GREENWAY TRAIL GRIN AND BEAR IT
Age Group Results
November 24, 2019
Results By Miles of Smiles Timing Services
HALF MARATHON
Female 0 and under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jaylene Jackson East Palestine OH 2420 0 96 2:11:35.24 10:03/M
Female 1 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Anna Downing Shaker Heights OH 2402 17 58 1:59:25.70 9:07/M
2 Elena Teneva 2350 16 66 2:02:03.85 9:19/M
3 Hannah Cunningham 2343 15 67 2:02:22.96 9:20/M
4 Samantha Evans Leetonia OH 2407 18 101 2:13:04.64 10:09/M
5 Mackenzie Ebersole Zelienople PA 2406 19 120 2:34:27.84 11:47/M
Female 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Monica Patrick Evanston IL 2454 24 2 1:28:07.48 6:44/M
2 Suzie Semroc Pittsburgh PA 2474 29 15 1:35:52.63 7:19/M
3 Sammi Vaughan Hiram OH 2491 26 47 1:54:31.75 8:45/M
4 Liz Serafini Salem OH 2475 26 49 1:54:55.30 8:46/M
5 Alyssa Wolf Monaca PA 2496 25 51 1:55:49.77 8:50/M
6 Justine Royer Pittsburgh PA 2467 24 54 1:58:15.44 9:02/M
7 Brittany Moore Canton OH 2444 27 57 1:58:40.84 9:04/M
8 Hanna Drozynski Stoneboro PA 2404 20 63 2:00:28.98 9:12/M
9 Christine Sperdute Wexford PA 2481 27 82 2:08:20.74 9:48/M
10 Andrea Zubick New Middletown OH 2500 24 102 2:13:11.34 10:10/M
11 Hannah Mahon Pittsburgh PA 2435 22 104 2:16:03.90 10:23/M
12 Amy Skinner Glenshaw PA 2478 29 106 2:16:52.10 10:27/M
13 Kelsey Simonson Somerville MA 2477 27 107 2:17:33.23 10:30/M
14 Allison Harris 2345 23 111 2:22:39.94 10:53/M
Female 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jenn Polkovitch Canfield OH 2461 39 28 1:43:38.49 7:55/M
2 Amy Chambers Canfield OH 2388 36 31 1:46:48.16 8:09/M
3 Missy Christy Canfield OH 2389 37 34 1:48:47.17 8:18/M
4 Melissa Pfahler Dayton OH 2458 39 35 1:48:50.67 8:18/M
5 Margaret Simonis Pittsburgh PA 2476 39 40 1:51:31.68 8:31/M
6 Kelsey Kempert Cleveland OH 2426 30 42 1:52:24.17 8:35/M
7 Miranda Blackborn 2340 32 46 1:54:16.93 8:43/M
8 Brandy Roberts Moran WY 2465 37 55 1:58:20.20 9:02/M
9 Laurie Fiscus Sharon PA 2410 38 59 1:59:26.95 9:07/M
10 Jennifer Konikowski Pittsburgh PA 2429 32 60 1:59:37.14 9:08/M
11 Mary Schultz North Jackson OH 2472 39 64 2:00:39.96 9:13/M
12 Michelle Resnick 2354 37 65 2:01:16.10 9:15/M
13 Sara Fritz Pittsburgh PA 2412 30 72 2:06:50.13 9:41/M
14 Emily Georgr Youngstown OH 2414 36 78 2:08:03.54 9:46/M
15 Stephanie Bobby Munhall PA 2380 34 79 2:08:19.98 9:48/M
16 Kristen Davis Pittsburgh PA 2401 32 80 2:08:20.59 9:48/M
17 Shanea Byers Glenshaw PA 2386 30 85 2:10:11.20 9:56/M
18 Emily Bradley Hanoverton OH 2383 37 92 2:11:01.42 10:00/M
19 Jennifer Heaney West Middlesex PA 2418 39 93 2:11:08.17 10:01/M
20 Amy Farmer Lisbon OH 2409 38 97 2:11:35.57 10:03/M
21 Alison Mcnary Irwin PA 2441 33 103 2:14:56.75 10:18/M
22 Angie Knipple Greensburg PA 2428 39 109 2:18:51.27 10:36/M
23 Maura Ashman Youngstown OH 2370 32 112 2:24:05.45 11:00/M
24 Sharon Summers Hubbard OH 2484 38 119 2:34:12.31 11:46/M
25 Sarah Johnstone Youngstown OH 2422 38 121 2:35:03.57 11:50/M
26 Rebecca Cuff Columbiana OH 2396 38 129 2:51:29.45 13:05/M
27 Heather Bechtel Columbus OH 2377 38 131 3:08:46.13 14:25/M
28 Skye Perry Pittsburghgh PA 2456 36 135 3:32:30.82 16:13/M
29 Christine Lamanna Vandergrift PA 2432 32 136 3:32:31.82 16:13/M
Female 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Courtney Kunkle 2344 40 14 1:35:51.38 7:19/M
2 Laura Pfahler Youngstown OH 2457 44 22 1:40:29.33 7:40/M
3 Jessica Gangjee Allison Park PA 2413 41 23 1:40:54.36 7:42/M
4 Amanda Sargent Carnegie PA 2470 45 24 1:40:55.59 7:42/M
5 Deanna Nocera Leetonia OH 2450 49 75 2:07:04.98 9:42/M
6 Barb Kosinski Warren OH 2430 48 84 2:09:51.53 9:55/M
7 Heather Baker Middlefield OH 2374 44 87 2:10:18.74 9:57/M
8 Candie Burbick 2341 47 88 2:10:18.75 9:57/M
9 Lisa Resnick Canfield OH 2463 41 90 2:10:47.19 9:59/M
10 Kelly Trombetta Bridgeville PA 2488 46 95 2:11:29.68 10:02/M
11 Jodi Baer Leetonia OH 2372 45 99 2:12:42.29 10:08/M
12 Annette J Laserre Pittsburgh PA 2433 40 116 2:26:01.29 11:09/M
13 Amy Camodeca Coraopolis PA 2387 40 125 2:45:31.85 12:38/M
14 Jane Buckingham Columbiana OH 2385 42 128 2:51:29.26 13:05/M
15 Angelique Oberhauser Galena OH 2451 41 132 3:08:46.67 14:25/M
16 Mandy Still Westerville OH 2483 41 133 3:08:51.82 14:25/M
Female 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Natalie Guappone Lisbon OH 2417 52 32 1:47:46.48 8:14/M
2 Kim Girolamo Burton OH 2415 52 43 1:52:24.43 8:35/M
3 Patricia Martin Kensington OH 2438 51 105 2:16:34.26 10:25/M
4 Wendy Reynolds Irwin PA 2464 56 110 2:18:51.52 10:36/M
Female 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Susan Huston 2342 61 69 2:03:53.91 9:27/M
2 Moira Fair Canfield OH 2408 60 70 2:04:27.21 9:30/M
3 Janie Crowl Salem OH 2395 61 74 2:07:04.43 9:42/M
4 Diana Woods Atwater OH 2497 69 114 2:25:25.43 11:06/M
5 Cheryl Pike Canfield OH 2460 67 118 2:33:35.56 11:43/M
Male 1 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nate Datko Shippenville PA 2399 18 9 1:33:11.61 7:07/M
2 Kaiden Sykes Columbiana OH 2486 16 10 1:34:43.37 7:14/M
3 Liam Justison East Palestine OH 2423 16 11 1:34:43.38 7:14/M
4 Parker Schuler Canfield OH 2471 16 20 1:40:11.58 7:39/M
Male 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Austin Davis North Canton OH 2400 28 6 1:32:02.00 7:02/M
2 Nick Sagan Pittsburgh PA 2469 25 30 1:44:44.60 8:00/M
3 Brandon Pyatt Columbiana OH 2462 28 36 1:48:51.93 8:19/M
4 Dane Whitsett Canton OH 2495 28 38 1:49:29.17 8:21/M
5 Zach Serafin 2351 28 44 1:52:41.19 8:36/M
6 Taylor Merksoky Cranberry Twp PA 2443 26 81 2:08:20.59 9:48/M
7 Peter Nelson Pittsburgh PA 2448 26 126 2:46:38.35 12:43/M
8 Nick Toward Washington PA 2487 29 130 2:54:09.53 13:18/M
Male 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Robert Vogt Jr Salem OH 2493 36 1 1:25:04.57 6:30/M
2 Jim Johnstone Boardman OH 2421 39 39 1:50:38.12 8:27/M
3 Joseph Neiheisel Columbiana OH 2447 37 41 1:52:19.94 8:34/M
4 Ned Newmark 2347 32 45 1:54:03.43 8:42/M
5 Donnie Bailes North Jackson OH 2373 39 71 2:05:57.97 9:37/M
6 Shane Brunazzi Boston PA 2384 39 86 2:10:12.43 9:56/M
7 Keith Wycoff Westerville OH 2498 33 108 2:18:17.19 10:33/M
8 Nathan Rosswog Braddock PA 2466 32 115 2:25:49.28 11:08/M
Male 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Douglas Basinski Pittsburgh PA 2375 48 3 1:29:29.56 6:50/M
2 Patrick Russo Chagrin Falls OH 2468 41 4 1:29:46.47 6:51/M
3 Bob Teaganrder 2348 45 5 1:31:30.86 6:59/M
4 Patrick Moran Rochester PA 2445 44 7 1:32:10.62 7:02/M
5 Sean Patton Boardman OH 2455 44 8 1:32:39.87 7:04/M
6 Calum Munro Gibsonia PA 2446 48 12 1:34:48.45 7:14/M
7 Eric Bourlier Girard OH 2381 41 16 1:36:43.32 7:23/M
8 Jon Crays Warren OH 2393 49 17 1:37:34.12 7:27/M
9 Todd Mcgill Franklin PA 2440 48 19 1:39:38.75 7:36/M
10 Jason Kmentt Youngstown OH 2427 46 33 1:48:01.54 8:15/M
11 Neal Bayless Leetonia OH 2376 44 48 1:54:37.94 8:45/M
12 Daniel Kemats Columbiana OH 2425 44 50 1:55:11.58 8:48/M
13 William Holt Steubenville OH 2419 44 62 2:00:15.38 9:11/M
14 Matthew Downing Shaker Heights OH 2403 49 76 2:07:43.19 9:45/M
15 Jonathan Bobby Ebensburg PA 2379 41 77 2:07:49.89 9:45/M
16 Brandon Mango Hanoverton OH 2437 41 91 2:11:01.42 10:00/M
17 Bill Baer Leetonia OH 2371 49 100 2:12:42.90 10:08/M
18 Jason Kotarski Canfield OH 2431 45 117 2:30:23.77 11:29/M
19 Corey Paige Morgantown WV 2453 43 122 2:40:32.33 12:15/M
20 James Zerfoss 2349 40 123 2:41:56.30 12:22/M
Male 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dave Chinchilla Ambridge PA 2367 59 13 1:35:45.77 7:19/M
2 Ed Masta Wyandotte MI 2439 57 18 1:37:50.38 7:28/M
3 Fred Beike Canfield OH 2378 52 21 1:40:20.61 7:40/M
4 Jim Crooks Berlin Center OH 2394 55 25 1:41:16.90 7:44/M
5 Gary Schwartz Alliance OH 2473 51 26 1:41:22.40 7:44/M
6 John Cymanski Hiram OH 2398 53 27 1:43:05.65 7:52/M
7 Richard Gold Natrona Heights PA 2416 51 29 1:43:42.36 7:55/M
8 Thomas Mangan Pittsburgh PA 2436 53 52 1:57:26.68 8:58/M
9 John Picard Massillon OH 2459 56 53 1:58:00.61 9:00/M
10 John Armstrong Grove City PA 2369 54 61 1:59:44.88 9:08/M
11 Bill Swanik Petrolia PA 2485 59 73 2:06:50.48 9:41/M
12 Tim Whelan Allison Park PA 2494 59 83 2:08:39.95 9:49/M
13 Joe Vasil Broadview Heights 2490 51 89 2:10:19.74 9:57/M
14 Bob Bradach Cleveland OH 2382 56 98 2:12:30.50 10:07/M
15 David Ebersole Zelienople PA 2405 50 113 2:25:06.19 11:05/M
16 Mark Smith Mcmechen WV 2480 54 134 3:19:22.82 15:13/M
Male 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dave Convery Renfrew PA 2391 61 37 1:49:23.17 8:21/M
2 Charles Cline Alliance OH 2390 63 56 1:58:36.18 9:03/M
3 John Zack Columbiana OH 2499 62 68 2:02:35.59 9:21/M
4 Kieran Tuite Bethel Park PA 2489 64 94 2:11:19.53 10:01/M
5 James Mcnulty Youngstown OH 2442 67 124 2:43:17.34 12:28/M
6 Mark Nicholson Barnesville OH 2449 61 127 2:47:35.49 12:48/M
10K
Female 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ashley Lydic Lakewood OH 2182 26 12 52:11.49 8:25/M
2 Sam Veitz Lisbon OH 2492 24 19 58:09.96 9:23/M
3 Brittany Saunders North Canton OH 2191 28 25 1:01:42.78 9:57/M
4 Alexandra Smith Hanoverton OH 2196 27 29 1:02:37.21 10:06/M
5 Autumn Whinnery 2318 29 30 1:02:58.36 10:09/M
6 Morgan Bruceland 2346 25 33 1:07:48.73 10:56/M
7 Krista Dawson Salem OH 2162 25 36 1:10:29.83 11:22/M
Female 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Courtney Donatelli Sharon PA 2166 39 13 52:22.23 8:27/M
2 Maria Severa Youngstown OH 2194 34 17 55:20.66 8:55/M
3 Tracy Hartwick Salem OH 2174 34 21 58:34.75 9:27/M
4 Amanda Mcconnell Youngstown OH 2183 33 22 59:49.23 9:39/M
5 Tammy Bresnahan Youngstown OH 2158 39 27 1:02:02.50 10:00/M
6 Lisa Sheets Homeworth OH 2195 39 28 1:02:13.66 10:02/M
7 Kim Sands Alliance OH 2190 35 31 1:06:34.31 10:44/M
Female 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gianna Guerino Sharon PA 2171 40 3 42:32.49 6:52/M
2 Stella Balzli New Castle PA 2155 43 8 47:12.16 7:37/M
3 Michelle Duncan Cleveland OH 2167 45 16 54:29.52 8:47/M
4 Janelle Fumerola Grove City PA 2169 45 37 1:12:40.83 11:43/M
5 Angela Pettitt Youngstown OH 2188 40 39 1:16:04.55 12:16/M
6 Anita Meredith East Liverpool OH 2184 47 40 1:16:04.98 12:16/M
7 Kelly Deville Lisbon OH 2165 42 42 1:28:14.99 14:14/M
Female 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Wendy Ramsey Alliance OH 2189 55 35 1:09:42.11 11:15/M
2 Kathleen Dearing Lowellville OH 2163 51 38 1:15:39.93 12:12/M
3 Kim Kenetz Cranberry Twp PA 2177 54 41 1:26:35.81 13:58/M
4 Karen Campbell Homeworth OH 2161 56 43 1:30:13.31 14:33/M
5 Denise Hampson Homeworth OH 2172 55 44 1:30:13.39 14:33/M
6 Vicki Schooley Mercer PA 2192 59 45 1:30:32.39 14:36/M
7 Kim Mountain Alliance OH 2186 56 46 1:36:52.41 15:37/M
8 Linda Harris Beloit OH 2173 55 47 1:36:54.87 15:38/M
Female 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jewyl Stevens Hobe Sound FL 2197 64 26 1:01:50.89 9:58/M
2 Kathyj Jones Greenville PA 2176 63 34 1:09:06.32 11:09/M
Male 1 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jay Lutton North Canton OH 2181 19 1 33:29.11 5:24/M
2 Tim Stephens 2352 14 4 43:22.67 7:00/M
Male 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jason Pacanawski 2334 37 5 44:04.13 7:06/M
2 Kyle Neiss Newton Falls OH 2187 31 15 53:21.97 8:36/M
3 Adam Lonardo Canfield OH 2180 30 24 1:00:06.52 9:42/M
Male 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bob Floor Minerva OH 2168 49 2 40:54.69 6:36/M
2 Brad Stephens 2353 46 9 47:57.80 7:44/M
3 Chris Desiderio Weirton WV 2164 49 14 53:11.52 8:35/M
4 Bryan Boulanger Ada OH 2157 43 20 58:10.42 9:23/M
Male 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tim Green Mc Donald OH 2170 56 6 44:53.24 7:14/M
2 William Woods Grove City PA 2199 53 10 51:01.17 8:14/M
3 Stephen Flora 2303 56 11 51:38.74 8:20/M
4 Doug Heverly Greenville PA 2175 53 23 59:59.29 9:40/M
Male 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Butch Caimano Boardman OH 2160 66 7 46:04.44 7:26/M
2 Frank Tarantine Youngstown OH 2198 61 18 57:32.28 9:17/M
Male 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lou Alaksin New Galilee PA 2153 79 32 1:06:57.56 10:48/M
5K
Female 1 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Olivia Callahan Homeworth OH 267 11 17 29:10.55 9:25/M
2 Maire Boulanger Ada OH 236 9 18 29:39.22 9:34/M
3 Hannah Gaydos Gibsonia PA 1253 10 46 39:20.46 12:41/M
4 Madison Jones Gibsonia PA 1265 18 47 39:23.70 12:42/M
5 Grace Gaydos Gibsonia PA 1252 8 52 48:01.93 15:29/M
Female 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rachelle Fair Canfield OH 698 26 7 25:32.22 8:14/M
2 Lindsey Rice Homeworth OH 1275 23 10 27:06.73 8:45/M
3 Carrie Weaver Hermitage PA 2127 29 14 28:27.22 9:11/M
4 Katie Ramsey Louisville OH 1272 27 30 32:33.99 10:30/M
5 Kati Smith Lisbon OH 2100 28 40 36:32.64 11:47/M
6 Shavelle Lakovich Canfield OH 1266 23 43 38:07.70 12:18/M
Female 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rachel Markwell 2356 32 1 22:05.89 7:07/M
2 Nicole Looman 2333 34 28 32:23.45 10:27/M
3 Ila Jasinski Youngstown OH 1262 31 32 32:42.73 10:33/M
4 Mallory Roberts 2302 32 38 35:41.75 11:31/M
5 Melissa Wayne Finleyville PA 2108 31 45 38:58.70 12:34/M
6 Kathy Hissam Lisbon OH 1258 39 50 40:49.76 13:10/M
7 Stacey Yoho 2323 30 58 1:04:22.34 20:46/M
Female 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Trishia Burchett East Liverpool OH 259 41 19 29:55.51 9:39/M
2 Amy Schell Salem OH 2085 43 25 31:12.92 10:04/M
3 Amy Bennett Atwateratwater OH 2156 49 26 31:17.36 10:05/M
4 Lynda Rose Newell WV 2082 43 41 37:10.24 11:59/M
5 Amanda Gaydos Gibsonia PA 1251 42 53 48:01.93 15:29/M
Female 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Caroline Stone Salem OH 2105 57 6 25:13.46 8:08/M
2 Kim Gadola Masury OH 700 53 9 26:43.72 8:37/M
3 Kimberly Picard Massillon OH 1271 54 27 31:26.71 10:08/M
4 Tracy Reiser Masury OH 1274 51 31 32:38.86 10:32/M
5 Marcy Evans Leetonia OH 697 50 34 33:06.73 10:41/M
6 Cori Sands Alliance OH 2083 50 35 34:06.74 11:00/M
7 Carrie Naughton Columbiana OH 1270 53 51 47:51.40 15:26/M
8 Lori Marston 2337 51 54 54:20.54 17:32/M
9 Anna Kibler 2335 51 55 54:20.54 17:32/M
Female 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Debbie Calmbacher Triadelphia WV 268 61 37 35:08.89 11:20/M
Male 1 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Isaac Gaydos Gibsonia PA 1254 13 2 22:28.85 7:15/M
2 Joshua Gaydos Gibsonia PA 1255 18 4 22:56.46 7:24/M
3 Alden Boulanger Ada OH 227 13 8 26:04.79 8:25/M
4 Owen Board Wellsville OH 206 14 11 27:30.50 8:52/M
5 Liam Boulanger Ada OH 235 15 16 28:48.82 9:17/M
6 Tyler Rawlings Hammondsville OH 1273 14 23 30:51.94 9:57/M
7 Adam Looman 2332 9 29 32:23.65 10:27/M
8 Tyler Cummings 2321 13 56 58:03.66 18:44/M
9 Vincent Macciomei 2301 17 57 1:01:38.84 19:53/M
Male 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Anthony Jasinski Youngstown OH 1261 23 3 22:39.46 7:18/M
2 Cecil Houston Crossville TN 1260 25 15 28:32.48 9:12/M
3 Christian Dimoff Finleyville PA 696 22 44 38:57.27 12:34/M
4 Justin Masters East Liverpool OH 1268 29 48 40:00.51 12:54/M
Male 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brant Brothers Kensington OH 249 34 12 27:30.97 8:52/M
2 Robert Markwell 2355 34 22 30:46.73 9:55/M
3 Kyle Sands Alliance OH 2084 35 24 30:55.48 9:58/M
4 Chris Mcdonagh East Palestine OH 1269 31 33 32:47.61 10:35/M
5 Greg Smith Lisbon OH 2087 31 39 36:32.44 11:47/M
6 Lawrence Yoho 2319 31 59 1:10:17.11 22:40/M
Male 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Gaydos Gibsonia PA 1256 44 13 28:11.77 9:05/M
2 Quinten Harris Youngstown OH 1257 46 20 30:11.23 9:44/M
3 Mike Hissam Lisbon OH 1259 42 49 40:36.76 13:06/M
Male 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mitch Radella Cranberry Township 2322 54 5 23:47.71 7:40/M
2 Ken Kibler 2336 54 36 34:27.45 11:07/M
3 Daniel Rose Newell WV 1276 54 42 37:10.41 11:59/M
Male 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Pat Calmbacher Triadelphia WV 695 62 21 30:12.49 9:45/M