PA. NORDIC CHAMPIONSHIPS CLASSIC RACES
Overall Finish List
February 05, 2017
Results By Miles of Smiles Timing Services http://www.smileymiles.com
5K
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Tony Mathie 984 18 M 1 Top Fin 20:08.94 6:30/M
2 Tony Hoffman 977 50 M 2 Top Fin 20:52.63 6:44/M
3 Justin Gabreski 972 60 M 3 Top Fin 21:32.71 6:57/M
4 Simon Zehr 1000 18 M 1 18-29 21:35.49 6:58/M
5 Bill Mathie 983 53 M 1 50-59 21:37.39 6:58/M
6 Nathan Sedgewick 993 33 M 1 30-39 23:19.55 7:31/M
7 Jeffrey Baase 896 50 M 2 50-59 24:17.83 7:50/M
8 Thomas Cook 967 44 M 1 40-49 25:34.75 8:15/M
9 Melanie Nickou 987 32 F 1 Top Fin 26:28.24 8:32/M
10 robert kaschak 978 59 M 3 50-59 26:48.50 8:39/M
11 Bill Speece 151 63 M 1 60-69 27:01.24 8:43/M
12 Kristin Lazzara 981 28 F 2 Top Fin 27:07.39 8:45/M
13 Ed Clary 900 76 M 1 70-99 28:18.14 9:08/M
14 James Wright 999 60 M 2 60-69 29:22.74 9:28/M
15 Gregory Lazzara 980 32 M 2 30-39 30:18.10 9:46/M
16 Dorothy Cerroni 899 53 F 3 Top Fin 30:52.50 9:57/M
17 Brian Shoemaker 994 50 M 4 50-59 31:47.10 10:15/M
18 Bob Schneider 991 54 M 5 50-59 32:21.63 10:26/M
19 Jon Nelson 985 75 M 2 70-99 34:59.50 11:17/M
20 Kathy Schreckengost 992 68 F 1 60-69 35:50.98 11:34/M
21 Larry Hebert 976 64 M 3 60-69 35:57.69 11:36/M
22 Gil Rocco 152 61 M 4 60-69 36:06.50 11:39/M
23 Naomi Nelson 986 75 F 1 70-99 36:24.51 11:45/M
24 Richard Hamilton 975 51 M 6 50-59 37:42.93 12:10/M
25 Robert Klasen 979 43 M 2 40-49 37:54.12 12:14/M
26 Dianna Foley 970 59 F 1 50-59 38:03.26 12:16/M
27 Margaret Watt-Morse 996 58 F 2 50-59 38:59.75 12:35/M
28 Peter Watt-Morse 997 58 M 7 50-59 39:42.63 12:48/M
29 Kathy Puggio 153 47 F 1 40-49 43:19.26 13:58/M
30 Elizabeth Hallock 974 35 F 1 30-39 45:22.26 14:38/M
31 Morgan Simmons 995 38 M 3 30-39 45:41.57 14:44/M
32 Cheryl Scacheri 990 46 F 2 40-49 45:59.19 14:50/M
33 Richard Gibson 973 62 M 5 60-69 47:40.00 15:23/M
34 Anne Agnew 895 35 F 2 30-39 51:43.71 16:41/M
YOUTH 5K
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Johnny Patterson 988 14 M 1 Top Fin 28:49.63 9:18/M
2 Gwendolyn Wright 998 16 F 1 Top Fin 30:04.41 9:42/M
3 James Fenn 969 16 M 2 Top Fin 30:13.98 9:45/M
4 Andrew Brown 898 14 M 3 Top Fin 30:24.99 9:48/M
5 Eline Lyngaas Torgersen 982 17 F 2 Top Fin 30:48.75 9:56/M
6 Cameron Scacheri 989 12 M 1 1-15 35:01.22 11:18/M
7 Kylie Blackburn 897 15 F 3 Top Fin 41:00.47 13:14/M