GRANDPARENTS 5K
5K
Overall Finish List
August 22, 2015
Results By Miles of Smiles Timing Services http://www.smileymiles.com
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Ian Eckstein 734 22 M 1 Top Fin 16:59.60 5:29/M
2 Zach Leachman 1857 14 M 2 Top Fin 17:22.46 5:36/M
3 Brian Damaska 704 32 M 3 Top Fin 18:36.21 6:00/M
4 Chris Albrecht Triadelphia WV 1190 44 M 1 40-44 19:41.18 6:21/M
5 Bonnie Smerk Ellwood City PA 2416 28 F 1 Top Fin 20:10.43 6:30/M
6 Norah Seibel 724 13 F 2 Top Fin 21:06.21 6:48/M
7 Baker Zachary Harmony PA 2495 12 M 1 12-13 21:07.38 6:49/M
8 Justin Redilla 729 12 M 2 12-13 21:07.72 6:49/M
9 Daniel Pollock Cranberry Twp PA 2137 59 M 1 55-59 21:22.34 6:54/M
10 John Armstrong Grove City PA 1209 50 M 1 50-54 21:33.20 6:57/M
11 Shannon Metzler 1893 44 F 3 Top Fin 21:36.45 6:58/M
12 Matthew Metzler 1891 50 M 2 50-54 21:36.64 6:58/M
13 Sean Wallace 1870 14 M 1 14-18 21:43.72 7:00/M
14 Thomas Zentner Rochester PA 2492 10 M 1 10-11 21:44.18 7:01/M
15 Robert Sforza Moon Township PA 2410 45 M 1 45-49 21:52.96 7:03/M
16 Christi Novak 1862 35 F 1 35-39 22:01.43 7:06/M
17 Maddie Ceagnon 728 12 F 1 12-13 22:05.11 7:07/M
18 Chad Ifft Butler PA 1826 29 M 1 25-29 22:07.13 7:08/M
19 Gary Farrar 1874 41 M 2 40-44 22:12.82 7:10/M
20 David Fugate Cabot PA 1807 53 M 3 50-54 22:50.47 7:22/M
21 Andrew Baierl 703 13 M 3 12-13 22:50.72 7:22/M
22 Liam Harmer 731 11 M 2 10-11 22:53.17 7:23/M
23 Mike Fugate Sewickley PA 1809 25 M 2 25-29 23:07.65 7:27/M
24 Debbie Fugate Cabot PA 1808 49 F 1 45-49 23:10.47 7:28/M
25 Robert Murray Wexford PA 1854 44 M 3 40-44 23:14.34 7:30/M
26 Karen Lyle 1867 38 F 2 35-39 23:27.97 7:34/M
27 Kelly Dworak Carlisle PA 1802 53 F 1 50-54 23:38.59 7:37/M
28 William C. Marsh Emlenton PA 1840 49 M 2 45-49 23:57.21 7:44/M
29 Jennifer V. Banyay Ellwood City PA 1768 32 F 1 30-34 24:08.71 7:47/M
30 West Sam Zelienople PA 2496 9 M 1 8- 9 24:25.21 7:53/M
31 Amanda Martin Cranberry Twp PA 1841 34 F 2 30-34 24:26.20 7:53/M
32 Susan Moury 711 45 F 2 45-49 24:27.83 7:53/M
33 Brian Emler Beaver Falls PA 1803 44 M 4 40-44 24:29.67 7:54/M
34 Mark Perrine Zelienople PA 2127 60 M 1 60-64 24:33.22 7:55/M
35 Taryn Thompson Butler PA 2470 13 F 2 12-13 24:53.36 8:02/M
36 Jen Maddin 1863 41 F 1 40-44 24:58.76 8:03/M
37 David Voland 1865 40 M 5 40-44 25:03.86 8:05/M
38 Laurie Laurenti Pittsburgh PA 1838 44 F 2 40-44 25:05.98 8:05/M
39 Lauren Emler Beaver Falls PA 1804 13 F 3 12-13 25:12.72 8:08/M
40 John Antinossi Ellwood City PA 1194 71 M 1 70-99 25:14.22 8:08/M
41 Matt Antinossi 707 41 M 6 40-44 25:14.63 8:08/M
42 William Menarcheck Pittsburgh PA 1851 35 M 1 35-39 25:15.44 8:09/M
43 Lauren Lopez 730 9 F 1 8- 9 25:21.12 8:11/M
44 Louis Alaksin New Galilee PA 514 75 M 2 70-99 25:44.95 8:18/M
45 Maggie Wolfram Wexford PA 2488 62 F 1 60-64 26:19.15 8:29/M
46 Wendy Wick Butler PA 2484 36 F 3 35-39 26:22.97 8:30/M
47 Jim Sutterfield 706 47 M 3 45-49 26:28.89 8:32/M
48 Noelle Sequite Butler PA 2401 38 F 4 35-39 26:29.12 8:33/M
49 Sarah Lee-Faulkner Allison Park PA 1839 42 F 3 40-44 26:36.62 8:35/M
50 Fazio Kyra Zelienople PA 2499 9 F 2 8- 9 26:48.47 8:39/M
51 JoAnn Carrasquillo 1879 62 F 2 60-64 26:49.71 8:39/M
52 Dave Brazauskas Wexford PA 1781 27 M 3 25-29 27:13.22 8:47/M
53 Kaitlyn Brazauskas Wexford PA 1782 27 F 1 25-29 27:13.47 8:47/M
54 Nancy Thenthongkham 714 47 F 3 45-49 27:23.47 8:50/M
55 Laurel Sutterheld 705 36 F 5 35-39 27:43.90 8:56/M
56 Perry Lisa Cranberry Twp PA 2493 39 F 6 35-39 27:45.46 8:57/M
57 Jeff Iman Freedom PA 1828 63 M 2 60-64 27:51.22 8:59/M
58 Dave Voland 1866 19 M 1 19-24 27:57.40 9:01/M
59 Rachel Rutkoski Cranberry Twp PA 2351 38 F 7 35-39 28:00.72 9:02/M
60 Barbara Lane Cranberry Twp PA 1835 69 F 1 65-69 28:25.60 9:10/M
61 Diane Iman Freedom PA 1827 58 F 1 55-59 28:30.73 9:12/M
62 Imarcos Lopez 733 7 M 1 1- 7 28:37.86 9:14/M
63 Frank Tarantine Youngstown OH 2468 57 M 2 55-59 28:59.41 9:21/M
64 Evin Kergen 1885 40 F 4 40-44 28:59.42 9:21/M
65 Mike Mcafee Mars PA 1846 37 M 2 35-39 29:04.11 9:23/M
66 Fazio Dan Zelienople PA 2497 48 M 4 45-49 29:09.61 9:24/M
67 Sharon Barlow Zelienople PA 1779 55 F 2 55-59 29:18.97 9:27/M
68 Brandy Abbott 1880 39 F 8 35-39 29:20.64 9:28/M
69 Kimberly Matz 737 54 F 2 50-54 29:42.97 9:35/M
70 Sauers Beth Evans City PA 2501 31 F 3 30-34 29:51.47 9:38/M
71 Janine Yager Mars PA 2489 27 F 2 25-29 29:56.99 9:39/M
72 Jennifer Mcafee Mars PA 1845 38 F 9 35-39 30:55.72 9:58/M
73 Amy Camodeca Ashtabula OH 1783 35 F 10 35-39 31:16.69 10:05/M
74 Caleb Rauscher Harmony PA 2143 33 M 1 30-34 31:23.97 10:07/M
75 Jim Rauscher 716 61 M 3 60-64 31:25.97 10:08/M
76 Daniel Smith Cheswick PA 2425 24 M 2 19-24 31:26.37 10:08/M
77 Kristen Ginzburg Glenshaw PA 1818 39 F 11 35-39 31:34.73 10:11/M
78 Cynthia Rosequist Cranberry Twp PA 2145 59 F 3 55-59 32:05.75 10:21/M
79 WHO ARE YOU 1864 1864 0 M 1 0- 0 33:49.72 10:55/M
80 Keith Yager Mars PA 2491 27 M 4 25-29 34:00.45 10:58/M
81 Grace Baierl 702 12 F 4 12-13 34:01.22 10:58/M
82 Bob Baierl Bradford Woods PA 1701 44 M 7 40-44 34:02.97 10:59/M
83 Nicole Smith Monaca PA 2430 23 F 1 19-24 34:04.29 10:59/M
84 Brenneman Kathie Zelienople PA 2498 45 F 4 45-49 34:10.97 11:01/M
85 Christine Pollick Pittsburgh PA 2128 49 F 5 45-49 34:37.47 11:10/M
86 Justin Yager Lakewood OH 2490 23 M 3 19-24 34:42.98 11:12/M
87 Mike Grabowski Butler PA 1820 65 M 1 65-69 35:08.87 11:20/M
88 Michelle Jamieson Butler PA 1829 53 F 3 50-54 35:11.47 11:21/M
89 Samantha Perkins Pittsburgh PA 2126 25 F 3 25-29 35:22.29 11:25/M
90 Quentin J. Mcquaid Cheswick PA 1850 68 M 2 65-69 35:32.85 11:28/M
91 Barbara M. Mcquaid Cheswick PA 1849 66 F 2 65-69 35:32.97 11:28/M
92 Mark O'Donnell 726 61 M 4 60-64 35:55.23 11:35/M
93 Jody Wallace 1869 42 F 5 40-44 37:06.72 11:58/M
94 Dorothy O'Donnell 727 61 F 3 60-64 37:32.16 12:06/M
95 Joey Jones New Brighton PA 1831 45 M 5 45-49 38:51.72 12:32/M
96 Kim Kenetz 732 49 F 6 45-49 39:20.92 12:41/M
97 Jessica Mikelait Lakewood OH 1852 23 F 2 19-24 40:18.72 13:00/M
98 Jay Lansberry Zelienople PA 1837 65 M 3 65-69 40:27.10 13:03/M
99 Conner Metzler 1892 10 M 3 10-11 41:08.47 13:16/M
100 Angela Hall 1858 33 F 4 30-34 45:02.22 14:32/M
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
101 Tony Kovatch 715 64 M 5 60-64 45:17.56 14:36/M
102 Miranda Huber 1882 24 F 3 19-24 48:39.47 15:42/M
103 Gaye Lansberry Zelienople PA 1836 65 F 3 65-69 49:19.21 15:55/M
104 Sue Tranchine Export PA 2471 56 F 4 55-59 49:19.42 15:55/M
105 Alyssa Savatt Sewickley PA 2394 25 F 4 25-29 49:53.19 16:05/M
106 Brooke Smith Monaca PA 2418 17 F 1 14-18 54:53.57 17:42/M
107 Dean Smith Monaca PA 2419 53 M 4 50-54 54:54.68 17:43/M
108 Paul Emmett 1894 86 M 3 70-99 56:54.89 18:21/M
109 Jean Perkins Beaver Falls PA 2122 52 F 4 50-54 1:00:00.72 19:21/M
110 Jennifer Smith Monaca PA 2428 49 F 7 45-49 1:00:07.36 19:24/M