OIL CITY JINGLE BELL 5K
Age Group Results
December 01, 2018
Results By Miles of Smiles Timing Services smileymiles.com
5K RUN
Female OVERALL 5K RUN Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Emma Steveson Oil City PA 71 17 6 22:20.26 7:12/M
2 Heather Walkowski Franklin PA 78 41 15 25:59.85 8:23/M
3 Jessica Troup Marble PA 76 38 18 26:14.54 8:28/M
Female 1 to 13
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ella Speece Oil City PA 69 12 25 28:41.60 9:15/M
Female 14 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Thea Haugh Oil City PA 23 17 37 31:00.26 10:00/M
2 Allison Lambert Emlenton PA 34 18 50 35:04.77 11:19/M
3 Christa Hudson Oil City PA 28 16 58 40:24.88 13:02/M
4 Jordan Pennington Oil City PA 49 19 65 56:46.20 18:19/M
Female 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lara Johnson Shippenville PA 31 28 29 29:52.37 9:38/M
2 Victoria Grove Oil City PA 20 26 35 30:31.81 9:51/M
3 Brittany Rodgers Franklin PA 62 27 61 46:29.00 15:00/M
4 Olivia Horvath Titusville PA 26 23 63 48:12.38 15:33/M
Female 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jenn Fay Central Catholic P 96 36 24 28:10.49 9:05/M
2 Ciara Rupp Mayport PA 97 38 34 30:31.40 9:51/M
3 Amanda Patterson Oil City PA 47 39 38 31:02.86 10:01/M
4 Jennifer Bickel Oil City PA 4 32 39 31:11.88 10:04/M
5 Melanie Rodgers Seneca PA 92 33 40 31:22.20 10:07/M
6 Stefanie Whitmer Parker PA 89 33 45 32:22.61 10:26/M
7 Rachel Eaton Venus PA 15 38 47 34:41.50 11:11/M
8 Angela Wyant Oil City PA 93 39 49 35:00.12 11:17/M
9 Ashley Ruth Emlenton PA 64 38 51 35:23.37 11:25/M
10 Amanda Esmond Meadville PA 16 31 53 35:43.37 11:31/M
11 Jennifer Luxbacher Oil City PA 40 36 59 43:34.82 14:03/M
12 Mary Campbell Franklin PA 7 33 60 46:09.39 14:53/M
Female 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Stephanie Swope Franklin PA 74 43 32 30:04.85 9:42/M
2 Stephanie Lambert Emlenton PA 35 45 33 30:26.33 9:49/M
3 Stacy Ginkel Knox PA 19 44 43 32:04.74 10:21/M
4 Karey Rodgers Oil City PA 60 42 56 36:37.46 11:49/M
5 Wendy Masters Oil City PA 87 44 64 51:45.69 16:42/M
6 Robin Cottrell Oil City PA 8 46 66 56:46.61 18:19/M
Female 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tammy Powell Cochranton PA 88 51 21 26:53.35 8:40/M
2 Debra Grove Oil City PA 21 57 31 29:58.28 9:40/M
3 Kellie Brazeale Oil City PA 6 52 62 48:08.49 15:32/M
Female 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kathleen Beith Franklin PA 2 68 44 32:19.37 10:25/M
2 Sheryl Cowan Titusville PA 9 64 46 33:49.83 10:55/M
3 Nancy Blauser Seneca PA 5 62 57 38:01.12 12:16/M
Male OVERALL 5K RUN Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Vincent Magnum Franklin PA 41 16 1 19:02.84 6:08/M
2 Dominique Guiste Oil City PA 85 15 2 20:31.17 6:37/M
3 Jacob Kosker Seneca PA 95 0 3 20:40.99 6:40/M
Male 1 to 13
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Christian Speece Oil City PA 70 13 19 26:46.92 8:38/M
2 Jesse Miller Slippery Rock PA 46 13 22 27:26.85 8:51/M
3 Kaleb Guiste Oil City PA 86 8 23 27:40.58 8:55/M
4 Justin Garland Oil City PA 18 11 27 29:20.16 9:28/M
5 Luka Johnson Oil City PA 94 6 48 34:59.37 11:17/M
6 Gregory Marshall Oil City PA 42 8 54 35:47.37 11:33/M
Male 14 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Luke Robinson Butler PA 59 18 17 26:08.79 8:26/M
2 Kody Patterson Oil City PA 48 16 20 26:49.48 8:39/M
3 Thomas Fink Oil City PA 82 17 26 29:12.35 9:25/M
Male 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Christopher Knecht Oil City PA 33 23 5 22:17.34 7:11/M
2 Seth Perry Oil City PA 50 28 8 22:54.74 7:23/M
Male 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Chad Troup Marble PA 75 39 36 30:52.78 9:57/M
2 Aaron Rodgers Knox PA 61 34 41 31:40.53 10:13/M
Male 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Todd McGill Franklin PA 90 47 4 21:10.68 6:50/M
2 Chris Johnson Rock Hill SC 91 45 9 23:06.36 7:27/M
3 Janes Mccain Seneca PA 44 49 13 25:34.10 8:15/M
4 Jamie Cubbon Oil City PA 10 47 14 25:40.51 8:17/M
5 Chris Hudson Oil City PA 27 46 52 35:39.48 11:30/M
Male 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Sandrock Clintonville PA 66 54 7 22:47.34 7:21/M
2 Anthony Sakalovsky Franklin PA 65 55 11 24:27.68 7:53/M
3 Tony Ruth Seneca PA 63 57 12 25:31.58 8:14/M
4 Michael Walentosky Oil City PA 84 58 16 26:04.72 8:25/M
5 Jerome Witte Oil City PA 81 56 28 29:50.14 9:37/M
6 John Fink Oil City PA 83 57 42 31:42.59 10:14/M
Male 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Scott Bailey Seneca PA 1 60 10 23:34.63 7:36/M
2 Thomas Wilson Seneca PA 80 64 30 29:53.79 9:38/M
3 Richard Drelick Oil City PA 14 66 55 35:53.49 11:35/M
5K WALK
Female OVERALL 5K WALK Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mary Sweeney Oil City PA 72 66 1 37:24.13 12:04/M
2 Lisa Riley Oil City PA 58 35 5 40:56.98 13:12/M
3 Kathy Johnson Oil City PA 30 68 7 43:24.25 14:00/M
Female 0 and under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jenn Latshaw Franklin PA 36 0 22 54:12.99 17:29/M
Female 14 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Abigail Propst Franklin PA 53 17 21 54:12.16 17:29/M
2 Olivia Propst Franklin PA 51 18 23 54:13.41 17:29/M
Female 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cecelia Miller Slippery Rock PA 45 23 16 52:14.82 16:51/M
Female 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Katie Purvis Oil City PA 57 39 14 51:45.28 16:42/M
Female 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Devon Propst Franklin PA 52 40 17 52:34.76 16:57/M
Female 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Susan Lowe New Freedom PA 39 51 11 48:30.27 15:39/M
Female 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sandy King Oil City PA 32 62 8 44:54.36 14:29/M
2 Linda Harriger Polk PA 22 60 12 48:34.75 15:40/M
Female 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Carla Wheeler Oil City PA 79 71 13 51:06.15 16:29/M
Male OVERALL 5K WALK Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rodney Daum Tionesta PA 12 61 2 37:37.70 12:08/M
2 James Bell Oil City PA 3 73 3 38:29.64 12:25/M
3 Bernard Daum Tionesta PA 11 68 4 39:40.47 12:48/M
Male 1 to 13
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Noah Propst Franklin PA 55 13 20 54:04.46 17:26/M
Male 14 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lucas Propst Franklin PA 54 15 18 54:02.61 17:26/M
Male 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Spencer Smallwood Slippery Rock PA 68 28 15 52:01.15 16:47/M
Male 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kevin Fulmer Oil City PA 17 33 6 41:23.21 13:21/M
Male 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jon Propst Franklin PA 56 42 19 54:03.16 17:26/M
Male 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sharon Hopper Oil City PA 25 56 10 47:53.24 15:27/M
Male 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bruce Sweeney Oil City PA 73 68 9 46:21.87 14:57/M
Male 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 R. Lee James Oil City PA 29 70 24 56:15.92 18:09/M
2 Dale Massie Oil City PA 43 71 25 56:15.92 18:09/M
SPECTATOR
Female 0-99
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rebeka Deal Oil City PA 13 40 1 54:51.41 17:42/M