PAUL RICHEY MEMORIAL RACES
Overall Finish List
June 11, 2011
Results By Miles of Smiles Timing Services
Place Name City Bib No Age Age Group Time Pace
1 IAN KING REYNOLDSVILLE PA 1136 33 ***** M 30-39 17:31.50 5:39/M
2 Michael Dreves Grove City PA 1223 35 ***** M 30-39 18:12.50 5:52/M
3 Leah Ahlin MURRYSVILLE PA 1375 28 ***** F 20-29 18:23.70 5:56/M
4 Lindsey Snyder CRANBERRY TWP PA 1374 28 ***** F 20-29 18:49.60 6:04/M
5 DEVIN BEGGS FRANKLIN PA 1376 18 ***** M 15-19 19:14.30 6:12/M
6 TOMMY McNEAR East Palestine OH 1382 34 1 M 30-39 19:43.20 6:22/M
7 Bruce Siler Oil City PA 1306 56 ***** M 50-59 19:47.70 6:23/M
8 Liam Raehsler Clarion PA 1288 14 1 M 1-14 20:00.10 6:27/M
9 tommy Thomas Erie PA 1336 30 2 M 30-39 20:14.20 6:32/M
10 Susan Dreves Grove City PA 1224 36 ***** F 30-39 20:31.70 6:37/M
11 NATHAN GRAMLEY Franklin PA 1384 25 1 M 20-29 20:50.40 6:43/M
12 Evan Sayers Oil City PA 1296 17 1 M 15-19 20:54.70 6:45/M
13 Greg Schiller Prospect Pa 1297 50 1 M 50-59 21:21.60 6:53/M
14 Robert Gramley Butler PA 1335 23 2 M 20-29 21:25.30 6:55/M
15 DANA SHAWGO Franklin PA 1364 34 3 M 30-39 21:26.80 6:55/M
16 McKean Evans Franklin PA 1226 25 3 M 20-29 21:35.60 6:58/M
17 DERRICK BISH Titusville PA 1367 14 2 M 1-14 21:38.00 6:59/M
18 Zachary Best Butler PA 1210 24 4 M 20-29 21:46.30 7:01/M
19 Scott Bailey Seneca PA 1206 52 2 M 50-59 22:10.20 7:09/M
20 P.J. Winkler Franklin PA 1325 16 2 M 15-19 22:25.20 7:14/M
21 James Francic Franklin PA 1232 44 1 M 40-49 22:28.90 7:15/M
22 Tyler Breth Oil City PA 1213 14 3 M 1-14 22:31.00 7:16/M
23 KYLE GORDON Reynoldsville PA 1397 22 5 M 20-29 22:33.30 7:16/M
24 Jeremy Lander Shippenville PA 1265 26 6 M 20-29 22:50.20 7:22/M
25 Tina Amon Oil City PA 1202 54 ***** F 50-59 23:16.00 7:30/M
26 Frank Grzasko Oil City PA 1245 33 4 M 30-39 23:58.20 7:44/M
27 LEE BUNYAK Cranberry PA 1363 35 5 M 30-39 24:03.70 7:45/M
28 TODD POST Erie PA 1381 43 2 M 40-49 24:10.20 7:48/M
29 GABRIEL SCHIFFER OIL CITY PA 1372 17 3 M 15-19 24:11.40 7:48/M
30 Andrew Gonzales New Castle PA 1238 12 4 M 1-14 24:18.00 7:50/M
31 ZACHARY FISCHER Seneca PA 1359 18 4 M 15-19 24:19.80 7:51/M
32 JIM BROWN Erie PA 1391 43 3 M 40-49 24:22.80 7:52/M
33 John Wadsworth Old Town Fl 1332 22 7 M 20-29 24:26.30 7:53/M
34 DON BOOKWALTER MERCER PA 1377 45 4 M 40-49 24:35.80 7:56/M
35 Jeffrey Harbaugh II Franklin PA 1248 14 5 M 1-14 24:47.60 8:00/M
36 Thomas Wilson Seneca PA 1324 56 3 M 50-59 24:50.40 8:01/M
37 Raymond Swidorsky Oil City PA 1313 23 8 M 20-29 24:51.30 8:01/M
38 Jamie Weaver kennerdell PA 1322 34 1 F 30-39 24:57.90 8:03/M
39 Matt Shreffler Oil City PA 1305 37 6 M 30-39 25:04.80 8:05/M
40 Kyle Boocks Venus PA 1347 17 5 M 15-19 25:09.40 8:07/M
41 Jason Wagner Pleasantville PA 1320 38 7 M 30-39 25:14.10 8:08/M
42 JIM ROGERS Erie PA 1352 45 5 M 40-49 25:24.30 8:12/M
43 Gregg Felmlee Oil City PA 1228 32 8 M 30-39 25:25.50 8:12/M
44 Dawn Francic Franklin PA 1231 42 1 F 40-49 25:26.20 8:12/M
45 Trenton Hogue Oil City PA 1256 15 6 M 15-19 25:26.60 8:12/M
46 HARRY DILLEY JR Titusville PA 1370 49 6 M 40-49 25:38.90 8:16/M
47 EMMA CORREA Seneca PA 1394 32 2 F 30-39 25:47.60 8:19/M
48 Jon Dillaman Edinboro PA 1346 30 9 M 30-39 25:53.50 8:21/M
49 Thomas Scott New Bethlehem PA 1303 40 7 M 40-49 25:56.00 8:22/M
50 Paula Wolbert Cranberry PA 1327 41 2 F 40-49 25:58.80 8:23/M
51 Eric Hidinger Oil City PA 1250 15 7 M 15-19 26:05.70 8:25/M
52 Brock Craig Oil City PA 1222 35 10 M 30-39 26:07.60 8:25/M
53 JEFF FIKE Corry PA 1390 45 8 M 40-49 26:22.30 8:30/M
54 CHRIS ALAN STAFFORD JR Erie PA 1356 34 11 M 30-39 26:30.00 8:33/M
55 RICHARD SIZER NEW CASTLE PA 1386 28 9 M 20-29 26:32.20 8:34/M
56 Chris Bailey Aurora OH 1205 46 9 M 40-49 26:34.30 8:34/M
57 Amanda Cagno Cranberry Township 1380 30 3 F 30-39 26:43.40 8:37/M
58 Kelly Sires Kennerdell PA 1308 36 4 F 30-39 26:46.20 8:38/M
59 ALEC KLAPEC OIL CITY PA 1398 9 6 M 1-14 26:50.80 8:39/M
60 MICHELLE LOUTZENHISER Conneaut Lake PA 1396 47 3 F 40-49 26:51.20 8:40/M
61 HOLDEN STAHL Oil City PA 1379 9 7 M 1-14 27:02.50 8:43/M
62 SCOTT STAHL Oil City PA 1378 40 10 M 40-49 27:03.10 8:44/M
63 Monique Nellis Knox PA 1277 31 5 F 30-39 27:03.20 8:44/M
64 Deana Maxwell Jackson Center PA 1340 38 6 F 30-39 27:12.10 8:46/M
65 Adam Peterson Cooperstown PA 1284 31 12 M 30-39 27:20.60 8:49/M
66 ROBERT BALOUGH Clarion PA 1393 60 1 M 60-99 27:22.80 8:50/M
67 Michael Presnar Erie PA 1286 51 4 M 50-59 27:40.20 8:55/M
68 Bradley Parker Corry PA 1281 42 11 M 40-49 28:02.20 9:03/M
69 Stephanie Gonzales Board man OH 1239 36 7 F 30-39 28:13.40 9:06/M
70 Tyler Lockhart Oil City PA 1269 16 8 M 15-19 28:22.10 9:09/M
71 Kenzie Schneeberger Hollidaysburg PA 1300 35 8 F 30-39 28:26.10 9:10/M
72 joseph duda Saegertown PA 1014 22 10 M 20-29 28:44.90 9:16/M
73 Melanie Oliver Venus PA 1278 36 9 F 30-39 28:50.90 9:18/M
74 CRAIG AMOS Oil City PA 1355 46 12 M 40-49 28:53.50 9:19/M
75 TRACY WARD HERMITAGE PA 1368 46 4 F 40-49 28:54.90 9:19/M
76 Matthew Mace Bethel Park PA 1338 19 9 M 15-19 29:01.30 9:22/M
77 Jane Horos Oil City PA 1257 53 1 F 50-59 29:06.30 9:23/M
78 aaron peterson emlenton PA 1283 12 8 M 1-14 29:14.10 9:26/M
79 Emily Bergonzi Erie PA 1209 28 1 F 20-29 29:14.60 9:26/M
80 HEATHER WALKAWSKI Franklin PA 1399 34 10 F 30-39 29:15.00 9:26/M
81 Debbie Rummel Punxsutawney PA 1293 39 11 F 30-39 29:22.00 9:28/M
82 Pamela Zahorah Strattanville PA 1329 54 2 F 50-59 29:24.60 9:29/M
83 Dan Schmidt Tidioute PA 1298 40 13 M 40-49 29:26.20 9:30/M
84 Chad Sires Kennerdell PA 1307 37 13 M 30-39 29:32.90 9:32/M
85 Gracie Felmlee Oil City PA 1227 12 1 F 1-14 29:41.10 9:35/M
86 Steve Johnson Franklin PA 1261 35 14 M 30-39 29:43.70 9:35/M
87 Kevin Roberts Titusville PA 1291 38 15 M 30-39 29:46.40 9:36/M
88 BEN GRALINA Tionesta PA 1351 49 14 M 40-49 29:47.60 9:36/M
89 Susie Fontanazza Oil City PA 1229 41 5 F 40-49 29:52.20 9:38/M
90 KEVIN MOORE Clarion PA 1369 55 5 M 50-59 29:55.80 9:39/M
91 Irene Smith Oil City PA 1309 44 6 F 40-49 30:00.20 9:41/M
92 Merle Giesey Seneca PA 1237 49 15 M 40-49 30:01.00 9:41/M
93 Audrey Hageter New Bethlehem PA 1247 32 12 F 30-39 30:02.10 9:41/M
94 Kathy Watters West Hickory PA 1321 44 7 F 40-49 30:06.10 9:43/M
95 Steven Barnes Franklin PA 1342 31 16 M 30-39 30:11.30 9:44/M
96 Betsy Tautin Saegertown PA 1314 34 13 F 30-39 30:15.50 9:45/M
97 Zac RICHEY Franklin PA 1289 19 10 M 15-19 30:21.10 9:47/M
98 BRAD BARNHILL Franklin PA 1371 26 11 M 20-29 30:21.30 9:47/M
99 Debra Kuminkoski Butler PA 1263 50 3 F 50-59 30:25.50 9:49/M
100 maegan duda Saegertown PA 1015 16 1 F 15-19 30:28.40 9:50/M
Place Name City Bib No Age Age Group Time Pace
101 JIM BENSON OIL CITY PA 1373 73 2 M 60-99 30:30.10 9:50/M
102 Ellen Edwards Titusville PA 1225 43 8 F 40-49 30:32.00 9:51/M
103 Cierra Lawrence butler PA 1334 14 2 F 1-14 30:32.20 9:51/M
104 Renay Peck Corry PA 1282 50 4 F 50-59 30:33.60 9:51/M
105 Jennifer Galey Franklin PA 1235 40 9 F 40-49 30:35.60 9:52/M
106 Tracy Peterson Franklin PA 1285 47 10 F 40-49 30:43.60 9:55/M
107 Allison Friedhaber Oil City PA 1234 33 14 F 30-39 30:46.10 9:55/M
108 Mary Loll Seneca PA 1270 46 11 F 40-49 30:46.80 9:55/M
109 Michelle Turk Marble PA 1315 41 12 F 40-49 30:48.80 9:56/M
110 Ian Hidinger Oil City PA 1251 13 9 M 1-14 30:49.80 9:56/M
111 KATHY GILLARD CHESWICK PA 1395 55 5 F 50-59 30:55.40 9:58/M
112 Stacey Barnes Tionesta PA 1208 41 13 F 40-49 30:59.20 10:00/M
113 Peter Winkler Franklin PA 1326 58 6 M 50-59 31:11.40 10:04/M
114 Jonathan Cook Oil City PA 1220 28 12 M 20-29 31:22.00 10:07/M
115 Lisa Schmidt Tidioute PA 1299 40 14 F 40-49 31:46.00 10:15/M
116 Jesse Allen Slippery Rock PA 1201 59 7 M 50-59 32:01.80 10:20/M
117 Mallory Hidinger Oil City PA 1252 19 2 F 15-19 32:09.70 10:22/M
118 Rob Hidinger Oil City PA 1253 49 16 M 40-49 32:10.10 10:23/M
119 Darcy Henderson Franklin PA 1249 38 15 F 30-39 32:11.80 10:23/M
120 Amy Clark Bellefonte PA 1218 34 16 F 30-39 32:25.80 10:27/M
121 RICH WADLOW Oil City PA 1354 49 17 M 40-49 32:29.60 10:29/M
122 Michael Horos Oil City PA 1258 64 3 M 60-99 32:35.50 10:31/M
123 Danielle Falo Greensburg PA 1349 17 3 F 15-19 32:36.40 10:31/M
124 Bryan Hogue Oil City PA 1255 42 18 M 40-49 32:42.00 10:33/M
125 Shelly Stahl oil city PA 1310 40 15 F 40-49 32:42.60 10:33/M
126 KEVIN ANUNDSON FRANKLIN PA 1353 39 17 M 30-39 32:43.90 10:33/M
127 Melissa Schwab Oil City PA 1301 41 16 F 40-49 32:48.40 10:35/M
128 Ronald Schwab Oil City PA 1302 43 19 M 40-49 32:49.10 10:35/M
129 Jim Breth Oil City PA 1212 41 20 M 40-49 32:52.70 10:36/M
130 GLENN VAUGHN NEW CASTLE PA 1385 29 13 M 20-29 32:54.30 10:37/M
131 Hedi Siler Oil City PA 1331 35 17 F 30-39 33:04.70 10:40/M
132 Joyce Dillaman Edinboro PA 1345 33 18 F 30-39 33:05.20 10:40/M
133 NICK DOBSON Oil City PA 1361 12 10 M 1-14 33:06.10 10:41/M
134 Brandi Palmer Greensburg PA 1279 41 17 F 40-49 33:26.00 10:47/M
135 EMILY LOGUE Clarion PA 1392 18 4 F 15-19 33:26.50 10:47/M
136 Ray Swidorsky Oil City PA 1312 41 21 M 40-49 33:33.10 10:49/M
137 Marie Rodgers Oil City PA 1292 26 2 F 20-29 33:49.90 10:55/M
138 Shauna Graham Franklin PA 1240 36 19 F 30-39 33:51.40 10:55/M
139 Stacy Ginkel Knox PA 1344 37 20 F 30-39 33:53.60 10:56/M
140 Carrie Kee Cooperstown PA 1262 31 21 F 30-39 34:32.50 11:08/M
141 Marla McVay Oil City PA 1275 35 22 F 30-39 34:37.50 11:10/M
142 Jenne Breth Oil City PA 1211 11 3 F 1-14 34:39.20 11:11/M
143 ALEXANDER PETERSON Emlenton PA 1389 13 11 M 1-14 34:40.60 11:11/M
144 CJ Shreffler Oil City PA 1304 10 12 M 1-14 34:41.00 11:11/M
145 vicki duda Saegertown PA 1016 40 18 F 40-49 34:58.70 11:17/M
146 EVELYN SOPHER Oil City PA 1387 12 4 F 1-14 35:06.90 11:19/M
147 Spencer Mehlburger Oil City PA 1276 12 5 F 1-14 35:11.90 11:21/M
148 Tina Horner Seneca PA 1339 44 19 F 40-49 35:32.80 11:28/M
149 Diane Griebel Shippenville PA 1244 51 6 F 50-59 35:34.00 11:28/M
150 Jennifer Lyons Franklin PA 1271 40 20 F 40-49 35:39.10 11:30/M
151 Lori Lippincott Townville PA 1268 35 23 F 30-39 35:54.50 11:35/M
152 Kayla Telego Knox PA 1343 17 5 F 15-19 35:56.30 11:35/M
153 Lori Vonada Venus PA 1318 38 24 F 30-39 35:56.80 11:35/M
154 Matt Carroll Oil City PA 1217 27 14 M 20-29 35:57.30 11:36/M
155 Shala McNany Franklin PA 1341 25 3 F 20-29 36:08.10 11:39/M
156 Staci Johnson Moon Twp PA 1260 30 25 F 30-39 36:47.60 11:52/M
157 CRAIG JOHNSON Coraopolis PA 1388 32 18 M 30-39 36:47.90 11:52/M
158 Cindy Graham Franklin PA 1348 37 26 F 30-39 36:56.20 11:55/M
159 Stephanie Svolos oil city PA 1311 24 4 F 20-29 37:19.40 12:02/M
160 Hannah Rummel Punxsutawney PA 1294 16 6 F 15-19 37:45.80 12:11/M
161 Carrie McGaughey Titusville PA 1273 42 21 F 40-49 37:51.40 12:13/M
162 Laurie Greenlee Utica PA 1243 41 22 F 40-49 39:12.60 12:39/M
163 Darin Greenlee Utica PA 1242 42 22 M 40-49 39:13.00 12:39/M
164 SETH THOMPSON Butler PA 1357 11 13 M 1-14 40:22.90 13:01/M
165 GARY THOMPSON CHICORA PA 1358 42 23 M 40-49 40:23.50 13:02/M
166 DAN DOBSON Oil City PA 1360 35 19 M 30-39 40:24.30 13:02/M
167 Heather Lalley Venus PA 1264 37 27 F 30-39 40:29.90 13:04/M
168 Wendy McKain Kennerdell PA 1274 47 23 F 40-49 40:32.70 13:05/M
169 ERIK COX Meadville PA 1366 44 24 M 40-49 40:45.60 13:09/M
170 SHELLEY CARAVELLA Conneaut Lake PA 1365 37 28 F 30-39 40:46.00 13:09/M
171 Carrie Armagost Emlenton PA 1203 36 29 F 30-39 41:35.20 13:25/M
172 JoAnn Freer Polk PA 1233 62 1 F 60-99 44:11.40 14:15/M
173 AMY RICHEY Franklin PA 1350 42 24 F 40-49 44:12.30 14:15/M
174 Gregg Lauterschlager Franklin PA 1266 43 25 M 40-49 47:59.58 15:29/M
175 Stephanie Puleo Oil City PA 1287 31 30 F 30-39 49:54.80 16:06/M
176 Kit Woods Franklin PA 1328 48 25 F 40-49 50:55.60 16:25/M
177 Bethany Greenlee Utica PA 1241 16 7 F 15-19 55:12.00 17:48/M
178 Ty Lauterschlager Franklin PA 1333 14 14 M 1-14 56:27.80 18:13/M
179 Kevin Garmong Franklin PA 1337 48 26 M 40-49 1:06:48.20 21:33/M