ANGIE GIOIOSA MEMORIAL RACES
Age Group Results
July 04, 2018
Results By Miles of Smiles Timing Services http://www.smileymiles.com
15K
Female OVERALL 15K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Anna Balouris Hollidaysburg 140 29 8 1:02:29.75 6:42/M
2 Stephanie Strittmatter Ebensburg 146 36 9 1:02:30.97 6:42/M
3 Regina Ruggery Duncansville 964 44 12 1:04:30.77 6:55/M
Female 15 to 18
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jenna Bartlett Altoona 284 17 93 1:28:21.81 9:28/M
Female 19 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sarah Roberts Loretto 144 23 44 1:17:43.28 8:20/M
2 Emily Roberts Loretto 960 23 52 1:20:04.20 8:35/M
3 Hanna Hess Hungingdon 842 21 78 1:25:38.56 9:11/M
4 Melanie Wilkinson 270 19 82 1:26:16.23 9:15/M
5 Sharon Weaver Roaring Spring 989 23 119 1:33:51.64 10:04/M
6 Casidy Weyandt Altoona 992 21 121 1:34:27.71 10:07/M
Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alyssa Pagano Elmora 893 25 29 1:13:49.19 7:55/M
2 Julie Hallinan Altoona PA 497 27 38 1:16:05.81 8:09/M
3 Christen Bell Port Matilida 294 29 87 1:27:03.77 9:20/M
4 Jayme Elvey Williamsburg 485 29 94 1:28:26.54 9:29/M
5 Brianna Davis Hollidaysburg 472 26 95 1:28:26.54 9:29/M
6 Amanda Beckstead Duncansville 290 25 100 1:29:50.26 9:38/M
7 Marla Beck New Enterprise 288 26 101 1:30:41.78 9:43/M
8 Jennifer Long McConnellsburg 877 29 106 1:31:22.89 9:48/M
9 Jane Hallinan Altoona 496 27 107 1:31:29.55 9:48/M
10 Karlee Diehl New Enterprise 477 29 112 1:32:07.94 9:52/M
11 Marie Eckels Clearfield 483 28 133 1:38:17.80 10:32/M
12 Becki Sell Claysburg 970 28 145 1:42:41.46 11:00/M
13 Chelsea Coho Bellwood 307 27 152 1:45:38.13 11:19/M
Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kristin Musselman Alexandria 888 31 43 1:17:42.83 8:20/M
2 Susan Bedsworth Pa Furnace 292 32 51 1:20:03.57 8:35/M
3 Amanda McClellan Warriors Mark 147 34 130 1:37:20.52 10:26/M
4 Rebecca Holland Altoona 845 30 131 1:37:37.80 10:28/M
5 Aubrey Saccol Johnstown PA 965 30 139 1:41:03.28 10:50/M
6 Kelsey Renz Altoona 955 31 154 1:46:31.92 11:25/M
7 Sarah Dean Hollidaysburg 473 34 160 1:48:01.76 11:35/M
Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Krista McCrum Alexandria 881 38 17 1:07:10.94 7:12/M
2 Edann Brady-Etters Coopersburg 300 37 23 1:08:35.31 7:21/M
3 Jayme Rhodes 269 35 25 1:11:51.58 7:42/M
4 Jennifer Bonin Duncansville 297 38 33 1:15:19.76 8:04/M
5 Jessica Holsinger New Enterprise 846 36 34 1:15:21.57 8:05/M
6 Andrea Okonak Altoona 139 36 56 1:20:39.45 8:39/M
7 Katie Fiore Altoona 488 35 59 1:21:27.72 8:44/M
8 Tracy Orner Altoona 890 39 67 1:23:11.15 8:55/M
9 Nikki Hetrick Altoona 843 35 102 1:30:43.81 9:43/M
10 Tracy Fitzpatrick Imler PA 490 39 125 1:35:52.51 10:17/M
11 Tracy Fischer Pa Furnace 489 39 135 1:38:58.55 10:36/M
12 Kosie Shepherd-Poraela Seward 972 39 140 1:41:03.69 10:50/M
13 Jackie Korhut 272 35 155 1:46:52.32 11:27/M
14 Dodie Mercer Holidaysburg 128 35 168 1:53:48.52 12:12/M
15 Kelly Bellew Hagerstown 295 38 170 1:54:25.94 12:16/M
Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tina Kunstbeck Altoona 872 43 40 1:16:13.12 8:10/M
2 Amy Korman Altoona 870 43 47 1:18:11.82 8:23/M
3 Nancy Sirivanakarn Hollidaysburg 973 41 92 1:28:17.55 9:28/M
4 Erin Dunkel Altoona 480 44 113 1:32:23.25 9:54/M
5 Nikki Orsborne Altoona 891 42 115 1:33:17.42 10:00/M
6 Amy Greene Altoona 150 44 120 1:33:59.55 10:04/M
7 Anitra Weyandt Altoona 991 44 122 1:34:32.43 10:08/M
8 Annie Clay Duncansville 306 43 126 1:36:05.54 10:18/M
9 Megan Reilly Altoona 899 44 127 1:36:09.85 10:18/M
10 Angela Coleman Tyrone 470 43 147 1:43:03.10 11:03/M
11 Jeanna Hann Altoona 499 42 149 1:44:05.27 11:09/M
12 Bernadette Johnson Clearfield 864 41 163 1:49:23.78 11:43/M
13 Kimberly Merritts Altoona 882 42 164 1:50:14.40 11:49/M
14 Melissa Bosten 268 43 175 1:56:40.22 12:30/M
15 Nicole Snyder Gallitzen 976 40 176 1:56:42.47 12:30/M
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amy Prokop Huntingdon 898 48 69 1:23:59.80 9:00/M
2 Hully Hoover Hollidaysburg 847 48 73 1:24:44.81 9:05/M
3 Heather High Hollidaysburg 844 45 97 1:29:07.45 9:33/M
4 Kimberly Ronan Warrioes Mark 962 47 114 1:32:50.80 9:57/M
5 Heather McCracken 183 47 138 1:39:56.25 10:43/M
6 Kelly Bottenfield Altoona PA 298 45 157 1:47:41.18 11:32/M
7 Jill Sutt Altoona 984 47 161 1:48:04.00 11:35/M
Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Becky Wittrig Port Matilda 995 50 24 1:10:01.96 7:30/M
2 Sarah Seitz Schellsburg 154 53 70 1:24:05.49 9:01/M
3 Rebecca Jacobs 266 52 111 1:31:58.19 9:51/M
4 Anita Bowers Altoona 299 51 124 1:35:22.18 10:13/M
5 Susan Eberhardt Altoona 482 53 137 1:39:29.10 10:40/M
6 Patti Caswell Tyrone 305 51 142 1:41:29.13 10:53/M
7 Christy Huber Tyrone 849 54 144 1:42:29.70 10:59/M
Female 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amy Brisbin Tyrone 301 58 98 1:29:14.99 9:34/M
2 Cindi Stanton Tyrone 978 59 103 1:30:58.63 9:45/M
Female 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alane Adams Altoona 285 62 165 1:51:49.53 11:59/M
2 Jolene Kopriva Hollidaysburg 869 64 172 1:56:05.52 12:27/M
3 Angeline Leeper Hollidaysburg 874 63 173 1:56:12.67 12:27/M
4 Linda Wible Altoona 993 60 174 1:56:33.92 12:30/M
Female 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Patti Emigh Altoona 486 65 169 1:54:16.19 12:15/M
Female 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Karen Hazenstab Altoona 841 70 158 1:47:55.43 11:34/M
Male OVERALL 15K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jerrod Sunderland Altoona 982 20 1 56:20.84 6:02/M
2 Dom Stroh 182 21 2 57:46.59 6:11/M
3 AJ Kelly Altoona 867 36 3 58:06.34 6:14/M
Male 12 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ben Love Altoona 879 14 19 1:07:45.58 7:16/M
Male 15 to 18
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Luke Ruggery Duncansville 963 17 7 1:02:18.51 6:41/M
Male 19 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joe Schnaubelt Altoona 968 22 13 1:04:38.83 6:56/M
2 Lilly Kyler Altoona 873 19 26 1:12:04.48 7:43/M
3 Ian Weyer Altoona 133 19 27 1:12:55.26 7:49/M
4 Will Wilkinson 271 21 76 1:25:28.28 9:10/M
Male 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jamey Rimmey Tyrone 959 29 6 1:01:41.96 6:37/M
2 Zachary Lonsinger Altoona 878 28 20 1:07:49.39 7:16/M
3 Jon Yerty Hollidaysburg 997 29 46 1:18:08.82 8:22/M
4 Andrew Robley Hollidaysburg 961 29 61 1:21:44.57 8:46/M
5 Steven Tini Altoona 986 27 83 1:26:16.25 9:15/M
6 Brandon Zitsch Altoona PA 1000 25 148 1:43:56.43 11:08/M
Male 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Justin Trybus Altoona 132 32 18 1:07:38.10 7:15/M
2 Carl Yerty Altoona 996 33 30 1:14:04.44 7:56/M
3 Jake Burnosky Johnstown 304 30 32 1:15:06.99 8:03/M
4 Tom Hallinan Cresson 498 33 36 1:15:44.66 8:07/M
5 Daniel Rider Mechanicsburg 958 32 41 1:16:59.21 8:15/M
6 Michael Renz Altoona 956 32 48 1:18:14.32 8:23/M
7 Bill Rabold Hollidaysburg 143 32 54 1:20:32.32 8:38/M
8 Jason Lloyd Altoona 876 34 57 1:20:42.78 8:39/M
9 David Imler Hollidaysburg 863 32 62 1:21:45.27 8:46/M
10 Evan Sakmar Johnstown 134 30 66 1:22:39.54 8:52/M
11 Aaron Bell Port Matilida 293 31 86 1:26:41.90 9:17/M
12 Zach Winkler Altoona 994 32 108 1:31:41.71 9:50/M
13 Andrew Minnoia Altoona 886 32 109 1:31:42.72 9:50/M
14 John Telyea Hollidaysburg 985 32 143 1:41:53.40 10:55/M
15 Raphael Voltz IV Altoona 987 30 150 1:44:14.44 11:10/M
Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rob Crossman Altoona 471 37 4 58:10.69 6:14/M
2 Lee Strappello James Creek 980 35 5 1:00:43.66 6:30/M
3 Doug Schunk State College 969 36 16 1:06:54.80 7:10/M
4 Jeremy Zerbe Huntingdon 998 38 31 1:14:59.26 8:02/M
5 Tom Gibney Hollidaysburg 153 35 42 1:17:17.32 8:17/M
6 Paul Noakes Altoona PA 122 35 50 1:18:48.98 8:27/M
7 Robby Okonak Altoona 138 36 55 1:20:39.32 8:39/M
8 Charlie Brenneman 275 36 65 1:22:35.55 8:51/M
9 Sean Burke Hollidaysburg 148 38 89 1:28:05.56 9:26/M
10 Ricky Kruise Altoona 871 35 104 1:31:01.96 9:45/M
11 Ryan Skomra Ebensburg 974 37 105 1:31:13.54 9:47/M
12 Adam Ickes Altoona 862 35 116 1:33:32.28 10:02/M
13 Matt Drumm Altoona 479 38 129 1:36:39.00 10:22/M
14 Jose Garcia Ortega Altoona 492 35 151 1:45:33.62 11:19/M
15 TK Dean Hollidaysburg 474 39 159 1:48:01.35 11:35/M
16 Lucas Kelleher Altoona 866 39 167 1:53:38.26 12:11/M
17 Michael Dolinger Gibsonia 478 38 171 1:55:07.77 12:20/M
Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Steve Myers Altoona 889 42 15 1:06:14.43 7:06/M
2 Ronald Peschock II Altoona 896 43 28 1:13:31.30 7:53/M
3 Greg Fuichepo 273 42 45 1:17:54.57 8:21/M
4 Ben Brenneman 274 40 64 1:22:35.32 8:51/M
5 Frederick Ferguson Osceola Mills 487 44 77 1:25:30.52 9:10/M
6 Todd Lewis Altoona 130 43 99 1:29:24.16 9:35/M
7 Tom Worthington II Blandburg 142 42 162 1:48:21.98 11:37/M
Male 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jason Sutt Altoona 983 47 22 1:08:32.81 7:21/M
2 Kelly Over Woodbury 892 48 35 1:15:40.18 8:07/M
3 Peter Hopsicker Alexandria 848 48 49 1:18:31.84 8:25/M
4 Ken Hoover 967 47 81 1:25:55.61 9:13/M
5 Don Longstreth Altoona 136 46 88 1:27:28.77 9:22/M
6 Ralph Smith Altoona 131 46 91 1:28:13.47 9:27/M
7 Tyler Pepper Altoona 895 47 96 1:28:39.13 9:30/M
8 Casey Kephart Altoona 868 48 141 1:41:15.51 10:51/M
9 Anthony Mikesic Martinsburg 883 46 166 1:52:48.53 12:05/M
Male 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Edward Morrissey Tyrone 887 53 10 1:03:25.87 6:48/M
2 Matt Smith State College 975 52 14 1:05:56.31 7:04/M
3 Jeff Bartlett Altoona 283 53 21 1:08:32.50 7:21/M
4 Steve Pagano Elmora PA 894 53 37 1:15:53.82 8:08/M
5 Tim Clarke Duncansville 149 54 60 1:21:30.99 8:44/M
6 Michael Dunmyer Cresson 481 53 68 1:23:37.16 8:58/M
7 Steve Morrissey Altoona 137 54 72 1:24:37.31 9:04/M
8 Todd Sponsler Hollidaysburg 126 53 84 1:26:30.68 9:16/M
9 Ziad Khoury Hollidaysburg 127 54 85 1:26:30.68 9:16/M
10 Craig Eckenrode Bedford 129 54 90 1:28:13.28 9:27/M
11 William Tyndall Hollidaysburg 135 50 136 1:39:02.50 10:37/M
Male 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Craig Hymes Yorktown 861 55 11 1:04:11.31 6:53/M
2 Mark Salyards Roaring Spring 966 56 53 1:20:05.63 8:35/M
3 Ron Burket Philipsburg 145 58 58 1:21:05.71 8:41/M
4 Tim Sheehan Altoona 971 58 71 1:24:21.37 9:02/M
5 Dave Miller Hollidaysburg 884 57 79 1:25:52.00 9:12/M
6 Duane Brumbaugh Duncansville 302 57 80 1:25:52.74 9:12/M
Male 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jim Adams Altoona 286 62 39 1:16:12.80 8:10/M
2 Barry Jacobs 267 60 63 1:22:26.56 8:50/M
3 Rick Eichelberger Hopewell 484 63 118 1:33:48.70 10:03/M
4 John Becker Hollidaysburg 289 60 132 1:38:08.51 10:31/M
5 Don Beckstead Hollidaysburg 291 60 146 1:42:57.39 11:02/M
6 Jerry Rose Altoona 141 62 153 1:45:44.89 11:20/M
7 Dave Madden Hollidaysburg 880 63 156 1:46:54.35 11:27/M
Male 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Fred Petrunak Altoona 282 65 75 1:25:17.50 9:08/M
2 Jim Grazier Williamsburg 493 65 110 1:31:57.78 9:51/M
3 Gary Porta Mechanicsburg 897 68 117 1:33:47.18 10:03/M
4 Dan Detrich Hollidaysburg 475 65 123 1:35:10.14 10:12/M
5 David Leeper Hollidaysburg 875 65 134 1:38:43.26 10:35/M
Male 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Stump Roaring Spring 981 76 74 1:24:56.31 9:06/M
2 Jack Hazenstab Altoona 840 71 128 1:36:32.26 10:21/M
5K
Female OVERALL 5K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Morgan Hess Huntingdon 2801 14 33 21:56.67 7:05/M
2 Ella McCrum Alexandria 2874 12 38 22:17.87 7:11/M
3 Colleen Kelly Altoona 2830 26 40 22:21.73 7:13/M
Female 1 to 5
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Addie Rhodes 2612 2 131 26:07.67 8:25/M
2 Finley Rhodes 2611 2 132 26:07.68 8:25/M
Female 6 to 8
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kiera Pennington Altoona 2911 7 334 35:02.31 11:18/M
Female 9 to 11
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Katie Etters Altoona 680 9 221 29:25.60 9:29/M
2 Eve McCrum Alexandria 2875 10 250 30:40.85 9:54/M
3 Blake Pennington Altoona 2910 9 302 33:15.28 10:44/M
4 Saphira Williams Tyrone 691 9 332 34:56.60 11:16/M
5 Brielle McMillen 2588 10 342 35:21.54 11:24/M
6 Bailey Henry Hollidaysburg 651 10 386 38:27.45 12:24/M
Female 12 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Laincy Farabaugh 2573 13 54 23:04.85 7:26/M
2 Abbie Herncane Altoona 654 12 65 23:47.85 7:40/M
3 Jaden Quinn Altoona 2919 14 68 23:54.57 7:43/M
4 Eli Wisor 2571 13 93 24:42.26 7:58/M
5 Grace Glasgow 2599 13 169 27:35.16 8:54/M
6 Karenna Kauffman Altoona 2827 14 202 28:56.27 9:20/M
7 Hailey Bollman 2586 14 226 29:39.85 9:34/M
8 Emilee Sherlock Hopewell 2954 13 247 30:37.21 9:53/M
9 Emily Campbell Hollidaysburg 588 14 291 32:50.92 10:35/M
10 Madison Cowfer 598 13 298 33:06.53 10:41/M
11 Josie Sawinski Duncansville 2940 12 340 35:20.44 11:24/M
12 Rayne Lingafelt Duncansville PA 2849 12 341 35:21.45 11:24/M
13 Sophia Nelson Altoona 2901 14 350 35:36.97 11:29/M
14 Lily Adams 553 12 400 39:56.98 12:53/M
15 Oni Campbell Duncansville 670 13 411 42:31.59 13:43/M
16 Jasmyne Garcia-Ortega Altoona 635 12 413 42:42.18 13:46/M
Female 15 to 18
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Karlee Noel 2580 18 42 22:29.35 7:15/M
2 Gianna Marasco Altoona 2868 16 48 22:46.76 7:21/M
3 Morgan Baker Altoona 563 15 69 23:54.80 7:43/M
4 Alyson Schobel Altoona 2942 17 74 24:02.31 7:45/M
5 Ashley Futrell Altoona 631 17 94 24:47.10 8:00/M
6 Shaelyn Waltemire Indiana 2557 17 106 25:22.35 8:11/M
7 Riley Boutiller Altoona 2514 15 122 25:45.18 8:18/M
8 Regan Baker Altoona 564 16 123 25:46.35 8:19/M
9 Amanda Chamberlain 2579 18 128 26:05.15 8:25/M
10 Julz Kratzer 2551 16 157 27:06.85 8:45/M
11 Alauna Feathers Altoona 622 17 163 27:19.31 8:49/M
12 Maggie Kwisnek Nicktown 2839 16 188 28:27.35 9:11/M
13 Kylee Wisor 2570 16 206 28:59.52 9:21/M
14 Maria Murphy Hollidaysburg 2897 16 219 29:24.60 9:29/M
15 Lauryn Zelnosky Altoona 2539 18 223 29:29.85 9:31/M
16 Emily Rentz Altoona 2922 16 238 30:03.75 9:42/M
17 Madison Benton Altoona 693 18 251 30:40.85 9:54/M
18 Syndey Lingenfelter 2616 18 265 31:29.58 10:09/M
19 Ashley Helmer Duncansville 2512 15 312 33:53.94 10:56/M
20 Aggie Hoover Hollidaysburg 2814 15 313 33:54.34 10:56/M
21 Lily Evans Hollidaysburg 619 16 314 33:55.10 10:56/M
22 Sydney Lingenfelter New Enterprise 2850 18 362 36:37.84 11:49/M
23 Riley Kapusta Jeannette 2562 15 367 36:44.22 11:51/M
24 Rylie Whitaker Altoona 2989 15 370 37:11.35 12:00/M
25 Julia Sunderland Altoona 2968 18 382 38:08.85 12:18/M
26 Molly Pfahler Altoona 2914 17 391 39:12.63 12:39/M
Female 19 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Claire Boston New York City 2507 24 76 24:12.52 7:48/M
2 Emily 1 Courtwright Altoona 596 22 77 24:13.10 7:49/M
3 Rebecca Kwisnek Nicktown 2840 20 84 24:21.28 7:51/M
4 Ceara Lance Duncansville 663 20 151 26:53.26 8:40/M
5 Andrea Luciano Altoona 2855 22 187 28:24.47 9:10/M
6 Madison Aungst Hollidaysburg 560 22 192 28:33.35 9:13/M
7 Jenna Hall Duncansville 644 22 208 29:04.83 9:23/M
8 Cassidi Barnes Roaring Spring 565 21 209 29:05.38 9:23/M
9 Samantha Reinhardt Duncansville 2522 22 216 29:17.72 9:27/M
10 Jaylyn Luciano Altoona 2856 22 245 30:30.38 9:50/M
11 Courtney Schobel Lock Haven 2943 23 260 31:16.35 10:05/M
12 Devin Stessney Altoona 695 24 262 31:22.71 10:07/M
13 Brooke Sciranko 2618 23 266 31:30.40 10:10/M
14 Casey Holliday Hollidaysburg 2809 20 282 32:37.86 10:31/M
15 Allison Clark Martinsburg 591 24 366 36:40.55 11:50/M
16 Kate Zelnosky Altoona 2540 21 373 37:33.77 12:07/M
17 Alexa Overdorff Hollidaysburg 666 23 404 40:31.56 13:04/M
18 Kurstin Farabaugh Altoona 620 21 410 42:25.82 13:41/M
Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Allison Derr Bellwood 603 26 171 27:43.75 8:56/M
2 Kierstyn Kruise 2594 27 189 28:29.60 9:11/M
3 Kelsie Shortsleeve Altoona 2956 28 232 29:49.60 9:37/M
4 Vanessa Estrada Philadelphia 617 25 236 29:59.80 9:40/M
5 Samantha Geishauser Altoona 637 28 286 32:39.60 10:32/M
6 Erica Gerwert Altoona 638 26 301 33:13.10 10:43/M
7 Lydia Farabaugh Ebensburg 621 26 335 35:08.60 11:20/M
8 Danielle Raichle 2617 27 348 35:36.10 11:29/M
9 Hannah Gildea Hollidaysburg 640 25 374 37:35.30 12:07/M
10 Marrysa Moyer Altoona 2895 25 375 37:35.40 12:07/M
11 Shannon Bates Hollidaysburg 566 25 385 38:21.52 12:22/M
12 Kaitlin Steinbugl Altoona 2961 25 389 39:01.27 12:35/M
13 Amanda Kopriva Hollidaysburg 2530 28 407 41:33.27 13:24/M
Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amy O'Donnell Ebensburg PA 2904 33 62 23:34.82 7:36/M
2 Marci Zacherl Fredericksburg 2564 33 63 23:35.23 7:36/M
3 Tanya Rouzer Altoona PA 2932 34 97 24:58.71 8:03/M
4 Tiffany Sakmar Johnstown 2504 31 121 25:44.36 8:18/M
5 Emily Lonero 2619 32 147 26:43.93 8:37/M
6 Kate Kilcoyne Altoona 2832 34 200 28:51.59 9:18/M
7 Ashley Dodson Hollidaysburg 608 33 205 28:57.29 9:20/M
8 Lynelle Jones New York 2824 32 229 29:43.85 9:35/M
9 Cristy Colledge Altoona 594 32 240 30:17.33 9:46/M
10 Laura Shaffer Hollidaysburg 2951 30 246 30:33.85 9:51/M
11 Ashleigh Williamson Loretto 2990 32 272 31:37.75 10:12/M
12 Erica Lang Dunlo 2842 33 274 31:49.99 10:16/M
13 Amanda Myers Altoona 2516 33 293 32:54.60 10:37/M
14 Rachel Pincherri Altoona 2917 34 309 33:34.58 10:50/M
15 Jessica McKinney Altoona 2877 32 320 34:14.99 11:03/M
16 Jessica Zumer Cresson 2999 31 337 35:16.78 11:23/M
17 Kait Ross Roaring Spring 671 32 338 35:17.80 11:23/M
18 Doreen Luther Duncansville 2858 33 347 35:32.73 11:28/M
19 Lennae Trotter Martinsburg 2977 30 361 36:23.64 11:44/M
20 Alexis Ley Martinsburg 2534 34 388 38:51.89 12:32/M
21 Chelsea Garcia-Ortega Altoona 634 30 402 40:25.45 13:02/M
Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tennille McClellan Altoona 2542 38 73 24:02.11 7:45/M
2 Angela Servello Duncansville 2946 37 86 24:24.35 7:52/M
3 Rebecca Seymour Lilly 2949 39 110 25:25.20 8:12/M
4 Katie Richards Annapolis 2554 38 112 25:26.42 8:12/M
5 Ashley Benton Duncansville 2538 35 116 25:31.49 8:14/M
6 Amber Gamber Etters 633 39 175 27:53.96 9:00/M
7 Bethany Miller Altoona PA 2880 37 178 28:04.31 9:03/M
8 Julie Rishel Tyrone 2926 36 183 28:13.87 9:06/M
9 Amanda Drumm Altoona 611 37 197 28:45.85 9:16/M
10 Angie Gibbons Altoona 688 35 199 28:49.10 9:18/M
11 Tiffany Stuckey Hollidaysburg 2962 38 215 29:15.23 9:26/M
12 Jessica Becker Duncansville 569 36 225 29:38.85 9:34/M
13 Emily Mandel Hollidaysburg 2865 37 279 32:34.82 10:30/M
14 Elizabeth Heverly Altoona 2804 37 287 32:41.35 10:33/M
15 Michele Holton Altoona 2810 38 290 32:49.70 10:35/M
16 Nicole Eckenrode Hastings 614 36 292 32:52.10 10:36/M
17 Jessica Oswald Hollidaysburg 2908 37 299 33:10.12 10:42/M
18 Amanda Hicks Martinsburg 2805 35 300 33:11.59 10:42/M
19 Naomi Pennington Altoona 2912 39 303 33:15.31 10:44/M
20 Megan Browell Duncansville 581 38 323 34:20.10 11:05/M
21 Rebecca Burns Altoona 585 38 339 35:19.63 11:24/M
22 Amanda Brenneman 2584 35 357 35:58.58 11:36/M
23 Shelley Merrell 2615 37 363 36:38.52 11:49/M
24 Jo Sunderland Altoona 2967 39 383 38:08.90 12:18/M
25 Alexis Henry Hollidaysburg 650 39 422 46:14.34 14:55/M
26 Nicole Larson Monroeville 2846 35 423 49:59.84 16:07/M
27 Lianna Dimperio Hollidaysburg 607 35 425 50:43.51 16:22/M
28 Naomibell Miller Altoona 2883 38 426 50:48.56 16:23/M
29 Meghan Brenneman 2583 38 431 52:54.82 17:04/M
Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Charity Montag Patton 2890 44 98 25:00.35 8:04/M
2 Ann Wedel Duncansville 2983 43 145 26:39.35 8:36/M
3 Stephanie Fabian Altoona PA 660 43 182 28:11.24 9:05/M
4 Jodi Himelright State College 2807 42 201 28:53.22 9:19/M
5 Julie Evans Hollidaysburg 618 43 239 30:14.86 9:45/M
6 Heather Bonsell Altoona 577 42 264 31:28.97 10:09/M
7 Gina Schobel Altoona 2944 42 270 31:35.29 10:11/M
8 Kelly Munly Altoona 2556 44 326 34:24.18 11:06/M
9 Mandy McManus Altoona 2547 40 330 34:43.54 11:12/M
10 Tera Nelson Altoona 2903 41 351 35:41.26 11:31/M
11 Niccole Stultz Hollidaysburg 2964 41 358 36:06.30 11:39/M
12 Shannon Klingner Hollidaysburg 665 40 359 36:06.73 11:39/M
13 Jodi Albarano Hollidaysburg 555 40 377 37:38.24 12:08/M
14 Miriam Park Martinsburg 2533 40 387 38:51.28 12:32/M
15 Kim Wilt East Freedom 2991 40 392 39:12.98 12:39/M
16 Irene Wolf Ebensburg 2993 42 417 44:42.53 14:25/M
17 Kelly Whitaker Altoona 2988 41 420 45:42.40 14:45/M
18 Amy Mearkle Hollidaysburg 2878 42 427 51:12.78 16:31/M
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Terri Rhone Altoona 2925 49 165 27:25.62 8:51/M
2 Tricia Maceno Altoona 2860 46 168 27:34.35 8:54/M
3 Kim Helsel 2593 46 220 29:25.30 9:29/M
4 Merrilee Anderson Portage 558 45 222 29:25.84 9:29/M
5 Ruthie Hess Huntingdon 2802 46 230 29:45.76 9:36/M
6 janie hall 2597 49 285 32:39.52 10:32/M
7 Robin Brantner 2601 47 324 34:20.85 11:05/M
8 Belinda Filer Altoona PA 625 48 328 34:33.55 11:09/M
9 Bonnie Robison Altoona 2928 47 379 37:54.22 12:14/M
10 Julie Overdorff Hollidaysburg 661 48 405 40:34.20 13:05/M
11 Jennifer Larson Port Matilda 2510 48 424 49:59.84 16:07/M
Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sue Anderson Altoona 559 52 140 26:29.48 8:33/M
2 Paige Aungst Hollidaysburg 561 50 193 28:33.56 9:13/M
3 Mary Ann Tocimak Smithmill 2975 50 248 30:38.85 9:53/M
4 Sue Sherburne Bellefont 123 50 257 31:03.35 10:01/M
5 Stephanie Galanick Altoona 632 51 273 31:49.85 10:16/M
6 Marge Tangeman Tyrone 2972 54 277 32:04.85 10:21/M
7 Christine Hess Martinsburg 656 53 281 32:37.46 10:31/M
8 Debra Yeskey Hollidaysburg 2518 52 306 33:21.85 10:45/M
9 Deb Bender 2569 52 321 34:16.29 11:03/M
10 Kitty Zelnosky Altoona 2997 52 372 37:33.77 12:07/M
11 Karen Enderle Bedford 615 52 384 38:13.34 12:20/M
12 Juls Bratton New Enterprise PA 580 50 430 51:43.84 16:41/M
Female 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jane Ghassadonia 2602 57 150 26:52.25 8:40/M
2 Penny Orr 2603 57 212 29:08.12 9:24/M
3 Deb Guyer New Enterprise 643 56 280 32:36.60 10:31/M
4 Joanna Peterson Rockville 678 56 325 34:23.98 11:05/M
5 Jackie Beatty Colver 567 58 343 35:22.65 11:25/M
6 Bobbi Bollinger Altoona 575 59 406 40:52.98 13:11/M
7 Jeannette Shannon Altoona 2952 57 408 41:58.34 13:32/M
Female 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sherry Phillips Martinsburg 2916 60 329 34:34.97 11:09/M
2 Carol Malone Colver 2864 62 346 35:29.34 11:27/M
3 Joanne Stiffler New Enterprise 2536 62 429 51:43.84 16:41/M
Female 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nancy Demangone Duncansville 602 66 284 32:38.60 10:32/M
2 Cathy Ferrero Cheswick 624 66 396 39:33.30 12:45/M
Female 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Vicky Miller Hollidaysburg 2884 71 412 42:36.10 13:45/M
Male OVERALL 5K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Garrett Sutton Gallitzin 2525 21 1 17:18.12 5:35/M
2 Ian Sherlock Hopewell 2955 16 2 17:28.35 5:38/M
3 Tylaer Napora Windber 2508 17 3 17:30.22 5:39/M
Male 0 and under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Unknown Partic. 537 537 0 416 43:31.10 14:02/M
Male 1 to 5
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joseph Runk Duncansville 2939 3 108 25:23.78 8:11/M
2 Jesse Rhodes 2610 1 211 29:07.85 9:24/M
Male 6 to 8
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Wesley Hicks Hollidayburg 2806 8 294 32:58.47 10:38/M
2 Vince Albarano Hollidaysburg 556 8 353 35:43.88 11:31/M
3 Killian Hendricks Hollidaysburg 648 7 393 39:31.59 12:45/M
4 Ben Kopac Altoona 2835 8 394 39:32.60 12:45/M
5 Cooper Henry Hollidaysburg 653 7 421 45:56.86 14:49/M
6 Jakob Larson Monroeville 2845 6 428 51:37.29 16:39/M
Male 9 to 11
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Christopher Wagner Altoona 2980 10 39 22:18.26 7:12/M
2 Paul Wedel Duncansville 2984 11 85 24:22.60 7:52/M
3 Vincent Seymour Lilly 2950 9 130 26:07.62 8:25/M
4 Troy Ruggery Duncansville 2937 9 144 26:38.82 8:35/M
5 Cameron Nelson 2899 9 203 28:56.48 9:20/M
6 Thomas Sutt Altoona 2969 11 210 29:05.74 9:23/M
7 Colin Gibbons Altoona 686 10 261 31:18.80 10:06/M
8 Obadiah Lang Dunlo 2843 11 267 31:34.26 10:11/M
9 Isaac Yeskey Hollidaysburg 2519 11 297 33:06.46 10:41/M
10 Jay Stultz Hollidaysburg 2963 9 354 35:44.51 11:32/M
11 Nico Kapusta Jeannette 2563 10 368 36:44.42 11:51/M
12 Alex Servello Duncansville 2521 11 371 37:11.98 12:00/M
13 Jay Albarano Hollidaysburg 554 11 378 37:38.85 12:08/M
14 Lewis Kopac Altoona 2836 9 395 39:32.67 12:45/M
15 Josh May Ebensburg 2870 10 418 44:42.73 14:25/M
Male 12 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gabe Ebersole Altoona 612 13 7 18:19.35 5:55/M
2 Aidan Kelley Altoona 2828 14 11 19:12.16 6:12/M
3 Jonathan Russell Martinsburg 2528 14 13 19:20.60 6:14/M
4 Christopher Love Altoona 2853 14 14 19:30.60 6:17/M
5 Aydan Summers Altoona 2966 14 22 20:39.10 6:40/M
6 Brendan Knott Altoona 2833 14 34 21:58.60 7:05/M
7 Braeden Ferguson Altoona 623 14 44 22:29.85 7:15/M
8 George Boutiller Altoona 2515 14 46 22:37.33 7:18/M
9 Connor Gibbons Altoona 685 14 50 22:51.10 7:22/M
10 Anthony Lowery 2606 13 60 23:33.60 7:36/M
11 Patryck Webster Altoona 2982 13 66 23:50.11 7:41/M
12 Max Pohar Duncansville 2918 14 72 24:00.85 7:45/M
13 Ben Stapelfeld Hollidaysburg 2958 13 80 24:17.82 7:50/M
14 Nathan Crum Duncansville 682 13 89 24:28.60 7:54/M
15 Ian Long Altoona 2851 13 107 25:23.10 8:11/M
16 Tyler Latten Altoona 659 14 138 26:18.35 8:29/M
17 Zach Kagazise 2582 13 141 26:30.28 8:33/M
18 Brady Flynn Duncansville 627 14 176 28:00.85 9:02/M
19 Mason Replogle Hollidaysburg 2923 13 198 28:48.10 9:17/M
20 Kurt Ruggery Duncansville 2935 12 263 31:23.48 10:07/M
21 Trent Querry 2605 13 271 31:35.70 10:11/M
22 Markus Klingner Hollidaysburg 664 12 310 33:35.80 10:50/M
23 Isaac Hartman Hollidaysburg 2566 13 316 33:59.35 10:58/M
Male 15 to 18
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ian Zimmerman Hopewell 2998 16 4 17:42.60 5:43/M
2 Jeremy Jones 2574 15 8 18:40.84 6:01/M
3 Brayden Henninger Altoona 649 16 9 18:44.50 6:03/M
4 Walt Wedel Duncansville 2985 16 12 19:17.27 6:13/M
5 Jack Hatch Altoona 2509 15 15 19:52.63 6:25/M
6 Liam Clyma Altoona 593 15 19 20:12.80 6:31/M
7 Cooper D'Angelo Altoona 600 17 21 20:21.97 6:34/M
8 August Anderson Portage 557 15 23 20:48.65 6:43/M
9 Andrew Donlan Altoona 610 15 24 20:54.58 6:45/M
10 Marcus Osmolinski Altoona 2907 16 25 21:13.68 6:51/M
11 Kyle Ruggery Duncansville 2936 16 26 21:17.31 6:52/M
12 Andrew Carini Altoona 589 15 29 21:47.85 7:02/M
13 Carson Weyandt Altoona 2987 17 30 21:53.19 7:04/M
14 Trevor Palfey Altoona 2909 18 36 22:00.34 7:06/M
15 Jason Miller Altoona 2881 15 43 22:29.47 7:15/M
16 Nicholas Leberfinger Altoona 2847 15 45 22:32.34 7:16/M
17 Gage Reid Altoona 658 17 53 23:01.64 7:25/M
18 Josh Krise Loretto 2838 17 57 23:15.48 7:30/M
19 Adam Diflaviano Duncansville 606 15 79 24:15.99 7:49/M
20 Quintin Nelson Altoona 2900 17 99 25:00.54 8:04/M
21 Will Tyndall 2576 18 103 25:18.10 8:10/M
22 Luke Adams 2587 16 143 26:34.73 8:34/M
23 Hunter Bonsell Altoona 578 15 148 26:47.59 8:38/M
24 William Park Martinsburg 2531 16 154 26:58.58 8:42/M
25 Danny Molliver Hollidaysburg 2889 18 195 28:41.78 9:15/M
26 Carson Ikner Altoona 2818 15 204 28:56.75 9:20/M
27 Nolan Tyndall 2575 15 207 29:01.78 9:22/M
28 Colby Imler Baker summit 2819 16 214 29:12.10 9:25/M
29 Garett Matley Tyrone 2869 18 268 31:34.60 10:11/M
30 Blade Friedline Hollidaysburg 676 15 322 34:18.68 11:04/M
Male 19 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Issac Mills Tyrone 2885 21 6 17:59.10 5:48/M
2 Kevin Smith Altoona 2543 20 18 20:10.55 6:30/M
3 Dan Vivdo 2598 23 35 21:58.91 7:05/M
4 Samuel Mills Tyrone 2886 22 52 22:57.10 7:24/M
5 Jordan Rouzer Altoona 2931 23 78 24:13.13 7:49/M
6 Samuel Hess Martinsburg 2803 24 117 25:32.31 8:14/M
7 Nicholas Beckel Altoona 568 23 137 26:16.44 8:28/M
8 Seth Aungst Hollidaysburg 562 20 146 26:40.60 8:36/M
9 Chase Campbell Duncansville 669 19 376 37:37.21 12:08/M
10 Nick Overdorff Hollidaysburg 667 19 403 40:31.35 13:04/M
11 Seth Rouzer Fort Campbell 2549 21 409 42:25.72 13:41/M
Male 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jonathan Makoczy Portage 2862 26 5 17:51.10 5:45/M
2 Shane Reffner Hollidaysburg 679 25 31 21:53.82 7:04/M
3 Joshua Gunnett Roaring Spring 642 29 32 21:55.84 7:04/M
4 Anthony Iraca Irvona 2822 27 51 22:53.60 7:23/M
5 Chad Hunter Tyrone 2817 27 56 23:13.68 7:29/M
6 Cooper Campbell Pittsburgh 681 25 61 23:34.14 7:36/M
7 Corey Miller Bellwood 683 27 88 24:25.10 7:53/M
8 Zachary Imler Altoona 2821 26 105 25:22.15 8:11/M
9 Jeff Lingstelt 2590 27 115 25:30.35 8:14/M
10 Skyler Mignogna Altoona 690 25 129 26:07.60 8:25/M
11 Billy Beard Altoona 689 26 135 26:10.52 8:26/M
12 Shawn Weyer Altoona 2565 28 136 26:11.95 8:27/M
13 Zach McConnell Altoona 2873 25 139 26:21.10 8:30/M
14 Dave Decoskey Altoona 2513 28 152 26:53.60 8:40/M
15 Michael Vescovi 2595 28 161 27:18.60 8:48/M
16 Jacob Reed Warriors Mark 2921 25 174 27:52.54 8:59/M
17 Aaron Houser Altoona 2545 29 218 29:22.17 9:28/M
18 Jason Bankert 2592 29 227 29:41.60 9:35/M
19 Michael Geishauser Altoona 636 29 283 32:37.86 10:31/M
20 Chad Madden Hollidaysburg 2861 25 308 33:32.34 10:49/M
21 Brian Caldwell Altoona 587 28 311 33:50.48 10:55/M
22 Josh Burwell Warriors Mark 2558 25 344 35:25.99 11:25/M
Male 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dave Claar Hollidaysburg 590 32 16 19:58.78 6:26/M
2 Corey Pincherri Altoona 2501 33 17 20:07.90 6:29/M
3 Brett Dodson Hollidaysburg 609 33 100 25:02.39 8:05/M
4 Ken Mountain 2604 32 111 25:26.36 8:12/M
5 brett Dongell 2621 33 119 25:38.85 8:16/M
6 Michael Kensinger Altoona 2831 34 125 25:54.61 8:21/M
7 Brad Diehl New Enterprise 605 31 155 27:01.22 8:43/M
8 Aaron Broman Altoona PA 2546 30 166 27:27.48 8:51/M
9 Jesse Mangiacarne Altoona 687 33 180 28:08.58 9:05/M
10 Ryan Craig Altoona 2548 30 181 28:09.83 9:05/M
11 Josh Edmiston Altoona 2524 31 191 28:32.60 9:12/M
12 Adam Bergstein Duncansville 571 34 217 29:19.31 9:27/M
13 Dan Holzer Altoona 2811 32 237 30:01.44 9:41/M
14 Timothy Peuckert Roaring Spring 2523 32 241 30:23.47 9:48/M
15 Trevor Shoemaker 2608 30 259 31:07.10 10:02/M
16 Jonathan Smith Altoona 2544 32 288 32:43.58 10:33/M
17 Corey Husted 2614 33 315 33:56.98 10:57/M
18 Kylee Trotter Hollidaysburg 2976 32 365 36:40.55 11:50/M
Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tim Settle Altoona 2948 38 27 21:28.85 6:55/M
2 Ben Stapelfeld Hollidaysburg 2959 39 28 21:35.67 6:58/M
3 David Servello Duncansville 2947 37 47 22:45.13 7:20/M
4 Gary Sliver Spruce Creek 699 39 49 22:49.11 7:22/M
5 Brandon England Loretto 616 35 64 23:42.10 7:39/M
6 Jonathan Rouzer Altoona PA 2930 36 81 24:18.26 7:50/M
7 Neil Benton Duncansville 2537 36 82 24:18.84 7:50/M
8 Bryan Hammond Hollidaysburg 645 37 91 24:30.35 7:54/M
9 Stephen Grey 2620 38 95 24:51.10 8:01/M
10 Jeffrey Runk Duncansville 2938 35 109 25:24.20 8:12/M
11 Jason Oswald Hollidaysburg 675 35 134 26:08.28 8:26/M
12 Ryan Geishauser Export 2505 35 173 27:45.17 8:57/M
13 Mike Rishel Altoona 2927 36 177 28:03.60 9:03/M
14 Eric Bankert 2591 37 228 29:41.85 9:35/M
15 Matt Ballos Altoona 2555 38 242 30:25.29 9:49/M
16 Brian Farabaugh 2607 38 243 30:26.95 9:49/M
17 Mark Barnes Duncansville 2517 39 253 30:42.52 9:54/M
18 Brandon Stewart 2572 35 296 33:01.10 10:39/M
19 Dominick Cetani Hackettstown 697 38 318 34:01.27 10:58/M
20 David Lingafelt Duncansville PA 2848 38 319 34:02.85 10:59/M
21 Jed Soyka Altoona 2957 36 349 35:36.57 11:29/M
22 Tim McCrum Alexandria 2876 36 364 36:38.84 11:49/M
23 Andrew Larson Monroeville 2844 39 369 36:57.89 11:55/M
24 Eric Black Altoona 574 39 397 39:33.70 12:45/M
25 Harley Ebersole Duncansville 613 37 398 39:35.12 12:46/M
26 Jason Hendricks Hollidaysburg 647 39 399 39:36.35 12:46/M
27 Jeremy Laird Bedford 2841 38 401 40:23.20 13:02/M
Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Justin Merry Duncansville 2879 40 20 20:16.60 6:32/M
2 Brian Storm Fallentimber 2541 43 55 23:11.14 7:29/M
3 Christopher Johnson Altoona 2823 42 58 23:23.60 7:33/M
4 David Willnecker Altoona 2560 43 59 23:28.72 7:34/M
5 Shawn Kent Altoona 672 43 101 25:09.31 8:07/M
6 Kent Long Altoona 2852 40 104 25:19.90 8:10/M
7 Daniel Molliver Hollidaysburg 2888 40 120 25:40.85 8:17/M
8 Frank Sanders 2568 43 126 25:57.60 8:22/M
9 Donnie Rhodes 2609 41 133 26:07.85 8:25/M
10 Jacob Schobel Altoona 2945 43 164 27:21.10 8:49/M
11 Michael Zumer Cresson 3000 40 194 28:36.10 9:14/M
12 Stephen Nelson Altoona 2902 42 213 29:10.85 9:25/M
13 Tim Park Martinsburg 2532 43 231 29:48.82 9:37/M
14 Matthew Miller Altoona PA 2882 41 249 30:38.85 9:53/M
15 David Stein Altoona 2960 43 258 31:05.85 10:02/M
16 Scott Auker Altoona 2503 43 276 31:55.53 10:18/M
17 Justin Mandel Hollidaysburg 2866 40 356 35:49.28 11:33/M
18 Ben Henry Hollidaysburg 652 43 380 38:00.13 12:15/M
19 P J Pfahler Altoona 2915 40 390 39:12.26 12:39/M
20 Kenneth Imler Claysburg 2820 43 419 45:11.23 14:35/M
Male 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Chuck Ray Hollidaysburg 2920 46 37 22:12.76 7:10/M
2 Adam Claycomb Saxton 592 45 41 22:28.86 7:15/M
3 Dennis Wisor Altoona 2992 45 70 23:55.60 7:43/M
4 Andrew Wedel 2553 47 87 24:24.54 7:52/M
5 Andrew Herncane Altoona 655 45 127 25:58.10 8:23/M
6 David Robison Tyrone 2929 48 153 26:54.72 8:41/M
7 Chris Lance Duncansville 662 48 186 28:22.86 9:09/M
8 Shawn Benton Altoona 692 45 289 32:44.19 10:34/M
9 Troy Campbell Duncansville 668 49 295 32:59.60 10:38/M
10 Dave Fusco Tyrone 630 49 304 33:17.57 10:44/M
11 Eric Eminhizer Hollidaysburg 2567 49 331 34:55.35 11:16/M
Male 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rich Love Altoona 2854 53 10 18:51.60 6:05/M
2 Scott Oakes 2589 52 75 24:02.52 7:45/M
3 Paul Hinkle Jr. Tyrone 2808 53 90 24:29.23 7:54/M
4 John Donough 2613 54 102 25:10.10 8:07/M
5 Steve Horell Altoona 2815 54 113 25:29.85 8:13/M
6 Scott Peplogle 2581 52 114 25:30.27 8:14/M
7 Carl Musselman Bedford 2898 50 142 26:31.94 8:33/M
8 David Montag Ashville 2891 54 156 27:02.84 8:43/M
9 Cris Wesner 2596 54 158 27:07.54 8:45/M
10 Mike Rhone Altoona 2924 50 167 27:31.76 8:53/M
11 Randy Tarpey Tyrone 2974 52 179 28:04.71 9:03/M
12 Derin Moore Roaring Spring 2892 52 190 28:31.23 9:12/M
13 Donald Moore Altoona 2893 50 234 29:52.47 9:38/M
14 Thad Dalby Patton 599 51 235 29:55.85 9:39/M
15 Bob Franks Altoona 628 52 256 30:53.31 9:58/M
16 Michael Luciano Altoona 2857 52 269 31:35.00 10:11/M
17 Mark Sherburne Altoona 124 50 278 32:31.75 10:29/M
18 David Larson Port Matilda 2511 50 307 33:31.73 10:49/M
19 Stefan Stessney Altoona 694 52 317 33:59.60 10:58/M
Male 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Marvin Conerly Pembroke Pines 595 57 67 23:54.11 7:43/M
2 Jeffrey Perry Altoona 2913 55 96 24:51.80 8:01/M
3 Ken Vescovi Ebensburg 2979 56 118 25:36.83 8:15/M
4 Frank Boston Durham 579 58 124 25:50.52 8:20/M
5 David Komlenic Finleyville 2834 59 149 26:50.60 8:39/M
6 David S. Hess Martinsburg 657 56 160 27:11.17 8:46/M
7 Bill Buck Claysburg 583 59 172 27:44.56 8:57/M
8 Samuel Modico Altoona 2887 55 184 28:14.31 9:06/M
9 Doug Endler Duncansville 696 58 185 28:19.80 9:08/M
10 Ray Palmer Mechanicsburg 2527 55 233 29:50.85 9:37/M
11 Barry Weakland Hastings 2981 57 244 30:27.10 9:49/M
12 Patrick Bollinger Altoona 698 59 252 30:42.11 9:54/M
13 Brad Zearfoss Shanksville 2996 55 275 31:50.85 10:16/M
14 Kevin Winkler Altoona 2552 55 345 35:27.40 11:26/M
15 Jim Tangeman Tyrone 2971 57 352 35:43.49 11:31/M
Male 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Glenn Kagarise Williamsburg 2825 62 71 23:59.85 7:44/M
2 Tom Bollinger Altoona 576 62 83 24:20.70 7:51/M
3 Marty Klanchar State College 2559 60 92 24:41.23 7:58/M
4 Randy Mallory Mahaffey 2863 60 170 27:35.60 8:54/M
5 Rocco Scalzi Hollidaysburg 2941 64 196 28:43.60 9:16/M
6 Bill Karnes Altoona 2826 60 255 30:49.22 9:56/M
7 Dave Despot Altoona 604 62 333 35:01.49 11:18/M
Male 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bob Lykens Duncansville 2859 68 336 35:12.98 11:21/M
2 Jay Bistline Altoona 573 66 381 38:00.55 12:15/M
3 Terry Householder Duncansville 2816 67 414 43:02.59 13:53/M
Male 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gene Hall 2520 70 159 27:08.10 8:45/M
2 James Gibney Concord 639 70 162 27:19.31 8:49/M
3 Bill Harshman Tyrone 646 71 224 29:34.36 9:32/M
4 William Campbell Newry 673 70 254 30:44.10 9:55/M
5 David Ollman Alum Bank 2905 76 305 33:21.12 10:45/M
6 Jim Deihl Altoona 601 73 327 34:26.28 11:06/M
7 Tim Mapes Roaring Spring 2867 79 355 35:49.19 11:33/M
8 Dave McConnell Duncansville 674 74 360 36:21.80 11:44/M
9 James Woomer Hollidaysburg 2994 74 415 43:11.10 13:56/M
2 MILE WALK
Female OVERALL 2 MILE WALK Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Donna Stoltz Altoona 5484 58 1 20:58.37 10:29/M
Female 1 to 5
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Davina Holton Altoona 5427 4 23 26:34.77 13:17/M
2 Gianna Caraccilol Tyrone 5235 4 40 28:52.85 14:26/M
3 Sophie Heverly Altoona 5424 5 91 33:12.72 16:36/M
4 Francesca Servello Duncansville 5476 4 105 34:59.53 17:30/M
5 Leighton Lambert Altoona 5440 5 122 39:42.84 19:51/M
6 Lauren Robinson 5234 4 140 43:33.23 21:47/M
7 Addison Harper Altoona 5204 5 144 43:48.99 21:54/M
Female 6 to 8
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Olivia Rishel Tyrone 5210 8 36 28:50.85 14:25/M
2 Chloe Wilson Wake Forest 5491 6 49 29:26.34 14:43/M
3 Addison Harding Altoona 5418 8 59 30:39.11 15:20/M
4 Aubrey Holsinger New Enterprise 5219 8 68 31:14.82 15:37/M
5 Lily Hallinan Cresson 5417 6 75 32:03.70 16:02/M
6 Ella Heverly Altoona 5422 8 90 33:11.91 16:36/M
7 Amelia Servello Duncansville 5475 8 102 34:38.32 17:19/M
8 Leili Robinson 5239 6 129 41:25.59 20:43/M
Female 9 to 11
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Maurie Querry 5266 9 10 24:54.85 12:27/M
2 Ella McClellan Altoona 5254 10 29 28:21.60 14:11/M
3 Stella Yeskey Hollidaysburg 5232 10 45 28:54.97 14:27/M
4 Brooklyn Lambert Altoona 5439 9 57 30:21.96 15:11/M
5 Brynley Rouzer Altoona 5468 9 86 33:00.26 16:30/M
Female 15 to 18
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Hailey Killinger Altoona 5436 16 16 25:36.83 12:48/M
2 Rachel Meintel 5256 17 17 25:36.84 12:48/M
Female 19 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Emily Altmanshafer 5268 19 70 31:27.23 15:44/M
2 Jamie Shortsleeve Altoona 5479 23 112 35:40.31 17:50/M
Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rachel Decoskey Danville 5228 29 119 38:38.00 19:19/M
2 Teresa Fusco Altoona 5229 27 120 38:38.59 19:19/M
3 Danielle Snyder Altoona 5482 25 130 41:27.82 20:44/M
Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kristin Pincherri Altoona 5225 32 13 25:17.48 12:39/M
2 Heidi England Loretto 5412 34 18 25:38.24 12:49/M
3 Kayla Winkler Altoona 5494 31 22 26:31.43 13:16/M
4 Sarah Caracciolo Tyroen 5237 33 37 28:50.85 14:25/M
5 Kelly Soyka Ebensburg 5483 31 76 32:05.55 16:03/M
6 Chelsea Hallinan Cresson 5416 34 77 32:11.84 16:06/M
7 Taylor Edmiston Altoona 5240 30 97 34:08.55 17:04/M
8 Andrea Runk Duncansville 5470 32 100 34:17.15 17:09/M
9 Megan Claar Hollidaysburg 5402 33 113 36:26.84 18:13/M
Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Emma Sliver Spruce Creek 5481 39 2 21:58.35 10:59/M
2 Jacki White Altoona 5490 38 39 28:52.69 14:26/M
3 Stephanie Iachini Altoona 5224 38 42 28:53.51 14:27/M
4 Christy Nau Tyrone 5457 35 53 30:03.24 15:02/M
5 Jessica Cassarly Hollidaysburg 5200 38 79 32:13.85 16:07/M
6 Jill Delozier Hollidaysburg 5408 38 99 34:17.15 17:09/M
7 Shelby Hott Duncansville 5429 37 133 42:04.53 21:02/M
Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Heather Campbell Altoona 5199 41 26 27:37.83 13:49/M
2 Amy Moran 5453 41 41 28:52.85 14:26/M
3 Holly Wilson Wake Forest 5492 42 50 29:27.34 14:44/M
4 Barbra Niemi Altoona 5458 44 61 30:59.90 15:30/M
5 Nicole Beruchamp 5263 42 84 32:51.10 16:26/M
6 Lisa Kent Altoona 5212 44 121 39:42.84 19:51/M
7 Jen Cacciotti Altoona 5221 44 139 43:31.50 21:46/M
8 Andrea Robinson Hollidaysburg 5238 41 141 43:34.50 21:47/M
9 Sheri Harper 5203 40 142 43:47.90 21:54/M
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Darla Cox Altoona 5406 47 48 29:10.85 14:35/M
2 Gina Meintel 5257 48 51 29:40.13 14:50/M
3 Tonya Wilson Duncansville 5206 46 71 31:31.35 15:46/M
4 Jodie Campbell Duncansville 5205 49 72 31:31.53 15:46/M
5 Stefanie Franks Altoona 5414 47 114 37:23.25 18:42/M
6 Michelle Harding Altoona 5419 45 123 39:43.67 19:52/M
Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Penny Kelly East Freedom 5434 50 43 28:54.10 14:27/M
2 Michelle Zitsch Altoona 5499 51 94 33:36.35 16:48/M
3 Sherry Hrzic Altoona 5431 53 127 40:18.95 20:09/M
4 Eliesha England Gibsonia 5223 51 137 43:30.59 21:45/M
Female 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lisa Appleby Everett 5191 58 4 23:24.10 11:42/M
2 Cathy King Altoona 5438 56 21 26:12.85 13:06/M
3 Marianne Kennedy Altoona 5435 58 31 28:28.85 14:14/M
4 Janet Oswald 5258 55 56 30:16.70 15:08/M
5 Gina Barefoot Altoona 5230 57 66 31:12.57 15:36/M
6 Becky Lardieri Altoona 5442 57 80 32:24.79 16:12/M
7 Jeanne Thompson Flinton 5486 58 92 33:12.85 16:36/M
8 Michelle (Shell Modico Altoona 5452 56 95 33:56.94 16:58/M
9 Laura Edmiston Altoona 5241 57 96 34:07.85 17:04/M
10 Jane Becker Hollidaysburg 5193 59 101 34:17.31 17:09/M
11 Beth Shortsleeve Altoona 5478 57 111 35:40.31 17:50/M
12 Brenda Quarry Altoona 5465 57 116 37:37.35 18:49/M
13 Vicki Sullivan Hollidaysburg 5226 57 118 38:37.86 19:19/M
Female 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sherry Obert Bedford PA 5459 62 7 23:50.10 11:55/M
2 Kathy Woods Hollidaysburg 5497 64 30 28:28.73 14:14/M
3 Cathy Householder Duncansville 5430 63 33 28:40.35 14:20/M
4 Becky Rettig 5262 60 55 30:14.66 15:07/M
5 Mary Petrak Altoona 5214 62 64 31:04.20 15:32/M
6 Debby Rouzer Altoona 5469 61 81 32:36.19 16:18/M
7 Bonnie Long Queen 5446 60 93 33:31.25 16:46/M
8 Vallarie Iapalucci Altoona 5432 60 103 34:47.46 17:24/M
Female 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Susan Oswald Altoona 5462 68 9 24:54.68 12:27/M
2 Sue Brower Hollidaysburg 5195 68 19 25:52.95 12:56/M
3 Brenda Lochner Hollidayburg 5445 67 27 27:49.35 13:55/M
4 Cindy Pincherri Altoona 5463 65 62 31:00.85 15:30/M
5 Sherrie Rupp Altoona 5472 69 73 31:32.94 15:46/M
6 Judy Hiergeist Altoona 5425 66 82 32:37.99 16:19/M
7 Cheryl Tyler Altoona 5487 67 88 33:10.66 16:35/M
8 Pauline Bowers Altoona 5194 66 124 40:17.12 20:09/M
9 Debbie Peterman Hollidaysburg 5217 69 125 40:17.53 20:09/M
Female 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Eleanor Nash Duncansville 5456 79 44 28:54.77 14:27/M
2 Diana Hite Altoona 5216 75 109 35:30.51 17:45/M
3 Donna Quarry Altoona 5466 79 115 37:23.86 18:42/M
4 Linda Noonan Altoona 5231 76 126 40:18.75 20:09/M
Male OVERALL 2 MILE WALK Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lou Pincherri Altoona 5464 58 3 23:14.35 11:37/M
Male 1 to 5
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Fin Gunnett Duncansville 5415 4 132 42:03.72 21:02/M
Male 6 to 8
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Callen McClellan Altoona 5255 7 28 28:21.21 14:11/M
2 Aidan Kent Altoona 5213 6 65 31:06.00 15:33/M
3 Lane Cassarly Hollidaysburg 5401 7 78 32:13.74 16:07/M
4 Ty Rishel Tyrone 5209 6 107 35:11.78 17:36/M
Male 9 to 11
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bailey Wilt East Freedom 5251 10 54 30:10.10 15:05/M
2 Zachary Adams Altoona 5190 9 83 32:48.26 16:24/M
Male 12 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gabrial Lang Dunlo 5441 13 11 25:08.56 12:34/M
Male 15 to 18
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Scott Harding Jr Altoona 5421 18 6 23:44.97 11:52/M
Male 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dan Wilt 5264 27 69 31:23.10 15:42/M
2 Jordan Franks Altoona 5413 25 131 41:30.85 20:45/M
Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Holton Altoona 5426 38 24 26:34.90 13:17/M
2 C.S. Caracciolo Tyrone 5211 37 38 28:52.27 14:26/M
3 Adam Holsinger New Enterprise 5218 36 67 31:14.60 15:37/M
4 Michael Beauchamp 5260 39 85 32:51.31 16:26/M
5 Neil Heverly Altoona 5423 37 89 33:11.91 16:36/M
6 John Kantoski 5270 35 135 43:23.45 21:42/M
Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Paul Querry 5265 44 14 25:26.45 12:43/M
2 Chris McClellan Altoona 5253 44 35 28:44.72 14:22/M
3 Brad Wilt East Freedom 5252 40 60 30:43.18 15:22/M
4 Derek Robinson Altoona 5236 43 128 41:25.28 20:43/M
5 Matt Cacciotti Altoona 5220 43 138 43:30.80 21:45/M
6 Douglas Harper Altoona 5202 43 143 43:48.71 21:54/M
Male 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Johnny Wilson Wake Forest 5493 48 32 28:29.36 14:15/M
2 Scott Harding Altoona 5420 45 58 30:37.85 15:19/M
3 David Hile Hollidaysburg 5201 47 108 35:29.29 17:45/M
Male 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jonathan Muss Altoona 5454 52 20 26:05.85 13:03/M
2 Rick Cox Altoona 5407 53 47 28:57.84 14:29/M
3 Jimmy Walter Altoona 5488 50 74 31:50.86 15:55/M
4 Bill Cacciotti Johnstown 5222 50 136 43:29.78 21:45/M
Male 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ray Rettig 5261 59 25 27:29.28 13:45/M
2 Bert Altmanshafer 5267 58 52 29:56.85 14:58/M
3 Dave Edmiston Altoona 5242 57 98 34:08.95 17:04/M
4 Terry Baker Altoona 5208 55 106 35:11.78 17:36/M
5 Stephen Shortsleeve Altoona 5480 56 110 35:38.85 17:49/M
6 Tim Sullivan Hollidaysburg 5227 58 117 38:37.26 19:19/M
Male 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Stewart McClelland Hollidaysburg 5447 62 5 23:29.46 11:45/M
2 Kevin Yeskey Hollidaysburg 5233 62 46 28:54.98 14:27/M
3 David Petrak Hollidaysburg 5215 62 63 31:03.99 15:32/M
4 Thomas Oswald 5259 62 104 34:49.31 17:25/M
Male 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Paul Dillon Cresson 5409 65 8 24:01.95 12:01/M
2 Robert Conte Sr Altoona 5405 68 15 25:33.85 12:47/M
3 Jim Winsor Altoona 5496 66 87 33:02.31 16:31/M
4 Fred Khoury 5269 65 134 42:54.99 21:27/M
Male 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 William Obert Bedford PA 5460 71 12 25:14.35 12:37/M
2 Gary Rhodes Altoona 5467 78 34 28:42.53 14:21/M
3 Bill Stonebraker Martinsburg 5485 78 145 47:53.99 23:57/M