ROCK N THE KNOB
Overall Finish List
September 14, 2019
Results By Miles of Smiles Timing Services http://www.smileymiles.com
MARATHON
Total
Place Name City Bib No Age Gend Time Pace
1 Lee Strappello James Creek PA 977 36 M 4:20:26.47 9:56/M
2 Derek Clark Morgantown WV 870 39 M 4:24:27.66 10:06/M
3 Corinne Williams Enola PA 987 38 F 4:40:01.87 10:41/M
4 Cat McClure State College PA 958 25 F 4:49:13.30 11:02/M
5 Chase Stock Baltimore MD 976 40 M 4:56:26.68 11:19/M
6 Kenneth Hite Lafayette Hill PA 946 33 M 4:58:04.68 11:23/M
7 Craig Thompson Roaring Spring PA 979 31 M 5:04:58.92 11:38/M
8 Aaron Clineman Pittsburgh PA 931 25 M 5:21:24.12 12:16/M
9 Matt Nelson East Freedom PA 964 33 M 5:33:10.19 12:43/M
10 Andrew Logan Bellefonte PA 954 29 M 5:36:21.95 12:50/M
11 Abagail Postle Cleveland OH 967 25 F 5:38:15.26 12:55/M
12 Thomas Lutkenhouse Bristow VA 955 47 M 5:38:32.45 12:55/M
13 Robert Truesdell Wexford PA 981 35 M 5:45:48.70 13:12/M
14 Tracy Pepple Irwin PA 965 49 M 5:47:21.13 13:15/M
15 Justine Pollack Pittsburgh PA 966 25 F 5:48:41.14 13:19/M
16 Gordon Loesch Canonsburg PA 953 44 M 5:49:36.84 13:21/M
17 Elisa Edgar Pittsburgh PA 935 48 F 5:50:53.20 13:24/M
18 Michael Bossola Gibsonia PA 867 46 M 5:51:11.16 13:24/M
19 Jacque Schiffer Olivebridge NY 971 54 F 5:52:19.36 13:27/M
20 Frederick Frye Polk PA 938 56 M 5:59:10.98 13:43/M
21 Nicole Shoenberger Baltimore MD 973 38 F 5:59:17.95 13:43/M
22 Logan Nagle Windsor NY 962 26 M 6:03:27.39 13:52/M
23 Tyler Bossetti Columbus OH 866 25 M 6:03:44.88 13:53/M
24 Brad Albert Bethel Park PA 859 52 M 6:05:33.36 13:57/M
25 Ted Bielawa Hamilton VA 864 49 M 6:07:34.22 14:02/M
26 Rob Ballou Sullivan OH 863 50 M 6:11:45.22 14:11/M
27 Jerry Felton Greensburg PA 937 56 M 6:12:51.10 14:14/M
28 Ryan Hirt Pittsburgh PA 945 39 M 6:19:16.21 14:29/M
29 Jeff Steigerwald Franklin PA 975 44 M 6:20:44.49 14:32/M
30 Gary Hayden Renfrew PA 944 47 M 6:30:02.22 14:53/M
31 Aaron Watkins Piont Marion PA 983 37 M 6:34:29.78 15:03/M
32 Don Knight Pittsburgh PA 949 38 M 6:34:42.84 15:04/M
33 David Kadis Baltimore MD 947 35 M 6:35:14.61 15:05/M
34 John Gregorchik Johnstown PA 942 32 M 6:35:24.12 15:05/M
35 Rachel Albert Bethel Park PA 861 22 F 6:36:18.18 15:08/M
36 George Conrad Huntingdon PA 932 42 M 6:40:04.63 15:16/M
37 Richard Smith Columbus OH 974 26 M 6:43:34.42 15:24/M
38 Tim Krueger Parma OH 950 41 M 6:43:55.97 15:25/M
39 Alyssa Chance Pittsburgh PA 869 43 F 6:45:13.41 15:28/M
40 Craig Eckenrode Bedford PA 934 55 M 6:45:40.40 15:29/M
41 Jason Mercer Selinsgrove PA 961 41 M 6:46:10.72 15:30/M
42 Thad Will Port Matilda PA 984 46 M 7:01:00.48 16:04/M
43 Chad Meier Fleetwood PA 960 23 M 7:06:29.71 16:17/M
44 Misty Trowbridge Lock Haven PA 980 39 F 7:09:20.68 16:23/M
45 Kristie Williams Altoona PA 986 41 F 7:09:20.68 16:23/M
46 Kevin Gray North Potomac MD 939 47 M 7:12:09.86 16:30/M
47 Alex Lauer Cranberry Twp PA 952 52 M 7:14:18.73 16:35/M
48 Michael Ewing Pittsburgh PA 936 44 M 7:14:18.78 16:35/M
49 Andrew Greenawalt Philipsburg PA 941 25 M 7:14:23.51 16:35/M
50 Aaron Ritchey Everett PA 969 41 M 7:17:02.10 16:41/M
51 Sizanne Natter Pittsburgh PA 963 57 F 7:23:14.47 16:55/M
52 Cody Sharp Catonsville MD 972 38 M 7:27:58.99 17:06/M
53 Jackie Campbell Pittsburgh PA 868 49 F 7:43:59.74 17:43/M
54 Lorraine Kuzma West Mifflin PA 951 48 F 7:48:16.84 17:52/M
55 Ellen Amalfitano Hagerstown MD 862 50 F 7:49:39.80 17:56/M
56 Donald Halke II Newport PA 943 60 M 7:52:48.89 18:03/M
57 Franco Bonacchi Pittsburgh PA 865 49 M 8:00:52.24 18:21/M
58 John Warrick Bethel Park PA 982 69 M 8:04:10.73 18:29/M
59 Bill Dillon Butler PA 933 34 M 8:07:13.49 18:36/M
60 Brandon Klodowski Monaca PA 948 32 M 8:10:50.35 18:44/M
61 Edyta Williams Pittsburgh PA 985 41 F 9:05:57.35 20:50/M
Drop Eric Ryan Burgettstown PA 970 39 M
HALF MARATHON
Total
Place Name City Bib No Age Gend Time Pace
1 Craig Peterson Blairsville PA 1365 31 M 1:55:40.55 8:50/M
2 Dean Banko New Florence PA 1303 36 M 2:03:29.22 9:26/M
3 Nicole Yokum State College PA 1392 36 F 2:04:46.27 9:31/M
4 Will Gordon Harrisburg PA 1328 30 M 2:10:54.75 10:00/M
5 Anna Balouris Allison Park PA 1302 31 F 2:18:38.13 10:35/M
6 Peter Bosworth Baltimore MD 1308 24 M 2:18:51.11 10:36/M
7 Grace Fisher Hancock MD 1324 39 F 2:22:46.38 10:54/M
8 Matthew Pleva Springfield VA 1367 41 M 2:28:55.98 11:22/M
9 Jake Winter New Castle PA 1389 26 M 2:30:19.39 11:28/M
10 Jack King Baltimore MD 1342 25 M 2:33:05.83 11:41/M
11 Kip Sudak Mars PA 1381 40 M 2:33:47.64 11:44/M
12 Eric Miller Martinsburg PA 1354 45 M 2:39:28.76 12:10/M
13 Neil Gioiosa Altoona PA 1327 38 M 2:42:21.38 12:24/M
14 Katelyn Owen Greensburg PA 1360 27 F 2:43:47.89 12:30/M
15 Kelly Butterbaugh Loretto PA 1310 45 M 2:44:12.18 12:32/M
16 Andrew Hritz Honesdale PA 1336 27 M 2:44:20.35 12:33/M
17 Gary Dodson Hollidaysburg PA 1318 46 M 2:44:59.15 12:36/M
18 Greg Waltermire Leavittsburg OH 1386 54 M 2:45:16.65 12:37/M
19 Clare Boast Pleasant Unity PA 1307 38 F 2:45:29.36 12:38/M
20 Bradley Keller Schellsburg PA 1340 22 M 2:48:09.90 12:50/M
21 Yvette Schudy Pittsburgh TX 1374 33 F 2:48:12.96 12:50/M
22 Tom Kalbaugh Allison Park PA 1339 50 M 2:49:25.97 12:56/M
23 Gwendolyn Musser Mars PA 1357 33 F 2:49:26.38 12:56/M
24 Kim Bischof Schellsburg PA 1306 22 F 2:49:29.65 12:56/M
25 Barry Jacobs Altoona PA 1337 62 M 2:49:59.27 12:59/M
26 Joseph Rutherford Milton VT 1373 42 M 2:50:00.47 12:59/M
27 Brian Pellmann Duncansville PA 1364 52 M 2:50:00.71 12:59/M
28 Sean Porse Pittsburgh PA 1368 34 M 2:51:34.71 13:06/M
29 Steve Pagano Elmora PA 1363 54 M 2:52:04.29 13:08/M
30 Dennis Drake Mount Union PA 1319 53 M 2:57:18.65 13:32/M
31 Heath Millet Manns Choice PA 1355 48 M 2:57:30.40 13:33/M
32 Robert Newlin Portage PA 1358 41 M 2:58:21.14 13:37/M
33 Nicholas Pitrone Pittsburgh PA 1366 24 M 2:59:16.00 13:41/M
34 Mick Quen Franklin PA 1369 41 M 2:59:48.65 13:44/M
35 Michaela Trenidad Leesburg VA 1383 35 F 3:00:11.51 13:45/M
36 Jaye Greenfield Pittsburgh PA 1331 39 F 3:00:26.65 13:46/M
37 Cliff Kitner Johnstown PA 1343 49 M 3:00:37.37 13:47/M
38 Terry Walker Windber PA 1385 42 M 3:01:32.25 13:51/M
39 Fredrick Ferguson Osceola Mills PA 1322 45 M 3:04:50.64 14:07/M
40 Erick Edler Cogan Station PA 1320 39 M 3:06:51.66 14:16/M
41 David Robison Tyrone PA 1372 49 M 3:07:21.91 14:18/M
42 Mark Knapp Gibsonia PA 1344 58 M 3:07:58.91 14:21/M
43 Brian Vanish Altoona PA 1384 43 M 3:09:42.66 14:29/M
44 Kameron Starr Wood PA 1378 26 M 3:12:47.97 14:43/M
45 Jason Thrash Pasadena MD 1382 43 M 3:14:20.54 14:50/M
46 Samantha Markovich Portage PA 1348 44 F 3:15:03.25 14:53/M
47 Steve McAninch Port Matilda PA 1350 53 M 3:15:55.16 14:57/M
48 Anne Foreman Mount Morris PA 1326 35 F 3:16:54.16 15:02/M
49 Nicolas Sluis-Cremer Pittsburgh PA 1376 49 M 3:17:19.91 15:04/M
50 Eric Bray Alexandria VA 1309 47 M 3:17:37.16 15:05/M
51 Max Gutierrez Bellevue PA 1333 28 M 3:19:35.89 15:14/M
52 Brett Dodson Hollidaysburg PA 1317 34 M 3:20:07.39 15:17/M
53 Ben Harader Altoona PA 1334 45 M 3:20:20.16 15:18/M
54 Dale Kern Uniontown PA 1341 45 M 3:21:36.59 15:23/M
55 Tracy Fitzpatrick Imler PA 1325 40 F 3:23:14.41 15:31/M
56 Brandin Claar State College PA 1315 44 M 3:24:12.66 15:35/M
57 Melanie Aldobaiki Findlay OH 1301 34 F 3:26:04.92 15:44/M
58 Sarah Gunnett Roaring Spring PA 1332 28 F 3:30:33.36 16:04/M
59 Suzette Cappola Gibsonia PA 1313 42 F 3:32:49.42 16:15/M
60 Robert Shick Kittanning PA 1375 55 M 3:33:05.26 16:16/M
61 Thomas Miller Central City PA 1353 48 M 3:33:18.96 16:17/M
62 Lisa Sprankle Altoona PA 1377 38 F 3:34:34.93 16:23/M
63 Oscar James Sandusky OH 1338 43 M 3:36:13.36 16:30/M
64 Warren Wickline Mount Wolf PA 1387 48 M 3:37:46.42 16:37/M
65 Adam Winter New Castle PA 1390 24 M 3:43:06.89 17:02/M
66 Maitland Knepper Mechanicsburg PA 1345 24 F 3:43:21.67 17:03/M
67 Caty Menard Elmira NY 1351 41 F 3:43:42.91 17:05/M
68 Paul Campbell Horseheads NY 1312 57 M 3:43:43.92 17:05/M
69 Liz Butterfield Arlington VA 1311 26 F 3:44:12.36 17:07/M
70 Donald Noel Nanty Glo PA 1359 43 M 3:45:43.60 17:14/M
71 Jim Stelter Findlay OH 1379 38 M 3:45:53.43 17:15/M
72 Erin Festerman Pittsburgh PA 1323 33 F 3:49:36.29 17:32/M
73 Elsa Dively Altoona PA 1316 27 F 3:49:36.43 17:32/M
74 Mega Richardson Portage PA 1371 35 F 3:51:03.49 17:38/M
75 Todd Grady Clearfield PA 1329 44 M 4:01:42.68 18:27/M
76 John Chance Pittsburgh PA 1314 42 M 4:02:32.68 18:31/M
77 Gunter Woytowitz Frederick MD 1391 54 M 4:10:26.33 19:07/M
78 Oliver Herndon Belle Vernon PA 1335 47 M 4:10:52.19 19:09/M
79 Jane Grassadonia Hollidaysburg PA 1330 58 F 4:15:42.94 19:31/M
80 Dodie Mercer Altoona PA 1352 36 F 4:21:34.41 19:58/M
81 Macy Bethge Pittsburgh PA 1305 25 F 4:30:51.82 20:41/M
82 Amanda Lebec Pittsburgh PA 1346 35 F 4:40:14.64 21:24/M
83 Andrew Minnoia Altoona PA 1356 33 M 4:45:15.95 21:46/M
84 Hannah Williams State College PA 1388 39 F 4:59:17.54 22:51/M
85 Jillian Stephey Pittsburgh PA 1380 33 F 5:01:34.30 23:01/M
86 Amy Egan Moon Township PA 1321 45 F 5:02:29.64 23:05/M
Drop Ryan Reaghard Carnegie PA 1370 30 M
10K
Total
Place Name City Bib No Age Gend Time Pace
1 Aj Kelly Altoona PA 63 37 M 56:28.60 9:06/M
2 Steve Templin Muncy PA 115 46 M 57:14.79 9:14/M
3 Drew Funk State College PA 42 33 M 1:01:18.11 9:53/M
4 William Conkright Pittsburgh PA 21 35 M 1:07:42.10 10:55/M
5 Paul Lallement State College PA 68 27 M 1:10:08.61 11:19/M
6 Mike Fabian Murrysville PA 33 58 M 1:10:22.17 11:21/M
7 Thomas Hallinan Cresson PA 47 35 M 1:11:43.37 11:34/M
8 Aaron Sinnott Monroeville PA 106 29 M 1:11:48.54 11:35/M
9 Jon Bilek Hollidaysburg PA 10 22 M 1:12:22.84 11:40/M
10 Bryan Caporuscio Hollidaysburg PA 16 47 M 1:12:49.61 11:45/M
11 Frank Clifford South Fork PA 19 47 M 1:13:35.00 11:52/M
12 Matthew Estok Nanty Glo PA 32 48 M 1:13:36.12 11:52/M
13 Jason Sutt Altoona PA 113 48 M 1:14:56.86 12:05/M
14 Rob Redden Curwensville PA 91 52 M 1:16:01.61 12:16/M
15 Brad Beatty Hollidaysburg PA 7 23 M 1:17:20.80 12:28/M
16 Sander Vanoutryve Altoona PA 118 28 M 1:18:17.12 12:38/M
17 Tom Wildauer Summerhill PA 125 39 M 1:19:54.83 12:53/M
18 Mary Eagle Pittsburgh PA 28 13 F 1:19:56.25 12:54/M
19 Daniel Molliver Duncansville PA 80 41 M 1:20:21.46 12:58/M
20 Ryan Hills Hollidaysburg PA 54 27 M 1:20:51.37 13:02/M
21 Zachary Fellin North Tonawanda NY 35 25 M 1:21:08.12 13:05/M
22 Julie Hallinan Altoona PA 48 28 F 1:21:12.10 13:06/M
23 Trina Collins Hollidaysburg PA 20 42 F 1:21:57.62 13:13/M
24 Kyler Lilly State College PA 71 20 M 1:21:58.63 13:13/M
25 Jarrod Sharpe Wells Tannery PA 103 39 M 1:23:27.32 13:28/M
26 Daniel Johnson Altoona PA 60 28 M 1:23:30.59 13:28/M
27 Connor Zielinski Mechanicsburg PA 128 26 M 1:24:04.52 13:34/M
28 Adam Long Vauxhall PA 73 37 M 1:25:37.59 13:49/M
29 Heather Miller Bedford PA 78 41 F 1:27:29.13 14:07/M
30 Brian Reighard Windber PA 92 55 M 1:27:49.77 14:10/M
31 William Smith Mannschoice PA 109 48 M 1:27:59.23 14:11/M
32 Patrick Krestar Jr Sidman PA 66 48 M 1:28:13.57 14:14/M
33 Ellen Faulhaber Columbus OH 34 40 F 1:28:30.24 14:16/M
34 Joseph Passero State College PA 88 24 M 1:28:39.50 14:18/M
35 Jesse Landis Berlin PA 69 36 F 1:28:49.57 14:20/M
36 Kevin Klingner Hollidaysburg PA 64 44 M 1:29:54.34 14:30/M
37 Nishamarie Sherry Baltimore MD 104 34 F 1:29:59.40 14:31/M
38 Daniel Smith Harrisburg PA 107 28 M 1:30:19.17 14:34/M
39 Jason Fouse Altoona PA 41 39 M 1:31:20.11 14:44/M
40 Angela Eagle Pittsburgh PA 27 48 F 1:32:04.26 14:51/M
41 Jennifer Booth Berlin PA 11 42 F 1:32:58.85 15:00/M
42 Gary Reinhart Punxsutawney PA 93 59 M 1:33:35.38 15:06/M
43 Brent Storm Altoona PA 112 34 M 1:33:48.65 15:08/M
44 Troy Claar Bedford PA 18 49 M 1:34:19.84 15:13/M
45 Benjamin Benson Verona PA 9 40 M 1:34:29.65 15:14/M
46 Matthew Karnes Johnstown PA 62 46 M 1:34:34.85 15:15/M
47 Dan Leeb Pittsburgh PA 70 36 M 1:34:41.79 15:16/M
48 Sara Ellis New Enterprise PA 31 23 F 1:35:05.88 15:20/M
49 Kimberly Campbell Pittsburgh PA 13 28 F 1:35:17.38 15:22/M
50 Diane Shoenberger Altoona PA 105 40 F 1:35:27.87 15:24/M
51 Kevin Miller Altoona PA 77 49 M 1:36:27.10 15:33/M
52 Becki Sell Claysburg PA 101 30 F 1:36:34.38 15:35/M
53 James Donnelly Elizabeth PA 26 40 M 1:36:35.38 15:35/M
54 Allyn Reynolds Philadelphia PA 95 22 F 1:36:53.38 15:38/M
55 Rob Eberhart Hollidaysburg PA 30 36 M 1:37:30.22 15:44/M
56 Tony Mikesic Martinsburg PA 76 47 M 1:37:49.88 15:47/M
57 Sandi Smith Portage PA 108 40 F 1:38:14.63 15:51/M
58 Rachel Seiler Newry PA 98 35 F 1:38:31.62 15:53/M
59 Chad Koch Altoona PA 65 27 M 1:38:36.74 15:54/M
60 Holly McQuade Berlin PA 75 40 F 1:40:15.34 16:10/M
61 Jonathan McQuade Berlin PA 74 41 M 1:40:16.13 16:10/M
62 Rebecca Jacobs Altoona PA 59 53 F 1:40:16.94 16:10/M
63 Deanna Orr Duncansville PA 87 36 F 1:40:32.55 16:13/M
64 Tim Fleegle Portage PA 38 35 M 1:40:48.57 16:15/M
65 Bret Davis Hollidaysburg PA 24 33 M 1:43:24.38 16:41/M
66 Seth Sager Tyrone PA 96 37 M 1:43:37.23 16:43/M
67 Elijah Hollopeter Big Run PA 56 38 M 1:43:46.80 16:44/M
68 Jim Gemperlein Butler PA 44 54 M 1:44:21.63 16:50/M
69 Jared Hoeh Reynoldsville PA 55 48 M 1:45:11.11 16:58/M
70 Kevin Campbell Pittsburgh PA 14 49 M 1:45:37.63 17:02/M
71 Jeanna Hann Altoona PA 51 43 F 1:47:57.71 17:25/M
72 Erin Baker Meyersdale PA 4 34 F 1:47:59.34 17:25/M
73 Matt Baker Meyersdale PA 5 39 M 1:48:00.35 17:25/M
74 Jeff Beaty New Springfield OH 8 36 M 1:48:24.18 17:29/M
75 Kimberly Replogle Altoona PA 94 38 F 1:49:08.57 17:36/M
76 Michael Hartman Butler PA 52 26 M 1:49:12.84 17:37/M
77 Megan Detwiler Duncansville PA 25 29 F 1:49:25.78 17:39/M
78 Dayna Vanfleet Aspinwall PA 117 28 F 1:49:54.58 17:44/M
79 Steven Sprankle Mahaffey PA 111 41 M 1:49:57.41 17:44/M
80 Penny Novak Gallitzin PA 85 39 F 1:51:15.39 17:57/M
81 Ted Fiess Claysburg PA 36 51 M 1:52:54.38 18:13/M
82 Wayne Glass Gallitzin PA 45 37 M 1:52:54.57 18:13/M
83 Michael Weitzel State College PA 123 48 M 1:53:36.48 18:19/M
84 Stephanie Galanick Altoona PA 43 52 F 2:00:08.11 19:23/M
85 Brad Zearfoss Shanksville PA 127 56 M 2:00:08.71 19:23/M
86 Tracie Hanlon Hollidaysburg PA 50 37 F 2:01:14.88 19:33/M
87 Susan Albert Bethel Park PA 1 52 F 2:02:35.69 19:46/M
88 Kelly Munly Altoona PA 82 45 F 2:04:17.10 20:03/M
89 Linda Wible Altoona PA 124 62 F 2:05:24.19 20:14/M
90 Rodger Nickle Sr Newville PA 83 59 M 2:05:26.26 20:14/M
91 Donna Arthurs Gallitzin PA 3 46 F 2:06:14.82 20:22/M
92 Ken Huey Kersey PA 57 62 M 2:07:16.34 20:32/M
93 Kevin Brunner Ridgway PA 12 56 M 2:07:16.35 20:32/M
94 Tricia Weinkauf Saint Marys PA 122 44 F 2:15:09.25 21:48/M
95 Matt Lindsey Altoona PA 72 43 M 2:19:05.37 22:26/M
96 Erin Wahl Central City PA 119 40 F 2:23:30.40 23:09/M
97 Anthony Barr Claysburg PA 6 50 M 2:23:30.87 23:09/M
98 Annette Pellmann Duncansville PA 89 56 F 2:23:58.41 23:13/M
99 Peter Fiess Woodbridge VA 37 63 M 2:23:59.66 23:13/M
100 Deborah Hull Bellefonte PA 58 64 M 2:30:33.88 24:17/M
Total
Place Name City Bib No Age Gend Time Pace
101 Susan Taylor Bellefonte PA 114 61 F 2:30:34.29 24:17/M
102 Erica Spicer Bellefonte PA 110 42 F 2:30:34.95 24:17/M
103 Traci Castrovinci Leesburg VA 17 43 F 2:30:46.66 24:19/M
104 Kevin Earnest Camp Hill PA 29 60 M 2:31:29.99 24:26/M
105 Madeline Sell Duncansville PA 99 32 F 2:35:54.58 25:09/M
106 Sarah Ansani Altoona PA 2 33 F 2:35:54.78 25:09/M
107 Heidi Walter Johnstown PA 120 49 F 2:48:52.66 27:14/M
108 Patricia Reaghard Carnegie PA 90 58 F 2:48:53.56 27:14/M
109 Nazly Shafagati Reston VA 102 33 F 3:06:35.52 30:06/M
110 Lauren Kudrick Pittsburgh PA 67 32 F 3:06:35.72 30:06/M