BUTLER ROAD RACE
Age Group Results
June 29, 2019
Results By Miles of Smiles Timing Services
5 MILE
Female OVERALL 5 MILER Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rebecca Pennington Petrolia PA 331 19 8 31:43.77 6:21/M
2 Olivia Murphy Mars PA 323 26 14 32:38.55 6:32/M
3 Tina Seech Upper St Clair PA 355 57 25 34:06.68 6:49/M
4 Angie Jenny Grove City PA 280 39 27 34:34.75 6:55/M
5 Melissa Cinjacik 411 32 30 35:00.61 7:00/M
6 Connie Hoffer Chicora PA 274 44 46 39:07.99 7:49/M
7 Alayna Edinger 243 27 49 39:26.61 7:53/M
Female MASTERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Evonne Patterson Butler PA 329 40 55 40:08.62 8:02/M
Female 12 to 15
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Freya Davis 403 14 64 41:59.68 8:24/M
2 Brooke Griffith Chicora PA 261 15 86 45:52.56 9:10/M
3 Lucy Hartle West Sunbury PA 268 12 149 55:27.57 11:05/M
4 Cara Roxberry Petrolia PA 344 12 173 1:02:05.74 12:25/M
5 Mackenzie Birckbichler Butler PA 214 15 181 1:04:22.83 12:52/M
Female 16 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Hannah Knoll 286 18 79 45:21.17 9:04/M
2 Gussie Beaver Butler PA 210 19 87 45:57.31 9:11/M
3 Hottie Brasseur 409 18 146 55:04.97 11:01/M
Female 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kaitlyn Snedden Butler PA 364 24 81 45:28.70 9:06/M
2 Christina Dreher Butler PA 241 26 89 46:18.99 9:16/M
3 Lindsey Morando Butler PA 318 28 108 49:35.54 9:55/M
4 Karlee Kushnereit Evans City PA 291 24 127 51:45.32 10:21/M
5 Shannon Gallagher Butler PA 256 27 144 54:15.72 10:51/M
6 Jessica Ryan Karns City PA 346 29 150 56:06.82 11:13/M
7 Jess Lampman Grove City PA 294 29 166 1:00:22.83 12:04/M
8 Danielle Schiebel Butler PA 352 24 167 1:00:23.23 12:05/M
9 Tabbi Reefer Kittanning PA 337 28 172 1:02:03.51 12:25/M
10 Destiny Holt Butler PA 277 20 180 1:04:22.81 12:52/M
11 Karla Dodd Butler PA 238 28 186 1:13:29.33 14:42/M
12 Lynnette Fetters Butler PA 248 27 190 1:25:38.32 17:08/M
Female 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jessica Pallone Butler PA 328 32 59 41:22.12 8:16/M
2 Sarah Hokanson Farmingham MA 275 35 63 41:51.24 8:22/M
3 Renee Rock Lyndora PA 343 36 90 46:22.22 9:16/M
4 Dixie Perrine Kittaning PA 332 35 91 46:22.57 9:16/M
5 Courtney Mclaughlin Saxonburg PA 312 36 97 47:36.50 9:31/M
6 Amy Macdonald Butler PA 303 32 99 47:41.98 9:32/M
7 Tara Terwilliger Butler PA 374 35 103 48:39.82 9:44/M
8 Nikki Winkler 390 37 106 49:24.99 9:53/M
9 Helen Phipps 420 30 107 49:32.70 9:54/M
10 Jessica Lauer Butler PA 298 34 114 50:09.32 10:02/M
11 Elizabeth Yale Franklin PA 393 39 124 51:32.75 10:18/M
12 Leeanne Bundy Kittanning PA 219 37 130 51:58.82 10:24/M
13 Darragh Topper Gibsonia PA 377 34 135 52:57.44 10:35/M
14 Emily Kline Butler PA 284 35 145 54:15.73 10:51/M
15 Kaitlyn Reges Butler PA 338 32 152 56:22.99 11:16/M
16 Lindsey Mccall Butler PA 308 32 163 58:24.45 11:41/M
17 Olivia Richardson Butler PA 341 31 165 1:00:06.76 12:01/M
18 Nicole Munko Butler PA 321 34 170 1:01:39.99 12:20/M
19 Stephanie Wingfield Pittsburgh PA 388 34 182 1:04:24.50 12:53/M
20 Rochelle Bowen Butler PA 217 30 187 1:13:29.92 14:42/M
Female 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tonya Theuret Rimersburg PA 375 43 61 41:46.98 8:21/M
2 Nicole Khoury Cranberry Twp PA 283 48 71 43:49.79 8:46/M
3 Crystal Wonderling Butler PA 391 41 74 44:20.57 8:52/M
4 Leah Rapp 417 42 76 44:49.56 8:58/M
5 Tricia Schaefer Butler PA 348 40 112 50:01.57 10:00/M
6 Suzzanne Freeze Butler PA 252 48 119 50:52.82 10:10/M
7 Allison Gaiser Kittanning PA 253 40 120 51:05.72 10:13/M
8 Heather Roberts 342 46 125 51:38.66 10:20/M
9 Susan Landgraf Fenelton PA 296 47 129 51:45.80 10:21/M
10 Tammi Landgraf Chicora PA 297 43 141 53:57.82 10:47/M
11 Heidi Fleming Butler PA 250 47 154 56:25.35 11:17/M
12 Amanda Green Butler PA 259 44 171 1:01:39.99 12:20/M
13 Alice Smith 406 43 174 1:02:10.35 12:26/M
Female 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mary White Butler PA 386 59 58 41:21.92 8:16/M
2 Valorie Andreassi Butler PA 202 56 65 42:24.17 8:29/M
3 Kathy Hensler Cranberry Twp PA 272 53 101 48:24.75 9:41/M
4 Marie Murdick Evans City PA 322 50 113 50:06.89 10:01/M
5 Sandy Phipps 419 56 151 56:14.46 11:15/M
6 Peg Harper Chicora PA 266 52 161 57:43.55 11:33/M
7 Joann Gordon 395 50 164 59:25.75 11:53/M
8 Cheri Stoner Butler PA 368 51 169 1:01:21.16 12:16/M
9 Robin Trinko Butler PA 379 54 179 1:04:21.77 12:52/M
10 Carole Hall Butler PA 263 55 191 1:34:37.32 18:55/M
Female 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jane Sherry Butler PA 357 62 105 49:23.37 9:53/M
2 Jocelyn Shetter Butler PA 358 65 109 49:36.97 9:55/M
3 Katre Jamison Evans City PA 279 61 121 51:18.74 10:16/M
4 Susan Kushnereit Evans City PA 292 60 128 51:45.69 10:21/M
5 Vickie Turner Butler PA 381 66 178 1:04:21.28 12:52/M
6 Theresa Beck Gibsonia PA 790 62 193 1:35:33.32 19:07/M
Male OVERALL 5 MILER Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nick Edinger Mars PA 242 27 1 27:14.27 5:27/M
2 Andrew Mascio 398 24 2 28:39.56 5:44/M
3 Andrew Maxwell 402 22 3 29:15.88 5:51/M
4 Noah Petersen Cranberry Twp PA 333 15 4 29:20.81 5:52/M
5 Brandon Wise 413 24 5 30:18.18 6:04/M
Male MASTERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Stu Bewick West Mifflin PA 213 44 7 31:36.81 6:19/M
2 Jason Sittler 362 41 12 32:26.96 6:29/M
3 Greg Mussitsch 399 53 17 33:06.49 6:37/M
Male 12 to 15
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Owen Schessler Mars PA 351 14 9 31:51.71 6:22/M
2 Ben Capozzi Cranberry Twp PA 222 15 22 33:39.56 6:44/M
3 Ryan Steigerwald Mars PA 367 14 23 33:46.30 6:45/M
4 Elijah Ruediger 407 13 35 36:50.66 7:22/M
5 Owen Davis Butler PA 233 13 40 38:09.53 7:38/M
6 Isaac Boring 416 14 42 38:11.13 7:38/M
7 Andrew Callihan 396 15 48 39:16.59 7:51/M
Male 16 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Christopher Lewis Pittsburgh PA 300 19 6 31:10.76 6:14/M
2 Garret Daugherty 415 19 11 32:24.47 6:29/M
3 Zachary Baker Harmony PA 205 16 18 33:13.26 6:39/M
4 Travis Domhoff Freeport PA 239 18 85 45:48.71 9:10/M
Male 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Noah Bowser 408 21 10 32:00.91 6:24/M
2 Brad Hanne 265 28 15 32:46.50 6:33/M
3 Caldwell Holden Pittsburgh PA 276 20 19 33:14.26 6:39/M
4 Matthew Slagle Butler PA 363 25 20 33:21.56 6:40/M
5 Ryan Hughes Butler PA 278 21 24 33:48.81 6:46/M
6 Evan Miller Slippery Rock PA 316 24 26 34:29.56 6:54/M
7 Chad Pakozdi 327 20 32 36:24.27 7:17/M
8 Dan Mihalko 401 23 33 36:36.81 7:19/M
9 JT Fleming 423 29 37 37:26.65 7:29/M
10 Ian Mcelroy 310 20 44 38:18.67 7:40/M
11 Kevin Clark Butler PA 225 27 56 40:15.56 8:03/M
12 Taylor Amerson Butler PA 201 26 69 42:57.32 8:35/M
13 Stephen Call Butler PA 221 22 70 43:11.99 8:38/M
14 Austin Phipps 412 20 75 44:40.69 8:56/M
15 Aj May Butler PA 307 23 82 45:31.17 9:06/M
16 Bradley Regis Butler PA 339 28 88 46:04.95 9:13/M
17 Trevor Miller Butler PA 317 26 138 53:41.16 10:44/M
18 David Voland Portersville PA 382 23 147 55:05.79 11:01/M
Male 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jack Kelley Saxonburg PA 282 35 13 32:35.49 6:31/M
2 Michael Fagan 245 36 16 32:55.50 6:35/M
3 Justin Maskal Butler PA 306 35 21 33:23.56 6:41/M
4 Zachary Best Pittsburgh PA 212 32 29 34:41.51 6:56/M
5 Nathan Sydlik Renfrew PA 373 30 34 36:43.66 7:21/M
6 Anthony Beilstein 211 34 47 39:13.49 7:51/M
7 Andrew Shakely 356 30 66 42:40.48 8:32/M
8 Matt Greenawalt 410 35 84 45:38.30 9:08/M
9 Blake Williams 418 30 96 47:29.59 9:30/M
10 Brian Beals Butler PA 208 37 98 47:39.94 9:32/M
11 Mike Macdonald Butler PA 304 35 100 47:42.18 9:32/M
12 Krista Geagan Butler PA 257 33 118 50:47.57 10:09/M
13 Kory Nowakowski Butler PA 324 34 133 52:33.79 10:31/M
14 Jonathan Kline Butler PA 285 37 143 54:15.53 10:51/M
15 Dane Winkler Butler PA 389 39 156 56:50.32 11:22/M
16 Douglas Hall Butler PA 264 39 157 57:02.30 11:24/M
17 John Richardson Butler PA 340 32 158 57:05.46 11:25/M
18 Rafael Avecillas Butler PA 203 33 185 1:13:28.93 14:42/M
Male 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Matt Opdyke Gibsonia PA 326 44 31 36:20.63 7:16/M
2 Titus Wilbur Grove City PA 387 41 36 37:16.98 7:27/M
3 Gordon Davis Butler PA 232 41 45 39:00.64 7:48/M
4 Kevin Fazio Butler PA 246 47 51 39:28.43 7:54/M
5 Jeff Peterson Sewickley PA 334 48 52 39:31.56 7:54/M
6 Andrew Menchyk 315 44 60 41:25.31 8:17/M
7 Richard Mclaughlin Saxonburg PA 313 41 68 42:55.73 8:35/M
8 Joseph Pohl Cranberry Twp PA 336 46 77 45:10.39 9:02/M
9 Mark Knoll 404 49 80 45:21.31 9:04/M
10 Jason Delano Butler PA 235 48 95 46:43.81 9:21/M
11 Rich Landgraf Chicora PA 295 47 102 48:27.77 9:41/M
12 Scott Baker Harmony PA 204 47 116 50:18.50 10:04/M
13 Ryan Helsel Butler PA 271 41 122 51:21.38 10:16/M
14 Eric Schiller Pittsburgh PA 353 49 123 51:23.20 10:17/M
15 Erin Hartle West Sunbury PA 267 40 131 52:10.57 10:26/M
16 Todd Curtin Butler PA 231 43 134 52:57.24 10:35/M
17 Chad Broman Butler PA 218 43 139 53:41.76 10:44/M
18 Paul Chadman Chicora PA 224 43 159 57:15.42 11:27/M
19 Antonio Steadman Butler PA 366 46 162 57:53.53 11:35/M
20 Peter Donaldson 414 43 175 1:02:57.30 12:35/M
21 Seth Peasley Cranberry Twp PA 330 42 183 1:04:59.72 13:00/M
Male 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Vernon Morrow Butler PA 319 56 28 34:35.56 6:55/M
2 Kevin Condon Butler PA 226 56 38 37:38.47 7:32/M
3 Jim Gallagher Prostpect PA 255 53 39 37:48.57 7:34/M
4 Steve Knoll Columbia MD 287 54 41 38:09.72 7:38/M
5 Brian Phipps Sarasota FL 335 57 43 38:16.45 7:39/M
6 Rick Mckain Butler PA 311 58 50 39:27.42 7:53/M
7 Eric Weiland Chicora PA 383 53 53 39:57.50 7:59/M
8 Robert Shick 360 55 54 40:01.32 8:00/M
9 Bill Schessler Mars PA 350 50 57 40:33.47 8:07/M
10 Tim Lawry Sarasota FL 299 56 67 42:53.49 8:35/M
11 Sean Dolan 405 58 78 45:10.81 9:02/M
12 Bryan Shoemaker Mars PA 361 50 92 46:22.62 9:16/M
13 Landon Wood Butler PA 392 53 94 46:43.81 9:21/M
14 Bryan Thompson Glenshaw PA 376 50 104 49:04.24 9:49/M
15 David Steigerwald 421 50 110 49:47.76 9:57/M
16 Dan Gallagher Boardman OH 254 53 111 49:57.76 9:59/M
17 Christopher Capozzi Cranberry Twp PA 223 55 132 52:33.57 10:31/M
18 David Blackwell Butler PA 215 55 137 53:17.15 10:39/M
19 Jeffrey Everton Butler PA 244 51 140 53:43.41 10:45/M
20 David Mcelroy 309 51 148 55:22.57 11:04/M
21 John Stutz Evans City PA 370 52 153 56:23.99 11:17/M
22 Roger Stoner Butler PA 369 52 168 1:01:20.32 12:16/M
23 Joe Honse 397 56 176 1:03:59.29 12:48/M
24 Michael Green Butler OR 260 52 189 1:21:20.32 16:16/M
Male 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dean Denicola Butler PA 236 61 62 41:48.79 8:22/M
2 Jeffrey Burtner Chicora PA 220 60 73 44:16.29 8:51/M
3 Tom Heisey Allison Park PA 270 67 83 45:31.79 9:06/M
4 Thomas Shetter Butler PA 359 62 93 46:39.52 9:20/M
5 Stephen Sargent Gibsonia PA 347 62 136 53:11.26 10:38/M
6 William Barger Butler PA 206 63 142 54:04.82 10:49/M
7 Jerry Schwab Butler PA 354 67 155 56:37.28 11:19/M
8 Mike Freeze Butler PA 251 60 160 57:34.57 11:31/M
9 Tom Turner Butler PA 380 63 177 1:04:14.56 12:51/M
10 Gary Sutton Pittsburgh PA 372 63 188 1:15:49.32 15:10/M
11 Robert Beck Gibsonia PA 789 65 192 1:35:30.32 19:06/M
Male 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Larry Kovel Warren OH 289 71 72 44:00.56 8:48/M
2 Paul Johnson 422 72 115 50:17.49 10:03/M
3 Robert Crawford East Brady PA 229 72 117 50:20.32 10:04/M
4 Jerome(Jerry) Heinz Butler PA 269 72 126 51:40.35 10:20/M
5 Dezso Csizmadia Butler PA 230 80 184 1:06:47.57 13:21/M
2K
Female OVERALL 2K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Samantha Cornell Chicora PA 813 14 3 8:34.55 6:55/M
2 Kara Kemple Butler 708 15 4 8:46.16 7:04/M
3 Madison Mcgarrah Butler PA 905 12 5 9:01.62 7:16/M
Female 1 to 11
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gracie Hartle West Sunbury PA 852 10 11 9:55.36 8:00/M
2 Lissy Cornell Chicora PA 812 11 16 10:20.30 8:20/M
3 Addyson Traggiai Butler PA 977 11 17 10:21.30 8:21/M
4 Eva Stutz Evans City PA 968 10 21 10:55.25 8:48/M
5 Macie Mclister Butler PA 907 10 37 12:33.80 10:07/M
6 Aliza Green Butler PA 844 10 38 12:34.27 10:08/M
7 Emerson Mcgarrah Butler PA 904 9 40 12:37.73 10:10/M
8 Emily Hoffer 705 11 47 13:32.54 10:55/M
9 Gregory Crotzer Butler PA 818 10 63 14:45.48 11:54/M
10 Julia Lippert Zelienople PA 883 11 78 17:25.71 14:03/M
11 Amylia Gaiser 725 9 90 19:12.25 15:29/M
12 Renee Johnson 704 10 97 20:40.21 16:40/M
13 Khloe Keefer Slippery Rock PA 867 7 99 21:07.78 17:02/M
14 Reese Ohorodnyk Beaver PA 923 6 102 21:14.24 17:07/M
15 Keelia Randles New Castle PA 931 8 124 22:36.22 18:14/M
16 Kaydence Hall Butler PA 847 4 161 25:36.56 20:39/M
17 Adalena Schur Gibsonia PA 955 3 186 34:24.98 27:45/M
Female 12 to 15
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lily Flood 709 12 7 9:20.54 7:32/M
2 Marissa Traggiai Butler PA 978 14 18 10:25.54 8:24/M
3 Makayla Mclister Butler PA 908 12 33 12:07.40 9:46/M
4 Isabella Gaiser 726 12 43 13:06.55 10:34/M
5 Karen Malloy Cranberry Twp PA 895 14 46 13:28.44 10:52/M
6 Madyson Hall Butler PA 848 12 101 21:10.80 17:04/M
Female 16 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Caitlin Peratt Butler PA 925 16 10 9:34.30 7:43/M
2 Brooke Peterson Renfrew PA 926 19 55 13:54.72 11:13/M
3 Gianna Collins Butler PA 808 19 56 13:58.77 11:16/M
4 Amanda Wise West Sunbury PA 998 19 176 27:04.77 21:50/M
Female 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Abigail Benninger 712 24 23 11:07.28 8:58/M
2 Rebecca Shuster Evans City PA 962 29 49 13:37.76 10:59/M
3 Shelby Bartley East Butler PA 785 25 113 22:05.60 17:49/M
4 Lauren Mcelhaney Butler PA 903 25 115 22:27.50 18:06/M
5 Alyssa Moon Rouseville PA 912 25 119 22:29.31 18:08/M
6 Leeza Mueller Butler PA 916 25 150 24:46.30 19:58/M
7 Karlee Wilbert Fenelton PA 994 22 167 25:57.56 20:56/M
8 Amanda Webb Fenelton PA 987 21 168 25:57.73 20:56/M
9 Shephanie Robbins Butler PA 944 29 171 26:58.81 21:45/M
10 Chelsea Mcclure Butler PA 900 26 178 27:29.55 22:10/M
Female 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Audra Cubbage Boyers PA 820 33 35 12:24.85 10:00/M
2 Tyler L Butler PA 880 39 62 14:29.31 11:41/M
3 Rachel Spinetti Butler PA 967 34 67 15:57.55 12:52/M
4 Shannon Weber Butler PA 989 35 68 16:03.22 12:57/M
5 Tiffany Crotzer Butler PA 819 39 92 19:36.50 15:48/M
6 Dhyana Keefer Slippery Rock PA 866 32 100 21:07.78 17:02/M
7 Carrie Ohorodnyk Beaver PA 921 36 103 21:14.30 17:07/M
8 Amanda Johnson Butler PA 281 36 106 21:36.81 17:25/M
9 Nicole Volk Lyndora PA 982 30 112 22:05.12 17:49/M
10 Amanda Randles New Castle PA 930 33 127 22:43.18 18:19/M
11 Michelle Benko Butler PA 794 32 135 23:58.64 19:20/M
12 Lauren Early Harrisville PA 831 31 144 24:24.81 19:41/M
13 Melanie Kovach Butler PA 874 38 153 24:55.64 20:06/M
14 Kristy Davis Butler PA 822 37 162 25:37.90 20:40/M
15 Sarah Dominick Gibsonia PA 826 38 169 26:10.31 21:06/M
16 Cheri Thomas Butler PA 976 38 174 27:04.35 21:50/M
17 Leigh Benish Butler PA 793 33 180 27:39.98 22:18/M
18 Stefanie Mowrey Slippery Rock PA 915 37 182 29:03.62 23:26/M
19 Jaclyn Schur Gibsonia PA 957 39 184 34:23.59 27:44/M
Female 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tracy Traggiai Butler PA 979 45 30 11:49.55 9:32/M
2 Lisa Moore Chicora PA 913 47 34 12:22.64 9:58/M
3 Christine Grossman Saxonburg PA 846 48 42 13:05.54 10:33/M
4 Amy Hortert Butler PA 860 46 50 13:39.55 11:00/M
5 Wendy Collins Butler PA 810 48 57 14:03.44 11:20/M
6 Christi Hilliard Butler PA 857 47 59 14:04.44 11:21/M
7 Kathy Pruszenski Butler PA 929 48 69 16:03.98 12:57/M
8 Christine Bagley Butler PA 782 48 70 16:18.80 13:09/M
9 Denel Cavalero Butler PA 802 48 85 18:40.52 15:03/M
10 Carrie Curtis 721 46 87 18:59.65 15:19/M
11 Gayle Malloy Cranberry Twp PA 894 44 107 21:40.81 17:28/M
12 Kelly Sumansky 720 40 110 21:53.91 17:39/M
13 Deana Whitman Rouseville PA 991 48 117 22:28.51 18:07/M
14 Rhonda Gornick Butler PA 843 49 128 22:43.81 18:19/M
15 Karen Watterson West Sunbury PA 986 48 131 22:59.49 18:32/M
16 Denise Langford Butler PA 879 49 147 24:30.79 19:45/M
17 Cindi Reynolds Butler PA 942 49 156 25:23.56 20:28/M
18 Nicole Henry Butler PA 856 41 157 25:24.56 20:29/M
19 Lynette Griffith Chicora PA 845 45 164 25:49.17 20:49/M
20 Tricia Sheakley Butler PA 960 45 172 26:59.26 21:46/M
21 Jennifer Wise Butler PA 999 46 175 27:04.77 21:50/M
22 Tammy Hughes Mercer PA 863 48 177 27:22.23 22:04/M
Female 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Donna Eshenbaugh West Sunbury PA 834 55 25 11:22.95 9:10/M
2 Mary Baxter Butler PA 787 57 51 13:40.80 11:01/M
3 Cynthia Reddick Butler PA 937 59 53 13:52.49 11:11/M
4 Mary Relihan Cabot PA 940 50 58 14:03.64 11:20/M
5 Debbie Kuminkoski Butler PA 877 58 60 14:11.80 11:26/M
6 Lois Swigart Butler PA 972 54 73 17:04.95 13:46/M
7 Valerie Mosley Brookfield OH 914 52 76 17:19.81 13:58/M
8 Lisa Miller Slippery Rock PA 911 54 77 17:21.65 14:00/M
9 Kathleen Gallagher Butler PA 840 56 79 17:32.58 14:08/M
10 Wendy Roxberry Petrolia PA 950 50 81 18:06.26 14:36/M
11 Janet Long Chicora PA 888 56 88 19:00.62 15:19/M
12 Sharon Hopper Oil City PA 859 57 93 19:45.80 15:56/M
13 Kim Davis Polk PA 821 57 94 19:46.80 15:56/M
14 Tracey Fisher Renfrew PA 838 55 98 20:44.50 16:43/M
15 Donna Traficante Leechburg PA 378 58 105 21:23.17 17:15/M
16 Connie Dixon Butler PA 237 50 109 21:53.80 17:39/M
17 Mary Beth Galante 714 59 122 22:33.99 18:11/M
18 Jeanine Galante 715 55 123 22:33.99 18:11/M
19 Suzanne Ross Fenelton PA 949 53 125 22:36.23 18:14/M
20 Ann Bartoe Vandergrift PA 207 53 126 22:36.27 18:14/M
21 Joyce Rauschenberger Butler PA 934 54 130 22:59.49 18:32/M
22 Denise Kremmel Cranberry Twp PA 875 55 133 23:03.77 18:35/M
23 Paula Sypulski Freeport PA 973 58 134 23:58.56 19:20/M
24 Lisa Smith Butler PA 966 56 152 24:47.54 19:59/M
25 Cheryl Rashid Butler PA 932 52 154 25:15.81 20:22/M
26 Jeanne Renwick Butler PA 941 58 155 25:16.25 20:23/M
27 Jayne Chobot Butler PA 806 57 158 25:29.70 20:33/M
28 Beth Wilbert Fenelton PA 992 53 165 25:56.50 20:55/M
29 Tana Webb Fenelton PA 988 53 166 25:56.51 20:55/M
30 Peggy Waston Butler PA 985 51 173 26:59.82 21:46/M
31 Theresa Otteni Harmony PA 924 55 179 27:30.56 22:11/M
32 Sandra Cox Butler PA 814 57 183 29:07.51 23:29/M
Female 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Laura Benninger 711 60 41 12:58.30 10:27/M
2 Ann Cheman Harmony PA 805 68 65 15:03.55 12:08/M
3 Kathy Rogerson Butler PA 947 63 71 16:36.80 13:23/M
4 Susan Baughman Chicora PA 786 65 84 18:37.45 15:01/M
5 Joanne Schwab Butler PA 958 65 95 20:30.48 16:32/M
6 Kerry Mcelhaney Butler PA 902 63 116 22:28.31 18:07/M
7 Kathy Bresnahan Butler PA 799 60 129 22:57.56 18:30/M
8 Ellen Garbuny Butler PA 842 64 137 24:05.31 19:25/M
9 Marsha Demeter 719 63 140 24:10.63 19:29/M
Female 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sonja Crawford East Brady PA 816 70 61 14:22.24 11:35/M
2 Valerie Sands 701 74 66 15:10.56 12:14/M
3 Antoinette Knoll Chicora PA 870 78 89 19:10.83 15:27/M
4 Ella Schoentag Butler PA 954 81 96 20:39.20 16:39/M
5 Dorothy Galante 716 80 121 22:32.77 18:10/M
6 Lucille Ray Butler PA 936 76 142 24:11.81 19:30/M
7 Anita Thomas Renfrew PA 975 76 159 25:30.32 20:34/M
Male OVERALL 2K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jake Taciach 717 23 1 7:37.12 6:09/M
2 Michael Braun Butler PA 798 13 2 8:16.80 6:40/M
3 Brady Collins Butler PA 807 17 6 9:09.80 7:23/M
Male 1 to 11
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joshua Noronha Connoquenessing PA 920 9 14 10:09.14 8:11/M
2 Andrew Emmorey 832 8 22 10:58.72 8:51/M
3 Isaac Helsel Butler PA 854 8 26 11:23.55 9:11/M
4 Lian Kovach Butler PA 873 7 27 11:25.19 9:12/M
5 Camden Schaefer Butler PA 953 8 44 13:10.27 10:37/M
6 Matthew Wilczynski Cabot PA 995 8 52 13:49.64 11:09/M
7 Conner Crotzer Butler PA 817 10 72 16:45.55 13:30/M
8 David Fisher Renfrew PA 837 10 91 19:13.27 15:30/M
9 Gage Sumansky 710 8 111 21:54.62 17:40/M
10 Barrett Duffy Butler PA 828 11 139 24:06.76 19:26/M
11 Spencer Duffy Butler PA 830 9 146 24:30.18 19:45/M
Male 12 to 15
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Owen Boring 723 12 13 10:01.49 8:05/M
2 Jason Hoffer 706 13 20 10:40.17 8:36/M
3 Evan Kapson Renfrew PA 865 12 32 12:04.12 9:44/M
4 Aidan Malloy Cranberry Twp PA 891 12 108 21:41.81 17:29/M
5 Michael Jr. Lippert Zelienople PA 884 14 149 24:35.68 19:50/M
Male 16 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brendan Malloy Cranberry Twp PA 892 16 8 9:23.80 7:34/M
2 Trey Lule Butler PA 890 19 19 10:37.52 8:34/M
Male 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ben Swigart Butler PA 970 29 12 9:58.64 8:02/M
2 Colter Cavalero Butler PA 801 21 86 18:40.73 15:03/M
3 Alex Rauschenberger Butler PA 933 27 132 23:03.56 18:35/M
4 David Mueller 729 29 151 24:46.81 19:58/M
Male 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jon Kovach Butler PA 872 38 28 11:26.80 9:13/M
2 Mark Little Gibsonia PA 886 36 170 26:11.79 21:07/M
3 David Benish Butler PA 792 32 181 27:42.43 22:20/M
4 Andrew Schur Gibsonia PA 956 33 185 34:24.09 27:45/M
Male 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Arun Noronha Connoquenessing PA 919 40 31 11:54.73 9:36/M
2 Kip Collins Butler PA 809 46 39 12:37.53 10:10/M
3 Daniel Malloy Cranberry Twp PA 893 49 45 13:28.44 10:52/M
4 Michael Sr. Lippert Zelienople PA 885 42 83 18:27.58 14:53/M
5 John Ohorodnyk Beaver PA 922 42 104 21:14.43 17:07/M
6 Daniel Swanson East Brady PA 969 41 145 24:24.93 19:41/M
7 Jaime Lippert Zelienople PA 882 42 148 24:35.26 19:50/M
8 Joe Strobel 707 47 163 25:42.28 20:44/M
Male 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Fiorina Butler PA 836 50 15 10:16.53 8:17/M
2 Patrick Hortert Butler PA 861 50 24 11:13.80 9:03/M
3 John Reddick Mars PA 938 58 36 12:30.78 10:05/M
4 John Swigart Butler PA 971 55 48 13:37.15 10:59/M
5 James Relihan Cabot PA 939 50 54 13:53.29 11:12/M
6 John Galante 713 58 120 22:32.77 18:10/M
7 Eric Duffy Butler PA 829 50 138 24:05.96 19:25/M
Male 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Derrick Henderson 722 62 9 9:24.30 7:35/M
2 Peter Winkler Franklin PA 997 66 64 14:53.17 12:00/M
3 Mark Rogerson Butler PA 948 63 74 17:15.97 13:55/M
4 Tim Amerson 724 63 75 17:16.31 13:55/M
5 Mark Warren Butler PA 984 62 82 18:19.12 14:46/M
6 Jim Nocera Butler PA 918 65 118 22:28.51 18:07/M
7 Don Best Butler PA 795 66 136 24:04.55 19:25/M
8 Paul Demeter 718 63 141 24:11.31 19:30/M
9 Dan Defoggi Butler PA 824 68 143 24:20.22 19:37/M
Male 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Frank Prazenica Sarver PA 928 72 29 11:32.73 9:18/M
2 Robert Sands 702 76 80 18:04.43 14:34/M
3 Mark Hall Butler PA 849 75 114 22:26.27 18:05/M
4 Rick Mccandless Butler PA 899 72 160 25:36.31 20:39/M
WHEELCHAIR DIV.
Male 0-99
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Convery Renfrew PA 227 61 1 38:07.00 7:37/M