EBENSBURG TURKEY TROT 5K

5K

Age Group Results

November 28, 2019


Results By Miles of Smiles Timing Services

Female OVERALL Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Leah Anne Wirfel                  Fredonia  PA          621   27        8       18:52.18      6:05/M
       2    Edann Brady                       Coopersburg  PA        43   38       17       20:32.97      6:37/M
       3    Lauren Shaffer                    Portage  PA           498   16       26       21:15.59      6:51/M

Female MASTERS Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tina Kunstbeck                    Altoona  PA           313   44       53       23:11.95      7:29/M

Female 1 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Annaliese Niebauer                Ebensburg  PA         653   14       33       21:58.72      7:05/M
       2    Jocelyn Tatarko                   Fairview  PA          561   13       34       22:16.10      7:11/M
       3    Liliana Janosko                   Colver  PA            251   13       83       24:27.42      7:53/M
       4    Lydia Knarr                       Ebensburg  PA         277   14      103       25:23.18      8:11/M
       5    Maelyn Kutruff                    Flinton  PA           320   14      109       25:40.39      8:17/M
       6    Sophie Westrick                   Ebensburg  PA         610   13      146       27:06.79      8:45/M
       7    Blake Pennington                  Altoonaaltoonaé─˘s    439   10      164       27:34.46      8:54/M
       8    Jillian Bowman                    Strongstown  PA        39   14      168       27:48.10      8:58/M
       9    Grayson Gironda                   Ebensburg  PA         180   13      169       27:49.24      8:58/M
      10    Riley Kuhar                       Cranberry Twp  PA     642   13      184       28:20.49      9:08/M
      11    Olivia Lorenz                                           424   10      216       29:15.80      9:26/M
      12    Abbey Hines                       Lilly  PA             224    8      222       29:22.50      9:28/M
      13    Emma Etters                       Altoona  PA           135    8      231       29:35.17      9:33/M
      14    Nadia Daubert                     Summerhill  PA         97   13      250       30:02.84      9:41/M
      15    Gracie Emerick                    Damascus  MD          128   14      268       30:50.17      9:57/M
      16    Riley Hall                        Carrolltown  PA       200   12      291       31:40.17     10:13/M
      17    Alaina Long                       Ebensburg  PA         337   12      292       31:41.38     10:13/M
      18    Samantha Papcunik                 Summerhill  PA        428   11      302       31:53.75     10:17/M
      19    Avery Walker                      Ebensburg  PA         658    9      306       31:57.88     10:18/M
      20    Brynn Koscho                      Heilwood  PA          290   14      316       32:20.25     10:26/M
      21    Morgan Lund                       Huntington  NY        347   14      324       33:04.15     10:40/M
      22    Mallory Veith                     Knoxville  TN         584   13      345       33:57.50     10:57/M
      23    Emma Watt                         Pasadena  MD          596    9      352       34:25.50     11:06/M
      24    Lyla Ostrich                      Johnstown  PA         670    6      396       37:18.89     12:02/M
      25    Ava Barra                         Ebensburg  PA          14   12      398       37:24.79     12:04/M
      26    Averi Ruddock                     Clymer  PA            481   10      412       38:18.14     12:21/M
      27    Mya Kehn                          Windber  PA           264   12      424       39:10.90     12:38/M
      28    Alivia Ruddock                    Clymer  PA            480   10      425       39:12.12     12:39/M
      29    Ruth Remillard                    Ebensburg  PA         466    9      431       39:26.77     12:43/M
      30    Kamryn Kamzik                     Johnstown  PA         256   14      451       40:43.69     13:08/M
      31    Allie Morgan                      Ebensburg  PA         400   12      453       40:50.26     13:10/M
      32    Claire Long                       Ebensburg  PA         338   12      469       42:18.47     13:39/M
      33    Layla Harshbarger                 Johnstown  PA         208   10      474       42:24.24     13:41/M
      34    Aunika Brooks                     Cherry Tree  PA        45    8      487       43:30.64     14:02/M
      35    Cora Koscho                       Heilwood  PA          291    9      488       43:32.26     14:03/M
      36    Madelyn Wandel                    Ebensburg  PA         594   12      491       43:37.77     14:04/M
      37    Cecelia Chirdon                   Mars  PA               63    9      495       44:03.33     14:13/M
      38    Abby Miller                       Patton  PA            394    8      504       44:12.49     14:15/M
      39    Indi Knox                         Raiford  FL           278   11      514       45:16.91     14:36/M
      40    Bryn Wandel                       Ebensburg  PA         591   10      523       46:09.32     14:53/M
      41    Hannah Beyer                      Sidman  PA             33   12      524       46:16.53     14:55/M
      42    Jillian Mcclelland                Johnstown  PA         375   10      547       50:32.47     16:18/M
      43    Jenna Smith                       Almont  MI            527   14      578       56:54.78     18:21/M

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Stella Kuntz                      Ebensburg  PA         317   15       28       21:21.72      6:53/M
       2    Jenna Smith                       Ebensburg  PA         528   16       42       22:43.95      7:20/M
       3    Abigail Walwro                    Colver  PA            589   16       51       23:05.87      7:27/M
       4    Faith Wilson                      Ebensburg  PA         618   15       58       23:31.23      7:35/M
       5    Marlow Soyka                      Ebensburg  PA         538   15       63       23:42.43      7:39/M
       6    Aggie Hoover                      Hollidaysburg  PA     234   16       65       23:43.44      7:39/M
       7    Grace Gerlach                     Johnstown  PA         166   18       77       24:04.73      7:46/M
       8    Ella Vrabel                       Ebensburg  PA         650   16       95       25:11.23      8:07/M
       9    Rebecca Cree                      Ebensburg  PA          85   15      147       27:06.98      8:45/M
      10    Emily Claar                       Imler  PA              70   19      152       27:16.18      8:48/M
      11    Emily Hoppel                      Ebensburg  PA         236   16      294       31:45.50     10:15/M
      12    Megan Dumm                        Northern Cambria  P   119   17      296       31:50.74     10:16/M
      13    Makaylah Koscho                   Heilwood  PA          294   15      304       31:56.34     10:18/M
      14    Molly Krumenacker                 Nicktown  PA          309   16      336       33:36.14     10:50/M
      15    Giana Ruddock                     Clymer  PA            482   15      350       34:19.28     11:04/M
      16    Claire Daubert                    Summerhill  PA         96   15      356       34:32.12     11:08/M
      17    Saige Mazenko                     Hastings  PA          374   18      371       35:31.59     11:27/M
      18    Katie Offman                      Heliwood  PA          418   17      459       41:21.74     13:20/M
      19    Zoe Anne Swank                    Wilmore  PA           558   17      538       48:45.29     15:44/M

Female 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jordan Hayward                    Ebensburg  PA         210   22      200       28:55.49      9:20/M
       2    Shelly Pompa                      Ashville  PA          447   22      214       29:12.36      9:25/M
       3    Jackie Bracken                    Ebensburg  PA          41   22      226       29:27.60      9:30/M
       4    Ashley Hildebrand                 Revloc  PA            220   23      230       29:34.93      9:32/M
       5    Laura Hildebrand                  Cresson  PA           222   20      241       29:47.13      9:36/M
       6    Shannon Link                      Carrolltown  PA       334   24      242       29:49.76      9:37/M
       7    Brittany Krug                     Tampa  FL             302   20      258       30:30.64      9:50/M
       8    Haley Krug                        Pinehurst  NC         303   23      261       30:33.50      9:51/M
       9    Hannah Navarro                    Sidman  PA            409   24      282       31:21.22     10:07/M
      10    Ashlee Seese                      Pen Argyl  PA         497   24      284       31:25.51     10:08/M
      11    Sara Fisanick                     Nicktown  PA          152   23      287       31:26.72     10:08/M
      12    Graci Hoppel                      Ebensburg  PA         237   20      295       31:46.24     10:15/M
      13    Melanie Wilkinson                 Cresson  PA           614   20      310       32:02.98     10:20/M
      14    Adrianne Kuhar                    Johnstown  PA         311   23      327       33:13.50     10:43/M
      15    Melissa Nealen                    Ebensburg  PA         411   21      344       33:54.25     10:56/M
      16    Nancy Rodriguez                   Holly Springs  NC     479   24      357       34:44.25     11:12/M
      17    Michelle Hildebrand               Revloc  PA            223   22      370       35:19.36     11:24/M
      18    Kaitlynne Jones                   Northern Cambria  P   253   21      404       37:55.51     12:14/M
      19    Sorina Leary                      Revloc  PA            324   23      413       38:23.75     12:23/M
      20    Rose Henzel                       Ebensburg  PA         218   21      448       40:32.73     13:05/M
      21    Abigail Swank                     Wilmore  PA           557   20      471       42:22.70     13:40/M
      22    Danielle Pompa                    Ebensburg  PA         446   23      482       43:12.14     13:56/M
      23    Emily Wesley                      Ebensburg  PA         607   24      536       48:16.48     15:34/M
      24    Jenna Maurey                      Ebensburg  PA         647   21      549       50:36.55     16:19/M
      25    Jocelyn Simmers                   Ebensburg  PA         509   21      557       51:45.44     16:42/M

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Julie Hallinan                    Pittsburgh  PA        201   28       59       23:36.11      7:37/M
       2    Sarah Klawinski                   Ebensburg  PA         274   27       60       23:37.33      7:37/M
       3    Morgan Mackenzie                  Somerset  PA          353   26      110       25:43.23      8:18/M
       4    Mara Krumenacker                  Nicktown  PA          308   29      118       25:59.53      8:23/M
       5    Ashley Eppley                     Pittsburgh  PA        134   25      132       26:30.86      8:33/M
       6    Leisha Stewart                    Johnstown  PA         546   26      180       28:14.71      9:06/M
       7    Hannah Clevenger                  Ebensburg  PA          76   27      196       28:50.51      9:18/M
       8    Molly Comperatore                 Portage  PA            81   28      204       29:00.18      9:21/M
       9    Katie Gentile                     Philadelphia  PA      162   25      319       32:25.89     10:27/M
      10    Melissa Ingraham                  Ebensburg  PA         246   27      322       32:34.60     10:30/M
      11    Amanda Loscar                     Ebensburg  PA         344   25      333       33:27.14     10:47/M
      12    Breanna Kochinsky                                       677   27      343       33:48.13     10:54/M
      13    Sarah Rex                         Windber  PA           468   27      385       36:41.30     11:50/M
      14    Tori Mcconnell                    Richmond  VA          385   26      392       36:55.94     11:55/M
      15    Jessica Emerick                   Dallas  TX            129   25      393       37:07.15     11:58/M
      16    Megan Zupanovic                   Harrisburg  PA        637   25      402       37:37.41     12:08/M
      17    Kiyla Berkey                      Hollsopple  PA         29   25      417       38:30.26     12:25/M
      18    Alyssa Mccombie                   Hastings  PA          378   27      432       39:27.76     12:44/M
      19    Courtney Richey                   Johnstown  PA         473   25      439       39:34.73     12:46/M
      20    Alyssa Potasnik                   Johnstown  PA         448   27      440       39:38.97     12:47/M
      21    Amanda Potasnik                   Philadelphia  PA      449   26      442       39:42.24     12:48/M
      22    Adrienne Dodson                   Ebensburg  PA         107   27      492       43:46.49     14:07/M
      23    Rachel Holland                    Bloomington  IN       233   29      500       44:11.86     14:15/M
      24    Megan Woloszyk                    Altoona  PA           623   29      541       49:01.96     15:49/M
      25    Shannon Schultz                   Belle Vernon  PA      493   26      559       51:55.44     16:45/M
      26    Kelly Richardson                  Pittsburgh  PA        471   28      562       52:20.52     16:53/M

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Alaina Smith                      Summerhill  PA        519   33       70       23:50.97      7:41/M
       2    Rebecca Martinazzi                Ebensburg  PA         369   31       80       24:14.41      7:49/M
       3    Katie Gillman                     Sidman  PA            177   31       99       25:14.17      8:08/M
       4    Jennie Thorne                     Avon  CO              565   34      121       26:07.98      8:25/M
       5    Ashlee Freter                     Hanover  MD           155   32      134       26:38.77      8:35/M
       6    Margo Petre                       Chest Springs  PA     442   33      162       27:33.65      8:53/M
       7    Melanie Farabaugh                 York  PA              147   34      165       27:34.64      8:54/M
       8    Amber Marsh                       Johnstown  PA         368   31      173       27:52.97      8:59/M
       9    Marcia Oé─˘connor                 Bridgeville  PA       425   33      176       28:02.29      9:03/M
      10    Sara Mastrine                     Pittsburgh  PA        370   30      213       29:12.35      9:25/M
      11    Christine Prohonic                Grapevine  TX         451   32      217       29:16.63      9:26/M
      12    Alyssa Gormish                    Saint Petersburg  F   183   31      229       29:28.21      9:30/M
      13    Laura Yeitz                       New Gloucester  ME    634   34      244       29:52.57      9:38/M
      14    Abby Link                         Riverview  FL         330   32      245       29:53.15      9:38/M
      15    Leah Brooks                                             549   32      247       29:57.55      9:40/M
      16    Ali Schilling                     Ebensburg  PA         489   33      265       30:40.38      9:54/M
      17    Alison Graab                      Washington  DC        187   34      266       30:46.93      9:55/M
      18    Lauren Gailey                     West Chester  PA      157   34      313       32:05.61     10:21/M
      19    Leah Brooks                       Ebensburg  PA          49   32      329       33:16.97     10:44/M
      20    Sharon Dubovecky                  Nicktown  PA          117   33      337       33:36.75     10:50/M
      21    Brittany Brydon                   Salixs  PA             51   34      342       33:46.71     10:54/M
      22    Elizabeth Thorell                 Philadelphia  PA      564   34      346       34:05.85     11:00/M
      23    Emily Kane                        Cranberry Twp  PA     259   34      362       34:51.35     11:15/M
      24    Amanda Kamzik                     Johnstown  PA         255   34      375       35:58.76     11:36/M
      25    Olivia Sutton                     Loretto  PA           556   31      378       36:03.88     11:38/M
      26    Christina Koren                   Ebensburg  PA         288   34      390       36:53.71     11:54/M
      27    Kimberly Callahan                 Warriors Mark  PA      57   32      391       36:54.92     11:54/M
      28    Elexis Molinick                   Pittsburgh  PA        399   31      395       37:15.64     12:01/M
      29    Brittany Farabaugh                Ebensburg  PA         144   30      401       37:34.16     12:07/M
      30    Sara Penatzer                     South Fork  PA        438   32      414       38:23.75     12:23/M
      31    Amanda Kinney                     Davidsville  PA       269   33      438       39:34.26     12:46/M
      32    Heather Heck                      Johnstown  PA         212   32      444       39:47.26     12:50/M
      33    Santina Hailey                                          676   34      452       40:49.41     13:10/M
      34    Polina Malone                     Poolesville  MD       362   34      455       40:50.62     13:10/M
      35    Allison Krischer                  Coraopolis  PA        299   34      458       41:07.76     13:16/M
      36    Debra Mazzei                                            674   34      466       41:57.27     13:32/M
      37    Haley Ondecko                     Frederick  PA         422   32      521       45:45.13     14:45/M
      38    Tara Mccombie                     Allison Park  PA      379   30      525       46:23.52     14:58/M
      39    Alexis Helsel                     Columbia  MD          214   34      526       46:32.43     15:01/M
      40    Genevieve Christ                  Sidman  PA             67   33      546       50:24.41     16:15/M
      41    Kristen Wyant                     Altoona  PA           629   33      552       50:59.92     16:27/M
      42    Kara Davidson                     Scottsdale  AZ         99   34      554       51:13.54     16:31/M
      43    Alexandra Creany                  Ebensburg  UT          83   30      576       56:15.97     18:09/M

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ashley Gillman                    Boyertown  PA         176   36       44       22:47.80      7:21/M
       2    Kristen Scott                     Pittsburgh  PA        494   35       68       23:49.97      7:41/M
       3    Charlene Smith                    Mount Joy  PA         520   36       76       24:03.16      7:45/M
       4    Kelly Krischer                    Mount Pleasant  SC    300   37      107       25:35.34      8:15/M
       5    Heather Link                      Carrolltown  PA       331   35      136       26:48.49      8:39/M
       6    Karianne Olsavsky                 Cranberry Twp  PA     420   35      183       28:20.49      9:08/M
       7    Leah Baxter                       Sidman  PA             22   35      191       28:40.24      9:15/M
       8    Kristin Sullivan                  Pittsburgh  PA        552   39      194       28:44.75      9:16/M
       9    Tiffany Farabaugh                 Ebensburg  PA         149   36      209       29:09.94      9:24/M
      10    Pamela Snyder Etters              Altoona  PA           536   39      236       29:43.74      9:35/M
      11    Marlena Hajdu                     Canonsburg  PA        197   39      246       29:55.71      9:39/M
      12    Darcy Rakar                       Ebensburg  PA         456   39      249       30:01.63      9:41/M
      13    Amy Beyer                         Ebensburg  PA          31   36      255       30:11.98      9:44/M
      14    Hilary Yahner                     Ebensburg  PA         631   37      260       30:32.67      9:51/M
      15    Loni Nist                         Friedens  PA          415   39      271       30:59.46     10:00/M
      16    Bethany Mcconnell                 Ebensburg  PA         380   37      275       31:12.72     10:04/M
      17    Becky Lorah                       Camp Hill  PA         342   39      290       31:39.35     10:13/M
      18    Lisa Janosik                      Johnstown  PA         249   38      301       31:53.75     10:17/M
      19    Tara Shultz                       Los Angeles  CA       506   35      305       31:56.45     10:18/M
      20    Melana Simms                      Johnstown  PA         513   38      309       32:02.37     10:20/M
      21    Nikki Parrish                     Denver  CO            430   39      315       32:15.20     10:24/M
      22    Jess Ferguson                     Ebensburg  PA         150   38      335       33:28.97     10:48/M
      23    Sunika Varner                     Sedalia  CO           579   35      338       33:37.98     10:51/M
      24    April Fallon                      Johnstown  PA         141   36      349       34:18.62     11:04/M
      25    Pamela Penatzer                   Summerhill  PA        437   36      366       34:57.50     11:16/M
      26    Anne Sutton                       Allison Park  PA      555   36      377       36:03.48     11:38/M
      27    Lindsey Skandsen                  Clear Brook  VA       517   39      380       36:23.51     11:44/M
      28    Courtney Myers                    Estell Manor  NJ      408   39      383       36:38.25     11:49/M
      29    Amy Koren                         Ebensburg  PA         286   36      389       36:53.71     11:54/M
      30    Nicole Jones                      Philadelphia  PA      254   35      405       37:55.90     12:14/M
      31    Kate Gionta                       Pittsburgh  PA        179   36      415       38:28.23     12:25/M
      32    Amy Melendez                      Fort Bragg  NC        392   37      416       38:29.65     12:25/M
      33    Julie Hines                       Lilly  PA             226   35      447       40:24.18     13:02/M
      34    Louise White                      Fishers  IN           611   38      454       40:50.62     13:10/M
      35    Jenica Harshbarger                Johnstown  PA         207   35      475       42:24.75     13:41/M
      36    Melissa Holby                     Strongstown  PA       231   37      477       42:33.73     13:44/M
      37    Ann Kordish                       Portage  PA           282   39      479       42:46.75     13:48/M
      38    Meghan Sinclair                   Ebensburg  PA         515   39      502       44:12.29     14:15/M
      39    Veronica Cavanaugh                                       50   35      507       44:48.87     14:27/M
      40    Tifani Knox                       Raiford  FL           279   37      515       45:26.66     14:39/M
      41    Jayelle Smith                     Williamsburg  PA      526   36      528       47:05.96     15:11/M
      42    Shannon Petrunak                  Emmaus  PA            444   38      543       49:05.83     15:50/M
      43    Danielle Giles                    Ebensburg  PA         172   39      544       50:18.45     16:14/M
      44    Amy Gmuca                         Johnstown  PA         648   37      548       50:36.54     16:19/M
      45    Cyndi Kruise                      Altoona  PA           306   37      550       50:39.37     16:20/M
      46    Hannah Stanley                    Pittsburgh  PA        543   36      553       51:13.36     16:31/M
      47    Stephanie Lytle                   Pittsburgh  PA        352   36      560       52:13.21     16:51/M

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Stephanie Claar                   Ebensburg  PA          71   44       84       24:32.89      7:55/M
       2    Samantha Markovich                Portage  PA           367   44      123       26:15.48      8:28/M
       3    Shannon Gironda                   Ebensburg  PA         181   41      151       27:15.98      8:47/M
       4    Tanya Yancovitz                   Johnstown  PA         633   42      157       27:28.49      8:52/M
       5    Naomi Pennington                  Altoonaaltoonaé─˘s    440   40      163       27:34.26      8:54/M
       6    Michele Jacoby                    Frederick  MD         248   42      171       27:51.75      8:59/M
       7    Krista Elston                     Pittsburgh  PA        127   44      174       27:56.20      9:01/M
       8    Ann Barry                         Bay Shore  NY          18   43      178       28:08.21      9:05/M
       9    Priscilla Hoffman                 Johnstown  PA         230   44      185       28:20.98      9:08/M
      10    Maria Kasecky                     Ebensburg  PA         261   40      203       28:58.74      9:21/M
      11    Evelyn Gill                       Marion Center  PA     174   44      234       29:41.41      9:35/M
      12    Manon Gill                        Indiana  PA           175   42      235       29:41.45      9:35/M
      13    Kelly Rainey                      Ebensburg  PA         455   40      251       30:04.67      9:42/M
      14    Kelly Mateljan                    Cresson  PA           371   44      259       30:31.24      9:51/M
      15    Amy Mottin                        Ebensburg  PA         403   41      272       30:59.66     10:00/M
      16    Erin Kirby                        Summerhill  PA        271   44      274       31:11.25     10:04/M
      17    Laura Gaunt                       Johnstown  PA         159   41      293       31:42.22     10:14/M
      18    Leslie Eget                       Crownsville  MD       125   44      298       31:51.75     10:16/M
      19    Laura Papcunik                    Summerhill  PA        427   40      314       32:13.99     10:24/M
      20    Kathryn Williamson                State College  PA     616   40      317       32:23.25     10:27/M
      21    Marlena Stevens                   Pittsburgh  PA        545   40      318       32:23.51     10:27/M
      22    Michaeleen Wilson                 Johnstown  PA         620   41      341       33:46.71     10:54/M
      23    Sonya Burkhart                    Ebensburg  PA          54   44      354       34:26.75     11:06/M
      24    Joy Clancy                        Hagerstown  MD         72   43      368       35:06.97     11:19/M
      25    Angela Lorenz                                           641   40      384       36:39.48     11:49/M
      26    Kristie Matevish                  Devon  PA             372   40      403       37:37.64     12:08/M
      27    Danea Koss                        Ebensburg  PA         671   43      421       38:48.33     12:31/M
      28    Kierisa Hockensmith               Summerhill  PA        227   42      430       39:21.26     12:42/M
      29    Tara Fabbri                       Ebensburg  PA         138   43      435       39:28.81     12:44/M
      30    Aggie Poole                                             678   43      457       41:02.23     13:14/M
      31    Beth Cinko                        Pittsburgh  PA         68   42      464       41:46.92     13:28/M
      32    Suzanna Long                      Ebensburg  PA         341   43      470       42:19.55     13:39/M
      33    Lisa Link                         Patton  PA            333   41      484       43:17.21     13:58/M
      34    Jackie Koscho                     Heilwood  PA          293   41      490       43:33.68     14:03/M
      35    Tina Smith                        Northern Cambria  P   533   42      493       43:49.34     14:08/M
      36    Rebecca Miller                    Patton  PA            398   44      503       44:12.31     14:15/M
      37    Maureen Barra                     Ebensburg  PA          16   43      505       44:17.52     14:17/M
      38    Sadie Chirdon                     Mars  PA               66   40      509       45:02.69     14:32/M
      39    Josyln Sorchilla                                        640   41      513       45:11.42     14:35/M
      40    Kassandra Cerveny                 Washington  DC         61   40      517       45:27.75     14:40/M
      41    Christa Rzasa                     Johnstown  PA         485   40      520       45:39.25     14:44/M
      42    Jennifer Wandel                   Ebensburg  PA         593   42      532       47:19.21     15:16/M
      43    Sara Costello                     Ebensburg  PA          82   42      539       48:45.34     15:44/M

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brenda Young                      Berkeley Springs  W   635   48      148       27:07.19      8:45/M
       2    Annie Clay                        Duncansville  PA       75   45      156       27:27.17      8:51/M
       3    Barbara Veith                     Knoxville  TN         582   47      158       27:30.61      8:52/M
       4    Rachel Hurtack                    Ebensburg  PA         241   46      179       28:11.42      9:05/M
       5    Christina Dambeck                 Altoona  PA            92   47      201       28:56.74      9:20/M
       6    Elizabeth Katrancha               Johnstown  PA         262   45      219       29:17.23      9:27/M
       7    Mary Dodson                       Ebensburg  PA         109   46      323       32:41.13     10:33/M
       8    Deb Schmidt                       Ebensburg  PA         491   45      334       33:27.56     10:47/M
       9    Denise Wyant                      Duncansville  PA      628   47      367       35:03.50     11:18/M
      10    Gregg Azenko                      Hastings  PA            8   47      372       35:32.11     11:28/M
      11    Marci Mazenko                     Hastings  PA          373   46      373       35:34.25     11:28/M
      12    Jill Emerick                      Damascus  MD          130   45      409       38:13.42     12:20/M
      13    Lori Fabrizio                     Johnstown  PA         140   49      419       38:33.51     12:26/M
      14    Jennifer Bowman                   Strongstown  PA        38   45      429       39:18.77     12:41/M
      15    Melissa Morgan                    Ebensburg  PA         402   46      462       41:40.11     13:26/M
      16    Kelly Hessler                     Johnstown  PA         219   45      473       42:23.51     13:40/M
      17    Kristi Kick                       Portage  PA           267   47      476       42:31.47     13:43/M
      18    Theresa Kuntz                     Ebensburg  PA         318   46      498       44:11.26     14:15/M
      19    Pam Long                          Ebensburg  PA         340   48      499       44:11.26     14:15/M
      20    Sherri Greene                     Ebensburg  PA         188   48      527       47:05.53     15:11/M
      21    Susan Dumm                        Nicktown  PA          120   45      529       47:18.16     15:15/M
      22    Jen Adams                         Cresson  PA             1   46      534       48:07.15     15:31/M
      23    Dawn Drahnak                      Nanty Glo  PA         114   47      535       48:08.35     15:32/M
      24    Christine Janosko                 Colver  PA            250   49      542       49:04.40     15:50/M
      25    Marie Simmers                     Ebensburg  PA         510   46      558       51:50.17     16:43/M
      26    Shellby Custer                    Johnstown  PA          88   46      566       54:39.80     17:38/M
      27    Judy Shomo                        Johnstown  PA         502   48      568       54:41.53     17:38/M
      28    Renee Smith                       Almont  MI            532   46      579       56:55.56     18:22/M

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Hully Hoover                      Hollidaysburg  PA     235   50      141       26:55.98      8:41/M
       2    Lisa Parkin                       Ebensburg  PA         429   52      172       27:51.96      8:59/M
       3    Justine Seabolt                   Rockingham  NC        496   50      193       28:43.50      9:16/M
       4    Joannie Nedwreski                 Ebensburg  PA         413   52      267       30:49.98      9:56/M
       5    Katie Wall                        Summerhill  PA        586   53      381       36:29.51     11:46/M
       6    Nichol Genesi                     Ebensburg  PA         161   50      400       37:33.76     12:07/M
       7    Lorie Bracken                     Ebensburg  PA          42   51      422       38:56.44     12:34/M
       8    Barbara Henzel                    Ebensburg  PA         217   54      449       40:33.19     13:05/M
       9    Sharon Regala                     Ebensburg  PA         464   51      481       43:09.72     13:55/M
      10    Barbara Mozina                    Flinton  PA           404   53      485       43:17.77     13:58/M
      11    Julie Fabie                       York  PA              139   54      508       44:54.93     14:29/M
      12    Michelle Amigh                    Ebensburg  PA           4   53      530       47:18.57     15:15/M

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Deanna Sherry                     Ebensburg  PA         501   55      199       28:51.24      9:18/M
       2    Susan Eberhardt                   Altoona  PA           123   55      202       28:58.49      9:21/M
       3    Starla Snyder                     East Freedom  PA      535   56      252       30:06.62      9:43/M
       4    Kris Kirsch                       Clymer  PA            272   58      297       31:51.40     10:16/M
       5    Sara Grove                        Chambersburg  PA      190   57      311       32:03.40     10:20/M
       6    Phyllis Baker                     Altoonaaltoona  PA     12   56      348       34:13.75     11:02/M
       7    Cindy Wallace                     New Florence  PA      587   57      355       34:31.22     11:08/M
       8    Theresa Wentling                  Readingreading  PA    605   56      408       38:12.77     12:19/M
       9    Elizabeth (Beth Woo               Ebensburg  PA         624   57      420       38:47.51     12:31/M
      10    Janis Gresh                       Revloc  PA            189   57      456       40:54.71     13:12/M
      11    Annette Hines                     Ebensburg  PA         225   58      494       43:52.58     14:09/M
      12    Lisa Wesley                       Ebensburg  PA         608   56      537       48:16.69     15:34/M
      13    Laurie Lytle                      Altoona  PA           351   57      561       52:13.42     16:51/M
      14    Tracey Maher                      Johnstown  PA         355   55      569       55:10.51     17:48/M
      15    Nancy Mcconnell                   Altoona  PA           384   55      572       56:08.15     18:06/M
      16    Gina Tusing                       Ebensburg  PA         574   55      586       58:25.31     18:51/M

Female 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kathy Hostetler                   Sidman  PA            238   62      374       35:35.28     11:29/M
       2    Roberta (Bobbie Woodley           Ebensburg  PA         626   61      512       45:05.53     14:33/M
       3    Leslie Ribblett                   Mineral Point  PA     470   62      518       45:28.69     14:40/M
       4    Dori Stiffler                     Mineral Point  PA     547   63      565       54:38.70     17:37/M
       5    Sandy Carmichael                  West Grove  PA         58   60      581       56:58.24     18:23/M
       6    Cindy Penatzer                    Summerhill  PA        436   62      582       56:58.42     18:23/M
       7    Jo Baldwin                        Ebensburg  PA          13   61      583       57:09.61     18:26/M

Female 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Maria Kordish                     Portage  PA           284   65      486       43:19.29     13:58/M
       2    Debbie Barton                     Ebensburg  PA          20   66      545       50:19.27     16:14/M
       3    Pattie Bajuszik                   Saxonburg  PA          11   67      563       52:29.45     16:56/M
       4    Sherry Lynn Sheehan               Ebensburg  PA         500   65      567       54:39.80     17:38/M
       5    Mary Letterman                    Ebensburg  PA         327   65      575       56:15.14     18:09/M

Female 70 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bernice Dishong                   Nanty Glo  PA         106   74      257       30:29.84      9:50/M
       2    Nancy Trostle                     Johnstown  PA         572   72      407       38:11.91     12:19/M
       3    Virginia Gesell                   State College  PA     167   71      588     1:02:49.42     20:16/M

Male OVERALL Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tyler Melius                      Phoenixville  PA      393   27        1       16:54.86      5:27/M
       2    Toby Cree                         Ebensburg  PA          86   17        2       17:11.13      5:33/M
       3    Aj Kelly                          Altoona  PA           265   38        3       18:05.62      5:50/M

Male MASTERS Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Matthew Shultz                    Los Angeles  CA       504   41       21       20:51.84      6:44/M

Male 1 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Aiden Lechleitner                 Ebensburg  PA         325   14       14       19:53.32      6:25/M
       2    Dominic Kuntz                     Ebensburg  PA         314   12       20       20:51.13      6:44/M
       3    Ian Hall                          Carrolltown  PA       199   14       31       21:50.74      7:03/M
       4    Jacob Wilson                      Ebensburg  PA         619   12       41       22:42.33      7:19/M
       5    Brock Eckenrode                   Ebensburg  PA         124   14       61       23:37.48      7:37/M
       6    Derek Mcconnell                   Ebensburg  PA         381   11       73       23:55.68      7:43/M
       7    Isaac Bradley                                           683   12      112       25:44.49      8:18/M
       8    Jack Smith                        Portage  PA           523   11      113       25:46.13      8:19/M
       9    Brayden Kuhar                     Perkiomenville  PA    660   12      115       25:47.94      8:19/M
      10    Levi Hockensmith                  Summerhill  PA        228   14      126       26:17.41      8:29/M
      11    Hunter Smith                      Johnstown  PA         663   13      127       26:23.49      8:31/M
      12    Henry Bradley                                           682   12      130       26:29.23      8:33/M
      13    Luke Mcleary                      Saint Michael  PA     389   14      139       26:53.48      8:40/M
      14    Tanner Archangelo                 Summerhill  PA          7   13      167       27:41.20      8:56/M
      15    Robert Lund                       Huntington  NY        349   11      188       28:35.10      9:13/M
      16    Miles Etters                      Coopersburg  PA       136   10      189       28:37.45      9:14/M
      17    Hunter Spicher                    Nanty Glo  PA         539   11      208       29:09.94      9:24/M
      18    Owen Gaunt                        Johnstown  PA         160   14      220       29:17.74      9:27/M
      19    Austin Carper                     Ebensburg  PA          59    8      225       29:26.99      9:30/M
      20    Nick Hajdu                        Canonsburg  PA        198   11      237       29:44.69      9:35/M
      21    Ty Ostrich                        Johnstown  PA         669    9      273       31:06.41     10:02/M
      22    Reed Takacs                       Ebensburg  PA         560    9      280       31:17.37     10:05/M
      23    David Weinzierl                   Nicktown  PA          601   14      303       31:54.40     10:17/M
      24    Nikolas Smith                     Northern Cambria  P   531   10      328       33:15.50     10:44/M
      25    Max Bradley                                             684   10      331       33:23.75     10:46/M
      26    Rocco Barra                       Ebensburg  PA          17   10      332       33:24.32     10:46/M
      27    Benjamin Kane                     Cranberry Twp  PA     258    8      339       33:38.17     10:51/M
      28    Emmett Doyle                      Ebensburg  PA         112    6      369       35:10.36     11:21/M
      29    Kase Kamzik                       Johnstown  PA         257   11      376       35:59.21     11:36/M
      30    Sam Cole                          McKee Rocks  PA       665   11      386       36:41.51     11:50/M
      31    Carter Lytle                      Nanty Glo  PA         350    8      387       36:50.50     11:53/M
      32    Miles Doyle                       Ebensburg  PA         113    9      399       37:33.51     12:07/M
      33    Trevor Rzasa                      Johnstown  PA         487   13      406       37:57.93     12:15/M
      34    Steven Emerick                    Damascus  MD          133    9      411       38:16.51     12:21/M
      35    Joe Giles                         Ebensburg  PA         173   10      423       39:01.95     12:35/M
      36    Louis Kordish                     Portage  PA           283   13      437       39:33.48     12:45/M
      37    Nate Tatarko                      Fairview  PA          562    9      468       42:15.52     13:38/M
      38    Harry Chirdon                     Mars  PA               64    7      511       45:05.30     14:33/M
      39    Gavin Rzasa                       Johnstown  PA         486   11      522       46:06.34     14:52/M
      40    Aiden Wandel                      Ebensburg  PA         590   14      531       47:18.79     15:15/M

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nathan Kuntz                      Ebensburg  PA         315   17        5       18:30.96      5:58/M
       2    Devon Morgan                      Ebensburg  PA         401   15        6       18:35.71      6:00/M
       3    Tyler Gibson                        PA                  171   16        9       18:59.68      6:07/M
       4    Elijah Wandel                     Ebensburg  PA         592   16       11       19:22.82      6:15/M
       5    Dylan Wechtenhiser                South Fork  PA        600   16       12       19:37.47      6:20/M
       6    Evan Thomas                       Ebensburg  PA         563   16       13       19:47.59      6:23/M
       7    Ben Wechtenhiser                  South Fork  PA        599   18       15       19:54.47      6:25/M
       8    Caleb Sorchilla                                         639   18       30       21:47.68      7:02/M
       9    Jared Bowman                      Strongstown  PA        36   17       43       22:45.98      7:20/M
      10    Byron Daubert                     Summerhill  PA         95   18       50       23:04.23      7:26/M
      11    Eli Kline                         Summerhill  PA        275   18       54       23:13.16      7:29/M
      12    Cody Sral                         Ebensburg  PA         541   18       62       23:39.18      7:38/M
      13    Zachary Kuhar                     Perkiomenville  PA    659   17       71       23:53.23      7:42/M
      14    Jayce Brooks                      Cherry Tree  PA        47   16       79       24:14.31      7:49/M
      15    Thomas Hockensmith                Summerhill  PA        229   18       85       24:34.48      7:55/M
      16    Joey Cole                         Mc Kees Rocks  PA      79   15       90       24:56.11      8:03/M
      17    Aaron Duke                        Loretto  PA           118   15      108       25:37.59      8:16/M
      18    Nathan Farabaugh                  Ebensburg  PA         148   15      116       25:51.74      8:20/M
      19    Michael Emerick                   Damascus  MD          131   16      128       26:25.52      8:31/M
      20    Christian Haberkorn               Johnstown  PA         194   15      138       26:50.98      8:39/M
      21    Zachary Dotts                     Lilly  PA             111   17      142       26:58.68      8:42/M
      22    Travis Varner                     Mineral Point  PA     580   19      161       27:33.24      8:53/M
      23    Shay Adams                        Nanty Glo  PA           2   15      198       28:50.85      9:18/M
      24    Noah Gibson                         PA                  170   19      223       29:25.37      9:29/M
      25    Nicholas Wentling                 Readingreading  PA    604   17      224       29:25.49      9:29/M
      26    Clay Felice                                             644   16      253       30:07.71      9:43/M
      27    Connor Haberkorn                  Johnstown  PA         195   15      360       34:47.48     11:13/M
      28    Ayden Miller                      Patton  PA            396   16      497       44:09.83     14:15/M

Male 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    David Wentling                    Readingreading  PA    603   20       18       20:40.98      6:40/M
       2    Will Wilkinson                    Cresson  PA           615   23       67       23:45.69      7:40/M
       3    Payton Behe                       Ebensburg  PA         649   22      104       25:23.88      8:11/M
       4    Mackenzie Behe                    Ebensburg  PA         668   24      170       27:51.56      8:59/M
       5    Matt Town                         Schwenksville  PA     569   22      212       29:12.10      9:25/M
       6    Mike Biddle                       State College  PA      34   22      262       30:34.25      9:52/M
       7    Alexander Kriak                   Johnstown  PA         296   22      285       31:25.71     10:08/M
       8    Tom Janosko                       Colver  PA            252   21      556       51:20.45     16:34/M
       9    Zack Toth                         Windber  PA           568   22      585       57:33.71     18:34/M

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jonathan Makoczy                  Portage  PA           357   28       10       19:19.15      6:14/M
       2    Anthony Iraca                     Irvona  PA            247   28       36       22:26.91      7:14/M
       3    Ryan O'dowd                       Baden  PA             417   28       38       22:35.21      7:17/M
       4    Connor Hunter                     Bellwood  PA          240   26       46       22:52.45      7:23/M
       5    Alex Miller                       Somerset  PA          395   27       47       23:00.22      7:25/M
       6    Dylan Kutruff                     Flinton  PA           319   25       52       23:09.92      7:28/M
       7    Anthony Malizia                   New York  NY          358   29      114       25:47.73      8:19/M
       8    Derik Comperatore                 Portage  PA            80   28      117       25:53.98      8:21/M
       9    Ben Wesley                        Ebensburg  PA         606   27      215       29:12.49      9:25/M
      10    Zach Mcconnell                    Richmond  VA          386   27      243       29:50.20      9:37/M
      11    Luke Ingraham                     Ebensburg  PA         245   28      263       30:36.30      9:52/M
      12    Alec Fisanick                     Pittsburgh  PA        151   26      286       31:26.50     10:08/M
      13    Bretton Nedwreski                 St. Michael  PA       412   28      300       31:53.67     10:17/M
      14    Michael Leary                     Revloc  PA            323   29      347       34:09.92     11:01/M
      15    Jarod Krug                        Fayetteville  NC      304   25      358       34:44.45     11:12/M
      16    Robert Ruddock                    Clymer  PA            483   27      426       39:12.74     12:39/M
      17    Chris Mulhearn                    Lilly  PA             405   28      478       42:35.56     13:44/M
      18    Steve Beiler                      Ebensburg  PA          23   27      483       43:13.15     13:56/M
      19    Richard Davis                     Ebensburg  PA         101   28      577       56:16.30     18:09/M

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Gregory Opp                       Somerset  PA          423   30        4       18:19.67      5:55/M
       2    Chad Duryea                       Johnstown  PA         122   34       22       20:59.73      6:46/M
       3    Shane Hanlon                      Arlington  VA         206   33       29       21:37.73      6:58/M
       4    Jose Alvarado                     Johnstown  PA           3   31      100       25:14.96      8:08/M
       5    Kevin Richardson                  Pittsburgh  PA        472   30      105       25:31.39      8:14/M
       6    Paul Datsko                       Avon  CO               94   34      122       26:08.57      8:26/M
       7    Chris Woloszyk                    Altoona  PA           622   31      124       26:15.98      8:28/M
       8    Michael Gowen                     Washington  DC        186   30      175       27:58.74      9:01/M
       9    Kevin Norris                                            104   30      197       28:50.74      9:18/M
      10    Mark Dewey                        Saint Petersburg  F   103   30      227       29:27.82      9:30/M
      11    Brandan Hartland                  Pittsburgh  PA        209   33      232       29:39.62      9:34/M
      12    Tom Prohonic                      Grapevine  TX         452   33      233       29:39.74      9:34/M
      13    Charles Marcinko                  State College  PA     364   30      264       30:36.71      9:52/M
      14    Brandon Riley                     Friedens  PA          475   32      277       31:15.96     10:05/M
      15    Michael Takacs                    Ebensburg  PA         559   34      279       31:17.25     10:05/M
      16    Joffy Thompson                    Ebensburg  PA         666   34      281       31:18.84     10:06/M
      17    Tim Spicher                       Nanty Glo  PA         540   33      308       31:58.28     10:19/M
      18    Jordan Helsel                     Carrolltown  PA       215   30      388       36:50.65     11:53/M
      19    Adam Mccombie                     Hastings  PA          377   30      434       39:28.45     12:44/M
      20    Trevor Anderson                   Ebensburg  PA           6   32      463       41:40.62     13:26/M
      21    Eric Drotar                       Northern Cambria  P   116   34      465       41:49.81     13:29/M
      22    Richard Mciver                    Columbia  MD          387   34      540       48:59.75     15:48/M
      23    John Lingenfelter                 Astoria  NY           329   33      551       50:40.43     16:21/M

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dean Banko                        New Florence  PA      654   36        7       18:47.87      6:04/M
       2    Scott Shultz                      Arlington  VA         505   37       16       20:01.86      6:27/M
       3    Thomas Hallinan                   Cresson  PA           202   35       19       20:42.70      6:41/M
       4    Daniel Callahan                   Warriors Mark  PA      56   36       27       21:17.83      6:52/M
       5    Jason Bodek                       Johnstown  PA          35   38       32       21:55.98      7:04/M
       6    Matthew Ramus                     Boyertown  PA         458   37       35       22:19.88      7:12/M
       7    Brian Reynolds                    Johnstown  PA         469   35       45       22:50.84      7:22/M
       8    Thomas Wildauer                   Summerhill  PA        613   39       49       23:03.38      7:26/M
       9    Randy Carper                      Tyrone  PA             60   38       66       23:44.23      7:39/M
      10    Russell Daubert                   Summerhill  PA         98   39       69       23:49.97      7:41/M
      11    Matthew Lucas                     Greensburg  PA        346   37       74       24:01.75      7:45/M
      12    James Link                        Carrolltown  PA       332   35       81       24:17.64      7:50/M
      13    Brian Kinney                      Davidsville  PA       270   35       82       24:20.89      7:51/M
      14    Ryan Krischer                     Mount Pleasant  SC    301   38       86       24:37.48      7:56/M
      15    Jeffrey Malone                    Poolesville  MD       361   39       88       24:52.98      8:01/M
      16    Steve Scott                       Pittsburgh  PA        495   37       89       24:53.73      8:02/M
      17    Donald Leeper                     Tyrone  PA            326   38       97       25:13.35      8:08/M
      18    Richard Kruise                    Altoona  PA           307   36      102       25:18.63      8:10/M
      19    Ryan Skomra                       Ebensburg  PA         518   39      129       26:26.74      8:32/M
      20    Ryan Gibbons                      Gallitzin  PA         168   36      131       26:29.74      8:33/M
      21    Ben Miller                        Windber  PA           397   37      133       26:36.74      8:35/M
      22    Christopher Henson                Salix  PA             216   38      144       27:02.34      8:43/M
      23    Keven Mareck                      Edeneden  MD          366   39      149       27:07.40      8:45/M
      24    Charles Scaife                    Altoona  PA           488   39      150       27:10.46      8:46/M
      25    Jeff Gowen                        Washington  DC        185   36      166       27:38.24      8:55/M
      26    Robert Hazlett                    Lilly  PA             211   36      186       28:24.43      9:10/M
      27    Alex Gionta                       Pittsburgh  PA        178   37      187       28:25.65      9:10/M
      28    Mark Sullivan                     Pittsburgh  PA        553   39      195       28:49.42      9:18/M
      29    Jared Cronauer                    Mineral Point  PA      87   37      207       29:04.64      9:23/M
      30    Adam Farabaugh                    Ebensburg  PA         142   35      210       29:10.12      9:25/M
      31    Jason Smith                       Summerhill  PA        525   35      221       29:20.49      9:28/M
      32    Eric Latchford                    Tyrone  PA            322   37      238       29:45.24      9:36/M
      33    Dan Hajdu                         Canonsburg  PA        196   39      239       29:45.50      9:36/M
      34    Justin Brooks                     Cherry Tree  PA        48   39      254       30:10.97      9:44/M
      35    Andrew Frymyer                    Mechanicsburg  PA     156   37      278       31:16.49     10:05/M
      36    Sean Kane                         Cranberry Twp  PA     260   35      299       31:53.38     10:17/M
      37    Jeff Walker                       Ebensburg  PA         657   38      307       31:58.25     10:19/M
      38    Ryan Gailey                                             105   38      312       32:05.60     10:21/M
      39    Kenny Watt                        Pasadena  MD          597   39      353       34:26.64     11:06/M
      40    Chris Farabaugh                   Carrolltown  PA       145   36      363       34:52.35     11:15/M
      41    Anders Skandsen                   Clear Brook  VA       516   39      382       36:33.16     11:47/M
      42    Andrew Farabaugh                  York  PA              143   35      441       39:40.19     12:48/M
      43    Thomas White                      Fishers  IN           612   38      450       40:42.67     13:08/M
      44    Josh Mazzei                                             675   39      467       41:57.50     13:32/M
      45    Joseph Sinclair                   Ebensburg  PA         514   37      501       44:12.29     14:15/M
      46    Ryan Cavanaugh                                          461   36      506       44:48.30     14:27/M
      47    Aaron Stanley                     Pittsburgh  PA        542   37      555       51:13.54     16:31/M
      48    Bryan Staruch                     Ebensburg  PA         544   36      571       55:40.29     17:57/M

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brian Bell                        Johnstown  PA          24   42       23       21:07.13      6:49/M
       2    Sam Schilling                     Ebensburg  PA         490   44       25       21:14.35      6:51/M
       3    John Strittmatter                 Ebensburg  PA         667   43       37       22:28.97      7:15/M
       4    Robert Newlin                     Portage  PA           414   41       57       23:27.20      7:34/M
       5    Christiaan Vrabel                 Ebensburg  PA         651   44       94       25:10.94      8:07/M
       6    Jed Mardis                        Somerset  PA          365   43      111       25:43.39      8:18/M
       7    Mille Pribozie                    Johnstown  PA         652   42      120       26:06.98      8:25/M
       8    Shawn Dorsch                      Ebensburg  PA         110   40      154       27:20.85      8:49/M
       9    Kristian Passanita                Washington  DC        433   41      155       27:22.73      8:50/M
      10    Jarret Forst                      Carrolltown  PA       153   44      159       27:31.25      8:53/M
      11    Jason Mallin                      Revloc  PA            359   40      181       28:16.13      9:07/M
      12    Justin Hanlon                     Washington  DC        203   42      190       28:37.85      9:14/M
      13    Chad Passanita                    Ebensburg  PA         432   44      205       29:00.75      9:21/M
      14    Jim Barry                         Bay Shore  NY          19   43      206       29:00.99      9:21/M
      15    Jeb Brady                         Cumming  GA            44   43      218       29:16.82      9:26/M
      16    D J Noel                          Nanty Glo  PA         416   43      270       30:57.44      9:59/M
      17    Benjamin Lorah                    Camp Hill  PA         343   40      276       31:14.99     10:05/M
      18    Neil Snedden                      Johnstown  PA         534   40      289       31:38.55     10:12/M
      19    Tim Williamson                    State College  PA     617   40      320       32:26.25     10:28/M
      20    Jeffrey Varner                    Sedalia  CO           578   42      340       33:38.18     10:51/M
      21    Justin Koss                       Ebensburg  PA         672   41      397       37:20.92     12:03/M
      22    Dennis Koscho                     Heilwood  PA          292   43      427       39:15.85     12:40/M
      23    Guido Fabbri                      Ebensburg  PA         137   41      433       39:28.40     12:44/M
      24    Matthew Kordish                   Portage  PA           285   40      480       42:46.95     13:48/M

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Keith Kuisick                                           679   47       24       21:11.73      6:50/M
       2    Matt Estok                                              638   48       40       22:41.75      7:19/M
       3    Glenn Katrancha                   Johnstown  PA         263   47       56       23:26.40      7:34/M
       4    Raymond Guzic                     Lilly  PA             193   48       64       23:42.64      7:39/M
       5    Cory Cree                         Ebensburg  PA          84   45       75       24:02.16      7:45/M
       6    Shawn Bell                        Johnstown  PA          25   46       78       24:07.73      7:47/M
       7    Frederick Oliveros                Johnstown  PA         419   47       87       24:41.87      7:58/M
       8    Clifford Kitner                   Johnstown  PA         273   49       91       25:06.46      8:06/M
       9    Tom Wandel                        Ebensburg  PA         595   45       93       25:08.39      8:06/M
      10    Brian Mcleary                     Saint Michael  PA     388   46      106       25:34.33      8:15/M
      11    Mike Kick                         Portage  PA           268   48      119       25:59.53      8:23/M
      12    Jeremiah Hyslop                   Durango  CO           242   49      143       27:00.10      8:43/M
      13    Michael Yancovitz                 Johnstown  PA         632   48      160       27:32.38      8:53/M
      14    Dan Mcmullen                      Ashville  PA          390   48      177       28:04.33      9:03/M
      15    David Pitsch                                            681   49      192       28:41.31      9:15/M
      16    Erik Thrower                      Portage  PA           566   47      269       30:55.42      9:58/M
      17    Rose Guiliano                     Huntington  NY        192   48      326       33:09.83     10:42/M
      18    Craig Gibson                        PA                  169   47      351       34:19.50     11:04/M
      19    Paul Burggraf                     Clayton  NC            52   48      359       34:46.45     11:13/M
      20    Dustan Burkey                     Carrolltown  PA        53   47      364       34:54.38     11:15/M
      21    Craig Smith                       Almont  MI            522   46      365       34:54.50     11:15/M
      22    Steve Emerick                     Damascus  MD          132   47      410       38:15.44     12:20/M
      23    Richard Rickley                   Lemont  PA            474   49      418       38:32.94     12:26/M
      24    Jason Bowman                      Strongstown  PA        37   49      428       39:18.65     12:41/M
      25    Carlos Barra                      Ebensburg  PA          15   47      445       39:50.80     12:51/M
      26    Jen Kline                         Summerhill  PA        276   48      446       39:58.13     12:54/M
      27    James Clark                       Westover  PA           74   47      472       42:23.11     13:40/M
      28    Robert Kuntz                      Ebensburg  PA         316   48      496       44:03.94     14:13/M
      29    Patrick Chirdon                   Mars  PA               65   48      510       45:04.11     14:32/M
      30    Phil Desalvo                      Raleigh  NC           102   46      533       47:51.70     15:26/M

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Steve Pagano                      Elmora  PA            426   54       39       22:40.47      7:19/M
       2    Brad Ewold                                              664   50       48       23:01.98      7:25/M
       3    Steve Remillard                   Harrisburg  PA        467   53       55       23:14.98      7:30/M
       4    Mark Lamantia                     Ebensburg  PA         321   51       72       23:55.47      7:43/M
       5    Scott Shearman                    Windber  PA           499   50      125       26:17.20      8:29/M
       6    Pat Krug                          Loretto  PA           305   50      137       26:49.48      8:39/M
       7    Thomas Chernisky                  Johnstown  PA          62   54      240       29:46.93      9:36/M
       8    Tim Caldana                       Moshannon  PA          55   51      248       30:01.24      9:41/M
       9    Thad Dalby                        Patton  PA             91   53      283       31:24.99     10:08/M
      10    Rob Lund                          Huntington  NY        348   50      325       33:06.38     10:41/M
      11    Timothy Welsh                     Robinson  PA          602   50      379       36:13.67     11:41/M
      12    James Dodson                      Ebensburg  PA         108   54      394       37:09.17     11:59/M
      13    Ronald Krumenacker                Carrolltown  PA       310   50      443       39:45.11     12:49/M
      14    Tim Knox                          Raiford  FL           280   52      516       45:27.43     14:40/M
      15    Jeff Smith                        Johnstown  PA         661   53      573       56:08.55     18:06/M
      16    Stephanie Smith                   Johnstown  PA         662   51      580       56:55.99     18:22/M

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Michael Remillard                 Ebensburg  PA         465   55       92       25:06.67      8:06/M
       2    Alan Hollingsworth                Seward  PA            645   59       98       25:13.76      8:08/M
       3    Ken Vescovi                       Ebensburg  PA         585   58      101       25:17.41      8:09/M
       4    Tim Young                         Berkeley Springs  W   636   55      140       26:55.48      8:41/M
       5    Ron Kulback                       Summerhill  PA        312   57      145       27:03.16      8:44/M
       6    Richard Maher                     Johnstown  PA         354   58      182       28:19.78      9:08/M
       7    Tim George                        Johnstown  PA         165   58      211       29:10.24      9:25/M
       8    Barry Weakland                    Johnstown  PA         598   58      256       30:15.74      9:45/M
       9    Edward Westover                   Cresson  PA           609   59      288       31:29.18     10:09/M
      10    Edward Loscar                     Ebensburg  PA         345   57      489       43:33.27     14:03/M
      11    Eugene Farabaugh                  Ebensburg  PA         146   55      564       53:32.64     17:16/M
      12    Jim Mcconnell                     Altoona  PA           383   56      574       56:09.88     18:07/M
      13    Bob Toth                          Windber  PA           567   59      584       57:33.51     18:34/M

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Randy Mallory                     Mahaffey  PA          360   61       96       25:12.14      8:08/M
       2    James Maurer                      Nicktown  PA          643   61      135       26:45.98      8:38/M
       3    Rick Eichelberger                 Hopewell  PA          126   64      153       27:18.83      8:48/M
       4    Clay Gormish                      Carrolltown  PA       184   61      228       29:28.21      9:30/M
       5    Philip Woo                        Ebensburg  PA         625   62      330       33:23.25     10:46/M
       6    Gary Ondecko                      Northern Cambria  P   421   61      519       45:31.72     14:41/M
       7    Doug Tusing                       Ebensburg  PA         573   60      587       58:25.61     18:51/M

Male 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ray Wotkowski                     Sidman  PA            627   65      321       32:31.50     10:29/M
       2    Joe Cinko                         Ebensburg  PA          69   65      361       34:48.91     11:14/M
       3    Joe Bajuszik                      Saxonburg  PA          10   67      460       41:34.53     13:25/M
       4    Rene Damin                        Ebensburg  PA          93   67      461       41:35.27     13:25/M
       5    Ed Stiffler                       Mineral Point  PA     548   65      570       55:39.68     17:57/M

Male 70 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tom Wallace                       Coudersport  PA       588   72      436       39:31.51     12:45/M