HARMONY SHAMROCK SHUFFLE 1 MILE
1 MILE
Age Group Results
March 17, 2018
Results By Miles of Smiles Timing Services http://www.smileymiles.com
Female OVERALL 1 MILE Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alexandra Gongas St. Kilian PA 1166 11 7 6:49.52 6:49/M
2 Sara Lander Fryburg PA 1258 24 15 7:21.63 7:21/M
3 Emmie Morrison 1330 9 16 7:23.87 7:23/M
Female 4 to 5
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Eden Peffer 1354 5 62 9:53.95 9:53/M
Female 8 to 9
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Maggie Collins 1083 8 19 7:34.28 7:34/M
2 Izzy Skai 1640 9 67 9:58.40 9:58/M
3 Rayleigh Peffer 1358 8 99 15:03.51 15:03/M
Female 10 to 11
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sarah Munko 1333 10 89 11:43.97 11:43/M
Female 12 to 13
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Carmen Skai 1638 12 23 7:45.88 7:45/M
2 Anna Cantella St Gregory PA 1064 13 36 8:17.63 8:17/M
3 Julia Zalenski St. Kilian 1484 13 55 9:27.27 9:27/M
4 Alaina Hicks St. Kilian 1577 13 56 9:27.63 9:27/M
5 Sydney Perry Cranberry Township 1364 13 58 9:28.67 9:28/M
6 Abby Kreber Cranberry Township 1606 12 60 9:32.18 9:32/M
7 Anna Munko 1332 13 90 11:44.59 11:44/M
Female 14 to 15
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sara Teachout 1440 15 32 8:04.21 8:04/M
2 Emmy Fisher 1636 14 57 9:28.49 9:28/M
3 Jenna Allman 1637 14 59 9:31.33 9:31/M
4 Jessica Weis 1467 14 61 9:32.35 9:32/M
Female 16 to 18
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jenna Moorehead 1322 17 20 7:35.30 7:35/M
Female 19 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Shannon Cain 1060 25 86 10:59.35 10:59/M
2 Alina Glath 1159 20 93 12:42.39 12:42/M
3 Marissa Roberts 1401 19 101 15:20.78 15:20/M
Female 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Holly Matsko Cranberry Twp PA 1291 39 25 7:46.52 7:46/M
2 Tara Mooney Hermitage PA 1321 32 43 8:33.88 8:33/M
3 Alexandra Potock 1372 32 68 10:14.28 10:14/M
4 Tara Garczewski 1643 39 71 10:23.13 10:23/M
5 Tina Tumpak 1642 36 73 10:23.26 10:23/M
6 Dana Evans 1575 34 80 10:43.39 10:43/M
7 Meg West 1469 39 95 13:59.39 13:59/M
Female 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tonya Bond Punxsutawney PA 1044 45 17 7:24.38 7:24/M
2 Catherine Hrach Gibsonia PA 1589 47 22 7:41.22 7:41/M
3 Christine McWilliams 1308 45 26 7:47.13 7:47/M
4 Ann Croop 1101 47 38 8:25.80 8:25/M
5 Laurie Laurenti Pittsburgh PA 1260 47 48 9:05.65 9:05/M
6 Sarah Lee-Faulkner 1266 44 52 9:24.38 9:24/M
7 Tammy Iwanejko 1641 43 72 10:23.26 10:23/M
8 Jenn McAffe 1583 41 75 10:26.52 10:26/M
9 Rachael Woldoff 1478 44 84 10:46.76 10:46/M
10 Renee Gillpatrick 1158 45 87 11:13.64 11:13/M
11 Joy Glath 1162 45 94 13:07.39 13:07/M
12 Nader Nickole 1339 42 96 14:02.20 14:02/M
13 Beth Jacot Pittsburgh PA 1217 40 97 14:04.41 14:04/M
14 Heather Heitzenrater 1196 42 103 18:18.52 18:18/M
Female 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Megan Cantella 1066 50 40 8:27.25 8:27/M
2 Sabine Sinning-Kane 1417 58 102 17:19.85 17:19/M
Female 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Donna Joyner 1228 62 85 10:56.91 10:56/M
2 Leigh Riemer 1396 63 91 12:38.89 12:38/M
Male OVERALL 1 MILE Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Noah Petersen Washington PA 1368 14 1 5:43.55 5:43/M
2 Mark Edwards 1126 31 2 6:06.34 6:06/M
3 Eric Peirce 1359 27 3 6:07.13 6:07/M
Male 4 to 5
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Stevie Collins 1084 5 13 7:16.13 7:16/M
Male 6 to 7
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Chase Morrison 1329 6 12 7:15.55 7:15/M
2 James Christian Pittsburgh PA 1075 6 70 10:18.88 10:18/M
Male 8 to 9
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Hunter Petersen 1366 9 39 8:25.88 8:25/M
2 Justin McGinnis 1305 8 41 8:29.86 8:29/M
3 Roscoe Litchfield 1273 8 81 10:43.45 10:43/M
4 Simon Svitelc 1631 8 82 10:43.55 10:43/M
Male 10 to 11
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cooper Skai 1639 10 24 7:45.90 7:45/M
2 John Collins 1082 10 49 9:17.88 9:17/M
3 Gavin Croop 1104 10 74 10:25.31 10:25/M
4 Elliott Whiteside 1471 11 88 11:17.50 11:17/M
Male 12 to 13
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jimmie Couch Freedom PA 1097 12 8 6:49.52 6:49/M
2 Corey Cooper 1090 13 47 9:05.63 9:05/M
3 Bodey Balfour Mars PA 1015 13 53 9:24.46 9:24/M
4 Jeremy Stevenson 1433 13 54 9:25.64 9:25/M
Male 14 to 15
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jacob Glath 1160 14 28 7:52.83 7:52/M
2 Jeffrey Fisher 1635 14 31 7:56.63 7:56/M
3 Zac Baker Harmony PA 1014 14 50 9:23.84 9:23/M
4 Joshua Mester 1632 15 100 15:04.73 15:04/M
Male 19 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Noah Bowser 1046 20 5 6:27.31 6:27/M
2 Matthew Slagle 1418 23 14 7:20.38 7:20/M
3 Alan Kuskil 1592 29 35 8:16.38 8:16/M
4 Nick Golio 1165 23 65 9:56.59 9:56/M
5 Samuel Batchelder Pittsburgh PA 1021 23 66 9:57.19 9:57/M
6 Gabriel Hershberger 1202 19 92 12:41.64 12:41/M
Male 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Bielewicz 1039 34 6 6:36.88 6:36/M
2 Jonathan Carter 1070 34 9 6:50.13 6:50/M
3 Randy Blood 1041 36 21 7:37.12 7:37/M
4 Eli Zini 1487 36 34 8:15.62 8:15/M
5 Lucas Rendulic 1393 37 37 8:20.63 8:20/M
6 Corey Walker Zelienople PA 1456 31 63 9:54.36 9:54/M
7 Nate Peffer 1357 31 64 9:54.36 9:54/M
8 Nicholas Christian Pittsburgh PA 1076 35 69 10:17.88 10:17/M
9 Michael Zucatti 1489 33 79 10:42.64 10:42/M
Male 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Decarlucci Pittsburgh PA 1110 43 4 6:12.34 6:12/M
2 Eric Miller Martinsburg PA 1315 45 10 6:58.86 6:58/M
3 William McKenna 1307 45 27 7:50.80 7:50/M
4 Franco Bonacchi Pittsburgh PA 1042 47 29 7:54.71 7:54/M
5 Mark Nader Pittsburgh PA 1336 42 30 7:54.88 7:54/M
6 Charles Cantella 1065 48 46 9:05.26 9:05/M
7 John Glath 1161 46 76 10:33.40 10:33/M
8 Jason Randle 1382 42 83 10:44.54 10:44/M
9 Walter Whiteside 1472 42 98 14:05.17 14:05/M
10 Brent Heitzenrater 1195 45 104 18:20.36 18:20/M
Male 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Don Fagley 1129 56 11 7:11.63 7:11/M
2 Randall Bond Punxsutawney PA 1043 50 18 7:30.13 7:30/M
3 Ron Scheeser 1410 58 33 8:14.82 8:14/M
4 John Grenci 1171 56 44 8:37.82 8:37/M
5 Daniel J Kendra 1236 54 45 8:54.49 8:54/M
6 Tim Paul 1353 58 51 9:24.13 9:24/M
7 David Murray 1334 52 78 10:42.39 10:42/M
Male 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bill Thomson 1444 60 42 8:32.72 8:32/M
Male 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Davis Kinsman OH 1108 72 77 10:40.66 10:40/M