RIVERSIDE GOBBLER'S GALLOP

Age Group Results

November 22, 2018


Results By Miles of Smiles Timing Services

10K

Female OVERALL 10K Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Julie Saibana                                           361   31       12       45:27.10      7:20/M
       2    Anna Maharg                                             356   28       18       46:54.30      7:34/M
       3    Jodi Patterson                                          363   16       20       47:24.70      7:39/M

Female 1 to 13

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Hope Stiteler                                           332   10       65     1:03:18.80     10:13/M

Female 14 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Madeline Spadafore                                      331   17       22       47:59.00      7:44/M
       2    Theresa Tedrow                                          284   18       30       50:53.00      8:12/M
       3    Sydney Wolf                                             303   18       31       50:53.20      8:12/M

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Britney Beatrice                                        365   29       28       50:28.40      8:08/M
       2    Katie Roltz                                             357   27       41       53:45.40      8:40/M
       3    Lauren Cassane                                          360   25       45       54:52.60      8:51/M
       4    Julie Burns                                             342   29       55       58:10.20      9:23/M
       5    Mandi Mccune                      Chicora  PA           216   29       82     1:11:56.10     11:36/M

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kylee Kaszer                                            364   38       21       47:29.10      7:40/M
       2    Loria Fromlak                     Valencia  PA          170   38       23       48:22.90      7:48/M
       3    Jen Peffer                        Carlisle  PA          233   31       29       50:32.10      8:09/M
       4    Lisa Davidson                                           373   39       32       51:37.80      8:20/M
       5    Pamela Marlowe                                          209   33       37       52:40.80      8:30/M
       6    Chrissa Blair                     Indian Trail  NC      129   39       38       53:09.40      8:34/M
       7    Elizabeth Mccollough              Cranberry Twp  PA     214   35       49       55:31.60      8:57/M
       8    Sarah Cerilli                     Mount Holly  NC       139   39       50       55:31.90      8:57/M
       9    Nicole Bajuszik                   Saxonburg  PA         109   36       53       57:15.80      9:14/M
      10    Jennie Couch                      Freedom  PA           151   38       54       57:44.70      9:19/M
      11    Ashley Mittica                                          343   31       60     1:00:14.00      9:43/M
      12    Melissa Stiteler                                        334   38       67     1:03:36.90     10:15/M
      13    Jamie Baird                                             108   34       71     1:07:54.70     10:57/M
      14    Shari Masters                     West Pittsburg  PA    212   38       72     1:07:55.40     10:57/M
      15    Rachel Wagner                     Freedom  PA           291   38       78     1:10:20.00     11:21/M
      16    Kate Bender                       New Brighton  PA      122   31       79     1:11:11.40     11:29/M

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kelly Teapole                                           280   44       24       48:33.70      7:50/M
       2    Sharon Smilek                     New Brighton  PA      254   42       25       48:57.60      7:54/M
       3    Carrie Popovich                                         238   41       26       49:01.70      7:54/M
       4    Holly Peterman                    Cranberry Twp  PA     234   40       27       49:37.50      8:00/M
       5    Carrie Birckbichler-Smith         Butler  PA            126   40       34       51:45.50      8:21/M
       6    Janie Richards                                          367   47       58       59:41.40      9:38/M
       7    Katie Gargiulo                    Beaver Falls  PA      172   46       68     1:04:02.80     10:20/M
       8    Nanette Paracca                   Fombell  PA           228   49       70     1:06:20.00     10:42/M
       9    Mary Siegel                       Saxonburg  PA         251   47       76     1:10:11.10     11:19/M
      10    Marina Paradise                   Allison Park  PA      229   48       80     1:11:19.20     11:30/M
      11    Amy Lutz                          Ellwood City  PA      203   43       83     1:42:15.20     16:30/M
      12    Rebecca Keefer                    Pittsburgh  PA        196   45       84     1:44:41.40     16:53/M

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Michelle Pekich                                         352   52       46       54:58.40      8:52/M
       2    Sarah Antal                                             102   50       61     1:00:22.20      9:44/M
       3    Michelle George                   New Brighton  PA      173   53       74     1:09:50.50     11:16/M
       4    Connie Arkwright                  Ellwood City  PA      103   52       81     1:11:22.10     11:31/M

Female 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Deedy Vetica                                            347   60       62     1:00:30.90      9:45/M

Female 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Cindy Grimm                                             341   66       59       59:52.20      9:39/M

Male OVERALL 10K Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Adam Hessler                      New Brighton  PA      187   16        1       35:26.70      5:43/M
       2    Doug Petrik                                             329   37        2       37:37.60      6:04/M
       3    Patrick Moran                                           350   43        3       38:41.90      6:14/M

Male 1 to 13

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jimmie Couch                      Freedom  PA           153   12       13       45:35.40      7:21/M

Male 14 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mitchell Mccleary                 Slippery Rock  PA     213   17       43       54:43.80      8:50/M

Male 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bill Evans                                              370   25        4       39:20.60      6:21/M
       2    Chad Reed                                               358   27       44       54:52.30      8:51/M

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Matt Montellanico                                       348   30        6       41:12.70      6:39/M
       2    Gregory Banyay                    Ellwood City  PA      115   37        7       41:30.60      6:42/M
       3    Josh Eomiston                                           336   36       14       45:36.30      7:21/M
       4    Justin Zackal                                           306   38       17       46:49.50      7:33/M
       5    Jeffrey Burgess                   New Castle  PA        138   38       56       58:12.40      9:23/M
       6    Michael Lucarelli                 Beaver Falls  PA      201   37       73     1:09:19.90     11:11/M
       7    Gary Williams                     Ellwood City  PA      300   34       75     1:09:58.50     11:17/M

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jeffery Gonzales                                        324   43        9       44:07.10      7:07/M
       2    Dave Boser                                              327   40       10       44:35.50      7:11/M
       3    Jason Streckeisen                                       272   49       15       46:44.40      7:32/M
       4    David McKinney                                          321   48       16       46:46.30      7:33/M
       5    Jim Carr                                                340   46       19       46:58.20      7:35/M
       6    Chris Romito                      Cranberry Twp  PA     242   45       42       54:06.60      8:44/M
       7    Jeremiaha Friday                                        371   40       51       55:34.00      8:58/M
       8    Ron Wiesner                                             354   47       69     1:06:07.80     10:40/M
       9    Kenneth Mccrory                   Allison Park  PA      215   48       77     1:10:11.20     11:19/M

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Emmett Santillo                   Beaver Falls  PA      243   57        5       41:12.50      6:39/M
       2    John Armstrong                    Grove  PA             104   53        8       43:55.70      7:05/M
       3    Jeff Syphrit                      Elwood City  PA       279   57       35       52:28.50      8:28/M
       4    Dan Kendra                        Beaver Falls  PA      197   55       40       53:39.40      8:39/M
       5    Matt Pekich                                             351   56       47       54:58.60      8:52/M
       6    Kent Staneart                     Winchester  VA        267   52       48       55:04.90      8:53/M
       7    Tim Whelan                        Allison Park  PA      298   58       57       59:17.60      9:34/M
       8    Steve Roir                                              359   51       63     1:02:19.60     10:03/M
       9    Tim Weil                                                333   59       66     1:03:19.80     10:13/M

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jeff Wiley                                              345   61       11       45:22.50      7:19/M
       2    Jack Patterson                                          362   60       33       51:38.80      8:20/M
       3    John McKivigan                                          344   64       36       52:29.10      8:28/M
       4    Frank Tarantine                   Youngstown  OH        322   60       52       56:05.50      9:03/M

Male 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    David Adams                       Harmony  PA           101   69       39       53:19.70      8:36/M

Male 70 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lou Alaksin                       New Galilee  PA       311   78       64     1:02:42.20     10:07/M

5K

Female OVERALL 5K Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ava Pietrzyk                      Pittsburgh  PA        236   20        6       19:15.10      6:13/M
       2    Karla Durnell                     Ellwood City  PA      163   41       18       22:27.00      7:15/M
       3    Josie Schneider                   Mars  PA              244   16       21       22:41.50      7:19/M

Female 0 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Megan Anderson                                          423           175       37:46.40     12:11/M

Female 1 to 13

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Alaina Swartzlander               Kernersville  NC      277   10       73       27:07.90      8:45/M
       2    Rylie Teapole                                           283   11       87       28:05.90      9:04/M
       3    Grace Churovia                    Beaver  PA            145   10      121       30:27.20      9:49/M
       4    Peyton Teapole                                          282    9      125       30:37.00      9:53/M
       5    Bella Churovia                    Beaver  PA            143   10      126       30:37.40      9:53/M
       6    Jessica Durnell                   Ellwood City  PA      162   13      138       31:40.00     10:13/M
       7    Emma Loudon                                             421   9       156       33:51.50     10:55/M
       8    Ava Weiz                          Ellwood City  PA      296   12      164       36:06.10     11:39/M
       9    Casey Anderson                                          422   6       176       37:46.70     12:11/M
      10    Claire Loudon                                           420   12      184       41:16.60     13:19/M

Female 14 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Cami Cortez                                             390   17       28       23:14.40      7:30/M
       2    Shannon Stover                                          271   18       44       24:30.50      7:54/M
       3    Katie Coyne                       Beaver Falls  PA      158   16       45       24:31.90      7:55/M
       4    Brielle Chesko                    Ellwood City  PA      140   16       60       26:01.00      8:24/M
       5    Madeline Spadafore                                      330   17       61       26:02.90      8:24/M
       6    Marie Bickel                                            375   14       92       28:23.00      9:09/M
       7    McKanna Richards                                        368   17      103       29:21.70      9:28/M
       8    Bridget Hudson                                          190   19      114       30:01.10      9:41/M
       9    Madison Gratteri                  Middletown  DE        175   19      134       31:24.40     10:08/M
      10    Lauren Vandevort                  Ellwood City  PA      286   17      139       31:40.10     10:13/M
      11    Jenna Hart                        Fombell  PA           183   19      142       32:05.20     10:21/M
      12    Michaela Magnifico                                      204   18      143       32:06.20     10:21/M
      13    Gabrielle Gretch                                        177   16      158       34:10.40     11:01/M
      14    Abbi Fec                          Ellwood City  PA      168   18      160       34:21.40     11:05/M
      15    Haylie Couch                      Freedom  PA           150   14      191       47:02.20     15:10/M

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Anna Maharg                                             355   28       42       24:18.00      7:50/M
       2    Kaley Evans                                             412   29       46       24:37.90      7:56/M
       3    Nancy Valverde                    Tyler  TX             285   23       70       26:56.50      8:41/M
       4    Micaela Stover                                          270   20       76       27:36.90      8:54/M
       5    Morgan McElwain                                         382   22      116       30:10.60      9:44/M
       6    Izabella Griffith                 Ellwood City  PA      179   25      118       30:14.40      9:45/M
       7    Logan Petrak                                            417   23      119       30:18.80      9:46/M
       8    Erin Fisher                                             398   22      123       30:29.20      9:50/M
       9    Sydney Chuscino                                         403   28      132       31:17.80     10:05/M
      10    Abbey Eisenbrown                  Ellwood City  PA      164   23      145       32:21.80     10:26/M
      11    Ashlyn Hunkler                    Ellwood City  PA      192   21      146       32:24.90     10:27/M
      12    Emily Brown                       Ellwood City  PA      134   20      152       33:07.60     10:41/M
      13    Emily Parks                                             230   20      161       34:34.30     11:09/M
      14    Jordan Hunkler                    Ellwood City  PA      193   24      162       34:52.20     11:15/M
      15    Airika Bingle                     Ellwood City  PA      125   25      167       36:59.20     11:56/M
      16    Lyssa Wacker                      Ellwood City  PA      289   26      168       37:03.70     11:57/M
      17    Erin Zielinski                    Ellwood City  PA      308   24      179       38:26.10     12:24/M
      18    Sarah Zielinski                   Ellwood City  PA      309   27      180       39:22.20     12:42/M
      19    Alexandra Springer                Zelienople  PA        263   26      183       41:15.60     13:18/M

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Loria Fromlak                     Valencia  PA          171   38       39       23:56.80      7:43/M
       2    Nicole Hogue                                            387   30       58       25:58.60      8:23/M
       3    Jamie Tritt                                             400   31       63       26:26.60      8:32/M
       4    Pamela Marlowe                                          210   33       65       26:33.30      8:34/M
       5    Nicole Hays                       Freedom  PA           184   35       88       28:13.90      9:06/M
       6    Jenna Barry                                             116   33       89       28:18.60      9:08/M
       7    Jennie Couch                      Freedom  PA           152   38       91       28:22.10      9:09/M
       8    Cara Pertile                                            381   33      124       30:29.90      9:50/M
       9    Jamie Minett                      Pittsburgh  PA        225   35      140       31:56.60     10:18/M
      10    Kristi Colangelo                  Cranberry Twp  PA     148   31      149       32:52.00     10:36/M
      11    Tara Minett                       Canonsburg  PA        226   36      165       36:57.60     11:55/M
      12    Deanna Weiz                       Ellwood City  PA      297   36      166       36:58.10     11:55/M
      13    Christine Edmiston                                      407   34      171       37:22.00     12:03/M
      14    Rachel Beatty                     Pittsburgh  PA        118   31      174       37:41.70     12:09/M
      15    Megan Williams                    Ellwood City  PA      302   33      178       38:11.80     12:19/M
      16    Rachel Wagner                     Freedom  PA           292   38      190       46:50.10     15:06/M

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Holly Peterman                    Cranberry Twp  PA     235   40       51       25:01.20      8:04/M
       2    Sharon Smilek                     New Brighton  PA      255   42       53       25:08.30      8:06/M
       3    Jen Bickel                                              376   46       59       26:00.60      8:23/M
       4    Carrie Birckbichler-Smith         Butler  PA            127   40       64       26:31.90      8:33/M
       5    Stacy Eyerman                                           418   41       74       27:11.10      8:46/M
       6    Jennifer Herkin                                         415   43       96       28:40.90      9:15/M
       7    Dawn Beltz                                              121   46      102       29:17.20      9:27/M
       8    Joella Baker                      Harmony  PA           112   48      104       29:23.00      9:29/M
       9    Natalie Pilarski                                        389   46      105       29:23.20      9:29/M
      10    Diane Davenport                                         425   40      107       29:31.90      9:31/M
      11    Maggie Ewing                                            337   41      108       29:45.30      9:36/M
      12    Linda Staneart                    Winchester  VA        269   47      112       29:55.80      9:39/M
      13    Kelly Teapole                                           281   44      129       30:39.00      9:53/M
      14    Jodi McElwain                                           383   49      141       31:58.90     10:19/M
      15    Heidi Fleming                     Butler  PA            169   46      144       32:10.50     10:23/M
      16    Michelle Sokoloski                New Galilee  PA       261   42      154       33:14.20     10:43/M
      17    Beverly Book                      Mahaffey  PA          131   43      155       33:36.60     10:50/M
      18    Jamie Malloy                      Beaver Falls  PA      205   42      182       40:49.60     13:10/M
      19    Elizabeth Griffith                Ellwood City  PA      178   47      193       48:38.70     15:41/M

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dawn Smith                                              380   52       56       25:50.60      8:20/M
       2    Laura Chevalier                   Beaver Falls  PA      141   50       97       28:50.40      9:18/M
       3    Susan Brenner                                           408   52      111       29:55.40      9:39/M
       4    Allison Churovia                  Beaver  PA            142   50      127       30:37.90      9:53/M
       5    Debra Kuminkoski                  Butler  PA            200   57      151       33:01.90     10:39/M
       6    Sally Wagner                      Ellwood City  PA      293   53      163       35:21.10     11:24/M
       7    Lisa Brown                        New York  NY          135   59      173       37:41.60     12:09/M
       8    Karen Mcnulty                     Rochester  PA         219   53      177       37:54.60     12:14/M

Female 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sherree May                                             313   61      136       31:37.80     10:12/M

Female 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sarah Petrik                                            372   66      120       30:25.50      9:49/M

Male OVERALL 5K Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Colby Belczyk                     Beaver Falls  PA      119   15        1       17:30.80      5:39/M
       2    Tyler Paszkowski                  Glenshaw  PA          232   15        2       17:44.80      5:43/M
       3    Doug Petrik                                             328   37        3       18:45.40      6:03/M

Male 1 to 13

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Chase Bowen                       Darlington  PA        132   13        8       20:17.40      6:33/M
       2    Grady Smith                                             256   13       29       23:18.50      7:31/M
       3    Jimmie Couch                      Freedom  PA           154   12       32       23:25.90      7:33/M
       4    Colton Staneart                   Winchester  VA        266   12       50       24:49.20      8:00/M
       5    Johnathon Nelson                                        394   12       52       25:03.50      8:05/M
       6    Tyler Edmiston                                          401   8        82       27:52.60      8:59/M
       7    Cooper Pilovski                                         385   13       84       27:55.40      9:00/M
       8    Gavin Cerilli                                           366   11       95       28:39.90      9:15/M
       9    Darren Mcdade                                           217   13      150       32:55.30     10:37/M
      10    Owen Edmiston                                           405   5       169       37:17.30     12:02/M
      11    Luke Nelson                                             395   10      185       42:03.20     13:34/M
      12    Bryce Wagner                      Freedom  PA           290    7      189       46:49.30     15:06/M
      13    Anthony Rubcic                                          414   13      194       58:05.00     18:44/M

Male 14 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Zachary Baker                     Harmony  PA           114   15        4       19:02.20      6:08/M
       2    Joe Harmanos                      St. Gregory           377   14        5       19:04.60      6:09/M
       3    Colin Staneart                    Winchester  VA        265   15        9       20:49.50      6:43/M
       4    Kenneth Bickel                                          374   15       11       21:42.80      7:00/M
       5    Logan Ewing                                             338   15       13       21:48.70      7:02/M
       6    Tristan Fanks                                           167   19       17       22:22.90      7:13/M
       7    Durke Martin                                            384   18       19       22:31.30      7:16/M
       8    Jonah Kingston                    Fombell  PA           199   19       20       22:35.10      7:17/M
       9    Hunter Best                                             379   19       23       22:45.90      7:20/M
      10    Alex Scott                                              406   18       26       23:05.00      7:27/M
      11    Joseph Cioffi                                           146   15       27       23:05.40      7:27/M
      12    Kyle Smith                                              257   18       34       23:32.60      7:35/M
      13    James Gunn                        Zelienople  PA        181   18       62       26:03.00      8:24/M
      14    Levi Smith                                              258   16       75       27:24.40      8:50/M
      15    Joey Cortez                                             391   19       93       28:27.60      9:11/M
      16    Ethan Pilarski                                          388   16       98       28:58.00      9:21/M
      17    Griffen Ewing                                           339   18      106       29:31.40      9:31/M
      18    Joey Hudson                                             191   15      109       29:48.60      9:37/M
      19    Donald Benson Iii                 Ellwood City  PA      123   18      130       30:55.70      9:58/M
      20    Anthony Baird                                           106   14      147       32:32.60     10:30/M
      21    William Gunn                      Zelienople  PA        182   18      159       34:21.10     11:05/M
      22    Samuel Sepe                                             249   19      187       43:25.30     14:00/M

Male 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Matthew Springer                  Zelienople  PA        264   27        7       19:35.10      6:19/M
       2    Aaron Bingle                      Ellwood City  PA      124   27       14       21:56.40      7:05/M
       3    Brian Hudson                                            189   24       15       22:05.90      7:07/M
       4    Samuel Zilavy                                           317   23       35       23:36.70      7:37/M
       5    Connor Fanks                                            166   24       38       23:50.20      7:41/M
       6    Nathaniel Sepe                                          248   23       40       23:58.30      7:44/M
       7    Bill Evans                                              369   25       47       24:38.20      7:57/M
       8    Dan /Hogue                                              397   29       49       24:47.30      8:00/M
       9    Eric Herrmann                                           416   24       54       25:11.70      8:07/M
      10    Kyle Veloski                      Fombell  PA           288   25       68       26:36.80      8:35/M
      11    Cole Mcdonough                    Mckinney  TX          218   24       71       27:00.60      8:43/M
      12    Jeremy Spicher                                          262   20       77       27:37.10      8:55/M
      13    NathAN Brown                                            399   20      122       30:28.90      9:50/M
      14    Nick Mastrangelo                                        404   24      131       31:14.90     10:05/M
      15    Tyler Hendzel                     Ellwood City  PA      186   24      170       37:20.90     12:03/M

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jeff Swartzlander                 Kernersville  NC      278   38       10       21:10.80      6:50/M
       2    Anthony Colangelo                 Cranberry Twp  PA     147   31       16       22:19.00      7:12/M
       3    Justin Zackal                                           307   38       24       22:48.90      7:21/M
       4    Brian Bidenour                                          378   37       36       23:38.40      7:37/M
       5    Aaron Zimmerman                   New Brighton  PA      310   37       43       24:23.20      7:52/M
       6    Will Minett                       Pittsburgh  PA        227   35       69       26:53.00      8:40/M
       7    Darin Sherek                                            424   33       72       27:03.50      8:44/M
       8    Josh Eomiston                                           335   36       83       27:53.40      9:00/M
       9    John Brenner                                            409   38       99       29:00.50      9:21/M
      10    Ben Minett                        Canonsburg  PA        224   39      101       29:12.60      9:25/M
      11    Dan Kelosky                                             315   33      110       29:50.50      9:37/M
      12    Steve Brenner                                           410   30      113       29:55.80      9:39/M
      13    Tim Sullivan                                            275   36      115       30:10.20      9:44/M
      14    Brian Baird                                             107   36      181       40:09.40     12:57/M
      15    Gary Williams                     Ellwood City  PA      301   34      188       44:31.80     14:22/M

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Patrick Moran                                           349   43       12       21:46.90      7:01/M
       2    Frank Pisano                      Koppel  PA            237   40       22       22:44.00      7:20/M
       3    Sam Barry, Jr                                           117   40       30       23:22.90      7:32/M
       4    Jason Streckeisen                                       273   49       33       23:32.20      7:35/M
       5    Eric Paszkowski                   Glenshaw  PA          231   48       41       24:09.60      7:47/M
       6    Shawn Hennen                                            392   43       48       24:45.00      7:59/M
       7    Ron Kralic                                              411   47       66       26:34.20      8:34/M
       8    Robert Sforza                                           250   48       86       27:58.20      9:01/M
       9    Scott Baker                       Harmony  PA           113   47      100       29:03.80      9:22/M
      10    Brian Churovia                    Beaver  PA            144   45      128       30:38.70      9:53/M
      11    Cam-Rahn Cortez                                         393   45      133       31:20.90     10:06/M
      12    Adam Black                        Beaver Falls  PA      128   41      135       31:34.50     10:11/M
      13    Chuck Masters                     West Pittsburg  PA    211   41      148       32:35.00     10:31/M

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    John Armstrong                    Grove  PA             105   53       25       22:56.10      7:24/M
       2    Robert Miller                     Mcmurray  PA          223   52       31       23:23.70      7:33/M
       3    Ike Eisenbrown                    Ellwood City  PA      165   53       57       25:51.10      8:20/M
       4    Kent Staneart                     Winchester  VA        268   52       67       26:36.20      8:35/M
       5    Dan Kendra                        Beaver Falls  PA      198   55       78       27:39.10      8:55/M
       6    Wes Hunkler                       Ellwood City  PA      194   53       81       27:51.20      8:59/M
       7    Tim Whelan                        Allison Park  PA      299   58       85       27:57.50      9:01/M
       8    Dave Pilovski                                           386   50       94       28:30.00      9:12/M
       9    Lenny Yensull                                           312   55      137       31:38.40     10:12/M
      10    Ed Brown                          Ellwood City  PA      133   55      153       33:07.60     10:41/M
      11    John Sepe                                               247   56      157       34:02.80     10:59/M
      12    Barry Beltz                                             120   57      172       37:40.60     12:09/M
      13    Richard Griffith                  Ellwood City  PA      180   59      192       48:37.80     15:41/M

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    John McKivigan                                          346   64       55       25:28.10      8:13/M
       2    Boone Weatherly                                         295   64       80       27:42.80      8:56/M
       3    Frank Tarantine                   Youngstown  OH        323   60       90       28:20.10      9:08/M

Male 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Warren Smith                      Mc Donald  PA         259   65       37       23:44.70      7:39/M
       2    David Adams                                             426   69       79       27:42.40      8:56/M
       3    Dave Sullivan                                           274   67      117       30:10.80      9:44/M

Male 70 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Randy Nelson                                            396   99      186       42:03.70     13:34/M