UPPER ST CLAIR COMMUNITY DAY 5K
Age Group Results
May 17, 2014
Results By Miles of Smiles Timing Services
5K
Overall Female OVERALL Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Maxine Riccio 29 7 19:25.90 6:16/M
Female 1 to 8
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Kate Falce 8 118 31:41.30 10:13/M
2 Ava Coyle 7 147 35:30.80 11:27/M
3 Carli Casey 8 161 39:21.30 12:42/M
4 Sara Groninger, 7 162 39:24.50 12:43/M
Female 9 to 11
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Morgan Meddings, 11 65 25:46.00 8:19/M
2 Alexadra Pantellis 11 74 26:34.20 8:34/M
3 Lily Falce 11 75 26:36.10 8:35/M
4 Mickayla Densmore 10 90 27:55.30 9:00/M
5 Lilly Lund, 10 91 27:56.40 9:01/M
6 Natalie Gilbert, 10 117 31:24.70 10:08/M
7 Iveama Berkoski 10 121 32:04.20 10:21/M
8 Kerrigan Beggy, 11 123 32:10.20 10:23/M
9 Meghan Shea Wyke 10 125 32:19.10 10:25/M
10 Mia Skeel 9 129 32:56.00 10:37/M
11 Anna Bacik, 11 137 33:41.60 10:52/M
12 Abby Rutkowski, 10 138 33:41.70 10:52/M
13 Maddy Navarra, 10 141 34:11.80 11:02/M
14 Noelle Pirain 10 153 36:44.10 11:51/M
15 Anna McShane 11 156 36:52.60 11:54/M
Female 12 to 14
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Landy Mertz 13 17 20:52.70 6:44/M
2 Lizz Hetz 12 32 22:43.20 7:20/M
3 Ynyra Bohan, 13 41 23:59.90 7:44/M
4 Lydia Wilding 14 42 24:00.20 7:45/M
5 Emily Rhodes, 12 105 29:30.40 9:31/M
6 Anna Aumer 13 108 29:31.40 9:31/M
7 Kayla Keith 12 131 32:58.90 10:38/M
8 Cosette Bayles, 12 150 36:23.90 11:44/M
Female 15 to 19
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Andie Villella, 15 73 26:26.30 8:32/M
2 Sarah Burton 18 100 28:52.90 9:19/M
3 Kelsey Mccown, 15 107 29:31.00 9:31/M
4 Karina Liu 17 111 30:02.20 9:41/M
5 Brianna Bayles, 16 113 30:21.60 9:47/M
6 Jocelyn Alfera, 19 115 30:57.50 9:59/M
7 Lizzy Spock 19 120 31:52.50 10:17/M
8 megan megan 18 126 32:23.60 10:27/M
9 Hannah Wilhelm 19 149 36:23.30 11:44/M
10 Kirsten Bayles, 19 151 36:24.40 11:45/M
11 Jillian Welch 18 155 36:52.60 11:54/M
Female 20 to 29
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Haley Dirkacz 21 127 32:23.80 10:27/M
Female 30 to 39
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Dianne Gilbert, 38 56 25:26.80 8:12/M
2 Jessica Lapinski, 39 62 25:41.80 8:17/M
3 Amanda Beggy, 37 124 32:18.10 10:25/M
4 Cara Cortes 33 132 32:59.00 10:38/M
5 Beth Biedrzycki, 36 142 34:49.80 11:14/M
6 Heather Ziegler 35 146 35:26.20 11:26/M
7 Elsa Berkoski 39 154 36:52.40 11:54/M
8 Mandi Casey 38 164 39:28.40 12:44/M
Female 40 to 49
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Kelly Tanner, 42 67 25:56.30 8:22/M
2 Amy Besterman 42 82 27:16.30 8:48/M
3 Tricia Navarra, 45 89 27:38.40 8:55/M
4 Barb Peck, 44 97 28:23.60 9:09/M
5 Diane Martin 46 102 28:56.80 9:20/M
6 Michelle Lund, 42 103 28:57.30 9:20/M
7 Ann Rhodes, 41 110 29:42.20 9:35/M
8 Nicole Albert 42 160 38:03.00 12:16/M
9 Gail Groninger, 41 163 39:28.30 12:44/M
Female 50 and over
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Denise Tanarech 52 63 25:43.60 8:18/M
2 Linda Dudzinski, 52 64 25:44.00 8:18/M
3 Mary Salzman, 51 85 27:24.30 8:50/M
4 Sue Johnson, 51 86 27:25.20 8:51/M
5 Anne Halslam 51 94 28:12.60 9:06/M
6 Aill Kearns 54 128 32:52.70 10:36/M
Overall Male OVERALL Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Bennett Sneath, 16 1 17:57.00 5:47/M
Male 1 to 8
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Brady Gilbert, 8 33 23:12.10 7:29/M
2 Ethan Jooste, 8 95 28:13.10 9:06/M
3 Will Hetz 8 106 29:31.00 9:31/M
4 Braeden Coyle 8 135 33:17.00 10:44/M
5 teddy teddy 7 139 33:42.80 10:52/M
6 Max Biedrzycki, 6 143 34:50.10 11:14/M
7 Nathan Wyle 7 144 35:24.50 11:25/M
8 Garren Ziegler 8 145 35:25.00 11:25/M
9 Finn Beggy, 5 157 36:57.90 11:55/M
10 Michael Albert 7 159 38:02.90 12:16/M
Male 9 to 11
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Cole Jooste, 10 23 21:39.10 6:59/M
2 Ben Musliwez 10 26 22:09.40 7:09/M
3 Phillip Markovitz 9 40 23:59.10 7:44/M
4 John Mologne 11 44 24:01.90 7:45/M
5 Casey Jacob 11 45 24:02.60 7:45/M
6 Nick Tanner, 11 46 24:14.40 7:49/M
7 Abelardo Sobarzo Jr. 10 50 24:50.80 8:01/M
8 Kyle Ralyea, 11 52 25:07.30 8:06/M
9 Jeremy Frank 10 68 25:57.70 8:22/M
10 Nate Paul 11 70 26:08.60 8:26/M
11 Joseph Markovitz 11 87 27:34.30 8:54/M
12 Brock Kitterman 9 98 28:26.90 9:10/M
13 James Aumer 10 109 29:33.60 9:32/M
14 Nick Oprison 11 112 30:06.70 9:43/M
15 Jack Myers, 11 116 31:05.30 10:02/M
16 Gordon Groninger, 9 133 33:08.20 10:41/M
Male 12 to 14
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Billy Lang 14 13 20:11.80 6:31/M
2 Matthew Smith 12 35 23:28.60 7:34/M
3 Devon Lang 13 38 23:56.30 7:43/M
4 Andrew Casey 12 39 23:56.50 7:43/M
5 Graham Ritchie 12 43 24:00.60 7:45/M
6 Tom Kylm 14 49 24:42.60 7:58/M
7 Kevin Finn 13 51 24:57.30 8:03/M
8 Dante Grecko 14 69 26:01.50 8:24/M
9 Mason Meddings, 13 71 26:13.40 8:27/M
10 Ben Nelson, 12 76 26:41.90 8:36/M
11 Matthew White 14 77 26:43.00 8:37/M
12 Taim Aizooky 13 78 26:44.10 8:37/M
13 Nicholas Mologne 14 83 27:19.60 8:49/M
14 Shaya Kaneko, 13 99 28:30.70 9:12/M
15 Jacob Manko, 12 119 31:46.90 10:15/M
Male 15 to 19
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Michael Stemmler, 16 2 18:09.70 5:51/M
2 Chris Adamo 18 3 18:28.40 5:57/M
3 Robbie Mertz 17 4 18:29.50 5:58/M
4 Ryan Mertz 15 5 19:01.10 6:08/M
5 Sam Schiffman 17 6 19:04.60 6:09/M
6 Amatheon Bohan, 15 8 19:40.40 6:21/M
7 Alex Abraham 19 9 19:41.70 6:21/M
8 Michael Gallagher 15 11 20:03.30 6:28/M
9 Ryan Lott 19 12 20:08.60 6:30/M
10 Jack Jacobs, 15 14 20:16.70 6:32/M
11 Alex Wilkinson 17 15 20:20.90 6:34/M
12 Alexander Lindstrom 15 18 20:55.60 6:45/M
13 Andrew Berlin 15 19 21:00.70 6:46/M
14 Tanner Alauzen, 15 20 21:11.20 6:50/M
15 Sam Erlanger 15 21 21:12.50 6:50/M
16 Marty Bacik, 17 27 22:15.50 7:11/M
17 Tom Bash 15 28 22:17.10 7:11/M
18 Daniel King 16 30 22:36.60 7:17/M
19 Thomas Mologne 16 31 22:38.80 7:18/M
20 Leo Julian 15 36 23:35.70 7:36/M
21 Robbie Deutsch 17 47 24:14.80 7:49/M
22 Eli Grape, 15 53 25:15.90 8:09/M
23 Sam King 16 58 25:33.10 8:15/M
24 Hunter Holloway 15 72 26:16.10 8:28/M
25 Phil Humbert 15 79 26:53.20 8:40/M
Male 20 to 29
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Pranav Krishnan 21 114 30:56.50 9:59/M
Male 30 to 39
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Bernie O'Keefe 30 48 24:36.40 7:56/M
2 Michael Krofcheck 33 59 25:39.20 8:16/M
3 Jeremy Gilbert, 37 60 25:40.70 8:17/M
Male 40 to 49
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Rob Lukondi 47 10 19:46.90 6:23/M
2 Steve Meddings, 42 22 21:16.30 6:52/M
3 Marc Julian 45 24 21:41.80 7:00/M
4 Dave Wehrle 41 25 21:44.90 7:01/M
5 Brandon Ritchie 41 29 22:23.00 7:13/M
6 Walter Kaneko, 46 34 23:27.50 7:34/M
7 David Bayles, 45 37 23:46.30 7:40/M
8 Todd Abraham 48 55 25:24.50 8:12/M
9 Rick Alfera, 49 57 25:29.20 8:13/M
10 Walter Mebrega 43 61 25:41.60 8:17/M
11 Chris Hetz 40 66 25:56.30 8:22/M
12 Andy Lantzman, 47 81 27:01.80 8:43/M
13 Todd Navarra, 44 84 27:22.50 8:50/M
14 Eric Markovitz 40 88 27:34.50 8:54/M
15 Mike Deasmore 45 92 27:59.30 9:02/M
16 Dave Mologne 49 93 28:11.60 9:05/M
17 Conrad Jooste, 40 96 28:13.10 9:06/M
18 Chris Burton 44 101 28:53.40 9:19/M
19 Jay Groninger, 42 134 33:11.80 10:42/M
20 Abelardo Sobarzo 42 136 33:23.90 10:46/M
21 Rob Aumer 42 140 33:43.30 10:53/M
22 Sean Coyle 42 148 35:31.60 11:27/M
23 John Beggy, 42 158 36:57.90 11:55/M
Male 50 and over
Place Name City Age Overall Time Pace
1 James Thomas 50 16 20:22.00 6:34/M
2 Paul Adamo 50 54 25:21.10 8:11/M
3 David Stemmler, 57 80 26:57.80 8:42/M
4 Bill Kulp, 52 104 29:20.00 9:28/M
5 Russell Myers. 60 122 32:08.60 10:22/M
6 Peter Skeel 59 130 32:57.20 10:38/M
7 Dan Wilhelm 57 152 36:24.80 11:45/M