BARNESVILLE PUMPKIN FESTIVAL 5K
Age Group Results
September 28, 2019
Results By Miles of Smiles Timing Services http://www.smileymiles.com
5K RUN
Female OVERALL 5K RUN Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Allie Doan 740 29 15 20:27.19 6:36/M
2 Marah Bethel 518 13 24 21:31.38 6:56/M
3 Nikkol Zanes Rayland OH 691 38 33 22:22.29 7:13/M
4 Sarah Tipton Wheeling WV 669 40 34 22:27.54 7:15/M
5 Helen Short Kimbolton OH 649 45 37 22:38.79 7:18/M
Female MASTERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Summer Jenkins Barnesville 594 41 51 24:03.94 7:45/M
2 Clarrinda Williamson New Concord OH 681 51 52 24:04.34 7:46/M
3 Stephanie Harris Saint Clairsville 581 40 57 24:24.48 7:52/M
Female 1 to 9
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Hadley Betts Barnesville OH 700 7 158 35:19.84 11:24/M
2 Cecelia Brocklehurst 756 6 202 46:08.59 14:53/M
Female 10 to 12
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Delana Jenkins 593 12 49 23:51.77 7:42/M
2 Zoey Fritter 569 12 113 28:37.37 9:14/M
3 Addyson Moore 714 12 140 32:35.49 10:31/M
4 Gracie Eddy 563 10 141 32:35.80 10:31/M
5 Sophie Carpenter Barnesville OH 525 10 156 34:53.44 11:15/M
6 Ella Betts Barnesville OH 699 10 157 34:55.89 11:16/M
7 Sydney Guy Barnesville OH 578 10 162 36:41.38 11:50/M
8 Bradie Nixon Barnesville OH 637 10 163 36:41.57 11:50/M
9 Catherine Lomis Culpeper VA 608 11 170 37:22.27 12:03/M
10 Abigail Brocklehurst 754 10 185 40:11.30 12:58/M
11 Karlee Higgins 755 10 186 40:13.39 12:58/M
Female 13 to 15
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kylie Moore 633 13 50 24:03.14 7:45/M
2 Ayla Yater 686 13 69 25:04.48 8:05/M
3 Layna Kuhn 603 13 85 26:26.78 8:32/M
4 Tiahnna Phillips 641 13 88 26:39.80 8:36/M
5 Raylae Graham 738 14 89 26:42.22 8:37/M
6 Faith Bett 747 13 124 30:10.53 9:44/M
7 Bayley Mccloud Belmont OH 617 14 182 39:42.30 12:48/M
8 Kaitlyn Cochran Moundsville WV 535 15 200 44:11.43 14:15/M
Female 16 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sydney Carpenter 526 18 55 24:14.12 7:49/M
2 Keira Bumgardner 520 17 97 27:00.70 8:43/M
3 Ashlie Louden Beallsville OH 611 17 107 27:36.88 8:54/M
4 Marissa Arigoni Jacobs burg OH 510 19 197 43:05.55 13:54/M
Female 20 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Corinne Mihalik Cambridge OH 628 22 48 23:50.94 7:41/M
2 Savanna Feldner Columbus OH 565 23 99 27:07.79 8:45/M
3 Brittany Arigoni St Clairsville OH 509 22 130 30:39.67 9:53/M
4 Katie Stoller Kent OH 659 23 135 31:26.57 10:08/M
5 Madison Luse Galena OH 612 21 138 31:44.93 10:14/M
6 Tiffany Tennant Saint Clairsville 666 23 206 48:50.65 15:45/M
7 Sara Childress Benwood WV 531 24 209 50:36.31 16:19/M
Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alonna Ackerman 758 27 58 24:32.63 7:55/M
2 Emily Cullen Amherst OH 545 26 71 25:21.29 8:11/M
3 Nikki Leffler Novelty OH 604 29 115 28:44.86 9:16/M
4 Karly Bostic 717 27 119 29:04.30 9:23/M
5 Kylee Lindsey Grove City OH 606 26 123 30:04.16 9:42/M
6 Nancy Stewart Belmont OH 656 26 148 33:43.73 10:53/M
7 Lacey Ware st clairsville OH 675 25 172 38:10.27 12:19/M
8 Shelby Westgerla 763 28 191 41:09.71 13:16/M
9 Whitney Wise Sarahsville OH 685 25 192 41:35.53 13:25/M
Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Stacy Sikole 737 31 39 22:52.63 7:23/M
2 Claire Murral Freeport OH 635 34 53 24:04.76 7:46/M
3 Audra Ney Bellaire OH 636 31 59 24:35.68 7:56/M
4 Erin Arra Rocky River OH 511 32 91 26:50.72 8:39/M
5 Christine Anthony 765 33 92 26:56.22 8:41/M
6 Wendy Clark Harleton TX 533 31 93 26:56.63 8:41/M
7 Ashley Colvin Salesville OH 539 31 118 29:01.30 9:22/M
8 Tessa Howiler Barnesville OH 590 34 137 31:43.91 10:14/M
9 Lindsay Stalder 716 32 144 32:52.54 10:36/M
10 Hannah Sholtis Salesville OH 648 30 152 34:22.10 11:05/M
11 Amanda Starr Bethesda OH 653 32 153 34:31.27 11:08/M
12 Rebecca Mathia Lore City OH 616 32 159 35:36.50 11:29/M
13 Emily Hostletler 722 32 165 37:05.30 11:58/M
14 Naomi Loucks Barnesville OH 610 34 168 37:17.80 12:02/M
15 Sarah Aberegg Beallsville OH 504 34 174 38:25.51 12:24/M
16 Rebecca Higgins 757 33 194 42:47.80 13:48/M
Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Leah Stephen Barnesville OH 704 38 43 23:38.35 7:37/M
2 Amanda Bell Adena OH 515 35 120 29:26.34 9:30/M
3 Ashley Davis Cambridge OH 549 36 139 32:29.55 10:29/M
4 Tara Dodson Byesville OH 559 37 160 35:36.55 11:29/M
5 Lacey Betts 748 37 179 38:58.55 12:34/M
6 Natalie Zambori 725 36 181 39:30.16 12:45/M
7 Melissa Gossett 730 36 184 39:53.48 12:52/M
8 Heather Kovacs Barnesville OH 602 38 187 40:16.30 12:59/M
9 Amanda Cole Beallsville OH 702 37 195 42:51.93 13:49/M
10 Melissa Burr-Bartolo Saint Clairsville 522 39 207 49:59.76 16:07/M
Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kellie Spratt Lore City OH 650 40 72 25:21.75 8:11/M
2 Angie Smith Tippecanoe OH 698 41 78 25:45.54 8:18/M
3 Carrie Davis Caldwell OH 550 40 103 27:15.93 8:47/M
4 Melissa Dodd 558 41 134 31:21.39 10:07/M
5 Christine Beck Wheeling WV 705 41 145 32:55.99 10:37/M
6 Kristina Cochran Moundsville WV 536 40 146 33:17.75 10:44/M
7 Jennifer Tucker Glen Dale WV 670 41 150 33:54.49 10:56/M
8 Deanna Manning Wheeling WV 613 41 178 38:56.55 12:34/M
9 Akiko Brownstein Barnesville OH 693 44 188 40:26.56 13:03/M
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Christy Duty Saint Marys WV 560 47 82 26:20.54 8:30/M
2 Shelly Ward Wheeling 674 46 83 26:20.66 8:30/M
3 Shawnee Arbaugh Jewett OH 696 45 84 26:24.74 8:31/M
4 Peggy Wise Sarahsville OH 684 45 96 26:59.89 8:42/M
5 Lee Ann Cleary Martins Ferry OH 534 48 106 27:27.10 8:51/M
6 Lisa Stewart Belmont OH 655 46 155 34:40.36 11:11/M
7 Tammy Cesario Adena OH 528 46 166 37:12.71 12:00/M
8 Linda Grimm Bethesda OH 575 48 167 37:14.54 12:01/M
9 Melissa Lomis Culpeper VA 609 49 171 37:39.55 12:09/M
10 Brandy Miller Moundsville WV 629 46 176 38:28.53 12:25/M
11 Brooke Mccloud Belmont OH 618 45 183 39:42.91 12:48/M
12 Clarissa Hornbeck Sardis OH 589 46 189 40:32.11 13:05/M
13 Darci Young Alliance OH 689 49 204 47:03.18 15:11/M
14 Carrie Strait Glen Dale WV 661 48 205 47:48.12 15:25/M
Female 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kandy Young Carrollton OH 690 52 68 25:04.28 8:05/M
2 Michelle Daughtry Galena OH 548 52 90 26:46.88 8:38/M
3 Millie Marina Noland Terre Haute IN 615 57 104 27:17.30 8:48/M
4 Belinda Chapman Lees Summit MO 530 52 109 27:44.38 8:57/M
5 Anne Taylor Powell OH 665 55 129 30:38.44 9:53/M
6 Robin Gulley Scottdale PA 576 56 177 38:46.68 12:30/M
7 Raquel Mcgee 623 50 180 39:03.59 12:36/M
8 Shannon Jackson Piedmont OH 592 52 198 43:07.18 13:55/M
Female 60 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kitty Consolo Granville OH 541 62 80 26:04.42 8:25/M
2 Jan Chambers 529 63 122 30:03.97 9:42/M
3 Connie Rich Quaker City OH 643 64 126 30:22.18 9:48/M
4 Jeannette Wierzbicki Senecaville OH 680 60 132 30:52.29 9:57/M
5 Connie Millhone Alliance OH 630 65 151 33:56.53 10:57/M
6 Kathy Starky Eighty Four PA 651 63 154 34:38.55 11:10/M
7 Debra Czap Westerville OH 546 62 161 35:38.30 11:30/M
8 Linda Coleman Wheeling WV 538 66 169 37:18.42 12:02/M
9 Lynn Hellstern Wheeling WV 586 70 193 41:56.60 13:32/M
10 Barbara Mcfarland Bellaire OH 621 64 203 46:22.39 14:57/M
Male OVERALL 5K RUN Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gavin Moore Ladys Island SC 697 12 1 17:35.59 5:40/M
2 Dustin Reed 706 44 2 17:39.88 5:42/M
3 Tyler Jenkins 752 15 3 17:43.72 5:43/M
4 Dallas Guy Buffalo OH 577 25 4 18:08.28 5:51/M
5 Skipper Hayes 710 38 5 18:22.79 5:55/M
Male MASTERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Micah Brownstein Barnesville OH 694 43 7 18:54.29 6:06/M
2 Thomas Karrasch Wheeling WV 596 41 8 19:16.73 6:13/M
3 Sean McCrate 711 50 11 19:29.18 6:17/M
Male 1 to 9
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Hudson Pastor 735 8 44 23:40.30 7:38/M
2 Kallon Tipton Wheeling WV 668 8 45 23:40.46 7:38/M
3 Dylan Gallegher 762 8 87 26:35.13 8:35/M
4 Noah Shirley 729 8 101 27:14.72 8:47/M
5 Jaxon Aberegg Beallsville OH 502 8 114 28:41.20 9:15/M
6 Jenner Liberati 718 8 117 28:49.54 9:18/M
7 Matthew Shirley 728 8 127 30:31.57 9:51/M
8 Rex Carpenter Barnesville OH 524 8 128 30:36.55 9:52/M
9 Leo Zambori 726 8 133 30:57.49 9:59/M
10 Colton Aberegg Beallsville OH 501 7 175 38:25.63 12:24/M
11 Brody Dennison BETHESDA OH 554 7 199 43:29.55 14:02/M
Male 10 to 12
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tyler Harris Saint Clairsville 583 11 19 21:10.47 6:50/M
2 Tyson Pastor 733 12 26 22:01.42 7:06/M
3 Elijah Messenger 625 12 66 25:01.79 8:04/M
4 Griffin Pastor 734 10 86 26:27.79 8:32/M
5 Max Demchak Beallsville OH 553 11 110 28:13.22 9:06/M
6 Seth Doud 720 12 147 33:38.46 10:51/M
7 Carter Cole Beallsville OH 703 10 196 42:52.30 13:50/M
Male 13 to 15
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Logan Dodd 557 14 9 19:20.29 6:14/M
2 Ian Clark Mogadore OH 532 14 14 20:19.71 6:33/M
3 Cooper Bell 517 14 20 21:30.54 6:56/M
4 Jonathan Carpenter 523 15 21 21:30.79 6:56/M
5 Phillip Perkins Brighton MI 1505 15 22 21:31.18 6:56/M
6 Derick Garrison 731 15 23 21:31.20 6:56/M
7 Jonathan Kemp Bethesda OH 597 15 25 21:31.56 6:56/M
8 Tre Haney 579 14 27 22:02.43 7:06/M
9 Brody Drake 760 14 29 22:04.27 7:07/M
10 Braedon Willis 682 13 41 23:13.80 7:29/M
11 Landry Burke 521 14 54 24:09.34 7:47/M
12 Noah Bett 749 15 64 24:56.16 8:03/M
13 Lane Demchak Beallsville OH 552 13 81 26:08.28 8:26/M
14 Kade Demchak Beallsville OH 551 15 94 26:58.88 8:42/M
15 Jack Koontz Belmont OH 601 14 95 26:59.79 8:42/M
16 Bryson Eddy 562 13 112 28:32.71 9:12/M
17 Ricky Andrews Eighty Four PA 508 13 131 30:43.55 9:55/M
Male 16 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Luke Snyder 745 18 10 19:20.79 6:14/M
2 Gage Gossett 732 16 35 22:32.29 7:16/M
3 Skylar Thompson 742 16 36 22:34.47 7:17/M
4 Jacob Webb 676 16 56 24:15.54 7:49/M
Male 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Casey Morrison 759 26 6 18:39.54 6:01/M
2 David Wieselka 751 20 13 20:11.60 6:31/M
3 Drac Bartolo Saint Clairsville 514 21 63 24:53.48 8:02/M
4 Neil Lindsey Grove City OH 607 26 125 30:16.54 9:46/M
5 Austin Head Columbus OH 585 28 142 32:35.87 10:31/M
6 Zachary Ferguson 712 27 190 41:06.52 13:15/M
7 Clark Stone Benwood WV 660 28 208 50:33.50 16:18/M
Male 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Chris Thoburn Bridgeport OH 692 32 16 20:31.84 6:37/M
2 John Perry Wheeling WV 639 32 18 21:08.23 6:49/M
3 Kyle Wontacek 741 32 30 22:06.28 7:08/M
4 Ryan Darrow Steubenville OH 547 33 32 22:21.76 7:13/M
5 Michael Aberegg Beallsville OH 503 34 47 23:48.72 7:41/M
6 Andrew Mulry 746 32 67 25:01.83 8:04/M
7 Sean Leffler Novelty OH 605 33 100 27:11.66 8:46/M
8 John Knox Dover OH 600 31 143 32:36.52 10:31/M
Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bryan Mularcik 739 39 12 20:07.79 6:29/M
2 Ryan Mccullough Wheeling WV 619 38 28 22:03.54 7:07/M
3 Brian Bell Adena OH 516 36 38 22:45.98 7:20/M
4 Doug Ii Gracik Glen Dale WV 573 36 46 23:40.55 7:38/M
5 Kreg Robinson 750 39 79 25:57.32 8:22/M
6 Justin Friday 761 39 111 28:17.69 9:07/M
Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bub Froehlich 713 44 17 20:35.96 6:38/M
2 Brandon Pastor 736 42 40 23:08.51 7:28/M
3 Jacob Manning Wheeling WV 614 40 76 25:39.23 8:16/M
4 Ronald Cochran Moundsville WV 537 43 108 27:43.16 8:56/M
5 Christopher Criswell Wheeling WV 544 44 164 36:47.60 11:52/M
Male 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tim Hertel 744 49 42 23:29.42 7:35/M
2 Chris Doud 719 46 62 24:50.55 8:01/M
3 Jeff Ward Wheeling 673 49 73 25:25.40 8:12/M
4 Robert Webb Barnesville OH 677 49 98 27:02.64 8:43/M
5 Blake Stoller Westerville OH 658 49 136 31:26.80 10:08/M
Male 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 James Moore Buffalo OH 632 55 60 24:36.32 7:56/M
2 Doug Midcap Wheeling WV 626 57 70 25:14.54 8:08/M
3 Rick Shimble Bellaire OH 647 55 75 25:35.35 8:15/M
4 Patrick Gramlich Wheeling WV 574 56 77 25:43.70 8:18/M
5 Stephen Schumacher 646 59 121 29:30.54 9:31/M
6 Ed Street Shadyside OH 662 59 201 45:54.55 14:48/M
Male 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 George Kepreos St Clairsville OH 598 61 74 25:27.23 8:13/M
2 Joe Ellis 715 63 102 27:15.12 8:47/M
3 Russ Webster Vincent OH 678 62 105 27:17.55 8:48/M
4 Gary Sutton Pittsburgh PA 664 64 116 28:46.49 9:17/M
5 Doug Gallagher 764 64 149 33:51.44 10:55/M
Male 65 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Lucas Mingo jct. OH 695 65 31 22:11.29 7:09/M
2 Joe Allen Bethesda OH 506 69 61 24:44.57 7:59/M
3 Richard Klempa Bellaire OH 599 67 65 24:58.99 8:03/M
4 Jim Farrell Wheeling WV 564 78 173 38:22.55 12:23/M
HEAVYWEIGHTS
Female OVERALL HVWTS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeannette Turner Wheeling WV 671 38 5 29:35.50 9:33/M
2 Trish Satterfield Jewett OH 644 38 6 29:51.17 9:38/M
3 Astachea Thomas Jewett OH 667 32 8 33:00.23 10:39/M
4 Alison Comack 540 33 9 33:01.88 10:39/M
5 April Thompson Wheeling WV 701 39 10 34:42.80 11:12/M
Female 0-99
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Shelly Yeckley Quaker City OH 687 46 11 34:49.80 11:14/M
2 Victoria Brown Saint Clairsville 519 39 12 35:41.74 11:31/M
3 Jennifer Diehl Saint Clairsville 556 40 14 40:16.25 12:59/M
4 Stacey Brocklehurst 753 42 15 46:08.61 14:53/M
5 Brooke Shwalter 743 36 17 1:03:11.28 20:23/M
Male OVERALL HVWTS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Stephen Harris Saint Clairsville 582 42 1 23:22.73 7:32/M
2 David Gray 723 45 2 26:01.47 8:24/M
3 Vincent Carpenter FLUSHING OH 527 31 3 27:41.29 8:56/M
4 Derek Diehl Saint Clairsville 555 31 4 27:55.58 9:00/M
5 Ryan Shirley 727 37 7 30:27.69 9:49/M
Male 0-99
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Steven J Petty Waverly WV 640 59 13 38:09.37 12:18/M
2 Aaron Balderson Washington PA 512 29 16 54:10.55 17:28/M
WALKERS
Female OVERALL WALKERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sarah Donley Bethesda OH 1432 36 6 34:26.50 11:06/M
2 Brenda Colvin Wheeling WV 1424 60 7 34:34.47 11:09/M
3 Rena Koontz Belmont OH 1479 39 9 34:53.16 11:15/M
4 Sarah Gibeaut Belmont OH 1451 40 11 35:40.55 11:30/M
5 Amy Richard Wheeling WV 1511 39 12 35:50.51 11:34/M
Female MASTERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mary Beth Hassan Freedom PA 1454 66 16 36:28.13 11:46/M
2 Susan Triggs Woodsfield OH 1538 56 24 37:44.33 12:10/M
3 Sherri Alig Martins Ferry OH 1549 51 27 38:06.30 12:17/M
Female 0 and under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Krissy Foraker 1570 0 63 44:11.75 14:15/M
2 Unknown Partic. 1572 1572 0 125 56:31.24 18:14/M
3 Crystal McGuire 1579 0 151 1:01:10.45 19:44/M
4 Rachel Curtin 1578 0 152 1:01:15.62 19:45/M
Female 1 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sophia Smith Rayland OH 1528 18 57 43:14.55 13:57/M
2 Taylor Crooks Barnesville OH 1426 14 114 53:24.72 17:14/M
Female 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ashley Mcginnis Barnesville OH 1493 21 38 40:12.14 12:58/M
2 Jennifer Thoburn Bridgeport OH 1532 27 41 40:57.65 13:13/M
3 Alyssa Metzler Barnesville OH 1498 25 64 44:20.75 14:18/M
4 Cassidy Simonson Martins Ferry OH 1520 22 76 46:26.58 14:59/M
5 Alissa Tipton Bellaire OH 1536 28 84 47:41.80 15:23/M
6 Emily Maple 1569 23 133 57:21.40 18:30/M
7 Taylor Simonson Flushing OH 1521 24 141 58:59.77 19:02/M
Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sonya Hunt Bethesda OH 1465 33 20 37:11.89 12:00/M
2 Ashley Krieger Bellaire OH 1481 33 44 41:11.27 13:17/M
3 Desiree Mcginnis Bethesda OH 1494 34 51 42:12.55 13:37/M
4 Jobeth Rollandini-Klotz Saint Clairsville 1516 34 52 42:26.22 13:41/M
5 Tiffany Lucas Barnesville OH 1488 31 55 42:48.18 13:48/M
6 Jessica Hilton Martins Ferry OH 1458 30 58 43:17.67 13:58/M
7 Hannah Carpenter Flushing OH 1421 31 61 43:59.30 14:11/M
8 Nicole Gallagher 1555 30 78 47:12.39 15:14/M
9 Miranda Bilyeu Powhatan Point OH 1409 31 83 47:41.46 15:23/M
10 Heather Hoyt Wheeling WV 1464 30 98 50:55.69 16:25/M
11 Janelle Windsheimer Yorkville OH 1544 31 99 50:56.51 16:26/M
12 Chelsie Spears 1558 30 110 52:09.34 16:49/M
13 Jennifer Thomson Rochester NY 1535 31 122 53:48.31 17:21/M
14 Kendra Balderson Washington PA 1404 32 129 56:57.45 18:22/M
15 Jamie Smeal Bethesda OH 1524 31 131 57:01.73 18:24/M
16 Kayla Gray Moundsville WV 1548 30 144 1:00:46.84 19:36/M
17 Steph Sparkner 1573 34 146 1:00:53.14 19:38/M
Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kenna Brandon Martins Ferry OH 1414 38 30 38:35.98 12:27/M
2 Tabitha Collins 1560 39 85 47:44.70 15:24/M
3 Ashley Ward Bellaire OH 1540 35 106 51:44.51 16:41/M
4 Alicia Sargent Wheeling WV 1517 38 107 51:45.13 16:42/M
5 Jennifer Paesani Wheeling WV 1504 36 118 53:32.65 17:16/M
6 Amber Hunter Marietta GA 1466 39 121 53:47.49 17:21/M
7 Missy Ricketts Brighton MI 1512 35 126 56:31.81 18:14/M
8 Lisa Raymond Canonsburg PA 1507 39 130 56:57.84 18:22/M
9 Jaclyn Lander Mcmechen WV 1483 38 143 1:00:00.59 19:21/M
Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Beth Simonson Flushing OH 1519 42 75 46:26.29 14:59/M
2 Serenity Warkentine Uhrichsville OH 1546 40 81 47:28.49 15:19/M
3 Tiffany Franckhauser Wintersville OH 1443 42 90 48:19.80 15:35/M
4 Susie Keller Amsterdam OH 1474 43 95 49:45.98 16:03/M
5 Jeannie Finley 1557 44 109 52:09.14 16:49/M
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nancy Mccabe-Day Moundsville WV 1491 48 19 37:06.55 11:58/M
2 Beth Jeffries 1575 48 48 41:55.96 13:31/M
3 Kimberly Smith Rayland OH 1527 49 56 43:14.40 13:57/M
4 Gena Joseph 1565 49 79 47:16.25 15:15/M
5 Gabrielle Robinson Arlington TX 1514 46 97 50:50.30 16:24/M
6 Ellen Drook Pittsburgh PA 1433 49 136 57:25.47 18:31/M
7 Stacy Phillips Bridgeport OH 1506 46 139 57:44.24 18:37/M
8 Michelle Johnson Westlake OH 1472 49 149 1:00:57.19 19:40/M
Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Janine Ganoe Morgantown WV 1448 54 40 40:46.80 13:09/M
2 Leslie Thompson Saint Clairsville 1533 51 50 42:00.36 13:33/M
3 Julie Mcgary Flushing OH 1492 50 70 45:05.25 14:33/M
4 Betsy Frohnapfel Glen Dale WV 1445 50 74 45:46.89 14:46/M
5 Sherry Hindman Wheeling WV 1459 54 123 54:48.80 17:41/M
6 Julie Brutchey Shadyside OH 1418 50 127 56:47.80 18:19/M
7 Sara Dunne Pittsburgh PA 1434 53 137 57:25.67 18:31/M
8 Sherri Erickson North Royalton OH 1435 53 150 1:00:57.25 19:40/M
Female 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Candy Matchett 1490 55 31 38:48.78 12:31/M
2 Carol Drake 1562 58 32 38:48.78 12:31/M
3 Donna Donley Bridgeport OH 1431 58 45 41:31.39 13:24/M
4 Michelle Lehotay Cambridge OH 1487 55 60 43:55.68 14:10/M
5 Lori Dobrovich Bridgeport OH 1430 58 66 44:21.30 14:18/M
6 Teresa Yakubik Byesville OH 1545 58 87 47:50.80 15:26/M
7 Renee McGlothlin 1556 57 92 49:12.19 15:52/M
8 Jerrilyn Lee Bellaire OH 1484 58 94 49:35.42 16:00/M
9 Chris Fenstermaker Bergholz OH 1438 55 103 51:17.53 16:33/M
10 Ruth Ann Kirkman Bergholz OH 1476 59 119 53:33.25 17:16/M
11 Eustasia Tubbs Pgh PA 1539 55 138 57:25.69 18:31/M
12 Amanda Rich Westerville OH 1510 56 145 1:00:52.75 19:38/M
13 Marianne Clark Powhatan Point OH 1422 58 153 1:01:15.80 19:45/M
Female 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Shelley Dawes Adena OH 1429 64 39 40:22.30 13:01/M
2 Jill Park 1563 64 53 42:39.47 13:45/M
3 Martha Jurkovich Cambridge OH 1473 61 86 47:49.99 15:25/M
4 Mary Hunter Fort Myers FL 1467 64 120 53:47.49 17:21/M
5 Judy Ash Carrollton OH 1403 60 134 57:21.40 18:30/M
6 Donna Leffler Novelty OH 1485 64 135 57:21.40 18:30/M
Female 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bonnie Klotz Saint Clairsville 1477 66 47 41:46.55 13:28/M
2 Cindy Hartlieb Wheeling WV 1453 65 59 43:26.55 14:01/M
3 Nancy Barry Wheeling WV 1405 67 69 44:53.65 14:29/M
4 Libby Hoskins 1461 69 80 47:23.56 15:17/M
5 Peg Hoskinson Barnesville OH 1462 68 142 58:59.96 19:02/M
6 Becky Keylor North Royalton OH 1475 69 147 1:00:53.55 19:38/M
Female 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Barbara Morris Martins Ferry OH 1502 73 71 45:09.51 14:34/M
2 Elaine Simpson 1571 73 73 45:37.80 14:43/M
3 Barbara Fitzsimmons New Martinsville W 1439 85 112 53:17.90 17:11/M
4 Polly Sawvel Barnesville OH 1518 75 115 53:26.14 17:14/M
5 Jane Daley La Porte IN 1428 76 116 53:26.55 17:14/M
6 Ella Custer 1576 88 140 57:44.30 18:37/M
7 Kathryn Johnson Bay Village OH 1471 76 148 1:00:54.98 19:39/M
Male OVERALL WALKERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gary Bennett Moundsville WV 1407 51 1 28:03.15 9:03/M
2 Carl Kondrach Barnesville OH 1478 46 2 28:55.50 9:20/M
3 Christopher Fox Weirton WV 1442 45 3 29:05.29 9:23/M
4 Cody Dierkes 1577 32 4 33:35.80 10:50/M
5 Michael Remenar Yorkville OH 1508 61 5 34:10.53 11:01/M
Male MASTERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bob Morris Martins Ferry OH 1503 64 8 34:46.25 11:13/M
2 Jim Ortt 1561 75 10 35:23.49 11:25/M
3 Jerry Rush Barnesville OH 1550 53 13 35:50.91 11:34/M
Male 1 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Christopher Cleary Martins Ferry OH 1423 46 17 36:31.55 11:47/M
2 Mitch Tranovich Bridgeport OH 1551 36 21 37:33.41 12:07/M
3 Jason Moore Ashland OH 1501 25 34 39:15.80 12:40/M
4 Eric Fithyan 1554 35 54 42:41.85 13:46/M
5 Bryan Metzler Barnesville OH 1499 27 65 44:20.75 14:18/M
6 Brett Warkentine Uhrichsville OH 1547 42 68 44:44.13 14:26/M
7 Colin Gustina Bridgeport OH 1452 35 72 45:35.57 14:42/M
8 Caleb Tipton Bellaire OH 1537 29 82 47:38.82 15:22/M
9 Cody Johnson 1553 36 88 48:01.19 15:29/M
10 Matt Hennings Steubenville OH 1457 47 89 48:19.65 15:35/M
11 Bryce Jacobs 1566 12 100 51:10.96 16:30/M
12 Jeremy Jacobs 1567 44 102 51:13.18 16:31/M
13 Eric Foltin Bridgeport OH 1441 46 105 51:20.57 16:34/M
14 J.R. Ward Bellaire OH 1541 34 108 51:45.53 16:42/M
15 Cheston Hoople Washington PA 1460 28 111 52:10.59 16:50/M
16 Braxton Byers Barnesville OH 1419 10 113 53:21.88 17:13/M
17 Scottie Crooks Barnesville OH 1425 36 117 53:31.35 17:16/M
18 Wyatt Smeal Bethesda OH 1526 8 124 56:29.55 18:13/M
19 Chris Brutchey Shadyside OH 1417 48 128 56:48.68 18:19/M
20 Justin Smeal Bethesda OH 1525 34 132 57:02.30 18:24/M
Male 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Richard Bogard 1410 51 28 38:14.20 12:20/M
2 Greg Ganoe Morgantown WV 1447 50 43 41:05.30 13:15/M
3 Blake Headen Wellsburg WV 1455 52 46 41:43.79 13:27/M
4 Mark Thompson Saint Clairsville 1534 51 49 42:00.24 13:33/M
5 James Robinson Arlington TX 1515 53 96 50:50.21 16:24/M
6 William Carpenter 1568 56 101 51:12.98 16:31/M
Male 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Matthew Jenkins St. Clairsville OH 1470 63 18 36:49.29 11:53/M
2 Mark Brown Laurel Highlands 1416 62 23 37:40.69 12:09/M
3 Michael Kutys Martins Ferry OH 1482 63 26 38:01.19 12:16/M
4 Chris Miller Moundsville WV 1500 60 35 39:31.55 12:45/M
5 Bob Heddleston Belpre OH 1456 60 36 39:59.70 12:54/M
6 Elmer Borsos Adena OH 1411 64 37 40:11.73 12:58/M
7 Cookie Galbraith Scio OH 1446 61 42 41:05.15 13:15/M
8 Ken Hissam 1564 60 67 44:40.49 14:25/M
9 Jim Sinoski Saint Clairsville 1522 64 104 51:19.68 16:33/M
Male 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bill Tarr 1531 68 14 36:02.50 11:37/M
2 Terry Whitecotten 1559 65 15 36:17.30 11:42/M
3 Richard Respole Bellaire OH 1509 67 25 37:51.44 12:13/M
4 George Hammer Macek Wheeling WV 1552 67 29 38:35.77 12:27/M
5 Martin White Barnesville OH 1543 67 62 44:11.55 14:15/M
Male 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jerry Kosem Wheeling WV 1480 70 22 37:38.47 12:08/M
2 Ron Calissie 1420 70 33 38:58.30 12:34/M
3 Gordon Waide 1574 73 77 46:41.30 15:04/M
4 Stan Czyzewski Bellaire OH 1427 78 91 48:30.55 15:39/M
5 James Fitzsimmons New Martinsville W 1440 89 93 49:16.45 15:54/M