OIL CITY JINGLE BELL 5K
Overall Finish List
December 01, 2018
Results By Miles of Smiles Timing Services smileymiles.com
5K RUN
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Vincent Magnum Franklin PA 41 16 M 1 Top Fin 19:02.84 6:08/M
2 Dominique Guiste Oil City PA 85 15 M 2 Top Fin 20:31.17 6:37/M
3 Jacob Kosker Seneca PA 95 0 M 3 Top Fin 20:40.99 6:40/M
4 Todd McGill Franklin PA 90 47 M 1 40-49 21:10.68 6:50/M
5 Christopher Knecht Oil City PA 33 23 M 1 20-29 22:17.34 7:11/M
6 Emma Steveson Oil City PA 71 17 F 1 Top Fin 22:20.26 7:12/M
7 Michael Sandrock Clintonville PA 66 54 M 1 50-59 22:47.34 7:21/M
8 Seth Perry Oil City PA 50 28 M 2 20-29 22:54.74 7:23/M
9 Chris Johnson Rock Hill SC 91 45 M 2 40-49 23:06.36 7:27/M
10 Scott Bailey Seneca PA 1 60 M 1 60-69 23:34.63 7:36/M
11 Anthony Sakalovsky Franklin PA 65 55 M 2 50-59 24:27.68 7:53/M
12 Tony Ruth Seneca PA 63 57 M 3 50-59 25:31.58 8:14/M
13 Janes Mccain Seneca PA 44 49 M 3 40-49 25:34.10 8:15/M
14 Jamie Cubbon Oil City PA 10 47 M 4 40-49 25:40.51 8:17/M
15 Heather Walkowski Franklin PA 78 41 F 2 Top Fin 25:59.85 8:23/M
16 Michael Walentosky Oil City PA 84 58 M 4 50-59 26:04.72 8:25/M
17 Luke Robinson Butler PA 59 18 M 1 14-19 26:08.79 8:26/M
18 Jessica Troup Marble PA 76 38 F 3 Top Fin 26:14.54 8:28/M
19 Christian Speece Oil City PA 70 13 M 1 1-13 26:46.92 8:38/M
20 Kody Patterson Oil City PA 48 16 M 2 14-19 26:49.48 8:39/M
21 Tammy Powell Cochranton PA 88 51 F 1 50-59 26:53.35 8:40/M
22 Jesse Miller Slippery Rock PA 46 13 M 2 1-13 27:26.85 8:51/M
23 Kaleb Guiste Oil City PA 86 8 M 3 1-13 27:40.58 8:55/M
24 Jenn Fay Central Catholic P 96 36 F 1 30-39 28:10.49 9:05/M
25 Ella Speece Oil City PA 69 12 F 1 1-13 28:41.60 9:15/M
26 Thomas Fink Oil City PA 82 17 M 3 14-19 29:12.35 9:25/M
27 Justin Garland Oil City PA 18 11 M 4 1-13 29:20.16 9:28/M
28 Jerome Witte Oil City PA 81 56 M 5 50-59 29:50.14 9:37/M
29 Lara Johnson Shippenville PA 31 28 F 1 20-29 29:52.37 9:38/M
30 Thomas Wilson Seneca PA 80 64 M 2 60-69 29:53.79 9:38/M
31 Debra Grove Oil City PA 21 57 F 2 50-59 29:58.28 9:40/M
32 Stephanie Swope Franklin PA 74 43 F 1 40-49 30:04.85 9:42/M
33 Stephanie Lambert Emlenton PA 35 45 F 2 40-49 30:26.33 9:49/M
34 Ciara Rupp Mayport PA 97 38 F 2 30-39 30:31.40 9:51/M
35 Victoria Grove Oil City PA 20 26 F 2 20-29 30:31.81 9:51/M
36 Chad Troup Marble PA 75 39 M 1 30-39 30:52.78 9:57/M
37 Thea Haugh Oil City PA 23 17 F 1 14-19 31:00.26 10:00/M
38 Amanda Patterson Oil City PA 47 39 F 3 30-39 31:02.86 10:01/M
39 Jennifer Bickel Oil City PA 4 32 F 4 30-39 31:11.88 10:04/M
40 Melanie Rodgers Seneca PA 92 33 F 5 30-39 31:22.20 10:07/M
41 Aaron Rodgers Knox PA 61 34 M 2 30-39 31:40.53 10:13/M
42 John Fink Oil City PA 83 57 M 6 50-59 31:42.59 10:14/M
43 Stacy Ginkel Knox PA 19 44 F 3 40-49 32:04.74 10:21/M
44 Kathleen Beith Franklin PA 2 68 F 1 60-69 32:19.37 10:25/M
45 Stefanie Whitmer Parker PA 89 33 F 6 30-39 32:22.61 10:26/M
46 Sheryl Cowan Titusville PA 9 64 F 2 60-69 33:49.83 10:55/M
47 Rachel Eaton Venus PA 15 38 F 7 30-39 34:41.50 11:11/M
48 Luka Johnson Oil City PA 94 6 M 5 1-13 34:59.37 11:17/M
49 Angela Wyant Oil City PA 93 39 F 8 30-39 35:00.12 11:17/M
50 Allison Lambert Emlenton PA 34 18 F 2 14-19 35:04.77 11:19/M
51 Ashley Ruth Emlenton PA 64 38 F 9 30-39 35:23.37 11:25/M
52 Chris Hudson Oil City PA 27 46 M 5 40-49 35:39.48 11:30/M
53 Amanda Esmond Meadville PA 16 31 F 10 30-39 35:43.37 11:31/M
54 Gregory Marshall Oil City PA 42 8 M 6 1-13 35:47.37 11:33/M
55 Richard Drelick Oil City PA 14 66 M 3 60-69 35:53.49 11:35/M
56 Karey Rodgers Oil City PA 60 42 F 4 40-49 36:37.46 11:49/M
57 Nancy Blauser Seneca PA 5 62 F 3 60-69 38:01.12 12:16/M
58 Christa Hudson Oil City PA 28 16 F 3 14-19 40:24.88 13:02/M
59 Jennifer Luxbacher Oil City PA 40 36 F 11 30-39 43:34.82 14:03/M
60 Mary Campbell Franklin PA 7 33 F 12 30-39 46:09.39 14:53/M
61 Brittany Rodgers Franklin PA 62 27 F 3 20-29 46:29.00 15:00/M
62 Kellie Brazeale Oil City PA 6 52 F 3 50-59 48:08.49 15:32/M
63 Olivia Horvath Titusville PA 26 23 F 4 20-29 48:12.38 15:33/M
64 Wendy Masters Oil City PA 87 44 F 5 40-49 51:45.69 16:42/M
65 Jordan Pennington Oil City PA 49 19 F 4 14-19 56:46.20 18:19/M
66 Robin Cottrell Oil City PA 8 46 F 6 40-49 56:46.61 18:19/M
5K WALK
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Mary Sweeney Oil City PA 72 66 F 1 Top Fin 37:24.13 12:04/M
2 Rodney Daum Tionesta PA 12 61 M 1 Top Fin 37:37.70 12:08/M
3 James Bell Oil City PA 3 73 M 2 Top Fin 38:29.64 12:25/M
4 Bernard Daum Tionesta PA 11 68 M 3 Top Fin 39:40.47 12:48/M
5 Lisa Riley Oil City PA 58 35 F 2 Top Fin 40:56.98 13:12/M
6 Kevin Fulmer Oil City PA 17 33 M 1 30-39 41:23.21 13:21/M
7 Kathy Johnson Oil City PA 30 68 F 3 Top Fin 43:24.25 14:00/M
8 Sandy King Oil City PA 32 62 F 1 60-69 44:54.36 14:29/M
9 Bruce Sweeney Oil City PA 73 68 M 1 60-69 46:21.87 14:57/M
10 Sharon Hopper Oil City PA 25 56 M 1 50-59 47:53.24 15:27/M
11 Susan Lowe New Freedom PA 39 51 F 1 50-59 48:30.27 15:39/M
12 Linda Harriger Polk PA 22 60 F 2 60-69 48:34.75 15:40/M
13 Carla Wheeler Oil City PA 79 71 F 1 70-99 51:06.15 16:29/M
14 Katie Purvis Oil City PA 57 39 F 1 30-39 51:45.28 16:42/M
15 Spencer Smallwood Slippery Rock PA 68 28 M 1 20-29 52:01.15 16:47/M
16 Cecelia Miller Slippery Rock PA 45 23 F 1 20-29 52:14.82 16:51/M
17 Devon Propst Franklin PA 52 40 F 1 40-49 52:34.76 16:57/M
18 Lucas Propst Franklin PA 54 15 M 1 14-19 54:02.61 17:26/M
19 Jon Propst Franklin PA 56 42 M 1 40-49 54:03.16 17:26/M
20 Noah Propst Franklin PA 55 13 M 1 1-13 54:04.46 17:26/M
21 Abigail Propst Franklin PA 53 17 F 1 14-19 54:12.16 17:29/M
22 Jenn Latshaw Franklin PA 36 0 F 1 0- 0 54:12.99 17:29/M
23 Olivia Propst Franklin PA 51 18 F 2 14-19 54:13.41 17:29/M
24 R. Lee James Oil City PA 29 70 M 1 70-99 56:15.92 18:09/M
25 Dale Massie Oil City PA 43 71 M 2 70-99 56:15.92 18:09/M
SPECTATOR
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Rebeka Deal Oil City PA 13 40 F 1 0-99 54:51.41 17:42/M