FOXBURG TURKEY TROT 5K
5K
Age Group Results
November 22, 2014
Results By Miles of Smiles Timing Services
Female 1 to 18
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rebecca Pennington Petrolia PA 2090 14 9 26:23.44 8:31/M
2 Kaitlyn Fleeger 1795 14 21 29:11.20 9:25/M
3 Lauren Mcnany Emlenton PA 495 16 48 33:22.21 10:46/M
4 Allison Harriger Sligo PA 415 17 65 35:39.47 11:30/M
5 Racheal Viertel 2330 18 74 36:54.13 11:54/M
6 Abigail Barris 378 13 79 37:06.55 11:58/M
7 Madison Weaver 2402 12 85 38:06.47 12:17/M
8 Alyssa Dinger 404 11 88 38:59.91 12:35/M
9 Rachel Thompson Strattanville PA 2327 18 92 39:34.11 12:46/M
10 Samantha Grazioli 1934 15 99 40:18.98 13:00/M
11 Paige Klingler 1964 11 102 40:24.73 13:02/M
12 Brianna Barnett 376 9 126 45:35.25 14:42/M
13 Alivia McFadden 1988 14 135 47:08.74 15:12/M
14 Ruby Callen 391 17 141 50:51.73 16:24/M
15 Brianna Warner Shippenville PA 434 12 144 51:05.13 16:29/M
16 Maeve Jordan Brookville PA 428 9 145 51:13.46 16:31/M
17 Olivia Rumbaugh 2283 11 154 55:01.21 17:45/M
18 Kyra O'Donnell 2000 11 155 55:02.63 17:45/M
19 Allie Cerminara 395 14 172 1:00:52.96 19:38/M
20 Kaylee Wolbert Knox PA 419 10 177 1:01:05.40 19:42/M
21 Brooke Manuel 1981 11 180 1:01:18.73 19:46/M
22 Marissa Smith 2290 8 187 1:05:12.50 21:02/M
23 Jael Giesler 1928 11 192 1:06:44.94 21:32/M
24 Mackenzie Karnes 1962 9 196 1:13:51.52 23:49/M
25 Grace Barlett Parker PA 436 9 198 1:14:36.93 24:04/M
Female 19 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sarah Wedekind 2417 27 36 31:26.56 10:08/M
2 Kassi Gooden 1931 29 55 34:19.21 11:04/M
3 Jenny Linkchorst 1973 22 57 34:38.96 11:10/M
4 Erin Marron Evans City PA 430 29 60 34:59.21 11:17/M
5 Darcy Best 382 29 62 35:09.65 11:20/M
6 Ashley Edwards 408 28 66 35:44.97 11:32/M
7 Danielle Bryan 387 27 84 38:03.93 12:16/M
8 Casey Hall Shelocta PA 432 22 97 40:01.94 12:55/M
9 RACHEL GRUVER Rimersburg PA 427 23 98 40:18.53 13:00/M
10 Chrissy Wolbert, Chrissy 2485 25 100 40:21.90 13:01/M
11 Bobbie Myers 1997 27 125 44:55.24 14:29/M
12 Amanda Walker 2385 28 130 45:54.74 14:48/M
13 Rachael Callen Pittsburgh PA 390 22 140 50:51.51 16:24/M
14 Carol Runyan 2284 26 153 54:58.96 17:44/M
15 Laura Hensley 1945 27 162 57:31.33 18:33/M
16 Virginia Vorndran 2331 25 175 1:00:54.19 19:39/M
17 Mary Campbell 392 29 206 1:21:03.22 26:09/M
Female 30 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amanda Fleming 1811 30 17 28:20.11 9:08/M
2 Jackie Shakley PETROLIA PA 2286 38 19 28:31.92 9:12/M
3 Marcie Hoover Shippenville PA 424 40 28 30:33.95 9:51/M
4 Elisabeth Reeves 2272 32 30 31:02.71 10:01/M
5 Wendi Lincoln Butler PA 426 43 32 31:05.95 10:02/M
6 Jamie Weaver 2400 38 39 32:01.71 10:20/M
7 Lissa Demmer 403 35 40 32:48.96 10:35/M
8 Stephanie Swope 2325 39 42 32:52.96 10:36/M
9 Kelly Fox 1925 35 45 33:04.80 10:40/M
10 Amanda Wilhelm 2483 37 50 33:47.96 10:54/M
11 Jamie Isenberg 1955 39 51 33:54.66 10:56/M
12 Heidi Yeager 2488 37 52 34:01.78 10:58/M
13 Amanda Lucco 1976 36 53 34:01.97 10:58/M
14 Malinda Koncar West Middlesex PA 1966 32 54 34:14.96 11:03/M
15 Leah Rapp Parker PA 431 37 59 34:58.86 11:17/M
16 Anita Shick Rimersburg PA 499 39 63 35:18.37 11:23/M
17 Tracy Hartle Parker PA 1943 33 64 35:22.71 11:25/M
18 Monica Makeyenko 1978 44 70 36:26.47 11:45/M
19 Trish Lockhart 1975 41 73 36:48.68 11:52/M
20 Holly Mattocks 1984 44 76 37:00.72 11:56/M
21 Chrissy Shirey Parker PA 2287 37 77 37:02.81 11:57/M
22 Ann Richar 2274 41 81 37:22.47 12:03/M
23 Peggy Plowman 2269 31 86 38:35.42 12:27/M
24 Virginia Smith Greenville PA 2291 38 89 39:23.48 12:42/M
25 Jenny Day 401 44 91 39:31.45 12:45/M
26 Aubery Hulings 1953 34 94 39:49.16 12:51/M
27 Bridget Moronski 1995 41 95 39:50.23 12:51/M
28 Susyn Klingler 1965 40 103 40:24.93 13:02/M
29 Megan Meeder 1992 36 109 41:29.23 13:23/M
30 Kristen Smith Sligo PA 2289 32 111 42:24.23 13:41/M
31 April Dinger 405 30 113 42:40.38 13:46/M
32 Jean McCleary 1986 44 117 43:28.74 14:01/M
33 Julie Mayberry 1985 43 119 43:33.48 14:03/M
34 Jennifer Jones New Castle PA 414 43 120 43:34.72 14:03/M
35 Ashley James 1958 31 124 44:47.94 14:27/M
36 Charity Hansford 1939 32 132 46:01.16 14:51/M
37 Heather Cosper 398 39 143 50:58.51 16:26/M
38 Michele Whitman Mayport PA 497 42 146 51:47.26 16:42/M
39 Greta Grimm 1935 36 147 51:57.77 16:45/M
40 Shannon Blain 385 38 151 54:30.77 17:35/M
41 Carol Bell 381 39 157 55:27.24 17:53/M
42 Jen Bulfone Grove City PA 388 31 158 56:08.27 18:06/M
43 Heather Clark Carrolltown PA 396 37 159 56:37.24 18:16/M
44 Renee Kennedy 1963 44 160 56:37.45 18:16/M
45 Valerie Snyder 2292 33 163 57:47.28 18:38/M
46 Sara Stewart 2298 32 165 57:47.31 18:38/M
47 Kelly Opatt 2076 37 168 58:08.36 18:45/M
48 Mara Flick 1879 34 174 1:00:54.19 19:39/M
49 Bobbi Haluka 1938 40 176 1:00:57.41 19:40/M
50 Jen Wolbert 2486 37 178 1:01:08.38 19:43/M
51 Amy Manuel 1980 38 181 1:01:25.41 19:49/M
52 Maureen Rodgers Sarver PA 429 32 182 1:02:11.50 20:04/M
53 Kate Gruver 1936 43 183 1:02:12.70 20:04/M
54 Jessica O'Donnell 1999 38 189 1:05:23.39 21:05/M
55 Heather Rumbaugh 2282 41 190 1:05:40.29 21:11/M
56 Jill Giesler 1929 44 194 1:09:30.16 22:25/M
57 Jennifer Stover 2294 34 197 1:13:52.32 23:50/M
58 Erin Barlett Parker PA 435 34 199 1:14:40.32 24:05/M
59 Rita Stadler 2296 41 204 1:19:26.48 25:37/M
Female 45 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Karen Carmichael Rimersburg PA 393 45 31 31:04.70 10:01/M
2 Bridget Grimm Huntington WV 421 46 37 31:43.46 10:14/M
3 Debra Kuminkoski Butler PA 1968 53 71 36:32.19 11:47/M
4 Kristin Stiglitz 2299 48 78 37:05.47 11:58/M
5 Robyn Kapraly 1961 45 80 37:17.93 12:02/M
6 Angela Viertel 2329 47 82 37:33.20 12:07/M
7 Ann McNany 1991 50 90 39:30.23 12:45/M
8 Marcey Root 2280 48 93 39:41.85 12:48/M
9 Amy Lehman 1969 45 104 40:25.34 13:02/M
10 Susan Marron 1983 55 108 41:24.39 13:21/M
11 Terry Logan Brookville PA 417 55 112 42:34.69 13:44/M
12 Jill Thompson Strattanville PA 2326 47 122 43:54.49 14:10/M
13 Hallie Montgomery 1994 54 123 44:22.75 14:19/M
14 Jane Barnett 377 46 127 45:35.33 14:42/M
15 Sue DeBack 402 56 129 45:54.68 14:48/M
16 Tracey Fisher 1788 51 131 45:58.73 14:50/M
17 Alayne Jacobs 1957 46 136 47:24.31 15:17/M
18 Valerie Wakefield Franklin PA 2332 50 138 48:38.25 15:41/M
19 Brenda Murray Penelton PA 1996 52 142 50:56.98 16:26/M
20 Mitzi Evankovich 410 48 148 52:39.16 16:59/M
21 Dawn Cochran 397 45 149 52:48.93 17:02/M
22 Julie Lencer 1972 50 150 53:37.33 17:18/M
23 Mindy Higgins 1948 55 152 54:46.76 17:40/M
24 Jolene Ion 1954 47 156 55:26.25 17:53/M
25 Cynthia Rapp 2271 52 161 57:29.71 18:33/M
26 Patty McCready 1987 51 166 58:08.16 18:45/M
27 Denise Caro 394 57 167 58:08.33 18:45/M
28 Julia White 2480 58 169 59:18.95 19:08/M
29 Sonja Heeter 1944 59 184 1:02:14.93 20:05/M
30 Darlene Twentier 2328 59 195 1:13:50.71 23:49/M
31 Donna Pryor 2270 55 200 1:14:41.60 24:05/M
Female 60 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kathleen Klinger Emlenton PA 420 72 58 34:45.97 11:13/M
2 Barbara Rhoades 2273 64 185 1:02:27.96 20:09/M
3 Maxine Milford Parker PA 494 71 193 1:07:59.19 21:56/M
4 Elaine Fisher 1786 67 201 1:14:44.44 24:06/M
5 Linda Mahood 1977 60 202 1:14:44.46 24:06/M
6 Beverly Pipher 2268 64 203 1:14:44.58 24:06/M
Male 1 to 18
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Anderson Emlenton PA 496 17 2 22:42.43 7:19/M
2 Jeremy Fischer Fischer Competition 1690 16 4 23:45.48 7:40/M
3 Matthew Wookcock 2487 11 8 26:21.58 8:30/M
4 Hunter O'Neil 2058 14 12 27:06.95 8:45/M
5 Brandon Forrest 1923 14 13 27:19.44 8:49/M
6 Logan Johnson Venus PA 425 13 14 27:19.70 8:49/M
7 Nick Cramner 399 17 20 28:43.70 9:16/M
8 Luke Robinson 2276 14 22 29:43.35 9:35/M
9 Noah Bash 379 12 23 29:52.82 9:38/M
10 AJ Howard 1951 13 35 31:24.71 10:08/M
11 Tristan Blain 384 17 38 31:59.27 10:19/M
12 Sylas Fox 1926 10 44 32:59.46 10:38/M
13 Joey Fox 1924 12 46 33:04.80 10:40/M
14 Orie Hepler 1946 8 47 33:17.21 10:44/M
15 Austin Rumbaugh 2281 15 72 36:33.19 11:47/M
16 Josiah Hansford 1941 11 87 38:53.17 12:33/M
17 Philip Lehman 1971 10 96 39:55.65 12:53/M
18 Anthony Grazioli 1933 13 106 41:05.64 13:15/M
19 Maxwell Welland Fenelton PA 411 6 114 42:40.98 13:46/M
20 Jonathan Hansford 1940 9 133 46:01.36 14:51/M
21 Adam Manuel 1979 7 179 1:01:15.88 19:45/M
Male 19 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Noah Neigh 1998 20 1 22:07.43 7:08/M
2 Adam Swingle 2300 25 5 23:56.69 7:43/M
3 Robert Flick 1880 29 173 1:00:54.19 19:39/M
Male 30 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Fred Weaver Parker PA 2399 37 6 24:24.33 7:52/M
2 Shawn Beranty Worthington PA 418 42 10 26:46.44 8:38/M
3 Jason Franklin 1927 41 11 26:58.58 8:42/M
4 Kevin James 1959 36 16 28:19.20 9:08/M
5 Dirk Shakley PETROLIA PA 2285 40 25 30:18.45 9:46/M
6 Joshua Wallin 2396 33 26 30:24.34 9:48/M
7 Shawn Hildebrand Chicora PA 1949 40 27 30:28.62 9:50/M
8 Jeff Lockhart 1974 42 33 31:09.62 10:03/M
9 Conrad Warner shippenville PA 433 31 43 32:57.88 10:38/M
10 Aaron Rogers 2278 30 67 36:03.69 11:38/M
11 Douglas Blain 383 41 75 36:58.40 11:55/M
12 Keith McFadden 1990 44 118 43:31.24 14:02/M
13 Jason Hansford 1942 35 134 46:02.17 14:51/M
14 Michael Stewart 2297 30 164 57:47.28 18:38/M
15 Michael Manuel 1982 40 186 1:02:28.42 20:09/M
16 Ed Stadler Franklin PA 498 44 205 1:19:27.48 25:38/M
Male 45 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Leslie Perry 2144 56 3 22:47.93 7:21/M
2 Don Williams 2484 55 7 25:53.69 8:21/M
3 ERIC WEILAND POWERED BY HONEY ST 412 49 15 28:16.62 9:07/M
4 William Hrinya 1952 55 24 30:00.95 9:41/M
5 Mike Higgins 1947 57 29 30:49.87 9:56/M
6 Vant Henderson Emlenton PA 416 57 34 31:15.11 10:05/M
7 Jody Giesler 1930 49 49 33:23.34 10:46/M
8 Bob Augustine Chicora PA 423 51 56 34:38.86 11:10/M
9 Timothy Guzzo 1937 51 101 40:23.31 13:02/M
10 Chris Lehman 1970 45 105 40:31.98 13:04/M
11 Joe Jones 1960 46 107 41:16.23 13:19/M
12 John Evankovich 409 52 110 41:56.96 13:32/M
13 Brian Weiland 2464 47 115 42:41.23 13:46/M
14 Dennis Jones New Castle PA 413 45 121 43:35.92 14:04/M
15 Jeff McFadden 1989 49 137 47:34.69 15:21/M
16 Chuck Gisselbrecht Foxburg PA 493 47 139 50:36.41 16:19/M
17 Vincent White 2482 51 170 59:19.99 19:08/M
18 Tom Weeter 2461 55 171 1:00:51.29 19:38/M
19 Todd Shotts 2288 52 191 1:06:21.30 21:24/M
Male 60 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bill Grove Clarion PA 422 65 18 28:24.17 9:10/M
2 Richard Drelick 406 62 41 32:49.38 10:35/M
3 Joseph Bodziock 386 61 61 35:03.94 11:18/M
4 John Miller 1993 61 68 36:05.12 11:38/M
5 Mel Risinger Jr. 2275 63 69 36:11.82 11:40/M
6 Dezso Csizmadia Butler PA 400 76 83 37:39.69 12:09/M
7 Dennis Chadman 389 62 116 42:43.21 13:47/M
8 Bill Rogers 2279 62 128 45:54.47 14:48/M
9 Brad Horner 1950 60 188 1:05:13.55 21:02/M