HOLLIDAYSBURG TURKEY TROT
4.5 MILE
Age Group Results
November 29, 2014
Results By Miles of Smiles Timing Services
Female OVERALL 4.5 MILERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jayme Orr 1682 31 11 29:15.68 6:30/M
2 Jacey Roberts 1703 33 22 31:15.42 6:57/M
3 Alyssa Beyer 1151 22 31 32:25.41 7:12/M
Female 9 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Molly Kibler Altoona PA 1271 14 36 32:53.65 7:18/M
2 Madison Benton 1785 14 219 44:02.98 9:47/M
Female 15 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Emily Costigan 1188 17 85 36:51.82 8:11/M
2 Kiersten Davis 1772 18 111 37:56.21 8:26/M
3 Karlee Noel Altoona PA 1801 15 115 38:03.71 8:27/M
4 Kelsey Donoughe Altoona PA 1210 15 199 43:03.37 9:34/M
5 Carley Ciampoli 1183 16 215 43:59.18 9:46/M
6 Anna Springer 1729 18 253 47:40.99 10:36/M
Female 20 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Colleen Kelly 1776 22 35 32:49.58 7:18/M
2 Megan Blake 1819 21 57 34:31.90 7:40/M
3 Aubree Miller 1661 22 73 35:42.86 7:56/M
4 Amber Bollinger 1158 22 81 36:30.87 8:07/M
5 Lauren Pheasant 1689 20 88 37:00.34 8:13/M
6 Erin Edmiston 1214 23 142 39:46.86 8:50/M
7 Bryanna Blackie 1154 23 213 43:46.14 9:44/M
8 Alexia Servello 1774 20 224 44:35.16 9:54/M
9 Angela Bobak 1157 20 236 45:58.38 10:13/M
10 Amy Ketcham 1269 20 264 48:51.30 10:51/M
11 Eden Henry 1248 20 275 51:15.10 11:23/M
12 Alitta Fink 1223 22 290 56:52.50 12:38/M
Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Meghan Brown 1172 29 33 32:31.11 7:14/M
2 Stephanie Shirley 1723 26 34 32:42.90 7:16/M
3 Marianne Farnan 1222 25 117 38:12.96 8:29/M
4 Amanda Miller 1659 25 119 38:20.15 8:31/M
5 Ellyn Gildea 1233 25 121 38:32.39 8:34/M
6 Jacque Sluga 1792 28 123 38:38.46 8:35/M
7 Jennifer Kopriva 1276 26 136 39:16.96 8:44/M
8 Tiffany Sakmar 1710 27 141 39:46.86 8:50/M
9 Tara Galloway 1820 26 146 39:56.36 8:52/M
10 Courtney Stoner 1738 25 150 40:29.21 9:00/M
11 Danielle Nuss 1676 27 155 40:32.97 9:00/M
12 Cassie Stewart 1734 25 173 41:43.72 9:16/M
13 Aubrey Saccol Johnstown PA 1708 26 190 42:30.15 9:27/M
14 Rebekah Beckwith 1148 25 194 42:54.72 9:32/M
15 JoElle Heinbaugh 1245 27 204 43:13.60 9:36/M
16 Beth Stoltz 1737 27 208 43:36.98 9:41/M
17 Ashley Hileman 1827 28 209 43:37.18 9:42/M
18 Alycia Bobak 1156 25 227 44:55.93 9:59/M
19 Ashley Boyer 1169 29 230 45:12.99 10:03/M
20 Danielle Lockard 1287 28 251 47:27.68 10:33/M
21 Angela Smith 1726 27 262 48:30.18 10:47/M
22 kelley Weimer 1788 27 279 52:34.58 11:41/M
Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Shelly Conner 1186 32 41 33:20.94 7:24/M
2 Stephanie McAleer 1295 32 76 36:03.62 8:01/M
3 Shari Roberts 1777 30 109 37:47.89 8:24/M
4 Sarah A. Ferry 1778 33 112 37:57.96 8:26/M
5 Kate Kilcoyne 1272 30 128 38:57.57 8:39/M
6 Nikki Hetrick 1250 32 139 39:40.31 8:49/M
7 Amanda Mitchell 1666 33 153 40:31.17 9:00/M
8 Erica Burger 1174 33 154 40:31.37 9:00/M
9 Sara Davis 1194 31 166 41:00.65 9:07/M
10 Kimberley Pugh 1786 31 175 41:45.23 9:17/M
11 Ashley Dodson 1203 30 176 41:45.23 9:17/M
12 Ashley McClain 1296 31 187 42:17.95 9:24/M
13 Angela McGough 1653 31 191 42:33.21 9:27/M
14 Lisa Salaymal-Strohman 1711 33 203 43:13.43 9:36/M
15 Amanda Seelye 1714 34 220 44:09.73 9:49/M
16 Sandra Terza 1745 30 232 45:27.67 10:06/M
17 Erica Lang 1282 30 233 45:36.66 10:08/M
18 Jessica Oswald 1683 33 238 46:23.61 10:18/M
19 nicole young 1816 34 240 46:32.99 10:20/M
20 Chera Mason 1699 33 246 47:15.46 10:30/M
21 Joy Freidenbloom 1230 34 256 47:49.45 10:38/M
22 Kasey Hudson 1793 31 263 48:43.98 10:50/M
Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jennifer Bonin 1159 35 40 33:18.68 7:24/M
2 Tina Kunstbeck 1280 39 56 34:25.41 7:39/M
3 Trina Collins 1185 37 75 36:00.78 8:00/M
4 Kristie Williams 1758 36 77 36:10.14 8:02/M
5 Brandi Gentry 1803 36 104 37:28.43 8:20/M
6 Paula DeLattre 1196 36 118 38:19.35 8:31/M
7 Nancy Sirivanakarn 1725 38 125 38:43.95 8:36/M
8 Joy Burke 1176 36 130 39:03.40 8:41/M
9 Teresa Miller 1664 37 134 39:12.71 8:43/M
10 Tracy Fitzpatrick 1224 36 143 39:49.21 8:51/M
11 Coreena Detrich 1199 35 167 41:08.54 9:08/M
12 Heather Workinger Allison Park PA 1761 39 168 41:10.59 9:09/M
13 Jeanna Hann 1784 38 186 42:17.55 9:24/M
14 Kosie Shepherd-Poraela 1719 35 192 42:45.23 9:30/M
15 Sabrina McClain 1297 38 196 42:58.22 9:33/M
16 Amy Seeley 1712 38 202 43:05.84 9:34/M
17 Jennifer Brown 1171 39 226 44:51.63 9:58/M
18 Ellen Flick 1225 35 242 46:38.90 10:22/M
19 Cindy Wright 1763 37 257 47:52.49 10:38/M
20 Stephanie Gallagher 1231 39 259 48:16.00 10:44/M
21 Valerie Wyper 1764 38 261 48:18.30 10:44/M
22 Elaine Baney 1143 38 276 52:06.74 11:35/M
23 Amanda Imler 1262 37 291 59:08.52 13:08/M
24 Jessica Brighton 1822 37 292 59:08.52 13:08/M
Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Betsy Simmers 1724 43 62 34:52.88 7:45/M
2 Erin Dunkel 1212 40 79 36:17.85 8:04/M
3 Kim Helsel 1246 43 92 37:03.96 8:14/M
4 Charity Montag Patton PA 1667 41 96 37:12.55 8:16/M
5 Holly Stiffler 1735 44 113 37:58.67 8:26/M
6 Christy Marzzacco 1292 40 144 39:50.30 8:51/M
7 Christine Harr 1242 40 145 39:51.99 8:51/M
8 Melissa Wagner 1775 41 160 40:46.19 9:04/M
9 Jodi Pheasant 1688 43 180 41:47.44 9:17/M
10 Katherine Hainley Duncansville PA 1238 44 184 42:06.96 9:21/M
11 Holly Bouslough 1165 43 206 43:26.83 9:39/M
12 Kimberly Ronan 1704 43 214 43:56.48 9:46/M
13 Amanda Brooks 1829 41 222 44:16.67 9:50/M
14 Brenda Donoughe 1208 44 241 46:35.23 10:21/M
15 Tami Hinish 1252 41 243 46:39.96 10:22/M
16 Cady Kyle 1281 42 249 47:21.36 10:31/M
17 Beth Banks 1145 42 250 47:21.56 10:31/M
18 Amiee Dalby 1191 40 267 48:55.37 10:52/M
19 Melissa Elliott 1218 42 285 54:39.26 12:09/M
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Christine Borst 1161 48 59 34:39.44 7:42/M
2 Kim Beyer 1152 48 98 37:19.96 8:18/M
3 Hully Hoover 1254 45 103 37:26.46 8:19/M
4 renee gunnett 1809 45 127 38:50.68 8:38/M
5 Anita Bowers 1167 47 169 41:17.12 9:10/M
6 Patti Caswell 1181 47 185 42:09.59 9:22/M
7 Kelly Edmiston 1216 45 193 42:47.85 9:30/M
8 Mary Ann Tocimak 1747 46 205 43:16.85 9:37/M
9 sarah lopez 1817 48 211 43:41.66 9:42/M
10 Sue Sherburne 1787 47 234 45:41.10 10:09/M
11 Debra Yeskey 1767 48 235 45:56.73 10:12/M
12 Christine Ritchey 1700 46 239 46:24.84 10:19/M
13 Jennifer Melbinger 1657 45 247 47:17.24 10:30/M
14 Bobbi Castellucci 1180 47 254 47:43.95 10:36/M
15 Tina Yarnell 1766 45 287 56:16.49 12:30/M
16 Tracy Krider 1278 49 288 56:40.26 12:36/M
Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Starla Snyder 1728 51 116 38:12.86 8:29/M
2 Phyllis Baker 1142 51 162 40:50.21 9:04/M
3 Nadine Buchanan 1173 50 177 41:46.23 9:17/M
4 Amy Miller 1660 54 225 44:35.16 9:54/M
5 Lisa Farnan 1221 53 283 53:51.26 11:58/M
6 Colleen Sheehan 1717 53 284 53:51.67 11:58/M
7 Janis Miller 1663 53 286 55:01.25 12:14/M
8 Marge Tangeman 1744 50 289 56:40.95 12:36/M
Female 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Donna Himes 1251 58 237 46:07.73 10:15/M
2 Tina Hyduke 1260 58 244 46:58.18 10:26/M
3 Linda Wible 1755 57 260 48:17.99 10:44/M
4 Jean Hudson 1259 56 282 53:33.34 11:54/M
Female 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nancy Demangone 1198 62 228 44:55.98 9:59/M
2 Sandy Boob 1160 60 248 47:20.24 10:31/M
3 Elaine Smithmyer 1727 63 271 49:55.76 11:06/M
4 Jolene Kopriva 1277 61 274 50:13.75 11:10/M
5 Patti Emigh 1219 61 278 52:12.75 11:36/M
6 Cathy Ferrero 1791 63 280 52:35.50 11:41/M
Male OVERALL 4.5 MILERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kenneth Goodfellow 1236 25 1 25:14.16 5:36/M
2 Shane Ickes 1813 20 2 26:10.40 5:49/M
3 Jerrod Sunderland Altoona PA 1797 17 3 26:27.42 5:53/M
Male 9 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Donovon Foley 1227 14 5 27:39.93 6:09/M
2 Cade Wyper 1800 12 293 1:16:40.83 17:02/M
Male 15 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jim Farnan 1220 19 4 27:05.16 6:01/M
2 Cody Kelly Altoona PA 1268 16 13 29:30.87 6:33/M
3 Tyler Miller 1665 19 70 35:39.70 7:55/M
4 Avery McGinnis Altoona PA 1651 15 82 36:47.96 8:10/M
5 Haden Boutiller 1166 15 97 37:13.71 8:16/M
6 Joe Reffner 1832 17 108 37:46.46 8:24/M
7 matt stiffler 1808 15 114 37:58.68 8:26/M
8 Adam Bobak 1155 15 129 39:03.21 8:41/M
9 Noak Brunhuber 1796 15 197 42:59.91 9:33/M
10 Mike Yahner 1765 16 216 43:59.18 9:46/M
Male 20 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tyler Hunter 1779 23 17 29:57.33 6:39/M
2 Matt Crum 1190 20 38 33:10.13 7:22/M
3 Kaleb Springer 1730 20 89 37:00.46 8:13/M
4 Caleb Gildea 1232 20 101 37:25.17 8:19/M
5 Asher Kline 1274 22 152 40:30.46 9:00/M
6 Alex Shaffer 1715 24 212 43:45.73 9:43/M
7 Chad Madden 1769 21 221 44:12.48 9:49/M
Male 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Josh Piotti 1690 28 20 30:58.54 6:53/M
2 David Imler 1263 28 23 31:32.31 7:00/M
3 Benjamin Lusk 1291 28 29 31:55.19 7:06/M
4 Kevin Tucker 1828 29 49 34:06.70 7:35/M
5 josh gunnett 1810 25 52 34:07.70 7:35/M
6 Andy McGough 1652 26 63 34:57.45 7:46/M
7 Bill Rabold 1691 28 69 35:25.43 7:52/M
8 Evan Sakmar 1709 27 71 35:41.20 7:56/M
9 Dave Decoskey 1783 25 83 36:48.96 8:11/M
10 Kris Tilley 1746 29 86 36:55.66 8:12/M
11 Brett Dodson 1204 29 99 37:21.21 8:18/M
12 Brent Storm Altoona PA 1740 29 100 37:25.17 8:19/M
13 Josh Stillman 1736 25 135 39:16.89 8:44/M
14 Patrick Stoner 1739 27 151 40:29.47 9:00/M
15 James Wilkerson 1756 28 156 40:32.97 9:00/M
16 Travis Oswald 1684 28 163 40:54.11 9:05/M
17 Matt Gueguen 1834 27 179 41:46.63 9:17/M
18 Nick Diehl 1201 25 231 45:18.48 10:04/M
19 Kevin Andrew Bell 1149 27 268 49:04.33 10:54/M
Male 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Travis Kagarise 1266 34 6 28:10.41 6:16/M
2 Christian Lemon 1285 30 8 28:26.25 6:19/M
3 Jason Lloyd 1286 30 24 31:38.41 7:02/M
4 John Andrews 1807 31 26 31:49.39 7:04/M
5 Ricky Kruise 1279 31 46 33:45.58 7:30/M
6 Jeffrey Reffner 1833 31 55 34:24.95 7:39/M
7 Jonathan Wasovich 1754 34 64 35:01.80 7:47/M
8 Brian Kinser 1273 30 68 35:13.20 7:50/M
9 Todd Runk Altoona PA 1707 34 78 36:17.65 8:04/M
10 Scott Shirley 1722 34 93 37:04.96 8:14/M
11 Jeffrey Runk 1706 31 105 37:29.64 8:20/M
12 Phil Raker 1692 30 120 38:30.15 8:33/M
13 David Sluga 1284 31 122 38:37.32 8:35/M
14 Anthony McGraw 1654 31 131 39:10.18 8:42/M
15 Chris Coho 1184 34 140 39:41.34 8:49/M
16 Aaron Roberts 1702 33 161 40:49.66 9:04/M
17 Adam Ickes 1261 32 170 41:18.47 9:11/M
18 Neil Benton 1150 32 181 41:48.87 9:17/M
19 Kristie Ardire 1831 31 217 44:01.98 9:47/M
20 Corey Hudson 1258 33 281 53:33.27 11:54/M
Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jim Kilmartin 1825 38 16 29:43.43 6:36/M
2 Tom Brantner 1170 39 21 31:05.49 6:54/M
3 Jimmy Heinbaugh 1244 37 27 31:50.69 7:04/M
4 Chris Mason 1789 35 37 33:07.68 7:22/M
5 Eric Black 1153 36 45 33:40.45 7:29/M
6 Donnie Rhodes 1697 38 48 34:04.85 7:34/M
7 Andre Sweeley 1835 36 51 34:07.20 7:35/M
8 Allen Inmon 1265 38 60 34:45.33 7:43/M
9 Justin Aman 1823 38 74 35:58.70 8:00/M
10 Brian Vanish 1751 38 132 39:10.58 8:42/M
11 Corey Murphy 1672 39 164 40:55.14 9:06/M
12 Jason Hendricks 1247 35 182 41:57.80 9:19/M
13 Jeff Coppini 1187 35 195 42:56.40 9:32/M
14 Aaron Parr 1686 38 258 48:02.74 10:40/M
Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 david endress 1815 40 19 30:57.94 6:53/M
2 Don Bitting 1805 40 28 31:52.44 7:05/M
3 Tyler Pepper Altoona PA 1687 44 32 32:28.88 7:13/M
4 Roberto Gonzalez 1794 42 53 34:08.95 7:35/M
5 Don Longstreth Altoona PA 1290 43 72 35:42.68 7:56/M
6 Ben Harader 1804 40 102 37:25.37 8:19/M
7 Peter Ritchey 1701 44 106 37:31.21 8:20/M
8 Michael Gentry 1802 41 137 39:28.92 8:46/M
9 Anthony Mikesic 1658 43 165 40:58.61 9:06/M
10 Brian Lee 1283 42 200 43:03.98 9:34/M
11 David Seeley 1713 43 201 43:05.73 9:34/M
12 Steve Wagner 1781 41 210 43:38.19 9:42/M
13 Shawn Benton 1782 41 218 44:02.83 9:47/M
14 Jeremy Schimansky 1798 40 223 44:17.24 9:50/M
15 Shawn Simmers 1197 43 255 47:48.99 10:37/M
16 Patrick Baney 1144 41 277 52:07.14 11:35/M
Male 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tim Stessney 1733 46 12 29:16.85 6:30/M
2 Randall Bowmaster 1168 45 25 31:47.76 7:04/M
3 Jon Keagy 1656 48 30 32:21.33 7:11/M
4 Tony Marzzacco 1293 45 43 33:25.84 7:26/M
5 Brian Eberhart 1213 47 54 34:19.45 7:38/M
6 David Borst 1162 48 67 35:10.36 7:49/M
7 Carl Musselman 1673 47 84 36:50.96 8:11/M
8 Scott Oakes 1677 48 95 37:11.45 8:16/M
9 Todd Tagliaboski 1790 48 147 39:57.80 8:53/M
10 Derin Moore 1669 48 149 40:26.70 8:59/M
11 Allen Hainsey 1239 46 178 41:46.43 9:17/M
12 Thad Dalby 1192 48 266 48:55.17 10:52/M
Male 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Edward Morrissey 1670 50 7 28:20.38 6:18/M
2 David Thompson 1818 50 9 28:56.75 6:26/M
3 Karl Cover 1826 54 10 29:04.64 6:28/M
4 jeff clinich 1814 52 14 29:33.43 6:34/M
5 Geordie Edmiston 1215 51 15 29:37.94 6:35/M
6 Scott Etter 1830 51 18 30:00.20 6:40/M
7 John Donoughe 1209 50 44 33:31.36 7:27/M
8 Daniel Dillen 1202 54 47 33:53.45 7:32/M
9 Joe Franco 1228 52 61 34:52.45 7:45/M
10 Steven Ketcham 1270 52 65 35:03.24 7:47/M
11 Tim Sheehan 1718 54 80 36:29.24 8:06/M
12 David Hess 1249 52 94 37:07.65 8:15/M
13 Dave Miller 1662 54 110 37:52.77 8:25/M
14 Steve Morrissey 1671 50 138 39:35.21 8:48/M
15 Jon Keller 1771 50 157 40:42.72 9:03/M
16 Terry Longstreth 1770 52 158 40:42.72 9:03/M
17 Scott Burns 1179 53 159 40:44.17 9:03/M
18 Preston Raymond 1821 54 171 41:24.31 9:12/M
19 Carl Swope 1743 50 172 41:39.94 9:15/M
20 Gary Shetter 1721 52 198 43:02.47 9:34/M
Male 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jim Adams 1140 58 42 33:24.95 7:25/M
2 Jim Logue 1289 55 50 34:06.93 7:35/M
3 glenn kagarise 1812 58 58 34:36.59 7:41/M
4 Rick Eichelberger 1217 59 66 35:04.88 7:48/M
5 Michael Miller 1780 59 87 36:56.88 8:12/M
6 Joe Vargo 1752 56 107 37:35.46 8:21/M
7 Tim Gildea 1234 55 124 38:39.88 8:35/M
8 John Becker 1147 56 133 39:11.39 8:42/M
9 Mark Rakoczy 1693 58 183 42:03.70 9:21/M
10 Dave Madden 1294 59 188 42:25.47 9:26/M
11 Michael Kline 1275 55 189 42:28.93 9:26/M
12 Kevin Yeskey 1768 58 207 43:32.71 9:40/M
13 Phil Sukenik 1742 57 252 47:31.98 10:34/M
14 Jonathan Dando 1193 56 270 49:55.42 11:06/M
15 Jeff Ingram 1264 56 272 50:05.24 11:08/M
Male 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dave Diedrich 1200 60 39 33:11.95 7:22/M
2 Tim Farrell 1824 60 90 37:01.14 8:14/M
3 donato caracciolo 1811 62 126 38:49.21 8:38/M
4 Richard Parker 1685 61 148 40:23.65 8:58/M
5 Bill Kibler 1235 61 245 47:02.73 10:27/M
6 Gary Drenning 1211 60 273 50:05.37 11:08/M
Male 65 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Stump 1741 73 91 37:02.96 8:14/M
2 Bill Harshman 1243 68 174 41:44.22 9:16/M
3 John Flick 1226 67 229 45:10.61 10:02/M
4 James Woomer 1760 70 265 48:53.95 10:52/M
5 David Ollman 1680 73 269 49:36.99 11:01/M