MOON TWP. 5K
Age Group Results
June 29, 2013
Results By Miles of Smiles Timing Services
5K
Overall Female OVERALL Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Lisa Lucas 47 7 19:31.60 6:18/M
2 Jacqueline Jones 25 17 21:34.80 6:57/M
3 Kathy Puthoff 34 18 21:56.60 7:05/M
Overall Female MASTERS Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Cindy Hatch 59 23 22:27.10 7:15/M
Female 0 and under
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Linda Konley 0 179 44:08.70 14:14/M
Female 1 to 14
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Madison Chodikov 14 43 25:04.60 8:05/M
2 Alexis Lenosky 14 82 28:29.20 9:11/M
3 Alaina Hatton 10 118 32:10.40 10:23/M
4 Jacob Sakson 11 120 32:12.80 10:23/M
5 Emily Finello 14 128 33:16.10 10:44/M
6 Nadia Szymanowicz 14 157 38:29.00 12:25/M
7 Kaitlin Morrison 14 159 38:36.80 12:27/M
8 Amber Oho 11 173 42:28.40 13:42/M
9 Nikki Konley 12 178 44:08.30 14:14/M
10 Ankita Soma 10 180 45:48.50 14:46/M
Female 15 to 19
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Stephanie Connors 16 31 23:13.50 7:29/M
2 Tara Balach 16 42 25:04.30 8:05/M
3 Mattie Marince 18 60 26:41.40 8:36/M
4 Madeline Bell 18 74 27:54.90 9:00/M
5 Caroline Owens 19 75 28:11.20 9:05/M
6 Emily Penberthy 15 88 29:04.20 9:23/M
7 Allison Sherman 19 187 52:02.60 16:47/M
Female 20 to 29
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Dana Magnelli 20 24 22:37.00 7:18/M
2 Laura Magnelli 24 27 22:51.90 7:22/M
3 Kristen Ray 20 34 23:58.50 7:44/M
4 Jessica Rubino 26 56 26:12.50 8:27/M
5 Sarah Marince 23 86 28:57.90 9:20/M
6 Melissa Kleijnjans 28 96 29:38.70 9:34/M
7 Megan Eaton 29 132 33:46.70 10:54/M
8 Lindsay Zipparo 21 142 35:20.70 11:24/M
9 Vanessa Yates 20 175 42:53.00 13:50/M
Female 30 to 34
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Abby Veigel Moon Twp PA 30 63 27:00.70 8:43/M
2 Marcy Long 31 95 29:38.50 9:34/M
3 Amanda Beck 31 105 30:54.60 9:58/M
4 Genevieve Hunter 32 124 32:56.80 10:37/M
5 Beth Faunce 34 127 33:14.10 10:43/M
6 Sylvia Wnoroski 30 134 34:05.20 11:00/M
7 Jennnifer Kobaly 30 138 34:21.70 11:05/M
8 Erin Baker 32 144 35:29.10 11:27/M
9 Brittanny Seibel 30 150 37:07.40 11:58/M
10 Megan Keck 33 162 39:33.30 12:45/M
11 Tara Ludwiczak 32 165 41:09.40 13:16/M
12 Erica Hedderick 33 167 41:20.30 13:20/M
13 Kawana Rucker 33 176 43:38.00 14:05/M
Female 35 to 39
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jennifer Arnold 36 80 28:26.20 9:10/M
2 Stacey Kostek 37 99 30:12.70 9:45/M
3 Lori Peterson 36 106 30:58.40 9:59/M
4 April Settembrine 38 112 31:44.50 10:14/M
5 Andi Guelich 38 119 32:12.30 10:23/M
6 Tiffany Walenchok 36 122 32:27.20 10:28/M
7 Ann Drew 39 126 32:59.60 10:38/M
8 Becca Greggs 39 151 37:14.70 12:01/M
9 Heather Stiner 37 161 39:32.70 12:45/M
10 Julie Grubbs 35 163 39:56.60 12:53/M
11 Amanda O'Leary 36 166 41:09.70 13:16/M
Female 40 to 44
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Lisa Jacobs 40 55 26:10.80 8:26/M
2 Nancy StJohn 43 66 27:09.60 8:45/M
3 Tracy Hobbs 44 76 28:18.70 9:08/M
4 Lisa Baker 43 97 29:44.50 9:35/M
5 Amy Lenosky 40 101 30:31.40 9:51/M
6 Barbara McQuade-Zantzy 40 102 30:38.50 9:53/M
7 Amy Carlowski 42 104 30:43.50 9:55/M
8 Michele Estright 42 123 32:50.00 10:35/M
9 Jodie Baselj 43 135 34:14.80 11:03/M
10 Eve McGivern 42 140 34:42.60 11:12/M
11 Tiffany Pucci 40 143 35:22.40 11:25/M
12 Renee Shiraishi 42 152 37:16.60 12:01/M
13 Amy Roselio 42 158 38:29.10 12:25/M
14 Jennifer Lovett 40 174 42:51.00 13:49/M
15 Suzanne Sakson 40 185 48:15.80 15:34/M
Female 45 to 49
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Denise Boyle 48 59 26:31.10 8:33/M
2 Tracie Balach 46 72 27:48.00 8:58/M
3 Sharon Lewis 45 89 29:09.20 9:24/M
4 Patricia Henderson 49 136 34:16.00 11:03/M
5 Cindy Rebeck 45 145 35:41.10 11:31/M
6 Christine Beddings 45 154 37:20.50 12:03/M
7 Kelly Andrews 45 164 40:32.60 13:05/M
8 Jade Walker 45 168 41:49.50 13:29/M
9 Sue Oho 47 172 42:27.70 13:42/M
10 Tina Sinclair 48 182 46:37.10 15:02/M
11 Kimberly McCune 47 190 54:17.00 17:31/M
Female 50 to 54
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Mary Kay Marince 54 92 29:22.70 9:28/M
2 Lynn Davis 50 148 36:42.70 11:50/M
3 Shelby Ferrari 50 156 37:55.40 12:14/M
4 Camile Connors 53 183 48:12.00 15:33/M
5 Debbie Ferrone 51 184 48:14.00 15:34/M
6 Lynn Sherman 50 188 52:02.90 16:47/M
7 Pattie Romzy 52 189 53:00.40 17:06/M
Female 55 to 59
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Bonnie Bagent 58 49 25:30.60 8:14/M
2 Suzette Port 56 147 36:23.70 11:44/M
3 Lori Keene 55 160 39:17.90 12:40/M
4 Mary Yates 55 171 42:21.00 13:40/M
Female 60 to 69
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Judy Edwards 62 81 28:27.90 9:11/M
2 Constance Michael 61 121 32:17.80 10:25/M
3 Nancy Schuchert 66 149 36:59.00 11:56/M
4 Jacqueline Fleming 62 186 48:56.00 15:47/M
Overall Male OVERALL Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Chris Colley 18 1 17:31.90 5:39/M
2 Tim Miller 34 2 17:45.90 5:44/M
3 Brent Lopick 35 3 18:09.00 5:51/M
Overall Male MASTERS Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Greg Powell 40 6 19:25.90 6:16/M
Male 1 to 14
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Mitchell Melander 13 25 22:39.50 7:18/M
2 Nick Magnelli 12 29 23:00.10 7:25/M
3 Cullen Hobbs 13 38 24:17.60 7:50/M
4 Ricky Keck 12 46 25:19.80 8:10/M
5 Lucas Reese 11 51 26:02.40 8:24/M
6 Alex Estright 12 62 26:48.30 8:39/M
7 Tyler Farr 13 78 28:22.20 9:09/M
8 Dominic Bell 14 79 28:23.10 9:09/M
9 Michael Ferrone 14 84 28:55.30 9:20/M
10 Stefan Szymanowicz 12 94 29:27.30 9:30/M
11 Brenden Lampo 14 100 30:28.00 9:50/M
12 Joshua Sakson 11 109 31:33.30 10:11/M
13 Braydon Guelich 11 117 32:09.40 10:22/M
14 Zack Jadlocki 11 130 33:41.90 10:52/M
15 Brayden Ferrari 10 169 41:55.00 13:31/M
Male 15 to 19
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Stephen Martinez 15 4 18:24.10 5:56/M
2 Connor Evans 16 5 18:37.30 6:00/M
3 Geddy Litterini 16 13 20:27.90 6:36/M
4 Zack Krol 16 14 20:38.50 6:39/M
5 Billy Lewis 15 45 25:12.50 8:08/M
6 Matthew McCready 19 64 27:05.00 8:44/M
7 Evan Moran 15 115 31:54.10 10:17/M
8 Billy Leeman 15 116 32:06.40 10:21/M
9 Jonathan Kleer 15 137 34:19.40 11:04/M
Male 20 to 29
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Ryan Mischler 21 12 20:11.40 6:31/M
2 Travis Snyder 21 26 22:45.60 7:20/M
3 Will Aldridge 21 32 23:47.80 7:40/M
4 Jordan Hinds 29 36 24:02.30 7:45/M
5 Timothy Sherman 23 47 25:23.40 8:11/M
6 Jeffery Madeja 27 52 26:04.40 8:25/M
7 Mike Bauer 27 77 28:19.70 9:08/M
8 Casey Bond 28 87 28:58.20 9:21/M
9 Austin Leopold 24 155 37:31.50 12:06/M
Male 30 to 34
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Lee Stough 31 8 19:38.50 6:20/M
2 Jason Figura 30 10 19:54.40 6:25/M
3 Jeremy Madeja 34 15 20:55.30 6:45/M
4 Matt Puthoff 32 30 23:08.20 7:28/M
5 Cory Crooks 33 44 25:10.50 8:07/M
6 Jarrod Lash 33 58 26:26.90 8:32/M
7 Geoffrey Hatton 34 67 27:15.10 8:47/M
8 Lamar Felix 30 68 27:26.60 8:51/M
9 Chad Smith 30 71 27:42.00 8:56/M
10 Tom Baker 34 103 30:42.80 9:54/M
11 Jon Rodman 31 114 31:46.60 10:15/M
12 Phillip Peterson 33 125 32:57.00 10:38/M
13 Nicholas Reno III 34 129 33:31.60 10:49/M
14 DJ Kobaly 30 133 33:58.30 10:57/M
15 Mark Nelson 34 153 37:20.20 12:03/M
Male 35 to 39
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Eric Ondrasik 35 20 22:07.40 7:08/M
2 Bill Bacu 35 37 24:08.00 7:47/M
3 Mark Dauer 36 65 27:08.70 8:45/M
4 Jeremy Young 37 93 29:27.00 9:30/M
5 Regan Drew 35 98 30:01.60 9:41/M
Male 40 to 44
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Chris Lantzy 40 19 22:02.00 7:06/M
2 Randy Alwine 40 21 22:11.10 7:09/M
3 Frank Starko 42 28 22:59.00 7:25/M
4 John Arnold 40 35 24:00.80 7:45/M
5 Frank Steratore 42 39 24:24.10 7:52/M
6 Rob Farr 43 41 24:57.30 8:03/M
7 Kevin Liberi 43 50 25:49.80 8:20/M
8 Scott Miller 40 70 27:35.20 8:54/M
9 Jack Reese 44 83 28:53.80 9:19/M
10 Jamie Rucker 40 177 43:42.00 14:06/M
Male 45 to 49
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Bruce Sakson 46 9 19:51.70 6:24/M
2 Dan Oho 49 33 23:48.30 7:41/M
3 Paul Melander 46 48 25:29.60 8:13/M
4 Scot Lewis 46 57 26:24.60 8:31/M
5 Jim DeAngelis 47 69 27:33.60 8:53/M
6 John Walker 48 111 31:39.10 10:13/M
7 John Krol 45 146 36:20.70 11:43/M
8 Brian Ferrari 48 170 41:58.70 13:32/M
9 Srinivas Somu 46 181 45:48.70 14:46/M
Male 50 to 54
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Mike Romzy 51 11 19:56.10 6:26/M
2 Stush Sadowski 54 22 22:19.10 7:12/M
3 Fred Irion 52 40 24:25.60 7:53/M
4 John Davis KINSMAN OH 50 53 26:06.50 8:25/M
5 John Wrynn 54 61 26:43.70 8:37/M
6 Dave Sherman 52 85 28:56.80 9:20/M
7 Tony Magnelli 52 108 31:29.00 10:09/M
Male 55 to 59
Place Name City Age Overall Time Pace
1 RON ROMANOFF PITTSBURGH PA 57 16 21:27.60 6:55/M
2 John Port 59 54 26:07.70 8:25/M
3 Jack Wagner 58 91 29:14.00 9:26/M
Male 60 to 69
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Eugene McClain 61 73 27:49.30 8:58/M
2 Bruce Edwards 62 90 29:13.20 9:25/M
3 Michael McCready 62 107 31:18.80 10:06/M
4 JEFF BAUER SHARPSVILLE PA 60 110 31:35.10 10:11/M
5 David Phillipy 63 113 31:46.40 10:15/M
6 John Jadlocki 64 131 33:42.50 10:52/M
Male 70 and over
Place Name City Age Overall Time Pace
1 William Kinol 70 139 34:24.30 11:06/M
2 GRANT ANDERSON 72 141 35:03.90 11:18/M