HOLLIDAYSBURG YMCA TWILIGHT NEW YEARS EVE RACES
2 MILE WALK
Age Group Results
December 31, 2015
Results By Miles of Smiles Timing Services
Female OVERALL 2 MILE WALK Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Donna Stoltz 691 55 1 21:30.53 10:45/M
Female 7 to 10
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alexis Bickley 235 9 41 29:14.13 14:37/M
2 Lorelai Harker 314 8 45 29:23.17 14:42/M
3 Dessa Boyles 238 8 58 30:08.54 15:04/M
4 Breanne Corle 294 9 62 30:20.14 15:10/M
5 Megan Yoder 771 7 92 34:30.72 17:15/M
6 Sierra Griffith 426 10 124 36:26.90 18:13/M
7 Emma Laborde 400 10 152 39:12.94 19:36/M
Female 11 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Celina McIntire 428 12 4 23:07.79 11:34/M
2 Makayla Ruggery 680 13 68 31:08.31 15:34/M
3 Olivia Peteuil 665 14 97 34:42.53 17:21/M
4 Emma Best 233 12 102 35:01.14 17:31/M
5 Veronica Griffith 309 14 122 36:26.16 18:13/M
6 Emily Kowalski 394 12 144 38:11.17 19:06/M
7 Alyssa Streightiff 692 11 167 40:57.59 20:29/M
Female 15 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Darby Boyles 240 18 5 23:12.97 11:36/M
2 Kailin Baker 145 16 18 26:10.86 13:05/M
3 Andrea Ketcham 476 18 138 37:34.42 18:47/M
4 Abigail Carper 278 17 175 42:26.68 21:13/M
Female 20 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nichole Ulicne 432 24 33 28:03.58 14:02/M
2 Sarah Smith 684 23 88 34:16.48 17:08/M
3 Rachel Riley 674 23 90 34:17.64 17:09/M
4 Emily Smithmyer 431 23 115 36:12.15 18:06/M
5 Tiffany Burnosky 275 22 140 37:57.66 18:59/M
6 Annette Diehl 300 24 159 39:52.10 19:56/M
7 Beth Anders 141 24 163 40:12.64 20:06/M
8 Miranda Carper 279 20 176 42:27.90 21:14/M
9 Karla Kozak 429 20 179 42:48.33 21:24/M
Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dannelle Burket 274 29 38 29:03.88 14:32/M
2 Heidi Smith 435 28 48 29:25.72 14:43/M
3 Sara Stasik 690 25 51 29:35.69 14:48/M
4 Alissa Fellows 302 26 54 29:53.62 14:57/M
5 Stephanie Treece 696 25 61 30:19.77 15:10/M
6 Samantha Humphrey 561 27 83 33:30.85 16:45/M
7 Kelley Weimer 699 28 166 40:55.62 20:28/M
8 Sarah Weimer 698 25 170 41:39.17 20:50/M
Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Heather Kinser 348 31 10 24:30.21 12:15/M
2 Meghan Barroner 436 33 40 29:05.63 14:33/M
3 Tanyaca Moser 419 33 52 29:37.38 14:49/M
4 Betsy Corle 478 34 84 33:52.14 16:56/M
Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Emma Sliver 683 36 14 25:53.11 12:57/M
2 Nadia Harker 316 39 69 31:35.98 15:48/M
3 Michelle Mauk 409 37 76 32:14.38 16:07/M
4 Nikole Johnston 441 37 109 35:21.14 17:41/M
5 Allison Ritchey 678 39 117 36:21.48 18:11/M
6 Julie Dell 296 37 120 36:23.90 18:12/M
7 Dawn Griffith 310 36 121 36:25.91 18:13/M
8 Melissa Coho 440 37 127 36:33.57 18:17/M
9 Jennifer Murphy 483 36 129 37:05.33 18:33/M
10 Carissa Baumgartner 149 38 137 37:34.16 18:47/M
11 Abigail Best 234 39 177 42:29.13 21:15/M
Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jenni Wertman 445 44 13 25:39.59 12:50/M
2 Amy Kowalski 396 40 16 26:02.97 13:01/M
3 Diana Loop 406 44 20 26:11.95 13:06/M
4 Angie Pollard 670 40 37 29:03.88 14:32/M
5 Joo Young Hanlon 442 42 56 30:07.12 15:04/M
6 Teri Lynn Higgins 324 41 63 30:34.32 15:17/M
7 Patti Bickley 236 44 64 30:34.63 15:17/M
8 Melanie McKinney 485 40 71 31:40.86 15:50/M
9 Wendy Boyles 241 41 75 32:14.14 16:07/M
10 Kim Yoder 774 44 77 32:29.96 16:15/M
11 Heather Peteuil 666 40 96 34:42.33 17:21/M
12 Brenda Fix 444 44 108 35:12.74 17:36/M
13 Melissa LaBorde 403 40 151 39:12.66 19:36/M
14 Jill Long 405 44 164 40:18.37 20:09/M
15 Debbie Knee 349 41 171 42:06.67 21:03/M
16 Christine Lynn 407 43 173 42:07.41 21:04/M
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Misty Baker 146 49 17 26:10.28 13:05/M
2 Debbie Zeiders 775 47 31 27:56.88 13:58/M
3 Ellen Ruggery 470 49 67 31:08.11 15:34/M
4 Stacey Dick 299 48 85 33:52.15 16:56/M
5 Lisa Roberts 679 46 93 34:33.59 17:17/M
6 Tammy Klonowski 480 46 107 35:12.12 17:36/M
7 Kym Hambleton 446 46 133 37:27.68 18:44/M
8 Beth Servello 477 49 139 37:34.65 18:47/M
Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sam Freet 306 53 3 22:02.30 11:01/M
2 Megan Hess 321 54 21 26:21.11 13:11/M
3 Cathy Castellucci 291 54 34 28:36.29 14:18/M
4 Brenda McCaulley 451 52 65 31:00.97 15:30/M
5 Janis Miller 417 54 74 32:10.29 16:05/M
6 Brenda Treece 697 52 86 34:16.40 17:08/M
7 Lisa Harp 318 52 87 34:16.48 17:08/M
8 Sue Ayers 144 52 94 34:33.79 17:17/M
9 Jennifer Toth 695 51 101 35:00.14 17:30/M
10 Lisa Hardic 313 54 112 35:30.15 17:45/M
11 Linda Adler 449 52 113 35:31.83 17:46/M
12 Bonnie Jenkins 346 50 125 36:30.65 18:15/M
13 Lynn Thomas 693 50 158 39:51.16 19:56/M
14 Sue Fries 307 52 160 39:57.16 19:59/M
15 Anita Hoover 345 54 161 39:57.43 19:59/M
16 Kathy Weimer 754 54 169 41:37.79 20:49/M
17 Lisa Leipold 404 54 182 44:01.38 22:01/M
Female 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lisa Appleby 142 55 9 24:15.61 12:08/M
2 Bobbi Bollinger 237 57 11 25:11.50 12:36/M
3 Monica Kelly 347 59 72 32:01.58 16:01/M
4 Sally Balmforth 1306 55 79 32:49.64 16:25/M
5 Becky Rettig 672 58 99 34:50.90 17:25/M
6 Gina Cooper 292 56 132 37:09.41 18:35/M
7 Jeanne Thompson 694 56 136 37:33.20 18:47/M
8 Brenda Burnosky 276 55 143 37:58.66 18:59/M
9 Judy Stover 456 56 154 39:32.41 19:46/M
10 Marsha Henry 319 57 156 39:37.41 19:49/M
11 Janet Hoover 459 58 162 39:57.88 19:59/M
12 Tamsen Nuss 658 56 181 44:01.18 22:01/M
Female 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sherry Obert 659 60 7 24:10.32 12:05/M
2 Darlene Dalby 466 63 22 26:24.36 13:12/M
3 Karen Beerbower 461 61 27 27:26.88 13:43/M
4 Shari Santella 682 61 29 27:38.97 13:49/M
5 Judy Knox 350 62 30 27:49.87 13:55/M
6 Cindy Pincherri 669 63 53 29:51.13 14:56/M
7 Sandy McGough 414 61 82 33:15.39 16:38/M
8 Chris McIntyre Franklin PA 1443 61 114 36:04.22 18:02/M
9 Peggy Conrad 486 63 116 36:18.37 18:09/M
10 Susan Pallone 663 64 126 36:32.94 18:16/M
11 Anita Brenneman 481 60 130 37:06.96 18:33/M
12 Mary Coho 460 60 148 38:14.52 19:07/M
Female 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amanda Brenner 243 68 19 26:11.87 13:06/M
2 Renetta Deremer 298 66 32 27:56.88 13:58/M
3 Linda Berkheimer 150 66 100 34:51.14 17:26/M
4 Rosemary Olszewski 661 65 110 35:29.40 17:45/M
5 Emma Kowalski 398 65 150 39:02.57 19:31/M
6 Nancy Fellabaum 301 66 174 42:26.68 21:13/M
7 Helen Terza 491 66 183 44:01.59 22:01/M
Female 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Marmie Pheasant 668 79 55 29:53.83 14:57/M
Male OVERALL 2 MILE WALK Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rich Santella 488 60 2 21:30.85 10:45/M
Male 7 to 10
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sam Higgins 323 10 42 29:14.19 14:37/M
2 Ian Aungst 143 8 46 29:24.38 14:42/M
3 Patrick Harker 315 10 70 31:38.45 15:49/M
4 Liam Gibbons 308 9 80 33:12.64 16:36/M
5 Eli Peteuil 664 10 95 34:40.39 17:20/M
6 Jacob Brua 244 8 103 35:02.64 17:31/M
7 Wesley Baumgartner 147 7 105 35:03.38 17:32/M
8 Josh Dell 295 10 119 36:23.65 18:12/M
9 Garrett Baumgartner 148 10 135 37:32.38 18:46/M
10 Tyler Kowalski 393 10 146 38:11.41 19:06/M
Male 11 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Devon Boyles 239 11 6 24:08.27 12:04/M
2 Jacob Wittrig 764 11 59 30:12.88 15:06/M
3 Ethan LaBorde 401 12 73 32:09.87 16:05/M
4 Brodenck Yoder 772 11 78 32:30.38 16:15/M
5 Alexander Fix 427 11 106 35:11.72 17:36/M
6 Zach Kowalski 395 14 147 38:11.64 19:06/M
Male 15 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Noah Ruggery 681 15 12 25:20.36 12:40/M
Male 20 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kevin Anello 430 21 178 42:48.12 21:24/M
Male 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tom Riley 675 27 89 34:16.89 17:08/M
2 Daniel Stover 433 26 155 39:33.65 19:47/M
Male 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Neil Heverly 322 34 104 35:03.38 17:32/M
2 Brandon Mytrysak 422 30 141 37:58.34 18:59/M
Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Justin Barroner 439 35 26 27:26.12 13:43/M
2 Joel Dell 297 38 118 36:22.66 18:11/M
3 Keith Griffith 311 39 123 36:26.57 18:13/M
4 Bob Brua 245 36 128 36:53.43 18:27/M
Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jake Wright 769 40 24 26:26.92 13:13/M
2 Ron McIntire 416 44 43 29:16.84 14:38/M
3 Kevin Harker 317 40 44 29:23.13 14:42/M
4 Craig Mauk 410 41 47 29:25.38 14:43/M
5 Ron Smith 685 40 49 29:28.63 14:44/M
6 Scott Boyles 242 42 57 30:08.13 15:04/M
7 Jason Yoder 773 41 91 34:30.12 17:15/M
8 Chris Peteuil 667 41 98 34:42.53 17:21/M
9 Eric Kowalski 397 41 145 38:11.41 19:06/M
10 Greg Johnston 443 42 180 43:56.67 21:58/M
Male 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mike Wittrig 765 48 60 30:13.22 15:07/M
2 Jim McCabe 411 46 165 40:18.56 20:09/M
3 Jeff Lynn 408 45 172 42:06.88 21:03/M
Male 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Castellucci 290 51 28 27:28.62 13:44/M
2 Stephen Fix 447 51 50 29:30.13 14:45/M
3 Steve Weimer 755 54 168 41:37.79 20:49/M
Male 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Stewart McClelland 412 59 8 24:13.80 12:07/M
2 Ray Rettig 671 57 25 27:25.79 13:43/M
3 Don Beerbower 457 58 39 29:05.63 14:33/M
4 Tom Hollinger 455 56 134 37:27.85 18:44/M
5 Kevin Burnosky 277 57 142 37:58.66 18:59/M
6 Craig Stover 454 55 153 39:32.16 19:46/M
7 Lynn Henry 320 58 157 39:38.90 19:49/M
Male 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Donato Caracciolo Jr 465 63 23 26:24.87 13:12/M
2 Keith Natoli 656 62 36 28:59.30 14:30/M
3 Donald McCaulley 463 62 66 31:00.99 15:30/M
4 Jim McGough 415 64 81 33:15.30 16:38/M
5 Mitch Cooper 293 61 131 37:09.15 18:35/M
Male 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 William Obert 660 68 15 25:58.49 12:59/M
2 Paul Kowalski 399 68 35 28:58.12 14:29/M
Male 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ron Olszewski 662 72 111 35:29.40 17:45/M
2 Henry Nileski 657 74 149 38:40.64 19:20/M