DARLINGTON DERBY 5K
5K
Overall Finish List
June 01, 2013
Results By Miles of Smiles Timing Services
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Zachary Black Beaver Falls PA 1395 18 M 1 Top Fin 18:25.6 5:56/M
2 Alex Scott Enon Valley PA 1647 18 M 2 Top Fin 20:11.8 6:31/M
3 Jeff Hertzler Beaver Falls PA 1472 47 M 3 Top Fin 20:37.1 6:39/M
4 MITCH RADELLA Cranberry Township 284 47 M 1 45-49 20:55.1 6:45/M
5 Tim Hertel Akron OH 288 42 M 1 40-44 21:07.1 6:49/M
6 Dakota Lee New Galilee PA 1485 16 M 1 15-19 21:12.5 6:50/M
7 Bonnie Smerk Beaver Falls PA 269 26 F 1 Top Fin 21:15.4 6:51/M
8 Daisy Stone Hookstown PA 1651 32 F 2 Top Fin 21:22.5 6:54/M
9 Julie Shirley Beaver Falls PA 1649 36 F 3 Top Fin 21:27.8 6:55/M
10 Mike Johnston Beaver Falls PA 1475 29 M 1 25-29 21:32.0 6:57/M
11 Jan Jumet Darlington PA 1477 45 M 2 45-49 22:19.3 7:12/M
12 Brandon Nalesnik Darlington PA 1492 27 M 2 25-29 22:32.2 7:16/M
13 Julia Yaccich Rochester PA 1663 18 F 1 15-19 22:36.4 7:17/M
14 Jimmy Francis Darlington PA 258 13 M 1 1-14 23:02.1 7:26/M
15 Frank Tanrantine Youngstown OH 1652 54 M 1 50-54 23:31.8 7:35/M
16 Kurt Laderer Beaver Falls PA 1483 25 M 3 25-29 23:44.0 7:39/M
17 Josh Peoples Darlington PA 1499 26 M 4 25-29 23:46.2 7:40/M
18 John Antinossi Ellwood City PA 1390 69 M 1 65-69 23:48.5 7:41/M
19 Jason Farone Darlington PA 1453 40 M 2 40-44 24:04.1 7:46/M
20 Kelly Korpus Washington PA 1481 17 F 2 15-19 24:07.7 7:47/M
21 Jason Harrington Beaver Falls PA 1466 22 M 1 20-24 24:29.9 7:54/M
22 Boone Weatherly Aliquippa PA 1657 59 M 1 55-59 24:35.3 7:56/M
23 Jordyn Moon Enon Valley PA 286 20 F 1 20-24 24:44.4 7:59/M
24 Jeff Zabroski Darlington PA 282 12 M 2 1-14 24:50.9 8:01/M
25 Jeff Harrington Beaver Falls PA 1467 47 M 3 45-49 24:57.3 8:03/M
26 Madelyn Cameron Beaver Falls PA 1399 17 F 3 15-19 25:25.3 8:12/M
27 Tracy Farone Darlington PA 1454 40 F 1 40-44 25:29.9 8:13/M
28 Maria White Ellwood City PA 1662 28 F 1 25-29 26:07.2 8:25/M
29 Eugene McClain Monaca PA 1489 61 M 1 60-64 26:11.0 8:27/M
30 Matt Franitti Beaver Falls PA 1459 27 M 5 25-29 26:31.3 8:33/M
31 Matt Knowlson Beaver Falls PA 278 25 M 6 25-29 26:38.2 8:35/M
32 Lou Alaksin New Galilee PA 271 72 M 1 70-79 26:40.3 8:36/M
33 Asheli Freed Enon Valley PA 1460 15 F 4 15-19 26:48.9 8:39/M
34 Julie Jumet Darlington PA 1478 45 F 1 45-49 26:57.1 8:42/M
35 Emily Harrington Beaver Falls PA 1465 18 F 5 15-19 27:31.6 8:53/M
36 Donald Potts New Brighton PA 1641 49 M 4 45-49 27:33.9 8:53/M
37 Paul Weidle Petersburg OH 1658 20 M 2 20-24 27:34.8 8:54/M
38 David White Georgetown PA 261 72 M 2 70-79 27:35.7 8:54/M
39 Andrew Obenauf Monaca PA 1495 24 M 3 20-24 27:53.3 9:00/M
40 Peggy Lavery Beaver Falls PA 1484 52 F 1 50-54 28:17.5 9:07/M
41 Tony Clerici Koppel PA 1441 38 M 1 35-39 28:25.8 9:10/M
42 Noelle Marousis Beaver Falls PA 285 16 F 6 15-19 28:31.8 9:12/M
43 Kristen Beswick Mars PA 1394 35 F 1 35-39 28:54.3 9:19/M
44 Rich Hanewald Beaver Falls PA 268 37 M 2 35-39 28:55.7 9:20/M
45 Amanda Fink Beaver Falls PA 270 32 F 1 30-34 28:59.9 9:21/M
46 Sharon Carr Beaver PA 1400 22 F 2 20-24 29:11.9 9:25/M
47 Abby Benden Beaver Falls PA 257 15 F 7 15-19 29:22.2 9:28/M
48 Danny Frkuska Darlington PA 267 9 M 3 1-14 29:26.7 9:30/M
49 Misty Motter Enon Valley PA 1491 32 F 2 30-34 29:52.6 9:38/M
50 Edward Powers Enon Valley PA 1643 66 M 2 65-69 29:53.5 9:38/M
51 Rachel Farkas Darlington PA 1451 21 F 3 20-24 30:06.7 9:43/M
52 Bill Moore New Galilee PA 272 72 M 3 70-79 30:17.3 9:46/M
53 Rose McStay Beaver Falls PA 1490 28 F 2 25-29 30:28.5 9:50/M
54 Alysia Policaro Beaver Falls PA 1640 23 F 4 20-24 30:49.2 9:56/M
55 Linda Denes Enon Valley PA 1447 65 F 1 65-69 31:28.7 10:09/M
56 Annmarie Macaraeg Darlington PA 263 34 F 3 30-34 31:55.9 10:18/M
57 Jeremy Hulick Lisbon OH 279 37 M 3 35-39 32:19.5 10:25/M
58 Andrea Lee-Marnicio New Galilee PA 1486 54 F 2 50-54 32:23.0 10:27/M
59 Brittany Magill Darlington PA 1488 28 F 3 25-29 32:40.7 10:32/M
60 Sarah Lohry Beaver Falls PA 1487 56 F 1 55-59 33:07.4 10:41/M
61 Krista Franitti Beaver Falls PA 1458 23 F 5 20-24 33:28.5 10:48/M
62 Justin Zabroski Darlington PA 283 9 M 4 1-14 33:30.6 10:48/M
63 Aubrey Weihaus Beaver Falls PA 1659 17 F 8 15-19 33:34.9 10:50/M
64 Nicole Wellman Columbiana OH 1661 27 F 4 25-29 34:01.5 10:58/M
65 Corina Wellman Columbiana OH 1660 48 F 2 45-49 34:02.1 10:59/M
66 Diane Farkas Beaver Falls PA 1449 43 F 2 40-44 34:09.3 11:01/M
67 Lou Farkas Beaver Falls PA 262 47 M 5 45-49 34:10.4 11:01/M
68 Jennifer Ketterer New Galilee PA 1480 37 F 2 35-39 34:11.3 11:02/M
69 Minter Boggs New Castle PA 1398 16 M 2 15-19 34:36.8 11:10/M
70 Mark Moore Beaver Falls PA 281 41 M 3 40-44 34:44.0 11:12/M
71 Marie Farkas Beaver PA 1450 30 F 4 30-34 34:55.5 11:16/M
72 Abby Stewart Mars PA 265 12 F 1 1-14 35:09.4 11:20/M
73 Lynn Dixon-Stewart Mars PA 264 42 F 3 40-44 35:16.6 11:23/M
74 Caryn Morrow Ellwood City PA 292 35 F 3 35-39 35:20.9 11:24/M
75 Natalie Tetemanza Enon Valley PA 277 14 F 2 1-14 36:38.8 11:49/M
76 Wyatt Clerici Koppel PA 1442 11 M 5 1-14 36:43.1 11:51/M
77 Rebecca Schotsch Darlington PA 1646 21 F 6 20-24 37:40.1 12:09/M
78 Debbie Shee New Galilee PA 1648 50 F 3 50-54 37:43.7 12:10/M
79 Yvonne Hulick Lisbon OH 280 35 F 4 35-39 37:55.0 12:14/M
80 Jason Vogel East Palestine OH 1654 36 M 4 35-39 38:39.3 12:28/M
81 Amanda Nevel Darlington PA 1494 26 F 5 25-29 39:13.1 12:39/M
82 Carrie Clerici Koppel PA 1439 37 F 5 35-39 39:25.6 12:43/M
83 Marshall Clerici Koppel PA 1440 7 M 6 1-14 39:26.2 12:43/M
84 Mason Crawford Darlington PA 1443 12 M 7 1-14 41:16.6 13:19/M
85 Christina Freed Enon Valley PA 1462 19 F 9 15-19 41:31.6 13:24/M
86 Aleda Farioli Enon Valley PA 1448 57 F 2 55-59 41:40.5 13:26/M
87 Matt Reiner Ellwood City PA 1644 27 M 7 25-29 42:41.4 13:46/M
88 Shawna Griffith Ellwood City PA 1464 21 F 7 20-24 43:04.6 13:54/M
89 Melissa Crawford Darlington PA 1444 39 F 6 35-39 43:09.0 13:55/M
90 Amy Vogel East Palestine OH 1653 30 F 5 30-34 44:57.9 14:30/M
91 Susanne Potts New Brighton PA 1642 47 F 3 45-49 46:36.1 15:02/M
92 Alyssa Nemec Beaver Falls PA 1493 25 F 6 25-29 46:36.4 15:02/M
93 Sally Moore New Galilee PA 273 68 F 2 65-69 48:03.4 15:30/M
94 Marci Tetemanza Enon Valley PA 276 43 F 4 40-44 48:05.8 15:31/M
95 Kristine Croston Beaver Falls PA 1445 48 F 4 45-49 48:21.0 15:36/M
96 Becky Freed Enon Valley PA 1461 50 F 4 50-54 48:40.8 15:42/M
97 Mary Harrington New Galilee PA 1468 72 F 1 70-79 49:25.8 15:56/M
98 Londa Walker East Liverpool OH 290 46 F 5 45-49 50:52.9 16:25/M
99 Troy Walker East Liverpool OH 291 45 M 6 45-49 50:53.9 16:25/M
100 Kristen Dorich Darlington PA 259 47 F 6 45-49 51:00.5 16:27/M
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
101 Debbie Boggs New Castle PA 1396 46 F 7 45-49 52:36.5 16:58/M
102 Lisa Faulkner New Brighton PA 1456 50 F 5 50-54 52:46.7 17:01/M
103 Ashley Faulkner New Brighton PA 1455 25 F 7 25-29 52:47.9 17:02/M
104 Ronald Faulkner New Brighton PA 1457 50 M 2 50-54 52:48.6 17:02/M
105 Danielle Jones Export PA 1476 33 F 6 30-34 52:49.7 17:02/M
106 Elizabeth Onuska Industry PA 1496 29 F 8 25-29 52:49.9 17:02/M
107 John Onuska III Industry PA 1497 26 M 8 25-29 52:50.1 17:03/M
108 Pam Pless Ambridge PA 1639 50 F 6 50-54 53:21.2 17:13/M
109 Carol Jennings Beaver Falls PA 1473 49 F 8 45-49 54:15.0 17:30/M
110 Katherine Stewart Mars PA 266 10 F 3 1-14 54:28.6 17:34/M
111 Kami Beswick Mars PA 1393 9 F 4 1-14 54:46.3 17:40/M
112 Mary Lou Gishbaugher Darlington PA 1463 0 F 1 0- 0 54:51.3 17:42/M
113 Marlene K Parish Darlington PA 1498 59 F 3 55-59 54:51.8 17:42/M
114 Jean Perkins Beaver Falls PA 1500 50 F 7 50-54 54:52.4 17:42/M
115 Denise Scanlon Allison Park PA 1645 48 F 9 45-49 54:55.5 17:43/M
116 Debbie Kuzma Baden PA 1482 58 F 4 55-59 54:59.0 17:44/M
117 Kaylyn Smith Darlington PA 1650 28 F 9 25-29 55:20.0 17:51/M
118 Lisa Rose Fombell PA 293 50 F 8 50-54 55:21.1 17:51/M
119 Katlina Greco East Palestine OH 287 34 F 7 30-34 55:22.4 17:52/M
120 Kaitlyn Vogel East Palestine OH 1655 13 F 5 1-14 55:44.3 17:59/M
121 Michelle Deafenbaugh Darlington PA 1446 47 F 10 45-49 56:34.3 18:15/M
122 Darlene Wallace Darlington PA 1656 65 F 3 65-69 56:34.8 18:15/M
123 Caleb Farone Darlington PA 1452 8 M 8 1-14 56:39.0 18:16/M
124 Margie Kelly Darlington PA 1479 61 F 1 60-64 58:02.2 18:43/M
125 Tiffany Reed East Liverpool OH 289 23 F 8 20-24 59:49.2 19:18/M
126 Stacey Wimer Beaver Falls PA 274 F 2 0- 0 1:00:28.0 19:30/M
127 Helen Arbutina Beaver Falls PA 1391 75 F 2 70-79 1:00:36.4 19:33/M
128 Preston Havens East Palestine OH 1471 15 M 3 15-19 1:00:36.5 19:33/M
129 Melissa Havens East Palestine OH 1470 35 F 7 35-39 1:00:39.0 19:34/M
130 Gerri Babel Darlington PA 1392 70 F 3 70-79 1:00:39.0 19:34/M
131 Shayna Wimer Beaver Falls PA 275 F 3 0- 0 1:01:01.4 19:41/M