TWILIGHT RACE

Age Group Results

December 31, 2019


Results By Miles of Smiles Timing Services

5K

Female OVERALL 5K Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Amy O'donnell                                          3018   35       23       19:30.56      6:17/M
       2    Jenna Smith                       Almont  MI           3070   17       27       19:45.00      6:22/M
       3    Mackenzie Kelley                                       2468   15       30       20:03.24      6:28/M

Female 1 to 5

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Daisy Morningstar                                      2764    5      245       32:53.29     10:36/M

Female 6 to 8

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kendyl Papcunik                                        3027    7      183       27:55.34      9:00/M
       2    Abby Claar                                             3139   8       251       33:01.26     10:39/M
       3    Kylie Ferguson                                         3156   8       252       33:14.27     10:43/M
       4    Olivia Mazzei                                          2594   7       259       34:54.41     11:15/M

Female 9 to 11

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Alyssandra Saleme                                      2557   10       37       20:29.75      6:36/M
       2    Blake Pennington                  Altoonaaltoonaé─˘s   2512   10       74       22:12.61      7:10/M
       3    Samantha Papcunik                 Summerhill  PA       3029   11      134       25:19.68      8:10/M
       4    Tessa Dando                                            2182   11      157       26:25.51      8:31/M
       5    Saphira Williams                                       3095   10      190       28:08.76      9:05/M
       6    Kailyn Gahagan                                         2192    9      227       31:00.78     10:00/M

Female 12 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lainey Farabaugh                                       3123   14       36       20:28.75      6:36/M
       2    Tessa Miller                      Hempfield   (7)      2599   13       85       22:53.17      7:23/M
       3    Gianna Saleme                                          2556   13      174       27:22.69      8:50/M
       4    Amanda Kasisky                                         2465   13      236       31:53.52     10:17/M
       5    Kaitlyn Ventre                                         3091   14      273       36:06.53     11:39/M

Female 15 to 18

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Morgan Sarver                                          2514   15       40       20:41.42      6:40/M
       2    Anastasia Slobodnik                                    2547   17       83       22:41.72      7:19/M
       3    Riley Boutiller                                        1575   17      110       24:06.20      7:46/M
       4    Paige Webster                                          2563   16      116       24:18.66      7:50/M
       5    Madeleine Oliveros                                     3020   16      127       24:51.48      8:01/M
       6    Madison Sarver                                         2515   18      149       25:51.99      8:20/M
       7    Kaitlyn Kasisky                                        2466   15      155       26:15.17      8:28/M
       8    Lily Evans                                             2190   17      159       26:37.27      8:35/M
       9    Kallie Gailey                                          3066   16      262       34:55.78     11:16/M
      10    Lilly Morningstar                                      3012   18      283       41:13.45     13:18/M

Female 19 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sara Clauto                                            2559   24       33       20:18.30      6:33/M
       2    Marie Gorman                                           2587   24       63       21:57.93      7:05/M
       3    Vanessa Sachs                                          2551   19      124       24:36.13      7:56/M
       4    Christa Bennett                                        2567   24      182       27:52.88      8:59/M
       5    Khristina Slobodnik                                    2549   24      213       29:29.52      9:31/M
       6    Emily Hoover                                           2464   19      229       31:26.78     10:08/M
       7    Erica Schroth                                          3054   24      232       31:34.52     10:11/M
       8    Holly Acker                                             605   22      264       35:01.53     11:18/M

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Falyn Kiebler                                          2471   26       47       21:08.62      6:49/M
       2    Amanda Showers                                         3065   29       53       21:29.50      6:56/M
       3    Sarah Cox                                              2560   29      117       24:18.87      7:50/M
       4    Andrea Michaels                                        2498   25      144       25:40.52      8:17/M
       5    Andie Petrunak                                         3119   29      164       26:56.49      8:41/M
       6    Brittany Greeley                                       2205   25      177       27:46.26      8:57/M
       7    Kelsey Randolph                                        2568   26      181       27:52.67      8:59/M
       8    Nur Cardakli                                           1700   25      204       28:57.18      9:20/M
       9    Amanda Loscar                     Ebensburg  PA        2486   25      263       35:01.13     11:18/M
      10    Kylee Meyer                                            2540   28      266       35:05.19     11:19/M
      11    Kelsey Clark                                           2552   26      267       35:05.20     11:19/M
      12    Erica Wilson                                           3097   27      290       43:52.80     14:09/M
      13    Emilee Candelaria                                      1698   28      292       44:23.48     14:19/M

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Alaina Smith                      Summerhill  PA       3068   33       41       20:43.67      6:41/M
       2    Jennifer Long                                          2484   31       96       23:37.45      7:37/M
       3    Amanda Miller                                          3151   30      115       24:17.11      7:50/M
       4    Beth Albeck                                             607   34      140       25:36.76      8:15/M
       5    Santina Gailey                                         2586   34      153       26:10.50      8:26/M
       6    Aubrey Saccol                                          3049   31      161       26:42.95      8:37/M
       7    Kim Meloy                                              2496   33      163       26:49.51      8:39/M
       8    Kelsey Renz                       Altoona  PA          2571   33      193       28:18.65      9:08/M
       9    Janelle Shetrom                                        2574   34      198       28:38.47      9:14/M
      10    Michelle Peoples                                       3032   31      209       29:12.26      9:25/M
      11    Janey Schwind                                          3117   30      223       30:33.99      9:51/M
      12    Christina Light                                        2480   34      224       30:46.22      9:55/M
      13    Robyn Bechtel                                          2529   31      235       31:50.89     10:16/M
      14    Megan Biega                                             698   31      240       32:30.52     10:29/M
      15    Cortney Mahle                                          2575   34      243       32:46.52     10:34/M
      16    Angela Sharer                                          3059   32      255       33:47.51     10:54/M
      17    Debra Mazzei                                           2592   34      260       34:55.22     11:16/M
      18    Amber Marsh                       Johnstown  PA        2494   31      269       35:44.28     11:32/M
      19    Julie Lutz                                             2489   33      272       36:06.35     11:39/M
      20    Jami Grove                                             2569   32      278       37:07.78     11:58/M
      21    Riana Scott                                            3055   33      282       40:11.48     12:58/M

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jessica Holsinger                                      3130   38       31       20:12.50      6:31/M
       2    Mizpah Glenny                                          2198   36       34       20:22.67      6:34/M
       3    Shari Roberts                                          3045   35       43       20:49.53      6:43/M
       4    Dodie Mercer                                           3136   36       68       22:06.75      7:08/M
       5    Bethany Miller                                         2519   39      101       23:48.51      7:41/M
       6    Danielle Delpriore                                     2185   38      131       25:08.82      8:06/M
       7    Kate Kilcoyne                                          2473   35      146       25:48.12      8:19/M
       8    Lauren Vaughn                                          3089   35      150       25:56.76      8:22/M
       9    Sarah Dean                                             2184   35      162       26:49.26      8:39/M
      10    Amanda Seelye                                          2564   39      189       28:08.46      9:05/M
      11    Jessica Oswald                                         3024   38      197       28:31.48      9:12/M
      12    Jessica Ferguson                                       2191   38      208       29:09.22      9:24/M
      13    Lauren Leonard                                         3147   35      210       29:15.22      9:26/M
      14    Sarah Reed                                             3037   39      214       29:32.25      9:32/M
      15    Megan Shirk                                            3064   39      215       29:34.27      9:32/M
      16    Stacey Mytrysak                                        3016   36      217       30:00.80      9:41/M
      17    Julie Rishel                                           3043   37      221       30:32.22      9:51/M
      18    Lindsay Gahagan                                        3133   36      226       31:00.77     10:00/M
      19    Heather Sjolund                                        3067   36      247       32:59.37     10:38/M
      20    Nicole Bressler                                        2576   36      248       32:59.52     10:38/M
      21    Valerie Ballarotto                                      691   35      274       36:24.36     11:45/M
      22    Stephanie Ueth                                         3145   38      287       42:58.30     13:52/M

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tracy Orner                                            3022   41       88       23:09.13      7:28/M
       2    Stephanie Claar                                        3138   44       92       23:30.33      7:35/M
       3    Sonali Chopra                                          2544   40       93       23:30.33      7:35/M
       4    Diane Marlowe                                          2493   41       97       23:38.47      7:37/M
       5    Nikki Orsborne                                         3023   43      121       24:24.17      7:52/M
       6    Amber Bott                                             2583   42      158       26:37.14      8:35/M
       7    Wanda Vanish                                           2508   44      167       27:07.71      8:45/M
       8    Kosie Shepherd-Poraela                                 3062   40      176       27:38.76      8:55/M
       9    Andrea Miller                                          2499   41      180       27:48.76      8:58/M
      10    Laura Papcunik                    Summerhill  PA       3028   40      186       28:02.52      9:03/M
      11    Kimberly Merritts                                      2497   43      188       28:07.43      9:04/M
      12    Starlette Sharp                                        3060   42      200       28:44.76      9:16/M
      13    Mary Anne Dibbins                                      2187   40      233       31:39.49     10:13/M
      14    Holly Hilderhoff                                       2553   41      256       33:47.72     10:54/M
      15    Helena McGahagan                                       2591   41      268       35:33.78     11:28/M
      16    Christa Rzasa                     Johnstown  PA        3046   41      270       35:44.38     11:32/M
      17    Heather Saleme                                         2554   42      271       35:57.20     11:36/M
      18    Suzy Baldassarre                                        689   41      276       36:37.43     11:49/M
      19    Jennifer Sell                                          3057   42      277       36:47.62     11:52/M
      20    Heather Sposato                                        3124   44      279       37:20.30     12:03/M
      21    Alexandra Sanchez                                      3050   42      281       40:11.46     12:58/M
      22    Gretchen Morningstar                                   3002   43      289       43:43.30     14:06/M

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tina Kunstbeck                    Altoona  PA          2477   45       48       21:13.10      6:51/M
       2    Kathleen Gilliland                                     2197   49       78       22:17.29      7:11/M
       3    Shirley Murray                                         3014   47       89       23:15.68      7:30/M
       4    Christina Dambeck                 Altoona  PA          2180   48       98       23:45.50      7:40/M
       5    Regina Ruggery                                         2578   46      104       23:52.50      7:42/M
       6    Heather High                                           2457   47      105       23:53.42      7:42/M
       7    Gina Graham                                            2201   47      107       23:58.25      7:44/M
       8    Ayren Sarver                                           2516   49      148       25:50.70      8:20/M
       9    Leslie Weyant                                          2527   49      168       27:08.26      8:45/M
      10    Sarah Tracy                                            2530   47      172       27:14.80      8:47/M
      11    Deb Schmidt                       Ebensburg  PA        3053   45      195       28:20.50      9:08/M
      12    Denise Wyant                      Duncansville  PA     3099   47      202       28:50.47      9:18/M
      13    Kelly Bottenfield                                       699   47      207       29:07.99      9:24/M
      14    Stephanie Fabian                                       3126   45      212       29:26.86      9:30/M
      15    Rebecca Solarczyk                                      3071   46      250       33:00.19     10:39/M
      16    Shannon Sawyer                                         3052   47      293       44:41.93     14:25/M

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Shelly Cable                                           1697   50       67       22:06.67      7:08/M
       2    Angie Saulnier                                         3051   52       69       22:08.72      7:08/M
       3    Jamie Greenawalt                                       2217   51       90       23:17.12      7:31/M
       4    Terri Rhone                                            2510   50      112       24:10.10      7:48/M
       5    Sue Franks                                             3153   53      114       24:13.60      7:49/M
       6    Patti Caswell                                          2525   52      145       25:41.11      8:17/M
       7    Mary Lorah                                             2485   53      171       27:14.26      8:47/M
       8    Joannie Nedwreski                 Ebensburg  PA        3017   52      205       29:02.69      9:22/M

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Gail Good                                              2513   56      111       24:09.25      7:47/M
       2    Deanna Sherry                     Ebensburg  PA        3063   55      122       24:29.11      7:54/M
       3    Stacy Roberts                                          2546   58      130       25:08.51      8:06/M
       4    Susan Eberhardt                   Altoona  PA          2521   55      135       25:21.73      8:11/M
       5    Starla Snyder                     East Freedom  PA     2522   57      136       25:22.93      8:11/M
       6    Shirley Petrunak                                       3120   55      173       27:21.47      8:49/M
       7    Tracey Tittle                                          3086   57      187       28:06.41      9:04/M
       8    Chrissey Wagner                                        2562   59      222       30:33.58      9:51/M
       9    Shelley McCall                                         2541   57      225       30:54.86      9:58/M
      10    Jeannette Shannon                                      3146   58      234       31:45.24     10:15/M
      11    Brenda Burnosky                                        1695   59      265       35:03.53     11:18/M
      12    Dee Young                                              3110   57      285       41:49.28     13:29/M

Female 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Amy Brisbin                                            2505   60       99       23:47.26      7:40/M
       2    Joyce Grow                                             2588   60      139       25:32.26      8:14/M
       3    Alane Adams                                             606   63      185       28:02.51      9:03/M
       4    Angeline Leeper                                        2478   64      218       30:18.44      9:46/M
       5    Sherry Phillips                   Altoona  PA          3033   62      230       31:27.77     10:09/M
       6    Tina Honkus                                            2463   63      258       34:29.39     11:07/M
       7    Mona Petre                                             3125   63      286       42:30.47     13:43/M

Female 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jolene Kopriva                                         2474   66      196       28:30.24      9:12/M

Female 70 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Christine Wagner                                       3092   70      254       33:39.39     10:51/M

Male OVERALL 5K Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    AJ Kelly                          Altoona  PA          2518   38        1       15:24.98      4:58/M
       2    Tyler Napora                                           3131   19        2       15:28.94      4:59/M
       3    Haden Boutiller                                        1574   20        3       15:40.18      5:03/M

Male 6 to 8

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kyle Gailey                                            2585   8       152       26:10.12      8:26/M

Male 9 to 11

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Troy Ruggery                                           2581   11       49       21:15.75      6:51/M
       2    Braxton Walker                                         3150   9       102       23:49.11      7:41/M
       3    Austin Carper                     Ebensburg  PA        1701    9      156       26:17.21      8:29/M
       4    Anderson Sharer                                        3058    9      216       29:50.52      9:37/M
       5    Henry Morningstar                                      3004   11      249       32:59.98     10:38/M

Male 12 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tyler Miller                                           2600   14       11       17:26.24      5:37/M
       2    Trent Querry                                           3148   14       29       20:00.85      6:27/M
       3    Gavien Ball                                             690   13       61       21:49.77      7:02/M
       4    Kurt Ruggery                                           2580   14      103       23:49.32      7:41/M
       5    Joe Tracy                                              2532   13      137       25:28.10      8:13/M
       6    Cormac Tracy                                           2533   12      166       27:06.90      8:45/M
       7    Seth Asperi                                            3141   12      203       28:52.27      9:19/M

Male 15 to 18

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Christopher Love                                       2487   15        6       16:15.43      5:15/M
       2    Kyle Ruggery                                           2582   17       10       17:13.99      5:33/M
       3    George Boutiller                                       1573   15       15       18:02.74      5:49/M
       4    Josh Krise                                             2476   18       16       18:05.24      5:50/M
       5    Walt Wedel                                             3134   18       19       18:55.34      6:06/M
       6    Cody Sral                         Ebensburg  PA        3072   18       26       19:39.67      6:20/M
       7    Joshua Platt                                           3034   15       35       20:27.75      6:36/M
       8    Jack Donoughe                                          2188   17       71       22:10.15      7:09/M
       9    Christian Haberkorn               Johnstown  PA        2537   15       82       22:35.78      7:17/M
      10    Scott Montler                                          3149   15      128       24:53.70      8:02/M
      11    Mason Replogle                                         3038   15      129       24:57.76      8:03/M
      12    Connor Haberkorn                  Johnstown  PA        2538   15      147       25:50.49      8:20/M
      13    Easton Brown                                           2506   18      160       26:37.76      8:35/M
      14    Dominick Baldassarre                                    688   15      175       27:27.30      8:51/M
      15    Jacob Aspen                                            3155   15      192       28:16.81      9:07/M
      16    Aidn Schiki                                            3144   17      291       44:23.25     14:19/M

Male 19 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Luke Rullery                                           3122   19        4       15:57.49      5:09/M
       2    Samuel Mills                                           2627   24       17       18:20.40      5:55/M
       3    Trevor Palfey                                          3026   20       18       18:42.15      6:02/M
       4    Samuel Martinsen                                       2561   19       20       19:13.76      6:12/M
       5    A J Labriola                                           3154   20       21       19:15.47      6:13/M
       6    Christian Steele                  Martinsburg  PA      3073   21       25       19:39.47      6:20/M
       7    Matt Steele                                            3074   23       39       20:33.99      6:38/M
       8    Matt Young                                             3111   21       42       20:45.25      6:42/M
       9    Caleb Crawford                                         2528   19       55       21:37.95      6:58/M
      10    Sergio Slobodnik                                       2548   19       81       22:35.39      7:17/M
      11    Zach Nedwoeski                                         3140   24      191       28:16.77      9:07/M
      12    Nick Kasisky                                           2467   23      237       31:54.58     10:17/M
      13    Douglas Morningstar                                    2785   19      288       43:42.52     14:06/M

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jonathan Makoczy                  Portage  PA          2491   28        5       16:10.95      5:13/M
       2    Mark Brumbaugh                                         1693   25       32       20:12.71      6:31/M
       3    Alex Schwind                                           2598   29       52       21:23.50      6:54/M
       4    Tyler Kiebler                                          2472   28       75       22:13.40      7:10/M
       5    Josh Burwell                                           3137   27      100       23:47.70      7:40/M
       6    Colin Garner                                           2196   25      143       25:40.33      8:17/M
       7    Tyler Mandley                                          3129   27      231       31:32.77     10:10/M

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bill Rebold                                            2596   33       45       21:05.75      6:48/M
       2    Marc Wisniewski                                        2577   34       46       21:08.12      6:49/M
       3    Nathan Bowen                                           3127   33       57       21:41.00      7:00/M
       4    Michael Renz                                           2572   34       58       21:41.91      7:00/M
       5    Derik Tomlinson                                        3087   31       60       21:47.25      7:02/M
       6    Chris Hawn                                             3143   33       76       22:13.63      7:10/M
       7    Kevin Reasbeck                                         3036   32      169       27:12.65      8:46/M
       8    Nicholas Kramkowski                                    2475   31      219       30:21.50      9:47/M
       9    K-Dog Bell                                              695   32      228       31:17.94     10:05/M

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dean Banko 5                                           2526   36        7       16:26.37      5:18/M
       2    Ron Liscio                                             2481   35        9       17:09.49      5:32/M
       3    Tom Hallinan                                           2244   35       14       17:52.19      5:46/M
       4    Randy Casper                                           2189   38       38       20:31.83      6:37/M
       5    Ricky Kruise                                           2534   36       54       21:34.70      6:57/M
       6    Christopher Henson                Salix  PA            2357   38       66       22:06.10      7:08/M
       7    Jason Smith                       Summerhill  PA       3069   35      108       24:05.18      7:46/M
       8    Eric Latchford                    Tyrone  PA           3142   37      123       24:33.99      7:55/M
       9    Jason Oswald                                           2595   37      132       25:16.13      8:09/M
      10    David Albeck                                            608   38      141       25:36.97      8:15/M
      11    Matthew Bender                                          696   35      154       26:10.70      8:26/M
      12    Patrick Rhoa                                           3039   37      184       27:56.57      9:01/M
      13    Josh Mazzei                                            2593   38      261       34:55.78     11:16/M
      14    James Pruitt                                           3035   38      280       40:01.73     12:55/M

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Steve Keith                                            3135   40       13       17:49.49      5:45/M
       2    Stan Vaughn                                            3090   40       22       19:18.31      6:14/M
       3    Terry Walker 5                                         3093   43       28       19:59.00      6:27/M
       4    Jim Tracy                                              2531   44       59       21:45.65      7:01/M
       5    Chuck Pennington                  Altoona  PA          2511   42       73       22:12.41      7:10/M
       6    Joel Pheasant                                          3152   42       84       22:45.63      7:20/M
       7    John Pellegrino                                        3031   41       86       22:56.24      7:24/M
       8    Brian Vanish                                           2507   43       94       23:32.59      7:35/M
       9    Amos Mccoy                                             2495   41       95       23:37.25      7:37/M
      10    Steve Miller                                           2500   43      113       24:13.50      7:49/M
      11    Kirk Saleme                                            2555   43      118       24:22.75      7:52/M
      12    Scott Lantz                                            3128   41      178       27:46.26      8:57/M
      13    Tom Worthington Ii                                     3098   44      206       29:04.51      9:23/M
      14    Ryan Roberts                                           3044   41      242       32:38.13     10:32/M
      15    Adam Morningstar                                       2659   44      246       32:54.26     10:37/M

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rakesh Chopra                                          2542   45       12       17:38.37      5:41/M
       2    Ben Harader                       Altoona  PA          2523   45       24       19:38.74      6:20/M
       3    Frederick Oliveros                Johnstown  PA        3019   47       50       21:16.37      6:52/M
       4    Ryan Montag                                            3132   45       51       21:22.69      6:54/M
       5    Jeremy Hollinshead                                     2461   47       62       21:56.73      7:05/M
       6    Mike Kick                         Portage  PA          2470   48       64       22:01.21      7:06/M
       7    Owen Roth                                              2597   45       72       22:11.58      7:09/M
       8    Mark Cable                                             1696   48       87       23:02.14      7:26/M
       9    Alfred Baldassarre                                      687   49      275       36:37.23     11:49/M

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rich Love                                              2488   54        8       16:26.98      5:18/M
       2    Randy Tarpey                                           3084   54       44       21:02.23      6:47/M
       3    Eric Rhode                                             3040   50       70       22:08.72      7:08/M
       4    John Ruggery                                           2579   52       79       22:22.50      7:13/M
       5    Dean Hilderhoff                                        2550   54       91       23:21.74      7:32/M
       6    Scott Shearman                    Windber  PA          2573   50      109       24:05.58      7:46/M
       7    Tom Chernisky                                          2161   54      126       24:49.87      8:00/M
       8    Carl Musselman                                         3015   52      138       25:31.48      8:14/M
       9    Derin Moore                                            2536   54      142       25:37.79      8:16/M
      10    Mike Rhone                                             2524   52      165       26:57.31      8:42/M
      11    Ron Young                                              3112   54      284       41:48.79     13:29/M

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Michael Hippo                     Altoona  PA          2589   55       80       22:35.25      7:17/M
       2    Joe Franco                                             2504   57      119       24:23.26      7:52/M
       3    Mitch Steele                      Martinsburg  PA      2565   56      120       24:23.51      7:52/M
       4    Rick Tomlinson                                         3088   58      199       28:39.25      9:15/M
       5    Brian McCall                                           2539   58      201       28:48.76      9:17/M

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jim Adams                                              2501   63       56       21:40.10      6:59/M
       2    Randy Mallory                     Mahaffey  PA         2492   62       65       22:03.75      7:07/M
       3    Jim Logue                                              2483   60       77       22:15.45      7:11/M
       4    Tim Hallinan                                           2502   64      106       23:53.75      7:42/M
       5    Jim Davidson                                           2535   60      170       27:12.85      8:46/M
       6    Joe Orr III                                            3121   63      220       30:23.52      9:48/M
       7    Dave Despot                                            2186   63      238       32:11.49     10:23/M
       8    Gary Honkus                                            2462   62      241       32:31.23     10:29/M
       9    Rick Heath                                             2337   60      244       32:46.72     10:34/M
      10    Steve Beschler                                          697   64      253       33:25.27     10:47/M
      11    Jeff Logue                                             2482   62      257       33:58.77     10:57/M
      12    Dwain Pegues                                           3030   62      294       45:33.55     14:42/M

Male 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jim Grazier                                            2517   66      125       24:39.24      7:57/M
       2    Bill Kibler                                            2590   66      133       25:16.83      8:09/M
       3    Brad Westhafer                                         3094   68      194       28:18.76      9:08/M
       4    David Leeper                                           2479   66      211       29:25.13      9:29/M

Male 70 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    John Stump                                             3075   78      151       26:02.51      8:24/M
       2    Bill Harshman                                          2503   73      179       27:47.12      8:58/M
       3    David Ollman                                           3021   78      239       32:28.52     10:28/M
       4    Bob Snyder                                             2199   77      295       45:51.55     14:47/M

2 MILE RUN

Female OVERALL 2 MILE RUN Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Hailey Kravetz                                          976   13       12       15:50.29      7:55/M

Female 1 to 5

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lena Ballos                                             239    5      131       27:59.33     14:00/M
       2    Kendalynn Hoover                                        572    4      144       32:33.98     16:17/M
       3    Clara Cerully                                          4012    5      150       35:36.58     17:48/M

Female 6 to 8

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Julia VanKleunen                                       4037   8        22       16:46.54      8:23/M
       2    Norah Harpster                                         4064   7        62       21:15.96     10:38/M
       3    Cagney Cameron                                          248    7       79       22:39.55     11:20/M
       4    Gabby Harpster                                         4062   8        89       22:56.53     11:28/M
       5    Maya Soisson                                            967    7       95       23:18.90     11:39/M
       6    Giavanna Fouse                                         4004    6      113       24:34.58     12:17/M
       7    Nina Chopra                                             982    7      145       33:50.76     16:55/M

Female 9 to 11

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Josie Watt                                             4041   10       20       16:37.75      8:19/M
       2    Sophia Mcclelland                                       582   10       37       19:01.25      9:31/M
       3    Maurie Querry                                          4054   10       53       20:22.75     10:11/M
       4    Morgan Kruggry                                         4056   11       54       20:23.64     10:12/M
       5    Ashlyn Carruthers                                      4025   10       55       20:31.67     10:16/M
       6    Olivia Rishel                                          4042   10       56       20:38.91     10:19/M
       7    Riley Harpster                                         4061   11       60       21:15.55     10:38/M
       8    Leela Chopra                                            981   10       67       21:42.32     10:51/M
       9    Paige Carper                                           4023   11       72       22:11.17     11:06/M
      10    Teagan Harpster                                        4065   9        87       22:56.33     11:28/M
      11    Isabella Sloey                                          602   10      119       25:28.81     12:44/M

Female 12 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Alana Rinehart                                          593   12       13       16:07.55      8:04/M
       2    Hailey Beauchamp                                        243   13       48       19:59.51     10:00/M
       3    Madison Mclaurin                                        584   12       65       21:28.87     10:44/M
       4    Sela Cameron                                            249   14       83       22:52.46     11:26/M

Female 15 to 18

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Frida Shuke                                            4030   16       15       16:27.94      8:14/M
       2    Josie Shuke                                            4031   15       19       16:36.51      8:18/M
       3    Molly Pfahler                                          4003   18       80       22:44.82     11:22/M
       4    Danielle Mueller                                       4047   15      116       25:19.53     12:40/M
       5    Alexis Mueller                                         4046   16      117       25:19.73     12:40/M
       6    Anna Sloey                                              600   18      121       25:39.17     12:50/M

Female 19 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Allison Shuke                                          4029   21       17       16:30.82      8:15/M
       2    Kate Altmanshofer                                      4052   19       33       18:16.31      9:08/M
       3    Olivia Drake                                           4026   23       41       19:24.31      9:42/M
       4    Maddie Ferner                                          4066   21       51       20:13.74     10:07/M
       5    Meghan Grassius                                        4021   22       90       22:59.81     11:30/M
       6    Lauren Hall                                             562   21      105       24:15.57     12:08/M

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Chelsy Neugebauer                                       989   29       24       17:00.16      8:30/M
       2    Elsa Dively                                             965   27       34       18:25.69      9:13/M
       3    Shalen Steinbugl                                        994   25       42       19:27.56      9:44/M
       4    Abigail Kurtz                                           576   26       70       22:01.94     11:01/M
       5    Kaitlin Steinbugl                                       992   27       74       22:19.54     11:10/M
       6    Chelsey Beiswenger                                     4020   27       91       23:01.23     11:31/M
       7    Lauren Burchfield                                       245   25       94       23:12.75     11:36/M
       8    Kara Carper                                            4055   27      102       24:07.82     12:04/M
       9    Kayla Mctavish                                          587   29      106       24:17.62     12:09/M
      10    Danielle Raichle                                        579   28      120       25:36.51     12:48/M
      11    Ashley Harclerode                                       563   25      143       32:33.84     16:17/M

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Amanda Myers                                            589   34       29       17:53.59      8:57/M
       2    Lauren Rhodes                                          4035   30       40       19:15.79      9:38/M
       3    Stephanie Mcclelland                                    583   34       59       21:01.92     10:31/M
       4    Jeana Schellhammer                                     4043   33      108       24:18.65     12:09/M
       5    Samantha Kimberling                                    4027   30      109       24:18.83     12:09/M
       6    Samantha Sowers                                         991   30      123       25:51.58     12:56/M
       7    Marissa Cerully                                        4011   34      151       35:36.58     17:48/M

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Grabrielle Boonie                                      4050   39       26       17:22.49      8:41/M
       2    Amanda Hicks                                            568   37       35       18:32.53      9:16/M
       3    Elizabeth Heverly                                       567   38       77       22:30.17     11:15/M
       4    Jennifer Soisson                                        966   36       96       23:20.12     11:40/M
       5    Amy Sinisi                                             4034   37      111       24:30.61     12:15/M
       6    Aubry Hoffman                     Altoona  PA          4009   35      115       24:40.32     12:20/M
       7    Stef Carper                                            4024   37      118       25:27.29     12:44/M
       8    Fawne Ballos                                            238   36      132       27:59.33     14:00/M
       9    Morgan Hoover                                           573   37      141       32:33.55     16:17/M

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Julie Pheasant                                          591   40       16       16:28.56      8:14/M
       2    Dusty Sharer                      Tyrone  PA            599   42       18       16:31.42      8:16/M
       3    Rebecca Seymour                                         595   40       23       16:46.75      8:23/M
       4    Amy VanKleuenen                                        4033   40       49       20:07.41     10:04/M
       5    Shannon Cameron                                         250   42       78       22:39.32     11:20/M
       6    Jennifer Wagner                                         996   43       84       22:52.49     11:26/M
       7    Erin Fouse                                             4005   41      112       24:34.26     12:17/M
       8    Elsie Gibney                                           4068   42      149       35:24.65     17:42/M

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Veronica Depetro                                        554   48       44       19:31.28      9:46/M
       2    Rashmi Dod                                              988   48       68       21:42.32     10:51/M
       3    Lori Brown                                              970   48       85       22:52.57     11:26/M
       4    Brandee Ednie                                           558   45      126       26:00.57     13:00/M
       5    Meera Bajwa                                             980   45      130       27:52.80     13:56/M
       6    Cindy James                                            4049   49      134       28:25.58     14:13/M
       7    Deena Donnelly                    Altoona  PA          4016   49      135       28:25.73     14:13/M
       8    Theresa Forgas                                         5656   46      138       30:29.34     15:15/M

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jami Hall                                               561   50       25       17:05.55      8:33/M
       2    Anita Bowers                                            244   52       45       19:40.79      9:50/M
       3    Christine Hess                                          565   54       57       20:45.84     10:23/M
       4    Shari Hinish                                            570   50       58       20:56.81     10:28/M
       5    Deanna Gibbons                                          975   50       86       22:53.27     11:27/M

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Christy Huber                                           574   55       21       16:43.47      8:22/M
       2    Lisa Appleby                                           4057   59       69       21:44.79     10:52/M
       3    Susan Kuhn                                             4013   59       75       22:23.27     11:12/M
       4    Lisa Ebersole                                           557   57      137       30:28.53     15:14/M

Female 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Elaine Smithmyer                                        604   68       82       22:50.33     11:25/M

Female 70 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lalli Chopra                                            983   76       66       21:42.12     10:51/M
       2    Eleanor Nash                                            590   81      139       30:57.67     15:29/M

Male OVERALL 2 MILE RUN Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ben Love                                                578   15        1       11:09.14      5:35/M

Male 1 to 5

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jeevan Chopra                                           984    5       73       22:16.67     11:08/M
       2    Shay Chopra                                             985    3      146       33:58.84     16:59/M

Male 6 to 8

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1     Caleb Cox                                             4060   8        14       16:27.53      8:14/M
       2    Evan Lake                                              4017    7       52       20:13.81     10:07/M
       3    Jack Carper                                            4051   7        92       23:06.78     11:33/M
       4    Matthias Mcclelland                                     581    7      104       24:12.94     12:06/M
       5    Avery Sowers                                            990    7      122       25:45.57     12:53/M
       6    Sawyer Gibney                                          4067   6       147       35:19.34     17:40/M

Male 9 to 11

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Vincent Seymour                                         597   10       27       17:26.31      8:43/M
       2    Braxton Walker                                          997    9       28       17:46.84      8:53/M
       3    Patrick VanKleunen                                     4038   9        39       19:15.31      9:38/M
       4    Wesley Hicks                                            569   10       46       19:57.59      9:59/M
       5    Noah Forgas                                            4044   10      101       24:07.82     12:04/M

Male 12 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dom Watt                                               4039   14        3       13:58.20      6:59/M
       2    Patryck Webster                                         979   14        4       14:31.56      7:16/M
       3    Isaac Watt                                             4040   12        9       15:40.33      7:50/M
       4    Ryen Webster                                            978   13       10       15:42.55      7:51/M
       5    Camden Bilek                                           4022   13       31       18:05.24      9:03/M
       6    John Seymour                                            594   12       64       21:27.50     10:44/M
       7    Zane Ednie                                              559   12      125       25:59.80     13:00/M

Male 15 to 18

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    John Sloey                                              603   16       99       23:51.39     11:56/M
       2    Andrew Forgas                                          4045   15      124       25:53.25     12:57/M

Male 19 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Josh Foster                                            4053   19       76       22:23.29     11:12/M
       2    Nicalus Harclerode                                      564   24      142       32:33.55     16:17/M

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ryan Steinbugl                                          993   26       43       19:27.80      9:44/M
       2    Christopher Tsikalas                                   4032   27      107       24:18.24     12:09/M
       3    Zachary Burchfield                                      246   25      136       29:15.95     14:38/M

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Richard Cox                                            4059   34       93       23:09.66     11:35/M

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dean Banko 2                                            969   36        2       11:56.44      5:58/M
       2    James Beauchamp                                         972   39       47       19:59.51     10:00/M
       3    Joshua Mcclelland                                       580   36      103       24:10.75     12:05/M
       4    Jason Fouse                                            4006   39      114       24:36.81     12:18/M
       5    Tom Gibney                                             4069   37      148       35:24.26     17:42/M

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Terry Walker 2                                          998   43        5       14:53.29      7:27/M
       2    Daniel Molliver                                         588   41       11       15:48.46      7:54/M
       3    Jonathan VanKleunen                                    4036   43       50       20:07.41     10:04/M
       4    Chris` Lake                                            4018   42       61       21:15.76     10:38/M
       5    Paul Pfahler                                           4019   41       81       22:44.90     11:22/M
       6    Andrew Harpster                   Spruce Creek  PA     4063   43       88       22:56.33     11:28/M
       7    Jim Stiver                                             4010   40       97       23:28.82     11:44/M
       8    Eric Black                        Altoona  PA          4015   41      110       24:19.26     12:10/M
       9    Matt Ballos                                             240   40      133       28:00.76     14:00/M

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    John Brown                                              971   48       30       18:04.81      9:02/M
       2    Scott Soisson                                           968   47      129       27:41.52     13:51/M

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Regis Seymour                                           596   51        6       15:03.14      7:32/M
       2    Troy McCullough                                        4058   51        7       15:17.78      7:39/M
       3    Paul Hinkle, Jr.                                        571   54        8       15:34.66      7:47/M
       4    Jonathan Muss                                          5613   53       98       23:45.32     11:53/M
       5    Todd Mueller                                           4048   53      127       26:05.51     13:03/M

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    David S. Hess                                           566   57       36       18:43.13      9:22/M
       2    Tom Neugebauer                                         4001   55       38       19:12.98      9:36/M

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jim Kuhn                                               4014   60       71       22:02.77     11:01/M
       2    Mike Wagner                                            4002   64      100       23:57.52     11:59/M

Male 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Eric Clapper                                            553   65       63       21:22.92     10:41/M

Male 70 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Gene Hall                                               964   72       32       18:05.45      9:03/M
       2    Gary Rhodes                                             592   79      128       27:09.00     13:35/M
       3    James Woomer                                           1044   75      140       31:47.42     15:54/M

2 MILE WALK

Female OVERALL 2 MILE WALK Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Donna Stoltz                                           5307   59        1       20:27.86     10:14/M

Female 1 to 5

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Elena Mytrysak                                         2258   2        21       29:21.27     14:41/M
       2    Lilly Mytrysak                                         2253   4        22       29:21.63     14:41/M
       3    Karly Gochnour                                         5638   5        84       34:59.47     17:30/M
       4    Emma Wessner                                           1018    4       98       36:06.69     18:03/M

Female 6 to 8

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lilly Gochnour                                         5639   8        68       34:05.74     17:03/M
       2    Sophie Heverly                                         5255    7       71       34:08.60     17:04/M
       3    Nia Collins                                            5231    7       96       35:49.54     17:55/M
       4    Abigail Bevan                                          5633   7       118       37:56.17     18:58/M
       5    Sophia Hicks                                           5256    8      120       38:07.60     19:04/M

Female 9 to 11

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jessica Becker                                         5204    9       10       25:18.30     12:39/M
       2    Brooklyn Lambert                                       5272   10       42       31:36.86     15:48/M
       3    Sage Capone                                            5218   10       46       31:47.66     15:54/M
       4    Ella Heverly                                           5253    9       70       34:06.16     17:03/M
       5    Avery Cox                                              5234   11       81       34:49.66     17:25/M
       6    Evelyn Collins                                         5229    9       90       35:29.61     17:45/M

Female 12 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sarah Weakland                                         5317   12       25       29:43.15     14:52/M
       2    Moira Miller                                           5337   12       66       33:55.34     16:58/M
       3    Ava Mayer                                              5622   12       74       34:26.91     17:13/M

Female 15 to 18

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kylene Iachini                                         5267   18      108       36:57.41     18:29/M
       2    Kailey Bilek                                           5628   15      117       37:56.17     18:58/M
       3    Olivia Peteuil                                         5286   18      146       41:02.68     20:31/M

Female 19 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Emily Altmanshafer                                     5659   20       52       32:59.80     16:30/M
       2    Kaylyn Yeager                                          5325   19       59       33:18.82     16:39/M
       3    Haleigh Zeiders                                        5329   21      105       36:28.41     18:14/M
       4    Elizabeth Harris                                       5252   24      148       41:03.79     20:32/M

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tia Williams                                           5320   28       19       28:47.14     14:24/M
       2    Jessica Roland                                         5293   28       38       31:19.37     15:40/M
       3    Danielle Snyder                                        2256   27       80       34:38.66     17:19/M
       4    Shannon Russell                                        5295   29      115       37:14.88     18:37/M
       5    Emily Stiles-Krug                                      5303   26      138       40:33.17     20:17/M

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Amanda Kopriva                    Hollidaysburg  PA    5650   30       55       33:08.66     16:34/M
       2    Casey Hartman                     Altoona  PA          5349   31       73       34:10.41     17:05/M
       3    Lindsey Clapper                                        5344   31      103       36:24.83     18:12/M
       4    Schawnee Karabinos                                     5269   34      131       39:33.64     19:47/M
       5    Lindsey Recchia                                        5651   33      154       41:51.68     20:56/M
       6    Megan Butterbaaugh                                     5212   34      158       42:34.43     21:17/M
       7    Vanessa Britton                                        5209   32      167       44:39.83     22:20/M

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Christy Nau                       Bellwood  PA         5614   37       13       26:58.22     13:29/M
       2    Jennifer Cox                                           5235   39       82       34:50.16     17:25/M
       3    Angela Gochnour                                        5637   36       85       34:59.88     17:30/M
       4    Courtney Paul-Wessner                                  5282   38      100       36:09.12     18:05/M
       5    Kathleen Iachini                                       5266   38      110       37:02.16     18:31/M
       6    Jacki White                                            5319   39      142       40:42.42     20:21/M

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Erin Eckhard                                           5631   41       12       25:50.10     12:55/M
       2    Christine Capone                                       5216   44       79       34:36.40     17:18/M
       3    Sarah Seymour                                          5299   40       95       35:45.98     17:53/M
       4    Trina Collins                                          5232   42       97       35:50.75     17:55/M
       5    Jessica Cassarly                  Hollidaysburg  PA    5347   40      107       36:34.90     18:17/M
       6    Adrienne Bilek                                         5630   41      119       38:07.59     19:04/M
       7    Tracy Beachum                                          5625   40      134       39:58.16     19:59/M
       8    Carissa Baumgartner                                    5341   42      135       39:58.97     19:59/M
       9    Melissa Coho                                           5228   41      136       40:20.93     20:10/M
      10    Heather Peteuil                                        5285   44      145       40:55.67     20:28/M
      11    Vania Ferry                                            5623   42      149       41:12.17     20:36/M
      12    Tiffany Bartello                                       5168   44      152       41:33.60     20:47/M
      13    Laura Bevan                                            5635   41      160       42:41.80     21:21/M
      14    Heather Thomas                                         5308   43      172       46:45.18     23:23/M

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lisa Vaughn                                            5314   49       23       29:28.13     14:44/M
       2    Lori Stimer                                            5304   45       26       29:43.65     14:52/M
       3    Jen Cacciotti                                          5213   45       31       30:51.28     15:26/M
       4    Christine Baughman                                     5169   45       43       31:37.66     15:49/M
       5    Brenda Fix                                             5243   48       49       32:10.89     16:05/M
       6    Belinda Filer                                          5241   49       67       34:00.41     17:00/M
       7    Kelly Yeager                                           5326   46       78       34:36.16     17:18/M
       8    Jennifer Crawford                                      5664   47       83       34:58.41     17:29/M
       9    Caryn Soisson-Britton                                  5300   48       88       35:23.73     17:42/M
      10    Lori yeager                                            5616   47       99       36:07.88     18:04/M
      11    Wendy Reed                                             5291   49      155       42:00.43     21:00/M
      12    Alicia Lombardo                                        5643   49      170       44:58.68     22:29/M
      13    Kelly Munly                       Altoona  PA          5654   45      174       46:47.88     23:24/M

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kim Zimmerman                                          5330   50        5       24:54.10     12:27/M
       2    Debbie Zeiders                                         5328   51      106       36:28.92     18:14/M
       3    Michelle Zitsch                                        5332   52      125       38:51.74     19:26/M
       4    Kelly Stiles                                           5302   51      139       40:33.17     20:17/M
       5    Marilyn Albert                                         5101   53      168       44:39.83     22:20/M

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lori Clauto                                            5345   57        3       23:08.88     11:34/M
       2    Lisa Appleby                                           5111   59        4       24:40.26     12:20/M
       3    Janis Miller                                           5279   58       15       28:03.84     14:02/M
       4    Linda Mueller                                          5657   56       20       28:49.90     14:25/M
       5    Marianne Kennedy                                       5612   59       40       31:21.99     15:41/M
       6    Becky Lardieri                                         5632   58       54       33:06.93     16:33/M
       7    Annette Godissart                                      5249   56       64       33:51.25     16:56/M
       8    Fusun Cardakli                                         5220   55       69       34:06.15     17:03/M
       9    Bert Altmanslofer                                      5658   59      102       36:14.39     18:07/M
      10    Catherine Foor                                         5636   59      104       36:27.73     18:14/M
      11    Cathy Castellucci                                      5223   58      127       39:09.48     19:35/M
      12    Brenda Quarry                                          5289   59      144       40:51.45     20:26/M
      13    Anita Hoover                                           5259   58      163       42:51.61     21:26/M
      14    Rose Roub                                              5641   57      166       43:48.43     21:54/M

Female 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sherry Obert                      Bedford  PA          5144   64       11       25:39.89     12:50/M
       2    Beverly Kennedy                                        5271   63       28       30:16.65     15:08/M
       3    Jackie Logue                                           5274   63       33       30:55.33     15:28/M
       4    Nan Covert                                             5642   63       34       30:55.90     15:28/M
       5    Betsy Ellis                                            5238   61       72       34:09.16     17:05/M
       6    Patricia Hite                                          5258   62       86       35:00.66     17:30/M
       7    Mary Coho                                              5227   64      137       40:21.15     20:11/M
       8    Janet Hoover                                           5260   62      162       42:50.78     21:25/M

Female 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kathy Woods                                            5615   65       14       27:17.15     13:39/M
       2    Sue Brower                                             5210   69       27       30:15.65     15:08/M
       3    Jane Gearhart                                          5245   65       35       30:59.79     15:30/M
       4    Brenda Lochner                                         5617   69       39       31:21.79     15:41/M
       5    Adella Melotti                                         5278   68      111       37:09.13     18:35/M
       6    Jan Dunlap                                             5340   67      112       37:10.15     18:35/M

Female 70 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bonnie Smith                                           5237   73       44       31:38.68     15:49/M
       2    Marmie Pheasant                                        5287   83       47       32:00.47     16:00/M
       3    Renee Figart                                           5240   70      113       37:10.56     18:35/M
       4    Donna Quarry                                           5290   81      129       39:28.67     19:44/M
       5    Genny Catina                                           5225   79      140       40:34.38     20:17/M
       6    Barbara Rupert                                         5294   74      141       40:40.65     20:20/M
       7    Jane Thompson                                          5312   74      156       42:00.94     21:00/M

Male OVERALL 2 MILE WALK Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    John Westhafer                                         5318   63        2       20:39.86     10:20/M

Male 1 to 5

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Riley Millett                                          5280    5      150       41:21.18     20:41/M
       2    Harry Bevan                                            5634   5       161       42:42.93     21:21/M

Male 6 to 8

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lane Cassarly                                          5348    8       30       30:48.85     15:24/M
       2    Sawyer Baughman                                        5203    8       61       33:27.16     16:44/M
       3    James Seymour                                          5297    8       91       35:32.16     17:46/M
       4    Nick Seymour                                           5298    7       93       35:35.41     17:48/M
       5    Carter Jordan                                          5645   6       171       44:59.23     22:30/M

Male 9 to 11

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Blaze Robenolt                                         5292    9       29       30:48.15     15:24/M
       2    Max Yeager                                             5327    9       57       33:11.91     16:36/M
       3    Jude Capone                                            5217    9       58       33:12.27     16:36/M

Male 12 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Aiden Miller                                           5338   13       62       33:47.36     16:54/M
       2    Wesley Baumgartner                                     5343   12      128       39:21.27     19:41/M
       3    Austin Beachum                                         5626   14      132       39:45.92     19:53/M
       4    Garrett Baumgartner                                    5342   14      133       39:46.14     19:53/M
       5    Eli Peteuil                                            5284   14      143       40:42.89     20:21/M
       6    Carson Pratt                                           5629   12      159       42:41.57     21:21/M

Male 15 to 18

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Christopher Iachini                                    5265   16       41       31:25.87     15:43/M

Male 19 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Scott Harding Jr                                       5251   19        6       24:54.64     12:27/M

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jordan Franks                                          2257   27       76       34:32.37     17:16/M
       2    Brandon Zitsch                                         5331   26      124       38:51.35     19:26/M

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Matt Karabinos                                         5268   32      130       39:33.44     19:47/M

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dan Baughman                                           5202   39       60       33:26.91     16:43/M
       2    John Wessner                                           1043   39      101       36:10.12     18:05/M
       3    Neil Heverly                                           5254   38      116       37:19.30     18:40/M
       4    Nick Recchia                                           5653   36      153       41:50.91     20:55/M

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Matt Cacciotti                                         5214   44       32       30:51.65     15:26/M
       2    Vincent Capone                                         5219   43       45       31:47.41     15:54/M
       3    Matthew Miller                                         5336   42       63       33:47.77     16:54/M
       4    Justin Collins                                         5230   42       92       35:32.41     17:46/M
       5    Chris Seymour                                          5296   43       94       35:35.53     17:48/M
       6    Chris Iachini                                          5264   42      109       37:01.58     18:31/M
       7    Scott Ballarotto                                       5139   41      123       38:44.85     19:22/M
       8    Mike Stephens                                          5301   40      173       46:45.59     23:23/M

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ryan Becker                                            5205   46        9       25:18.30     12:39/M
       2    Scott Harding                                          5250   46       51       32:55.90     16:28/M
       3    Ben Yeager                                             5323   45       77       34:36.16     17:18/M
       4    William Crawford                                       5663   49       87       35:02.16     17:31/M
       5    Don Britton                                            5208   48       89       35:24.14     17:42/M
       6    Ryann Pratt                                            5627   47      122       38:09.29     19:05/M
       7    Robert Zitsch                                          5333   49      126       38:53.37     19:27/M
       8    Chris Peteuil                                          5283   45      147       41:02.74     20:31/M
       9    Terry Jordan                                           5644   45      169       44:56.12     22:28/M

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Paul Vaughn                                            5315   50       50       32:41.59     16:21/M
       2    Bob Franks                                             5662   53       75       34:30.37     17:15/M
       3    Steve Bartello                                         5140   50      151       41:33.17     20:47/M
       4    Edward Carothers                                       5222   53      157       42:11.42     21:06/M

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Don Cade                                               5215   55        8       25:06.39     12:33/M
       2    Kc Cardakli                                            5221   55       17       28:34.81     14:17/M
       3    John Castellucci                                       5224   55       18       28:37.61     14:19/M
       4    Stephan Fix                                            5244   55       53       32:59.91     16:30/M
       5    Dave Miller                       Hollidaysburg  PA    5649   59       56       33:08.66     16:34/M

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Stewart Mcclelland                                     5277   63        7       24:59.63     12:30/M
       2    Alfred Godissart                                       5248   60       48       32:09.65     16:05/M
       3    John Hovenstine                                        5263   63      121       38:08.17     19:04/M
       4    Scott Hoover                                           5262   63      164       42:51.81     21:26/M
       5    Russell Hoover                                         5261   63      165       42:53.43     21:27/M

Male 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Robert Conte Sr                                        5233   69       16       28:06.89     14:03/M
       2    John Gearhart                                          5246   65       36       30:59.80     15:30/M
       3    Dave Dunlap                                            5339   67      114       37:10.58     18:35/M
       4    Rick Munly                                             5655   69      175       46:49.69     23:25/M

Male 70 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Paul Figart                                            5239   70       24       29:37.49     14:49/M
       2    William Obert                     Bedford  PA          5334   72       37       31:06.12     15:33/M
       3    Al Godissart                                           5247   83       65       33:51.66     16:56/M