SCIO FALL FESTIVAL 5K
Overall Finish List
August 07, 2019
Results By Miles of Smiles Timing Services http://www.smileymiles.com
5K RUN
Time Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Back Time Pace
1 Gabe Ernest New Philadelphia O 253 19 M 1 Top Fin 17:48.69 5:45/M
2 Logan Lane Cadiz OH 688 16 M 2 Top Fin 0:57.47 18:46.16 6:03/M
3 Steve Slates Sherrodsville OH 665 55 M 3 Top Fin 1:25.60 19:14.29 6:12/M
4 Shane McCready Bridgeport OH 680 16 M 1 15-19 1:43.67 19:32.36 6:18/M
5 Adam Ripley Cadiz OH 254 17 M 2 15-19 1:52.61 19:41.30 6:21/M
6 Gabriel Hicks Cameron WV 681 17 M 3 15-19 2:06.60 19:55.29 6:25/M
7 Noah Jenewein Belmont OH 650 14 M 1 1-14 2:33.98 20:22.67 6:34/M
8 Doug Smith New Philadelphia O 245 44 M 1 40-44 2:34.22 20:22.91 6:34/M
9 Kyle Hall New Philadelphia O 640 27 M 1 25-29 3:16.04 21:04.73 6:48/M
10 Merle Mader,Jr. Minerva OH 653 56 M 1 55-65 3:41.97 21:30.66 6:56/M
11 Catherine Slayman Beach City OH 667 24 F 1 Top Fin 21:38.42 6:59/M
12 Jason Leech Cadiz OH 236 40 M 2 40-44 3:51.97 21:40.66 6:59/M
13 Avery Walbee Cadiz OH 252 15 M 4 15-19 4:39.49 22:28.18 7:15/M
14 Shane Heitz Rayland OH 645 19 M 5 15-19 4:59.00 22:47.69 7:21/M
15 Charles Garbrandt Tippecanoe OH 638 14 M 2 1-14 4:59.20 22:47.89 7:21/M
16 Jerry Rinehart Carrollton OH 662 58 M 2 55-65 5:04.47 22:53.16 7:23/M
17 Haley Heitz Rayland OH 644 15 F 2 Top Fin 1:16.99 22:55.41 7:24/M
18 Greg Homan Coldwater OH 648 44 M 3 40-44 5:14.23 23:02.92 7:26/M
19 Shanalay Healey Carrollton OH 642 32 F 3 Top Fin 1:37.69 23:16.11 7:30/M
20 Sarah Donley Barnesville OH 631 36 F 1 35-39 1:46.99 23:25.41 7:33/M
21 Kevin Yost Wintersville OH 676 55 M 3 55-65 5:43.66 23:32.35 7:35/M
22 Rick Slayman Beach City OH 668 56 M 4 55-65 5:50.18 23:38.87 7:37/M
23 Brent Malconts Jewett OH 258 15 M 6 15-19 6:03.47 23:52.16 7:42/M
24 Aiden Hays Hopedale OH 641 13 M 3 1-14 6:04.72 23:53.41 7:42/M
25 Roger Zimmerman Jewett OH 678 62 M 5 55-65 6:18.45 24:07.14 7:47/M
26 Aaron Linard Midvale OH 652 31 M 1 30-34 6:33.89 24:22.58 7:52/M
27 Keithan Woods Steubenville OH 242 18 M 7 15-19 6:37.95 24:26.64 7:53/M
28 Hillari Baker Carrollton OH 613 13 F 1 1-14 3:15.74 24:54.16 8:02/M
29 Bill Fodor Somerset OH 636 47 M 1 45-49 7:18.47 25:07.16 8:06/M
30 Amanda Brock Freeport OH 628 35 F 2 35-39 3:28.99 25:07.41 8:06/M
31 Noah Fodor Somerset OH 637 20 M 1 20-24 7:18.84 25:07.53 8:06/M
32 Pete Frye Rayland OH 256 66 M 1 66-76 7:28.22 25:16.91 8:09/M
33 Claire Murral Freeport OH 660 34 F 1 30-34 3:45.74 25:24.16 8:12/M
34 Andrew Heath Valley Grove WV 679 13 M 4 1-14 7:52.22 25:40.91 8:17/M
35 Ron Markus Pataskala OH 654 56 M 6 55-65 7:55.94 25:44.63 8:18/M
36 Thomas Bitticker Dover OH 247 64 M 7 55-65 7:58.47 25:47.16 8:19/M
37 Kandy Young Carrollton OH 677 52 F 1 50-54 4:16.12 25:54.54 8:21/M
38 Andrew Foreman Scio OH 238 46 M 2 45-49 8:14.25 26:02.94 8:24/M
39 Jennifer Riggle Glen Dale WV 661 30 F 2 30-34 4:29.74 26:08.16 8:26/M
40 Lance Delbrugge Steubenville OH 630 35 M 1 35-39 8:24.74 26:13.43 8:27/M
41 Amber Hall New Philadelphia O 639 32 F 3 30-34 4:40.91 26:19.33 8:29/M
42 Doug Midcap Wheeling WV 658 57 M 8 55-65 8:44.44 26:33.13 8:34/M
43 Madelynn Edwards Cadiz OH 634 13 F 2 1-14 5:07.10 26:45.52 8:38/M
44 Aiden Raber Cadiz OH 257 15 M 8 15-19 8:57.43 26:46.12 8:38/M
45 Morgan Mccluskey Dennison OH 657 17 F 1 15-19 5:11.49 26:49.91 8:39/M
46 Bryan Rutledge Sherrodsville OH 248 33 M 2 30-34 9:27.11 27:15.80 8:47/M
47 Treyton Heitz Rayland OH 647 10 M 5 1-14 9:35.19 27:23.88 8:50/M
48 Palin Homan Coldwater OH 649 9 F 3 1-14 5:57.74 27:36.16 8:54/M
49 Trish Satterfield Jewett OH 664 38 F 3 35-39 6:10.85 27:49.27 8:58/M
50 Carl Kondrach Barnesville OH 1118 47 M 3 45-49 10:01.19 27:49.88 8:58/M
51 Todd Heitz Rayland OH 646 42 M 4 40-44 10:06.68 27:55.37 9:00/M
52 Wendy Slates Sherrodsville OH 666 46 F 1 45-49 6:25.07 28:03.49 9:03/M
53 Gretchin Dulkoski Jewett OH 633 12 F 4 1-14 6:35.99 28:14.41 9:06/M
54 Grace Dulkoski Jewett OH 632 14 F 5 1-14 6:39.92 28:18.34 9:08/M
55 Shannon Malone Tippecanoe OH 235 41 F 1 40-44 7:58.49 29:36.91 9:33/M
56 Jeramy Malcomb Alledonia OH 259 13 M 6 1-14 11:48.46 29:37.15 9:33/M
57 Levi Kuhn Scio OH 682 14 M 7 1-14 12:00.03 29:48.72 9:37/M
58 Howard Wise New Philadelphia O 675 69 M 2 66-76 12:01.85 29:50.54 9:37/M
59 Sierra Stull Scio OH 669 14 F 6 1-14 8:18.20 29:56.62 9:39/M
60 Trenton Healey Carrollton OH 643 10 M 8 1-14 12:09.72 29:58.41 9:40/M
61 Andy Drapp Scio OH 250 17 M 9 15-19 12:13.45 30:02.14 9:41/M
62 Erik Williams Scio OH 684 18 M 10 15-19 12:51.63 30:40.32 9:54/M
63 Kristine Midcap Wheeling WV 659 49 F 2 45-49 9:06.17 30:44.59 9:55/M
64 Wendy Clark Harleton TX 629 31 F 4 30-34 10:05.92 31:44.34 10:14/M
65 Steven Coffman Scio OH 683 34 M 3 30-34 13:57.46 31:46.15 10:15/M
66 Roger Thomas Carrollton OH 671 56 M 9 55-65 14:33.25 32:21.94 10:26/M
67 Kylee Kreinbihl Gnadenhutten OH 651 27 F 1 25-29 11:25.74 33:04.16 10:40/M
68 Judy Moore Cadiz OH 244 59 F 1 55-65 11:58.24 33:36.66 10:50/M
69 Richard Albaugh New Philadelphia O 600 82 M 1 77-87 15:50.72 33:39.41 10:51/M
70 Autumn Famal Jewett OH 635 28 F 2 25-29 12:02.49 33:40.91 10:52/M
71 Thomas Sosak Cadiz OH 246 15 M 11 15-19 16:11.18 33:59.87 10:58/M
72 Sarah Griffith West Alexander PA 241 43 F 2 40-44 12:32.99 34:11.41 11:02/M
73 Hilde Weber Bowerston OH 673 50 F 2 50-54 12:37.70 34:16.12 11:03/M
74 Citlia Dulkoski Jewett OH 260 29 F 3 25-29 12:40.95 34:19.37 11:04/M
75 Kira Birney Hopedale OH 618 11 F 7 1-14 13:30.07 35:08.49 11:20/M
76 Jillian Foreman Scio OH 237 12 F 8 1-14 13:30.68 35:09.10 11:20/M
77 Astachea Thomas Jewett OH 670 32 F 5 30-34 15:15.57 36:53.99 11:54/M
78 Crystal Watson Scio OH 672 47 F 3 45-49 15:17.49 36:55.91 11:55/M
79 Michelle Albright Scio OH 255 50 F 3 50-54 16:00.83 37:39.25 12:09/M
80 Olin Wade Jewett OH 234 10 M 9 1-14 20:35.47 38:24.16 12:23/M
81 Amber Wade Jewett OH 233 36 F 4 35-39 16:45.99 38:24.41 12:23/M
82 Sean Drapp Scio OH 251 14 M 10 1-14 20:54.60 38:43.29 12:29/M
83 Cindy Mcafee Dover OH 655 46 F 4 45-49 18:39.49 40:17.91 13:00/M
84 Tessa Saffell Scio OH 663 34 F 6 30-34 21:14.99 42:53.41 13:50/M
85 Shalee Baldek Dover OH 691 8 F 9 1-14 25:34.68 47:13.10 15:14/M
86 Jamie Rutledge Sherrodsville OH 249 32 F 7 30-34 39:38.74 1:01:17.16 19:46/M
5K WALK
Time Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Back Time Pace
1 Amber Basich Adena OH 1107 41 F 1 41-50 34:25.16 11:06/M
2 Ken Williams Dillonvale OH 1127 51 M 1 51-60 37:12.87 12:00/M
3 Patrick Moore Cadiz OH 243 60 M 2 51-60 1:16.59 38:29.46 12:25/M
4 Kenna Brandon Martins Ferry OH 239 38 F 1 31-40 4:41.00 39:06.16 12:37/M
5 Nicole Heitz Rayland OH 1114 34 F 2 31-40 5:02.17 39:27.33 12:44/M
6 Cookie Galbraith Scio OH 1112 61 M 1 61-70 3:24.52 40:37.39 13:06/M
7 Lara Williams Dillonvale OH 1128 50 F 2 41-50 6:29.50 40:54.66 13:12/M
8 Elliana Balder Dover OH 1201 7 F 1 1-14 12:58.48 47:23.64 15:17/M
9 Chloe Jenewein Belmont OH 1117 13 F 2 1-14 13:07.43 47:32.59 15:20/M
10 Barney Edwards Scio OH 1110 50 M 1 41-50 12:19.54 49:32.41 15:59/M
11 Chuck Griffith West Alexander PA 240 50 M 2 41-50 12:20.02 49:32.89 15:59/M
12 Brandon Hahn Carrollton OH 1113 26 M 1 21-30 12:52.68 50:05.55 16:09/M
13 Dana Sefsick 1203 33 F 3 31-40 16:15.54 50:40.70 16:21/M
14 Vicki Sefsick 1273 56 F 1 51-60 16:27.95 50:53.11 16:25/M
15 Stacy Phillips Bridgeport OH 1121 46 F 3 41-50 20:26.46 54:51.62 17:42/M
16 Christa Balder Dover OH 1202 30 F 1 21-30 20:39.74 55:04.90 17:46/M
17 Pam Howell Scio OH 1116 53 F 2 51-60 20:56.33 55:21.49 17:51/M
18 Celia House Carrollton OH 1115 58 F 3 51-60 22:34.43 56:59.59 18:23/M
19 Aaron Scott Scio OH 1122 28 M 2 21-30 28:11.13 1:05:24.00 21:06/M
20 Becky Easterday Carrollton OH 1109 45 F 4 41-50 39:47.84 1:14:13.00 23:56/M
21 Brian Toothman East Rochester OH 1125 48 M 3 41-50 37:01.13 1:14:14.00 23:57/M
22 Melissa Stryffeler-Toothman East Rochester OH 1124 47 F 5 41-50 39:49.84 1:14:15.00 23:57/M
23 Heather Bishop Carrollton OH 1108 44 F 6 41-50 40:46.84 1:15:12.00 24:15/M