WASHINGTON LABOR DAY CLASSIC
Overall Finish List
September 03, 2018
Results By Miles of Smiles Timing Services http://www.smileymiles.com
5K RUN
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Rich Romano 2285 41 M 1 Top Fin 16:58.14 5:28/M
2 Heath Piper 2041 37 M 2 Top Fin 17:19.88 5:35/M
3 Eric Leech 2034 16 M 3 Top Fin 17:45.54 5:44/M
4 Bob Teagarden Pittsburgh PA 2262 44 M 1 40-44 17:55.59 5:47/M
5 Bob Nedley 2035 47 M 1 45-49 18:09.14 5:51/M
6 Ethan Fine Washington PA 2391 16 M 1 16-24 18:35.84 6:00/M
7 Micah Brownstein Barnesville OH 2371 42 M 2 40-44 18:44.22 6:03/M
8 Bethany Bowman Pittsburgh PA 2370 31 F 1 Top Fin 18:56.70 6:06/M
9 Lauren Perish Pittsburgh PA 2429 27 F 2 Top Fin 19:05.33 6:09/M
10 Michael Ewing Washington PA 2387 15 M 1 12-15 19:11.83 6:11/M
11 Stephen Perryman Canonsburg PA 2430 55 M 1 55-59 19:21.78 6:15/M
12 Sarah Olesky 2271 28 F 3 Top Fin 19:22.68 6:15/M
13 Mike Romzy Pittsburgh PA 2435 57 M 2 55-59 19:26.48 6:16/M
14 Jason Leech 2033 39 M 1 35-39 19:58.46 6:26/M
15 Carl Kondrach Barnesville OH 2400 46 M 2 45-49 20:00.59 6:27/M
16 Rich Sandala 2282 56 M 3 55-59 20:14.12 6:32/M
17 John Koontz Monongahela PA 2402 45 M 3 45-49 20:16.54 6:32/M
18 Amy Koontz Monongahela PA 2401 42 F 1 40-44 20:18.39 6:33/M
19 Jaclynn Stankus Pittsburgh PA 2443 26 F 1 25-29 20:20.99 6:34/M
20 Wayne McCracken 2272 59 M 4 55-59 20:22.99 6:34/M
21 Kurt Rush 2263 36 M 2 35-39 20:42.61 6:41/M
22 Rich Durbin Claysville PA 2386 48 M 4 45-49 20:48.54 6:43/M
23 Brittney Lockhert 2036 29 F 2 25-29 21:02.89 6:47/M
24 Jamie Eakin Washington PA 2039 27 F 3 25-29 21:29.14 6:56/M
25 Gary Bennett Moundsville WV 2257 50 M 1 50-54 21:29.17 6:56/M
26 Bob Pikelis Canonsburg PA 2433 66 M 1 60-69 21:42.90 7:00/M
27 David Detar Bridgeville PA 2379 53 M 2 50-54 21:47.14 7:02/M
28 Jonathan Garet 2260 30 M 1 30-34 22:17.46 7:11/M
29 Sheridan McWreath 2281 45 M 5 45-49 22:18.58 7:12/M
30 Steve Chabala Carnegie PA 2375 41 M 3 40-44 22:25.52 7:14/M
31 Kelley Murdock Washington PA 2252 35 F 1 35-39 22:29.19 7:15/M
32 Patrick Miller West Alexander PA 2420 32 M 2 30-34 22:32.66 7:16/M
33 Stush Sadiwsju 2032 60 M 2 60-69 22:36.64 7:17/M
34 Candace Kesselring Moundsville WV 2026 23 F 1 16-24 22:38.60 7:18/M
35 Nathan Milliren Eighty Four PA 2422 37 M 3 35-39 23:17.31 7:31/M
36 Stephanie Teagarden 2261 43 F 2 40-44 23:17.39 7:31/M
37 Eric Dietz Mc Donald PA 2381 37 M 4 35-39 23:18.62 7:31/M
38 Frank Jones 2031 33 M 3 30-34 23:24.37 7:33/M
39 Kelly Dunkle Washington PA 2384 39 F 2 35-39 23:32.10 7:35/M
40 Jason Judy Monaca PA 2283 43 M 4 40-44 23:32.71 7:35/M
41 Katie Kastelic 2276 12 F 1 12-15 24:02.89 7:45/M
42 Eric Perrell 2279 57 M 5 55-59 24:15.67 7:49/M
43 Steve Cameron Washington PA 2372 57 M 6 55-59 24:36.59 7:56/M
44 Logan Webb Washington PA 2446 12 M 2 12-15 24:37.14 7:56/M
45 Heidi Chester 2267 22 F 2 16-24 24:40.46 7:57/M
46 Cathy Loos Eighty Four PA 2408 59 F 1 55-59 24:45.38 7:59/M
47 Ryan Carl Canonsburg PA 2373 44 M 5 40-44 24:50.10 8:01/M
48 Jamie Brooks 2277 48 F 1 45-49 25:04.14 8:05/M
49 Brian Mazzariello 2264 46 M 6 45-49 25:17.58 8:09/M
50 Jacob Dunkle Washington PA 2383 12 M 3 12-15 25:21.73 8:11/M
51 Alex Cline 2366 33 M 4 30-34 25:21.73 8:11/M
52 Jaminique Milliren Eighty Four PA 2421 34 F 1 30-34 25:23.74 8:11/M
53 Ben Piatt 2029 10 M 1 1-11 25:24.54 8:12/M
54 Philip Lynch Pittsburgh PA 2410 51 M 3 50-54 25:25.36 8:12/M
55 Jason Seibert Mcmurray PA 2437 39 M 5 35-39 25:25.97 8:12/M
56 Noah Young 2288 12 M 4 12-15 25:40.56 8:17/M
57 Ralph Peters Pittsburgh PA 2432 60 M 3 60-69 25:41.14 8:17/M
58 Tom Carter Houston PA 2374 62 M 4 60-69 25:42.89 8:17/M
59 Mark Hospodar Pittsburgh PA 2364 64 M 5 60-69 25:47.39 8:19/M
60 Stephanie Kirkpatrick 2038 30 F 2 30-34 25:50.96 8:20/M
61 Doug Midcap Wheeling WV 2417 56 M 7 55-59 26:00.22 8:23/M
62 Jim Doman 2284 23 M 2 16-24 26:20.39 8:30/M
63 Deborah M Migyanko Uniontown PA 2419 50 F 1 50-54 26:36.39 8:35/M
64 Jeremy Budinsky 2365 31 M 5 30-34 26:47.59 8:38/M
65 Madison Fellin Eighty Four PA 2390 8 F 1 1-11 26:49.85 8:39/M
66 Amanda Croft Mc Donald PA 2378 36 F 3 35-39 26:51.48 8:40/M
67 Elijah Thomas 2356 12 M 5 12-15 26:58.64 8:42/M
68 Don Peters Washington PA 2431 64 M 6 60-69 27:23.10 8:50/M
69 Gary Chabala 2357 65 M 7 60-69 27:26.14 8:51/M
70 Samantha Fritzman Champion PA 2392 42 F 3 40-44 27:30.51 8:52/M
71 Scott Harrington 2259 56 M 8 55-59 27:32.10 8:53/M
72 William Lane Friendswood TX 2405 50 M 4 50-54 27:38.85 8:55/M
73 Carrie Perrell Claysville PA 2278 54 F 2 50-54 27:49.32 8:58/M
74 Pat Calmbacher Triadelphia WV 2251 60 M 8 60-69 27:52.14 8:59/M
75 Kelli Kleeb Bridgeville PA 2286 42 F 4 40-44 27:55.87 9:00/M
76 Tyler Dunkle Washington PA 2385 10 M 2 1-11 28:06.39 9:04/M
77 Gene Panaro 2355 51 M 5 50-54 28:25.25 9:10/M
78 Jackie Suchoza 2030 54 F 3 50-54 28:32.10 9:12/M
79 Ann Mccormick Washington PA 2415 64 F 1 60-69 28:39.38 9:15/M
80 Alexander Fellin Eighty Four PA 2388 8 M 3 1-11 29:02.40 9:22/M
81 Bethany Mori Bethel Park PA 2423 36 F 4 35-39 29:11.39 9:25/M
82 Stephen Mason Washington PA 2414 69 M 9 60-69 29:18.58 9:27/M
83 Lisa Siconolfi 2273 47 F 2 45-49 29:39.89 9:34/M
84 Megan Siconolfi 2275 41 F 5 40-44 29:40.31 9:34/M
85 Haleigh Maxwell 2361 12 F 2 12-15 29:41.53 9:35/M
86 Renee Dietz 2358 38 F 5 35-39 29:55.39 9:39/M
87 Kristine Midcap Wheeling WV 2418 49 F 3 45-49 30:16.44 9:46/M
88 Donna Patrina Washington PA 2426 62 F 2 60-69 30:33.26 9:51/M
89 Chloe Makola Washington PA 2413 8 F 2 1-11 31:01.55 10:00/M
90 Jim Loos Eighty Four PA 2409 62 M 10 60-69 31:03.60 10:01/M
91 Dan Halulko Washington PA 2396 52 M 6 50-54 31:29.70 10:09/M
92 Autumn Hurst 2254 15 F 3 12-15 31:50.39 10:16/M
93 Connor Piatt 2027 8 M 4 1-11 32:04.35 10:21/M
94 Bill Mccormick Washington PA 2416 69 M 11 60-69 32:06.88 10:21/M
95 Luanne McCullough 2253 48 F 4 45-49 32:12.48 10:23/M
96 Stan Michovich 2037 50 M 7 50-54 32:12.59 10:23/M
97 Grace Young 2287 13 F 4 12-15 32:29.25 10:29/M
98 Rie Lauver Jefferson Hills PA 2407 35 F 6 35-39 32:47.89 10:35/M
99 April Maxwell 2360 39 F 7 35-39 32:53.26 10:36/M
100 Caylen Makola Washington PA 2412 10 F 3 1-11 33:05.34 10:40/M
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
101 Marcy Piatt 2028 38 F 8 35-39 33:22.88 10:46/M
102 Alex Lauver Jefferson Hills PA 2406 7 M 5 1-11 33:28.11 10:48/M
103 Jackalyn Maxwell 2362 13 F 5 12-15 35:16.10 11:23/M
104 Heather Marinski 2268 43 F 6 40-44 35:34.51 11:28/M
105 Vonnie Teagarden 2280 70 F 1 70-99 36:01.80 11:37/M
106 Ava Kolovich 2292 9 F 4 1-11 36:28.91 11:46/M
107 Bobbi Boardley 2359 35 F 9 35-39 36:28.97 11:46/M
108 Grace Goffi Canonsburg PA 2395 73 F 2 70-99 36:56.80 11:55/M
109 Wade Smith Marianna PA 2442 48 M 7 45-49 37:08.54 11:59/M
110 Kelsey Smith Marianna PA 2441 17 F 3 16-24 37:08.54 11:59/M
111 Jim Garet Washington PA 2394 61 M 12 60-69 37:21.72 12:03/M
112 Chris Moschetto 2266 53 M 8 50-54 37:22.28 12:03/M
113 Stacy Reynolds 2274 49 F 5 45-49 37:33.38 12:07/M
114 Finley Fakick 2269 5 M 6 1-11 37:54.39 12:14/M
115 Alex Fadick 2270 41 M 6 40-44 37:54.46 12:14/M
116 Edward Frohnapfel Canonsburg PA 2393 76 M 1 70-99 38:32.35 12:26/M
117 Jess Walker 2040 39 F 10 35-39 38:37.38 12:27/M
118 Commissioner La Maggi Washington PA 2411 68 M 13 60-69 39:46.32 12:50/M
119 Sister Kevin Berdis Erie PA 2369 74 F 3 70-99 40:52.93 13:11/M
120 Wendi Sismondo Washington PA 2440 43 F 7 40-44 45:50.55 14:47/M
121 Ella Jane Custer Warwood WV 2258 88 F 4 70-99 47:42.37 15:23/M
122 Cameron Sismondo Washington PA 2438 13 M 6 12-15 49:22.88 15:55/M
5K WALK
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Sarah Donley Bethesda OH 2382 35 F 1 Top Fin 33:12.12 10:43/M
2 Richard Respole Bellair OH 2434 66 M 1 Top Fin 37:18.60 12:02/M
3 George Macek Wheeling WV 2256 66 M 2 Top Fin 37:25.34 12:04/M
4 Ken Hissam Benwood WV 2290 59 M 3 Top Fin 40:26.38 13:03/M
5 Michael Turkely 2291 73 M 1 60-99 40:31.57 13:04/M
6 Ruth Newman Washington PA 2425 67 F 2 Top Fin 42:44.38 13:47/M
7 Blake Headen Wellsburg WV 2398 51 M 1 50-59 44:42.28 14:25/M
8 Barrie Baker Washington PA 2367 71 M 2 60-99 48:51.38 15:45/M
9 Jenny Sismondo Perryopolis PA 2439 39 F 3 Top Fin 49:22.58 15:55/M
10 Georgette Lacey South Park PA 2404 81 F 1 60-99 53:38.29 17:18/M
CRUISER WEIGHTS
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Michael Johnston 2289 51 M 1 Top Fin 21:40.14 6:59/M
2 Mark Enzerra 2255 49 M 2 Top Fin 22:51.11 7:22/M
3 James Fellin Eighty Four PA 2389 53 M 3 Top Fin 23:33.25 7:36/M
4 Ron Victorelli Coraopolis PA 2445 54 M 1 0-99 23:36.25 7:37/M
5 Samantha Barnes Pittsburgh PA 2368 30 F 1 Top Fin 26:44.89 8:37/M
6 Jonathan Mori Bethel Park PA 2424 36 M 2 0-99 30:45.75 9:55/M
7 Jim Proudfer 2363 74 M 3 0-99 35:03.89 11:18/M
HEAVYWEIGHTS
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Mickey Marshall Burgettstown PA 2265 47 M 1 Top Fin 27:32.89 8:53/M
2 Michael Pecosh Washington PA 2428 43 M 2 Top Fin 28:03.64 9:03/M
3 John Kovach Verona PA 2403 39 M 3 Top Fin 36:32.62 11:47/M