PTARC TRIATHLON
AGE GROUPS
June 18, 2011
Results By Miles of Smiles Timing Services
Female 0 and under
Overall ----- SWIM ----- ----- BIKE ----- ----- RUN ----- Total
Place Place Name Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 87 Zoey Wilson 0 1 03:02.00 1 34:04.10 2 29:05.20 1:06:11.30
2 95 Laura Reilly 0 2 03:47.40 2 40:16.50 1 25:20.10 1:09:24.00
3 111 Stephanie Reilly 0 3 04:47.70 3 1:12:17.70 1:17:05.40
Female 1 to 6
Overall ----- SWIM ----- ----- BIKE ----- ----- RUN ----- Total
Place Place Name Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 18 Regan Reilly 6 1 00:54.70 3 05:48.90 1 02:09.50 08:53.10
2 21 Jamie Durstein 6 2 02:01.10 2 04:45.10 2 02:15.10 09:01.30
3 28 SUMMER FEDEROVICH 6 3 03:05.10 1 04:06.50 3 02:25.70 09:37.30
Female 7 to 7
Overall ----- SWIM ----- ----- BIKE ----- ----- RUN ----- Total
Place Place Name Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 7 Morgan Reilly 7 1 00:41.80 1 03:30.70 4 03:13.70 07:26.20
2 13 Lauren Travland 7 4 01:04.50 2 04:33.60 3 02:37.30 08:15.40
3 15 SASHA HAINAN 7 2 00:55.90 4 05:25.70 2 02:13.90 08:35.50
4 16 Chloe Bonson 7 3 01:03.10 3 05:23.50 1 02:11.30 08:37.90
Female 8 to 8
Overall ----- SWIM ----- ----- BIKE ----- ----- RUN ----- Total
Place Place Name Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 3 Emily Morrissey 8 1 00:38.50 2 03:54.60 3 02:19.00 06:52.10
2 5 Kendra Winkleblech 8 5 01:29.60 1 03:22.90 2 02:14.20 07:06.70
3 11 Evelyn Brown 8 2 00:41.60 3 04:53.10 1 02:13.80 07:48.50
4 26 ALAINA PERRY 8 3 00:47.60 5 06:16.30 4 02:23.70 09:27.60
5 27 AMELIA ACEVES 8 4 00:56.40 4 06:06.50 5 02:26.80 09:29.70
Female 9 to 9
Overall ----- SWIM ----- ----- BIKE ----- ----- RUN ----- Total
Place Place Name Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 32 Brooke Busche 9 1 00:55.70 4 09:20.00 10:15.70
2 35 SARAH NGUYEN 9 3 01:50.40 1 04:49.90 1 04:07.00 10:47.30
3 51 NATALIA HAINAN 9 2 01:08.60 3 06:15.00 3 05:09.50 12:33.10
4 56 NATALIE CODDINGTON 9 4 02:24.60 2 05:41.60 2 04:51.20 12:57.40
Female 10 to 10
Overall ----- SWIM ----- ----- BIKE ----- ----- RUN ----- Total
Place Place Name Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 33 REBECCA GEBADLO 10 2 01:00.20 3 05:08.00 1 04:07.80 10:16.00
2 39 Katelyn Brown 10 3 01:01.20 10 10:11.90 11:13.10
3 43 JULIA PERRY 10 4 01:03.20 11 10:28.70 11:31.90
4 46 MELANIE BERTGES 10 12 02:23.10 1 04:59.60 4 04:47.10 12:09.80
5 48 Ashley Lynch 10 1 00:57.10 6 06:28.90 5 04:57.90 12:23.90
6 49 ANNA GRENDYS 10 5 01:09.60 8 06:39.40 3 04:35.10 12:24.10
7 50 NATALIE MITTERECLER 10 7 01:21.40 7 06:33.30 2 04:31.00 12:25.70
8 58 CAITLYN MENDIK 10 10 02:13.20 2 05:07.30 6 05:58.50 13:19.00
9 60 Kaitlyn Binder 10 8 01:37.10 12 12:03.90 13:41.00
10 61 AMANDA PUGHERO 10 11 02:22.00 5 05:43.00 7 06:17.40 14:22.40
11 62 Jane Reilly 10 9 02:04.30 4 05:33.20 8 06:55.30 14:32.80
12 63 BRENNA KEATING 10 6 01:15.40 9 06:45.90 9 07:19.50 15:20.80
Female 11 to 11
Overall ----- SWIM ----- ----- BIKE ----- ----- RUN ----- Total
Place Place Name Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 30 Emma Pucek 11 2 01:36.40 1 04:04.00 1 04:21.00 10:01.40
2 53 MICAYLA SCHAMBURA 11 1 01:10.80 2 06:19.80 2 05:09.10 12:39.70
Female 12 to 12
Overall ----- SWIM ----- ----- BIKE ----- ----- RUN ----- Total
Place Place Name Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 69 EMILY GRAZIANO 12 1 01:30.50 1 17:54.90 19:25.40
Female 13 to 13
Overall ----- SWIM ----- ----- BIKE ----- ----- RUN ----- Total
Place Place Name Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 70 MEREDITH EASTERLING 13 1 01:29.00 2 19:15.70 20:44.70
2 71 Lauren Bolen 13 3 01:56.40 1 18:57.90 20:54.30
3 72 Anna Kluber 13 5 02:36.80 3 19:33.30 22:10.10
4 73 Arianne Winkleblech 13 4 02:17.00 4 21:12.10 23:29.10
5 74 MADISON KEATING 13 2 01:55.80 5 22:38.00 24:33.80
6 75 Rachel Rizzardi 13 6 02:37.90 6 22:58.90 25:36.80
Female 14 to 17
Overall ----- SWIM ----- ----- BIKE ----- ----- RUN ----- Total
Place Place Name Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 113 EMILY DEMPSEY 17 1 05:03.20 1 48:54.20 1 23:26.20 1:17:23.60
Female 18 to 29
Overall ----- SWIM ----- ----- BIKE ----- ----- RUN ----- Total
Place Place Name Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 89 SARAH HASKER 28 5 04:14.20 1 39:32.00 2 23:23.30 1:07:09.50
2 110 Chelsia Poole 18 7 04:53.40 3 48:50.50 1 22:49.60 1:16:33.50
3 123 Rebecca Alcorn 28 2 03:41.70 2 46:22.80 9 30:11.40 1:20:15.90
4 126 Anna Duewiger 18 9 05:09.60 4 51:10.40 3 25:49.00 1:22:09.00
5 127 Jacqueline Hawkins 21 11 05:34.90 6 52:03.40 4 26:13.80 1:23:52.10
6 129 Nikki Tritsch 22 4 04:04.70 5 52:02.80 8 28:17.70 1:24:25.20
7 136 Megan Melichar 28 6 04:39.40 8 58:34.70 5 26:16.70 1:29:30.80
8 139 Cassie Barker 18 3 03:55.50 9 59:36.50 7 28:06.40 1:31:38.40
9 143 Kaitlyn Lewis 26 10 05:31.20 7 55:49.10 12 34:54.20 1:36:14.50
10 147 Elisa Falvo 21 12 05:41.00 12 1:07:32.00 6 27:12.90 1:40:25.90
11 149 Alison Jaskiewicz 23 1 03:16.40 10 1:03:26.90 13 35:52.40 1:42:35.70
12 150 Maggie Fenstemaker 23 13 06:15.80 11 1:06:55.60 10 31:11.30 1:44:22.70
13 151 Nicole Bruno 21 8 05:00.90 13 1:10:03.20 11 34:01.10 1:49:05.20
Female 30 to 39
Overall ----- SWIM ----- ----- BIKE ----- ----- RUN ----- Total
Place Place Name Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 79 Jennifer Holderbaum 34 1 02:55.40 1 35:57.10 1 21:39.80 1:00:32.30
2 101 HEATHER ACEVES 39 2 02:59.00 3 42:11.00 5 28:06.00 1:13:16.00
3 104 Shaulee Curtis 38 7 04:59.40 2 41:25.40 4 27:42.90 1:14:07.70
4 106 Cynthia Smell 36 10 06:01.70 4 42:46.40 2 25:48.60 1:14:36.70
5 117 Jennifer Alcorn 37 3 03:42.80 7 46:51.40 6 28:29.70 1:19:03.90
6 119 Stacey Ilich 36 9 05:22.20 6 46:50.40 3 26:56.70 1:19:09.30
7 120 EMILY YOUNG 32 5 04:04.40 5 45:12.90 8 29:57.80 1:19:15.10
8 125 Shannon Winkleblech 37 6 04:35.50 8 47:24.80 7 29:46.00 1:21:46.30
9 140 Heather Racchini 33 11 06:26.40 9 55:11.40 9 30:59.50 1:32:37.30
10 144 Devon Field 36 4 03:49.60 11 1:00:21.50 10 34:09.30 1:38:20.40
11 145 Tiffany Thompson 32 8 05:00.30 10 55:29.10 11 39:06.00 1:39:35.40
Female 40 to 49
Overall ----- SWIM ----- ----- BIKE ----- ----- RUN ----- Total
Place Place Name Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 107 Jackie Hooper 44 2 04:11.50 1 43:00.50 3 27:29.20 1:14:41.20
2 132 Katherine Sekera 43 3 04:51.20 3 53:37.50 1 26:49.30 1:25:18.00
3 133 ERIN RIZZER 40 1 03:59.20 4 54:14.70 2 27:04.50 1:25:18.40
4 135 SUE WRIGHT 45 4 04:52.50 2 51:58.90 4 30:19.90 1:27:11.30
5 141 Cinde Grantham 43 6 05:35.10 5 54:35.10 5 33:19.40 1:33:29.60
6 148 Chris Durstein 42 5 05:05.70 6 59:39.80 6 36:53.90 1:41:39.40
Female 50 to 59
Overall ----- SWIM ----- ----- BIKE ----- ----- RUN ----- Total
Place Place Name Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 130 DENISE RENARD 53 2 06:17.10 1 40:09.70 3 38:20.60 1:24:47.40
2 142 Diana Bruno 50 3 06:19.50 2 55:06.40 1 33:10.00 1:34:35.90
3 146 Marcy Hohn-Rayburg 53 1 05:18.80 3 57:25.60 2 37:13.40 1:39:57.80
Male 0 and under
Overall ----- SWIM ----- ----- BIKE ----- ----- RUN ----- Total
Place Place Name Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 17 UNKNOWN PARTICIPANT 0 1 01:00.00 1 05:10.70 1 02:28.70 08:39.40
2 78 Jeff Harter 0 2 02:22.40 2 33:41.30 2 21:23.80 57:27.50
3 82 MARK PATTERSON 0 3 02:34.20 3 34:55.50 3 24:05.60 1:01:35.30
4 105 ROBERT HAINAN 0 4 03:36.50 4 46:30.40 4 24:29.60 1:14:36.50
Male 1 to 6
Overall ----- SWIM ----- ----- BIKE ----- ----- RUN ----- Total
Place Place Name Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 9 TEKO ANGELICCLIO 6 1 00:43.20 1 04:06.50 3 02:49.00 07:38.70
2 22 TYLER DAY 6 3 01:08.80 2 05:43.20 1 02:11.90 09:03.90
3 23 ADAM GRENDYS 6 2 01:07.90 3 05:47.30 2 02:13.70 09:08.90
Male 7 to 7
Overall ----- SWIM ----- ----- BIKE ----- ----- RUN ----- Total
Place Place Name Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 2 LEVI GEBADLO 7 1 00:41.70 3 03:32.20 1 02:05.60 06:19.50
2 4 Jacob Otto 7 4 01:49.90 1 03:07.00 2 02:06.00 07:02.90
3 8 NATE RATICA 7 3 00:58.10 5 04:21.20 3 02:10.90 07:30.20
4 10 LANE HARRY 7 2 00:53.90 2 03:20.10 5 03:26.70 07:40.70
5 24 ETHAN BOWSER 7 5 02:31.20 4 03:49.90 4 02:56.80 09:17.90
Male 8 to 8
Overall ----- SWIM ----- ----- BIKE ----- ----- RUN ----- Total
Place Place Name Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 1 Jack Keane-Lizano 8 3 01:17.90 1 02:39.60 1 01:55.30 05:52.80
2 6 CONNOR SCHAMBURA 8 1 00:40.60 2 04:13.90 4 02:27.90 07:22.40
3 12 Alex Kana 8 2 00:50.90 3 04:55.50 2 02:02.80 07:49.20
4 44 JONAH MURRAY 8 4 03:35.70 4 05:32.50 3 02:25.80 11:34.00
Male 9 to 9
Overall ----- SWIM ----- ----- BIKE ----- ----- RUN ----- Total
Place Place Name Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 14 Ty McGeary 9 3 01:17.30 1 05:08.80 1 01:58.00 08:24.10
2 34 PAYNE RIZZER 9 1 00:54.70 5 09:51.60 10:46.30
3 41 Kristopher Sekera 9 2 01:11.80 2 05:33.20 3 04:39.90 11:24.90
4 45 Edward Durstein 9 4 01:24.70 4 05:53.20 4 04:50.10 12:08.00
5 54 Tanner Lewis 9 6 02:43.30 3 05:47.60 2 04:15.60 12:46.50
6 59 Matthew Federovich 9 5 01:55.30 6 11:32.90 13:28.20
Male 10 to 10
Overall ----- SWIM ----- ----- BIKE ----- ----- RUN ----- Total
Place Place Name Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 29 Cotton Edwards 10 1 00:51.40 2 05:10.50 1 03:54.70 09:56.60
2 31 CHRISTOPHER DAY 10 3 01:06.30 1 05:02.90 3 04:03.90 10:13.10
3 40 Trent Edwards 10 2 00:53.30 4 06:22.70 2 03:59.60 11:15.60
4 42 ELIAS HOLM 10 4 01:09.30 3 05:57.40 4 04:22.20 11:28.90
Male 11 to 11
Overall ----- SWIM ----- ----- BIKE ----- ----- RUN ----- Total
Place Place Name Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 19 NOAH GEBADLO 11 3 00:55.40 1 04:22.30 2 03:36.30 08:54.00
2 20 Matthew Busche 11 1 00:52.50 2 04:35.30 1 03:27.30 08:55.10
3 25 SHANE POPKO 11 5 01:02.30 9 08:18.40 09:20.70
4 36 Daniel W. Pearsall 11 6 01:18.70 7 05:43.60 3 03:48.10 10:50.40
5 37 BRADY BRAUN 11 7 01:28.30 4 05:20.20 4 04:03.40 10:51.90
6 38 John Sandala 11 4 00:58.70 8 06:02.80 5 04:07.00 11:08.50
7 47 Josh Lewis 11 9 01:57.00 5 05:35.10 6 04:39.60 12:11.70
8 52 RILEY RIZZER 11 2 00:54.40 10 11:42.10 12:36.50
9 55 Daniel Brecht 11 8 01:42.50 3 05:00.60 8 06:12.30 12:55.40
10 57 ANTHONY WRIGHT 11 10 02:14.70 6 05:42.10 7 05:02.00 12:58.80
Male 12 to 12
Overall ----- SWIM ----- ----- BIKE ----- ----- RUN ----- Total
Place Place Name Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 67 STEVEN DAY III 12 1 01:47.50 2 17:20.00 19:07.50
2 68 CADE CURTIS 12 2 01:54.40 1 17:17.90 19:12.30
Male 14 to 17
Overall ----- SWIM ----- ----- BIKE ----- ----- RUN ----- Total
Place Place Name Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 64 Nicholas Yakel 17 1 01:23.00 2 15:43.80 17:06.80
2 65 Alex Bolen 15 2 01:30.90 1 15:39.10 17:10.00
3 66 Zachary Klueber 16 3 02:36.20 3 16:12.60 18:48.80
Male 18 to 29
Overall ----- SWIM ----- ----- BIKE ----- ----- RUN ----- Total
Place Place Name Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 80 Scott Stewart 18 2 03:19.30 1 39:12.40 1 18:23.00 1:00:54.70
2 96 MIKE STEVENS 22 3 04:29.60 3 44:19.60 2 20:47.80 1:09:37.00
3 97 Jimmy Myers 18 5 04:33.10 2 42:35.70 4 22:43.80 1:09:52.60
4 102 Michael Venditti 24 4 04:32.20 5 46:20.90 3 22:23.30 1:13:16.40
5 103 Matthew Bolen 18 1 02:44.30 4 44:55.60 5 26:16.10 1:13:56.00
Male 30 to 39
Overall ----- SWIM ----- ----- BIKE ----- ----- RUN ----- Total
Place Place Name Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 76 Chad Holderbaum 31 1 02:41.70 1 30:45.40 1 18:14.60 51:41.70
2 81 JONATHAN HASKER 30 3 03:16.60 3 37:06.00 4 21:05.80 1:01:28.40
3 83 MICHAEL GEBADLO 36 4 03:30.40 4 38:14.60 3 20:22.00 1:02:07.00
4 84 DWAYNE HUMES 38 8 04:02.10 2 34:42.70 6 24:16.10 1:03:00.90
5 86 Brian Caskey 34 11 04:29.90 9 41:18.20 2 19:12.90 1:05:01.00
6 90 Jason Osekowski 36 10 04:14.30 5 38:52.60 7 24:24.00 1:07:30.90
7 91 Bill Breeger 37 12 04:30.30 6 38:57.80 9 25:14.80 1:08:42.90
8 92 RAYMOND MAGUIRE 34 5 03:36.30 8 40:14.30 8 25:02.50 1:08:53.10
9 99 Jon Wright 33 9 04:03.00 7 39:52.00 10 26:35.20 1:10:30.20
10 100 Geoff Atkinson 36 13 05:03.60 11 43:52.90 5 24:14.10 1:13:10.60
11 112 Daniel Pruzinsky 35 7 03:59.20 10 43:03.70 12 30:08.30 1:17:11.20
12 114 GREGG WADE 32 2 03:13.90 13 46:24.70 11 27:49.80 1:17:28.40
13 121 Jim Kellam 36 6 03:39.60 12 45:08.50 13 30:30.20 1:19:18.30
Male 40 to 49
Overall ----- SWIM ----- ----- BIKE ----- ----- RUN ----- Total
Place Place Name Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 77 Jim Elsenheimer 47 1 03:19.50 1 33:51.00 1 19:32.30 56:42.80
2 94 Jim Klueber 47 9 05:42.20 2 41:13.80 2 22:17.30 1:09:13.30
3 108 John Ilich 40 5 04:47.00 4 43:58.00 3 26:13.10 1:14:58.10
4 115 JEFF CUNNINGHAM 43 7 04:59.60 3 42:34.20 8 30:27.00 1:18:00.80
5 116 George H. Daugherty 42 3 03:56.90 7 46:08.10 6 28:25.60 1:18:30.60
6 122 Eric Pucek 41 10 06:04.90 6 45:44.30 5 27:35.40 1:19:24.60
7 124 Lee Moffatt 41 4 04:28.80 9 50:31.10 4 26:40.90 1:21:40.80
8 131 ANDREW MURRAY 41 2 03:47.30 5 44:40.20 11 36:49.20 1:25:16.70
9 134 BRYAN KRAZELL 42 8 05:02.40 8 49:35.00 10 31:59.30 1:26:36.70
10 137 Mark Ventura 40 11 08:03.10 10 51:54.50 7 29:33.30 1:29:30.90
11 138 Rich Albert 48 6 04:49.50 11 54:43.30 9 31:09.80 1:30:42.60
Male 50 to 59
Overall ----- SWIM ----- ----- BIKE ----- ----- RUN ----- Total
Place Place Name Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 85 Ben Foy 53 4 04:06.80 2 37:08.00 1 23:30.20 1:04:45.00
2 88 Drew Onofray 56 2 03:50.40 1 36:59.40 3 25:52.10 1:06:41.90
3 93 Rick Durstein 55 1 02:43.90 3 40:01.70 4 26:18.90 1:09:04.50
4 98 Ron Gdovic 50 5 04:16.20 5 42:16.20 2 23:47.00 1:10:19.40
5 109 Joseph D. Mascari 58 3 03:55.80 4 41:51.70 6 29:27.80 1:15:15.30
6 128 Gregory Babiak 53 6 06:06.30 6 49:09.80 5 28:48.30 1:24:04.40
Male 60 and over
Overall ----- SWIM ----- ----- BIKE ----- ----- RUN ----- Total
Place Place Name Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 118 John E. Jadlocki 62 1 04:46.90 1 47:03.50 1 27:16.10 1:19:06.50