BLAIR YMCA OCTOBER DISTANCE RACES
Overall Finish List
October 03, 2020
Results By Miles of Smiles Timing Services http://www.smileymiles.com
HALF MARATHON
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Loc O Williamsburg 5549 43 M 1 Top Fin 1:16:24.12 5:50/M
2 Aj Kelly Altoona PA 567 38 M 2 Top Fin 1:21:21.93 6:13/M
3 Rich Love 577 55 M 3 Top Fin 1:22:29.71 6:18/M
4 Jonathan Makoczy Portage 578 29 M 4 Top Fin 1:27:36.50 6:41/M
5 Scott Malisko 5578 41 M 5 Top Fin 1:27:46.37 6:42/M
6 Steve Myers Altoona 5580 44 M 1 0-99 1:27:47.16 6:42/M
7 Jayme Rhodes 5557 37 F 1 Top Fin 1:30:29.30 6:54/M
8 Donovan Brown 195 21 M 2 0-99 1:33:50.24 7:10/M
9 August Anderson Portage 191 17 M 3 0-99 1:35:44.92 7:18/M
10 Shane Reffner 5554 28 M 4 0-99 1:36:30.14 7:22/M
11 Jon Bilek Hollidaysburg PA 5586 23 M 5 0-99 1:36:58.50 7:24/M
12 Jonah Salyards 5558 24 M 6 0-99 1:37:08.26 7:25/M
13 Brianna Davis Hollidaysburg 554 28 F 2 Top Fin 1:38:21.45 7:30/M
14 Steve Pagano Elmora PA 5551 55 M 7 0-99 1:42:13.14 7:48/M
15 Phil Zarone 5569 54 M 8 0-99 1:42:36.36 7:50/M
16 Rob Polinsky Altoona PA 5585 48 M 9 0-99 1:43:57.51 7:56/M
17 Randy Carper Tyrone 200 39 M 10 0-99 1:44:03.67 7:57/M
18 Sarah Klawinski 569 28 F 3 Top Fin 1:44:21.76 7:58/M
19 Lawrence Knott Altoona 570 49 M 11 0-99 1:44:48.18 8:00/M
20 Brad Beatty 5584 24 M 12 0-99 1:44:58.51 8:01/M
21 Angela Taylor Mercer PA 5566 34 F 4 Top Fin 1:45:27.83 8:03/M
22 Amy Korman 572 45 F 5 Top Fin 1:45:47.49 8:05/M
23 Tim Green 561 19 M 13 0-99 1:46:12.15 8:06/M
24 Danielle Giles 559 40 F 1 0-99 1:46:20.16 8:07/M
25 Mark Salyards 5559 58 M 14 0-99 1:46:22.63 8:07/M
26 Franklin Spiridiglioz 5560 44 M 15 0-99 1:46:37.95 8:08/M
27 Michael Remillard 5555 56 M 16 0-99 1:48:21.63 8:16/M
28 Deanna Newmyer 5548 34 F 2 0-99 1:48:27.82 8:17/M
29 Melissa Byerly 197 36 F 3 0-99 1:48:39.51 8:18/M
30 Joe Franco Altoona 5583 58 M 17 0-99 1:49:17.59 8:21/M
31 Skip Jeffries 566 47 M 18 0-99 1:49:33.21 8:22/M
32 Duane Brumbaugh Duncansville 196 59 M 19 0-99 1:51:00.64 8:28/M
33 Courtney Storm 5563 24 F 4 0-99 1:51:17.92 8:30/M
34 Rachel McClain 5579 26 F 5 0-99 1:51:18.27 8:30/M
35 Ziad Khoury 557 56 M 20 0-99 1:51:20.40 8:30/M
36 Riley Frankenberry 5576 16 F 6 0-99 1:52:01.75 8:33/M
37 Amanda Kopriva 5572 31 F 7 0-99 1:52:13.52 8:34/M
38 Hannah Alwine 190 20 F 8 0-99 1:54:17.93 8:43/M
39 Amy Brisbin Tyrone 194 60 F 9 0-99 1:54:19.17 8:44/M
40 Fred Petrunak Altoona 5553 67 M 21 0-99 1:58:31.46 9:03/M
41 Kameron Starr 5561 28 M 22 0-99 2:01:10.93 9:15/M
42 Jerry Carney Hollidaysburg 199 57 M 23 0-99 2:01:21.53 9:16/M
43 Ben Harader Altoona 563 46 M 24 0-99 2:02:47.47 9:22/M
44 Jane Grassadonia Hollidaysburg 5571 59 F 10 0-99 2:03:10.67 9:24/M
45 Christy Huber Tyrone 565 56 F 11 0-99 2:03:29.31 9:26/M
46 Jeff Davidson 553 59 M 25 0-99 2:03:42.31 9:27/M
47 Tim Hallinan Altoona 562 64 M 26 0-99 2:03:44.70 9:27/M
48 Alex Schwind 5581 30 M 27 0-99 2:03:53.52 9:27/M
49 Maddy Martinsen 5270 25 F 12 0-99 2:03:53.72 9:27/M
50 Mark Gardner 5577 66 M 28 0-99 2:04:12.37 9:29/M
51 Leon Adams 5573 55 M 29 0-99 2:05:07.78 9:33/M
52 Rachel Downs 555 21 F 13 0-99 2:05:18.78 9:34/M
53 Mitch Steele Martinsburg 5562 57 M 30 0-99 2:05:27.53 9:35/M
54 Bill Swanik Petrolia PA 5565 60 M 31 0-99 2:05:37.78 9:35/M
55 John Stump Roaring Spring 5564 78 M 32 0-99 2:08:37.53 9:49/M
56 Scott Lantz Altoona 575 42 M 33 0-99 2:09:14.79 9:52/M
57 Tom Worthington II Blandburg 5570 44 M 34 0-99 2:09:16.39 9:52/M
58 Abigail Wadzinski 5582 28 F 14 0-99 2:09:54.47 9:55/M
59 Susan Eberhardt 556 55 F 15 0-99 2:09:54.78 9:55/M
60 Richard Parker 5552 66 M 35 0-99 2:10:13.80 9:56/M
61 Kate Kilcoyne Altoona 568 36 F 16 0-99 2:10:33.77 9:58/M
62 Kristie Bauer 192 49 F 17 0-99 2:11:37.52 10:03/M
63 Patti Caswell Tyrone 533 53 F 18 0-99 2:12:01.41 10:05/M
64 Tracy Collier 5575 23 F 19 0-99 2:12:45.75 10:08/M
65 Morgan Hoover 564 38 F 20 0-99 2:14:10.47 10:15/M
66 Belinda Filer 558 50 F 21 0-99 2:18:23.54 10:34/M
67 Jolene Kopriva Hollidaysburg 571 67 F 22 0-99 2:20:01.20 10:41/M
68 Erica Lang 573 35 F 23 0-99 2:20:12.50 10:42/M
69 Jessica Oswald Hollidaysburg 5550 39 F 24 0-99 2:24:59.30 11:04/M
70 Christine Wagner Hollidaysburg 5567 70 F 25 0-99 2:45:03.29 12:36/M
71 Gary Rhodes Altoona 5556 80 M 36 0-99 3:44:47.46 17:10/M
72 Pamela Lantz 574 18 F 26 0-99 3:44:50.71 17:10/M
10K
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Tom Hallinan Cresson 1174 36 M 1 Top Fin 42:36.61 6:52/M
2 Mason Kephart 1182 8 M 1 6- 8 42:50.98 6:55/M
3 Zac Kephart 1183 36 M 1 35-39 42:51.20 6:55/M
4 Frank Ponch 1196 43 M 1 40-44 44:15.19 7:08/M
5 Molly Kibler Altoona 635 20 F 1 Top Fin 45:11.31 7:17/M
6 Randy Tarpey Tyrone 1201 54 M 1 50-54 46:05.18 7:26/M
7 Tyler Pepper Altoona 1194 49 M 1 45-49 49:07.98 7:55/M
8 Don Longstreth Altoona 1070 48 M 2 45-49 50:35.91 8:10/M
9 Joshua Mcclelland Duncansville 1186 37 M 2 35-39 51:45.92 8:21/M
10 Mary Stoltz Altoona 1136 13 F 1 12-14 51:47.14 8:21/M
11 Alana Rinehart Altoona 645 13 F 2 12-14 51:47.34 8:21/M
12 Christina Dambeck Altoona 1172 48 F 1 45-49 52:19.81 8:26/M
13 Drew Swope 1036 57 M 1 55-59 52:22.48 8:27/M
14 Dan Detrich 1173 68 M 1 65-69 54:56.74 8:52/M
15 Connor Buttry Osterburg PA 1138 22 M 1 19-24 55:16.99 8:55/M
16 Tina Honkus Hooversville PA 1180 63 F 1 60-64 55:17.99 8:55/M
17 Tom Bollinger 1168 65 M 2 65-69 56:28.63 9:06/M
18 Amanda Myers Altoona 1137 35 F 1 35-39 56:59.75 9:11/M
19 Jared Tiesenga Altoona 1266 26 M 1 25-29 57:13.46 9:14/M
20 Carl Musselman Bedford 1190 53 M 2 50-54 57:28.69 9:16/M
21 Kathryn Swope 646 20 F 1 19-24 59:53.97 9:40/M
22 Gene Hall Hollidaysburg 1177 72 M 1 70-99 59:56.75 9:40/M
23 Hayley Moyer 1133 20 F 2 19-24 1:00:04.87 9:41/M
24 Kelsey Randolph Altoona 1197 27 F 1 25-29 1:00:45.37 9:48/M
25 Emily Dickman-Lanzendorfer 1052 26 F 2 25-29 1:02:00.25 10:00/M
26 Kristi Montrella 1189 41 F 1 40-44 1:03:20.69 10:13/M
27 Jodie Albarano 1163 43 F 2 40-44 1:03:20.69 10:13/M
28 Niccole Stultz 1200 43 F 3 40-44 1:03:20.89 10:13/M
29 Lydia Tiesenga Altoona 1281 24 F 3 19-24 1:03:21.98 10:13/M
30 Saige Perry 1134 21 F 4 19-24 1:03:36.42 10:15/M
31 Sherry Phillips Altoona 1195 63 F 2 60-64 1:04:12.22 10:21/M
32 Patrick Bollinger Hastings PA 1167 61 M 1 60-64 1:04:35.65 10:25/M
33 Sue Swope 1042 59 F 1 55-59 1:04:47.50 10:27/M
34 Janey Schwind 1135 31 F 1 30-34 1:05:11.98 10:31/M
35 Chrissey Wagner Hollidaysburg 1282 60 F 3 60-64 1:05:12.19 10:31/M
36 Kelly Bottenfield Altoona 1255 48 F 2 45-49 1:05:13.61 10:31/M
37 Steve Willett 1043 58 M 2 55-59 1:05:31.97 10:34/M
38 David Leeper Hollidaysburg 1185 67 M 3 65-69 1:06:27.67 10:43/M
39 Kimberly Salyards 1198 56 F 2 55-59 1:06:53.97 10:47/M
40 Christa Bennett Hollidaysburg 1165 24 F 5 19-24 1:07:35.64 10:54/M
41 Stephanie Mcclelland Hollidaysburg 1187 35 F 2 35-39 1:08:29.87 11:03/M
42 Angeline Leeper Hollidaysburg 1184 65 F 1 65-69 1:09:49.70 11:16/M
43 Stewart Mcclelland Hollidaysburg 1188 64 M 2 60-64 1:09:49.94 11:16/M
44 Travis Oswald 628 34 M 1 30-34 1:11:19.47 11:30/M
45 Laura Burke Hollidaysburg 1169 40 F 4 40-44 1:12:04.13 11:37/M
46 Terry Householder Duncansville 1181 69 M 4 65-69 1:26:12.36 13:54/M
5K WALK
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Donna Stoltz Altoona 4096 60 F 1 Top Fin 37:18.73 12:02/M
2 Scott Harding Jr. Altoona PA 4266 20 M 1 Top Fin 38:26.56 12:24/M
3 Michael Boytim Tyrone 606 37 M 1 35-39 38:39.91 12:28/M
4 Dave Despot Altoona 608 64 M 1 60-64 41:35.96 13:25/M
5 Lisa Appleby Everett 401 60 F 1 60-64 41:48.98 13:29/M
6 Christy Nau Bellwood 4260 37 F 1 35-39 43:17.46 13:58/M
7 Jessica Cassarly Hollidaysburg 4258 40 F 1 40-44 43:17.67 13:58/M
8 Kathy Woods Hollidaysburg 4259 66 F 1 65-69 46:35.74 15:02/M
9 Janis Miller 617 59 F 1 55-59 46:39.22 15:03/M
10 Robert Conte Sr Altoona 607 70 M 1 70-99 47:16.62 15:15/M
11 Christine Hess Martinsburg 4267 55 F 2 55-59 47:23.52 15:17/M
12 Kim Merritts Altoona PA 4251 44 F 2 40-44 47:59.17 15:29/M
13 Brooklyn Lambert Altoona 611 11 F 1 9-11 48:09.67 15:32/M
14 Scott Harding Altoona 609 47 M 1 45-49 48:18.30 15:35/M
15 Amanda Thompson 4252 35 F 2 35-39 49:46.95 16:03/M
16 Eleanor Nash 4087 82 F 1 70-99 50:18.49 16:14/M
17 Sarah Losing 614 32 F 1 30-34 52:56.75 17:05/M
18 Nolan Beschler 410 13 M 1 12-14 52:57.18 17:05/M
19 Lori Stimer 4093 46 F 1 45-49 53:03.89 17:07/M
20 John Beschler 408 65 M 1 65-69 53:50.26 17:22/M
21 Sophia Beschler 605 7 F 1 6- 8 53:50.47 17:22/M
22 Yetta Smith 4261 48 F 2 45-49 54:02.83 17:26/M
23 Stacy Blackie 4264 48 F 3 45-49 54:03.30 17:26/M
24 Jessica Roland 4091 29 F 1 25-29 54:21.99 17:32/M
25 Gabrielle Whetstine Tyrone 4255 23 F 1 19-24 1:00:39.38 19:34/M
26 Lauren Hippo 4257 28 F 2 25-29 1:00:39.51 19:34/M
27 Michelle Dunio 4253 39 F 3 35-39 1:00:45.96 19:36/M
28 Bob Snyder 4092 78 M 2 70-99 1:01:30.76 19:50/M
29 Lauren Otto Altoona 4088 34 F 2 30-34 1:01:31.93 19:51/M
30 Jolene Betar 4262 45 F 4 45-49 1:04:10.26 20:42/M
31 Michelle Benton 4263 45 F 5 45-49 1:04:10.40 20:42/M
32 Tori Aurandt 4265 43 F 3 40-44 1:04:10.40 20:42/M
33 Katie Flynn 4254 23 F 2 19-24 1:04:16.70 20:44/M
34 Michelle Troxell 4256 23 F 3 19-24 1:04:32.59 20:49/M
35 Brenda Quarry Altoona 4089 60 F 2 60-64 1:10:14.26 22:39/M
36 Sarah Weakland 4098 12 F 1 12-14 1:10:39.24 22:47/M
37 Saphira Williams 4099 11 F 2 9-11 1:10:39.86 22:47/M