ALTOONA CURVE
Age Group Results
May 19, 2018
Results By Miles of Smiles Timing Services
5K
Female OVERALL 5K RUN Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nicole Shoenberger 874 37 23 22:59.15 7:25/M
2 Tracy Orner 2139 39 35 24:15.76 7:49/M
3 Ashley McGhee 481 24 38 24:28.57 7:54/M
Female 9 to 11
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bella Vent 2176 10 108 30:49.66 9:56/M
2 Emma Hayer 2179 11 109 30:49.66 9:56/M
Female 12 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Emily Campbell 1176 14 96 29:21.17 9:28/M
2 Rayne Lingafelt 1388 12 126 32:27.60 10:28/M
3 Bailey Johns 1375 12 146 37:26.79 12:05/M
Female 15 to 18
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lily Evans 1191 16 100 30:00.87 9:41/M
Female 19 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Taylor Flaugh 1194 20 45 24:57.89 8:03/M
2 Alyssa McGhee 482 20 49 25:14.40 8:08/M
3 Anna barr 473 22 104 30:15.15 9:45/M
Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Caitlin Collins 1178 28 93 29:16.74 9:26/M
2 Kristen Kessler 1379 28 116 31:44.23 10:14/M
3 Amy Nixon 2132 25 134 33:44.12 10:53/M
Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amanda Krug 1382 34 90 29:02.25 9:22/M
2 Sarah Dean 1184 34 103 30:13.11 9:45/M
3 Ashleigh Williamson 2158 31 122 32:05.42 10:21/M
4 Courtney Mudery 1400 32 144 37:26.38 12:05/M
5 Katrina Wirt 2160 30 149 38:37.66 12:27/M
Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kelli Vent 2177 39 40 24:34.84 7:55/M
2 Dodie Merus 2200 35 77 27:37.55 8:55/M
3 Julie Rishel 2146 36 84 27:59.15 9:02/M
4 Tiffany Stuckey 2154 38 92 29:14.64 9:26/M
5 Morgan Hoover 1366 35 111 30:54.14 9:58/M
6 Elizabeth Heverly 1361 37 114 31:33.18 10:11/M
7 Nicole Snyder 2152 39 119 31:49.93 10:16/M
8 Megan Browell 1171 37 130 32:36.93 10:31/M
9 Suzanne Lloyd 1389 36 135 33:47.17 10:54/M
10 Kasey Hudson 2195 35 143 37:10.69 11:59/M
Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ann Wedel 2187 43 58 25:51.39 8:20/M
2 Nikki Orsborne 2140 41 67 26:40.88 8:36/M
3 Kimberly Merritts 1396 42 79 27:40.17 8:55/M
4 Jennifer Bailey 1162 42 91 29:04.89 9:23/M
5 Julie Evans 1190 43 99 29:59.92 9:40/M
6 Therese Stoy 2153 41 125 32:22.50 10:26/M
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Heather High 1362 45 41 24:36.32 7:56/M
2 Kelly Bottenfield 1169 45 75 27:30.91 8:52/M
3 Jill Sutt 2169 47 87 28:28.16 9:11/M
4 Kim Helsel 2191 46 95 29:20.95 9:28/M
5 Jamie Hall 2192 49 118 31:49.12 10:16/M
6 Terri Rhone 2172 49 141 35:29.36 11:27/M
Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rebecca Jacobs 486 52 48 25:10.97 8:07/M
2 Sue Anderson 1161 52 65 26:33.56 8:34/M
3 Anita Bowers 1170 51 78 27:39.57 8:55/M
4 Mary Ann Hanlon 1360 52 83 27:56.98 9:01/M
5 Patti Caswell 1177 51 89 28:49.24 9:18/M
6 Stephanie Galanick 1195 51 105 30:27.61 9:49/M
7 Debra Bender 1165 51 129 32:35.68 10:31/M
Female 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jane Grassadonia 485 57 71 27:19.77 8:49/M
2 Susan Jeffries 1374 57 117 31:44.43 10:14/M
Female 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amy Boob 1167 60 80 27:46.29 8:57/M
2 Alane Adams 1159 62 98 29:46.92 9:36/M
3 Jolene Kopriva 1380 64 115 31:36.73 10:12/M
4 Sherry Phillips 2142 60 132 32:54.12 10:37/M
5 Tina Honkus 1365 61 136 33:47.77 10:54/M
6 Angeline Leeper 1385 63 139 34:57.43 11:16/M
7 Jean Hudson 1370 60 148 38:00.19 12:15/M
Female 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nancy Demangone 1186 66 123 32:09.89 10:22/M
2 Chris Wagner 2156 68 142 37:08.89 11:59/M
Male OVERALL 5K RUN Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 AJ Kelly 1377 36 1 17:38.30 5:41/M
2 Walt Wedel 2186 16 2 18:47.12 6:04/M
3 Ben Love 1391 14 3 18:53.39 6:05/M
Male 1 to 5
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tatum Mudery 2000 2 145 37:26.45 12:05/M
Male 9 to 11
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Christopher Wagner 2157 10 22 22:58.36 7:25/M
2 Paul Wedel 2185 11 30 23:30.90 7:35/M
3 Brady Steiner 2184 11 31 23:41.78 7:38/M
4 Tyler Steiner 2183 9 50 25:24.44 8:12/M
5 Thomas Sutt 2168 11 61 26:09.73 8:26/M
Male 12 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Christopher Love 1392 14 4 18:54.44 6:06/M
2 Elijah Ransom 2178 12 68 26:40.88 8:36/M
3 Keagan Hockey 2175 12 140 35:02.32 11:18/M
Male 15 to 18
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Josh Krise 1381 17 15 21:33.59 6:57/M
2 Michael Day 2189 18 34 24:12.30 7:48/M
3 Jacob Jasper 1372 17 42 24:38.36 7:57/M
4 Connor Novotney 2135 15 57 25:50.15 8:20/M
5 Cory Johnston 1376 16 76 27:31.86 8:53/M
Male 19 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jonah Salyards 2148 22 7 19:55.39 6:25/M
2 Christopher Collins 1179 24 11 20:50.43 6:43/M
3 Andrew Hess 471 24 12 20:53.90 6:44/M
4 Samuel Mills 480 22 25 23:06.56 7:27/M
5 Thaddeus Zitsch 2167 20 32 23:48.80 7:41/M
6 Jacob Buchanan 1172 20 44 24:57.67 8:03/M
7 Brandon Baker 472 21 53 25:30.98 8:14/M
Male 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Shane Reffner 2143 25 13 21:00.24 6:46/M
2 Shane Tay 2174 28 20 22:33.80 7:16/M
3 Brenton McLaughlin 476 28 29 23:30.36 7:35/M
4 Billy Beard 479 26 54 25:34.85 8:15/M
5 Brandon Zitsch 2166 25 55 25:45.47 8:18/M
Male 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tom Hallinan 1199 33 10 20:26.86 6:35/M
2 Nate Bowen 2194 31 17 22:05.75 7:07/M
3 Adam Daugherty 1183 33 21 22:43.18 7:20/M
4 Jake Burnosky 1175 30 36 24:20.85 7:51/M
5 Daniel Hanlon 1200 30 46 24:59.91 8:04/M
6 Brett Dongell 488 33 47 25:06.45 8:06/M
7 Ricky Kruise 1383 34 51 25:27.97 8:13/M
8 Jose Garcia Ortega 1196 34 88 28:43.67 9:16/M
9 Daniel Houser 1369 33 112 31:27.31 10:09/M
10 Chris Strait 474 31 133 33:16.88 10:44/M
11 Josh Wirt 2159 33 138 34:39.88 11:11/M
Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Paul Noakes 2133 35 16 22:03.32 7:07/M
2 Eric Black 1166 39 18 22:12.62 7:10/M
3 Josh Steiner 2182 39 26 23:07.38 7:27/M
4 Gary Sliver 2173 39 28 23:11.90 7:29/M
5 Justin McHenry 1394 35 64 26:27.88 8:32/M
6 Mike Rishel 2147 35 73 27:24.88 8:50/M
7 Matt Leaper 1384 35 86 28:21.95 9:09/M
8 TK Dean 1185 39 102 30:12.91 9:45/M
9 Erik Dick 1188 35 113 31:27.92 10:09/M
10 David Lingafelt 1387 38 128 32:31.87 10:29/M
Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Steve Myers 2131 42 8 20:14.84 6:32/M
2 Ronald Peschock II 2141 44 14 21:31.14 6:56/M
3 Frederick Ferguson 1192 44 24 23:03.65 7:26/M
4 Robert Caughey 2198 42 43 24:39.57 7:57/M
5 David Stein 1399 43 59 25:58.49 8:23/M
6 Tom Worthington II 2162 42 69 26:49.65 8:39/M
7 Craig Fijalkovic 1193 43 70 27:12.85 8:46/M
8 Bill Becker 2197 41 74 27:28.15 8:52/M
9 P J Pfahler 477 40 81 27:46.67 8:57/M
10 Brad Meck 1395 40 85 28:14.63 9:06/M
11 Sean Novotney 2136 43 97 29:30.15 9:31/M
12 Ryan Boob 1168 40 124 32:19.66 10:25/M
13 Donald Noel Nanty Glo PA 2134 42 127 32:28.18 10:28/M
14 Scott Auker 487 43 137 33:51.84 10:55/M
15 Kenneth Imler 1371 43 151 42:14.46 13:37/M
Male 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andrew Wedel 2188 47 6 19:13.37 6:12/M
2 Jason Sutt 2170 47 9 20:16.68 6:32/M
3 Casey Kephart 1378 48 33 23:54.15 7:43/M
Male 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rich Love 1393 53 5 19:06.44 6:10/M
2 Randy Talpsy 483 52 52 25:29.74 8:13/M
3 Steve Morrissey 478 54 56 25:48.68 8:19/M
4 Derin Moore 1398 52 60 26:02.66 8:24/M
5 Carl Musselman 2130 50 66 26:35.66 8:35/M
6 Mike Rhone 2171 50 72 27:22.83 8:50/M
7 Thad Dalby 2196 51 94 29:18.30 9:27/M
Male 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jim Logue 1390 58 37 24:22.27 7:52/M
2 Dave Miller 1397 57 39 24:32.65 7:55/M
3 Bill Buck 1173 59 82 27:47.41 8:58/M
4 Brad Zearfoss 2165 55 106 30:27.67 9:49/M
5 Patrick Bollinger 2193 59 110 30:53.32 9:58/M
Male 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jim Adams 1160 62 19 22:31.76 7:16/M
2 Rick Eichelberger 1189 63 27 23:09.15 7:28/M
3 Gary Honkus 1364 60 107 30:49.42 9:56/M
4 Dave Despot 1187 62 121 31:59.87 10:19/M
5 Barney Holland 1363 62 131 32:42.89 10:33/M
Male 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Leeper 1386 65 101 30:00.89 9:41/M
2 Terry Householder 1367 67 147 37:45.34 12:11/M
Male 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gene Hall 1197 70 62 26:16.88 8:28/M
2 John Stump 2155 76 63 26:27.16 8:32/M
3 David Ollman 2137 76 120 31:51.68 10:16/M
4 James Woomer 2161 73 150 38:48.83 12:31/M
2 MILE RUN
Female OVERALL 2 MILE RUN Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tyann Bell Johnstown PA 4161 16 8 15:32.13 7:46/M
Female 1 to 5
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Evelyn Holton 4179 2 63 23:34.90 11:47/M
2 Davina Holton 4178 4 65 23:34.90 11:47/M
3 Maya Soisson 304 5 82 28:30.35 14:15/M
Female 6 to 8
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lana Luke 302 8 27 18:55.12 9:28/M
2 Lilly Hammond 4175 6 58 21:22.23 10:41/M
3 Anna Barnes 4208 6 75 26:05.33 13:03/M
Female 9 to 11
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sophia McCllelland 327 9 20 17:51.89 8:56/M
2 Tatum Shoeman 313 10 44 20:31.14 10:16/M
3 Hannah Kephart 310 11 60 21:45.63 10:53/M
4 Emma Frazier 307 10 85 29:49.66 14:55/M
Female 12 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lily Jodon 314 12 38 19:54.94 9:57/M
2 Aubree Waksmonski 333 12 40 19:55.56 9:58/M
3 Chloe Stoehr 4213 12 46 20:36.15 10:18/M
4 Addison Davis 332 12 48 20:40.40 10:20/M
5 Sophia Blescia 312 12 49 20:41.52 10:21/M
6 Drew Kordish 4214 12 54 20:53.90 10:27/M
Female 15 to 18
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kristin Singer 329 18 25 18:50.40 9:25/M
2 Jenna Heim 4215 18 26 18:50.40 9:25/M
Female 19 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cassidy Saleme 4195 19 14 16:29.56 8:15/M
2 Kara Sease 4197 20 23 18:18.39 9:09/M
3 Daniel Photiades 4207 24 69 24:17.16 12:09/M
Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Marie Scherden 4196 26 55 20:55.38 10:28/M
2 Cassie Sweeney 4202 28 56 20:55.58 10:28/M
3 Carlee Imler 337 25 57 20:55.97 10:28/M
Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Aubrey Saccol 4194 30 21 18:08.71 9:04/M
2 Lynette Luke 301 34 28 18:56.13 9:28/M
3 Rachel Pincherri 4190 34 30 19:21.15 9:41/M
4 Rachel Monahan 318 34 34 19:35.14 9:48/M
5 Megan Corl 4168 34 37 19:52.49 9:56/M
6 Maureen Cleary 4165 33 43 20:30.53 10:15/M
7 Chelsea Garcia Ortega 4171 30 67 24:06.86 12:03/M
8 Shannon Walstrom 4211 33 68 24:16.41 12:08/M
9 Brianna Filer 4169 33 71 24:17.71 12:09/M
10 Alicia Klatt 4181 33 81 27:56.36 13:58/M
Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rebecca Seymour 4198 38 9 15:36.38 7:48/M
2 Kosie Shepherd-Poraela 4200 39 22 18:09.89 9:05/M
3 Lacy Frazier 306 36 32 19:33.14 9:47/M
4 Lindsay Kephart 308 38 61 21:46.15 10:53/M
5 Michele Holton 4180 38 64 23:34.90 11:47/M
6 Jennifer Soisson 303 35 83 28:30.92 14:15/M
Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Betsy Snyder 315 44 53 20:53.14 10:27/M
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Merrilee Anderson 4159 45 17 17:11.29 8:36/M
Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Teresa Krug 4183 52 24 18:35.56 9:18/M
2 Christine Hess 4177 53 29 19:19.13 9:40/M
3 Mary Baker 326 51 42 20:21.64 10:11/M
4 Debbie Stacey 4201 50 70 24:17.51 12:09/M
5 Deborah Conrad 4167 52 73 25:53.66 12:57/M
6 Joyce Wagner 4204 53 74 25:54.11 12:57/M
7 Kim Schmidt 305 52 77 26:26.71 13:13/M
Female 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bobbi Bollinger 4162 59 66 23:59.74 12:00/M
Female 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Vicky Miller 4188 71 62 22:33.15 11:17/M
Male OVERALL 2 MILE RUN Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brian Bell Johnstown PA 4160 41 1 12:09.81 6:05/M
Male 1 to 5
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joseph Runk 4193 3 79 27:02.66 13:31/M
Male 6 to 8
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Clark Monahan 317 7 33 19:34.98 9:47/M
2 Landon Klatt 4182 6 80 27:55.34 13:58/M
Male 9 to 11
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andrew Shanafelt 331 10 11 15:47.38 7:54/M
2 Vincent Seymour 4199 9 12 15:51.10 7:56/M
3 Gavin Bell 334 11 13 16:22.85 8:11/M
4 John Seymour 335 10 15 16:49.65 8:25/M
5 Noah Kephart 309 9 39 19:55.56 9:58/M
6 Mace Baker 324 11 41 20:13.89 10:07/M
7 Spencer Davis 4172 10 50 20:42.90 10:21/M
8 Ethan Hammond 4174 9 72 24:52.40 12:26/M
Male 12 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 August Anderson 4158 14 3 12:54.32 6:27/M
2 Brady Flynn 4170 14 5 13:21.87 6:41/M
3 Max Baker 325 12 31 19:26.39 9:43/M
4 Alex Snyder 316 12 52 20:52.90 10:26/M
Male 15 to 18
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Trevor Miller 319 18 6 13:53.69 6:57/M
2 Grant Yoder 4205 18 7 14:37.38 7:19/M
3 Scott Harding Jr 4176 17 16 16:51.89 8:26/M
Male 19 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joshua Daku 4210 22 18 17:40.39 8:50/M
Male 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tyler Sweeney 4203 27 47 20:38.87 10:19/M
Male 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ronnie Michlena 4212 34 2 12:20.54 6:10/M
2 Joshua McClelland 328 34 19 17:51.79 8:56/M
Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Wessner 311 37 35 19:35.57 9:48/M
2 Bryan Hammond 4173 37 59 21:22.85 10:41/M
3 Mark Barnes 4209 39 76 26:09.50 13:05/M
4 Jeffrey Runk 4192 35 78 27:02.62 13:31/M
Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Daniel Molliver 4206 40 10 15:39.48 7:50/M
Male 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dave Davis 330 46 51 20:44.37 10:22/M
Male 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 George Phillips Northern Cambria P 4189 50 4 12:58.17 6:29/M
Male 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Eric Clapper 4164 64 36 19:43.15 9:52/M
Male 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dave McConnell 338 74 45 20:33.15 10:17/M
2 Gary Rhodes 4191 78 84 29:01.68 14:31/M
2 MILE WALK
Female OVERALL 2 MILE WALK Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Donna Stoltz 5153 58 1 21:53.16 10:57/M
Female 1 to 5
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Adelie Stecher 5189 5 44 35:14.16 17:37/M
Female 6 to 8
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lilah McHenry 5139 7 63 38:40.18 19:20/M
Female 9 to 11
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Olivia Rishel 5182 9 21 29:19.93 14:40/M
Female 12 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Olivia Yogus 5158 12 48 35:40.86 17:50/M
Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Caitlyn Tay 5176 29 49 35:41.45 17:51/M
2 Danielle Dunmyer 5126 29 53 35:47.70 17:54/M
Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amanda Myers 5142 32 3 23:06.90 11:33/M
2 Casey Grove 5129 32 43 34:18.31 17:09/M
3 Robin Stecher 5152 34 45 35:14.36 17:37/M
4 Lauren Wharton 5155 34 46 35:39.84 17:50/M
Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Emma Sliver 5161 38 2 22:39.66 11:20/M
2 Jessica Cassarly 5172 38 15 28:33.52 14:17/M
3 Christy Nau 5169 35 20 29:16.11 14:38/M
4 Jamie Strohmeyer 5154 38 51 35:46.55 17:53/M
5 Brynn Hansard 5131 35 52 35:46.55 17:53/M
6 Sarah McHenry 5140 35 64 38:42.42 19:21/M
Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jill Blescia 5185 40 18 28:38.18 14:19/M
2 Heather Campbell 5124 41 28 30:23.33 15:12/M
3 Christine Baughman 5118 44 33 32:09.16 16:05/M
4 Courtney Yogus 5157 42 47 35:39.94 17:50/M
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Darla Cox 5186 47 25 30:06.27 15:03/M
2 Dana Hainley 5130 46 41 34:17.83 17:09/M
3 Stefanie Franks 5128 47 56 36:53.93 18:27/M
Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michelle Zitsch 5159 51 38 33:29.56 16:45/M
2 Tina Bonsell 5122 53 42 34:17.83 17:09/M
3 Robin Sanchez 5151 53 50 35:46.15 17:53/M
4 Joanne Dunmyer 5127 53 54 35:47.95 17:54/M
5 Sherry Hrzic 5134 53 55 36:53.30 18:27/M
Female 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lisa Appleby 5117 57 4 23:45.66 11:53/M
2 Marianne Kennedy 5170 58 14 28:33.52 14:17/M
3 Debbie Leskowitz 5162 59 17 28:38.18 14:19/M
4 Becky Lardieri 5167 57 32 31:28.68 15:44/M
5 Betsy Knab 5177 58 36 33:24.48 16:42/M
6 Jeannette Shannon 5166 57 57 37:14.92 18:37/M
7 Brenda Quarry 5148 57 62 38:19.86 19:10/M
Female 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kathy Woods 5174 64 12 28:02.93 14:01/M
2 Monica Petre 5144 61 16 28:37.99 14:19/M
3 Cathy Householder 5133 63 26 30:21.49 15:11/M
Female 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Susan Oswald 5175 67 7 25:21.80 12:41/M
2 Sue Brower 5123 68 8 25:37.54 12:49/M
3 Brenda Lochner 5168 67 10 27:36.66 13:48/M
4 Cindy Pincherri 5146 65 30 30:53.51 15:27/M
Female 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Eleanor Nash 5143 79 23 29:51.37 14:56/M
2 Donna Quarry 5149 79 59 37:20.43 18:40/M
Male OVERALL 2 MILE WALK Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Stewart McClelland 5138 62 5 23:53.22 11:57/M
Male 6 to 8
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lane Cassarly 5173 6 11 27:44.37 13:52/M
2 Sawyer Baughman 5120 6 40 33:32.19 16:46/M
Male 9 to 11
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jefferson McCoy 5179 11 29 30:39.18 15:20/M
Male 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sean Shannon 5171 32 58 37:15.13 18:38/M
Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dan Baughman 5119 38 39 33:31.83 16:46/M
2 Corey Hudson 5160 36 60 38:06.42 19:03/M
Male 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Chuck Ray 5150 46 27 30:23.33 15:12/M
2 Jason Morris 5187 45 31 30:54.13 15:27/M
3 Scott Harding 5132 45 35 32:42.14 16:21/M
Male 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rick Cox 5188 53 24 30:05.68 15:03/M
Male 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lou Pincherri 5147 58 6 24:04.86 12:02/M
2 Ray Rettig 5181 59 13 28:09.40 14:05/M
3 John McTigue 5164 59 19 28:38.19 14:19/M
4 Terry Baker 5184 55 22 29:22.17 14:41/M
Male 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bob Wiley 5178 64 37 33:24.68 16:42/M
2 Richard Kaminski 5136 64 65 38:46.25 19:23/M
Male 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Robert Conte Sr 5125 68 9 26:58.20 13:29/M
2 Jim Winsor 5156 66 34 32:24.81 16:12/M
3 Kerry Hudson 5135 65 61 38:06.95 19:03/M