THUNDER RUN / WALK
Overall Finish List
May 28, 2018
Results By Race Management Systems, Inc.
5K RUN
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Matt Svetz 1907 21 M 1 Top Fin 16:43.51 5:24/M
2 Cody Cornell Conneaut Lake PA 1903 23 M 2 Top Fin 16:54.95 5:27/M
3 Louis McUmber 1956 22 M 1 20-24 17:05.93 5:31/M
4 Matt Beveridge Meadville PA 1914 17 M 1 15-19 17:19.38 5:35/M
5 Gabe DeYoung 1963 17 M 2 15-19 17:20.38 5:35/M
6 Jac Cokley Cochranton PA 1733 16 M 3 15-19 17:54.36 5:46/M
7 Teddy Ernst 1909 15 M 4 15-19 18:58.45 6:07/M
8 John Deiffler 1906 19 M 5 15-19 19:20.99 6:14/M
9 Kyler Barnett Cochranton PA 1728 12 M 1 11-14 19:44.76 6:22/M
10 Meaera Shannon 1904 15 F 1 Top Fin 19:53.76 6:25/M
11 Charlie Minor Meadville PA 1800 13 M 2 11-14 20:32.94 6:37/M
12 Tony Ruth 1910 57 M 1 55-59 21:07.48 6:49/M
13 Matthew Linz Meadville PA 1790 17 M 6 15-19 21:30.25 6:56/M
14 Bradley Rowe 1919 17 M 7 15-19 21:40.23 6:59/M
15 Logan Mast Meadville PA 1793 16 M 8 15-19 21:49.51 7:02/M
16 Ben Henry Conneaut Lake PA 1784 14 M 3 11-14 22:00.12 7:06/M
17 Lucas Mattocks Guys Mills PA 1798 16 M 9 15-19 22:04.15 7:07/M
18 Caleb Mattocks Meadville PA 1795 15 M 10 15-19 22:04.17 7:07/M
19 Brad Wachowiak Meadville PA 1815 35 M 1 35-39 22:25.49 7:14/M
20 Wade Schriner Oakdale PA 1806 20 M 2 20-24 22:44.65 7:20/M
21 Mark DeYoung 1962 44 M 1 40-44 22:59.15 7:25/M
22 Paige Yoder 1918 19 F 2 Top Fin 22:59.30 7:25/M
23 Greg Dunn Washington PA 1744 40 M 2 40-44 23:21.76 7:32/M
24 John Frano 1916 47 M 1 45-49 23:45.77 7:40/M
25 Howard Minor Meadville PA 1801 43 M 3 40-44 23:53.21 7:42/M
26 Jacob Steiger Saegertown PA 1810 18 M 11 15-19 24:03.10 7:45/M
27 Julie Fletcher Clarksville PA 1747 18 F 1 15-19 24:03.30 7:45/M
28 Henry Ginsburg Pittsburgh PA 1749 12 M 4 11-14 24:18.26 7:50/M
29 Chance Tooney 1958 27 M 1 25-29 24:34.76 7:55/M
30 Rod Brest meadville PA 1729 70 M 1 70-99 25:53.76 8:21/M
31 Greg Schriner 1917 18 M 12 15-19 26:06.47 8:25/M
32 Sara Oakes 1924 40 F 1 40-44 26:14.19 8:28/M
33 Mike Henry Conneaut Lake PA 1785 46 M 2 45-49 26:31.90 8:33/M
34 Gary Green Centerville PA 1783 45 M 3 45-49 26:35.74 8:35/M
35 Troy Stininger 1902 32 M 1 30-34 26:47.27 8:38/M
36 Ethan Mattocks Guys Mills PA 1797 11 M 5 11-14 27:08.49 8:45/M
37 Rob Schriner Oakdale PA 1805 53 M 1 50-54 27:22.77 8:50/M
38 Emily Mattocks Guys Mills PA 1796 19 F 2 15-19 28:08.77 9:05/M
39 Dan Dempsey 1913 53 M 2 50-54 28:15.27 9:07/M
40 Norman Brian Dempsey Las Vegas NV 1735 55 M 2 55-59 28:15.75 9:07/M
41 Eugene Torigoe Meadville PA 1813 38 M 2 35-39 28:48.27 9:17/M
42 Gene Litke Guys Mills PA 1792 61 M 1 60-64 28:48.71 9:17/M
43 Gracie Oakes 1925 11 F 1 11-14 28:54.48 9:19/M
44 Hannah Mattocks 1922 12 F 2 11-14 28:55.52 9:20/M
45 Robert Wahlmark 1912 59 M 3 55-59 28:57.10 9:20/M
46 Tiffany Leech Centerville PA 1788 38 F 1 35-39 28:58.22 9:21/M
47 Kayla Flint Conneautville PA 1748 15 F 3 15-19 28:58.85 9:21/M
48 Helen Titus 1901 56 F 1 55-59 29:12.27 9:25/M
49 Tara Brown Conneaut Lake PA 1730 31 F 1 30-34 29:20.18 9:28/M
50 Howard Ginsburg Pittsburgh PA 1750 44 M 4 40-44 29:22.41 9:28/M
51 John Baker 1908 60 M 2 60-64 29:48.42 9:37/M
52 Kim Steiger Saegertown PA 1811 43 F 2 40-44 30:09.75 9:44/M
53 Conner Dunn Cochranton PA 1743 10 M 1 1-10 30:20.27 9:47/M
54 Tim Dunn Cochranton PA 1746 48 M 4 45-49 30:20.74 9:47/M
55 Riley Dunn Washington PA 1745 12 F 3 11-14 30:26.24 9:49/M
56 Hal Tubbs 1961 68 M 1 65-69 31:02.81 10:01/M
57 George Schroeder Meadville PA 1807 74 M 2 70-99 32:47.70 10:35/M
58 Charles Dickey Atlantic PA 1738 10 M 2 1-10 33:37.30 10:51/M
59 Marsha K Severo Meadville PA 1808 70 F 1 70-99 34:59.36 11:17/M
60 Mary James Conneaut Lake PA 1787 58 F 2 55-59 35:05.46 11:19/M
61 Lisa Baker Edinboro PA 1718 41 F 3 40-44 35:50.78 11:34/M
62 Ron Bennett 1957 71 M 3 70-99 35:55.46 11:35/M
63 Jenna Dickey Atlantic PA 1739 7 F 1 1-10 36:58.27 11:55/M
64 Justin Dickey Atlantic PA 1740 38 M 3 35-39 36:58.27 11:55/M
65 Betty Gooden 1960 69 F 1 65-69 37:54.81 12:14/M
66 Greta Sherman Townville PA 1809 17 F 4 15-19 38:08.78 12:18/M
67 Andrea Dennis Townville PA 1737 15 F 5 15-19 38:08.79 12:18/M
68 Dylan Phillips Indianapolis IN 1803 20 M 3 20-24 38:09.28 12:18/M
69 David Urey Mercer PA 1814 58 M 4 55-59 40:17.77 13:00/M
70 Sarah Dickey Atlantic PA 1741 36 F 2 35-39 40:29.19 13:04/M
71 Ellen Byham Saegertown PA 1731 51 F 1 50-54 40:30.19 13:04/M
2 MILE WALK
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Frank Yohe 1915 65 M 1 Top Fin 24:10.94 12:05/M
2 Bern Daum Tionesta PA 1734 67 M 2 Top Fin 24:28.25 12:14/M
3 Audrey Oakes 1923 9 F 1 Top Fin 27:00.27 13:30/M
4 Bill Warren Meadville PA 1816 77 M 1 70-99 27:09.21 13:35/M
5 Barbara Mattis Meadville PA 1794 57 F 2 Top Fin 27:09.21 13:35/M
6 Amy Haeck 1920 42 F 1 40-44 28:06.72 14:03/M
7 Jim Oakes 1926 46 M 1 45-49 29:11.52 14:36/M
8 Liz Stewart Conneaut Lake PA 1812 53 F 1 50-54 29:13.80 14:37/M
9 Jillian Haeck 1921 11 F 1 11-14 30:32.77 15:16/M
10 Mark Baker Edinboro PA 1719 52 M 1 50-54 30:55.18 15:28/M
11 Tammy Cowder 1959 51 F 2 50-54 31:22.52 15:41/M
12 Connie Warren 1905 65 F 1 65-69 32:11.14 16:06/M
13 Cindy Nelson Meadville PA 1802 60 F 1 60-64 33:34.28 16:47/M
14 Jessie Schriner Oakdale PA 1804 52 F 3 50-54 33:54.83 16:57/M
15 Betty Litke Guys Mills PA 1791 59 F 1 55-59 33:55.46 16:58/M
16 Karen Wahlmark 1911 57 F 2 55-59 34:09.49 17:05/M
17 Tanya Dempsey Las Vegas NV 1736 44 F 2 40-44 34:10.30 17:05/M
18 Andy Bacallao Burnsville WV 1647 52 M 2 50-54 34:11.74 17:06/M
19 Lori Maxeiner Meadville PA 1799 46 F 1 45-49 34:23.73 17:12/M