KISKI VALLEY TURKEY TROT 5K
November 23, 2017
Results By Race Management Systems, Inc.
Final Team Results
5K
Team - SUESHELL Finish Position - 1
Team Score (times): 1:10:22.39
O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time
1 2005 Nolan Johngarlo Apollo PA M 31 31 22:33.97 22:33.97
2 1927 Bryanna Finney Leechburg PA F 44 75 23:51.79 46:25.76
3 1925 Andrew Finney Leechburg PA M 45 120 23:56.63 1:10:22.39
4 2198 Devan Sonafelt Leechburg PA F 68 188 25:21.79 1:35:44.18
5 1926 Bryan Finney Leechburg PA M 76 264 25:57.63 2:01:41.81
6 2199 Kim Sonafelt Leechburg PA F 94 358 26:55.95 2:28:37.76
7 2156 Jamie Scarano Irwin PA F 142 500 29:09.00 2:57:46.76
8 2004 Grayson Johngarlo Apollo PA M 212 712 33:06.64 3:30:53.40
9 2197 Darian Sonafelt Leechburg PA F 213 925 33:06.82 4:04:00.22
10 1886 Lexi Colaianni Leechburg PA F 220 1145 33:28.56 4:37:28.78
11 2143 Tom Robshaw New Kensington PA M 221 1366 33:29.28 5:10:58.06
12 2060 Ali Merk Murrysville PA F 326 1692 42:23.91 5:53:21.97
13 1970 Macey Hepler Leechburg PA F 327 2019 42:24.50 6:35:46.47
14 1984 Dave Hobbins Apollo PA M 341 2360 44:14.48 7:20:00.95
15 1985 Deb Hobbins Apollo PA F 371 2731 49:42.45 8:09:43.40
16 2003 Gary Johngarlo Apollo PA M 378 3109 50:56.91 9:00:40.31
17 1884 Christopher Colaianni Leechburg PA M 379 3488 50:58.46 9:51:38.77
18 2149 D Rupert Vandergrift PA F 389 3877 52:37.57 10:44:16.34
19 2150 G Rupert Vandergrift PA M 390 4267 52:37.92 11:36:54.26
20 1885 Kerrie Colaianni Leechburg PA F 393 4660 52:43.42 12:29:37.68
21 1810 Collin Andree Leechburg PA M 396 5056 52:52.81 13:22:30.49
22 2171 Alexandra Seaholm Vandergrift PA F 401 5457 54:10.42 14:16:40.91
23 1939 Melissa Gabrielli Vandergrift PA F 402 5859 54:12.18 15:10:53.09
24 2172 Michele Seaholm Vandergrift PA F 404 6263 54:27.55 16:05:20.64
25 1894 Chuck Colwell Apollo PA M 405 6668 54:27.91 16:59:48.55
26 2140 Brandi Robshaw New Kensington PA F 406 7074 54:33.41 17:54:21.96
27 2141 Jaden Robshaw New Kensington PA M 407 7481 54:33.91 18:48:55.87
28 2142 Laken Robshaw New Kensington PA F 409 7890 54:36.49 19:43:32.36
29 2196 Susan Solomon Apollo PA F 416 8306 55:53.90 20:39:26.26
30 1813 Kimberly Andree Leechburg PA F 417 8723 55:54.29 21:35:20.55
31 1812 Jeffrey Andree Leechburg PA M 418 9141 55:54.29 22:31:14.84
32 1897 Melissa Cortileso Vandergrift PA F 419 9560 55:55.71 23:27:10.55
33 1898 Andrea Costabile New Kensington PA F 424 9984 56:30.38 24:23:40.93
34 2195 Edward Solomon Natrona Heights PA M 430 10414 58:08.79 25:21:49.72
35 1976 Cathy Hill Natrona Heights PA F 431 10845 58:09.13 26:19:58.85
36 2002 Emerson Johngarlo Apollo PA F 445 11290 59:00.12 27:18:58.97
37 1811 Faith Andree Leechburg PA F 446 11736 59:00.32 28:17:59.29
38 1958 Riley Hanan Vandergrift PA F 447 12183 59:00.39 29:16:59.68
Team - TURKEY JERKIES Finish Position - 2
Team Score (times): 1:11:10.52
O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time
1 2202 Dan Spaulding Apollo PA M 2 2 17:21.00 17:21.00
2 2013 Tyler Kiebler Clarksburg PA M 26 28 22:23.77 39:44.77
3 2201 Callie Spaulding Apollo PA F 184 212 31:25.75 1:11:10.52
4 2034 Laurie Martin Apollo PA F 400 612 53:32.95 2:04:43.47
5 2035 Tim Martin Apollo PA M 450 1062 1:00:32.29 3:05:15.76
Team - BURRELL SWIM TEAM Finish Position - 3
Team Score (times): 1:11:52.13
O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time
1 2078 Cameron Mueller New Kensington PA M 21 21 21:55.25 21:55.25
2 2079 Josh Mueller New Kensington PA M 51 72 24:27.12 46:22.37
3 1868 Stanley Chen New Kensington PA M 72 144 25:29.76 1:11:52.13
4 2152 Nicholas Sabo New Kensington PA M 105 249 27:23.64 1:39:15.77
5 2112 Hannah Pastor New Kensington PA F 337 586 43:59.68 2:23:15.45
6 1972 Hailey Herbulock Apollo PA F 338 924 44:01.11 3:07:16.56
7 1837 Samantha Bindas New Kensington PA F 356 1280 46:34.92 3:53:51.48
8 2111 Amy Pastor New Kensington PA F 357 1637 46:35.22 4:40:26.70
9 2070 Cade Montgomery Lower Burrell PA M 373 2010 50:29.19 5:30:55.89
10 2071 Cortney Montgomery Lower Burrell PA F 421 2431 56:03.15 6:26:59.04
11 2073 Tegan Montgomery Lower Burrell PA F 422 2853 56:03.67 7:23:02.71
Team - SCHRECKS Finish Position - 4
Team Score (times): 1:12:57.19
O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time
1 2166 Ryan Schrecongost Natchitoches LA M 34 34 23:08.58 23:08.58
2 2165 Cody Schrecongost New Kensington PA M 39 73 23:29.35 46:37.93
3 2167 Staci Schrecongost Richmond VA F 84 157 26:19.26 1:12:57.19
4 2024 Andrea Langolf Leesburg GA F 170 327 30:41.83 1:43:39.02
5 2168 Terri Schrecongost New Kensington PA F 180 507 31:04.54 2:14:43.56
Team - CODELUPPI Finish Position - 5
Team Score (times): 1:15:13.15
O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time
1 1883 Nathan Codeluppi Monroeville PA M 32 32 22:37.89 22:37.89
2 1882 Danny Codeluppi Monroeville PA M 78 110 26:00.11 48:38.00
3 1881 Craig Codeluppi Monroeville PA M 87 197 26:35.15 1:15:13.15
Team - EXTON MOW DOWN TEAM Finish Position - 6
Team Score (times): 1:22:27.57
O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time
1 2059 Joe Mendes New Milford CT M 95 95 26:57.36 26:57.36
2 2116 Vivian Pawlowski Apollo PA F 103 198 27:19.11 54:16.47
3 2114 Julie Pawlowski Saint Louis MO F 117 315 28:11.10 1:22:27.57
4 2058 Catherine Mendes New Milford CT F 124 439 28:22.35 1:50:49.92
5 2056 Alissa Mendes New Milford CT F 456 895 1:05:16.53 2:56:06.45
6 2113 Angelica Pawlowski Apollo PA F 464 1359 1:10:12.52 4:06:18.97
Team - STORM DRAINS Finish Position - 7
Team Score (times): 1:23:40.53
O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time
1 1937 Sterling Fulk Gibsonia PA M 82 82 26:16.11 26:16.11
2 1938 Talitha Fulk Gibsonia PA F 85 167 26:22.93 52:39.04
3 1936 Gabrielle Fulk Gibsonia PA F 178 345 31:01.49 1:23:40.53
4 2158 Logan Scavo East Pittsburgh PA M 330 675 42:50.49 2:06:31.02
5 2127 Beth Prall Indiana PA F 368 1043 48:39.17 2:55:10.19
6 1944 Josh Gilliland Smithfield PA M 383 1426 51:28.18 3:46:38.37
7 2159 Molly Scavo New Kensington PA F 384 1810 51:28.43 4:38:06.80
8 2157 Lauren Scavo Indiana PA F 385 2195 51:28.68 5:29:35.48
Team - ANYTIME FITNESS Finish Position - 8
Team Score (times): 1:26:27.56
O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time
1 1918 Rachel Faas Russellton PA F 97 97 26:59.37 26:59.37
2 2075 Alexis Moyer Apollolo PA F 144 241 29:16.60 56:15.97
3 2046 Griffin Mccool Sarver PA M 160 401 30:11.59 1:26:27.56
4 2047 Matthew Mccool Sarver PA M 161 562 30:11.59 1:56:39.15
5 2076 Courtney Moyer Apollolo PA F 176 738 30:56.85 2:27:36.00
6 1901 Maxine Crosby Vandergrift PA F 189 927 31:42.25 2:59:18.25
7 2048 Travis Mccool Sarver PA M 234 1161 34:16.57 3:33:34.82
8 2077 Laurie Moyer Apollolo PA F 322 1483 41:52.25 4:15:27.07
9 2174 Maegan Shaeffer Apollo PA F 380 1863 51:19.93 5:06:47.00
10 2041 Michele May Apollo PA F 425 2288 57:20.72 6:04:07.72
Team - BUMBLE B Finish Position - 9
Team Score (times): 1:28:39.39
O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time
1 2224 Tony Stimmell Leechburg PA M 90 90 26:45.75 26:45.75
2 2222 Barry Stimmell Leechburg PA M 158 248 30:04.46 56:50.21
3 2223 Beth Stimmell Leechburg PA F 192 440 31:49.18 1:28:39.39
Team - GOBBLE GOBBLE RUN WOBBLE Finish Position - 10
Team Score (times): 1:44:57.90
O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time
1 1934 Norman Franke Murrysville PA M 222 222 33:36.21 33:36.21
2 1952 Tim Gwynn Irwin PA M 255 477 35:34.29 1:09:10.50
3 1860 Alaina Carney Irwin PA F 257 734 35:47.40 1:44:57.90
4 1951 Cindy Gwynn Irwin PA F 321 1055 41:18.51 2:26:16.41
Team - PIECES OF MEAT, WINGS BREAST & THIGHS Finish Position - 11
Team Score (times): 2:02:49.26
O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time
1 2241 Megan Trenz Pittsburgh PA F 270 270 36:16.35 36:16.35
2 2285 Jennifer Zgibor Pittsburgh PA F 319 589 41:12.43 1:17:28.78
3 2233 Betsy Sweeny Orange VA F 347 936 45:20.48 2:02:49.26
Team - PRO Q Finish Position - Inc.
Team Score (times):
O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time
1 1857 Owen Campbell Pittsburgh PA M 135 135 28:49.98 28:49.98
2 1854 Ben Campbell Pittsburgh PA M 153 288 29:30.59 58:20.57
Team - TIMS'S TURKEYS Finish Position - Inc.
Team Score (times):
O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time
1 1888 Jessica Collins Apollo PA F 19 19 21:48.54 21:48.54
2 1890 Mary Pat Collins Apollo PA F 265 284 36:08.39 57:56.93
Team - WILD TURKEYS Finish Position - Inc.
Team Score (times):
O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time
1 1906 Soslan Dambegov New Kensington PA M 457 457 1:07:38.30 1:07:38.30
2 1879 Johanna Clendenning New Kensington PA F 458 915 1:07:38.50 2:15:16.80
Team - YUREK ROADRUNNERS Finish Position - Inc.
Team Score (times):
O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time
1 2276 Tyler Yurek Pittsburgh PA M 108 108 27:29.76 27:29.76
2 2275 Mary Susan Yurek Pittsburgh PA F 125 233 28:24.76 55:54.52