HOLLIDAYSBURG YMCA TWILIGHT RACES
2 MILE RUN
Age Group Results
December 31, 2014
Results By Miles of Smiles Timing Services http://www.smileymiles.com
Female 2 MILE RUN OVERALL Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Courtney Schobel 700 20 5 14:28.95 7:14/M
Female 1 to 8
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kendall Link 715 8 137 27:21.32 13:41/M
2 Kristianna Dick 73 8 154 30:05.75 15:03/M
Female 9 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Megan Detrick 703 14 13 15:44.55 7:52/M
2 Hannah Merriman 182 13 45 18:49.21 9:25/M
3 Kylee Wisor 159 12 47 18:58.57 9:29/M
4 Alyssa Bell 200 12 65 20:32.61 10:16/M
5 Meghan Cutshall 707 13 68 20:45.11 10:23/M
6 Edie Manfred 123 9 73 21:01.79 10:31/M
7 Olivia Merriman 183 11 79 21:42.64 10:51/M
8 Abigail Bell 456 9 81 21:45.32 10:53/M
9 Katie Tocimak 177 13 90 22:13.70 11:07/M
10 Riley Boutiller 711 12 108 23:48.27 11:54/M
11 Emily Brown 56 13 109 23:54.63 11:57/M
12 Piper Brunhuber 62 11 133 26:21.94 13:11/M
13 Gracie Mabry 122 10 144 28:23.60 14:12/M
14 Sydney Reffner 712 14 160 1:24:53.46 42:27/M
Female 15 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jess Rudolph 171 17 31 17:51.80 8:56/M
2 Clara Good 188 16 41 18:37.22 9:19/M
3 Sophia Griffin 720 16 43 18:44.62 9:22/M
4 Erin Koehle 94 19 106 23:46.24 11:53/M
5 Kendall Routch 139 18 138 27:38.23 13:49/M
6 Anna Springer 145 18 139 27:38.32 13:49/M
Female 20 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Christina Brisbin 55 22 10 15:17.72 7:39/M
2 Nicole Villa Twin Rock PA 151 23 117 24:55.82 12:28/M
Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kayla Karabinos 93 26 22 17:17.87 8:39/M
2 Rachael Diehl 74 28 30 17:51.26 8:56/M
3 Doreen Luther 121 29 60 19:46.98 9:53/M
4 Irina Hott 90 28 99 23:11.42 11:36/M
5 Stephanie McConnell 186 29 123 25:17.73 12:39/M
6 Amy Snyder 143 27 132 26:02.46 13:01/M
Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Shelly Conner 68 32 8 14:48.55 7:24/M
2 Brandy Locke 120 32 19 16:55.59 8:28/M
3 Julie Behe 47 34 77 21:26.26 10:43/M
4 Laura Burke 63 34 80 21:43.81 10:52/M
5 Julie Rishel 618 32 84 21:59.57 11:00/M
6 Amy Hill 85 34 96 22:32.31 11:16/M
7 Crystal Christopher 65 34 118 24:56.41 12:28/M
8 Melissa Bell 176 31 130 25:58.62 12:59/M
9 Leah Baxter 44 30 143 28:00.33 14:00/M
Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Regina Schobel 701 38 20 16:59.79 8:30/M
2 Kiersten Wasovich 152 35 26 17:43.30 8:52/M
3 Briana Sheffer Altoona PA 704 35 35 18:15.49 9:08/M
4 Chrissy Hendricks 83 35 36 18:18.96 9:09/M
5 Christine Snyder 729 39 46 18:57.36 9:29/M
6 Kristel Wisor 158 38 49 19:02.56 9:31/M
7 Julie Hanlon 196 39 94 22:27.97 11:14/M
8 Joy Bell 199 37 95 22:27.98 11:14/M
9 Alexandra Holsinger 89 36 98 23:10.43 11:35/M
10 Jen Nedostup 170 38 129 25:40.66 12:50/M
11 Missy Shippey 179 38 131 26:01.60 13:01/M
12 Lindsay Link Ashville PA 727 35 140 27:45.69 13:53/M
13 kim Wilt 172 37 152 29:48.30 14:54/M
Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jill McConnell Nanty Glo PA 193 41 6 14:34.80 7:17/M
2 Merrilee Anderson 38 42 18 16:54.55 8:27/M
3 Jacque Hummel 92 42 21 17:04.24 8:32/M
4 Wendy Reed 728 44 32 17:58.20 8:59/M
5 Kim Helsel 82 43 50 19:08.74 9:34/M
6 Megan Reilly 137 40 57 19:39.56 9:50/M
7 Christa Miko 132 43 59 19:43.71 9:52/M
8 Maureen Letcher 119 42 64 20:30.45 10:15/M
9 Gina Meintel 716 44 104 23:23.48 11:42/M
10 Lori Brown 58 43 110 23:58.61 11:59/M
11 Jen Longstreth 718 43 112 24:30.14 12:15/M
12 Melissa Cutshall Entriken PA 709 40 119 24:57.35 12:29/M
13 Sandy Zettie 174 40 122 25:15.92 12:38/M
14 Machel Drahnak Hastings PA 76 40 126 25:23.20 12:42/M
15 Amy Nedostup 167 42 142 27:46.73 13:53/M
16 Kelly Dick 72 41 153 30:00.32 15:00/M
17 April Feagley 77 40 158 35:02.71 17:31/M
18 Nicole Hillegas 86 40 161 1:25:27.99 42:44/M
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jami Claycomb 67 45 23 17:23.96 8:42/M
2 Christine Hess 84 49 37 18:20.56 9:10/M
3 Mary Ann Tocimak 178 46 39 18:33.56 9:17/M
4 Lori Heaton 81 45 56 19:38.82 9:49/M
5 Deborah Conrad 70 49 76 21:14.65 10:37/M
6 Michele Smith 142 47 91 22:18.31 11:09/M
7 Mia Reffner 714 48 102 23:20.76 11:40/M
8 Sue Koehle 96 49 111 24:10.19 12:05/M
9 Kathleen Roberts 198 48 120 25:08.20 12:34/M
10 Milissa Stubbs 721 47 121 25:08.31 12:34/M
11 Kathy Bartel 43 48 125 25:22.59 12:41/M
12 Joan Villa 150 45 156 30:26.20 15:13/M
13 Jodi Villa 189 48 157 33:51.75 16:56/M
Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gail Good 187 51 38 18:28.73 9:14/M
2 Barbara Brunhuber 59 54 63 20:30.45 10:15/M
3 Robin Kramkowski 98 51 86 22:01.81 11:01/M
4 Janis Miller 133 53 88 22:07.97 11:04/M
5 Brenda Quirin 136 51 89 22:08.19 11:04/M
6 Kim Scherden 726 50 113 24:47.66 12:24/M
Female 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sherry Phillips 135 57 70 20:58.73 10:29/M
2 Debbie Sakmar 195 59 93 22:27.52 11:14/M
3 Karen Masucci 125 55 116 24:54.79 12:27/M
Female 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joyce Johnson 675 61 44 18:45.31 9:23/M
2 Angeline Leeper 99 60 61 20:03.41 10:02/M
3 Kathy Decker 71 63 114 24:51.32 12:26/M
4 Pamela Beckwith 46 62 135 26:38.66 13:19/M
Female 65 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sherrie Rupp 140 66 150 29:34.57 14:47/M
2 Eleanor Nash 134 76 155 30:19.30 15:10/M
3 Marie Stock 146 69 159 37:39.32 18:50/M
Male 2 MILE RUN OVERALL Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Will Hanlon 702 28 1 11:26.30 5:43/M
Male 1 to 8
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mitchell Baronner 42 7 54 19:25.56 9:43/M
2 Brock Miko 131 6 58 19:43.31 9:52/M
3 Gavin Bell 458 7 66 20:36.81 10:18/M
4 Lane Nedostup 166 8 71 21:00.77 10:30/M
5 Ty McConnell 185 6 124 25:17.81 12:39/M
6 Owen Nedostup 164 7 128 25:40.26 12:50/M
7 Kaiden Nicodemus 730 7 146 28:43.95 14:22/M
8 Blaise Nedostup 163 7 148 29:31.32 14:46/M
9 Bailey Wilt 173 7 151 29:48.20 14:54/M
Male 9 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ethan McConnell 191 14 7 14:38.55 7:19/M
2 George Boutiller 710 10 14 16:23.55 8:12/M
3 Eli Wisor 157 9 16 16:30.71 8:15/M
4 Austin Ziance 160 10 33 18:04.69 9:02/M
5 Ethan Cutshall 708 14 40 18:36.70 9:18/M
6 Patrick Reilly 181 10 48 18:59.56 9:30/M
7 Parker McConnell 192 12 97 22:59.67 11:30/M
8 Maxwell Baronner 41 9 101 23:19.74 11:40/M
9 Karson Reffner 713 11 103 23:20.76 11:40/M
10 Jude Koehle 95 10 107 23:46.46 11:53/M
11 Cameron Drahnak 75 9 127 25:23.81 12:42/M
12 Alerik Nedostup 169 9 141 27:46.54 13:53/M
Male 15 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Collin Terchanik 147 18 2 11:56.30 5:58/M
2 John Hanlon 197 17 3 13:13.40 6:37/M
3 Sam Keating 724 17 42 18:44.31 9:22/M
4 Jonathan Letcher 100 15 55 19:26.24 9:43/M
5 Tyler Weigand 725 15 82 21:56.58 10:58/M
Male 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jason Williamson 155 28 11 15:35.31 7:48/M
2 Kevin Andrew Bell 54 27 29 17:50.44 8:55/M
3 Steven Henderson 175 27 115 24:54.79 12:27/M
Male 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Adam Bush 64 33 24 17:25.55 8:43/M
2 Matt Manfred 124 33 74 21:02.56 10:31/M
3 Mike Rishel 184 32 85 21:59.82 11:00/M
Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Richard Lupinsky 719 39 67 20:44.50 10:22/M
2 Wil Nedostup 168 39 149 29:31.74 14:46/M
Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brian McConnell 190 41 4 14:09.24 7:05/M
2 Dennis Wisor 156 41 15 16:30.10 8:15/M
3 Aslam Azad 40 43 28 17:46.30 8:53/M
4 Chris Ziance 161 40 34 18:07.96 9:04/M
5 Tom Maurer 127 40 51 19:08.75 9:34/M
6 Erik Messner 130 41 69 20:54.45 10:27/M
7 Nick Nedostup 165 40 72 21:01.31 10:31/M
8 John Brown 57 43 162 1:28:26.13 44:13/M
Male 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Paul Hinkle, Jr. 87 49 9 15:08.73 7:34/M
2 Adam Conrad 69 48 75 21:14.29 10:37/M
Male 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Buddy Hann 80 52 17 16:43.30 8:22/M
2 Barry Weakland 153 53 27 17:44.97 8:52/M
3 Randy Kramkowski 97 54 87 22:02.28 11:01/M
4 Doug Keating 723 52 92 22:27.31 11:14/M
5 Marc Masucci 126 53 147 29:27.89 14:44/M
Male 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Todd 149 59 12 15:38.55 7:49/M
2 Barney Holland 88 59 52 19:17.49 9:39/M
3 Ron Sakmar 194 57 78 21:36.56 10:48/M
4 Denny Terchanik 148 58 83 21:57.79 10:59/M
Male 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Eric Clapper 66 60 62 20:09.31 10:05/M
2 Terry Householder 91 64 100 23:13.64 11:37/M
3 Fran Brunhuber 60 62 134 26:22.96 13:11/M
4 Matt McLaughlin 180 64 145 28:30.56 14:15/M
Male 65 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gene Hall 79 67 25 17:28.30 8:44/M
2 Dave McConnell 128 70 53 19:19.52 9:40/M
3 Paul Figart 78 65 105 23:23.56 11:42/M
4 Gary Rhodes 138 74 136 26:47.57 13:24/M