DIRT MONSTER
Age Group Results
November 02, 2019
Results By Miles of Smiles Timing Services
5 MILER
Female OVERALL Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Allison Fong 1809 28 23 43:53.40 8:47/M
2 Erica Maloney 1944 38 27 43:59.19 8:48/M
3 Ashley Reasey 1936 31 30 44:54.82 8:59/M
Female MASTERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ruth Werne 1888 48 35 46:20.94 9:16/M
2 Megan Nash 1848 40 39 47:35.96 9:31/M
3 Toni Zona 1889 42 46 48:41.20 9:44/M
Female 1 to 17
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Hannah Mertz 1843 12 66 52:40.00 10:32/M
Female 18 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Emily Fjeldstad 1807 21 47 48:54.85 9:47/M
2 Brittany Murin 1847 28 52 50:13.22 10:03/M
3 Rachel Simko 1871 25 59 51:50.66 10:22/M
4 Cloey Wallace 1885 20 70 54:12.28 10:50/M
5 Morgan Sulik 1876 29 75 55:25.63 11:05/M
6 Margo Corsetti 1934 23 83 56:58.47 11:24/M
7 Mimi Corsetti 1700 25 105 1:04:08.15 12:50/M
8 Hannah Stiglitz 1874 28 107 1:05:58.68 13:12/M
Female 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dee Dee Sung 1940 39 31 45:30.96 9:06/M
2 Amanda Temple 1879 37 33 45:51.26 9:10/M
3 Chrissy Hayes 1818 37 36 46:40.91 9:20/M
4 Rachel Eritz 1799 32 38 47:23.39 9:29/M
5 Julia Strejcek 1875 37 42 48:20.51 9:40/M
6 Amy Akacem 1451 35 51 50:06.35 10:01/M
7 Ashley Risacher Pittsburgh PA 1862 31 78 55:44.71 11:09/M
8 Sarah Gross 1814 35 82 56:57.76 11:23/M
9 Katie Braun 1694 32 88 58:27.22 11:41/M
10 Kristina Paris 1855 39 91 1:00:10.47 12:02/M
11 Lauren Stein 1873 34 100 1:03:37.53 12:43/M
12 Rae Lynn Wargo 1886 38 101 1:03:37.91 12:43/M
13 Annalee Faber 1801 33 104 1:04:01.67 12:48/M
14 Kavita Fischer 1806 37 115 1:34:21.00 18:52/M
Female 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Karen Cohn 1941 42 54 50:56.92 10:11/M
2 Darla Ferraro 1802 46 57 51:24.70 10:17/M
3 Suzette Cappola 1697 42 58 51:49.33 10:22/M
4 Lori Malazich 1840 46 65 52:39.60 10:32/M
5 Connie Rondinelli 1865 42 67 52:49.41 10:34/M
6 Shannon Warnes 1887 41 76 55:41.69 11:08/M
7 Christina Traynor 1883 47 77 55:43.11 11:09/M
8 Kristen Kurzawski 1836 45 86 58:17.22 11:39/M
9 Lisa Boyd 1691 41 97 1:03:06.36 12:37/M
10 Michelle Blevins 1689 41 99 1:03:12.10 12:38/M
11 Rachel Anderson 1464 41 110 1:09:28.93 13:54/M
12 Gretchen Tokar 1882 48 111 1:20:38.14 16:08/M
Female 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Colleen Rekowski 1859 53 69 54:06.96 10:49/M
2 Kathy Colquhoun 1698 55 90 1:00:07.72 12:01/M
3 Deborah Migyanko 1844 51 94 1:02:35.23 12:31/M
4 Michelle Pekich 1856 53 95 1:03:04.54 12:37/M
5 Sue Johnson 1830 55 112 1:23:05.24 16:37/M
6 Manuela Branem 1692 53 113 1:23:05.45 16:37/M
7 Susan Kennedy 1834 55 114 1:31:03.53 18:13/M
Female 60 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Patricia Neubert 1849 67 84 57:49.39 11:34/M
2 Barbara Ford Gibsonia PA 1810 60 103 1:03:58.73 12:48/M
3 Alison Huettner 1827 63 109 1:06:29.48 13:18/M
Male OVERALL Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brett Mason 1933 43 1 32:01.50 6:24/M
2 David Pearson 1939 33 2 33:34.67 6:43/M
3 Frank Rondinelli 1864 36 3 35:23.17 7:05/M
Male MASTERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Ferraro 1805 47 7 36:48.18 7:22/M
2 Cory Resler 1860 43 9 37:46.67 7:33/M
3 Will Drexler 1797 42 12 39:10.68 7:50/M
Male 1 to 17
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Logan Baxter 1622 14 17 42:14.18 8:27/M
2 Lukas Hollenbeck 1824 15 19 42:23.15 8:29/M
3 Dominic Ferraro 1803 13 43 48:22.33 9:40/M
4 Bennett Ferraro 1804 10 45 48:36.94 9:43/M
5 Desean Krynski 1943 13 53 50:28.46 10:06/M
Male 18 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Landon Coy 1791 21 6 36:08.96 7:14/M
2 Steve Kowalski 1835 23 11 38:39.62 7:44/M
3 Steven Hochberg 1822 28 28 44:39.73 8:56/M
4 Aaron Fuesting 1813 22 41 48:14.19 9:39/M
5 Nick Pry 1858 21 44 48:23.95 9:41/M
6 Adam Drake 1796 26 49 49:33.64 9:55/M
7 Michael Hartman 1816 26 71 54:36.28 10:55/M
Male 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brendan Reilly 1935 32 4 35:53.29 7:11/M
2 Jason Butler 1696 39 5 36:04.91 7:13/M
3 Patrick Hilko 1821 37 8 36:57.53 7:23/M
4 Aaron Shelmire 1869 38 10 38:27.17 7:41/M
5 Kevin Popeck 1857 30 13 39:10.90 7:50/M
6 Jim DeStout 1794 33 15 39:32.18 7:54/M
7 Ryan Syes 1877 35 20 43:13.36 8:39/M
8 Tom Donahoe 1795 33 22 43:45.51 8:45/M
9 Kevin Richardson 1861 30 34 46:18.49 9:16/M
10 Marcus Faber 1800 33 37 47:00.43 9:24/M
11 Patrick Hoyt 1826 38 64 52:29.59 10:30/M
12 Brian Risacher Pittsburgh PA 1863 35 79 55:44.71 11:09/M
13 Doug Schumacher 1868 36 87 58:25.61 11:41/M
14 Alton Temple 1880 39 89 59:24.22 11:53/M
15 David Oliver 1853 35 102 1:03:45.21 12:45/M
16 Adam Balawejder 1483 35 108 1:06:23.99 13:17/M
Male 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jason Borne 1937 41 16 40:55.93 8:11/M
2 Gary Hayden 1817 47 21 43:32.10 8:42/M
3 Jewart Alex 1463 48 24 43:54.43 8:47/M
4 Kevin OBryan 1852 46 25 43:56.96 8:47/M
5 Rob Hollenbeck 1823 40 26 43:57.59 8:47/M
6 Donald Wallace 1884 47 32 45:49.84 9:10/M
7 Tom Tarka 1878 46 48 49:21.21 9:52/M
8 Dean Jolin 1833 43 50 50:03.45 10:01/M
9 Edward Jenkins 1829 49 56 51:19.50 10:16/M
10 Jason Daschbach 1792 43 60 51:52.75 10:22/M
11 Joe Elliott 1942 43 68 53:56.85 10:47/M
12 James Samuel 1938 42 73 54:53.98 10:59/M
13 Rupert Northcote-Green 1851 47 74 54:54.18 10:59/M
14 Nate DeFanti 1793 46 85 58:15.72 11:39/M
15 Tony Melendez 1842 48 93 1:00:20.96 12:04/M
16 Jeremiah Friday 1932 41 96 1:03:04.73 12:37/M
17 Michael Tokar 1881 47 98 1:03:08.98 12:38/M
18 David Johnston 1832 49 116 1:34:31.98 18:54/M
Male 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bruce Burns 1695 57 14 39:25.93 7:53/M
2 Tim Flaherty 1808 55 18 42:19.92 8:28/M
3 Eric McMurry 1841 58 29 44:44.62 8:57/M
4 Daniel Nolan 1850 51 40 47:58.20 9:36/M
5 Steve Badman 1480 54 55 51:11.59 10:14/M
6 Robert Colville 1699 54 61 52:02.67 10:24/M
7 Jinwoo Ahn 1439 51 62 52:05.93 10:25/M
8 John Schmitz 1867 54 63 52:18.91 10:28/M
9 Nicholas Ashenden 1477 57 81 56:31.15 11:18/M
10 Gerald Oswald 1854 54 106 1:04:10.74 12:50/M
Male 60 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jerry Agin 1099 77 72 54:42.46 10:56/M
2 Tim Minard 1845 60 80 56:19.16 11:16/M
3 Louis Helfrich 1820 62 92 1:00:16.36 12:03/M
MILE
Female 0-99
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Melanie Haynes 1819 36 4 20:54.52 20:54/M
2 Mary Dierker 1996 0 5 27:50.65 27:50/M
Male 0-99
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Carter Warnes 2000 0 1 15:33.88 15:33/M
2 Luke Anderson 1472 13 2 15:34.12 15:34/M
3 Devin Traynor 1999 0 3 15:34.35 15:34/M