:43.59 5:24/M
6 Will Lamb BEAVER 23 12 M 16:55.76 5:27/M
7 Ethan Kelley GREENSBURG SALEM 160 12 M 17:01.26 5:29/M
8 Ben Daerr RINGGOLD 300 12 M 17:01.62 5:29/M
9 Charles Johnson GREENSBURG SALEM 157 11 M 17:03.24 5:30/M
10 lucas bradley NEW CASTLE 261 10 M 17:14.48 5:34/M
11 jonah miller NEW CASTLE 268 12 M 17:20.29 5:35/M
12 Jackson Habala AVONWORTH 5 12 M 17:21.54 5:36/M
13 Jacob Smith GREENSBURG SALEM 167 11 M 17:25.30 5:37/M
14 Kirk Stewart SOUTH PARK 320 12 M 17:26.24 5:37/M
15 Gavyn Hansotte NEW CASTLE 264 12 M 17:28.54 5:38/M
16 Aaron Elm MCKEESPORT 241 11 M 17:33.11 5:40/M
17 Daniel Deal KNOCH 207 12 M 17:36.77 5:41/M
18 Nick Whaley RINGGOLD 316 11 M 17:41.43 5:42/M
19 Leyton Maust UNIONTOWN 357 10 M 17:42.25 5:43/M
20 Tucker Davis INDIANA 188 12 M 17:45.10 5:44/M
21 Jacob Schaeffer FREEPORT 145 11 M 17:45.91 5:44/M
22 Lorenzo Zeni RINGGOLD 317 11 M 17:47.96 5:44/M
23 Luke Henderson BELLE VERNON 40 10 M 17:48.15 5:45/M
24 Krystof Purtell BEAVER 31 11 M 17:48.79 5:45/M
25 Owen Putt INDIANA 198 11 M 17:49.16 5:45/M
26 Aaron Tressler GREENSBURG SALEM 169 10 M 17:50.47 5:45/M
27 Noah Lehner BELLE VERNON 43 10 M 17:51.80 5:45/M
28 Max Hilliard DEER LAKES 92 12 M 17:55.46 5:47/M
29 Jonathan Berzonsky INDIANA 184 10 M 17:55.51 5:47/M
30 Jacob Gill INDIANA 190 10 M 17:56.46 5:47/M
31 Dale Hall HAMPTON 175 9 M 17:58.32 5:48/M
32 John Rhoden FREEPORT 143 9 M 17:58.58 5:48/M
33 Christian Michaels WEST MIFFLIN 365 12 M 18:02.14 5:49/M
34 Maddux Fisanich INDIANA 189 12 M 18:07.48 5:51/M
35 Clayton Weaver INDIANA 200 12 M 18:08.26 5:51/M
36 Matt Purcell AVONWORTH 12 10 M 18:08.86 5:51/M
37 Ben Perka FREEPORT 141 11 M 18:09.27 5:51/M
38 Nathan Garrett HAMPTON 174 9 M 18:09.27 5:51/M
39 Titan Livingood UNIONTOWN 353 11 M 18:10.81 5:52/M
40 Kaiden Smith THOMAS JEFFERSON 340 12 M 18:14.51 5:53/M
41 Christian Guinto-Brody ELIZABETH FORWARD 117 12 M 18:16.48 5:54/M
42 Tanner Uphold UNIONTOWN 363 10 M 18:17.21 5:54/M
43 Jakob Curry GREENSBURG SALEM 150 12 M 18:17.62 5:54/M
44 Austen Haugh KNOCH 210 9 M 18:17.79 5:54/M
45 Ethan Papa BLACKHAWK 62 10 M 18:18.24 5:54/M
46 Nathan Lucy UNIONTOWN 355 12 M 18:19.26 5:55/M
47 Will Berzonsky INDIANA 185 10 M 18:21.79 5:55/M
48 Michael Belch HAMPTON 170 11 M 18:23.96 5:56/M
49 Caeden King INDIANA 193 12 M 18:25.54 5:56/M
50 Brandon Hebda UNIONTOWN 348 11 M 18:26.21 5:57/M
51 Kyler Bender THOMAS JEFFERSON 322 11 M 18:27.49 5:57/M
52 Charles Weber INDIANA 202 9 M 18:29.29 5:58/M
53 Aidan Sawyer HAMPTON 179 12 M 18:30.53 5:58/M
54 Jake Elder DEER LAKES 90 12 M 18:31.14 5:58/M
55 Dalton Grimes UNIONTOWN 347 11 M 18:32.15 5:59/M
56 James Stanton UNIONTOWN 359 11 M 18:34.23 5:59/M
57 Nolan Piotrowski MCKEESPORT 252 12 M 18:34.83 5:59/M
58 Thomas Borne RINGGOLD 297 10 M 18:35.45 6:00/M
59 Payton Hostetler UNIONTOWN 349 10 M 18:37.91 6:00/M
60 Aidan Herman DEER LAKES 91 10 M 18:38.55 6:01/M
61 Alec Jerome BLACKHAWK 57 9 M 18:39.13 6:01/M
62 Michael Stull KNOCH 216 9 M 18:39.69 6:01/M
63 Derek Brooks AVONWORTH 1 10 M 18:43.22 6:02/M
64 Adam Klenovich BEAVER 21 11 M 18:44.54 6:03/M
65 Ethan Wymer KNOCH 217 12 M 18:45.54 6:03/M
66 Andrew Maher UNIONTOWN 356 12 M 18:52.58 6:05/M
67 Elijah Ruediger KNOCH 215 9 M 18:52.99 6:05/M
68 Jacob Bonnar HAMPTON 171 9 M 18:55.44 6:06/M
69 Domenic Bumblis BEAVER 18 9 M 18:56.65 6:06/M
70 Hunter Smathers INDIANA 199 11 M 18:57.29 6:07/M
71 Ben Monti AVONWORTH 10 11 M 19:00.80 6:08/M
72 David Kujawinski AVONWORTH 9 11 M 19:01.79 6:08/M
73 Aidan Fausnaught RINGGOLD 302 10 M 19:02.76 6:08/M
74 Cody Kaufman GREENSBURG SALEM 159 12 M 19:04.98 6:09/M
75 Evan Chess KNOCH 205 10 M 19:05.29 6:09/M
76 Connor Young BEAVER 34 9 M 19:05.79 6:09/M
77 Dylan Holliday BELLE VERNON 41 9 M 19:06.18 6:10/M
78 Jackson McGrath HAMPTON 177 11 M 19:07.40 6:10/M
79 David Molisee RINGGOLD 310 10 M 19:09.37 6:11/M
80 Shane Burkholder RINGGOLD 298 12 M 19:09.64 6:11/M
81 Austin Garrett HAMPTON 173 12 M 19:10.79 6:11/M
82 Evan Krut BLACKHAWK 58 12 M 19:12.71 6:12/M
83 Gavin Haugh KNOCH 212 9 M 19:14.74 6:12/M
84 Joe Casteel LAUREL HIGHLANDS 220 12 M 19:15.77 6:13/M
85 Seth Weaver INDIANA 201 10 M 19:16.79 6:13/M
86 Michael Brown LAUREL HIGHLANDS 219 12 M 19:17.39 6:13/M
87 Terrence Laster BLACKHAWK 59 10 M 19:18.80 6:14/M
88 Thomas Fine ELIZABETH FORWARD 115 9 M 19:26.14 6:16/M
89 Ben Trudgen FREEPORT 146 10 M 19:29.29 6:17/M
90 Cannon Hoback BEAVER 20 9 M 19:30.80 6:17/M
91 Liam Butler HAMPTON 172 9 M 19:32.42 6:18/M
92 aiden klik NEW CASTLE 266 12 M 19:32.42 6:18/M
93 Chase Bowen BLACKHAWK 51 9 M 19:33.80 6:18/M
94 Mark Shenuda BELLE VERNON 47 11 M 19:35.23 6:19/M
95 Isaac Linhart FREEPORT 139 12 M 19:39.34 6:20/M
96 Aidan Waybright DEER LAKES 98 11 M 19:41.76 6:21/M
97 Travis Gross BLACKHAWK 56 11 M 19:44.16 6:22/M
98 Jesse Hilko FREEPORT 135 10 M 19:45.65 6:22/M
99 Tyler George RINGGOLD 303 9 M 19:46.26 6:23/M
100 Jacob Larson BEAVER 24 12 M 19:47.29 6:23/M
Total
Place Name Team Bib No Age Gend Time Pace
101 Ryan Frank AVONWORTH 3 9 M 19:50.54 6:24/M
102 Luke Bongivengo NEW CASTLE 260 12 M 19:51.50 6:24/M
103 Donte Mangieri NEW CASTLE 267 12 M 19:52.18 6:25/M
104 Sheldon Deal KNOCH 208 10 M 19:54.29 6:25/M
105 Aidan Thellman BLACKHAWK 67 10 M 19:56.65 6:26/M
106 Tyler Welch HAMPTON 180 10 M 19:57.53 6:26/M
107 Jackson Southern AVONWORTH 14 12 M 19:58.27 6:26/M
108 Anthony Peccon BLACKHAWK 63 9 M 20:01.54 6:27/M
109 Austin McGrew MCKEESPORT 250 12 M 20:03.37 6:28/M
110 Noah Lytle BEAVER 27 10 M 20:04.55 6:28/M
111 Alan Wolfe HAMPTON 181 11 M 20:08.57 6:30/M
112 Jacob Kristine FREEPORT 137 10 M 20:09.88 6:30/M
113 Eli Kauer AVONWORTH 8 12 M 20:11.71 6:31/M
114 Ian Majetic THOMAS JEFFERSON 330 12 M 20:12.30 6:31/M
115 Nicholas Paulson N CATHOLIC 290 12 M 20:12.53 6:31/M
116 Luke Hassler FREEPORT 134 9 M 20:12.94 6:31/M
117 Matt Wass BURRELL 86 12 M 20:13.55 6:31/M
118 Jonah Higdon MCKEESPORT 244 10 M 20:14.97 6:32/M
119 Hunter Thomas ELIZABETH FORWARD 125 9 M 20:16.55 6:32/M
120 Collin Tomalski BELLE VERNON 50 11 M 20:19.44 6:33/M
121 Nolan Finkbeiner BLACKHAWK 54 12 M 20:19.80 6:33/M
122 Cael Konek RINGGOLD 305 9 M 20:25.98 6:35/M
123 David Yowler BLACKHAWK 69 9 M 20:30.24 6:37/M
124 Matthew Kaboly GREENSBURG SALEM 158 11 M 20:33.30 6:38/M
125 Nate Pitzer NEW CASTLE 269 9 M 20:34.30 6:38/M
126 Quentin Romero-Lauro HAMPTON 178 11 M 20:40.54 6:40/M
127 Aidan Hicks N CATHOLIC 280 9 M 20:45.80 6:42/M
128 Sonny Lang THOMAS JEFFERSON 328 10 M 20:52.45 6:44/M
129 Kaiden Waller RINGGOLD 315 12 M 20:52.55 6:44/M
130 Levi Haas BURRELL 73 10 M 20:54.54 6:45/M
131 Ryan VanVerth LAUREL HIGHLANDS 238 12 M 21:08.51 6:49/M
132 Mark Brown LAUREL HIGHLANDS 218 12 M 21:13.80 6:51/M
133 Braeden Mechesney BURRELL 81 10 M 21:15.20 6:51/M
134 Shane Jablonski BURRELL 75 11 M 21:15.24 6:51/M
135 Keegan Hillborn THOMAS JEFFERSON 326 8 M 21:21.50 6:53/M
136 Rylan Blackburn BEAVER 17 9 M 21:23.31 6:54/M
137 Layne Haught HAMPTON 176 9 M 21:23.55 6:54/M
138 Philip Heinnickel GREENSBURG SALEM 155 12 M 21:30.80 6:56/M
139 Cam Miller BELLE VERNON 44 12 M 21:31.58 6:56/M
140 Marco Peccon LAUREL HIGHLANDS 232 10 M 21:32.48 6:57/M
141 Dylan Paulson N CATHOLIC 289 10 M 21:34.72 6:57/M
142 Daniel Lytle BEAVER 25 10 M 21:38.55 6:59/M
143 Ben Bollman N CATHOLIC 274 11 M 21:40.55 6:59/M
144 Torrey Lewis THOMAS JEFFERSON 329 10 M 21:58.15 7:05/M
145 Logan Miller LAUREL HIGHLANDS 229 12 M 22:00.55 7:06/M
146 David Dodd BELLE VERNON 36 10 M 22:00.99 7:06/M
147 Hayden Pressel BELLE VERNON 45 11 M 22:27.64 7:15/M
148 John Andreola THOMAS JEFFERSON 321 9 M 22:27.81 7:15/M
149 Leif DeForce DEER LAKES 89 10 M 22:28.15 7:15/M
150 Jacob Nicola LAUREL HIGHLANDS 230 12 M 22:28.81 7:15/M
151 Damon Michaels ELIZABETH FORWARD 122 9 M 22:38.44 7:18/M
152 Graham Waybright DEER LAKES 99 9 M 22:43.50 7:20/M
153 Dillon Kuhns WEST MIFFLIN 364 10 M 22:54.47 7:23/M
154 Jack Steele GREENSBURG SALEM 168 8 M 23:07.46 7:27/M
155 Kole Kaczar BURRELL 76 10 M 23:15.78 7:30/M
156 Tim Mateer BEAVER 28 11 M 23:20.47 7:32/M
157 Robert Staresinic N CATHOLIC 292 9 M 23:32.49 7:35/M
158 Colton Chodkowski FREEPORT 130 12 M 23:35.72 7:36/M
159 Daniel Gibbs LAUREL HIGHLANDS 224 9 M 23:37.30 7:37/M
160 Alonte Johnson MCKEESPORT 245 10 M 23:40.52 7:38/M
161 Robert Pava THOMAS JEFFERSON 335 12 M 24:16.73 7:50/M
162 Caliph Gloster MCKEESPORT 243 9 M 24:30.95 7:54/M
163 Nathanial Mcelhinny THOMAS JEFFERSON 331 12 M 24:46.81 7:59/M
164 Jamison Gaugler THOMAS JEFFERSON 325 9 M 25:07.16 8:06/M
165 Garrett Vietmeier ELIZABETH FORWARD 126 9 M 25:10.80 8:07/M
166 Ethan Lucot BURRELL 80 11 M 25:50.60 8:20/M
167 Tim Walasik WEST MIFFLIN 369 9 M 26:35.28 8:35/M
168 Cole Vernet THOMAS JEFFERSON 343 12 M 26:40.55 8:36/M
169 Nicholas Horgan THOMAS JEFFERSON 327 10 M 27:33.30 8:53/M