BOARDMAN SPRING CLASSIC
Overall Finish List
May 14, 2017
Results By Miles of Smiles Timing Services
HEAT 1
-Age Group-- ---- SWIM ---- T-1 ---- BIKE ---- T-2 ---- RUN ---- Total
Place Name Bib Age Gend Pos Group Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 Joshua Weaver 3RD OA 1 27 M 1 25-29 1 6:39.30 1:03.90 2 38:19.20 0:38.00 2 20:37.30 1:07:17.70
2 Michael Holaren 95 40 M 1 40-44 12 8:58.70 1:13.20 1 37:00.20 0:33.80 5 22:09.90 1:09:55.80
3 TEAM Cutie Minus 2 4 0 M 1 0- 0 6 7:56.10 0:35.30 4 40:38.70 0:27.30 3 20:37.90 1:10:15.30
4 Caitlin Glenn 1ST OA 3 28 F 1 25-29 3 7:34.00 1:03.20 3 40:10.20 0:49.50 4 21:49.60 1:11:26.50
5 Stacy Sowers 9 50 M 1 50-54 9 8:04.30 1:28.40 5 41:14.00 1:12.00 7 22:47.70 1:14:46.40
6 Morgan Neal 2ND OA 6 32 F 1 30-34 4 7:44.60 1:02.70 7 43:29.00 0:47.70 6 22:36.80 1:15:40.80
7 Hilary Weaver 3RD OA 7 28 F 2 25-29 5 7:46.10 1:09.10 6 42:02.40 0:59.00 9 24:23.00 1:16:19.60
8 Stephanie Duda 5 26 F 3 25-29 2 7:20.20 1:13.70 10 48:00.50 1:06.30 1 20:08.30 1:17:49.00
9 John Dickson, III 10 45 M 1 45-49 8 7:59.40 1:30.00 8 45:52.70 0:43.20 8 23:22.40 1:19:27.70
10 Caitlin Harty 11 25 F 4 25-29 10 8:13.20 1:14.90 9 45:55.70 1:25.10 10 25:15.90 1:22:04.80
11 Abby Evanuik 2 22 F 1 16-24 11 8:13.90 1:27.10 12 51:14.80 0:59.50 11 25:20.40 1:27:15.70
12 Michael Bleggi 8 23 M 1 16-24 7 7:58.00 1:20.60 11 50:28.70 0:45.30 12 27:52.40 1:28:25.00
HEAT 2
-Age Group-- ---- SWIM ---- T-1 ---- BIKE ---- T-2 ---- RUN ---- Total
Place Name Bib Age Gend Pos Group Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 Matt McWilliams 1ST OA 22 23 M 1 0-99 1 7:03.20 0:40.80 1 33:56.20 0:36.60 1 16:02.60 58:19.40
2 Rick Chambers 2ND OA 12 32 M 2 0-99 6 9:18.00 0:32.00 2 36:06.40 0:47.40 3 19:45.80 1:06:29.60
3 Jim Ferraro 15 44 M 3 0-99 4 8:48.60 0:24.70 3 37:51.10 0:35.20 5 21:32.90 1:09:12.50
4 Curtis Masters 17 45 M 4 0-99 10 10:30.60 0:52.20 4 38:18.70 0:33.00 6 21:54.10 1:12:08.60
5 Robert Direnzo 13 41 M 5 0-99 5 9:07.30 1:09.00 6 41:14.00 0:43.10 4 21:18.10 1:13:31.50
6 Drabison Dave 23 62 M 6 0-99 3 8:35.50 0:45.40 5 41:07.60 0:37.90 8 23:43.50 1:14:49.90
7 Nathan Millet 19 19 M 7 0-99 9 9:36.50 1:42.10 8 44:29.80 1:33.90 2 18:34.30 1:15:56.60
8 Ellie Rogenski 14 20 F 1 0-99 2 8:13.80 1:40.80 10 46:16.40 0:44.60 7 22:36.10 1:19:31.70
9 Peter Valentino 21 53 M 8 0-99 7 9:30.40 2:05.30 7 43:44.80 0:43.50 9 24:37.40 1:20:41.40
10 George Hubbard 16 42 M 9 0-99 11 10:45.80 1:06.40 9 45:11.10 1:31.20 10 24:50.70 1:23:25.20
11 Michelle Bottorff 20 30 F 2 0-99 8 9:32.80 3:26.00 11 59:25.60 1:25.80 11 27:53.20 1:41:43.40
HEAT 3
-Age Group-- ---- SWIM ---- T-1 ---- BIKE ---- T-2 ---- RUN ---- Total
Place Name Bib Age Gend Pos Group Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 Jason Toot 29 35 M 1 0-99 1 8:10.20 1:12.30 1 38:26.30 0:53.20 2 19:28.30 1:08:10.30
2 Vaughn Gobel 27 24 M 2 0-99 3 8:57.40 1:40.20 3 40:48.10 1:26.30 1 19:07.40 1:11:59.40
3 Eric Kennedy 28 27 M 3 0-99 4 9:13.20 0:37.30 2 40:06.90 0:57.60 3 21:52.30 1:12:47.30
4 Robert Rule 33 45 M 4 0-99 6 9:57.70 2:14.50 4 43:29.30 1:29.40 5 24:55.50 1:22:06.40
5 Michael Dunn 25 47 M 5 0-99 2 8:44.50 2:19.80 7 47:16.10 1:10.90 4 23:57.40 1:23:28.70
6 Chris Thomas 34 41 M 6 0-99 9 10:43.30 1:12.50 5 46:17.70 1:32.90 6 27:42.40 1:27:28.80
7 Sharon Morrison 32 47 F 1 0-99 10 10:54.40 1:16.20 8 47:53.40 1:11.90 7 29:39.40 1:30:55.30
8 James Divens 31 51 M 7 0-99 7 10:06.20 3:08.40 6 46:55.20 1:40.80 9 29:58.40 1:31:49.00
9 Julie Zawrotuk 24 45 F 2 0-99 5 9:34.50 1:57.70 9 50:03.80 1:33.80 8 29:54.70 1:33:04.50
10 Tamrya D'artenay 30 35 F 3 0-99 8 10:17.80 2:42.40 10 57:33.50 1:25.50 10 31:19.10 1:43:18.30
HEAT 4
-Age Group-- ---- SWIM ---- T-1 ---- BIKE ---- T-2 ---- RUN ---- Total
Place Name Bib Age Gend Pos Group Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 Jeff Barone 39 51 M 1 0-99 1 9:07.20 1:48.60 1 42:39.60 1:09.50 2 22:09.00 1:16:53.90
2 Thomas Gray 41 47 M 2 0-99 8 10:58.50 2:08.20 2 43:09.40 1:40.30 3 24:21.90 1:22:18.30
3 Seth Westfall 36 26 M 3 0-99 2 9:51.20 1:23.90 8 51:02.70 0:51.60 1 20:01.50 1:23:10.90
4 James Rollison 37 44 M 4 0-99 3 10:00.00 2:35.80 4 45:59.70 1:55.70 4 25:00.60 1:25:31.80
5 Christina Tabaka 46 48 F 1 0-99 5 10:08.70 3:05.10 3 43:48.40 1:42.50 7 30:32.80 1:29:17.50
6 Rachelle Fair 40 23 F 2 0-99 6 10:17.20 1:22.50 7 50:25.90 1:03.00 5 28:02.00 1:31:10.60
7 Ashley Hartman 42 29 F 3 0-99 9 11:04.90 1:53.60 6 49:16.20 0:50.80 10 32:30.30 1:35:35.80
8 Jim Paris 44 46 M 5 0-99 10 12:12.70 2:57.80 9 51:21.30 1:34.10 6 29:29.50 1:37:35.40
9 Bud Ringbloom 45 67 M 6 0-99 11 12:42.60 2:36.30 5 48:24.90 2:13.10 9 31:41.80 1:37:38.70
10 Jason Kotarski 43 43 M 7 0-99 4 10:03.40 2:53.40 11 54:07.70 1:28.80 8 30:33.90 1:39:07.20
11 Angella Pettitt 38 37 F 4 0-99 7 10:58.20 2:13.40 10 53:37.30 1:37.20 11 37:24.80 1:45:50.90
HEAT 5
-Age Group-- ---- SWIM ---- T-1 ---- BIKE ---- T-2 ---- RUN ---- Total
Place Name Bib Age Gend Pos Group Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 Robert Vogt, Jr 54 33 M 1 0-99 3 9:43.40 2:36.40 1 35:56.10 1:14.20 1 18:51.70 1:08:21.80
2 Jason Hanysh 57 38 M 2 0-99 8 11:04.80 1:22.10 2 41:21.60 0:37.50 5 24:24.10 1:18:50.10
3 Sandra Manley 52 47 F 1 0-99 6 10:35.20 1:26.00 4 44:07.00 1:08.20 3 23:31.90 1:20:48.30
4 Christopher Wilkins 53 23 M 3 0-99 4 10:26.00 3:30.30 3 43:43.90 1:24.10 4 24:06.50 1:23:10.80
5 Michael Wasco 49 38 M 4 0-99 1 8:36.90 2:30.10 5 44:09.90 0:47.80 8 29:45.70 1:25:50.40
6 TEAM We Tried 48 0 M 5 0-99 9 11:20.50 0:36.40 9 47:29.10 0:32.90 6 26:47.60 1:26:46.50
7 Ben France 55 30 F 2 0-99 11 18:10.40 1:35.30 6 45:54.20 1:13.50 2 22:47.20 1:29:40.60
8 Diana Woolf 51 45 F 3 0-99 7 10:54.40 0:58.20 7 46:30.30 0:53.00 9 30:33.50 1:29:49.40
9 Cheri Goldner 56 46 F 4 0-99 10 12:23.60 2:10.50 8 46:54.40 1:00.40 7 27:54.80 1:30:23.70
10 Timothy Reardon 58 49 M 6 0-99 5 10:27.80 1:53.30 10 51:46.30 0:37.60 10 33:14.00 1:37:59.00
11 TEAM Too Short 50 0 M 7 0-99 2 8:47.30 0:54.70 11 52:22.20 2:14.00 11 43:10.20 1:47:28.40
HEAT 6
-Age Group-- ---- SWIM ---- T-1 ---- BIKE ---- T-2 ---- RUN ---- Total
Place Name Bib Age Gend Pos Group Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 Zachary Baker 903 14 M 1 0-99 1 6:00.10 0:39.40 1 18:51.30 0:31.30 2 15:46.30 41:48.40
2 Noah Petersen 902 13 M 2 0-99 3 7:09.10 0:54.60 2 18:57.20 1:04.30 1 14:05.00 42:10.20
3 Maddie Gagnon 906 14 F 1 0-99 2 6:16.40 0:44.90 3 20:46.90 0:26.30 3 17:10.40 45:24.90
4 Chloe Roy 901 14 F 2 0-99 4 7:12.10 0:43.00 4 21:27.70 0:38.80 5 20:01.00 50:02.60
5 Bodey Balfour 907 12 M 3 0-99 5 8:17.90 1:55.90 5 30:20.40 0:54.60 4 17:56.20 59:25.00
HEAT 7
-Age Group-- ---- SWIM ---- T-1 ---- BIKE ---- T-2 ---- RUN ---- Total
Place Name Bib Age Gend Pos Group Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 Ansley Haught 912 15 F 1 0-99 1 6:13.10 0:42.20 1 20:53.00 0:34.40 4 16:41.20 45:03.90
2 Layne Haught 913 12 M 1 0-99 4 6:47.90 1:05.00 4 22:26.00 0:59.40 1 14:59.60 46:17.90
3 Sophie Brandwene 908 12 F 2 0-99 3 6:41.70 1:17.90 5 22:26.60 0:25.10 3 16:37.20 47:28.50
4 Bryn Carney 911 13 F 3 0-99 2 6:30.70 1:21.30 2 22:00.50 0:29.70 5 17:14.30 47:36.50
5 Eva Carney 905 13 F 4 0-99 5 7:11.60 0:42.40 3 22:15.00 1:03.70 6 18:09.60 49:22.30
6 Ryan Steigerwald 909 12 M 2 0-99 7 8:58.90 1:03.90 6 26:59.80 0:42.20 2 15:27.40 53:12.20
7 Loar Cynthia 914 25 F 5 0-99 6 8:06.60 4:18.90 7 41:19.00 1:46.90 7 27:22.70 1:22:54.10
HEAT 8
-Age Group-- ---- SWIM ---- T-1 ---- BIKE ---- T-2 ---- RUN ---- Total
Place Name Bib Age Gend Pos Group Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 Charles Dellick 62 41 M 1 0-99 2 12:10.10 2:03.10 1 46:17.50 1:54.70 2 27:14.40 1:29:39.80
2 TEAM Flash 59 0 M 2 0-99 1 9:27.00 0:33.60 6 59:07.80 0:25.10 3 28:51.80 1:38:25.30
3 TEAM Chicago 67 0 M 3 0-99 3 13:05.40 0:36.00 2 51:50.40 0:33.60 4 39:21.70 1:45:27.10
4 Lisa Inhouse 63 50 F 1 0-99 5 15:42.00 2:30.00 3 52:01.90 1:19.40 8 43:49.20 1:55:22.50
5 James Woolf 64 49 M 4 0-99 6 15:45.00 3:40.30 4 54:57.30 2:01.00 6 41:34.90 1:57:58.50
6 John Berkenyi 61 44 M 5 0-99 7 15:47.10 4:24.60 5 56:26.80 2:30.20 5 40:05.10 1:59:13.80
7 Megan Laatsch 66 33 F 2 0-99 4 13:44.00 2:21.30 7 1:06:34.50 1:26.70 7 42:02.30 2:06:08.80
8 Erin Hricik 60 48 F 3 0-99 8 17:10.10 2:25.10 8 1:07:32.30 1:27.50 9 45:08.50 2:13:43.50
9 Moses Jones-Lewis 65 47 M 6 0-99 9 18:48.40 5:42.60 9 1:40:44.20 5:39.60 1 25:25.90 2:36:20.70
HEAT 9
-Age Group-- ---- SWIM ---- T-1 ---- BIKE ---- T-2 ---- RUN ---- Total
Place Name Bib Age Gend Pos Group Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 TEAM Running on Insulin 69 0 M 1 0-99 1 11:29.60 0:24.10 4 48:49.80 0:22.20 1 26:40.10 1:27:45.80
2 Kellie Strang 76 50 F 1 0-99 3 12:39.10 2:09.70 1 42:30.10 1:58.60 6 33:29.50 1:32:47.00
3 Corky Pike 68 65 F 2 0-99 6 12:49.70 1:38.90 2 46:29.60 2:53.00 2 29:21.20 1:33:12.40
4 Daniel Fitzpatrick 73 65 M 2 0-99 10 14:54.00 3:38.30 3 48:06.30 2:17.40 7 33:49.60 1:42:45.60
5 TEAM Paisley 70 0 M 3 0-99 4 12:46.50 2:51.30 7 56:31.60 0:30.60 4 31:04.50 1:43:44.50
6 Leonard Davis 72 62 M 4 0-99 9 13:57.80 5:38.30 6 56:19.00 2:38.00 3 30:20.50 1:48:53.60
7 Prugsa Kilgore 74 44 F 3 0-99 8 13:41.50 3:59.70 5 55:56.40 1:33.70 8 34:56.20 1:50:07.50
8 Brandon Benson 71 23 M 5 0-99 2 12:03.00 2:23.50 8 1:02:55.00 0:22.70 9 35:40.80 1:53:25.00
9 Catherine Stan 75 22 F 4 0-99 5 12:49.25 5:17.75 9 1:10:58.00 0:51.60 5 32:14.60 2:02:11.20
10 Kurt Velovitch 77 30 M 6 0-99 7 12:58.60 2:52.10 10 1:28:36.70 1:43.10 10 38:13.60 2:24:24.10
HEAT 10
-Age Group-- ---- SWIM ---- T-1 ---- BIKE ---- T-2 ---- RUN ---- Total
Place Name Bib Age Gend Pos Group Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 Greg Zamule 83 61 M 1 0-99 8 13:20.50 1:45.40 2 46:25.30 1:07.10 1 17:43.20 1:20:21.50
2 Robert Kilar 80 51 M 2 0-99 1 10:31.30 1:57.80 3 46:35.80 1:21.70 2 23:50.40 1:24:17.00
3 Candace Heinbaugh 78 34 F 1 0-99 2 11:37.70 1:42.40 1 45:27.30 1:10.80 6 30:18.80 1:30:17.00
4 Robert O'Donnell 85 42 M 3 0-99 4 12:43.40 2:02.60 8 55:02.00 0:34.20 4 26:54.10 1:37:16.30
5 Diane Downey 86 46 F 2 0-99 6 12:59.40 1:44.50 7 54:58.70 1:32.40 3 26:36.30 1:37:51.30
6 Bill Mumaw 84 60 M 4 0-99 3 12:40.10 2:23.10 5 54:11.00 0:57.50 7 36:21.80 1:46:33.50
7 Steven Johnson 79 67 M 5 0-99 5 12:55.70 4:58.90 4 50:40.90 3:07.60 8 36:45.60 1:48:28.70
8 Pamela Bader 82 56 F 3 0-99 7 13:00.00 2:21.80 6 54:24.60 2:27.50 9 38:11.40 1:50:25.30
9 Brent McCorvey 81 49 M 6 0-99 9 13:35.10 2:35.40 9 1:05:37.80 1:08.00 5 29:28.60 1:52:24.90
HEAT 11
-Age Group-- ---- SWIM ---- T-1 ---- BIKE ---- T-2 ---- RUN ---- Total
Place Name Bib Age Gend Pos Group Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 Bruce Hall 96 47 M 1 0-99 2 10:39.40 1:06.30 2 43:01.10 0:50.50 1 25:15.50 1:20:52.80
2 Melanie Angiuli 89 38 F 1 0-99 3 11:14.80 1:22.80 1 42:24.40 0:53.40 2 26:17.10 1:22:12.50
3 Louis Grieco 92 55 M 2 0-99 1 10:03.90 1:31.00 6 52:55.50 1:09.10 4 28:13.00 1:33:52.50
4 TEAM Monstars 94 0 M 3 0-99 8 13:15.10 0:53.30 7 54:15.70 0:24.20 3 26:37.00 1:35:25.30
5 Kathleen Dearing 90 48 F 2 0-99 5 12:14.40 3:17.70 4 48:55.90 1:37.10 5 30:04.30 1:36:09.40
6 Bart Gilmore 87 52 M 4 0-99 4 11:48.10 3:01.80 3 46:47.40 1:33.60 8 36:30.20 1:39:41.10
7 Sayed El-Azeem 91 59 M 5 0-99 7 12:51.90 3:55.30 5 51:19.40 3:12.20 6 30:56.10 1:42:14.90
8 Julianne Durkin 88 52 F 3 0-99 6 12:27.50 2:46.30 8 59:20.60 0:52.60 7 33:09.30 1:48:36.30