ST. GREGORY GREAT PUMPKIN RACE
Overall Finish List
October 30, 2016
Results By Miles of Smiles Timing Services
1 MILE
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Zac Baker 257 13 M 1 Top Fin 6:25.10 6:25/M
2 Mia Doyle 56 14 F 1 Top Fin 6:29.50 6:29/M
3 Emma Kreber 256 13 F 2 Top Fin 6:32.40 6:32/M
4 Seth Franke 69 10 M 2 Top Fin 6:44.60 6:44/M
5 Patrick Horton 230 8 M 3 Top Fin 7:11.90 7:11/M
6 dean sauers 261 8 M 1 7-10 7:12.80 7:12/M
7 James Erfort 62 9 M 2 7-10 7:16.30 7:16/M
8 Isabella Dudash 248 9 F 3 Top Fin 7:17.20 7:17/M
9 Anna Byers 36 12 F 1 11-14 7:22.30 7:22/M
10 Adam Byers 35 9 M 3 7-10 7:27.40 7:27/M
11 Matthew Dudash 247 10 M 4 7-10 7:28.60 7:28/M
12 Cheyenne Smith 175 8 F 1 7-10 7:32.10 7:32/M
13 Sam Buchanan 33 11 M 1 11-14 7:36.80 7:36/M
14 Aidan Mccarty 116 13 M 2 11-14 7:39.60 7:39/M
15 Ella Doyle 54 8 F 2 7-10 7:40.30 7:40/M
16 Sean Mccarty 117 43 M 1 40-49 7:41.50 7:41/M
17 Naomi Sauers 171 8 F 3 7-10 7:48.20 7:48/M
18 Grace Doyle 55 12 F 2 11-14 7:54.10 7:54/M
19 Henry Buchanan 30 8 M 5 7-10 8:05.40 8:05/M
20 Judah Sauers 169 6 M 1 1- 6 8:05.70 8:05/M
21 Skyler Moon 124 12 F 3 11-14 8:22.80 8:22/M
22 Michael Horton 229 9 M 6 7-10 8:32.70 8:32/M
23 Trey Purnsley 157 11 M 3 11-14 8:41.00 8:41/M
24 Dale Johnson 240 62 M 1 60-69 8:41.90 8:41/M
25 Sophie Doyle 57 10 F 4 7-10 8:46.00 8:46/M
26 Violet Woods 207 7 F 5 7-10 8:47.80 8:47/M
27 Chanin Woods 205 40 F 1 40-49 8:47.80 8:47/M
28 James Zentner 213 54 M 1 50-59 8:53.30 8:53/M
29 Matthew Sauers 170 35 M 1 30-39 8:59.70 8:59/M
30 Abigail Mcclellan 118 6 F 1 1- 6 9:25.70 9:25/M
31 Cora Fiedler 232 11 F 4 11-14 9:32.10 9:32/M
32 Gregory Chiusano 43 7 M 7 7-10 9:38.80 9:38/M
33 Zach Orend 137 8 M 8 7-10 9:39.70 9:39/M
34 Molly Sullivan 186 8 F 6 7-10 9:40.10 9:40/M
35 Emily Gold 73 34 F 1 30-39 9:41.80 9:41/M
36 Ann Cheman 40 65 F 1 60-69 9:52.80 9:52/M
37 Diane Ammerman 243 42 F 2 40-49 10:07.90 10:07/M
38 Evan Orend 135 7 M 9 7-10 10:09.90 10:09/M
39 Jeannie Orend 136 39 F 2 30-39 10:10.20 10:10/M
40 Michael Ammerman 242 11 M 4 11-14 10:18.50 10:18/M
41 Shui Lin 106 47 F 3 40-49 10:28.30 10:28/M
42 Isaac Homison 94 9 M 10 7-10 10:29.40 10:29/M
43 Veronica Homison 97 6 F 2 1- 6 10:29.50 10:29/M
44 Ben Sutton 234 10 M 11 7-10 10:33.00 10:33/M
45 Natalie Paulson 150 9 F 7 7-10 10:42.10 10:42/M
46 Emma Lechner 223 9 F 8 7-10 10:45.90 10:45/M
47 Christine Haslinger 88 37 F 3 30-39 10:57.50 10:57/M
48 Beau Haslinger 87 6 M 2 1- 6 10:57.60 10:57/M
49 Michael Murcko 251 7 M 12 7-10 11:00.80 11:00/M
50 Athena Woods 204 10 F 9 7-10 11:01.50 11:01/M
51 Grace Paulson 147 7 F 10 7-10 11:01.80 11:01/M
52 Greg Paulson 148 52 M 2 50-59 11:02.60 11:02/M
53 Jason Woods 206 40 M 2 40-49 11:04.80 11:04/M
54 Blaise Karlovic 102 40 M 3 40-49 11:12.70 11:12/M
55 Blaise Karlovic 101 5 M 3 1- 6 11:14.20 11:14/M
56 Emily Harmanos 81 7 F 11 7-10 11:16.30 11:16/M
57 Mark Harmanos 84 41 M 4 40-49 11:16.30 11:16/M
58 Asher Buchanan 28 7 M 13 7-10 11:17.60 11:17/M
59 Emma Dudash 246 5 F 3 1- 6 11:17.70 11:17/M
60 Carolyn Besong 16 7 F 12 7-10 11:27.60 11:27/M
61 Jennifer Byers 37 47 F 4 40-49 11:35.90 11:35/M
62 Makaela Kirish 104 13 F 5 11-14 11:57.10 11:57/M
63 Madeline Fiedler 231 13 F 6 11-14 12:22.20 12:22/M
64 Ashley Matuszak 112 13 F 7 11-14 12:22.40 12:22/M
65 Jessica Osterrieder 221 34 F 4 30-39 12:31.50 12:31/M
66 Ella Osterrieder 222 5 F 4 1- 6 12:31.60 12:31/M
67 Mitchell Murcko 252 4 M 4 1- 6 12:58.80 12:58/M
68 Mike Murcko 250 39 M 2 30-39 12:59.10 12:59/M
69 Matt Haslinger 89 41 M 5 40-49 13:01.90 13:01/M
70 Elizabeth Speicher 220 5 F 5 1- 6 13:04.50 13:04/M
71 Tim Speicher 219 42 M 6 40-49 13:05.00 13:05/M
72 Noah Dobson 47 10 M 14 7-10 13:09.10 13:09/M
73 Damian Losos 108 3 M 5 1- 6 13:10.00 13:10/M
74 Calina Purnsley 156 13 F 8 11-14 13:17.20 13:17/M
75 Lynn Homison 95 39 F 5 30-39 13:53.40 13:53/M
76 Ursula Matuszak 114 53 F 1 50-59 14:01.60 14:01/M
77 Megan Matuszak 113 19 F 1 15-19 14:01.90 14:01/M
78 John Besong 19 7 M 15 7-10 14:09.40 14:09/M
79 Kendal Fitzgerald 66 5 F 6 1- 6 14:19.50 14:19/M
80 Owen Fitzgerald 68 3 M 6 1- 6 14:29.20 14:29/M
81 Christine Fitzgerald 65 36 F 6 30-39 14:29.80 14:29/M
82 Sean Sullivan Peters Township WV 187 38 M 3 30-39 14:30.60 14:30/M
83 Bob Tomer 196 48 M 7 40-49 14:34.00 14:34/M
84 Ben Tomer 195 12 M 5 11-14 14:34.10 14:34/M
85 Connor Mcclellan 120 5 M 7 1- 6 15:34.60 15:34/M
86 Chris Mcclellan 119 39 M 4 30-39 15:50.90 15:50/M
87 Mike Buchanan 32 38 M 5 30-39 15:53.50 15:53/M
88 Levi Buchanan 31 3 M 8 1- 6 15:54.00 15:54/M
89 JOAN WIENEEK 258 66 F 2 60-69 18:58.50 18:58/M
90 Joan Besong 18 40 F 5 40-49 19:50.60 19:50/M
91 Ed Besong 17 49 M 8 40-49 19:50.90 19:50/M
92 Jake Tomer 197 14 M 6 11-14 20:28.80 20:28/M
5K
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Chad Pakozdi 143 17 M 1 Top Fin 19:00.90 6:08/M
2 Douglas Basinski Pittsburgh PA 12 45 M 2 Top Fin 19:10.90 6:11/M
3 Justin Redilla 160 13 M 3 Top Fin 20:10.30 6:30/M
4 Alaina Hicks 227 12 F 1 Top Fin 20:28.90 6:36/M
5 Thomas Zentner 214 11 M 1 11-14 20:37.00 6:39/M
6 Madeline Gagman 241 13 F 2 Top Fin 20:39.20 6:40/M
7 Brian Yowler 208 43 M 1 40-49 20:42.90 6:41/M
8 Owen Schessler 253 11 M 2 11-14 20:53.60 6:44/M
9 Nathan Giuliani 72 19 M 1 15-19 21:09.40 6:49/M
10 Patrick Byers 38 18 M 2 15-19 21:10.60 6:50/M
11 Jason Mudd 128 41 M 2 40-49 21:23.50 6:54/M
12 Gabriel Mudd 127 12 M 3 11-14 21:46.50 7:01/M
13 Zac Baker 10 13 M 4 11-14 21:49.10 7:02/M
14 Steven Moon 125 47 M 3 40-49 22:05.40 7:07/M
15 Julia Zalenski 211 11 F 3 Top Fin 22:23.10 7:13/M
16 Canaan Sauers 168 10 M 1 1-10 22:44.90 7:20/M
17 Christopher Doyle 53 43 M 4 40-49 22:45.00 7:20/M
18 Jenna Moorehead 126 15 F 1 15-19 22:45.70 7:20/M
19 Dianne Zalenski 210 43 F 1 40-49 22:54.10 7:23/M
20 Alexandra Gongas 74 10 F 1 1-10 22:58.70 7:25/M
21 David Detar 46 51 M 1 50-59 22:59.80 7:25/M
22 Aidan Hicks 228 10 M 2 1-10 23:19.80 7:31/M
23 Ron Hanna 80 41 M 5 40-49 23:37.50 7:37/M
24 Ed Sutton 189 44 M 6 40-49 23:44.30 7:39/M
25 Jeff Syphrit 192 55 M 2 50-59 23:57.70 7:44/M
26 Michael Fitzgerald 67 37 M 1 30-39 24:16.80 7:50/M
27 Dana Brier 26 50 M 3 50-59 24:20.80 7:51/M
28 Erin Donahue 50 37 F 1 30-39 24:24.30 7:52/M
29 Julia Redilla 159 15 F 2 15-19 24:27.70 7:53/M
30 Robert Walker Pittsburgh PA 201 72 M 1 70-99 24:38.00 7:57/M
31 Andy Besong 15 13 M 5 11-14 24:47.80 8:00/M
32 J Gary Sutton 190 61 M 1 60-69 25:16.50 8:09/M
33 Tisha Frederick 224 44 F 2 40-49 25:29.90 8:13/M
34 Mark Eschenfelder Beaver PA 63 61 M 2 60-69 25:35.20 8:15/M
35 Dylan Paulson 146 11 M 6 11-14 25:50.60 8:20/M
36 David Losos 110 39 M 2 30-39 25:57.70 8:22/M
37 Derek Hicks 226 42 M 7 40-49 26:01.40 8:24/M
38 Joseph Harmanos 83 11 M 7 11-14 26:32.20 8:34/M
39 Anthony Speicher 218 9 M 3 1-10 26:32.80 8:34/M
40 Rebecca Speicher 217 39 F 2 30-39 26:34.00 8:34/M
41 Sara Houk 98 39 F 3 30-39 26:43.40 8:37/M
42 David Harvey Ambridge PA 85 56 M 4 50-59 26:43.60 8:37/M
43 Frank Tarantine Youngstown OH 193 58 M 5 50-59 26:44.30 8:37/M
44 Divina Harvey Ambridge 86 54 F 1 50-59 26:45.50 8:38/M
45 Dick Rutledge 244 68 M 3 60-69 27:16.70 8:48/M
46 Nick Paulson 151 13 M 8 11-14 27:22.10 8:50/M
47 Mike Faller 64 38 M 3 30-39 27:29.90 8:52/M
48 Ed Murray 132 61 M 4 60-69 27:31.40 8:53/M
49 Natalie Homison 96 13 F 1 11-14 27:38.80 8:55/M
50 Abby Kreber 255 11 F 2 11-14 27:59.70 9:02/M
51 Jamie Kreber 254 52 M 6 50-59 27:59.90 9:02/M
52 Jamie Dawson 45 29 F 1 20-29 28:11.90 9:05/M
53 Lou Alaksin New Galilee PA 4 76 M 2 70-99 28:18.80 9:08/M
54 Elana Homison 93 12 F 3 11-14 28:20.80 9:08/M
55 Bob Pakozdi 142 58 M 7 50-59 28:26.70 9:10/M
56 Elaina Donahue 49 9 F 2 1-10 28:53.70 9:19/M
57 Kimberly Paulson 149 44 F 3 40-49 29:02.50 9:22/M
58 beth sauers 259 32 F 4 30-39 29:03.30 9:22/M
59 Autumn Heinz Ellwood City PA 91 38 F 5 30-39 29:12.70 9:25/M
60 Anna Cantella 39 12 F 4 11-14 29:18.60 9:27/M
61 Jonathan Allen 6 11 M 9 11-14 29:49.80 9:37/M
62 Alexis Ropelewski Zelienople PA 162 13 F 5 11-14 29:55.30 9:39/M
63 Amy Redilla 158 45 F 4 40-49 29:56.30 9:39/M
64 John Ropelewski Zelienople PA 163 46 M 8 40-49 30:02.00 9:41/M
65 Emma Bartos 11 13 F 6 11-14 30:30.40 9:50/M
66 Jennifer Tomer 198 44 F 5 40-49 30:34.80 9:52/M
67 Marissa Guarascio 76 30 F 6 30-39 30:39.80 9:53/M
68 Anthony Guarascio 75 31 M 4 30-39 32:13.10 10:24/M
69 Kimberly Matz 115 55 F 2 50-59 32:27.50 10:28/M
70 Suzanne Parsons 145 55 F 3 50-59 32:38.50 10:32/M
71 Lori O'donnell 134 55 F 4 50-59 32:38.80 10:32/M
72 Olivia Hanna 78 9 F 3 1-10 32:43.50 10:33/M
73 robb kipp 225 56 M 8 50-59 32:48.50 10:35/M
74 Jill Hanna 77 40 F 6 40-49 32:55.40 10:37/M
75 Reese Hanna 79 10 F 4 1-10 33:10.80 10:42/M
76 Peter Winkler Franklin PA 203 63 M 5 60-69 33:41.60 10:52/M
77 Kyndra Seddon 174 9 F 5 1-10 33:49.10 10:55/M
78 Jodi Seddon 172 38 F 7 30-39 33:49.40 10:55/M
79 Laura Vavro 199 29 F 2 20-29 34:28.80 11:07/M
80 Megan Muldowney 129 35 F 8 30-39 34:29.00 11:07/M
81 Donna Murphy 131 48 F 7 40-49 35:01.30 11:18/M
82 Joanna Sutton 233 44 F 8 40-49 35:59.10 11:36/M
83 Jan Genaway 70 46 F 9 40-49 36:57.80 11:55/M
84 Bailey Kondos 105 16 F 3 15-19 36:58.30 11:55/M
85 Rick Booth 24 68 M 6 60-69 37:29.40 12:05/M
86 Jennifer Murcko 130 42 F 10 40-49 38:40.20 12:28/M
87 Martha Adamski 3 52 F 5 50-59 40:36.90 13:06/M
88 Mary Ann Thompson 194 76 F 1 70-99 43:18.50 13:58/M
89 dan sauers 260 32 M 5 30-39 43:19.10 13:58/M
90 Dennis Bott 249 57 M 9 50-59 43:36.40 14:04/M
91 Dawna Bott 25 57 F 6 50-59 43:44.70 14:06/M
92 Jennifer Winkler 202 58 F 7 50-59 45:28.60 14:40/M
93 Nadine Roy 239 36 F 9 30-39 49:29.80 15:58/M
94 Nicole Ciaramella 44 36 F 10 30-39 49:42.90 16:02/M
95 Kelsey Seddon 173 11 F 7 11-14 50:29.20 16:17/M
96 Rebekah Genaway 71 14 F 8 11-14 50:29.20 16:17/M
97 Frank Longobardi 245 54 M 10 50-59 52:41.40 17:00/M