MOVE TO MAKE A DIFFERENCE
Overall Finish List
June 09, 2018
Race timed by Milles of Smiles Timing Services www.smileymiles.com
5K
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Matteo Noronha Indiana PA 587 9 M 1 1- 9 20:20.0 6:34/M
2 Rocco Fanella Indiana PA 320 18 M 1 15-19 20:20.5 6:34/M
3 Daniel Bender Spring Church PA 307 13 M 1 10-14 20:58.7 6:46/M
4 Robert St. Laurent Ii Ford City PA 780 33 M 1 30-39 21:00.7 6:46/M
5 George Phillips Northern Cambria P 595 50 M 1 50-59 21:24.0 6:54/M
6 Lily Atwood 838 13 F 1 10-14 21:58.0 7:05/M
7 Yana Noronha Indiana PA 588 11 F 2 10-14 22:00.9 7:06/M
8 Isaiah Riggle 710 12 M 2 10-14 22:05.7 7:07/M
9 Nico Fanella 822 12 M 3 10-14 22:15.4 7:11/M
10 Mitch Radella 820 52 M 2 50-59 22:57.9 7:24/M
11 Warren Smith Mc Donald PA 827 64 M 1 60-99 23:49.9 7:41/M
12 Brett Atwood 839 44 M 1 40-49 23:54.8 7:43/M
13 Jarod Grafton Kittanning PA 325 34 M 2 30-39 24:07.7 7:47/M
14 Luca Noronha Indiana PA 586 10 M 4 10-14 24:21.7 7:51/M
15 Duane Stiefel, Jr. 809 29 M 1 20-29 24:35.4 7:56/M
16 Andy Gallagher 843 35 M 3 30-39 25:26.2 8:12/M
17 John Bowser Kittanning PA 311 32 M 4 30-39 25:33.1 8:15/M
18 Alex Depew 900 11 M 5 10-14 25:59.8 8:23/M
19 Dawn Smith 826 52 F 1 50-59 26:21.9 8:30/M
20 Gabriella Beal Ford City PA 305 10 F 3 10-14 27:00.6 8:43/M
21 Amy Charley Pittsburgh PA 315 33 F 1 30-39 27:43.4 8:56/M
22 Kerri Grafton Kittanning PA 326 37 F 2 30-39 27:58.8 9:01/M
23 Nellie Toy Kittanning PA 794 22 F 1 20-29 28:14.8 9:06/M
24 Taylor Patterson Kittanning PA 590 22 F 2 20-29 28:15.1 9:07/M
25 Emily Knepshield Kittanning PA 332 22 F 3 20-29 28:15.3 9:07/M
26 Anna Clark 831 44 F 1 40-49 28:39.4 9:15/M
27 Andy Bradigan Kittanning PA 312 38 M 5 30-39 28:50.2 9:18/M
28 Robert Crawford 821 72 M 2 60-99 28:53.8 9:19/M
29 Larissa Lamonde Ford City PA 337 29 F 4 20-29 30:11.3 9:44/M
30 Andrew Scholl 802 24 M 2 20-29 30:54.6 9:58/M
31 Kaitlyn Goldinger Mc Grann PA 324 26 F 5 20-29 31:21.3 10:07/M
32 Rachele Lamonde Ford City PA 338 29 F 6 20-29 31:24.4 10:08/M
33 Emma Clark 832 10 F 4 10-14 31:43.7 10:14/M
34 Caitlin Welton 835 35 F 3 30-39 31:54.2 10:17/M
35 Justin Welton 836 38 M 6 30-39 31:55.7 10:18/M
36 Sara Johnson 817 39 F 4 30-39 32:22.8 10:26/M
37 Amanda Hill 813 36 F 5 30-39 32:48.5 10:35/M
38 Lisa Smith Kittanning PA 770 38 F 6 30-39 33:02.1 10:39/M
39 Tyler Kalnik 801 27 M 3 20-29 33:07.9 10:41/M
40 Tyler Sweeney Dayton PA 787 17 M 2 15-19 33:33.2 10:49/M
41 Brittany Coleman Spring Church PA 318 14 F 5 10-14 33:35.0 10:50/M
42 Tiah Popa Butler PA 596 30 F 7 30-39 34:01.2 10:58/M
43 Rain Royer Cadogan PA 737 17 F 1 15-19 34:30.9 11:08/M
44 Logan McClafferty 841 15 M 3 15-19 35:00.2 11:17/M
45 Ally Schultheis 842 15 F 2 15-19 35:01.3 11:18/M
46 Kiera Boalts 844 34 F 8 30-39 36:27.5 11:45/M
47 Zackery Schuey Ford City PA 765 28 M 4 20-29 36:39.7 11:49/M
48 Drew Hill 812 9 M 2 1- 9 37:54.9 12:14/M
49 Pam Campbell 834 57 F 2 50-59 38:19.8 12:22/M
50 Karla Clark Fenelton PA 316 30 F 9 30-39 38:35.3 12:27/M
51 Carina Warr 816 14 F 6 10-14 38:42.5 12:29/M
52 Breanna Coleman Spring Church PA 317 16 F 3 15-19 38:42.8 12:29/M
53 Carissa Warr 815 16 F 4 15-19 38:43.1 12:29/M
54 Carson Doms Ford City PA 319 7 M 3 1- 9 39:18.9 12:41/M
55 Morgan Schuey Ford City PA 762 11 F 7 10-14 39:19.2 12:41/M
56 Nikki Umbaugh 818 34 F 10 30-39 40:34.1 13:05/M
57 Lara Spohn Butler PA 777 38 F 11 30-39 40:58.2 13:13/M
58 Sarah Marks Ford City PA 582 24 F 7 20-29 42:22.5 13:40/M
59 Laini Spohn Butler PA 773 9 F 1 1- 9 52:18.7 16:52/M
60 Ben Spohn Butler PA 771 41 M 2 40-49 52:18.9 16:52/M
61 Riley Prugh 829 15 F 5 15-19 54:15.6 17:30/M
62 Carolyn Warr 814 45 F 2 40-49 55:56.8 18:03/M
63 Kellie Prugh 828 47 F 3 40-49 55:58.4 18:03/M
64 Jenni Schultheis 840 44 F 4 40-49 56:00.2 18:04/M
65 Hailey Kirkwood Cadogan PA 331 6 F 2 1- 9 1:16:50.1 24:47/M
66 Amy Kirkwood Cadogan PA 329 35 F 12 30-39 1:17:49.2 25:06/M
10K
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Michael Bruno 825 50 M 1 50-59 40:21.0 6:30/M
2 Quentin Panger Slippery Rock PA 589 26 M 1 20-29 48:56.0 7:54/M
3 Allyson Ghiardi Indiana PA 323 16 F 1 15-19 49:42.3 8:01/M
4 Jim Brosius Fairmont City PA 837 44 M 1 40-49 50:01.0 8:04/M
5 Jonathan Dilick 805 26 M 2 20-29 51:44.2 8:21/M
6 Barry Meyer 830 49 M 2 40-49 51:48.5 8:21/M
7 Shawn Beranty 811 45 M 3 40-49 53:49.2 8:41/M
8 Garrett Paule Fenelton PA 593 16 M 1 15-19 54:32.8 8:48/M
9 Lynn Botelho Indiana PA 310 55 F 1 50-59 54:52.6 8:51/M
10 Alaksin Lou 427 77 M 1 60-99 55:49.4 9:00/M
11 Troy Beal Ford City PA 306 51 M 2 50-59 56:23.6 9:06/M
12 Anne Mcclain Pittsburgh PA 583 45 F 1 40-49 56:36.1 9:08/M
13 Julie Marhefka-Fisher Irwin PA 477 41 F 2 40-49 56:46.3 9:09/M
14 Jonathan Kolbe Kittanning PA 333 39 M 1 30-39 56:59.4 9:11/M
15 Kensy Lewandowski 804 37 F 1 30-39 57:10.9 9:13/M
16 David Paule Fenelton PA 592 47 M 4 40-49 57:23.4 9:15/M
17 Carrie Merryman 833 25 F 1 20-29 57:24.9 9:15/M
18 Andrea Skomo Vandergrift PA 769 33 F 2 30-39 1:02:02.2 10:00/M
19 Bracken Scott 807 19 M 2 15-19 1:05:54.4 10:38/M
20 Thomas Scott 806 47 M 5 40-49 1:05:54.7 10:38/M
21 Giorgio Grimm-Bruce 845 29 M 3 20-29 1:05:57.1 10:38/M
22 Amy Farr Worthington PA 321 47 F 3 40-49 1:06:36.4 10:45/M
23 Becky Willis 823 35 F 3 30-39 1:15:20.5 12:09/M
24 Darcie Paule Fenelton PA 591 42 F 4 40-49 1:19:18.5 12:47/M
25 Frances Kirby Kittanning PA 328 23 F 2 20-29 1:31:28.8 14:45/M
HALF MARATHON
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Douglas Basinski Pittsburgh PA 304 47 M 1 Top Fin 1:33:24.3 7:08/M
2 Doug Craft 819 57 M 2 Top Fin 1:36:32.3 7:22/M
3 John Armstrong 810 52 M 3 Top Fin 1:37:37.4 7:27/M
4 Becky Wittrig Port Matilda PA 979 50 F 1 Top Fin 1:39:06.7 7:34/M
5 Chris Pabian 824 42 M 1 40-49 1:42:20.9 7:49/M
6 Tonya Bond Punxsutawney PA 309 46 F 2 Top Fin 1:46:04.1 8:06/M
7 Randall Bond Punxsutawney PA 308 50 M 1 50-59 1:48:21.9 8:16/M
8 Bryan Randolph Pittsburgh PA 598 29 M 1 17-29 1:49:15.4 8:20/M
9 Adda Lamon East Brady PA 336 34 F 3 Top Fin 1:52:17.4 8:34/M
10 Brad Kirkwood Cadogan PA 330 34 M 1 30-39 1:53:47.2 8:41/M
11 Tyler Ray Butler PA 599 30 M 2 30-39 1:55:15.2 8:48/M
12 Vincent Aleven Pittsburgh PA 301 56 M 2 50-59 1:59:55.6 9:09/M
13 John Pryde 803 64 M 1 60-99 2:01:51.5 9:18/M
14 Abby Evanuik 808 23 F 1 17-29 2:02:30.9 9:21/M
15 Lojjik Braughler Marion Center PA 313 23 M 2 17-29 2:02:32.6 9:21/M
16 Ryan Wells New Bethlehem PA 978 52 M 3 50-59 2:06:03.8 9:37/M
17 Jessica Troup Marble PA 800 38 F 1 30-39 2:07:30.4 9:44/M
18 Aaron Angelilli Pittsburgh PA 302 37 M 3 30-39 2:10:39.6 9:58/M
19 Brian Perry Kittanning PA 594 44 M 2 40-49 2:10:41.6 9:59/M
20 Sara Angelilli Pittsburgh PA 303 34 F 2 30-39 2:11:53.2 10:04/M
21 Gregory Furer Pittsburgh PA 322 34 M 4 30-39 2:11:54.1 10:04/M
22 Bethany Meyer Kittanning PA 584 22 F 2 17-29 2:12:37.1 10:07/M
23 Mark Hospodar Pittsburgh PA 327 64 M 2 60-99 2:20:14.7 10:42/M
24 Meredith Tirdel Sarver PA 793 20 F 3 17-29 2:24:48.6 11:03/M
25 Chad Troup Marble PA 796 39 M 5 30-39 2:46:57.9 12:45/M
26 Sunder Rajan Sewickley PA 597 52 M 4 50-59 2:51:30.8 13:05/M
27 Tony Kovatch 846 67 M 3 60-99 3:17:57.2 15:07/M