PR MEMORIAL 5K
Age Group Results
June 12, 2010
Results By Miles of Smiles Timing Services
5K
Overall Female OVERALL Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 JAIME WRIGHT 23 1 19:16.0 6:13/M
2 LANDER SARA 16 4 21:13.0 6:51/M
3 GINNY SACKETT 46 9 22:27.0 7:15/M
Overall Female MASTERS Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 HOLLY MATTOCKS 40 28 25:46.0 8:19/M
Female 1 to 19
Place Name City Age Overall Time Pace
1 KATIE HOGG 16 21 24:50.0 8:01/M
2 ALLIE CAROTHERS 19 37 27:07.0 8:45/M
3 GRACIE FEMLEE 11 51 28:42.0 9:15/M
4 LARISA SCHWAB 15 60 29:22.0 9:28/M
5 ABIGAIL WILLIAMS 17 64 30:06.0 9:43/M
6 OLIVIA KLUPEC 10 77 32:00.0 10:19/M
7 ABBY SNOW 18 81 32:15.0 10:24/M
8 MORGAN MAYS 13 89 33:30.0 10:48/M
9 MAGGIE MOTTER 10 92 33:59.0 10:58/M
10 RACHEL ANDERSON 12 94 34:14.0 11:03/M
11 DANIELLE HOGUE 16 126 45:09.0 14:34/M
12 ALEXSIS SHREFFLER 12 127 45:14.0 14:35/M
13 SHEILA WHITING 10 146 1:04:45.0 20:53/M
Female 20 to 29
Place Name City Age Overall Time Pace
1 MARY BETH HUSHINGS 20 15 23:50.0 7:41/M
2 RENEE MILLER 25 25 25:30.0 8:14/M
3 DANIELLE REARICK 26 34 26:33.0 8:34/M
4 AMANDA CAGNO 29 36 27:04.0 8:44/M
5 DEBORAH FUHRMANN 27 48 28:37.0 9:14/M
6 JENNIFER SPRANG 20 59 29:19.0 9:27/M
7 MELISSA HICKMAN 20 61 29:39.0 9:34/M
8 NATASHA HUBER 27 62 29:42.0 9:35/M
9 KRISTIN PETERSON 29 84 32:41.0 10:33/M
10 ERIN COVELL 29 85 32:56.0 10:37/M
11 SHANNON OSBORNE 28 90 33:39.0 10:51/M
12 LEANN HIGHFIELD 25 103 35:59.0 11:36/M
13 PATRICIA HOLCOMBE 25 134 55:49.0 18:00/M
Female 30 to 39
Place Name City Age Overall Time Pace
1 CONNIE WILLIAMS 34 14 23:37.0 7:37/M
2 KELLY SIRES 35 32 26:24.0 8:31/M
3 MELISSA CRACKER 32 33 26:31.0 8:33/M
4 KENZIE SCHREEBERGER 34 39 27:14.0 8:47/M
5 AMY BAUNCRATZ 31 40 27:36.0 8:54/M
6 ANGEL HOLT 30 41 27:45.0 8:57/M
7 ROBIN STEVENSON 35 42 28:02.0 9:03/M
8 SARAH LATCHUW 35 44 28:06.0 9:04/M
9 TIFFANY HRUCH 31 53 28:48.0 9:17/M
10 JAMIE WEAVER 33 55 29:04.0 9:23/M
11 ANN RICHAR 36 56 29:06.0 9:23/M
12 JENNIFER BUCKHOLTZ 37 57 29:13.0 9:25/M
13 CARNIE KEE 30 58 29:16.0 9:26/M
14 STACIE STRUS 32 63 29:44.0 9:35/M
15 JAIME AYOTTE 31 68 30:45.0 9:55/M
16 PAMELA REMSEL 31 72 31:23.0 10:07/M
17 DARCY HENDERSON 37 78 32:03.0 10:20/M
18 JENNIFER ONGLEY 33 93 34:12.0 11:02/M
19 JENNIFER HECKUTWORN 35 100 35:27.0 11:26/M
20 GINA CLARK 38 105 36:24.0 11:45/M
21 JENN CARVTH 33 111 38:48.0 12:31/M
22 HEATHER WULKOWSKY 33 112 38:53.0 12:33/M
23 ALLISON FRIEJHUBER 32 113 38:57.0 12:34/M
24 BROOKE JOHNSON 31 119 41:56.0 13:32/M
25 AMY HIGHFIELD 36 122 44:00.0 14:12/M
26 KAREE HEFFERNAN 33 123 44:02.0 14:12/M
27 SUSAN LINDENBERG 38 128 45:17.0 14:36/M
28 KORI GREENE 35 129 46:05.0 14:52/M
29 LEESA VITEK 31 138 57:47.0 18:38/M
30 LESLEY LAVER 39 141 1:01:39.0 19:53/M
31 MICHELLE NIGHT 34 143 1:01:42.0 19:54/M
32 MELISSA SLUCH 37 147 1:04:48.0 20:54/M
Female 40 to 49
Place Name City Age Overall Time Pace
1 DEBRA GROVE 49 65 30:27.0 9:49/M
2 SUZIE FONTANAZZA 40 76 31:59.0 10:19/M
3 LUCY HECK 42 79 32:09.0 10:22/M
4 RITA WINGER 40 82 32:26.0 10:28/M
5 DEBBIE COGSWELL 40 91 33:56.0 10:57/M
6 CARYN JOHNSON 44 95 34:16.0 11:03/M
7 JILL FOYS 41 97 35:12.0 11:21/M
8 AMY MILLER 40 99 35:17.0 11:23/M
9 MISTY JUNE VERHOFF 49 106 36:31.0 11:47/M
10 KRISTINA HUBER 40 109 38:07.0 12:18/M
11 MISSY SCHWAB 40 117 39:30.0 12:45/M
12 DEE ETTE SCHREVER 47 120 43:12.0 13:56/M
13 ANGEL SEALES 42 130 51:39.0 16:40/M
Female 50 to 59
Place Name City Age Overall Time Pace
1 KAY SCHETTLER 59 114 39:00.0 12:35/M
2 KAREN JOHNSON 55 118 41:54.0 13:31/M
3 ROSE THOMAS 51 121 43:17.0 13:58/M
4 MARIA McGEE 54 133 55:33.0 17:55/M
5 Karen Martin Fairmont WV 54 136 56:53.0 18:21/M
6 CHRISTINE BALATIRE 51 142 1:01:40.0 19:54/M
7 KAY DAWSON 59 144 1:04:02.0 20:39/M
8 ROSE HOLLIS 51 151 1:16:56.0 24:49/M
Female 60 to 69
Place Name City Age Overall Time Pace
1 VICKIE BOOK 69 116 39:19.0 12:41/M
2 JoANN FREER 61 124 44:45.0 14:26/M
3 CANDY CORRELL 64 132 55:32.0 17:55/M
4 NANCY RICHEY 66 148 1:09:36.0 22:27/M
Female 70 and over
Place Name City Age Overall Time Pace
1 ELIZABETH FORD 73 140 58:21.0 18:49/M
Overall Male OVERALL Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 BRUCE SILER 55 2 20:29.0 6:36/M
2 RYAN DELANEY 16 3 20:54.0 6:45/M
3 JOSH WORD 22 5 21:33.0 6:57/M
Overall Male MASTERS Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 JIM SHAWGO 57 6 21:42.0 7:00/M
Male 0 and under
Place Name City Age Overall Time Pace
1 BIB NUMBER 239 0 18 24:14.0 7:49/M
2 BIB NUMBER 224 0 50 28:41.0 9:15/M
3 BIB NUMBER 324 0 88 33:25.0 10:47/M
4 BIB NUMBER 216 0 149 1:11:28.0 23:03/M
Male 1 to 19
Place Name City Age Overall Time Pace
1 TYLER LOCKHART 15 10 22:34.0 7:17/M
2 RYAN WARD 19 11 22:48.0 7:21/M
3 KYLE BETTANY 12 26 25:33.0 8:15/M
4 ROBBY JOHNSON 16 30 26:14.0 8:28/M
5 P J WINKLER 14 52 28:46.0 9:17/M
6 JACOB ALCORN 9 74 31:29.0 10:09/M
7 JONATHAN HERHOFF 15 80 32:12.0 10:23/M
8 JOE ZUCHERL 17 125 44:50.0 14:28/M
Male 20 to 29
Place Name City Age Overall Time Pace
1 JEREMY LANDER 25 20 24:26.0 7:53/M
2 ANDY JOHNSON 26 38 27:12.0 8:46/M
3 JACK RUHRMAN 27 54 28:56.0 9:20/M
4 JIM McKENNA 25 70 31:00.0 10:00/M
5 JOHN COOK 27 73 31:25.0 10:08/M
6 RYAN HOLCOMBE 26 135 55:51.0 18:01/M
Male 30 to 39
Place Name City Age Overall Time Pace
1 JASON WHITMAN 34 7 21:56.0 7:05/M
2 GARY PUTEIO 32 12 22:55.0 7:24/M
3 MATTHEW SHREFFLER 36 13 23:35.0 7:36/M
4 DANA SHAWGO 33 19 24:16.0 7:50/M
5 JAMES GRAY 35 23 25:16.0 8:09/M
6 BROCK CRAIG 34 35 26:54.0 8:41/M
7 JOSH GURMONG 32 45 28:22.0 9:09/M
8 CHAD SIRES 36 47 28:34.0 9:13/M
9 ADAM PETERSON 30 66 30:33.0 9:51/M
10 PATRICK ONGLEY 37 69 30:58.0 9:59/M
11 NICK JUYNE 37 71 31:17.0 10:05/M
12 STEVE JOHNSON 34 86 33:14.0 10:43/M
13 STEVEN BARNES 30 87 33:20.0 10:45/M
14 BRADLEY HERBST 33 102 35:54.0 11:35/M
15 ADAM NEELY 32 110 38:41.0 12:29/M
16 TOM CORRELL 32 150 1:16:55.0 24:49/M
Male 40 to 49
Place Name City Age Overall Time Pace
1 JIM FRANCIC 43 8 22:24.0 7:14/M
2 SCOTT DELANEY 44 16 24:05.0 7:46/M
3 DARIN GREEN LEE 41 17 24:12.0 7:48/M
4 GREGG FELMLEE 41 24 25:28.0 8:13/M
5 MARK BETTANY 41 27 25:38.0 8:16/M
6 GARY THOMPSON 41 31 26:18.0 8:29/M
7 GREGG LAUTENSCHLAGER 42 43 28:05.0 9:04/M
8 RAY COGSWELL 40 46 28:29.0 9:11/M
9 MARK SEATON 48 75 31:49.0 10:16/M
10 JIMMY FOYS 44 98 35:15.0 11:22/M
11 RICHARD HECKUTRUM 43 101 35:30.0 11:27/M
12 DAVID GHOST 42 104 36:19.0 11:43/M
13 KEVIN CARMONG 47 108 36:50.0 11:53/M
14 ROBBIE JOHNSON 49 115 39:14.0 12:39/M
Male 50 to 59
Place Name City Age Overall Time Pace
1 JIM HORNER 59 22 25:11.0 8:07/M
2 DAN McMAHN 53 49 28:39.0 9:15/M
3 PAT SCUNLON 52 67 30:40.0 9:54/M
4 Peter Winkler Franklin PA 57 83 32:30.0 10:29/M
5 DOUGLAS McGEE 54 131 54:55.0 17:43/M
6 BARRY KURNS 54 137 56:55.0 18:22/M
7 MARK DODDS 58 145 1:04:15.0 20:44/M
Male 60 to 69
Place Name City Age Overall Time Pace
1 RICK NICHOLS 67 29 26:00.0 8:23/M
2 JACK WEISER 63 96 34:50.0 11:14/M
3 CHUCK MOTTER 61 107 36:38.0 11:49/M
4 RONALD HOFFMAN 66 139 58:18.0 18:48/M