ALTOONA CURVE RACES
2 MILE WALK
Age Group Results
May 07, 2016
Results By Miles of Smiles Timing Services http://www.smileymiles.com
Female OVERALL 2 MILE WALK Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Donna Stoltz 569 56 1 18:38.10 9:19/M
Female 6 to 8
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gracey Gerlach 366 8 14 23:18.54 11:39/M
2 Lorelai Harker 369 8 17 23:40.85 11:50/M
3 Addison Smith 567 6 28 25:16.50 12:38/M
4 Emma Brua 357 7 31 25:39.28 12:50/M
Female 9 to 11
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lauren Doyle 562 9 70 34:56.65 17:28/M
Female 12 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Olivia Swartz 414 13 44 27:57.69 13:59/M
Female 15 to 18
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rachel McCready 389 15 21 24:56.10 12:28/M
2 Emma Kreuz 411 17 47 28:40.62 14:20/M
Female 19 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Abbey Wertman 572 21 11 22:47.25 11:24/M
Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Melissa Harchak 368 27 46 28:27.60 14:14/M
Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Angela Horomanski 375 34 29 25:19.75 12:40/M
2 Kathy Brua 358 34 30 25:38.86 12:49/M
3 Tanyaca Moser Altoona PA 557 33 35 26:34.77 13:17/M
4 Jessica McFarland 390 31 41 27:53.63 13:57/M
5 Shauna Baranik 352 32 66 33:24.32 16:42/M
Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Emma Sliver 566 36 7 21:52.50 10:56/M
2 Trisha Gerlach 367 35 20 24:36.60 12:18/M
3 Nadia Harker 370 39 39 27:26.35 13:43/M
4 Rae-Anne Keith 376 38 72 35:49.27 17:55/M
Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jenni Wertman 573 44 10 22:47.21 11:24/M
2 Jennifer Smith 568 41 32 25:40.35 12:50/M
3 Wendy Bergman 408 41 42 27:56.49 13:58/M
4 Tammy Swartz 409 40 43 27:56.60 13:58/M
5 Kristin Fluke 363 40 58 30:14.61 15:07/M
6 Melissa LaBorde 385 40 63 33:03.75 16:32/M
7 Christine Lynn 386 43 68 33:57.49 16:59/M
8 Amy Kenner 413 44 69 34:00.64 17:00/M
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Betsy Kreuz 412 49 49 28:41.27 14:21/M
2 Kathy Watson 571 45 51 29:14.60 14:37/M
3 Penny Kelly 377 48 53 29:16.74 14:38/M
4 Debbie Zeiders 578 48 57 30:14.33 15:07/M
Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sam Freet 365 54 3 19:35.85 9:48/M
2 Kelly Boyles 355 51 19 24:35.10 12:18/M
3 Shelia Heuston 374 53 23 24:58.64 12:29/M
4 Cathy King 381 54 26 25:14.78 12:37/M
5 Paula McCready 388 50 38 27:12.96 13:36/M
6 Patty McGraw 391 52 54 29:28.73 14:44/M
7 Jill Walters 570 53 55 29:28.94 14:44/M
Female 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lisa Appleby 351 55 6 21:51.10 10:56/M
2 Bobbi Bollinger Altoona PA 354 57 12 22:58.21 11:29/M
3 Sue Mielnik 392 58 65 33:11.32 16:36/M
Female 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sherry Obert 560 60 5 21:44.78 10:52/M
2 Sonja Stein 402 64 18 23:58.75 11:59/M
3 Shari Santella 564 62 25 25:04.26 12:32/M
4 Cindy Pincherri 561 63 34 26:16.85 13:08/M
5 Kathy Woods 577 62 52 29:15.86 14:38/M
Female 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jill Anthony 405 69 37 26:51.40 13:26/M
2 A. Kay Tyberg 364 67 56 29:49.79 14:55/M
3 Emma Kowalski 383 65 60 31:22.30 15:41/M
Male OVERALL 2 MILE WALK Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rich Santella 563 61 2 18:46.73 9:23/M
Male 1 to 5
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nathan Horomanski 403 5 27 25:15.85 12:38/M
2 Eli LaBorde 384 5 64 33:03.77 16:32/M
Male 9 to 11
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jacob Brua 356 9 22 24:58.35 12:29/M
2 Jefferson McCoy 406 9 33 25:52.49 12:56/M
3 Patrick Harker 371 10 40 27:28.37 13:44/M
Male 12 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mark McCoy 407 12 15 23:39.61 11:50/M
Male 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ryan Baranik 353 31 67 33:24.62 16:42/M
Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Chris Anthony 404 36 36 26:51.24 13:26/M
2 Jarid Shipley 565 35 45 28:12.22 14:06/M
Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kevin Harker 372 41 16 23:40.70 11:50/M
Male 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Edward Kreuz 410 49 48 28:40.66 14:20/M
2 Jeff Lynn Slippery Rock PA 401 46 59 30:59.43 15:30/M
Male 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tim Cooper 360 55 8 22:14.46 11:07/M
2 Al Best 416 56 71 34:57.27 17:29/M
Male 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 D Caraccidois Duncansville PA 415 63 4 19:59.64 10:00/M
2 Stewart McClelland 387 60 9 22:14.85 11:07/M
3 Steve Wolford 576 61 50 28:49.83 14:25/M
Male 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 William Obert 559 68 13 23:04.48 11:32/M
2 Robert Conte 359 66 24 24:59.38 12:30/M
3 Paul Kowalski 382 68 61 31:22.35 15:41/M
Male 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Henry Nileski 558 75 62 32:58.67 16:29/M