SANTA'S SPIRIT SPRINT MILE
Age Group Results
December 01, 2018
Results By Miles of Smiles Timing Services smileymiles.com
MILE RUN
Female OVERALL RUN Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Candace Kesselring Moundsville WV 345 23 12 6:51.87 6:51/M
2 Felicity Smith Bridgeport OH 538 27 13 7:15.53 7:15/M
3 Josie Hancock Martins Ferry OH 178 13 15 7:27.32 7:27/M
4 Summer Jenkins Barnesville OH 271 40 16 7:30.31 7:30/M
5 Kyong Milette Wheeling WV 600 47 22 8:11.49 8:11/M
Female MASTERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lori Kinnick Moundsville WV 346 49 24 8:53.28 8:53/M
2 Kristine Midcap Wheeling WV 809 49 26 9:13.65 9:13/M
3 Christine Beck Wheeling WV 68 40 32 10:05.38 10:05/M
Female 1 to 9
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Taylin Pryor Barnesville OH 811 7 37 12:00.65 12:00/M
Female 10 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Delana Jenkins Barnesville OH 236 11 27 9:14.66 9:14/M
2 Alexis Grear Barnesville 165 12 28 9:17.76 9:17/M
3 Amya Kempeny Barnesville OH 320 10 38 12:00.79 12:00/M
4 Amy Pryor Barnesville OH 812 12 45 14:42.67 14:42/M
Female 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Marie Saliga Barnesville OH 513 36 34 10:08.54 10:08/M
2 Amanda Fisher Barnesville OH 822 33 35 10:58.28 10:58/M
3 Laura Penaranda Wheeling WV 461 33 41 12:31.15 12:31/M
Female 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Barbara Mcfarland Bellaire OH 437 63 44 14:19.65 14:19/M
Female 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ella Jane Custer Wheeling WV 111 88 46 17:19.28 17:19/M
Male OVERALL RUN Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tyler Jenkins Barnesville OH 275 14 1 5:40.88 5:40/M
2 Eric Leech 819 16 2 5:43.13 5:43/M
3 Brody Cermak Dillonvale OH 110 17 3 5:49.26 5:49/M
4 Micah Brownstein Barnesville OH 87 42 4 5:54.88 5:54/M
5 Jeremy Weaver Blacklick OH 588 45 5 6:07.28 6:07/M
Male MASTERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tim Hertel Akron OH 213 48 9 6:44.29 6:44/M
2 Richard Klempa Bellaire OH 347 66 21 7:58.32 7:58/M
3 Doug Midcap Wheeling WV 808 56 23 8:29.36 8:29/M
Male 1 to 9
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brody Dennison 814 6 36 11:56.55 11:56/M
Male 10 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Derick Garrison Belmont OH 820 14 11 6:51.32 6:51/M
2 Dannen Foraker Jacobsburg OH 821 14 19 7:43.53 7:43/M
3 Cooper Bell Barnesville OH 828 13 20 7:50.48 7:50/M
Male 15 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dylan Lussky Barnesville OH 386 15 10 6:48.52 6:48/M
2 Shen Zitlan Barnesville OH 592 17 25 9:09.37 9:09/M
Male 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cory Rush Barnesville OH 479 22 14 7:26.51 7:26/M
2 Timothy M. Smith Bridgeport OH 544 29 17 7:31.30 7:31/M
3 Terry Smith Bridgeport OH 543 29 18 7:35.28 7:35/M
Male 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mitch Tranovich Bridgeport 583 36 6 6:16.20 6:16/M
2 Chris Thoburn Bridgeport OH 546 31 7 6:33.53 6:33/M
3 Jason Leech 818 39 8 6:42.27 6:42/M
4 Mark Penaranda Wheeling WV 462 31 42 12:33.41 12:33/M
Male 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joe Bell Barnesville OH 829 42 29 9:28.90 9:28/M
Male 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jaime Zavitz Barnesville 591 53 43 13:16.98 13:16/M
Male 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jimmy Grear Barnesville 170 62 30 9:31.74 9:31/M
2 Hughey Stephen Barnesville OH 803 66 31 9:43.38 9:43/M
3 Allan Olexa 460 67 33 10:06.78 10:06/M
4 Timothy Erwine Barnesville OH 137 68 40 12:24.54 12:24/M
Male 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jim Farrell Wheeling WV 146 77 39 12:19.79 12:19/M
MILE WALK
Female OVERALL WALK Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kelley Murdock Washington PA 830 35 3 10:40.44 10:40/M
2 Sarah Donley Bethesda OH 127 36 5 11:06.39 11:06/M
3 Nancy Moczch Valley Grove WV 813 46 6 11:15.69 11:15/M
4 Kenna Brandon Martins Ferry OH 810 37 15 13:06.79 13:06/M
5 Kate Wright Proctor WV 590 52 17 13:33.60 13:33/M
Female MASTERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Donna Donley Bridgeport OH 120 57 19 13:49.79 13:49/M
2 Susie Hinermah 825 52 21 13:58.38 13:58/M
3 Elaine Simpson Bridgeport OH 832 73 33 15:17.26 15:17/M
Female 1 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kimmie Hinermah 824 27 20 13:51.91 13:51/M
2 Desiree McGinnis 815 34 25 14:13.55 14:13/M
3 Jackie Bell Barnesville OH 827 40 28 14:40.41 14:40/M
4 Hannah Carpenter Barnesville OH 598 30 30 14:56.55 14:56/M
5 Tiffany Franckhauser Wintersville OH 154 42 31 14:59.55 14:59/M
6 Raena Simpson Bridgeport OH 831 14 32 15:09.80 15:09/M
7 Payton Bell Barnesville OH 826 10 34 15:25.12 15:25/M
8 Zahara Fischer Frank Amherst MA 153 17 35 16:01.94 16:01/M
9 Madison Thomas Moundsville WV 547 11 38 17:03.75 17:03/M
10 Meg Miller Moundsville WV 438 47 39 17:04.55 17:04/M
11 Missy Armstrong Tiltonsville OH 5 32 40 19:15.52 19:15/M
12 Oakley Gallagher Barnesville OH 806 4 43 19:55.29 19:55/M
Female 50 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sally Saliga Barnesville OH 520 68 36 16:20.88 16:20/M
Male OVERALL WALK Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Carl Kondrach Barnesville 369 46 1 9:27.89 9:27/M
2 Ken Angle Lowell OH 823 51 2 10:18.46 10:18/M
3 Bob Morris Martins Ferry OH 802 63 4 10:56.55 10:56/M
4 David Workman Bellaire OH 804 68 7 11:30.74 11:30/M
5 Jerry Rush Barnesville OH 507 52 8 11:48.29 11:48/M
Male MASTERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mark Nicholson Barnesville OH 454 60 9 11:52.22 11:52/M
2 Richard Respole Bellaire OH 466 66 10 12:15.13 12:15/M
3 Jerry Kosem Wheeling WV 370 69 11 12:18.79 12:18/M
Male 0 and under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 William Carpenter Barnesville OH 593 0 26 14:20.49 14:20/M
Male 1 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Vincent Carpenter Barnesville OH 599 30 22 14:07.46 14:07/M
2 Xavier Grover 817 11 23 14:11.96 14:11/M
3 Logan McGinnis 816 11 24 14:13.35 14:13/M
4 Matt Hennings Steubenville OH 182 46 29 14:46.14 14:46/M
5 Lincoln Gallagher Barnesville OH 807 6 42 19:52.81 19:52/M
Male 50 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Turkaly Windsor Heights WV 587 73 12 12:28.96 12:28/M
2 George Macek Wheeling WV 410 66 13 12:45.24 12:45/M
3 Elmer Borsos Adena OH 80 63 14 12:51.54 12:51/M
4 Blake Headen Wellsburg WV 179 51 16 13:32.78 13:32/M
5 Cookie Galbraith Scio OH 164 61 18 13:44.40 13:44/M
6 Jim Sinoski Saint Clairsville 528 63 27 14:37.75 14:37/M
7 Stanley Czyzewski Bellaire OH 113 77 37 16:23.54 16:23/M
8 Mark Brown Barnesville OH 805 61 41 19:51.81 19:51/M
9 Ted Buehl Barnesville OH 108 62 44 21:26.98 21:26/M