BEAVER WOMEN'S CENTER
Overall Finish List
August 27, 2016
Results By Miles of Smiles Timing Services
5K
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Jarrett Boyd New Brighton PA 541 17 M 1 Top Fin 17:58.90 5:48/M
2 Shane Hughes Clinton PA 571 33 M 2 Top Fin 18:38.00 6:01/M
3 Adam Hessler New Brighton 441 14 M 3 Top Fin 19:23.40 6:15/M
4 Terry McGaffic Hookstown PA 467 57 M 1 55-60 20:00.00 6:27/M
5 Emmett Santillo Beaver Falls PA 625 54 M 1 50-54 20:10.50 6:30/M
6 Hunter Black Conway 412 14 M 1 13-15 20:21.10 6:34/M
7 Justin Jones Cranberry 510 26 M 1 20-29 20:37.20 6:39/M
8 Ethan Paxton Freedom PA 580 16 M 1 16-19 20:42.80 6:41/M
9 Brent Collins Evans City PA 551 54 M 2 50-54 20:47.20 6:42/M
10 Devin Walsh Lloyd's Racing Team 584 28 M 2 20-29 20:51.10 6:44/M
11 Bill Orr Oakdale PA 572 47 M 1 45-49 20:56.80 6:45/M
12 CJ Oravitz Beaver PA 522 13 M 2 13-15 21:16.80 6:52/M
13 Julie Patttersen Monaca PA 583 29 F 1 Top Fin 21:40.30 6:59/M
14 Jacob Larson Beaver PA 523 13 M 3 13-15 22:04.40 7:07/M
15 Jay Hessler New Brighton 443 12 M 1 1-12 22:08.40 7:08/M
16 T.J. Engel New Brighton PA 562 43 M 1 40-44 22:10.10 7:09/M
17 Renee McRae 629 55 F 2 Top Fin 22:13.00 7:10/M
18 Amy Koontz Monongahela 461 40 F 3 Top Fin 22:23.30 7:13/M
19 Adrian Aguirre Ambridge 401 47 M 2 45-49 22:33.20 7:16/M
20 Olivia Jones Cranberry 511 25 F 1 20-29 22:59.00 7:25/M
21 Steven Menger 554 23 M 3 20-29 23:00.90 7:25/M
22 Mitchell Shahey aliquippa PA 585 59 M 2 55-60 23:04.30 7:26/M
23 Jayden Sharpless Freedom PA 557 12 F 1 1-12 23:06.50 7:27/M
24 Robert Sforza Moon Twp 487 46 M 3 45-49 23:06.80 7:27/M
25 Ron Ferrie Coraopolis PA 549 57 M 3 55-60 23:07.10 7:27/M
26 Myla Sharpless Freedom PA 555 15 F 1 13-15 23:08.40 7:28/M
27 Jocelyn Sharpless freedom PA 556 39 F 1 35-39 23:16.70 7:30/M
28 Bella Dipietrantonio 527 12 F 2 1-12 23:34.70 7:36/M
29 Sydney Monit Beaver PA 528 13 F 2 13-15 23:52.50 7:42/M
30 Jason Barnes Trafford 407 39 M 1 35-39 24:34.90 7:55/M
31 Dylan Scheel Conway 483 10 M 2 1-12 25:01.50 8:04/M
32 Nicole Brown Burgettstown PA 547 34 F 1 30-34 25:03.40 8:05/M
33 Forrest Smith Aliquippa 490 42 M 2 40-44 25:04.20 8:05/M
34 Ed Shephard Beaver PA 575 60 M 4 55-60 25:12.80 8:08/M
35 Traci Swab Freedom 500 36 F 2 35-39 25:29.10 8:13/M
36 Lou Alaksin New Galilee PA 402 76 M 1 71-99 25:40.50 8:17/M
37 Jesse Blake Chester 413 35 M 2 35-39 25:49.70 8:20/M
38 Stacie Barnes Trafford 408 38 F 3 35-39 26:08.90 8:26/M
39 Terry McGhee Beaver Falls PA 542 67 M 1 61-70 26:11.10 8:27/M
40 Frank Tarantine Youngstown OH 501 58 M 5 55-60 26:35.40 8:35/M
41 Morgan Swab Freedom 499 14 F 3 13-15 26:57.90 8:42/M
42 Lauren Snedeker Darlington PA 491 30 F 2 30-34 27:11.50 8:46/M
43 Austin Tokar rochester PA 574 12 M 3 1-12 27:15.30 8:47/M
44 Garrett Drutarosky Freedom 425 9 M 4 1-12 27:15.80 8:47/M
45 Mike Loschinskey Freedom 516 40 M 3 40-44 27:20.00 8:49/M
46 Kate O'Neil Beaver PA 475 22 F 2 20-29 27:23.10 8:50/M
47 Boone Weatherly Aliquippa PA 503 62 M 2 61-70 27:25.00 8:51/M
48 Gena Tokar rochester PA 573 37 F 4 35-39 27:53.70 9:00/M
49 Jessica Neimeier Cranberry 470 35 F 5 35-39 27:54.90 9:00/M
50 Jim Miller Freedom 469 63 M 3 61-70 28:25.50 9:10/M
51 Adam klenovich 525 13 M 4 13-15 28:42.30 9:15/M
52 Daniel Albers Beaver PA 578 57 M 6 55-60 28:58.50 9:21/M
53 Claire Miller Georgetown PA 550 27 F 3 20-29 29:05.60 9:23/M
54 Denise Super Pittsburgh 498 59 F 1 55-60 29:23.60 9:29/M
55 Jalynn Falk Conway 431 14 F 4 13-15 29:33.60 9:32/M
56 Hailey Drutarosky Freedom 426 13 F 5 13-15 29:34.00 9:32/M
57 Dihnah Bailey Baden 405 13 F 6 13-15 29:44.90 9:35/M
58 Alexandrea Pitzer Washington DC 478 26 F 4 20-29 29:46.90 9:36/M
59 Kim Carr Aliquippa PA 416 46 F 1 45-49 29:53.40 9:38/M
60 Elizabeth McDaniel Baden 466 13 F 7 13-15 30:01.80 9:41/M
61 Gary Lewis Youngwood PA 546 40 M 4 40-44 30:05.20 9:42/M
62 Lenny Yensull Ellwood City PA 506 53 M 3 50-54 30:15.30 9:45/M
63 Corrine Jukes Aliquippa 453 37 F 6 35-39 30:35.80 9:52/M
64 Jack Thompson-Graves Beaver PA 524 13 M 5 13-15 30:39.40 9:53/M
65 Grace DuBois Beaver PA 427 17 F 1 16-19 30:50.00 9:57/M
66 Nate Grivna Darlington 438 10 M 5 1-12 31:02.10 10:01/M
67 Laurie Fillinger New Brighton PA 553 54 F 1 50-54 31:11.20 10:04/M
68 Allan Knapp Ambridge 458 60 M 7 55-60 31:16.60 10:05/M
69 Mary Eschenfolder Beaver 429 22 F 5 20-29 31:23.00 10:07/M
70 Nora Stockhausen Beaver PA 496 50 F 2 50-54 31:24.10 10:08/M
71 Yvonne Lusty Ambridge 463 60 F 2 55-60 31:33.10 10:11/M
72 Jessica Scheel Conway 484 13 F 8 13-15 32:11.30 10:23/M
73 Allyson Charlovich Conway 418 13 F 9 13-15 32:13.70 10:24/M
74 Stacey Sullivan Beaver PA 497 54 F 3 50-54 32:22.50 10:26/M
75 Rebecca Grosskopf Beaver 439 45 F 2 45-49 32:30.40 10:29/M
76 Jon McRae 548 21 M 4 20-29 32:32.00 10:30/M
77 John Weaver Chester 504 10 M 6 1-12 32:35.90 10:31/M
78 Danielle Eckert 536 12 F 3 1-12 32:44.00 10:34/M
79 Jacqueline McCoy Beaver 465 30 F 3 30-34 32:50.60 10:35/M
80 Robin Reft Rochester 479 57 F 3 55-60 34:49.10 11:14/M
81 Dan Matthews East Palestine 464 38 M 3 35-39 34:53.60 11:15/M
82 Kathy Hemenway Beaver PA 440 72 F 1 71-99 35:08.70 11:20/M
83 Rosa Giorolani Beaver Falls 436 41 F 1 40-44 35:21.90 11:24/M
84 Stephanie Bruce Darlington 415 33 F 4 30-34 35:23.70 11:25/M
85 CATHY Chinchilla Ambridge PA 545 55 F 4 55-60 36:01.20 11:37/M
86 Alexander Andros Beaver PA 560 52 M 4 50-54 36:03.60 11:38/M
87 Robert Charlovich Conway 419 45 M 4 45-49 36:15.00 11:42/M
88 Susan Smith Beaver PA 577 67 F 1 61-70 36:45.20 11:51/M
89 Robert Rosinsky Ambridge PA 482 67 M 4 61-70 36:48.50 11:52/M
90 Kristen Sheleheda Pittsburgh 489 35 F 7 35-39 36:49.40 11:53/M
91 Rich Avery Aliquippa PA 404 63 M 5 61-70 37:51.40 12:13/M
92 Patty Avery Aliquippa PA 403 63 F 2 61-70 37:51.80 12:13/M
93 Leslie Komlos Conway 460 36 F 8 35-39 38:14.90 12:20/M
94 Tammy McGeehan East Liverpool 468 54 F 4 50-54 38:28.10 12:25/M
95 Kim Frollini Glenshaw 433 48 F 3 45-49 38:44.90 12:30/M
96 Karen Stuck 508 65 F 3 61-70 39:11.10 12:38/M
97 Shay Blinkiewicz Ellwood City PA 579 29 F 6 20-29 39:57.00 12:53/M
98 Haley Zink Ellwood City PA 552 22 F 7 20-29 39:57.50 12:53/M
99 Denny Baughman, Sr. Beaver 409 66 M 6 61-70 40:02.40 12:55/M
100 Leigh Reimer Conway PA 540 61 F 4 61-70 40:11.30 12:58/M
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
101 Kathy Brenner Beaver 414 68 F 5 61-70 41:09.10 13:16/M
102 Stephania Badamo Freedom 509 13 F 10 13-15 42:00.00 13:33/M
103 Melissa Crawford Darlington 422 42 F 2 40-44 42:02.70 13:34/M
104 David Renner Monaca 480 63 M 7 61-70 42:22.70 13:40/M
105 Brianna Fulkerson Rochester 435 26 F 8 20-29 42:50.20 13:49/M
106 Jaime Miller Freedom 518 40 F 3 40-44 43:23.30 14:00/M
107 Taina Caplinger Lisbon OH 568 54 F 5 50-54 44:04.70 14:13/M
108 Tom Knapp Ambridge 459 62 M 8 61-70 44:11.50 14:15/M
109 Angela Smith New Brighton PA 544 42 F 4 40-44 44:20.00 14:18/M
110 Jennifer Stoops Gibsonia PA 543 46 F 4 45-49 44:24.80 14:19/M
111 Denise Dipietro Beaver PA 576 52 F 6 50-54 45:02.30 14:32/M
112 Mame Slemenda Beaver PA 561 64 F 6 61-70 45:24.60 14:39/M
113 Rolf Engdahl Beaver Falls 428 74 M 2 71-99 46:43.10 15:04/M
114 Nanette Belli Lower Burrell 410 53 F 7 50-54 46:52.10 15:07/M
115 Claudia Huggins Rochester 447 15 F 11 13-15 48:40.00 15:42/M
116 Nancy Peters Beaver 477 70 F 7 61-70 48:45.70 15:44/M
117 Terry Burlingame Beaver Falls PA 539 59 F 5 55-60 48:46.10 15:44/M
118 Martha Renner Monaca 481 60 F 6 55-60 48:47.40 15:44/M
119 Jessica Yokel New Brighton PA 507 39 F 9 35-39 49:54.30 16:06/M
120 Sally Novasil Coraopolis PA 582 0 F 1 0- 0 50:52.90 16:25/M
121 Judy Rusnak Coraopolis PA 558 57 F 7 55-60 50:53.40 16:25/M
122 Ann Conlon Coraopolis PA 581 53 F 8 50-54 51:05.30 16:29/M
123 Susan Conlon Coraopolis PA 559 60 F 8 55-60 51:05.40 16:29/M
124 Levi Paesani Chester 476 16 M 2 16-19 51:33.40 16:38/M
125 Chrsitina Stevens Chester 494 32 F 5 30-34 51:33.70 16:38/M
126 Cynthia Cienkowski New Brighton 421 59 F 9 55-60 53:49.20 17:22/M
127 Debby Barkley New Brighton 406 58 F 10 55-60 53:50.20 17:22/M
128 Tami Keller Conway 457 41 F 5 40-44 54:34.30 17:36/M
129 Doris Grivna Beaver 437 69 F 8 61-70 54:49.70 17:41/M
130 Cheryl Bean Beaver PA 563 57 F 11 55-60 58:02.30 18:43/M
131 Nita Dempsey Monaca PA 564 57 F 12 55-60 58:02.50 18:43/M
132 Rev. Freda Snyder Beaver 493 51 F 9 50-54 59:25.90 19:10/M
133 Rev. David Snyder Beaver 492 51 M 5 50-54 59:30.50 19:12/M
134 Amanda Sens Freedom 486 35 F 10 35-39 1:00:50.80 19:37/M
135 Amanda Schmidt Freedom 485 34 F 6 30-34 1:00:50.80 19:37/M
136 Anna Jane Shally Crafton PA 488 75 F 2 71-99 1:01:58.10 19:59/M
10K
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Matt Montellanico Freedom PA 650 28 M 1 Top Fin 37:00.20 5:58/M
2 Jamie Miller Seattle WA 672 38 M 2 Top Fin 37:34.90 6:04/M
3 Dave Chinchilla Lloyd's Racing Team 648 56 M 3 Top Fin 39:36.90 6:23/M
4 Luke Pittner 633 18 M 1 16-19 40:24.50 6:31/M
5 David Blum Beaver PA 634 16 M 2 16-19 40:24.60 6:31/M
6 Will Lamb Beaver PA 537 14 M 1 13-15 40:24.65 6:31/M
7 Jacob Pittner 632 18 M 3 16-19 40:24.70 6:31/M
8 Sean Rendar 631 16 M 4 16-19 40:24.80 6:31/M
9 Steve Goldcamp Beaver PA 628 55 M 1 55-60 41:11.40 6:39/M
10 Connor Lamison 638 16 M 5 16-19 42:16.70 6:49/M
11 Anthony Perini Beaver PA 639 16 M 6 16-19 42:19.80 6:50/M
12 Mike Johnston Beaver Falls PA 613 32 M 1 30-34 42:47.50 6:54/M
13 Jim Nescot Ambridge PA 676 33 M 2 30-34 43:22.80 7:00/M
14 John Koontz Monongahela 614 43 M 1 40-44 44:04.10 7:06/M
15 Michael Goodwill Beaver PA 635 16 M 7 16-19 45:03.60 7:16/M
16 Lucas klenovich Beaver PA 636 15 M 2 13-15 45:03.70 7:16/M
17 Andrew Allen Beaver PA 637 15 M 3 13-15 45:49.20 7:23/M
18 Mark Lamison Beaver PA 615 48 M 1 45-49 45:56.30 7:25/M
19 Zach Covalt New Brighton 602 33 M 3 30-34 46:14.00 7:27/M
20 Emily Brown 641 15 F 1 Top Fin 46:56.50 7:34/M
21 T.J. Pyro 655 52 M 1 50-54 48:02.00 7:45/M
22 Ethan Young Beaver PA 640 17 M 8 16-19 48:12.40 7:46/M
23 Jamie Goodwald Beaver Falls PA 608 35 F 2 Top Fin 49:22.30 7:58/M
24 Lauren Iannessa Aliquippa PA 612 37 F 3 Top Fin 49:38.00 8:00/M
25 Kelsey Jenkins Beaver PA 643 17 F 1 16-19 49:47.60 8:02/M
26 Jodi Patterson Aliquippa PA 621 14 F 1 13-15 50:46.70 8:11/M
27 Jack Patterson Aliquippa PA 620 58 M 2 55-60 50:57.80 8:13/M
28 Brandon Kanell Beaver PA 521 14 M 4 13-15 51:55.80 8:22/M
29 Mary Grabowski Beaver PA 645 17 F 2 16-19 51:56.00 8:23/M
30 Roman Moris Cranberry 617 29 M 1 20-29 53:21.80 8:36/M
31 Katia Kaffenes Beaver PA 642 17 F 3 16-19 53:43.40 8:40/M
32 Mark Eschenfolder Beaver 604 60 M 3 55-60 55:09.20 8:54/M
33 Divina Harvey Ambridge 610 53 F 1 50-54 56:05.00 9:03/M
34 Brooke Goshen Beaver PA 649 37 F 1 35-39 57:11.50 9:13/M
35 Lee Shultz New Castle PA 653 45 M 2 45-49 57:17.80 9:14/M
36 Greta Bell 646 15 F 2 13-15 57:23.20 9:15/M
37 Elizabeth Collins 647 15 F 3 13-15 1:00:07.90 9:42/M
38 Sam Thompson-Graves Beaver PA 520 15 M 5 13-15 1:00:12.80 9:43/M
39 Jackie Kish Crescent PA 673 52 F 2 50-54 1:00:26.50 9:45/M
40 Penny Jenkins Aliquippa PA 652 44 F 1 40-44 1:00:45.80 9:48/M
41 David Harvey Ambridge PA 609 56 M 4 55-60 1:01:05.40 9:51/M
42 Beth Albers Beaver PA 651 54 F 3 50-54 1:01:13.30 9:52/M
43 TIM GOETZE Beaver PA 654 38 M 1 35-39 1:01:57.50 10:00/M
44 Lori Perini Beaver PA 674 52 F 4 50-54 1:02:00.00 10:00/M
45 Linda Fredo Aliquippa 606 50 F 5 50-54 1:02:08.80 10:01/M
46 Tara O'Leary Beaver 618 38 F 2 35-39 1:02:11.10 10:02/M
47 Shayla Hubbard New Waterford 611 27 F 1 20-29 1:02:16.10 10:03/M
48 Rachel Wagoner Enon Valley PA 627 25 F 2 20-29 1:03:52.60 10:18/M
49 Nart Matthews East Palestine 616 34 F 1 30-34 1:05:16.80 10:32/M
50 Jenn Smith Beaver PA 675 30 F 2 30-34 1:05:28.20 10:34/M
51 Lauren Tusar Pittsburgh 626 24 F 3 20-29 1:09:18.80 11:11/M
52 Colleen Powers Enola 622 23 F 4 20-29 1:09:19.40 11:11/M
53 Sam Downey East Liverpool 603 27 F 5 20-29 1:09:23.30 11:11/M
54 Amanda Pappert Hookstown PA 619 32 F 3 30-34 1:10:35.70 11:23/M
55 Marie Farkas Beaver Falls PA 605 33 F 4 30-34 1:12:02.10 11:37/M
56 Alexis Ropelewski Zelienople PA 623 13 F 4 13-15 1:16:47.90 12:23/M
57 John Ropelewski Zelienople PA 624 45 M 3 45-49 1:17:03.20 12:26/M
58 Melissa Gettel Baden 607 48 F 1 45-49 1:17:03.50 12:26/M