PATHWAY CHURCH MUKTI 5K
5K
Overall Finish List
May 10, 2014
Results By Race Management Systems, Inc.
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 matt montellanico 198 25 M 1 Top Fin 17:33.3 5:40/M
2 bryan jo nes 202 32 M 2 Top Fin 18:35.6 6:00/M
3 Emmett Santillo Beaver Falls 111 52 M 3 Top Fin 19:05.3 6:09/M
4 Jason Smith Wexford 114 31 M 1 30-34 19:36.8 6:19/M
5 jeff stouch 197 55 M 1 Top Fin 20:21.9 6:34/M
6 Thomas Macri Edinburg PA 76 54 M 2 Top Fin 20:27.6 6:36/M
7 frank dambrosio 201 48 M 3 Top Fin 20:35.0 6:38/M
8 Evan Gazda Beaver Falls 46 15 M 1 15-19 20:51.6 6:44/M
9 Mike Johnston Beaver Falls 71 30 M 2 30-34 21:08.9 6:49/M
10 tim hertel 211 43 M 1 40-44 21:40.5 6:59/M
11 Bonnie Smerk Ellwood City 112 26 F 1 Top Fin 21:43.5 7:00/M
12 Adam Andrew Beaver 2 40 M 2 40-44 21:48.3 7:02/M
13 Steve Ross Beaver Falls 107 45 M 1 45-49 22:04.2 7:07/M
14 Brad Roman Beaver Falls 104 29 M 1 25-29 22:05.6 7:07/M
15 Stephen Hart Industry 60 29 M 2 25-29 23:04.2 7:26/M
16 mary eschenfelder 216 19 F 2 Top Fin 23:09.7 7:28/M
17 Dana Andrew Beaver 3 39 F 3 Top Fin 23:37.8 7:37/M
18 Mark Chlebeck Beaver Falls 30 34 M 3 30-34 23:48.0 7:41/M
19 lauren rutkoski 210 32 F 1 30-34 23:59.9 7:44/M
20 Kyle O'keefe Clinton 99 14 M 1 10-14 24:01.8 7:45/M
21 jeff syphert 207 52 M 1 50-54 24:03.0 7:45/M
22 Caleb Hart Midland 57 17 M 2 15-19 24:19.3 7:51/M
23 matt tyson 193 49 M 2 45-49 24:59.0 8:04/M
24 mark eschenfelder beaver PA 215 58 M 1 55-59 25:06.8 8:06/M
25 greg johnston 139 39 M 1 35-39 25:13.5 8:08/M
26 kelly lestar 141 29 F 1 25-29 25:23.8 8:11/M
27 Boone Weatherly Aliquippa 127 59 M 2 55-59 25:27.0 8:13/M
28 tim goetz 212 35 M 2 35-39 25:37.4 8:16/M
29 mark stevens 137 57 M 3 55-59 25:40.8 8:17/M
30 John Antinossi Ellwood City PA 5 70 M 1 70-74 25:50.8 8:20/M
31 Dave Sterrett Freedom 121 51 M 2 50-54 25:52.5 8:21/M
32 Jeffrey Zubroski Darlington 135 13 M 2 10-14 25:59.9 8:23/M
33 Melanie Emler New Brighton 41 35 F 1 35-39 26:04.1 8:25/M
34 bethany carson 200 35 F 2 35-39 26:19.8 8:29/M
35 Brian O'keefe Clinton 98 48 M 3 45-49 26:30.9 8:33/M
36 Danielle Williams Sandy Lake 132 13 F 1 10-14 26:42.8 8:37/M
37 Lou Alaksin New Galilee PA 1 73 M 2 70-74 26:44.7 8:37/M
38 Frank Tarantine Youngstown OH 125 55 M 4 55-59 26:54.7 8:41/M
39 Kim Baker Beaver Falls 6 45 F 1 Top Fin 26:59.0 8:42/M
40 Katy Ross Beaver Falls 105 12 F 2 10-14 27:05.6 8:44/M
41 Harry Green Aliquippa PA 47 67 M 1 65-69 27:11.3 8:46/M
42 Eugene Mcclain Monaca 78 62 M 1 60-64 27:45.4 8:57/M
43 Casey Sterrett Freedom 120 21 F 1 20-24 27:51.9 8:59/M
44 Kelly Hammerle Conway 54 47 F 2 Top Fin 28:02.1 9:03/M
45 dennis arndt 205 58 M 5 55-59 28:03.1 9:03/M
46 Peggy Lavery Beaver Falls 72 53 F 3 Top Fin 28:43.6 9:16/M
47 John Johnston Beaver Falls 70 27 M 3 25-29 28:48.3 9:17/M
48 Joylyn Moore New Brighton 82 27 F 2 25-29 28:55.1 9:20/M
49 Justin Zubroski Darlington 136 10 M 3 10-14 29:00.7 9:21/M
50 John Baumgardner Beaver Falls 9 51 M 3 50-54 29:14.6 9:26/M
51 Becky Williams Sandy Lake 131 40 F 1 40-44 29:26.9 9:30/M
52 Natalie Moyer Beaver Falls 88 16 F 1 15-19 29:37.1 9:33/M
53 Garrett Morgan Beaver 84 35 M 3 35-39 29:39.1 9:34/M
54 Matthias Stockman Beaver Falls 122 28 M 4 25-29 29:42.3 9:35/M
55 megan mcnicol 208 22 F 2 20-24 29:44.6 9:35/M
56 donna nugent 194 47 F 1 45-49 29:47.7 9:36/M
57 Lauren Battaglia Beaver Falls 8 29 F 3 25-29 29:56.0 9:39/M
58 Melissa Nadzam Georgetown 93 37 F 3 35-39 29:57.5 9:40/M
59 Lenny Yensull Ellwood City 133 51 M 4 50-54 30:36.7 9:52/M
60 Sherree May Ellwood City 77 56 F 1 55-59 30:38.8 9:53/M
61 Justin Lipczak Beaver Falls 74 26 M 5 25-29 30:49.5 9:56/M
62 tracie hertel 209 44 F 2 40-44 31:00.4 10:00/M
63 casey taylor 192 15 F 2 15-19 31:03.4 10:01/M
64 Jenna Mccullough Beaver Falls 79 26 F 4 25-29 31:30.3 10:10/M
65 Jeff Hertzler Beaver Falls 68 48 M 4 45-49 31:32.9 10:10/M
66 Cooper Hertzler Beaver Falls 67 15 M 3 15-19 31:33.9 10:11/M
67 Alexis Caltrider Georgetown 25 15 F 3 15-19 31:40.1 10:13/M
68 Lynsey Baker Beaver Falls 7 14 F 3 10-14 32:18.6 10:25/M
69 Ella Andrew Beaver 4 9 F 1 1- 9 32:21.1 10:26/M
70 Timothy Canter New Manchester 27 44 M 3 40-44 32:22.9 10:26/M
71 Diane Bender East Palestine 11 44 F 3 40-44 32:25.8 10:27/M
72 kathryn bender 213 16 F 4 15-19 32:39.6 10:32/M
73 Stacey Chaffee Midland 29 34 F 2 30-34 32:43.3 10:33/M
74 Cassie Rossomme Beaver Falls 108 21 F 3 20-24 32:49.5 10:35/M
75 Adam Murray Aliquippa 92 20 M 1 20-24 32:51.2 10:36/M
76 brian carson 199 37 M 4 35-39 32:56.5 10:37/M
77 Laurie Fillinger New Brighton 42 51 F 1 50-54 33:23.8 10:46/M
78 Lydia Hart Midland 59 16 F 5 15-19 33:28.5 10:48/M
79 Avery Brazzeal Aliquippa 18 10 F 4 10-14 33:41.4 10:52/M
80 Michael Maletich Moon Twp 90 38 M 5 35-39 34:46.5 11:13/M
81 nicole johnston 140 35 F 4 35-39 34:46.5 11:13/M
82 Nate Harvey New Brighton 64 36 F 5 35-39 34:48.3 11:14/M
83 Brandon Fowler Beaver 43 28 M 6 25-29 35:30.3 11:27/M
84 Mitzie Maletich Moon Twp 91 34 F 3 30-34 35:37.1 11:29/M
85 Naomi Neff Beaver Falls 96 22 F 4 20-24 35:48.5 11:33/M
86 Kobi Brazzeal Aliquippa 20 13 M 4 10-14 35:55.8 11:35/M
87 Eric Redmond Beaver Falls 101 28 M 7 25-29 36:09.5 11:40/M
88 Samantha Ross Beaver Falls 106 16 F 6 15-19 36:17.3 11:42/M
89 Wendy Rubino Beaver 110 33 F 4 30-34 36:26.5 11:45/M
90 Dan Reeder Beaver Falls 102 30 M 4 30-34 36:30.8 11:46/M
91 Kathy White New Cumberland 129 59 F 2 55-59 36:37.1 11:49/M
92 John Dankert Wellsville 33 52 M 5 50-54 36:39.9 11:49/M
93 Chad Morgan Sarver 83 34 M 5 30-34 36:41.2 11:50/M
94 Yvonne Neff Beaver Falls 97 49 F 2 45-49 37:05.1 11:58/M
95 Sydney Statler Aliquippa 119 15 F 7 15-19 37:32.0 12:06/M
96 Trent Vincik Monaca 126 15 M 4 15-19 37:33.2 12:07/M
97 Micaela Cageao Beaver 24 17 F 8 15-19 37:35.2 12:07/M
98 Ali Stashak Monaca 116 18 F 9 15-19 37:48.1 12:12/M
99 Jodi Hample Midland 56 35 F 6 35-39 37:53.5 12:13/M
100 Amanda Benes Beaver 12 31 F 5 30-34 37:57.3 12:15/M
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
101 Kathy Hemenway Beaver 66 70 F 1 70-74 38:02.8 12:16/M
102 Diana Brazzeal Aliquippa 19 44 F 4 40-44 38:05.6 12:17/M
103 Bonnie Smith Beaver Falls 113 24 F 5 20-24 38:09.9 12:18/M
104 Dawnnd Fowler Beaver 44 28 F 5 25-29 38:55.0 12:33/M
105 Linda Dankert Wellsville 34 52 F 2 50-54 38:57.0 12:34/M
106 lydia stevens 138 14 F 5 10-14 40:29.5 13:04/M
107 staci shaik 219 15 F 10 15-19 40:31.9 13:04/M
108 Katherine Neff Beaver Falls 95 26 F 6 25-29 40:35.8 13:05/M
109 Patricia Mittica Beaver Falls 81 63 F 1 60-64 40:36.9 13:06/M
110 deb vanek 196 57 F 3 55-59 40:49.1 13:10/M
111 matt hostetter 214 29 M 8 25-29 40:54.5 13:12/M
112 Karen Swartzwelder Beaver 124 60 M 2 60-64 42:46.0 13:48/M
113 David Swartzwelder Beaver 123 60 F 2 60-64 42:47.3 13:48/M
114 Jennifer Canter New Manchester 26 44 F 5 40-44 43:06.9 13:54/M
115 Brooke Davis Darlington 35 17 F 11 15-19 43:28.3 14:01/M
116 Taylor Davis Darlington 36 14 F 6 10-14 43:29.1 14:02/M
117 Stephen Mrdjenovich Coraopolis 89 57 M 6 55-59 43:56.0 14:10/M
118 Lou Lodovico Ellwood City PA 75 90 M 1 75-99 44:53.0 14:29/M
119 Colin Harvey New Brighton 61 7 M 1 1- 9 44:56.0 14:30/M
120 Ron White New Cumberland 130 59 M 7 55-59 45:35.8 14:42/M
121 Valerie Lewis Beaver Falls 73 45 F 3 45-49 47:07.0 15:12/M
122 Cindy Eales Beaver Falls 40 61 F 3 60-64 47:10.8 15:13/M
123 Amy Eales Beaver Falls 39 25 F 7 25-29 47:12.1 15:14/M
124 Michael Benes Beaver 13 39 M 6 35-39 47:13.8 15:14/M
125 Samantha Blattner Clinton 15 23 F 6 20-24 47:56.8 15:28/M
126 Timothy Block Clinton 17 23 M 2 20-24 48:05.6 15:31/M
127 Judy Block Clinton 16 49 F 4 45-49 48:09.5 15:32/M
128 jim o'roark 206 69 M 2 65-69 48:27.3 15:38/M
129 Stanley Dobrowski Beaver Falls 38 66 M 3 65-69 48:28.1 15:38/M
130 Ian Harvey New Brighton 63 7 M 2 1- 9 49:04.8 15:50/M
131 Erin Harvey New Brighton 62 37 F 7 35-39 49:07.4 15:51/M
132 Nathan Statler Aliquippa 117 13 M 5 10-14 49:24.3 15:56/M
133 Susan Statler Aliquippa 118 43 F 6 40-44 49:25.7 15:56/M
134 Meghan Buzza Bethel Park 21 23 F 7 20-24 49:36.6 16:00/M
135 Allyson Gulish Ambridge 50 36 F 8 35-39 49:46.0 16:03/M
136 Jadyn Gulish Ambridge 53 10 F 7 10-14 49:46.9 16:03/M
137 Christine Bauthier Beaver Falls 10 34 F 6 30-34 50:12.3 16:12/M
138 Danita Colvin New Cumberland 31 48 F 5 45-49 50:44.7 16:22/M
139 Rosemary Blattner Georgetown 14 23 F 8 20-24 50:46.5 16:23/M
140 Rita Hammerle Beaver Falls 55 69 F 1 65-69 50:59.9 16:27/M
141 Cindy Cageao Beaver 22 51 F 3 50-54 51:40.8 16:40/M
142 Nettie Chaffee Darlington 28 64 F 4 60-64 52:34.9 16:57/M
143 Jennifer Neely Rochester 94 29 F 8 25-29 52:47.3 17:02/M
144 Sue Middleman Beaver Falls 80 58 F 4 55-59 52:48.4 17:02/M
145 Eli Gulish Ambridge 52 7 M 3 1- 9 56:16.4 18:09/M
146 Bob Gulish Ambridge 51 37 M 7 35-39 56:17.3 18:09/M
147 Bandit Number 9001 9001 M 1 0- 0 56:22.3 18:11/M