SWEAT FOR VETS POWERCLIMB 10K
10K TRAIL
Age Group Results
November 09, 2014
Results By Miles of Smiles Timing Services http://www.smileymiles.com
Female OVERALL Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Anna Balouris Hollidaysburg PA 809 26 8 59:14.70 9:33/M
2 Mary Kowalski Hollidaysburg PA 1038 47 17 1:02:50.30 10:08/M
3 Johanna Ohm State College PA 951 23 25 1:05:36.90 10:35/M
Female 1 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Heather Kustaborder Port Matilda PA 917 15 89 1:23:25.70 13:27/M
Female 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jennifer Rodgers Lock Haven PA 968 28 28 1:06:44.90 10:46/M
2 Meghan Brown Osterburg PA 832 29 37 1:09:24.90 11:12/M
3 Amber Bollinger Altoona PA 821 22 57 1:15:01.80 12:06/M
4 Caroline Billon Indiana PA 820 21 77 1:20:34.70 13:00/M
5 Marianne Farnan Altoona PA 867 25 78 1:20:40.30 13:01/M
6 Elisa Snook Mill Hall PA 993 28 80 1:22:01.40 13:14/M
7 Amanda Frayeh Minneapolis MN 1102 28 87 1:22:57.90 13:23/M
8 Hayley Russell Altoona PA 972 29 102 1:25:41.50 13:49/M
9 Jenna Mansberger Huntingdon PA 929 26 113 1:29:19.70 14:24/M
10 Meghan Counsman Altoona PA 847 27 127 1:32:43.70 14:57/M
11 Michelle Misselwitz Bellefonte PA 938 29 130 1:33:40.60 15:06/M
12 Angel Harbst Warriors Mark PA 894 29 131 1:33:41.10 15:07/M
13 Janelle Yerty Altoona PA 1025 26 135 1:35:03.00 15:20/M
14 Tara Galloway Altoona PA 879 26 138 1:35:21.60 15:23/M
15 Becki McDonald Imler PA 931 25 139 1:35:25.80 15:23/M
16 Gina Corrie Huntingdon PA 846 27 142 1:36:46.70 15:36/M
17 Julie Reese Duncansville PA 961 20 151 1:40:44.50 16:15/M
18 Michelle Schroth Altoona PA 976 25 153 1:40:57.40 16:17/M
19 Kelsey Obrien Altoona PA 948 22 160 1:43:16.10 16:39/M
20 Courtney Mudery Duncansville PA 942 28 165 1:45:15.50 16:59/M
21 Ashley Adams West Decatur PA 801 28 166 1:45:39.30 17:02/M
22 Chelsea Roberts Johnstown PA 966 25 179 1:52:33.60 18:09/M
23 Brianna Iachini Hollidaysburg PA 906 25 190 1:55:31.70 18:38/M
Female 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joleen Dignan Gallitzin PA 855 39 56 1:14:55.40 12:05/M
2 Denise Claycomb Claysburg PA 841 39 66 1:17:11.80 12:27/M
3 Kristen Houck Port Matilda PA 901 35 67 1:18:05.30 12:36/M
4 Elizabeth Deihl York PA 851 32 103 1:25:56.50 13:52/M
5 Cassie Horell Duncansville PA 899 32 106 1:27:15.70 14:04/M
6 Lindsay Bumbarger Altoona PA 834 32 111 1:28:17.20 14:14/M
7 Rebecca Spangler Port Matilda PA 996 31 112 1:29:15.40 14:24/M
8 Kyiee Ammerman Bellefonte PA 804 34 114 1:29:20.00 14:25/M
9 Briana Sheffer Altoona PA 985 35 137 1:35:17.20 15:22/M
10 Mary Walker Tyrone PA 1013 34 150 1:40:21.50 16:11/M
11 Ashley Boyer Duncansville PA 824 30 154 1:42:27.00 16:31/M
12 Kim Frederick Williamsburg PA 874 33 175 1:50:33.20 17:50/M
13 Jacqueline Coffin Hollidaysburg PA 1036 36 188 1:54:01.10 18:23/M
14 Erin Williams Altoona PA 1019 32 199 2:01:34.00 19:36/M
15 Katie Moyer Altoona PA 941 31 201 2:03:42.50 19:57/M
16 Aubry Knapp Altoona PA 913 30 202 2:03:44.00 19:57/M
17 Jennifer Hrivnak Altoona PA 904 36 205 2:06:56.30 20:28/M
18 Jodie Potter Phillipsburg PA 958 38 207 2:10:52.30 21:06/M
19 Becky Briggs Osceola Mills PA 827 30 208 2:10:52.60 21:06/M
20 Helen Shapira Bellefonte PA 980 39 211 2:20:48.20 22:43/M
21 Shelby Hott Duncansville PA 900 34 213 2:33:45.40 24:48/M
22 Melissa Barr Lock Haven PA 812 38 217 2:42:11.40 26:10/M
23 Rachel Pincherri Altoona PA 956 30 218 2:42:11.40 26:10/M
24 Valerie Wyper Hollidaysburg PA 1024 38 221 2:42:30.60 26:13/M
Female 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Larie Hall Morrisdale PA 890 45 29 1:07:21.30 10:52/M
2 Kathryn Koetje-Simon State College PA 1047 43 73 1:19:43.30 12:51/M
3 Betsy Simmers Duncansville PA 991 43 75 1:19:53.10 12:53/M
4 Kimberley Beyer Hollidaysburg PA 817 48 79 1:20:45.30 13:01/M
5 Mary Ann Hanlon Hollidaysburg PA 891 48 107 1:27:17.80 14:05/M
6 Kathleen Good Altoona PA 882 47 109 1:27:54.60 14:11/M
7 Diane McLanahan Hollidaysburg PA 1105 40 115 1:29:20.50 14:25/M
8 Sandy Confer Howard PA 844 48 117 1:30:04.90 14:32/M
9 Shelly Muth Dubois PA 945 41 122 1:30:41.60 14:38/M
10 Terri Rhone Altoona PA 964 45 124 1:31:06.50 14:42/M
11 Julie Overdorff Hollidaysburg PA 953 45 129 1:32:49.80 14:58/M
12 Kelly Fama Hollidaysburg PA 866 41 132 1:34:01.30 15:10/M
13 Regan Takac State College PA 999 49 133 1:34:01.40 15:10/M
14 Christine Harr Claysburg PA 896 40 144 1:37:30.70 15:44/M
15 Kim Obrien Altoona PA 949 44 145 1:37:42.60 15:45/M
16 Becky Young Hollidaysburg PA 1028 47 148 1:38:53.70 15:57/M
17 Diane Clawson Altoona PA 840 44 157 1:42:56.70 16:36/M
18 Shelly Dalby Altoona PA 848 43 169 1:46:11.70 17:08/M
19 Jennifer Brauser State College PA 826 41 171 1:46:41.20 17:12/M
20 Susan Ardrey Hesston PA 805 44 178 1:52:14.70 18:06/M
21 Christine Grant Cresson PA 883 43 181 1:52:44.80 18:11/M
22 Katherine Hainley Duncansville PA 889 44 185 1:53:46.50 18:21/M
23 Donna Grant Cresson PA 884 41 187 1:54:00.10 18:23/M
24 Patty Caswell Tyrone PA 839 47 194 1:56:04.40 18:43/M
25 Heidi Soldner Altoona PA 995 42 198 2:00:45.40 19:29/M
26 Sonya Witmer Bellefonte PA 1022 42 206 2:10:21.90 21:01/M
27 Melissa Cutshall Entriken PA 1039 40 209 2:12:03.60 21:18/M
Female 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rebecca Whitesell Bellefonte PA 1018 52 48 1:14:02.00 11:56/M
2 Deanna Brown Hollidaysburg PA 829 52 52 1:14:24.00 12:00/M
3 Rebecca Mason Bellefonte PA 1035 52 123 1:31:05.60 14:41/M
4 Le Hritz Gallitzin PA 903 52 125 1:31:18.70 14:44/M
5 Amy Miller Hollidaysburg PA 935 54 126 1:32:21.60 14:54/M
6 Starla Snyder East Freedom PA 994 51 128 1:32:44.10 14:57/M
7 Phyllis Baker Altoona PA 1104 51 156 1:42:53.40 16:36/M
8 Peggy Johnson State College PA 909 58 158 1:43:02.30 16:37/M
9 Donna Himes Hollidaysburg PA 898 58 172 1:47:32.40 17:21/M
10 Sam Freet Altoona PA 1045 52 173 1:49:21.70 17:38/M
11 Sally Villella Punxsutawney PA 1011 56 183 1:53:40.30 18:20/M
12 Linda Wible Altoona PA 1050 57 197 1:58:52.30 19:10/M
13 Denise Weaver Pleasant Gap PA 1015 51 203 2:04:35.50 20:06/M
14 Tina Lucas Bellefonte PA 925 50 204 2:05:41.30 20:16/M
15 Bobbie Bollinger Altoona PA 822 55 210 2:12:19.60 21:20/M
16 Ruby J. Becker Altoona PA 814 51 215 2:35:39.40 25:06/M
17 Cathy King Altoona PA 912 53 219 2:42:22.20 26:11/M
Female 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jane Kone Howard PA 914 61 195 1:58:27.80 19:06/M
2 Cindy Pincherri Altoona PA 955 62 216 2:37:52.40 25:28/M
Male OVERALL Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Matt Lipsey Kersey PA 923 24 1 48:15.60 7:47/M
2 Christian Donnelly Springfield PA 859 18 2 51:47.60 8:21/M
3 Peter Kazery Jackson MS 910 23 3 52:25.60 8:27/M
Male 1 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Owen Rinker Lock Haven PA 965 14 26 1:06:17.40 10:41/M
2 Koby Allen University Park PA 803 19 44 1:11:54.30 11:36/M
3 Wesley Young Hollidaysburg PA 1030 12 101 1:25:39.20 13:49/M
4 Wyatt Young Hollidaysburg PA 1032 9 104 1:26:51.50 14:00/M
5 Will Young Hollidaysburg PA 1031 9 140 1:36:08.70 15:30/M
6 John Bocchine brooklyn NY 1109 19 193 1:55:53.60 18:41/M
Male 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Balouris Hollidaysburg PA 810 28 4 53:44.20 8:40/M
2 Craig Thompson East Freedom PA 1002 26 7 58:36.70 9:27/M
3 Carson Kiefer Bellwood PA 911 24 9 59:39.10 9:37/M
4 William Probert State College PA 1041 29 10 1:00:00.10 9:41/M
5 Christopher Brown Altoona PA 1106 26 15 1:02:18.30 10:03/M
6 Grant Wills Altoona PA 1020 27 18 1:03:13.10 10:12/M
7 Benjamin Lusk Hollidaysburg PA 927 28 19 1:03:32.50 10:15/M
8 Kelly Sell Imler PA 978 26 21 1:04:58.90 10:29/M
9 Josh Piotti Altoona PA 957 28 33 1:08:31.20 11:03/M
10 Marc Wisniewski Hollidaysburg PA 1021 29 38 1:09:58.50 11:17/M
11 Shane Reffner Altoona PA 962 22 59 1:15:06.90 12:07/M
12 Nathan Radabaugh Highspire PA 959 27 71 1:19:01.90 12:45/M
13 Brent Storm Altoona PA 998 29 72 1:19:34.00 12:50/M
14 Codie Rodland Loysburg PA 969 29 84 1:22:29.10 13:18/M
15 Alexander Kozdra Altoona PA 915 26 93 1:23:44.00 13:30/M
16 Justin Shuhayda Altoona PA 989 23 134 1:34:42.40 15:16/M
17 Jon Yerty Altoona PA 1026 26 136 1:35:03.00 15:20/M
18 Nicholas Diehl Tyrone PA 854 25 155 1:42:33.00 16:32/M
19 Jason Williamson 1049 28 170 1:46:36.40 17:12/M
20 Bradley Shearman Johnstown PA 982 28 176 1:51:48.60 18:02/M
21 Kevin Bell Hollidaysburg PA 815 27 186 1:53:48.60 18:21/M
22 Andrew Fletcher State College PA 872 22 191 1:55:52.60 18:41/M
23 Jacob Boyle State College PA 825 21 192 1:55:52.70 18:41/M
24 Cody Fink Tyrone PA 870 23 200 2:02:00.70 19:41/M
25 Zachary Hughes Tyrone PA 905 21 222 2:55:13.60 28:16/M
Male 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Robert Furmanek State College PA 878 39 5 54:56.10 8:52/M
2 Michael Dinsmore Huntingdon PA 857 32 13 1:01:23.30 9:54/M
3 Lee Friedline Bedford PA 876 30 16 1:02:26.00 10:04/M
4 Patrick Sachse Altoona PA 973 31 32 1:08:25.20 11:02/M
5 Vincent Corso Port Matilda PA 1108 35 39 1:10:06.30 11:18/M
6 Travis Dixon West Decatur PA 858 35 41 1:10:58.80 11:27/M
7 Ed Tedjeske Hollsopple PA 1000 33 46 1:13:28.50 11:51/M
8 Todd Runk Altoona PA 971 34 47 1:13:45.40 11:54/M
9 George Conrad Huntington PA 845 37 53 1:14:40.50 12:03/M
10 David Stein Altoona PA 997 39 62 1:16:14.20 12:18/M
11 Dave Freidenbloom Roaring Spring PA 875 34 64 1:16:40.50 12:22/M
12 Allen Inmon Altoona PA 907 38 69 1:18:48.70 12:43/M
13 Michael Gerchak Hollidaysburg PA 880 33 70 1:18:57.40 12:44/M
14 Nathaniel Wharton Patton PA 1017 32 83 1:22:13.60 13:16/M
15 James Wagner James Creek PA 1012 36 85 1:22:38.40 13:20/M
16 Andrew Sentman Huntingdon PA 979 39 88 1:23:11.80 13:25/M
17 Corey Murphy Altoona PA 944 39 90 1:23:26.50 13:27/M
18 Jonathan Thomas Bellwood PA 1001 30 96 1:24:06.70 13:34/M
19 Kevin Klingner Hollidaysburg PA 1103 39 99 1:25:01.60 13:43/M
20 David Urban Barcelona SPAIN 1008 36 108 1:27:47.40 14:10/M
21 Patrick Hanlon Gallitzin PA 892 35 147 1:38:20.90 15:52/M
22 Neil Ellick Altoona PA 863 33 161 1:43:48.50 16:45/M
23 Ranger Ake Altoona PA 802 36 162 1:43:49.10 16:45/M
24 Robert Lucko Wood PA 926 32 163 1:43:49.50 16:45/M
25 Dennis Ayers Mineral Point PA 808 36 164 1:45:02.90 16:56/M
26 Matt Lindsey Altoona PA 922 39 168 1:45:53.00 17:05/M
27 Dan Coffin Hollidaysburg PA 842 39 189 1:54:01.20 18:23/M
28 C D Gunnett Duncansville PA 888 33 214 2:33:47.10 24:48/M
29 Jason Wyper Hollidaysburg PA 1023 38 220 2:42:29.50 26:12/M
Male 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 James Trautmann Wexford PA 1005 42 11 1:00:45.60 9:48/M
2 Wes Burket Hollidaysburg PA 836 46 12 1:00:50.80 9:49/M
3 Joe Eaton Loganton PA 861 41 14 1:01:30.90 9:55/M
4 James Fernonda Johnstown PA 1037 44 20 1:04:27.90 10:24/M
5 Robert Arnold Pittsfield PA 806 47 22 1:05:01.00 10:29/M
6 Craig Fleming State College PA 871 42 23 1:05:06.90 10:30/M
7 ROB REDDEN Curwensville PA 1101 48 24 1:05:22.20 10:33/M
8 Josh Lincoln State College PA 921 40 27 1:06:29.40 10:43/M
9 Jody Dewald Millville PA 852 46 31 1:07:30.90 10:53/M
10 Chad Miner Bellefonte PA 937 43 42 1:11:08.30 11:28/M
11 Tyler Pepper Altoona PA 954 44 43 1:11:17.80 11:30/M
12 Frank Sanders Altoona PA 975 40 45 1:13:27.80 11:51/M
13 Micheal Barnett Tyrone PA 811 45 54 1:14:44.00 12:03/M
14 Fredrick Ferguson Osceola Mills PA 868 40 58 1:15:06.40 12:07/M
15 Steve Thompson Finksburg MD 1004 43 61 1:16:07.60 12:17/M
16 Chris McGee Alpha NJ 932 42 63 1:16:33.90 12:21/M
17 Sean MacMillen Mill Hall PA 928 41 81 1:22:01.40 13:14/M
18 Thad Dalby Patton PA 849 48 82 1:22:02.90 13:14/M
19 John Carr Altoona PA 838 47 86 1:22:51.70 13:22/M
20 Dustin Yoder Hollidaysburg PA 1027 43 91 1:23:37.80 13:29/M
21 Michael Rhone Altoona PA 963 47 92 1:23:39.20 13:30/M
22 John Benson Altoona PA 816 46 95 1:24:03.30 13:33/M
23 Jeremy Smith West Decatur PA 992 43 97 1:24:41.60 13:40/M
24 Nick Haslam Hollidaysburg PA 897 42 100 1:25:35.20 13:48/M
25 Perry Mason Bellefonte PA 1034 45 110 1:28:09.50 14:13/M
26 Ben Harader Altoona PA 893 40 116 1:29:33.20 14:27/M
27 David Robison Tyrone PA 967 44 118 1:30:06.40 14:32/M
28 Eric Grant Cresson PA 885 41 119 1:30:32.70 14:36/M
29 Gary Grant Cresson PA 886 43 120 1:30:33.10 14:36/M
30 Bill Young Hollidaysburg PA 1029 48 141 1:36:23.90 15:33/M
31 Donald Sheffer Altoona PA 986 44 143 1:37:12.30 15:41/M
32 Tom Obrien Altoona PA 950 45 146 1:37:42.90 15:45/M
33 Todd Valesky Phillipsburg PA 1009 44 167 1:45:40.30 17:03/M
34 Ron Kustaborder Port Matilda PA 918 46 182 1:53:13.70 18:16/M
35 Luke Ebeling Bellefonte PA 862 40 196 1:58:28.10 19:06/M
Male 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joel Noal Hollidaysburg PA 947 51 6 57:53.80 9:20/M
2 Scott Lambert Altoona PA 919 52 30 1:07:29.50 10:53/M
3 Michael Goldfine Lemaont PA 881 58 34 1:08:57.70 11:07/M
4 John Danoughe Altoona PA 850 50 35 1:09:16.10 11:10/M
5 Andrew Johnson Altoona PA 908 54 36 1:09:20.10 11:11/M
6 Mike Houck Johnstown PA 902 59 40 1:10:34.20 11:23/M
7 Dan Dillen Altoona PA 856 54 49 1:14:16.70 11:59/M
8 David Miller Hollidaysburg PA 1042 54 50 1:14:17.10 11:59/M
9 Larry Fennessey Warriors Mark PA 1043 54 51 1:14:21.70 12:00/M
10 Robert Caris Mill Hall PA 1033 54 55 1:14:53.60 12:05/M
11 Karl Kessler Altoona PA 1046 53 60 1:15:29.30 12:10/M
12 Michael Hippo State College PA 1107 50 65 1:17:06.30 12:26/M
13 William Bechdel Lock Haven PA 813 52 74 1:19:48.70 12:52/M
14 Tim Sheehan Altoona PA 983 54 76 1:20:28.30 12:59/M
15 David Bookhauser Williamsburg PA 1040 59 94 1:24:00.10 13:33/M
16 Joe Franco Duncansville PA 873 52 98 1:24:53.90 13:41/M
17 Mike Miller Altoona PA 936 57 105 1:27:08.50 14:03/M
18 Rob Shirk Altoona PA 988 53 121 1:30:36.40 14:37/M
19 Kenneth Tucker Mapleton PA 1006 57 149 1:40:06.20 16:09/M
20 Tom Bollinger Altoona PA 823 59 152 1:40:44.80 16:15/M
21 Anthony Atchley Pine Grgove Mills 807 57 159 1:43:02.40 16:37/M
22 Gary Freet Altoona PA 1044 52 174 1:49:21.70 17:38/M
23 Tim Brown Johnstown PA 833 54 177 1:52:00.70 18:04/M
24 Wayne Munoz Johnstown PA 943 55 180 1:52:33.70 18:09/M
25 Patrick Villella Punxsutawney PA 1010 50 184 1:53:40.30 18:20/M
26 Dennis Brown Duncansville PA 830 59 212 2:29:21.90 24:05/M
Male 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dave Diedrich Altoona PA 853 60 68 1:18:12.00 12:37/M