OPERATION TROOP APPRECIATION 5K
5K
Age Group Results
November 10, 2013
Results By Miles of Smiles Timing Services
Female OVERALL Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 MAKARA SMOCER 1373 11 21 21:33.90 6:57/M
Female MASTERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Virginia Hertweck 1230 40 36 22:57.30 7:24/M
Female 1 to 10
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lauren Graper 1214 8 34 22:53.30 7:23/M
2 Riley Mcintyre 1271 8 55 24:44.00 7:59/M
3 Julia Kocsis 1242 10 57 24:47.90 8:00/M
4 Audrey Fischer 1195 8 74 25:34.00 8:15/M
5 MARIN SMOCER 1374 10 81 26:07.60 8:25/M
6 Samantha Bainbridge 1147 8 103 27:41.20 8:56/M
7 Laura Yl Richthammer 1309 8 109 28:04.40 9:03/M
8 Samantha Hennen 1221 9 142 30:10.20 9:44/M
9 Amiya Johnson 1236 8 161 33:29.40 10:48/M
10 Maya Daugherty 1173 6 217 43:41.90 14:05/M
Female 11 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Marissa Canzian 1159 13 22 21:43.30 7:00/M
2 Emma Schmitt 1321 11 43 23:49.30 7:41/M
3 Maria Dysert 1184 11 47 24:10.40 7:48/M
4 Kirston Long 1256 12 49 24:16.30 7:50/M
5 ALYSSA SALEM 1378 11 66 25:18.70 8:10/M
6 Megan Gallagher 1204 11 68 25:24.40 8:12/M
7 Maude Antol 1141 12 69 25:25.10 8:12/M
8 Maya Nelson 1286 11 86 26:31.60 8:33/M
9 Sanjay Johnson 1238 11 102 27:36.60 8:54/M
10 Hope Hoehler 1231 11 104 27:44.20 8:57/M
11 Sarah As Richthammer 1311 13 124 28:54.30 9:19/M
12 Desiree Herman 1226 11 125 29:02.70 9:22/M
13 Casey Lux 1260 13 126 29:03.90 9:22/M
14 Brinna Babich 1145 13 140 30:02.20 9:41/M
15 Kathleen Dunn 1182 14 167 33:57.60 10:57/M
16 EMILY MULLEN 1375 11 173 34:38.30 11:10/M
17 Katherine Macioce 1262 11 195 38:04.20 12:17/M
Female 15 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michele Wolf 1359 16 37 22:58.90 7:25/M
2 Olivia Babich 1146 16 38 23:06.10 7:27/M
3 MADELINE WOLF 1366 15 60 25:04.30 8:05/M
4 Christie Daugherty 1170 17 172 34:36.00 11:10/M
Female 20 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amanda Vita 1352 24 46 23:59.80 7:44/M
2 Laura Glover 1207 24 90 26:50.10 8:39/M
3 Julia Cook 1167 22 94 26:59.50 8:42/M
4 PAIGE ROGERS 1382 20 116 28:28.90 9:11/M
5 Amanda Butler 1156 24 118 28:33.10 9:13/M
6 Cynthia Lose 1258 23 185 36:35.20 11:48/M
7 SARAH MATEJA 1401 20 206 41:01.30 13:14/M
8 Allison Gordon 1209 23 207 41:13.60 13:18/M
9 Crystall Waits 1355 24 210 41:55.20 13:31/M
10 Anna Sella 1323 24 220 44:50.10 14:28/M
Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Karly Hresko 1235 26 89 26:49.20 8:39/M
2 Jessica Shumar 1324 28 93 26:54.50 8:41/M
3 MEREDITH ODATO 1402 25 99 27:29.50 8:52/M
4 Bailey Kapfer 1240 27 100 27:30.00 8:52/M
5 Jenny Brown 1154 26 152 32:05.00 10:21/M
6 Jerica Zubik 1363 25 191 37:43.80 12:10/M
7 Megan Rice 1305 29 211 42:14.20 13:37/M
8 Tristan Wark 1356 27 221 44:50.20 14:28/M
9 Lisa Wiegand 1357 28 222 44:50.30 14:28/M
Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Merijo Surdoval-Fetkovich 1337 33 79 26:06.60 8:25/M
2 Amy Sahr 1315 34 83 26:21.10 8:30/M
3 Kate Vasko 1347 31 154 32:44.90 10:34/M
4 Erin Graham 1211 30 157 33:15.20 10:44/M
5 Amy Popies 1300 33 158 33:26.00 10:47/M
6 Jenny Stahl 1333 32 162 33:31.30 10:49/M
7 ASHLEE LYNN 1395 30 163 33:34.00 10:50/M
8 Jennifer Eshenbaugh 1185 34 166 33:46.00 10:54/M
9 Beth Moore 1284 30 189 37:31.70 12:06/M
10 Cara Karstetter 1241 34 192 37:46.70 12:11/M
11 Christina Herrle 1229 31 194 37:51.00 12:13/M
12 Monica Mciltrot 1270 32 196 38:39.00 12:28/M
13 Mary Kovacovik 1246 33 200 39:31.90 12:45/M
14 Michelle Moore Pt Marion PA 1392 30 212 42:14.40 13:37/M
15 Noelle Heasley 1220 34 219 44:20.10 14:18/M
Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Stacey-Sahr Herman 1228 35 25 22:21.10 7:13/M
2 Alyssa Chance 1163 37 54 24:39.80 7:57/M
3 Bethany Stout 1334 37 75 25:42.40 8:17/M
4 Dana Vento 1350 35 135 29:28.90 9:30/M
5 Devenee Schumaker 1322 39 150 31:24.80 10:08/M
6 Holly Smith 1330 35 153 32:31.60 10:29/M
7 Shauntai Hall Natrona Heights PA 1216 35 175 34:51.00 11:15/M
8 Danielle Auretto 1144 35 176 35:03.80 11:18/M
9 Francie Gray 1215 39 179 35:20.30 11:24/M
10 Heather Daugherty 1172 37 223 50:19.60 16:14/M
11 Dani Richthammer 1306 39 227 52:03.60 16:47/M
Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 LORI MALAZICH 1400 40 53 24:35.10 7:56/M
2 Laurie Laurenti Pittsburgh PA 1371 42 63 25:07.50 8:06/M
3 JENNY TAYLOR 1369 42 88 26:44.70 8:37/M
4 Marne Deithorn 1175 42 95 27:12.00 8:46/M
5 Tracey Orr 1291 43 108 28:00.80 9:02/M
6 Jana Johnson 1237 43 113 28:17.20 9:07/M
7 Laura Abbate 1134 40 165 33:38.10 10:51/M
8 Tracey Rafail 1302 40 169 34:14.30 11:03/M
9 Linda Ruane 1314 44 177 35:11.00 11:21/M
10 Dianne Sarver 1317 44 180 35:20.50 11:24/M
11 Erin Paszkowski 1295 40 183 35:59.80 11:36/M
12 Jolie Williamson 1358 44 204 40:08.50 12:57/M
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Patricia Rashad 1303 46 59 24:52.40 8:01/M
2 Kathy Lachanauer 1248 46 76 25:46.40 8:19/M
3 Bonnie Fischer 1196 45 91 26:51.00 8:40/M
4 Rette Galbraith 1201 46 123 28:42.00 9:15/M
5 Lisa Lovasik 1259 49 148 31:01.20 10:00/M
6 Cheryl Graper 1213 45 151 31:38.10 10:12/M
7 Donna Vrtar 1353 49 209 41:43.40 13:27/M
Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Maggie Lally 1249 54 72 25:30.00 8:14/M
2 JANET LEAHY 1367 50 120 28:36.40 9:14/M
3 Janet Lochner 1254 50 138 29:51.70 9:38/M
4 Colleen Burns 1155 53 146 30:39.90 9:53/M
5 Lori Palermo 1293 50 156 33:09.10 10:42/M
6 Sharon Fischer 1197 54 160 33:27.80 10:47/M
7 Lisa Schmidt 1319 54 184 36:21.10 11:44/M
8 Kate Dunn 1181 52 218 44:08.20 14:14/M
Female 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sharon Trimber 1343 55 51 24:26.40 7:53/M
2 Sally Hoover 1234 56 134 29:28.50 9:30/M
3 Debra Fullen 1199 57 136 29:46.80 9:36/M
4 SUE ENGLISH 1391 55 144 30:13.70 9:45/M
5 Sandra Ung 1344 55 147 30:56.10 9:59/M
6 Chris Vasko 1346 59 228 55:55.20 18:02/M
Female 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Felicia Surdoval 1336 61 182 35:24.40 11:25/M
Male OVERALL Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andrew Koryak 1245 15 1 17:38.10 5:41/M
Male MASTERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Todd Herchenroether 1223 40 3 18:45.00 6:03/M
Male 0 and under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 ANDY HEIM 1364 4 19:16.20 6:13/M
Male 1 to 10
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tyler Paszkowski 1297 8 42 23:45.50 7:40/M
2 Aidan Herman 1224 10 56 24:46.00 7:59/M
3 Parker Long 1257 7 77 25:57.80 8:22/M
4 Dylan Lelis 1251 9 97 27:17.00 8:48/M
5 Cross Vento 1349 8 130 29:21.90 9:28/M
6 COLE LUX 1398 10 149 31:15.90 10:05/M
7 Gracyn Daugherty 1171 4 224 50:19.70 16:14/M
8 Patrick Ym Richthammer 1310 5 226 52:03.20 16:47/M
Male 11 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Zack Skrabski 1328 14 10 20:22.10 6:34/M
2 Eli Olson 1289 13 12 20:30.80 6:37/M
3 Mark Faller 1187 11 13 20:49.60 6:43/M
4 Jack Robinson 1313 13 15 21:00.10 6:46/M
5 John Jr. Ferrence 1192 11 16 21:02.10 6:47/M
6 Phillip Canzian 1161 14 19 21:19.40 6:53/M
7 Christian Resch Zelienople PA 1304 13 26 22:28.30 7:15/M
8 Jackson Vento 1351 12 27 22:28.90 7:15/M
9 JOE EBBERT 1386 11 30 22:42.70 7:19/M
10 Kyle Hoehler 1232 11 35 22:55.30 7:24/M
11 Andrew Cunningham 1168 11 40 23:23.60 7:33/M
12 BOBBY SALEIN 1380 11 122 28:40.00 9:15/M
13 JOEY SALEM 1383 11 128 29:13.60 9:25/M
14 Noah Paszkowski 1296 11 133 29:26.80 9:30/M
Male 15 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Christopher Good 1208 16 2 18:44.40 6:03/M
2 Matthew Montanari 1282 15 5 19:35.00 6:19/M
3 Ryan Meinert 1279 15 11 20:29.10 6:36/M
4 Dominick Battaglia 1149 15 17 21:12.00 6:50/M
5 Alexander Herman 1225 15 20 21:31.50 6:56/M
6 Jacob Maclean 1263 15 23 22:07.00 7:08/M
7 Joseph Am Richthammer 1308 15 33 22:51.50 7:22/M
Male 20 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andrew Estock 1186 23 45 23:59.50 7:44/M
2 Andrew Glover 1206 23 188 36:50.20 11:53/M
Male 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Corey Alukonis 1135 25 50 24:23.30 7:52/M
2 Blaine Hamilton 1217 25 107 27:55.80 9:00/M
3 Kevin Butler 1157 25 121 28:40.00 9:15/M
4 Matthew Doherty 1178 27 141 30:07.20 9:43/M
5 Pete Kane 1239 27 155 32:53.10 10:36/M
6 JAKE BARTO 1370 25 187 36:49.80 11:53/M
7 PETE KARR 1399 25 190 37:42.80 12:10/M
8 Seth Olen 1287 25 198 38:51.20 12:32/M
9 Brent Garner 1205 25 199 38:54.60 12:33/M
10 Jeff Antimary 1138 29 201 39:33.40 12:45/M
Male 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dan Carlino 1162 31 6 19:47.20 6:23/M
2 Bob Dummer 1180 30 14 20:56.50 6:45/M
3 Travis Hasty 1218 33 39 23:19.90 7:31/M
4 Mark Fetkovich 1193 34 52 24:30.00 7:54/M
5 Michael Zimmerman 1362 31 87 26:39.80 8:36/M
6 Blair Christensen 1165 34 96 27:14.00 8:47/M
7 Andrew Graham 1210 30 101 27:31.10 8:53/M
8 Michael Aubele 1143 30 117 28:32.60 9:12/M
9 Wes Shumar 1325 31 129 29:18.10 9:27/M
10 JACOB HAMHAR 1389 30 214 43:03.00 13:53/M
Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Martin Herman 1227 35 8 20:17.40 6:33/M
2 Sean Armstrong 1142 36 18 21:13.40 6:51/M
3 John Chance 1164 36 58 24:49.20 8:00/M
4 Christopher Lawson 1250 37 61 25:05.30 8:05/M
5 Jim Al Richthammer 1307 39 84 26:26.00 8:32/M
6 Nathan Lelis 1252 38 115 28:24.90 9:10/M
7 Shawn Hennen 1222 38 143 30:11.60 9:44/M
8 Mark Zebracki 1361 38 174 34:50.80 11:14/M
Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Meinert 1278 40 9 20:17.90 6:33/M
2 Eric Slagle 1329 44 28 22:31.50 7:16/M
3 Tom Smith 1331 42 29 22:40.80 7:19/M
4 Eric Paszkowski 1294 40 32 22:45.70 7:20/M
5 EDWARD McKAVENEY 1388 40 44 23:58.90 7:44/M
6 Terry Sahr 1316 40 67 25:21.10 8:11/M
7 NATE SIMON 1396 40 92 26:53.50 8:40/M
8 Justin Long 1255 43 168 33:58.80 10:57/M
9 Kenneth Vandyke 1345 44 181 35:20.80 11:24/M
Male 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dave Morgano 1285 45 24 22:13.60 7:10/M
2 Timothy Orr 1290 48 31 22:44.20 7:20/M
3 Gerard Macioce 1261 48 64 25:08.70 8:06/M
4 KEN WOLF 1365 45 70 25:27.50 8:13/M
5 Kevin Gallagher 1203 45 73 25:31.10 8:14/M
6 MICHAEL SMOCER 1372 45 80 26:07.60 8:25/M
7 Philip Canzian 1160 49 85 26:26.30 8:32/M
8 Angelo Palermo 1292 49 106 27:52.90 8:59/M
9 Michael Deithorn 1176 45 110 28:04.50 9:03/M
10 Mark Succop 1335 46 114 28:18.80 9:08/M
11 Bill Daugherty 1169 46 216 43:41.10 14:05/M
Male 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Greg Schiller 1318 52 7 20:12.70 6:31/M
2 Craig Thorslund 1341 50 41 23:39.20 7:38/M
3 Alan Citron 1166 53 71 25:29.70 8:13/M
4 Michael Butler Homestead PA 1158 53 98 27:19.30 8:49/M
5 Jack Vrtar 1354 53 127 29:05.40 9:23/M
Male 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 TOM EBBERT 1387 55 48 24:14.50 7:49/M
2 TERRY KELLY 1368 55 62 25:05.50 8:05/M
3 Ron Faller 1188 55 65 25:09.70 8:07/M
4 SKIP RODGERS 1376 55 78 26:05.80 8:25/M
5 John Fiore 1194 55 82 26:09.80 8:26/M
6 John Ferrence 1191 55 111 28:08.30 9:05/M
7 Steve Fullen 1200 55 112 28:14.60 9:06/M
8 JOHN ALLY 1377 55 132 29:25.00 9:29/M
9 Chris Lochner 1253 55 139 29:52.20 9:38/M
10 HAL ENGLISH 1390 55 145 30:13.70 9:45/M
11 John Alukonis 1136 55 193 37:48.50 12:12/M
12 JOHN SIEFERT 1385 55 202 39:37.80 12:47/M
13 Jonathon Mcawley 1268 59 205 40:38.10 13:06/M
14 BOB LYNN 1397 55 208 41:22.40 13:21/M
15 Larry Vasko 1348 59 225 50:26.70 16:16/M
Male 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bill Matthews 1267 60 131 29:23.20 9:29/M
2 Ronald Schmidt 1320 63 137 29:49.10 9:37/M
3 Jack Pawlik McMurray PA 1299 60 178 35:16.20 11:23/M
4 David Mciltrot 1269 60 197 38:40.30 12:28/M
5 TIM HOULAHAN 1384 60 203 39:45.30 12:49/M
6 Tim Deleo 1177 61 213 42:49.00 13:49/M
Male 65 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Eugene Feather 1189 65 105 27:44.40 8:57/M
2 Gary Tipton 1342 66 119 28:33.30 9:13/M
3 Rick Booth Pittsburgh PA 1152 65 159 33:26.30 10:47/M
4 KEVIN KANE 1379 65 164 33:34.90 10:50/M
5 John Patrus Valencia PA 1298 66 170 34:26.10 11:06/M
6 WALTER DEFOREST 1409 68 171 34:27.00 11:07/M
7 John Gallagher 1202 65 186 36:35.30 11:48/M
8 Herb Speer 1332 65 215 43:26.40 14:01/M